Praktisch onderwijs van Shell Jeugd Verkeersschool in Zierikzee Acht V.N.-offieieren Fruitf eesten in Goes Ingezonden mededeling Alles wat tot verkeer behoort aanwezig in aanhangwagen ZIERIKZEE, 22-8. Wij vernemen dat dank zij een initiatief van de afde ling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer, ook in Zierikzee prak tisch verkeersonderwijs zal kunnen worden gegeven. De lessen zullen ge houden worden met behulp van de door Shell Nederland Verkoop Maat schappij N.V. in 1961 ter beschikking van het Verbond voor Veilig Verkeer gestelde Jeugd Verkeersschool. De officiële opening van de Shell Jeugd Verkeersschool zal plaats vinden op 28 augustus a.s. op het Havenplein. Onmiddellijk aansluitend aan deze opening zal de eerste les een aanvang nemen. De komst van de mobiele verkeersschool betekent voor de plaatse lijke afdeling van het Verbond een mooi succesje, te meer daar Zierikzee hiermee de primeur geniet voor Zeeland. Do el en opzet Er hoeft nauwelijks op te worden gewezen hoe belangrijk, gezien de toenemende verkeersonveiligheid, de verkeersopvoeding van de jeugd is. Uiteraard is het in eerste instantie de taak van het onderwijzend perso neel om op de scholen de jeugd be kend te maken met de verkeersvoor- schriften en hen de gedragsregels bij te brengen, die elke weggebruiker zich ter bevordering van de ver keersveiligheid eigen dient te maken Met hoeveel animo deze taak ook wordt verricht, toch is meer en meer duidelijk geworden dat een uit sluitend theoretisch verkeersonder wijs niet voldoende is. Vooral bij de verkeersopvoeding krijgt de theorie eerst zin, als de praktische scholing erop volgen kan. Praktische scholing betekende tot nu toe, dat de jeugd aan de gevaren van het straat- en wegverkeer diende te worden blootgesteld. Dit is vooral in de grote steden ongewenst, terwijl het bovendien een mate van praktische verkeerskennis vereist, die niet iedere onderwijskracht be zit. Het gevolg is dat het verkeers onderwijs in de praktijk onder de ongunstigste voorwaarden plaats heeft of geheel achterwege blijft. Om zonder de genoemde bezwaren de jeugd toch met de verkeersprak- tijk in aanraking te brengen, is in verscheidene Europese en niet-Euro- pese landen de laatste jaren het sys teem van de Jeugd Verkeersschool ingevoerd. Daar krijgen de kinderen in een afgesloten ruimte de gelegen heid vertrouwd te raken met ver keerssituaties, die een nabootsing van werkelijk bestaande situaties zijn. Met eenvoudige en speciaal voor dit doel geconstrueerde voertuigjes bewegen zij zich langs miniatuur straten en -pleinen, die van ver keerslichten, verkeersborden en op het wegdek aangebrachte verkeers- aanduidingen zijn voorzien. Behalve rijdend weggebruiker zijn ze ook op hun tijd voetganger èn kritisch toe schouwer. Een deskundig instructeur leidt de oefeningen, wijst op de goede gedragsregels en signaleert de fou ten. Elke eenheid, die tot de Shell Jeugd Verkeersschool behoort, be staat uit een, als trekker dienst doende, viertons vrachtauto met aan hangwagen. In de grote vierwielige aanhangwagen wordt een complete verkeersschool vervoerd. Alles wat tot het verkeer behoort is aanwezig, zoals auto's, fietsen, verkeersborden, verkeerslichten, enz. Hiervan zijn de afmetingen zo gereduceerd, dat zy het kind in zijn eigen wereld aan spreken. De auto's zijn trapauto's, waarvan de trapbeweging zodanig is ver zwaard, dat slechts maximaal een snelheid van 10 a 12 km per uur kan worden bereikt. De fietsen heb ben voor dit doel ontworpen kleine wieltjes, waardoor eveneens de snel heid wordt beperkt, welke met die der trapauto's in de onder normale omstandigheden geldende verhouding is gebracht. De verkeersborden en verkeers lichten zijn op de helft van de ware grootte uitgevoerd. Het stratenplan kan met behulp van een kalklijn- wagentje worden uitgezet, terwijl te vens door markeringshekjes de ge wenste afzetting ^kan worden aange bracht. Ten behoeve van de instruc teur is een eenvoudige geluidsinstal latie aanwezig. De aanhangwagen wordt door de vrachtauto op zijn plaats gebracht. De vrachtauto heeft een speciale carrosserie, die is inge richt als dag- en nachtverblijf voor het begeleidend personeel. De vaste personeelsbezetting van elke eenheid bestaat uit een instruc teur en een assistent, die tevens chauffeur-monteur is. Werkwijze De Shell Jeugd Verkeersschool is geopend van 28 augustus t.m. 5 sep tember tijdens de schooluren. Het bezoek van de leerlingen geschiedt dus onder schooltijd in klassever- band onder leiding van het onder wijzend personeel. Het Verbond zorgt voor toestemming van Rijksinspec teurs L.O. voor het gehele gebied waar de eenheid werkzaam is. Per schooltijd kunnen normaal twee klassen deelnemen, zodat per dag vier groepen praktische verkeersles- sen kunnen ontvangen. Voor het bezoek van de Jeugd Ver keersschool worden geen kosten be rekend. In nauw overleg én in samenwer king met het onderwijzend personeel en zo mogelijk met de plaatselijke politie, kan deze praktische ver- keersscholing ertoe bijdragen de vei ligheid van de jeugd en anderen te vergroten. Lampionnenoptocht cn kampvuur ten afscheid van de Westhoek BURGH-HAAMSTEDE, 22-8. Elk jaar komt in augustus onvermijde lijk de lampionoptocht, ten teken dat het met de zomervakantie dei- gasten bijna gedaan is en dat het werk en de school weer wachten. Doch de bevolking van Haamstede en Burgh weet dat het keerpunt nu is ingetreden en de grote aftocht gaat beginnen en reeds begonnen is. Er zijn er misschien in de West hoek, die blij zullen zijn als de laat ste gast weg is en men weer met ge mak de wegen kan begaan zonder het geflits van al die vreemde auto's, doch dat zijn uitzonderingen, want ook de Westhoek moet het in het seizoen van de gasten hebben. Een ding is zeker: zij die hier dit jaar voor de eerste maal waren, komen volgend jaar terug, ondanks het min der goede weer van dit seizoen. De oorzaak hiervan is de grote variaties die de Westhoek de vreemdeling biedt. Want als het geen strandweer is, dan is het wandelen in de Do meinen iets dat steeds meer gewaar deerd wordt. We kennen een echt paar dat dit jaar niet op het strand is geweest, doch enkel genoten heeft van de fraaie bossenpracht. Ho eof het seizoen geweest is, hopen we later in een apart artikel nog eens te behandelen. Afscheidsoptocht Onder de vrolijke tonen van de Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede" trok woensdagavond de af scheidsoptocht door de straten van Burgh en Haamstede. Achter de mu ziek marcheerden enige duizenden vreemdelingen met sporadisch hier en daar een „inboorling" uit de Westhoek, bijna allen voorzien van een lampion. De kleurrijke kaarsjes stoet kreeg door deze grote deelna me een fikse lengte, waardoor voor de achterste deelnemers de muziek onhoorbaar was en er maar op los gehost werd. De stoet nam voor de eerste keer een vreemde richting, nl. Ruim 700.000 personen auto's in Nederland AMSTERDAM, 21-8. Sedert 1 ja- nuari 1962 zijn er 100.000 nieuwe personen- en combinatieauto's in ons land op de weg gekomen, aldus heeft de R.A.I. meegedeeld. Vorige week (op 16 augustus) registreerde de rijksdienst voor het wegverkeer in Den Haag de afgifte van het hon derdduizendste kentekenbewijs van dit jaar. In 1961 passeerde men deze mijlpaal op 12 oktober, d.w.z. bijna twee maanden later, een jaar daar voor pas in de laatste dagen van de cember. Uitgaande van de C.B.S. statistiek op 1 augustus 1961, toen er 602.000 personenauto's werden geregistreerd, meent de R.A.I. dat het Nederland se autopark op 1 augustus jl. reeds meer dan 700.000 personenauto's tel de. Deze snelle groei vindt mede zijn oorzaak in de belangstelling, die de particuliere gebruikers met name voor de kleinere auto's tonen. de Kloosterweg door tot bij de cam ping ,,'t Torentje" waar tegenover deze camping een open stuk terrein ligt dat geschikt is voor het stoken van een vreugdevuur. Het vreugde vuur dat met een enorme knal zich ontplooide, was van een zeer groot en hoog maaksel. Rondom het kamp vuur werd nog wat gezongen, waar na de muziek zich weer aan het hoofd van de stoet stelde en de te rugtocht aanvaardde. In Haamstede aangekomen werd dé stoet ontbon den, waarna het langzamerhand rus tig werd in het dorp. De nevel-blus-- auto was, om mogelijke uitbreiding van het vuur te voorkomen, op het terrein aanwezig. van 8 tot 15 september GOES, 22-8. In september zal in Goes weer het jaarlijkse fruitfeest worden gehouden, die zal eindigen met een fruitcorso op zaterdag 15 september. Een corso met fruitfee en hofdames, waaraan vijftien praal wagens en tien muziekkorpsen zullen deelnemen. De fruitweek in Goes duurt een week. Op zaterdag 8 september zal het gemeentebestuur de nieuwe fruitfee installeren. Die eerste dag al is er een mosselmaaltijd in de open lucht voor duizend eters. Op donder dag 13 september komen meer dan honderd boogschutters in Goes hun krachten meten. Van de andere activiteiten noemen we nog de opening van een tentoon stelling over het werk voor de ge handicapte mens door de commissa ris der koningin in Zeeland op woensdag 12 september. Deze ten toonstelling komt tot stand met me dewerking van het departement van sociale zaken. De fruitfee zal in de feestweek fruit uitreiken aan de patiënten in de Goese ziekenhuizen, de bewoners van bejaardentehuizen in Goes en aan kinderen in enkele herstellings oorden op Walcheren. Melkpoeder voor Algerijnse kinderen DEN HAAG, 22-8. Op verzoek van de Europese werkgroep van het „Comité Provisoire des Jeunesse Europeënnes" heeft het Produkt- schap voor Zuivel, tijdens de woens dagmorgen in Den Haag gehouden bestuursvergadering, besloten een hoeveelheid van enkele duizenden kilogrammen melkpoeder beschik baar te stellen ten behoeve van on geveer 12.000 moslim-kinderen in Algerije. De eerste zending melkpoe der wordt op 27 augustus verscheept Het transport wordt geheel ver zorgd door het Nederlandse Rode Kruis, dat gelijktijdig de door deze instantie ter beschikking gestelde zeep zal verzenden. De Europese werkgroep zond reeds twee vrijwilligers-teams naar Phi- lippeville en dezer dagen is opnieuw een groep, bestaande uit Nederland se jongeren, naar deze stad in Al gerije vertrokken. Auto schoot door middenberm Vyf gewonden WOERDEN, 22-8. Vijf personen werden gewond van wie twee ern stig toen woensdagmiddag door tot nu toe onopgehelderde oorzaak op rijksweg 12 in de gemeente Warder een personenauto uit de richting Den Haag door de middenberm schoot. Op de andere rijbaan raakte hij een auto, die uit de richting Utrecht kwam en als gevolg van deze ma noeuvre in de berm terecht kwam. De personenauto uit de richting Den Haag sloeg enkele malen over de kop en kwam daarna geheel ver nield eveneens onder in de berm te recht. De inzittenden, de echtparen Horzel en Koudijs uit Den Haag en mevrouw Brouwer uit Haarlem, zijn in het algemeen ziekenhuis te Woer den opgenomen. Het was de tiende keer sinds het weekeinde dat in deze omgeving op rijksweg 12 een auto geheel werd vernield. DEN HAAG, 22-8. Van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Co mité ontving het A.N.P. de volgen de mededeling: „Het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité maakt zich ernstige zorgen over de recente ontwikkeling van de inkomens in de landbouw. Terwijl de noodzakelijke modernise ring van de bedrijven veel finan ciële middelen vergt, was en is in het algemeen het prijsverloop van de vele niet gegarandeerde produk- ten ongunstig. In het bijzonder als gevolg van de slechte markt voor pluimveehouderijprodukten gaat op vele gemengde bedrijven een nood toestand optreden. De toeneming van de leverancierskrediet e.d. is oen duidelijk symptoom van de on bevredigende inkomenssituatie. Het in werking treden van de E. naar Nieuvv-Cuinea NEW YORK, 22-8. Acht officieren van de V.N.-strijdkrachten in net midden-oosten zijn woensdag uit Gaza naar Nieuw Guinea vertrokken om zich bij de groep tnilitaire waar nemers van de V.N. ter plaatse te voegen, zo hebben de Verenigde Na ties bekend gemaakt. Verwacht wordt dat zij zes weken in Nieuw Guinea zullen blijven. De groep be staat uit twee Zweden, vier Indiërs en twee Brazilianen. Jongelui verdacht van diefstal HEERLEN, 22-8. De gemeentepoli tie te Heerlen heeft in nauwe sa menwerking met de rijkspolitie te Voerendaal vijf jongelui, in leeftijd variërend van 17 tot 21 jaar, onder wie een meisje, gearresteerd. Zij worden ervan verdacht in de nacht van 9 op 10 augustus te Voerendaal twee inbraken te hebben gepleegd. In deze nacht werd bij een slager in Voerendaal een lege kassa ont vreemd. Deze kassa werd later door de politie in de Dijkstraat terugge vonden. In dezelfde nacht werd bij een kruidenier in Kunrade een kassa en een blikken doosje met klein geld, alsmede een partij sigaretten ter waarde van 145 gulden en een partij levensmiddelen gestolen. Ook deze kassa werd later geheel ver nield teruggevonden. De politie is op het spoor van de jongelui gekomen doordat er in een openbare gelegenheid onenigheid ontstond over de verdeling van de buit. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Bootje gezonken in haven In de gemeentehaven van Brui- nisse is dinsdagmiddag een roeiboot gezonken, waarin twee twaalfjarige jongens aan het spelevaren waren. Tot hun grote schrik zagen ze plot seling dat water de boot binnen stroomde. Toen hozen niet meer hielp en het kritieke ogenblik aan gebroken was van er op of er onder, kondigde een van de jongens lako- niek aan: „Noe zulle m'n motte zwemme", waarbij hij dan ook par does, met kleren en al in het water sprong. Ook de andere jongen wist op deze manier veilig en zonder na delige gevolgen de kant te bereiken. HAAMSTEDE NJ.N. tentoonstelling gesloten Het bestuur der Schouwse afde ling van de N.J.N. heeft zaterdag voor het laatst haar poorten in de tuinbouwschool geopend gehad. Het is niet tegengevallen, zo vertelden enige bestuursleden, de heren Brand, Moonen en Zorge, doch de plaats buiten de bebouwde kom is toch wel een handicap geweest voor èen gro tere belangstelling. Ongeveer 700 personen bezochten de tentoonstel ling, die allen vol aandacht hetgeen op ons eiland te zien is, bekeken en vol lof waren. De verkoop van boek werken op dit gebied slaagde volko men en veel werken, die de heer W. J. Goudzwaard speciaal voor deze tentoonstelling had laten komen, vonden hun weg naar een enthou siaste lezer. Ook voor volgend jaar heeft de Nedei'landse Jeugdbond voor Natuurstudie plannen om weer iets dergelijks op te zetten, maar dan meer in het bereik der vreemdelin gen. NOORDGOUWE Begin van brand door blikseminslag Tijdens het onweer van maandag avond werd de brandweer van Noordgouwe gealarmeerd voor een begin van brand door blikseminslag op de boerderij van de heer Verheul aan de Groene weg. De bliksemin slag deed brand ontstaan bij de elektrische kachel. Door optreden van de bewoners kon erger worden voorkomen en behoefde de brand weer, die snel ter plaatse was, geen dienst te doen. Dezer dagen slaagden de heren J. C. Quartel en J. de Waaij te Noordgouwe voor het examen Pa troon Waterfitter volgens Vesti- gingsbesluit, in Eindhoven en Goes. Hiêf vMg&im NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Korenmolen „De Graanhalm" te Haamstede 115 jaar BURGH, 23-8. Morgen, vrijdag 24 augustus zal het 115 jaar geleden zyn dat de bouw van de korenmolen „De Graanhalm" werd voltooid. Meer dan een eeuw lang hebben de vier wieken in hun zelfde draaicirkel en cadans de wind de kracht ontnomen die nodig was om het graan, dat de landbouwers ter maling naar de mo len brachten, te malen. Ze heeft stor men getrotseerd, een waterramp had geen vat op het grote en massieve gevaarte. 'Ook voor andere doeleinden dien de de molen, want toen de bezetter in de tweede wereldoorlog de kerk nodig had werd Gods woord onder in het eenvoudige ronde patroon van de molen gebracht. Als schuilplaats tegen bombardementen diende ze met haar dikke muren velen. De stenen bovenkruier is keurig bijge houden, en nog steeds is ze van zeer verre reeds naast de kerken en het slot een prachtige blikvanger. De huidige eigenaar, de heer W. D. Dijkman is trots op zijn fraai bezit en in tegenstelling met andere mo lenaars verdient hij nog steeds zijn brood met het malen van granen, waarbij de molen zijn machine is, doch gedreven door de wind. Hij denkt er niet over om de boel te gaan elektrificeren. Elk jaar worden de meest noodzakelijke plaatsen bij geverfd en momenteel schittert de 115-jarige weer in haar mooie witte kleur, waarin de romp is uitgevoerd. De wieken, kap enz. ook zij geven de molen een fris uiterlijk. Het is dan ook geen wonder dat talloze auto mobilisten, vooral buitenlanders, hun auto naast de Burghse weg parke ren. om de molen te kunnen fotogra feren. Met een achtergrond vol grote wolkengevaarten vormt ze als dia of als kleurenfoto'een mooie herin nering aan de Westhoek. De heer Dijkman heeft een oude traditie geen afbreuk willen aan doen, en daarom met dit kroonjaar de molen weer in de schijnwerpers laten zetten. Vrijdagavond zullen vijf stralenbundels het geheel nog mooier en schilderachtiger maken ROTTERDAM. Bij de werf v.h. Jonker en Stans in Hendrik-Ido- Ambacht zal morgen (vrijdag)mid- dag de tewaterlating plaats hebben van een motor-tankboot voor de binnenvaart, de „PAM 35", die in aanbouw is voor de Steenkolen Han dels Vereniging (SHV) in Rotterdam. Het schip, dat 400 ton lichte en/of zware olie kan vervoeren, komt vol gende maand in de vaart. De afme tingen zijn: lengte 50 meter, breedte 6,60 meter en holte 2,20 meter. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 22-8 van Rot terdam naar Marsa El Brega. Esso Nederland (t.), pass. 21-8 Kaap St. Vincent naar Hamburg. Kelletia (t.), 22-8 te Curagao. Bezoek aan oorlogsgraven NIJMEGEN, 23-8. Van 7 tot 11 september zullen 100 familieleden van gesneuvelde Britse militairen de gasten zijn van het Nederlands Oor- logsgravencomité. Zij zullen logeren bij Nederlandse gezinnen in Nijme gen en Groesbeek. Zondagmiddag 9 september wordt op de begraafplaats Reichswals een herdenkingsdienst gehouden, waarbij medewerking ver lenen „De Verenigde Zangers", de „Koninklijke Nijmeegse Mannen- zangvereniging" en de „Nijmeegse Politieharmonie". dan het reeds is. Vooral van de zijde der fotografen is reeds veel belang stelling getoond voor dit evenement. Bij goed weer zullen dan 'ook velen een kleuren- of zwart-wit plaatje komen schieten. We wensen de heer Dijkman ook in de verdere jaren nog veel succes toe met zijn molen, en bij de gelukwensen die er onge twijfeld zullen komen, sluiten we gaarne de onze aan. Oude kosmische stralen Men weet, dat onze aarde re gelmatig getroffen wordt door de kosmische stralen, die ons vanuit de ruimte bereiken. Natuurlijk hebben de geleer den uit verschillende landen er vaak over nagedacht hoe oud deze stralen wel zouden kunnen zijn. Het is inmiddels gebleken, dat zij miljoenen ja ren oud zijn. Hetgeen er op neerkomt, dat deze stralen miljoenen jaren in de wereld ruimte hebben rondgezworven, wat echter nog niet inhoudt, dat hun oorsprongsbronnen miljoenen lichtjaren afstand van onze planeet zijn verwij derd. Het is namelijk zo, dat interstellaire magnetische vel den de kosmische deeltjes, die een snelheid ontwikkelen ge lijk aan die van het licht, in dichte spiraalbanen houden alvorens deze de aarde berei ken. Observaties uit hoogte- ballons met behulp van foto grafische platen, verricht ge durende een vlucht van 7 uur, stelden een groep geleerden in staat de ouderdom van de stralen af te leiden uit relatie ve rijkdom aan lichte chemi sche elementen in de straling. Nieuwe moeilijkheden in Algerië ALGIERS, 22-8. De secretaris-ge neraal van het politieke bureau in Algerië, Chider, heeft woensdag de strijdkrachten in Algiers ervan be schuldigd, een groot aantal mensen verhinderd te hebben deel te nemen aan een massabijeenkomst op het forum. Chider zei woensdag tot on geveer tweeduizend betogers op het forum dat er donderdag weer een bijeenkomst zal worden gehouden. Het politieke bureau zal alle maat regelen nemen om te verzekeren dat iedereen aanwezig kan zijn, aldus Chider, die niet verder zei wat hij daarmee bedoelde. Betogers droegen woensdag span doeken met zich mee waarop zij uiting gaven aan hun eis dat het le ger naar de kazernes terugkeert. Zij gaven luidkeels te kennen dat zij achter het politieke bureau van Ben Bella staan. ZAANDAM. De 22-jarige melk handelaar J. W. Busch uit Zaandam is woensdagavond het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. De door hem bestuurde bestelwagen werd aangereden, toen de chauffeur J. H. uit Amsterdam de melkhande laar geen voorrang verleende. De heer Busch werd uit zijn auto ge slingerd en overleed ter plaatse. Jeugddrumband bezocht Burgh en Haamstede K.N.L.C. bezorgd over inkomens in de landbouw E.G.-marktordening heeft voor de Nederlandse agrarische verdelings- produktie nog niet de zo noodzake lijke verruiming van afzetmogelijk heden gegeven. Nog steeds bedreigt onjuiste toepassing van de „spelre gels", waartegen reeds geprotesteerd werd, de Nederlandse exportpositie. Het K.N.L.C. is verontrust over de groeiende achterstand van de landbouw in economisch en maatschappelijk opzicht, juist nu een concurrerende positie op de wordende Euromarkt moet worden behouden. Het verwacht, dat de Nederlandse overheid be reid is - en dat voorzover nodig van de E.E.G.-autoriteiten toe stemming wordt verkregen - om de geëigende maatregelen te ne- jj®^ De jeugddrumband Druzonauit Bergen op Zoom geniet, internationale bekendheid en bracht vorige week onder grote belangstelling een ge slaagd bezoek aan Burgh en Haamstede, op uit nodiging van de plaatselijke V.V.V. Op de Bea- trixweide werd 's avonds een keurige show uit gevoerd, welke veel bijval van hel publiek oogstte. (Foto: Ziorikzeosche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2