DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oost-Duitsland benoemt militaire commandant voor Oost-Berlijn Weer vluchteling neergeschoten bij Oostduitse muur President Kennedy over Berlijn 23 doden bij vliegtuigongeluk Betogingen met heftig karakter in Algerijnse hoofdstad Generaal Rikhye over uitvoering overeenkomst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 augustus 1962 119e jaargang No. 19231 WAARIN OPGENOMEN 1797-1809 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zieriktee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 10.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Wonderbaarlijke carrière van oud-Bruënaar Krachtig protest van westelijke „grote drie" BERLIJN. 23-8. - Het Oostduitse ministerie van Defensie heeft gene- raal-majoor Helmut Poppe benoemd tot commandant van Oost-Berltfn, aldus een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. De benoeming werd gedaan door de minister van Defensie, Heinz Hoffman, overeenkomstig een beslis sing van de ministerraad. Generaal Poppe zal zjjn hoofd kwartier hebben in Karlshorst, waar tevoren de Sowjet-commandant van Berlijn was gevestigd. De commandant werd benoemd „ter waarborging van de veiligheid van de hoofdstad van de Duitse De mocratische Republiek, Berlijn, en voor de oplossing van daarmee ver band houdende vraagstukken". De benoeming geldt vanaf giste ren, donderdag. De stadscommandant 2al het be vel voeren over de grenswachten, die tevoren onder bevel van het mini sterie van Binnenlandse Zaken ston den, alsmede over andere „eenheden en installaties van het nationale volksleger", aldus A.D.N. verder. Westelijke verklaring WASHINGTON. 23-8. De weste lijk „grote drie" hebben donderdag in een gemeenschappelijke verkla ring laten weten, dat zij de Sowjet- Unie verantwoordelijk houden voor de nakoming van haar verplichtin gen in Berlijn. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen alle stappen nemen welke zij noodzake lijk achten voor de bescherming van de westelijke rechten en vitale be langen in deze stad, aldus de ver klaring. Het Sowjet-besluit om het bureau van de Russische commandant in Oost-Berlyn op te heffen en andere eenzijdige stappen, welke de lang bestaande vier-mogendheden-over- eenkomst in de stad aantasten, „kun nen geen enkele invloed hebben op de geallieerde rechten of de Rus sische verantwoordelijkheden". „Ondanks de onwettigheid van de muur en de bruutheid waarmee de Oostduitse autoriteiten de bewoners van Oost-Berlijn beletten dit gebied te verlaten, blijft Berlijn één enkele stad. Geen enkele eenzijdige actie van de Sowjet-regering kan dit ver anderen", aldus de drie-mogendhe- denverklaring. Hierin wordt voorts gezegd, dat de westelijke commandanten in Berlijn Russische functionarissen verant woordelijk stellen voor het nakomen van hun verplichtingen in het ooste lijke stadsdeel. BERLIJN, 23-8. Oostduitse grens wachten hebben donderdagavond weer een vluchteling neergeschoten. Het slachtoffer - eveneens een lid van de grenswacht - werd zo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. Het incident deed zich voor op de spoorbrug nabij de Bornholmer- strasse bij de grens tussen oost- Berlijn en de Franse sector van west-Berlijn. De oost-Duitse politie man trachtte over de spoorbaan naar het westelijk stadsdeel uit te wijken, doch zijn collega's schoten hem met drie salvo's machinepis- toolvuur neer. Hoewel de vluchte ling ernstige verwondingen aan hoofd en lichaam had opgelopen, slaagde hij er in zich tot twee me ter over de sectorgrens voort te sle pen. Met een ziekenauto werd hii di rect naar een west-Berlijns zieken huis gebracht, doch daar kon men slechts de dood constateren. Het was de eerste maal dat een vluchteling door oost-Duitsers bij de sectorgrens werd neergeschoten sinds vorige week vrijdag, toen le den van de oost-Duitse volkspolitie een 18-jarige jongen bij de muur neerschoten en aan hun kant van de grens lieten doodbloeden. Dit voorval leidde tot ernstige betogin gen in west-Berlijn, waarbij Russi sche legervoertuigen en treinen van de oost-Duitse luchtspoorweg met stenen werd bekogeld. Enkele dagen na dit incident werd een Amerikaanse legerambulance nabij de doorlaatpost Charlie in de Friedrichsstrasse gestationeerd. Naar verluidt heeft de oost-Duitse politie inmiddels aan de andere kant van deze doorlaatpost ook een ziekenauto neergezet. Volgens de west-Berlijnse politie was de neergeschoten oost-Duitse politieman 19 jaar. Onmiddellijk na de beschieting werden de lichten van het station Bornholmerstrasse en op de spoorbrug uitgedaan. Spe ciale afdelingen van de west-Ber lijnse recherche begonnen d'rect een onderzoek naar de omstandigheden waaronder de politieman werd neer geschoten. Volgens de west-Berlijn- 0e Thant dient memorandum in NEW YORK, 23-8. Oe Thant, heeft donderdag formeel verzocht om plaatsing van de overeenkomst tus sen Nederland en Indonesië over Westelük Nieuw Guinea op de agenda van de algemene vergade ring der Verenigde Naties. Hij ver zocht dit punt de hoogste voorrang te verlenen. In een toelichtend memorandum zei Oe Thant, dat de overeenkomst „slechts van kracht zal worden en en alleen kan worden uitgevoerd als de Assemblee de secretaris-generaal machtigt de verantwoordelijkheden op zich te nemen die hem volgens de overeenkomst zijn toegewezen. Hij zei dat Indonesië en Nederland gezamenlijk een ontwerp-resolutie zouden indienen. Verwacht wordt dat de algemene vergadering in de eerste weken van haar 17e zitting, die op 18 september begint, haar instemming zal betui gen. se justitie staat het doden van een vluchteling gelijk aan moord.- Daar om wordt alles in. het werk gesteld om de namen te weten te komen van de oost-Duitsers die hun land genoot neerschoten. Schopendoder In znid-Californië komt een merkwaardige plant voor, die bij voorkeur op een zanderige- of in een grindbodem groeit. Het blijkt, dat deze plant gif tig is en wel een dodelijke uit- werking kan krijgen wanneer bijvoorbeeld schapen er van eten. De plant was tot nu toe onbekend en draagt nu geen officiële naam. Slechts 3 gram van de plant per pond li chaamsgewicht is voldoende om een schaap het slachtoffer ie laten worden. Het is moge lijk, dat het gif de lever aan tast. Uiteraard stellen de man nen van de wetenschap veel belang in deze plant. Geleer den van het departement van landbouw van de V.S. en van het landbouwproefstation van Utah stellen een uitgebreid onderzoek in. „Telstar"-uitzeiuling mislukt LONDEN, 23-8. Tengevolge van technische moeilijkheden is een po ging om via de Telstar-kunstmaan een verbinding tussen New York en Londen tot stand te brengen, geen succes geworden. Als gevolg van magnetische stormen begon de uit wisseling van boodschappen te laat. Slechts enkele organisaties slaagden er in enkele berichten via de satel liet te verzenden. Voor het uitzen den van een reeks beurskoersen van het New Yorkse kantoor van het Britse persbureau Reuter naar Lon den was geen gelegenheid meer. De Berlijnse muur BERLIJN, 23-8. - Drie Russische gepantserde transportvoertuigen met de aflossing van de wacht bij het Sowjet-oorlogsmonument in de Brit se sector van West-Berlijn, zijn don derdagmiddag ruim drie uur door dc Amerikaanse militaire politie tegen gehouden, voordat zij de doorlaat post Charlie mochten passeren. Het Amerikaanse bezwaar gold het feit, dat de Russen voor het eerst gewapend waren. Volgens het regle ment betreffende het verkeér van militairen tussen de twee delen van Berlijn, mogen geallieerde militairen slechts ongewapend naar Oost-Ber lijn gaan. Hetzelfde geldt voor Rus sische niilitairen die West-Berlijn bezoeken. De Amerikanen stonden er op, dat de Russische voertuigen door auto's van de Amerikaanse militaire politie werden geëscorteerd. Voorts kregen de Russen het consigne dat alle mi litairen die wapens droegen binnen hun voertuig moesten blijven óp de rit naar het gedenkteken. Wat het eerste punt betreft, wer den de Sowjet-voertuigen inderdaad door twee auto's van de Amerikaanse militaire politie begeleid. Dit ondanks de Russische opvatting dat dan elk Amerikaans voertuig op de autoweg tussen Berlijn en West-Duitsland ook moest worden geëscorteerd. Aan de tweede voorwaarde hielden de Russen zich niet. Halverwege de rit werden van de achterste twee pantserwagens het bovenluik ge opend, waardoor een militair met een machinepistool over de schouder zichtbaar werd. Toen de Russische voertuigen de wacht hadden afgelost, keerden zij terug naar oost-Berlijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Evenals complimenten zelden f geheel zonder leugen zijn, zo zijn grofheden ook zelden ge heel zonder waarheid. Westelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen en plaatselijk een bui; aanvankelijk harde tot vrij krachtige, later krachtige tot matige westelijke wind; ongeveer dezelfde middagtemperaturen. 25 aug. Zon op 5.39, onder 19.45. Maan op 0.49, onder 17.10. 26 aug. Zon op 5.40, onder 19.42. Maan op 1.41, onder 17.57. 27 aug. Zon op 5.42, onder 19.40. Maan op 2.39, onder 18.37. Nieuwe maan: 30 aug. te 4,09. HOOGWATERSTANDEN WASHINGTON, 22-8. - President Kennedy heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington ver klaard, dat de Sowjet-Unie niet een zijdig iets kan veranderen aan de rechten van de vier grote mogend heden in Berlijn. Hij zei dit naar aanleiding van het besluit van de Russen om hun commando in Oost- Berlijn op te heffen. In dit verband zei de Amerikaanse president te hopen, dat hij een on derhoud zal kunnen hebben met premier Chroesjtsjov, indien deze voor de zitting van de Alg. Vergade ring van de V.N. naar New York komt. Tot dusver hadden evenwel de V.S. geen bericht ontvangen, dat de Sowjet-leider naar de V.S. komt. BOGOTA, 24-8. Een Douglas DC-3 is donderdagmiddag bij het opstij gen te Barrancaberme in het depar tement Santander in Colombië ver ongelukt, waarbij 23 personen om kwamen en acht werden gewond. Het tweemotorig vliegtuig behoorde aan een Colombiaanse maatschappij. ROTTERDAM. Shell Nederland Chemie N.V. zal, in samenwerking met de Duitse maatschappij Ede- leanu in Frankfurt am Main, op haar terreinen in Pernis een ureum- paraffinefabriek gaan bouwen, die de grondstof gaat leveren voor een nieuw reinigingsmiddel, dat na lo zing op de rivieren geen schuim ver oorzaakt. De fabriek wordt de eer ste van dit type ter wereld. Er zul len verschillende nieuwe vindingen in worden toegepast. is jwr- i-i De aankomst van de militaire adviseur van de secretaris-generaal van de V.N., de Indiase brigade-generaal Indar Rikhye op het vliegveld Sentani bij Hollandia. - Foto boven: tijdens het verblijf van de generaal op het vliegveld demonstreerde een groepje Papoea's met in het Engels gestelde leuzen op het vliegveld. - Foto onder: begeleid door een niet-geidentifi- ceerde officier begeeft de generaal zich van het vliegtuig naar het stations gebouw. ZIERIKZEE: 25 aug. 26 aug. 27 aug. BROUWERSHAVEN 25 aug. 11.09 v.m. 26 aug. 12.28 n.m. 11.21 v.m. 0.06 v.m. 1.23 \\m. 27 aug. Doodtij: 24 aug. 0.55 v.m. n.m. 12.41 n.m. 13.42 n.m. 23.45 n.m. n.m. 13.25 n.m. Man overleeft val van zeven meter AMSTERDAM, 23-8. De 37-jarige Amsterdamse dakbedekker L. Berk man heeft donderdagochtend een val van zeven meter overleefd, toen hij door een asbest-cementenplaat van een loods viel. Met een gebroken linkerarm werd hij naar het zieken huis vervoerd. De dakbedekker bevond zich op het dak van een loods in aanbouw bij de centrale markthallen in Am sterdam, toen een plaat het plotse ling begaf. Troepen olifanten, die door over stromingen uit hun verblijfplaatsen zijn verjaagd, hebben in de provin cie Assam in India sinds het begin van de week vier personen gedood en 49 woningen vernield. Zweedse torpedobootj'agers heb ben donderdagavond in de omge ving van Gotland in de Oostzee dieptebommen gelanceerd tegen een niet geïdentificeerde duikboot die zich in de Zweedse territoriale wa teren bevond, aldus heeft de Zweed se staf voor de defensie meegedeeld. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-8. Het K.N.M.L deelt mede: Een randstoring van een de pressie bij Schotland heeft de afge lopen nacht in onze omgeving tijde lijk stormachtige winden gebracht. Deze voerden daarbij bijzonder zach te lucht aan, zodat de temperatuur in ons land zich vannacht geruime tijd tussen 17 en 19 graden bevond. Vooral in het noorden en midden van het land viel veel regen. Op verschillende plaatsen viel 10 tot 15 mm regen. Ondertussen beweegt de depressie bij Schotland regelmatig in oostelijk erichting verder. De de pressie zal in Nederland morgen westelijke winden brengen, waar mee lucht zal worden aangevoerd, waarin naast opklaringen enkele buien voorkomen. Het koele weer duurt voort. Verdachte van moord op Amsterdamse kantoorbediende legt bekentenis af AMSTERDAM, 23-8. Kort voor dat de rechercheurs van het politie bureau Lodewjjk van Deysselstraat donderdagavond het verhoor van de 23-jarige expeditieknecht bij een ochtendblad L. C, B„ die verdacht wordt van moord op de 55-jarige knaioorbediende J. K. Termohien, wilde afsluiten, heeft de expeditie- knecht een volledige bekentenis af gelegd. De politie was na het hardnekkig ontkennen van verdachte en na vier dagen intensief verhoor reeds bezig het dossier af te sluiten om de verdachte hedenochtend aan de officier van justitie voor te geleiden. Zijn bekentenis kwam op het laat ste ogenblik. De waarnemend chef van het bu reau Lodewijk van Deijsselstraat, hoofdinspecteur P. H. Verhoeff, die het onderzoek heeft geleid, heeft op een persconferentie bekend gemaakt dal B. waarschijnlijk niet wegens moord zal worden vervolgd omdat het slachtoffer na een onenigheid in elkaar ig gezakt, waaruit de ver dachte concludeerde, dat hij was overleden. B.. heeft de bewusteloze man toen in het water gegooid, waarop deze door verdrinking om het leven kwam. Zaterdagnacht omstreeks half drie hebben het slachtoffer en ver dachte elkaar in de De Clercqstraat in Amsterdam ontmoet. Toen zij omstreeks vier uur op het terrein van het toekomstige Rembrandt- park waren, ontstond de onenigheid ALGIERS, 23-8. Donderdagmiddag zyn jonge betogers in optocht dooi de straten van Algiers getrokken. Woensdag had het politieke bureau van het Nationale Bevrydingsfront en de leiding van Wiliaja vier tot betogingen opgeroepen. Wiliaja vier is het district waarin Algiers is ge legen. De betogingen kregen geleidelijk aan een heftig karakter. Des avonds moest de politie zich verschansen in het gebouw van het algemeen be stuur en werden brandslangen ge richt op een menigte van naar schat ting 20.000 betogers, die de hekken vernielden, ruiten ingooiden en het gebouw trachtten te bestormen. Op een andere plaats in de stad ging een menigte van naar schatting achtduizend mensen tot gewelddaden over, waarbij auto's het moesten ont gelden. De menigte voor het regeringsge bouw schreeuwde: „Er is genoeg ge praat. wij willen nu daden". Een lid van het politieke bureau verscheen daarop op het balkon en zei; „Wij staan aan, uw kant. Lang leve het volk". Zijn toespraak ging echter grotendeels verloren in het gè- schreeuw van de betogers. Waarnemers zijn van mening, dat de bedoeling van de oproepen tot betogingen is geweest, het lot een openlijke krachtmeting te laten aan komen tussen de aanhangers van het politieke bureau en die van de leiding van Wiliaja vier. De politie slaagde er ten slotte in de miengte buiten de hekken van het algemene bestuursgebouw te werken. Hierbij werden twee politie mannen licht gewond. Het lid van het politieke bureau, Mohammed Chider. richtte zich tot de menigte en riep op tot eenheid. Hij beloofde dat de regering, die over tien dagen door het volk geko zen zal worden, uitgebreide sociale hervormingen tot stand zal brengen. Toen veranderde als bij toverslag de stemming van de menigte. Borden met opschriften ten gunste van de leiding van Wiliaja vier verdwenen met de dragers ervan. Nieuwe bor den werden naar voren gedragen met opschriften waarin duidelijk blijk gegeven werd van sympathie met de politici. Deze opschriften luidden o.a.: „Ben Bella aan de macht" en „Geen Willajaïsme, het leger naai de kazernes". Ben Bella op balkon Ook Ben Bella vertoonde zich op het balkon van het regeringsgebouw en zei o.m., dat men geen wonderen moest verwachten en dat het land zich in een zeer moeilijke econo mische situatie bevindt. Over enkele dagen zouden de werven worden ge opend. Er zou een tijdslimiet worden vastgesteld voor de op he ogenblik in Frankrijk vertoevende leiders van ondernemingen om terug te keren en hun fabrieken te heropenen. Als zij echter na het verstrijken van de termijn niet terug zouden zijn, zou den de fabrieken door de Algerijnse overheid heropend worden. 400 gevangen para's spoedig terug naar Indonesië SYDNEY, 24-8. Generaal Rikhye, de V.N.-verte^enwoordiger in Nieuw- Guinca, heeft donderdag by zyn aan komst in Sydney gezegd, dat de Ver. Naties een aantal helicopters en am- phibie-vaartuigen zullen zenden om te helpen by de uitvoering van het bestand tussen Nederland en Indo nesië. Generaal Rikhye maakte een tussenlanding in Sydney op zyn reis naar Djakarta. De generaal zei dat vierhonderd Indonesische krijgsgevangenen spoe dig naar Indonesië zullen worden teruggestuurd. In de woeste jungle van westelijk Nieuw-Guinea zijn nóg Indonesische troepen die van bestand niets af weten. Met vliegtuigen zullen speciale pamflet ten worden uitgeworpen om deze soldaten op de hoogte te brengen. Zestien V.N.-functionarissen zijn eerder op dc dag per vliegtuig in Biak aangekomen onder bevel van de Zweedse marine-officier Olaf Ne- lim. „In totaal zullen er 25 waar nemers komen en we verwachten de rest op zondag". Rikhye zei dat de Nederlanders voorbereidingen maken om Nieuw- Guinea op 1 oktober te verlaten. Tezelfdertijd zullen duizend V.N.- soldaten aankomen „om te helpen bij het opleggen van de vrede" en de plaatselijke politie te helpen bij het handhaven van wet en orde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1