H DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI Den Haag liet Nw-Guinea los Raad Duiveland vergaderde voor 't laatst in oude samenstelling Een pijp doet méér dan branden! STAD EN PROVINCIE Hoge beplanting levert hinder op voor het verkeer Ingezonden mededeling VAN HET VADERLANDSE ERF Een pijp schenkt (J veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. U hebt toch ook een pijp? De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruinetabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. Voor de laatste maal in de oude samenstelling vergaderde de raad van Duiveland maandagavond in het gemeentehuis te Oosterland, onder leiding van burgemeester Van Eeten. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opent met gebed de vergadering en deelt mede dat de notulen waren aangehouden tot de volgende vergadering. De heer van Dienst (arb.) bracht verslag uit van een door hem bezochte vergadering van de Centrale werkplaats voor minder validen, waaruit vernomen wordt o.m. dat de begroting met al gemene stemmen was goedgekeurd en dat dokter Bijl is benoemd voor de federatie Zeeland van beschut tende werkplaatsen als adviserend arts. In de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zorg in de gemeente worden de beide aftredende leden, de heren S. van Klinken te Nieu- werkerk en de heer L. Klink te Sir- jansland, herkozen als leden van het bestuur. In verband met zijn be noeming tot onderwijzer aan de I.V.O.-school te 's-Gravenhage met ingang van 1 nov. a.s., wordt aan meester de Pree te Ouwerkerk eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school te Ouwerkerk. Een voorstel betreffende wijziging der havengeldverordening voor de haven te Viane vindt geen tegenkanting. Teneinde aan brand- bluswater te kunnen komen ver dient het aanbeveling de sloot, lo pende achter de Molenweg te Oos terland te verdiepen en schoon te maken. Gevraagd wordt een bedrag groot f 1000 hiervoor ter beschik king te stellen. In deze voormalige watergang te Oosterland komt nóg wel een riool uit doch dit zal wor den opgestopt. Besloten wordt deze werkzaamheden machinaal te doen uitvoeren. Aan de sproeivereniging te Nieuwerkerk wordt besloten een perceel grond te verkopen aan de Deltastraat te Nieuwerkerk met het oogmerk dat gen. vereniging hier eerlang een werktuigenloods op kan bouwen. Er zal 910 m-. grond wor den verkocht voor f 2,80 per m2. en 210 m2. voor f 1 per m2. Verder wordt besloten in te gaan op het voorstel om de heer P. van der Werf te Ouwerkerk aan te stellen tot plaatsvervangend havenmeester-we ger aan de haven te Viane, zulks in geval van ziekte of afwezigheid van de havenmeester-weger, de heer A. L. van der Velde te Ouwerkerk. De rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer Bakker (arb.) voorziening te treffen op de Molenweg aangaande de steeds hoger wordende beplanting, welke z.i. een gevaar wordt voor het steeds drukker wordende verkeer. De voor zitter antwoordt dat dit reeds de aandacht van b. en w. heeft, doch slaakt de verzuchting en terecht: „We waren zo blij met de mooie be planting". Besloten wordt de hoge beplanting in het aanstaand najaar te*verpla«rtsen naar de aan te leggen singel achter de woningen in de Van der Havestraat en op de Molenweg een wat lagere struikensoort te plan ten. De heer van Dienst (arb.) heeft klachten vernomen dat er ambachts lieden te Nieuwerkerk, wier jaar beurt het was voor de gemeente te werken, zijn gepasseerd. Hij vraagt hoe dit komt en zou graag zien dat zulks niet meer voorkomt in het ver volg. Verder wijst deze spr. op het feit dat er te Nieuwerkerk lange tijd woningen leeg staan en dat in een tijd van woningschaarste. Hij vraagt naar de oorzaak, waarop de voorzitter antwoordt dat dit aan de eigenaars ligt die deze huizen wil len verkopen en waarbij strubbelin gen optraden. Verder wijst de heer van Dienst nog op enige gevaarlijke verkeerspunten te Nieuwerkerk en vraagt of hier geen voorziening kan worden getroffen. Unaniem is men echter van oordeel dat, wanneer de voorrangsregelingen in acht worden genomen, hier niet veel kan gebeu ren. Wethouder Kuijper (arb.) be toogt dat men toch maar moeilijk overal borden en stopstrepen kan plaatsen waar de voorrangsregels niet in acht worden genomen. Ook de heer Romein (WD) wijst op ver schillende gevaarlijke plaatsen in Ouwerkerk en hij zou het niet gek vinden om ook daar een éénrich tingsverkeer in te stellen zoals dit te Oosterland is gecreëerd. Dit zal worden bezien. De heer Boogert (S GP) wijst eveneens op het hoger worden van de beplanting bij de school en de kerk te Oosterland, die z.i. een gevaar wordt voor het ver keer dat de Hofweg op wil slaan vanaf de Korte Achterweg. Hij ziet dit graag wat ingekort. Ook hier zal aandacht aan worden besteed. De heer Bolle (SGP) wijst op het euvel van het verzakken van straten bij rioleringen wanneer er stortregen is gevallen. Hij vraagt of hierbij be- Jongetje verdronken STEENWIJK, 21-8. In het verbin dingskanaal te Steen wijk is het ze venjarig zoontje van de familie Er- kelens aan de Eesveenseweg, die met zijn vriendjes in een bootje speelde, te water geraakt«en verdronken. „FEMINA 1962" in Rotterdam ROTTERDAM, 21-8. Van vrijdag 21 september t.m. donderdag 4 okto ber aanstaande zal Rotterdam zijn vijftiende Femina beleven, georgani seerd door de stichting „voor Rot terdamse consumentenbeurzen en tentoonstellingen". De Femina zal traditiegetrouw in het Ahoycom- plex worden gehouden en het staat al vast dat mevrouw H. A. Toxo- peus-Ufkes, echtgenote van de mi nister van binnenlandse zaken, de opening zal verrichten. Er zullen dit jaar weer meer stands zijn dan het vorige jaar, namelijk 303 tegen 285. Vooral het buitenland is sterker ver tegenwoordigd, zodat de Femina steeds meer een internationale allure krijgt. tonplaten geen uitkomst zouden kun nen brengen, want de gemeente werklieden kunnen wel aan het straten maken blijven bij deze ob jecten. Ook wethouder Stoutjesdijk (CHU) is zulks opgevallen. Dit zal worden besproken met de technische dienst van de gemeente. Tenslotte dankt de voorzitter de raadsleden voor hun toewijding steeds betoond in de anderhalf jaar van hun zitting als raadslid van Duiveland. Spr. prijst de goede teamgeest die er steeds heerste. Het was maar een korte periode maar er is op bestuurlijk gebied toch heel wat tot stand gekomen, mede dank zij uwe gewaardeerde medewerking, aldus de voorzitter. Wanneer erover twee weken met de nieuwe raad zal worden gestart, hoopt spr. weer op dezelfde wijze voort te gaan. Inzon derheid de heren Zwaai en Romeijn, welke niet meer in de nieuwe ge meenteraad zullen terugkeren, brengt Nadat het aanvankelijk nog ge spannen heeft als gevolg van de agressieve acties die Indonesische eenheden tijdens de besprekingen te Washington ondernamen, is er ten slotte toch een akkoord tot stand ge komen, waarbij bepaald werd, dat Nederland per 1 oktober a.s. Nieuw Guinea aan de U.N.O. zal overdra gen, waarna de volkerenorganisatie haar beheer per 1 mei 1963 zal be ëindigen en het westelijk deel van het eiland aan Indonesië zal over geven. In weerwil van de overeenkomst moesten Nederlandse marineenheden na de afkondiging „staakt het vu ren", toch optreden tegen Indonesi sche onderzeeboten, die trachtten landingen op de kust van Nieuw Guinea uit te voeren. Deze landings pogingen zijn in strijd met de over eenkomst, waarin werd opgenomen dat beide partijen geen troepen e.d. meer naar Nieuw Guinea zullen sturen. Het gebeurde is een ongun stig voorteken, waar het gaat om het vertrouwen in de correcte uit voering van de overeenkomst door Indonesië. In verband met dit geringe ver trouwen zien de Papoea's hun toe komst met zorg tegemoet. Zij zijn bevreesd, dat er weinig terecht zal komen van het referendum dat zij in 1969 mogen houden en waarbij zij „in vrijheid" mogen beslissen over de toekomst van hun land en waarbij zij volgens het akkoord zelfbeschikking krijgen. In Soekarno's schuitje De Papoea's voelen zich geen In donesiërs, maar na de onderteke ning van het akkoord heeft presi dent Soekarno in zijn 17 augustus gehouden rede verklaard, dat hij on der de in het akkoord genoemde zelfbeschikking verstaat „interne" zelfbeschikking, hetgeen er op neer komt, dat west-Irian niet uit het In donesisch verband zal kunnen en dat de Papoea's nooit zelfstandig zullen worden. Alweer zo'n wrang trekje. Momenteel worden reeds alle voorbereidingen getroffen voor de overdracht van Nieuw Guinea aan de Ver. Naties, zoals te verwachten was komt men voor vele onverwach te moeilijkheden te staan. Helaas zal er door deze overdrach ten tweemaal een zogenaamd machtsvacuüm ontstaan, waarin het zeker niet onmogelijk is, dat er ver schillende onprettige dingen staan te gebeuren vooral in de binnenlan den, waar dus per 1 oktober a.s. de Nederlandse bestuursambtenaren vertrekken, die tot nu toe kans za gen de heetgebakerde gemoederen van de Papoea's rustig te houden. Het blijft de vraag of de U.N.O. voor die paar maanden dat zij het beheer voert, ambtenaren naar de binnenlanden zal sturen, mannen die van niets weten en niet inge werkt raken, aangezien per 1 mei 1963 de Indonesiërs het bestuur over nemen. Er zijn reeds nu demonstraties ge houden tegen de komst van de In diase U.N.O.-generaal Rikhye, die het militair bevel over de interna tionale troepen zal voeren. Het bedrijfsleven op Nieuw Gui- FLITSEN UIT HET BUITENLAND De Russische premier, Chroesjt- sjef, heeft de Westduitse ambassa deur in Moskou meegedeeld, dat hij dit najaar „waarschijnlijk" de bij eenkomst van de algemene verga dering der V.N. zal bijwonen, aldus welingelichte kringen in Bonn. Volgens de laatste gegevens heeft het verongelukken van het DC-8 straalvliegtuig van de maatschappij Panair do Brasil in de baai van Guanabara aan twintig mensen het leven gekost. Negen passagiers wor den nog vermist. Op een tentoonstelling van was sen beelden in de Engelse badplaats Blackpool is maandag een afbeel ding van Hitier zware schade toege bracht. Dank zij de bemiddeling van de nieuwe Spaanse minister van arbeid, Romeo Gorria, is dezer dagen een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst gesloten tussen 12000 mijn werkers van Rio Tinto, in de pro vincie Andalusië en de werkgevers. Ondanks versterkingen langs de zönegrens tussen oost- en west- Duitsland zijn dinsdag drie jonge Oostduitsers er in geslaagd, bij Kro- nach over de grens naar Beieren te vluchten. Zij verklaarden dat zij het niet meer eens konden zijn met de maatregelen in oost-Duitsland. de voorzitter een woord van dank voor alles wat zij in het belang van Duiveland hebben verricht, terwijl de heer Zwaai ook reeds zitting had in de raad van Nieuwerkerk. De heer Zwaai, die gaat vertrekken uit de gemeente, wenst de voorzitter alle goeds toe in zijn nieuwe woon plaats, en de heer Romeijn, die door de wisselvalligheid van een verkie zing niet meer in de raad terugkomt dankt hij mede zeer hartelijk en ge zien zijn nog jeugdige leeftijd be staat er gegronde hoop dat hij nog wel eens in de raad zal terugkeren. Beide heren danken de voorzitter en de raadsleden voor de steeds prettige samenwerking en spreken de hoop uit dat deze ook weer in de nieuwe raad zal worden bestendigd. Hierna sluiting. (Wegens omstandigheden buiten de schuld van onze correspondent kon dit verslag eerst heden worden geplaatst. - Red.). nea is bijzonder verontrust. Zij wen sen garanties mede in verband met contracten die de overheid afsloot. Er dreigt een chaotische toestand te ontstaan, aangezien een aantal grote bedrijven het voornemen heeft te likwideren. Inmiddels tracht Nederland zo snel mogelijk tot „papoeanisering" van het bestuur over te gaan. Per 1 sep tember zijn niet minder dan zeven Papoea's bevorderd tot hoofd van een onderafdeling en op korte ter mijn zullen er nog vele andere vol gen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot godsdienstleraar aan het Chr. lyceum te Goes: A. de Jonge, Zaandam. Beroepen te Heerewaarden (toez.): G. Verschragen, Blijham; te Wou denberg (toez.): T. Langerak, Vin- keveen. Ger. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Eind hoven (a.s. vacature A. T. Besse- laar): A. J. Fanoy, emeritus predi kant aldaar. Beroepen te Goënga: kand. H. J. Diekema, Amsterdam; te Grimsby (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Chur ches): D. C. Los, Georgetown (Onta rio, Canada) (voorheen te Ferwerd). Bedankt voor Arnemuiden: P. Huisman, Ooltgensplaat. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Ds. B. J. F. Schoep te Nieuwer- Amstel is door zijn kerkeraad voor de tijd van 1 jaar en zes weken af gestaan om dienst te doen als reser- ve-legerpredikant. Ger. Gem. in Nederland Tweetal te Rotterdam-West: T. Dorresteyn, Opheusden en C. van de Woestijne, Barneveld, van wie laatst genoemde is beroepen. Bedankt voor Dinteloord: T. Dor resteyn, Opheusden. Hervormd zendingspredikant naar Nieuw-Guinea DEN HAAG, 22-8. Woensdag is ds. H. Bultje, zendingspredikant der Ned. Herv. Kerk per K.L.M. naar Nieuw Guinea vertrokken. Zijn ge zin blijft voorlopig in Nedei-land. Het moderamen van de Evange lisch Christelijke Kerk te Hollandia heeft hem benoemd tot leider van de theologische cursus te Seroei. De Hervormde zending is dankbaar juist nu met zijn uitzending een duidelijk teken te kunnen stellen dat de op handen zijnde wijziging van het politieke bestel van Nieuw Guinea geen wijzigingen brengen in haar bereidheid tot medewerking met de zelfstandige kerk aldaar. Geref. Kerken Ds. J. M. Mulder overleden (Van 1933-1939 te Haamstede) In de nacht van maandag op dins dag is in de ouderdom van ruim vijfenvijftig jaar te Amsterdam plotseling overleden ds. J. M. Mul der, in leven predikant van de Ge reformeerde Kerk van Amsterdam- Zuid. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdagmorgen 24 augustus a.s. ver moedelijk omstreeks half twaalf worden bijgezet op de Nieuwe Oos terbegraafplaats te Amsterdam, na dat vooraf vermoedelijk om half elf in de Raphaëlpleinkerk aan het Ra- phaëlplein te Amsterdam-Zuid een rouwdienst is gehouden. Johannes Marinus Mulder werd op 7 februari 1907 te Hardenberg ge boren. Hij bezocht eerst het stede lijk gymnasium te Zutphen en stu deerde daarna nog aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in december 1932 zijn kandidaats examen theologie aflegde. Nadat de heer Mulder in januari 1933 na prae- paratoir examen door de classis Goes was beroepbaar verklaard in de Ge reformeerde Kerken in Nederland, werd hij op 24 september van dat zelfde jaar (1933) door ds. Joh. Booy uit Utrecht-Zuid, toen nog predi kant te Heinkenszand, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Haamstede op het eiland Sch.-Duiveland. Op 18 juni 1939 ver wisselde de overledene deze Kerk met die van Giessendam c.a., van waar hij op 15 mei 1943 naar die van Rotterdam-Zuid vertrok. Sinds 26 oktober 1948 diende ds. Mulder de Gereformeerde Kerk van Am sterdam-Zuid, waar hij werd beves tigd door dr. J. C. Gilhuis uit Wa tergraafsmeer (Amsterdam-Oost), toen nog predikant te Rotterdam- Zuid. Tijdens zijn ambtsbediening te Amsterdam-Zuid was ds. Mulder o.a. kerkvisitator in de classis Amster dam en redacteur van het Amster dams Kerkblad voor Amsterdam- Zuid. Verder gaf hij mede de stoot tot de oprichting van de Stichting Gereformeerd Jeugdhuis Amsterdam Zuid. SPORT VOETBAL Dreischor versloeg Zierikzee II en SK NWK De vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen Zierikzee II en Drei schor eindigde in een 4-5 overwin ning voor Dreischor I. Te Nieuwer kerk speelden de A-junioren van SKNWK en Dreischor tegen elkaar. Hier wonnen de blauw-witten met 1-5. Competities beginnen 8 en 9 september De voetbalcompetitie van de_ KN VB afdeling Zeeland begint voor wat betreft het zaterdagvoetbal op 8 september terwijl de dag daarop, op 9 september, ook de competitie voor de zondagvoetballers zal starten. Wijziging indeling zaterdagcompetitie In de indeling van de zaterdag competitie van de KNVB afdeling Zeeland zijn de volgende wijzigingen aangebracht. In de derde klas D ver vallen Duiveland II en MEVO III. In deze klas wordt thans een dub bele competitie gespeeld. In de derde klas C wordt toege voegd A.F.K. I uit Goes. Promotieregeling zaterdag- en zondag- competitie De promotiei'Qgeling van de zater dagcompetitie van de KNVB afde ling Zeeland voor het seizoen 1962- '63 is als volgt. De kampioen der eerste klas pro moveert naar de KNVB. Nummer laatst der eerste klas degradeert naar de tweede klas. De kampioe nen der tweede klassen A, B en C spelen promotiewedstrijden om twee plaatsen in de eerste klas. De num mers laatst der tweede klassen A, B en C degraderen naar de derde klas. De kampioenen der derde klas sen A, B, C en D promoVeren naar de tweede klas. Zondagcompetitie Voor de zondagcompetitie van de KNVB afdeling Zeeland ziet de pro motieregeling voor het seizoen 1962- '63 er als volgt uit. De kampioenen der eerste klassen A en B spelen promotiewedstrijden om één plaats in de vierde klas der KNVB. De nummers laatst der eer ste klassen A en B degraderen naar de tweede klas. De kampioen der reserve eerste klas promoveert naar de KNVB, terwijl nummer laatst der" reserve eerste klas naar de tweede klas degradeert. De kampioenen der tweede klassen A, B en C spelen promotiewedstrijden om twee plaat sen in de eerste klas terwijl het best geplaatste reserve-elftal uit de tweede klassen promoveert naar de reserve eerste klasse. De nummers laatst der tweede klassen A, B en C degraderen naar de derde klas. De kampioenen der derde klassen A, B en C promoveren naar de tweede klas. ZIERIKZEE Bij de op 30 en 31 juli en 1 augustus jl. in het Montessori-lyce- um te 's-Gravenhage gehouden Staatsexamen Hogere Burgerschool slaagde voor het diploma A o.m. •onze oud-stadgenoot de heer J. G. Pagé, thans woonachtig te Katwijk aan de Rijn en werkzaam bij het mi nisterie van defensie (marine). DREISCHOR „Crescendo" naar Oosterland Bij gunstig weer hoopt het harmo niegezelschap „Crescendo" onder leiding van dirigent J. v. d. Weijde een concert te verzorgen in de mu ziektent te Oosterland. OOSTERLAND Winterprogramma Culturele Vereniging Nu één dezer dagen de jaarlijkse contributie van de Culturele Vereni ging „Oosterland" weer zal worden opgehaald, verdient het aanbeveling een opsomming te geven van de ac tiviteiten die in het komende win terseizoen weer staan te gebeuren door de vereniging. In de gehouden bestuursvergadering werd besloten weer een viertal avonden te geven in het winterseizoen. Er zal weer voor elk wat wils zijn. De eerste avond hoopt men in oktober te ge ven en wel met de mooie en mach tige natuurfilm „En eeuwig zingen de bossen"( bewerkt naar de beken de trilogie van Gullbranssen. In de cember hoopt de voordrachtskunste naar de heer C. van Beek te Am sterdam voor de vereniging op te treden met een voordracht over het bekende werk van A. M. de Jong „De Schotel". In januari van het volgend jaar is Simon de Waard uitgenodigd om op de hem eigen wijze over zijn reiservaringen naar Turkije te komen vertellen, als naar gewoonte rijkelijk vergezeld van film en dia's. Ter sluiting van het seizoen zal nog een mooie film wor den gedraaid waarvan de titel nog niet vaststaat, in elk geval een Ne derlands sprekende rolprent. Al met al belooft dit weer een programma te worden dat er zijn mag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DORDRECHT. Dinsdagmiddag is de 60-jarige wegwerker van de Ne derlandse spoorwegen J. J. van Vliet aan de noordkant van de spoorbrug over het Hollands Diep om het le ven gekomen. De man werd gegre pen door een trein die op weg was van Lage Zwaluwe naar Dordrecht. Hij was woonachtig in Dordrecht. ZAANDAM. In het ziekenhuis te Zaandam is dinsdagavond de 4l-ja- rige machinist A. M. Houtzager uit Zwolle overleden na een verkeers ongeval dat eerder op de dag plaats had. De heer Houtzager kwam op de provinciale weg bij een inhaalma noeuvre met zijn bromfiets in bot sing met een bromfietser uit Am sterdam. SITTARD. In de buurt van Gan- gelt. even over de grens met Duits land nabij Sittard, is dr. W. Janssen uit Sittard, rector van het lyceum te Geleen. met zijn auto tegen een boom gereden, toen hij een andere wagen wilde inhalen. De 64-jarige heer Janssen werd hierbij op slag gedood. Zijn echtgenote die naast hem zat, werd ernstig gewond. Zij zijn beiden overgebracht naar het ziekenhuis te Geilenkirchen (Did.). DEN HAAG. Dinsdagmorgen vroeg heeft zich op de hoek Parallelweg- Kuypstraat in Den Haag een ver keersongeval voorgedaan. Een brom fietser verleende geen voorrang aan de tram. Hij kwam te vallen en liep zodanig hoofdletsel op dat hij naar het ziekenhuis Zuidwal moest wor den gebracht. De man is daar over leden. Het slachtoffer was de heer K. J. Boogert, oud 29 jaar, monteur van beroep en gewoond hebbend in Den Haag. VREELAND. Dinsdagmiddag is de 25-jarige heer E. de Jong uit Haar lem met zijn auto op de provinciale weg Amsterdam-Hilversum nabij de brug te Vreeland tegen een boom gereden en vervolgens in een sloot terecht gekomen. De bestuurder, die alleen in de auto zat, was op slag dood. AMERSFOORT. Dinsdagavond om ongeveer zeven uur is op de onbe waakte spoorwegovergang de Birkt tussen Amersfoort en Soest de 17- jarige Leo Düringshof uit Soest dooi de trein Amsterdam-Amersfoort overreden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6