KRANT UIT? "proef rit IOOO De OAS. leeft nog dein ixiet de TONEEL EN FILM Overstromingen in India ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 Nu. 19231 Deze week is het weer misgegaan met het weer, maar jl. zondag was er op de Schouwse stranden nog een grote en niet meer verwachte toeloop van badgasten. Het strand van Wester schouwen vertoonden dan ook een voor deze zomer nog niet gekende levendigheid. Bovendien was het op een gunstige tijd hoog water, zodat velen een veilig bad konden nemen in het betrekkelijk ivarme zeewater. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DAGJE NAAR ZEE HET KWALBEEST uw kivelgeest! Wie aan het strand zijnde, in aan raking wil komen met het zilte en verkwikkende zeewater, heeft een behoorlijke kans - ook al is het maar zeer kort - eveneens in aanraking te komen met één van de vele in de Noordzee voorkomende kwallen. Een „kwalle-beet" is spoedig op gelopen en de gevolgen ervan kun nen gemakkelijk een schaduw wer pen over het vakantiegenoegen van logeergasten, kampeerders en dag jesmensen, van zwemmers en van pootjebaders, want de rest van de dag kan men er nogal akelig aan toe zijn. Verdedigt zich met vergif Nu is het wel gebruikelijk om over kwallebeten te spreken, maar het vreemde is dat deze kleverige dieren helemaal niet bijten. Hetgeen er bij het in aanraking komen met een kwal dan wél ge beurt, lijkt het meest op een steek en het zou beter zijn wanneer men zich voortaan van de term kwalle- steek bediende. De merkwaardige schepsels die kxoallen heten, beschikken over een bijzonder soort cellen, de zogenaam de netelcellen. Daarin bevindt zich een opgerolde draad, die wanneer de betreffende cel wordt aangeraakt naar buiten springt. Via deze draad wordt door het dier vergif in of op het lichaam van de prooi of van de belager ge bracht. Heel vervelende uurtjes Door dit vergif is het, dat de bad gast soms een paar heel vervelende uurtjes moet doormaken. De ver schijnselen na zulk een kwallesteek zijn overigens lang niet altijd de zelfde. Hoe dat komt is nog niet he lemaal opgehelderd. Het is mogelijk, dat alleen de voor het kwallegif overgevoelige perso nen heftig reageren. Ook heeft men wel verondersteld, dal sommige kwallen giftiger stoffen produceren dan andere. Men kan geluk hebben en er zon der narigheden af komen. De meeste kans heeft men echter op een pijn lijke plaatselijke rode plek of op een jeukende huiduitslag. Slechts zelden ontstaat een ernstig ziektebeeld met misselijkheid, bra ken, kortademigheid en koorts. Het inroepen van medische hulp is dan natuurlijk noodzakelijk. Onplezierig dagje Waar men in onze badplaatsen het meest mee te maken heeft, zijn de mensen die een paar uur lang niet weten waar ze het moeten zoeken door 'de afschuwelijke jeuk, die hun leven ondragelijk maakt. Dat is op zichzelf geen ernstige ziekte en men kan tegen zulke patiënten natuurlijk wel zeggen, dat ze maar moeten wachten „tot het vanzelf overgaat maar ondertussen hebben ze dan toch maar een heel onplezierig dagje. Wanneer we onverhoopt door een kwal zijn gebeten staan we gelukkig niet geheel machteloos. Wanneer er een duidelijke steekopening te zien is kan men trachten daar met de mond nog wat gif uit te zuigen. Van zelfsprekend moet men dit uit de steekwond gezogen gif NIET door slikken: men dient het spoedig weer uit de mond te verwijderen. Verdunde ammonia Is er geen steekopening te zien dan moet men de verdere gebeurte nissen rustig afwachten. De latere reakties van het lichaam kunnen ge heel uitblijven. Treden ze wel op, maar zijn ze slechts plaatselijk, dan geeft het soms belangrijke verlich ting wanneer de huid met verdunde ammonia wordt bevochtigd. Zijn de verschijnselen, die na ver loop van tijd optreden, van meer al gemene aard, dan helpen pijnstillen de tabletten soms goed, ook tegen de jeuk! Gelukt het niet om op eigen kracht weer een dragelijke toestand te bereiken, dan beschikt de dokter nog wel over andere middelen waar mee hulp kan worden geboden. Naar de dokter Bij ernstige toestanden - wij stip ten dit reeds aan - moet natuurlijk altijd medische hulp worden ingeroe- pen. Het zelf gaan dokteren is in zulke gevallen beslist verkeerd. Bij ernstig onwelzijn mag men evenmin gebruik maken van midde len die door plaatselijke kappers, drogisten, cantinebeheerders, speel tuinhouders, zonnebrillenverkopers en andere niet-artsen worden aanbe volen. Dr. Alfreda Briedé. UTRECHT. De trein Nijverdal- Raalte heeft donderdagavond om 21.10 uur op de niet beveiligde over weg bij Haarle een bromfietser ge schept. Het slachtoffer, de 29-jarige J. A. Disselhorst uit Haarle, over leed ter plaatse. De kassier van de mijn Dorstfeld in Dortmund is donderdag tijdens een overval door een schot in het hoofd gedood. De overvallers ver dwenen met 1.500.000 mark. Ingezonden mededeling «J? U OS Postzegels op luminescereiifl papier DEN HAAG, 23-8. Met ingang van 27 augustus 1962 zal op het postkan toor te Gouda worden begonnen met de verkoop van postzegels die zijn gedrukt op luminescerend papier zon der watermerk. Het gaat hier uit sluitend om de zegels in de waarden 4, 8 en 12 cent. Tegelijkertijd wordt overgegaan tot de verkoop van de van rijkswege uitgegeven briefkaarten van 8 cent, welke naast de zegelafdruk voor zien zijn van een met luminesce- rende inkt gedrukte balk. De verkoop houdt verband met een in Gouda te nemen proef met een machine, die de daarvoor in aan merking komende poststukken auto matisch opzet en stempelt. Behalve in Gouda zullen de zegels en briefkaarten ook verkrijgbaar zijn aan postkantoren met een loket voor de verkoop van postwaarden aan verzamelaars, zo verneemt het A.N.P. van de P.T.T. Il i. VOORLICHTINGSBUREAU fotf,,, fr* VOOR DE VOEDING Als U kussa kiest. Heeft uw groentehandelaar kussa's en hebt u er al een paar maal om heen gedraaid, weifelend of u zich er wel of niet aan zoudt wagen. U kunt het gerust eens met kussa pro beren. Zij hebben weinig smaak en veel mogelijkheden: zoet of hartig, rauw of gekookt of gebakken kunt u ze opdienen. De voedingswaarde is niet bijzon der hoog, maar ook weer niet echt laag. Het schoonmaken is heel eenvou dig: u kunt de kussa met of zonder schil verwerken (schillen gaat ge makkelijk met een dunschiller), de pitten behoeft u er niet uit te ne men. Voor een kussa-slaatje de groente in plakken of blokjes snijden en met slasaus of olie en azijn of citroensap, zout en desgewenst peper, mosterd, een gesnipperd uitje, tomatenket chup en/of verse tuinkruiden ver mengen, Het verdient aanbeveling de sla niet al te kort voor het ge bruik klaar te maken: de kussa is lekkerder wanneer de saus een tijd je heeft kunnen intrekken. Desge wenst kunt u de kussa tevoren met wat zout bestrooid wegzetten (wel iswaar zal dit de -voedingswaarde niet ten goede komen). Een smakelijk gemengd groente slaatje kan gemaakt worden van bv. blokje of plakken kussa met plak ken tomaat of blokjes kussa met grof geraspte wortel. Ook vruchtenslaatjes kunnen met kussa-blokjes worden gemaakt, bv. een slaatje van kussa met rode bes sen en suiker. Voor het koken van kussa dient men slechts kort te rekenen, pl.m. 5 minuten. Bij lang koken gaat de kussa nl. gemakkelijk stuk. De ge kookte kussa-blokjes kunnen ver mengd worden met boter of marga rine en: peper of nootmuskaat of paprikapoeder of zeer fijn gesneden peterselie- of selderij groen of geraspte kaas of kleine gehaktballetjes Smakelijk is het ook om op het laatst plakken tomaat met de kussa mee te koken. Houdt u van groente in -een saus, dan kunt u de kussa opdienen in een bloemkoolsaus (of een peterse lie-, tomaten-, kerrie- of mosterd saus). Het is ook smakelijk om de kussa in plaats van in water te koken, zachtjes gaar te smoren in boter of margarine of met blokjes uitgebak ken spek. Het smoren duurt 5 a 10 minuten. Desgewenst kunnen kerrie, nasi-goreng-kruiden, wat gesnipper de ui of één of meer der bovenge noemde toevoegsels meegesmoord worden. Bakken kunt u de kussa ook al: in de koekepan of in frituurvet of -olie. In het laatste geval haalt u de cm- dikke plakken door een dik beslagje als voor appelbeignets (1% dl melk op 125 g. bloem of bakmeel met wat zout) en u bakt de plakken in heet vet vlug bruin. Weet u wat lekker is: een beetje geraspte kaas door het beslag mengen en dan na het bak ken nog wat kaas over de warme beignets strooien. Meteen opeten! Vliegveld Haamstede tijdelijk gesloten voor burgerluchtvaart DEN HAAG, 23-8. Bvj beschikking van de plaatsvervangend directeur- generaal voor de burgerluchtvaart is het luchtvaartterrein Haamstede tij delijk gesloten voor de burgerlucht vaart. Deze beschikking is opgeno men in de Staatscourant van don derdag. De maatregel hGudt verband met enkele noodzakelijk te verrichten werkzaamheden. In de oorlogsjaren is het vliegveld - zoals bekend - door bommen getroffen. Na de oor log is het terrein gedeeltelijk geëga liseerd, doch naar het oordeel van dc Rijksluchtvaartdienst, aldus een woordvoerder van dc gemeente Haamstede, niet naar behoren. Bo vendien moet nog een oude start baan worden verwijderd. Voor 60 jaar.... ZIERIKZEE. Tijdens de kermisda gen zal de revue van Henri ter Hall, met een spiksplinter nieuw pro gramma, voor de honderdste maal worden opgevoerd. ZIERIKZEE. Door de vereniging Floraliawerd een tentoonstelling van bloemen en planten gehouden, waarbij aan elke dame die de ten toonstelling bezocht een bouquet rozen werd aangeboden. KERKWERVE. Bij een ingezetene zijn door een hond 16 kippen ver moord en ymeegesleeptDe gedu peerde ziet zich gesteld voor een schade van 20,-. ZIERIKZEE. Het hoofdbestuur der schippersvereniging „Schuttevaër" heeft zich tot de minister van ma rine gewend met het verzoek gas- boeien te doen leggen aan het eind der Zandkreek en hel Brouioersha- vense gat. NOORDGOUWE. De bloembollen teelt verkrijgt ook in deze gemeente grotere uitbreiding. Zo zal in de on middellijke nabijheid van het zie kenhuis een strook grond van 30 Schoutose roeden met tulpen wor den aangelegd. ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" werd door de centrale ten- toonstellings-vereniging „Landbouw belang" een tentoonstelling van zaai granen gehouden. ST. PHILIPSLAND. Deze week werd bij een landbouwer alhier een kalf geboren dat het kolossale ge wicht had van 63 kg., terwijl de lengte van kop tot staart gemeten 1.23 meter bedroeg. Kort na de ge boorte is het beestje gestorven. N1EUWERKERK. Door b. en w. is een commissie benoemd uit de ver schillende kerkgenootschappen in deze gemeente, teneinde gelden in te zamelen voor de weduwen en wezen in Zuid-Afrika. ZIERIKZEE. In de etalage van een firma in het Visslop zijn artike len te bezichtigen die door de Alg. Ned. Wielrijdersbond onlangs te Middelburg zijn geëxposeerd. Deze bestaan voornamelijk uit modellen van wegwijzers, waarschuwingsbor den, reiswijzers, kaarten enz. Operettefilm „lm iveissen Rössl De Zierikzeese Concertzaal brengt deze week de nieuwe verfilming in kleuren van de bekende operette „lm weissen Rössl", met Peter Alex ander en Waltraut Haas in de hoofd rollen.. In deze film kan men dus 4e kennismaking hernieuwen met de beroemde herberg „am -Wolfgangsee" de charmante eigenares Josepha en oberkellner Leopold en al die an dere vrolijke figuren uit de operette, welke uitmunt door vrolijkheid en opgewekte zang. De tweede film van deze week is eveneens een muzikale show, zij het op een ander thema, nl. met Conny Froboess in „Echt iets van Conny". De film bestaat uit een aaneenscha keling van complicaties, verkleed partijen en achtervolgingen, waar zelfs nog een detective aan te pas komt. Het geheel is uiteraard rijke lijk doorweven, met muziek en vlotte schlagers. Te Haamstede in hotel bioscoop Bom deze week ook al een „sterren" film met veel muziek, getiteld „La Paloma". Ingezonden mededeling ^""Zl€RlKZ€€ Wat biedt de BEELDBUIS? Wie zaterdag niet van de operette ioil genieten, die de K.R.O. van Duits-Oostenrijkse operette-produk- tie relayeert, kan via D 1 de nieu we show van Lou van Burg volgen of via België VI. Gene Kelly bewon deren. De tekst van de Duitse ope rette wordt evenwel in enkele Ne derlandse titels op het beeldscherm geprojecteerd, zodat meer kijkers dan voorheen het verhaal ditmaal zullen kunnen volgen. De AVRO presenteert zondagavond Circus Americano. Operaliefhebbers kun nen zondagavond Die Regiments- tochter via D 1 aanschouwen. Een enkele tip voor de werkweek: maandagavond een show van Jim Backus en wielren kampioenschap pen Milaan (vervolgd op di. na de hoofdfilm), woensdag het Israëlisch danstheater, cabaret en Churchill's memoires. Donderdag een kort to neelspel en op 31 augustus vrijdag Jack Benny en de befaamde Taptoe Delft. E. Eeckhoff. De aanslag op president De Gaulle toont aan dat zyn regering geen dag te vroeg is begonnen met zijn actie tegen de O.A.S. in Frankrijk. Het kabinet had net daags tevoren een vergadering gehouden met het ken nelijke doel een strenge en gecoör dineerde aanval voor te bereiden op de terreur-organisatie die nog lang niet dood blükt. Dit geheime leger is mèt de Europese Algerijnen mee de zee overgestoken naar het moederland. De laatste tijd vooral zijn er reek sen overvallen gepleegd waarbij geld en wapens werden geroofd. De daders voorzover ze werden gevat, waren doorgaans de uit de Algerijn se steden overgekomen pieds noirs. Op zichzelf is dat niet onverklaar baar: deze mensen lopen zonder huis en zonder werk rond en licht dat ze om aan de kost te komen hun toevlucht nemen tot de misdadige methoden waarin de laatste maan den van het Algerijnse drama hen hebben geschoold. Ze zouden dan slechts een stevige versterking vor men voor de Franse onderwereld. Maar er zijn aanwijzingen dat ook ditmaal georganiseerd wordt ge werkt en met een politiële doel. Revolutiepoging In Parijs zijn voor het eerst sinds geruime tijd weer kneedbommen ontploft en daarmee is geen persoon lijk voordeel te behalen. Het enige doel is onwelgevallige lieden uit de weg te ruimen en schrik te zaaien. Dat laatste zou ook hebben voorge zeten bij het slichten van de bos branden in zuid-Frankrijk, waarbij al twee mensen om het leven, zijn gekomen. Dit wordt zonder bewijs de O.A.S. aangewreven, nu zeker is dat roekeloze vakantiegangers niet alleen aansprakelijk zijn voor de vuurzeeën. Bovendien werpt ook de arrestatie van Jacques Soustelle in Italië aller lei onbehaaglijke vragen op. Er zou een conferentie zijn geweest van O. A.S.-leiders aan het Gardameer, waarheen deze ex-vriend en nu fel ste vijand van de Gaulle op weg was. In het noorden van Spanje heeft de ex-generaal Gardy volgens sommige berichten een oefenkamp voor O.A. S.'ers ingericht. Deze mengeling van feiten en zeel- talrijke geruchten wekken de indruk dat de O.A.S. de strijd tegen zijn doodsvijand de Gaulle nog niet heeft opgegeven. De strijd in Algerië heeft dit verbond verloren, maar kenne lijk ziet het nog kansen het gehate bewind van president de Gaulle om ver te werpen."» Wat te doen? De president wacht dat niet wer keloos af. Er is een reeks maatrege len genomen die mogelijk maakt strenger op te treden tegen illegaal wapenbezit en het onderzoek tegen verdachten langer en diepgaander te verrichten door de termijn van voor lopige hechtenis tot twee weken te verlengen. Bovendien zijn er beslui ten te wachten die de regering in staat stellen te beschikken over leeg staande huizen door het hele land, waardoor de gerepatrieerden kun nen worden verspreid, zodat hun onderling contact ook moeilijker wordt. Het zal in ieder geval de rust in Marseille doen toenemen, waar thans zeer vele uit Algerije gevluch- Belgische boeren slaags met rijkswacht BATTICE, 24-8. Belgische boe ren, voorzien van hooivorken, zijn donderdag te Battice ten Oosten van Luik slaags geraakt met de rijkswacht, die gebruik maakte van traangasgranaten. Twee boeren wer den gewond en honderd vijf tig wer den opgebracht. De botsing deed zich voor na een betoging van de boeren tegen lage prijzen voor zuivelartikelen en de smokkel van Nederlandse boter naar België. In de stoet.van de betogende boe ren reden tractors met leuzen mee. De eigenlijke betoging had een rus tig verloop, maar na afloop gooide een aantal jongere betogers de be stelauto van een wijnhandelaar om ver, wat het begin van een botsing betekende. Tevoren hadden sprekers de auto riteiten verweten dat zij niet in staat waren een einde -te maken aan de smokkel van Nederlandse boter naar België. ten vaak een zeer gespannen sfeer scheppen. De reeks maatfegelen van de re gering toont in ieder geval we] aan dat Parijs de zaak niet luchthartig opneemt. Het is te hopen dat de Gaulle met forse maatregelen inder daad succes heeft en de mentaliteit van wetteloosheid de kop in kan drukken. Als hij daarin niet slaagt kan het voor de leiders van deze or ganisatie wel eens echt verleidelijk worden een greep naar de macht te wagen. Die uiteraard gedoemd is te mislukken, maar daarom nog ge noeg ellende kan veroorzaken. Dienstplichtigen deden middenstandsexamen DEN HAAG, 23-8. Enige honder- den dienstplichtige militairen heb ben dit jaar hun vrije tijd besteed om zich t'e bekwamen voor hel mid denstandsexamen algemene handels kennis. Zij deden dit door het vol gen van een mondelinge midden standscursus voor militairen, welke in 36 plaatsen is georganiseerd door de contactraad van de drie onder- wijscentrales, in samenwerking met de sectie welzijnszorg-hoofdkwartier generale staf en het bureau O.S. en O. van het ministerie van marine. Van de 334 geëxamineerden zagen 207 (62 pet.) hun inspanning met succes bekroond. Het landelijke per centage bedraagt 53. Miljoenste bezoeker in „Madurodam" DEN HAAG, 23-8. Toep de tien jaar oude Hans Kleijweg uit Schip luiden donderdagmiddag even na vijf uur in gezelschap van zijn moeder, twee zusjes en een broertje het mi niatuurstadje „Madurodam" in Den Haag binnenstapte, beleefde hij een grote verrassing. Het bleek name lijk dat hij de miljoenste bezoeker van dit jaar was. Hans werd opgewacht door enkele bestuursleden en functionarissen van „Madurodam". Hij werd toegespro ken en kreeg enkele cadeaus. Zo zal hij straks thuis kunnen spelen met een elektrisch te bedienen racebaan voor auto's terwijl hij kauwt op chocolade, die hij met een geschenk bon ook nog kreeg. Twee doden bij verkeersongeval LEEUWARDEN, 23-8. Een ernstig verkeersongeluk, dat zich donder dagmorgen heeft voorgedaan in de buurt van Deersum op de rijksweg Sneek-Leeuwarden, heeft aan de heer T. A. Rooze uit. Leeuwarden het leven gekost. Een andere inwo ner van Leeuwarden, de tandarts J. Hijenga werd gewond. De heer Rooze die gewoonlijk als kelner in Leeu warden werkzaam was, kwam des morgens om vier uur met zijn per sonenauto uit de richting Sneek. In een bocht hield hij te veel links waardoor hij op de uit tegenoverge stelde richting komende auto van de heer Hijenga botste. De auto van de heer Rooze draaide om zijn as, reed vervolgens tegen een boom waarna hij ondersteboven in een sloot te recht kwam. Ook de andere auto be landde via een boom in de sloot. De heer Rooze was op slag dood. Daar het slachtoffer na zijn werkzaam heden in Leeuwarden nog tot diep in de nacht in Sneek heeft gewerkt, vermoedt men dat hij oververmoeid was. GROOTEBROEK, 23-8. Op de Zesstedenweg te Grootebroek is de 59-jarige mevrouw Vriend-van der Gulik, moeder van twee kinderen donderdag door een vrachtauto aan gereden. Zij was op slag dood. Me vrouw Vriend reed in de richting Enkhuizen en passeerde een gepar keerde auto toen een vrachtauto (van de firma Wachtendonk uit Enkhui zen, bestuurd door de heer Staven- uiter) aankwam. Een aanrijding was niet te voorkomen. De chauffeur treft geen schuld. Scheepvaartberichten Willem Ruys, 24-8 van Casablanca naar Madeira. Zafra (t.), pass. 24-8 Gibraltar naar Rotterdam. President Soekarno heeft de 4e Aziatische Spelen vrijdagmorgen in Djakarta officieel geopend. Ruim vijfhonderd elitedieren komen op Bossche trekpaardententoonstelling NIEUW DELHI, 23-8. In vier sta ten van India doen zich op het ogen blik grote overstromingen voor. In Assam zijn de Brahmapoetra en zij rivieren daarvan buiten hun oevers getreden, waardoor bijna 600 dorpen onder water staan en naar schatting 50.000 mensen moesten evacueren. In Bengalen zijn ongeveer 35.000 in woners van 65 dorpen door overstro ming van de rivier de Torse dak loos geworden. Volgens de tot dusver in Nieuw- Delhi ontvangen berichten zijn min stens negen mensen verdronken. 's-HERTOGENBOSCH, 23-8. - De dertigste Nationale Trekpaardcntcn- toonsteliing van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandsche Trek paard" wordt dit jaar gehouden op 14 en 15 september a.s. te 's-Her- tcgenboscli. Deze tentoonstelling belooft dit jaar met een record-aantal inzendin gen van ruim vijfhonderd clitc-die- ren uit onze Nederlandse trekpaard- fokkerü en door toevoeging van een serie stijlvolle demonstraties en aparte attracties - ter gelegenheid van de viering van het zesde lustrum - nog grootser en indrukwekkender te worden dan ooit tevoren. Op de eerste dag vinden de voor de fokkers en kenners zo zeer be langrijke keuringen plaats van der tig rubrieken hengsten, merriën, fok- groepen enz., terwijl de tweede ten toonstellingsdag - zaterdag 15 sep tember - vooral bij het grote pu bliek in het middelpunt der belang stelling staat. Uit het rijk gevarieerde program ma van deze dag vermelden wij slechts: De uitermate spannende eindstrijd om de nationale kampioenschappen 1962; de éérste in ons land "plaats vin dende nationale keuring van een ge selecteerde collectie Haflinger paar den door een Oostenrijkse jury; het grote défilé van alle bekroonde paarden met deskundige toelichting van dé bekende commentator mr. G. A.- Bax; het machtige schouwspel van in massa aandravende 4-8-16- en 32- spannen trekpaarden-merriën; een kleurrijk en feestelijk optre den van meer dan duizend jonge boeren en boerinnen met een drietal luisterrijke demonstraties; een zeer spectuculaire show door de Franse staatsstoeterijen, waarbij zestig hengsten van tien verschil lende rassen in 4- en 6-tallen aan gespannen worden voorgereden; het geheel omlijst en opgeluisterd docr de muzikale medewerking van de bekende Kring-fanfare der Lim burgse Jonge Boeren- en Tuinders- bond en de vermaarde Koninklijke Harmenie ,,'s-Hertogenbosch". Alléén al uit bovenstaande blijkt overuidelijk dat het komende paar- denfestijn een waarlijk hoogtepunt belooft te worden in de glorierijke geschiedenis van dertig nationale tentoonstellingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5