Restaurant voor vrouwen Aardbeving in zuid-Italië overal: puur voor uw genoegen.' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 No. 19230 RADIO - T.V. EN VRIJE TIJD N.T.S.-journaal en speelfilms trekken grootste belangstelling DEN HAAG, 21-8. Van de Neder landse televisie-programma's trek ken het N.T.S.-journaal en de speel films met ongeveer gelfjke aantallen kijkers de grootste belangstelling. Daarop volgen de amusementspro gramma's. In het najaar van 1960 trokken deze programma's gemid deld ongeveer 1.6 a 1.7 miljoen kij kers. In hetzelfde tijdvak bleek het meest beluisterde radioprogramma (het amusementsprogramma) onge veer 600.000 luisteraars te trekken. De samengestelde programma's kwa men met ongeveer 470.000 luisteraars op de tweede plaats. Zowel bij de televisie als bij de radio worden de godsdienstige uit zendingen het niinst gevolgd. Bij de televisie trokken zij in het najaar van 1960 gemiddeld 620.000, bij de radio 150.000 belangstellenden. Deze en vele andere bijzonderhe den staan vermeld in een zojuist verschenen publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, ge titeld „Radio, televisie en vrije-tijds- besteding, herfst 1960". Deze publi katie bevat de resultaten van een in oktober 1960 gehouden onderzoek naar een aantal vrije-tijdsbestedin- gen van het Nederlandse volk van 12 jaar en ouder. Voorzover de radio betreft bleek o.m. dat 4 procent der bevolking geen radiotoestel heeft, maar dat 10 procent der bevolking thuis twee of meer radio's heeft. Het meervoudige radiobezit neemt toe met de wel stand der bevolking. In de kringen der leiding-gevenden en welgestel den en in de groep der hoogste in komens heeft 32 procent twee of meer radio's, terwijl men het daar zelden (1 procent) zonder radio moet stellen. Vier verkeersongevallen te Oosterland OOSTERLAND, 21-8. Dinsdagmid- dag had er in de Burg. van der Ha- vestraat te Oosterland een aanrij ding plaats ter hoogte van het Ko- ninginneplein, waarvan het driejarig dochtertje van de heer J. J. Beije het slachtoffer werd. Het kind stak de straat over en had blijkbaar geen erg in de bromfiets die kwam aan gereden en die werd bestuurd door A. Bouwman Jz. Deze kon het kind niet meer ontwijken en een aanrij ding volgde met het gevolg dat de kleine letsel opliep aan het hoofd en aan één der beentjes. Dokter de Putter die spoedig ge waarschuwd werd, verbond de won den van het hevig geschrokken kind. Ofschoon de wonden hevig bloed den, viel één en ander tenslotte toch nog mee. Ever. hierna kwam onge veer op dezelfde plaats de op de Molenweg woonachtige mevr. Meer man-van Damme met haar rijwiel zodanig te vallen dat zij bloedend werd gewond. Haar 5-jarig zoontje, dat zich achter op het rijwiel be vond, bekwam hoegenaamd geen letsel. Mevr. M. werd bij de heer Heuzen binnengebracht waar dokter de Putter, die nog in de buurt was voor het vorige ongeval, de wonden verbond. Door dit ongeluk, waarvan de oorzaak onbekend is, werd het rijwiel beschadigd. Het slachtoffer kon, na verbonden te zijn, naar haar woning worden vervoerd. De politie heeft één en ander in onderzoek. Toen zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de heer J. van der Maas met een auto van het dorp kwam gere den en op de Molenweg de inrit naar zijn huis wilde inslaan, kwam vanaf de andere kant de motorrijder Mat- thijs Goudzwaard aangereden- Door onbekende oorzaak reed de motor tegen de auto, waardoor de bestuur der zodanig kwam te vallen dat hij een hoofdwonde opliep. Dokter van Leeuwen te Bruinisse die ijlings was gewaarschuwd, verleende genees kundige hulp, waarna het slachtoffer per brancard naar huis kon wor den vervoerd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De wijkverpleegster zuster Com- pagne alhier reed zondagmiddag om streeks drie uur uit de uitrit op de Molenweg vanaf de voormalige wo ning van wijlen dokter Vleugels Schutter. Door de dichte beplanting Looncompensatie voor verhoogde A.O.W.-premie AMSTERDAM, 22-8. De samen- werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden delen, mede dat zij - verwachtende dat op 1 januari de loongrens voor de vaststelling van de premie voor A.O.W. en A.W. W. van f 8250 tot f 8850 en de pre- miebijdrage der werknemers van 7 tot 8 pet. zal worden verhoogd - zich tot de staatssecretaris van so ciale zaken hebben gewend met het verzoek de looncompensatie voor de verhoging der premiebijdrage dus danig te doen vaststellen dat de werknemers die een inkomen van f 8250 of hoger per jaar genieten, wat de lasten van de totale premie verhoging betreft, niet in een ongun stige positie worden gebracht. FINANCIËN EN ECONOMIE Delta-chemie omgezet in N.V. VLAARDINGEN, 21-8, Ter omzet ting van de gelijknamige firma in een N.V. is opgericht „Deltachemie N.V.". Van het maatschappelijk ka pitaal ad f 25 min., verdeeld in 12.500 aandelen „A" en 12.500 aande len „B" elk van f 1.000, zijn 2.500 aandelen „A" en 2.500 aandelen „B" geplaatst. De eerste Nederlandse co- operatieve kunstmestfabriek (E.N. C.K.) neemt deel voor 2.500 aande len, de nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor de land bouw „Centraal Bureau" G.A. („C. B.") 1.750 aandelen, de coöperatieve centrale landbouwvereniging „De Handelsraad" van de aartsdiocesane Rooms katholieke boeren- en tuin- dersbond G.A. („Handelsraad") 318 aandelen, de coöperatieve centrale vereniging „Landbouwbelang" G.A. 318 aandelen, de coöperatieve cen trale in- en verkoopvereniging van de katholieke land- en tuinbouw- bond G.A. („L.T.B.") 114 aandelen. De drie laatstgenoemde verenigin gen werken samen in de firma „C.I. V.-Chemie", welke tezamen met de firma Delta-Chemie. thans wordt in gebracht in de N.V. Delta-Chemie. De nieuwe N.V. beoogt o.m. het ver vaardigen van gemengde en com plexe meststoffen en andere che mische produkten, alsmede de ver koop en distributie van die produk ten, zowel in het binnen- als in het buitenland. Dit blijkt uit de thans verschenen statuten. zag zij waarschijnlijk niet het echt paar H. uit Eikerzee op een brom mer aankomen, die pardoes tegen het nieuwe Dafje van de zuster aan botsten. Het kwam zo hard aan dat mevr. H. een been brak en door dok ter van Leeuwen, die direct was ge waarschuwd, naar het ziekenhuis te Zierikzee moest worden vervoerd. Ook in dit geval zal de politie uit zien te maken bij wie de schuld ligt. Ballonvaarders over de Alpen MüRREN, 22-8. Voor de eerste maal in de geschiedenis zijn drie grote luchtballons tezamen over de Alpen gevaren. De ballonvaarders waren de Amerikaanse pilote Cony Wolf, de Belg Albert van den Bem- den en de Zwitser Fred Dolder. Ze voeren met 30 kilometer snelheid op ongeveer 500 meter hoogte over de Jungfrau. De tocht was niet eenvou dig. De deelnemers hadden een cur sus gevolgd in Mürrcn in het ge bruik maken van berg-, dal-, hang en gletsjerwinden. De Amerikaanse landde bij Locar no, de Zwitser in de bergen bij de Italiaanse grens en de Belg in de bergen bij Domodossola in Italië op 2500 meter hoogte. Donderdag (van daag) zullen bij goed weer nog drie ballonvaarders gezamenlijk de Al pen oversteken: de Turk Eskenazje, de Duitser Scheer en de Nederlandse Nini Boesman. Men verwacht wind met een snelheid van 70 kilometer op 4000 meter hoogte, die de ballon vaarders naar Italië zal voeren. Staatssecretaris Bot naar Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 22-8. Om kwart over drie is de staatssecretaris van bin nenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, woensdagmiddag onverwacht van Schiphol over de pool en Tokio naar Biak vertrokken. In Hollandia zal hij de consequenties van het met In donesië gesloten akkoord gaan be spreken met gouverneur Platteel, al dus werd van de zijde van zijn mi nisterie officieel medegedeeld. Op Schiphol gaf mr. Bot de pers echter geen gelegenheid hierover nog wat meer van hem te weten te komen. Hij weigerde een onderhoud. Met het zelfde toestel vertrok ook een der drie leden van de Nieuw Guinearaad, die nog in Nederland waren: de heer N. Tanggahma. Het was voor hem vermoedelijk een de finitief vaarwel van ons land. Hij had daarop geen ander commentaar, dan een even brede als vriendelijke glimlach. NAPELS, 22-8. In Zuid-Italië zijn dinsdagavond door hevige aard schokken zes mensen omgekomen. Verscheidene gebouwen werden be schadigd. Het gebied rond Avellino, ten oos ten van Napels, werd het zwaarst getroffen. Ongeveer 200 patiënten moesten uit een ziekenhuis worden gebracht omdat de muren begonnen te scheuren. Een nabijgelegen kliniek werd eveneens ontruimd. Even later stortte het plafond in. Rond Avellino werden enige hui zen en een spoorbrug verwoest. De plaatselijke autoriteiten verzorgen de daklozen met voedsel en dekens. In Napels renden duizenden inwo ners in paniek naar het strand, de parken en 't platteland. Twee vrou wen stierven aan een hartaanval tijdens de vlucht, een jonge vrouw werd door een vallende dakpan ge dood. In Salerno en bij Avellino stierven eveneens twee vrouwen aan een hartaanval. Een vrouw werd op de vlucht door een auto aangereden en gedood. Auto uit de bocht: één dode UTRECHT, 22-8. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht, waar deze af buigt naar de stad Utrecht, is woens dagmorgen omstreeks zes uur een personenauto uit de bocht gevlogen. Daarbij is één van de inzittenden, de 20-jarige V. F. Bancras uit Ob- dam, uit de wagen geslingerd en om het leven gekomen. De bestuurder van de auto, de 25-jarige tentenbou wer H. G. G. uit Heerhugowaard, en twee andere inzittenden bleven on gedeerd. De oorzaak van het onge luk is nog niet bekend. De auto schoot zeker 40 meter door de berm alvorens tegen een kcot van Rijks waterstaat tot stilstand te komen. ■fOSACCÓi ROXY s/garette - en Italia da 20 pezzl Lit. 275. Belangrijke schilderijen op Antiekbeurs te Delft DELFT, 22-8. Op de veertiende oude kunst- en antiekbeurs, die tot 12 september in het stedelijk muser um „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden, en donderdagavond wordt geopend door de heer Th. H. Lun- singh Scheurleer, directeur van het rijksmuseum te Amsterdam, zullen verscheidene belangrijke schilderij en worden tentoongesteld. Van de firma G. Cramer in Den Haag ko men een paneel van Jeroen Bosch (Strijd van carnaval met vasten) en een doek van Anton van Dijck (Christus en zijn apostelen). Nijstad N.V., Den Haag-Lochem, vraagt aan dacht voor o.a. een rivierlandschap van Jan van Goyen en een interieur van Thomas de Keyzer; kunsthandel P. de Boer te Amsterdam exposeert twee portretten door Gerard ter Boroh. Het aantal deelnemers aan de beurs, die het gehele Prinsenhof in beslag neemt, bedraagt 28 en is daarmee vrijwel gelijk aan dat van vorige jaren. De organisator de heer Marcel B. Keezer, deelde mee, dat uitbreiding van het aantal deelne mers niet mogelijk is wegens de be schikbare ruimte; bovendien wil men door een beperkte deelneming, de kwaliteit van het geëxposeerde op het hoogste niveau handhaven. Twee doden bij La Courtine DÉN HAAG, 21-8. Dinsdagmorgen is een Piper CubvliegtUig van de Koninklijke Luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis Ypenburg, dat in gedeeld was bij de landmachtóefe- ningen in dë omgeving van La Cour tine in Frankrijk, neergestort. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. Het ongeval speelde zich af tijdens een vlucht in het kader van de oefeningen. De omgekomen militairen zijn de 35-jarige sergeant eerste klas P. M. Keulen en de 26-jarige sergeant M. J. Huiberts. Sergeant eerste klasse Keulen woonde in Harderwijk. Hij was gehuwd. Hij behoorde tot de ondersteuningsstrijdkrachten van de Kon. Landmacht. Sergeant Huiberts was een vlieger van de Kon. Lucht macht. Hij woonde in Haarlem en was ongehuwd. Japanse lening voor Indonesië TOKIO, 21-8. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandfio «n zijn Japanse ambtge noot Masayoshi Ohira hebben dins dag een overeenkomst getekend voor een lening vart Jiapan aan Indonesië. Volgens het Japanse ministerie van buitenlandse zaken bedraagt deze lening 21.350.000 dollar. Hiervan zou den 6.250.000 dollar'worden, gebruikt voor de bouw van een brug, 8.500,000 dollar voor een bambóepulp, ljqbriek en 6.600.000 dollar voor een dok. De dierenbescherming, afdeling Nordrhein-Westfalen, heeft bij de „Oberstaatsanwalt" te Düsseldorf aangifte gedaan wegens dierenmis handeling, heling, documentenver valsing, en rechten- en bejasting- ontduiking, gepleegd door de dieren handelaar Vieten. uit Büttgen bij Neuss. Nieuwe Russische kernproef STOCKHOLM, 22-8. Volgens het geodetisch instituut van Stockholm heeft de Sowjet-Unie woensdagoch tend om 10.05 plaatselijke tijd een nieuwe atoomproef in de omgeving van Nova Zembla, op ongeveer 2000 km. noordwestelijk van Stockholm, genomen. De kracht van de ontplof fing wordt geschat op ongeveer tien megaton. De proef geschiedde, aldus het instituut, op zeer grote hoogte. Het is de vierde kernproef van de Sowjet-Unie in het gebied van Nova Zembla sedert het begin van deze maand. De drie vorige vonden plaats op 5 augustus (40 megaton), 10 aug. (3 megaton) en 20 augustus (12 me gaton). B. J. TEN WESEPE Hij zuchtte. „Welaan, juffrouw Ans, het is natuurlijk maar een grap. Sorry. Ik wilde wel, dat u wat meer gevoel voor humor kon opbren gen. Oké, de divan gaat naar de nis met een mooi gordijntje ervoor en de afstand tussen onze zetels blijft 2Vz meter. Zullen we dan maar weel een wapenstilstandsovereenkomst sluiten" Haar boosheid zakte weg en ze be gon te lachen. Ze liep naar haar plaats terug en zuchtte. „Af en toe weet ik echt niet, wat ik aan u heb". Hij was intussen weer naar zijn stoel gegaan en zei, toen hij gezeten was: „Dat komt misschien nog wel eens, juffrouw kruidje-roer-me-niet. U hebt trouwens ook veel weg van een bloeiende roos, weet u dat?" Ze keek hem aan. „Waarom?" „U ziet er iedere dag weer fan tastisch uit, maar u bent onbereik baar vanwege de doornen". Nog dezelfde dag verdween de di van in de nis en kwam er een kleed voor. Maar in het bedrijf was het bekend geworden, dat er in het pri- vé-kantoor een divan was geplaatst en als Ans personeelsleden passeer de, dan grinnikten ze veelbeteke nend. Het meisje deed evenwel, of ze er geen erg in had. Per slot van rekening stond ze boven al dat ge roddel. En ze' behoefde zichzelf niets te verwijten. Ze had niets gedaan, waarover ze zich zou moeten scha men. Enkele weken ging het weer goed. tot de Sinterklaasavond kwam. De meisjes waren allemaal vrij en had den besloten elkaar zeer bescheiden Nederlands-Franse dag in La Courtine LA COURTINE, 22-8. Vandaag (donderdag) wordt in La Courtine een Nederlands-Franse dag gehou den. De Nederlandse en de Franse kampcommandanten zullen bij het oorlogsmonument in het dorp kran sen leggen. De burgemeester van La Courtine biedt een banket aan. De commandant van de vijfde divisie, generaal-majoor G. H. Christan zal tot ere-burger van La Courtine be noemd worden. De fanfare van de genie zal voor de bevolking een con cert geven. De laatste gevechtsgroep van de vijfde divisie, de 52ste, die in Frank rijk herhalingsoefeningen doet is thans met haar laatste en grootste oefening „Kwinto Max" bezig. In een rede in het Indiase Ho gerhuis heeft premier Nehroe de Nederlandse ën Indonesische rege ringen geluk gewenst met het ak koord over het „zeer moeilijke en delicate probleem" van westelijk Nieuw-Guinea. geschenken te geven, om zodoende zoveel mogelijk te kunnen sparen. Des te groter was de verwondering van het viertal, toen er om half ne gen gebeld werd en men voor de deur een groot pak zag staan. Greet, die opengedaan had, keek links en rechts de straat in, maar zag nie mand. Dus nam ze het pakket op en bracht het naar binnen, nadat ze de deur weer gesloten had. „Sinter klaas heeft ons toch niet vergeten, lui", zei ze lachend, terwijl ze met moeite het grote pakket op tafel zette. De meisjes keken verwonderd naar het gevaarte. „Van wie is dat?" Greet haalde haar schouders op. „Weet ik niet. Toen ik de deur ge opend had, stond dit op de stoep en verder was er niemand te zien. Een verrassing van de een of ander". Josien was plotseling brandend nieuwsgierig geworden. „Maak eens open, van wie kan dat wel zijn?" Vlugge handen maakten het pa pier los. Er was een grote doos, waarin een aantal pakketjes zaten, grote en kleine. Greet nam er één uit en las: Voor Josien. Het meisje griste het pakje uit haar handen en rukte het touw er af. Er bleek een fles eau de cologne in te zitten. „Verroest, dat is vast van Joop". „Joop? Wie is Joop?" vroeg Frida. „O, een collega. Een tekenaar. Hij verbeeldt zich, dat hij een beetje gek op me is", antwoordde Josien onverstoorbaar. Intussen was Greet aan.het uitde len gegaan: „Voor Ans, nog eens Meisje overreden door autobus ALMELO, 21-8. Dinsdagavond is het zevenjarig meisje Geirrit Dina ten Cate te Almelo door een auto bus gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op het voor plein van de garage der Twentse Electrische Tramwegmaatschappjj aan de Hazelaarstraat te Almelo. Het meisje reed daar op een kin derfietsje en werd niet opgemerkt door de buschauffeur toen deze een autobus achteruit reed naar een benzinepomp.. Het kind kwam onder de dubbele achterwielen van de bus terecht. Kijkers en luisteraars DEN HAAG, 22-8. Op 1 augustus waren bij de dienst luister- en kijk gelden 1.180.596 televisietoestellen aangegeven tegen 1.168.995 op 1 juli (t.m. 21 augustus 1.189.193). Op 1 augustus bedroeg het aantal - geregistreerde - radio-toestellen 2.596.151 tegen 2.594.619 op 1 juli. Het aantal aansluitingen op de draadomroep was op 1 augustus 471.022 tegen 472.445 op 1 juli. FEUILLETON voor Ans, voor Frida, voor Greet o, ik ben ook niet vergeten, nog eens voor Frida, Josien, Ans, ondergete kende Binnen enkele minuten lag de vloer bezaaid met pakpapier, terwijl de meisjes hun geschenken uitge stald hadden: vier flesjes eau de co logne, vier sloffen sigaretten, vier dozen chocoladebonbons, vier boe ken.en vier flessen likeur. Voor ieder een andere smaak. Verder vier cho coladeletters, vier grote banketlet ters, voor elk een stuk marsepein en een geweldig stuk borstplaat. Toen alles uitgepakt was, vonden ze op de bodem een envelopje. Jo sien pakte het kaartje eruit en las: „Sinterklaas wenst de dames een gezellige avond". Nadat het kaartje door vier paar handen was gegaan, keken ze el kaar aan en begonnen gelijktijdig te lachen. „Welke grapjas kan ons dat bezorgd hebben?" vroeg Frida, die nog eens naar de precies afge paste hoeveelheden keek. ..Het moei van iemand zijn, die ons alle vier kent". „Zou het. soms van Piet Patat zijn?" opporde Greet. „Ben je....'' Frida schoot in een lach. „We zijn al in weken niet bij hem geweest. Hij is helemaal het type niet. om zo voor goede Sint te spelen. Vergeel niet, dat dit alles een klein kapitaaltje kost. Ga het eens uitrekenenalles samen.." „Nou", zei Josien. „ik heb geen idee, hoor, maar ik r.cg toch: dank u wol, lieve Sint". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5