DE ZIERIKZEESCHE COURANT Commando garnizoen Russische troepen in Berlijn opgeheven Mislukte aanslag met machinegeweer op president De Gaulle Franse regering gaat einde maken aan toenemend banditisme Generaal Rikhye naar Djakarta ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 augustus 1962 119e jaargang No. 19230 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Rijdende Jeugd Verkeersschool komt naar Zierikzee MOSKOU, 22-8. Overeenkomstig een besluit van de Sowjetrussische regering heeft het Sowjet-ministerie van Defensie het commando van het garnizoen der Sowjetrussische troe pen in Berlijn opgeheven, aldus meldt „Tass". De militaire vertegenwoordigers van de V.S., Frankrijk en Groot- Brittannië in West-Bei'lijn is mee gedeeld, dat de kwesties betreffende de controle op het vervoer van per soneel en voorraden van hun garni zoenen naar en van West-Berlijn en bepaalde andere aangelegenheden „tijdelijk onder de bevoegdheid val len van het hoofdkwartier van cle Sowjetrussische troepen in Duits land". Het door ,Tass' gepubliceerde com muniqué, waarin van de opheffing vah de Sowjet-commandantur in Berlijn mededeling wordt gedaan, herinnert er aan dat het bureau van de Sowjet-commandant in Berlijn, na het sluiten in 1955 van het ver drag over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse Democra tische Republiek, werd gereorgani seerd en zijn functie beperkt tot kwesties van garnizoensdienst, toe zicht op het vervoer van personeel en voorraden van de garnizoenen van de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk in West-Berlijn en op het verkeer met West-Berlijn van leden van de westelijke militaire verbin dingsmissies bij de opperbevelhebber van de Sowjetrussische troepen in Duitsland, bewaking van de gevan genis van Duitse oorlogsmisdadigers in Spandau tezamen met de weste lijke troepen en wachtdienst bij het monument voor Sowjetrussische sol daten in Tiergarten. WASHINGTON, 22-8. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington beschouwden de Sowjet-maatregel als een deel van de Sowjet-cam- pagne om het Westen tot erkenning van het communistische bewind in Oost-Duitsland te dwingen. Zij leg den er echter de nadruk op, dat het besluit de Russen niet ontslaat van hun plichten op grond van de vier- mogendheden-overeenkomst inzake Berlijn. Een woordvoerder van het Franse militaire bestuur in Berlijn liet zich in dezelfde zin uit. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f De gemakkelijkste manier om zijn gebrek aan smaak te t verbergen is met de mode mee f te gaan. t Auto met kogels doorzeefd PARIJS, 23-8. De Franse politie houdt een klopjacht op een tiental per sonen, die woensdagavond wisten te ontkomen na, met machinegeweervuur een aanslag op de Franse president, generaal De Gaulle, te hebben ge pleegd. Het was de tweede aanslag binnen een jaar. De Gaulle en zijn echtgenote, die samen in de auto van de president reden, werden niet getroffen. De minister van Binnenlandse Za ken, Roger Frey, riep om midder nacht de politiechefs op zijn mini sterie bijeen en sprak daarna in de nachtelijke urén met premier Pom pidou over maatregelen om de da ders van de aanslag te arresteren en het leven van de president te be schermen. Vervolgens zei minister Frey tegen verslaggevers, dat „het eerste doel van de ondergrondse organisatie (waarmee hij klaarblijkelijk de O.A. S. bedoelde) bestaat uit het doden van de president van de republiek". Hij zei dat ongeveer tien mannen, van wie enige waren gemotoriseerd en anderen te voet waren, aan de aanslag hebben deelgenomen. Achterruit verbrijzeld Deze speelde zich bliksemsnel af. De president reed van het Elysee naar het vliegveld Villacoublay bui len Parijs, om zich naar zijn land huis te Colombey-les-deux-Eglises te begeven. Er werden tussen 120 en 150 schoten op de wagen van De Gaulle gelost, waardoor twee ban den sprongen, de achterruit werd verbrijzeld en de carosserie werd doorzeefd! Generaal De Gaulle had „zijn ge bruikelijke onverstoorbare kalmte bewaard, maar ik denk dat hij het deze keer een beetje precair gevon den heeft", aldus Frey. De politie begon na de aanslag on middellijk met radiowagens te pa trouilleren en wagens aan te houden. Zij troffen een achtergelaten gele be stelwagen aan met twee machinege weren en een niet-ontploftc kneed- bom. Van de plegers van de aanslag was echter geen spoor te bekennen. Het onderzoek werd donderdag uit gebreid tot het departement Yonne ten zuiden van Parijs. De bestelwa gen was afkomstig uit de voor naamste stad van dit departement, Auxerre. Voordat hij naar Villacoublay ver trok, had generaal De Gaulle een kabinetsbijeenkomst geleid, waarop werd besloten tot het nemen van strenge maatregelen tegen ieder die in het bezit van wapens en explosie ven wordt bevonden. Men krijgt vijf dagen de tijd om deze in te leveren, waarbij geen vervolging zal worden ingesteld. In regeringskringen toonde men zich bezorgd over het feit, dat het groepje moordenaars zo gemakkelijk kon ontsnappen. In plaats van de ge bruikelijke twee auto's met lijfwacht volgde nu slechts één de wagen van De Gaulle. Wanneer het er twee ge weest waren, zou één daarvan het vuur hebben beantwoord, aldus Frey. Nederlandse bergbeklimmers naar Himalaya vertrokken SCHIPHOL, 22-8. Voor de groot- ste bergexpeditie ooit door een Ne derlandse ploeg ondernomen, zijn woensdagochtend de twee leiders, prof. dr. D. G. Egeler, geoloog aan de universiteit van Amsterdam, en dr. T. de Booy van het geologisch in stituut dezer academie, van Schiphol naar New Delhi vertrokken. Zij gaan daar hun Himalaya-expeditie, die midden-seplcmber zal beginnen, voorbereiden. Op 5 september vol gen de overige zeven leden der ex peditie. De vermaarde Franse berggids Lionel Terray, die er eveneens aan zal deelnemen, zal de expeditie een halve maand later op zijn eentje na reizen. Het rendez-vous is in het nog aan te leggen basiskamp vast gesteld op 1 oktober a.s. De negen Nederlanders en de Franse berggids, die levens een film van de expeditie zal maken (hij heeft reeds vele prijzen met vroegere bergfilms gewonnen), zullen op hun tocht worden vergezeld en geholpen door twee liaison-officers, die zij van de regering van Nepal (overi gens tegen verplichte betaling) mee gezonden krijgen, tien sherpa's en een legertje van honderd locale dra gers. Op een persconferentie voor hun vertrek deelde prof. Egeler en dr. De Booy mede, dat de kosten voorlopig zijn geraamd op twee ton. De ver zekeringen achten het risico van bergbeklimmers voor zo'n tocht aan zienlijk, want zij eisen een in ver houding met andere polissen hoge premie: 2Vz procent. Dit betekent dus dat de verzekeringspremie per lid der expeditie voor een uitkering van f 100.000,neerkomt op f 2500,-. „Ons hoofddoel is een geologisch onderzoek", aldus prof. Egeler, „maar daaraan is een alpinistisch doel toe gevoegd en ten derde is er nog het onderzoek van onze artsen naar de reacties van het menselijk lichaam, dat bij gebrek aan zuurstof en bij hevige koude veel vocht kwijt raakt. De temperaturen zullen op die zeven duizend meter twintig tol dertig gra den Celsius onder nul zijn". Terwijl de gedachten van vele sportliefhebbers in Nederland uitgaan naar dc Nederlandse troeven in het water, is een van de Nederlandse keien op Jvt ijs Henk van de Grift, woensdag in Breukelen met mej. Reyka van Zijtveld. getrouwd. - F'oto: door een erehaag van sportgenoten met opge heven schaatsen verlaat het jonge paar hier het stadhuis in Breukelen. Spelend kind overreden HAARLEM, 22-8. De negenjarige Denis Marijnen uit het Klein Heilig Land te Haarlem is woensdagavond bij een verkeersongeval gedood. Het kind was aan het spelen in struiken langs het water van de Gasthuis- vest en stak zonder op het verkeer te letten de rijweg over. De jongen werd aangereden door een bestel auto uit Haarlem. h Een wervelstorm, die sedert maandag boven de Zuidafrikaanse Kaapprovincie woedt, heeft daar aanzienlijke schade aangericht. In Kaapstad veroorzaakte de storm grote schade aan gebouwen. Djakarta liet Amerikaanse piloot vrij WASHINGTON, 23-8. De 33-jarige Amerikaanse piloot Allan Pope, die door een rechtbank in Djakarta in april 1960 ter dood was veroordeeld wegens het medestrijden aan de zij de van de Indonesische opstandelin gen in 1958, is in het geheim vrijge laten en naar de Verenigde Staten overgebracht. Pope werd met 17 le den van de Indonesische strijdkrach ten schuldig bevonden aan het uit voeren van bombardementen en be schietingen en het vervoer van wa pens voor de opstandelingen. Aanhoudend koel Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Aan houdend koel. 24 aug. Zon op 5.37, onder 19.47. Maan op 0.05, onder 16.13. Nieuwe maan: 30 aug. te 4.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 aug. 10.01 v.m. 22.37 n.m. BROUWERSHAVEN 24 aug. 9.41 v.m. 22.18 n.m. Doodtij: 24 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een tamelijk diepe depressie beweegt zich ten zuiden van IJsland naar het oosten. Tegelijkertijd hand haaft zich bij de Azoren een hoge- drukgebied, dat een uitloper heeft in de richting van de Alpen. Tussen de twee luchtdruksystemen in zal ook morgen met overwegend krach tige westelijke tot zuidwestelijke winden koele lucht worden aange voerd. Hierin komt veel bewolking voor, waaruit nu en dan regen kan vallen. UTRECHT. Op een niet beveiligde overweg in Heeze is woensdagmid dag omstreeks kwart over vijf een bromfiets gegrepen door een trein. De 13-jarige Joke Kox uit Voeren- daal werd hierbij gedood, zij zat achter op de bromfiets. De bestuur der van de brommer, de 36-jarige F. van Rozendaal uit Heeze werd licht gewond. De overweg is gelegen in het baanvak Eindhoven-Roer mond. PARIJS, 22-8. Het Franse kabinet heeft woensdag besloten tot een reeks van maatregelen om een eind te maken aan een golf van overval len in Frankrijk, die aan uit Algerië teruggekeerde leden van de organi satie van het geheime leger (O.A.S.) zijn toegeschreven. De Franse minister van Voorlich ting, Peyrefitte, heeft na een door president De Gaulle voorgezeten ka binetsvergadering meegedeeld, dat in het vervolg de minimum-straf voor onwettig wapenbezit een jaar gevangenisstraf zal zijn en het ma ximum tien jaar. De Franse politie zal auto's in beslag kunnen nemen, Hij staat er gekleurd op HUDDERSF1ELD, 22-8. Artsen in de noord-Engelse stad Hud- dersfield stellen alles in het werk om een man met een blauw gelaat, rode oren en gele handen zijn normale blanke huidskleur terug te geven. John O'Toole, die op een chemische fabriek werkt, vertelde dat hij eerst niet be greep waarom hij op straat aangegaapt werd toen hij van zijn werk naar huisging. Ik viel bijna flauw toen ik in een spiegel keek, aldus O'Toole, wiens werkzaamheden bestaan in het scheppen van chemica liën in een verhitte ketel. Hij draagt hierbij beschermende kleding en een masker. Een woordvoerder van de fabriek, waar O'Toole werkt zei het blauw kan veroorzaakt zijn door chemicaliën die op een of andere manier zijn bloeds omloop hebben beïnvloed en zijn gele handen zijn vermoe delijk het gevolg van stoffen die O'Toole heeft aangeraakt, hoe hij echter aan die rode oren komt is ons een raadsel". die clandestiene wapens vervoeren. De rijbewijzen van de bestuurders van deze auto's zullen ingehouden worden. In de volgende vijf dagen bestaat gelegenheid tot inlevering van clan destiene wapens, zonder dat degenen die van deze gelegenheid gebruik maken kans lopen op een gerechte lijke vervolging. Diamanthandelaar in Antwerpen overvallen ANTWERPEN, 22-8. Een 41-jarige diamanthandelaar is naar zijn zeg gen dinsdagavond in zijn kantoor te Antwerpen overvallen en bewuste loos geslagen. De handelaar, Bernard Mermelstein, werd daarna beroofd van diamanten ter waarde van 710 duizend gulden en contant geld voor een waarde van ongeveer 6.800 gul den. Volgens de heer Mermelstein de den de overvallers zich voor als ko pers. HAARLEM. Woensdag is de 125 duizendste bezoeker de loketten van de Frans Hals-tentoonstelling in Haarlem gepasseerd. Op 11 augustus telde men de 100.000ste bezoeker. De belangstelling voor de expositie is de laatste dagen sterk toegenomen. (Van een spec. A.N.P.-verslaggever) HOLLANDIA, 22-8. Brigade-gene raal Rikhye, de militaire adviseur van Oe Thant, die momenteel te Hol- landia verblijft, om daar met de Ne derlandse autoriteiten besprekingen te voeren, heeft plotseling besloten naar Djakarta te reizen, aldus werd van de zijde van V.N.-vertegenwoor- digers te Hollandia vernomen. De reden van dit overwachte ver trek naar de Indonesische hoofdstad is niet bekend. Woensdagochtend verklaarde de woordvoerder van de V.N. te Hollandia nog dat generaal Rikhye vandaag een begin zou ma ken met een tournee langs verschil lende plaatsen op Nieuw-Guinea. Een Dakota van de luchtmacht zou hem naar Manokwari brengen, opdat hij daar ingelicht zou kunnen worden over het Papoea-vrijwilligers korps. Staatssecretaris van Economische Zaken vraagt advies aan S.E.R. over vakantiespreiding DEN HAAG, 22-8. De staatssecre taris van Economische Zaken, drs. F. J. W. Gijzeis, heeft, mede namens de staatssecretarissen van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezond heid, aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over het steeds nijpender probleem van de vakan tiespreiding. In zijn adviesaanvrage merkt de staatssecretaris op, dat door het sa menvallen van de vakanties van ve len gedurende slechts enkele zomer weken, het van jaar tot jaar moei lijker wordt om de vakantietijd, die steeds meer buiten de woonplaats wordt doorgebracht, zo aangenaam mogelijk te besteden. Ook de dienst verlenende sectoren komen in grote Ri'a van Velsen is in Leipzig Europees kampioene 100 meter rugslag dames geworden. Korrie Winkel eindigde op de tweede plaats. - Foto v.l.n.r.: Korrie Winkel (2), Ria van Velsen (1) en de Oostduitse Veronika Holletz (3) tiidens de huldiaina. moeilijkheden van allerlei aard. Ondanks prijzenswaardige initia tieven zijn de pogingen om althans voor de Nederlandse vakantiegan gers een zekere spreiding te bewerk stelligen, tot dusverre mislukt. Voor de grote meerderheid van de bevol king hangt de periode van de zomer vakantie af, van wat dienaangaande in het bedrijfsleven collectief of in dividueel wordt overeengekomen waarbij het bedrijfsleven op zijn beurt weer sterk afhankelijk is van de schoolvakanties. De staatssecretaris verzoekt de S.E.R., cf hij de mening kan delen, dat de spreiding van vakantie be vorderd dient te worden en zo ja, welke methoden daartoe naar zijn mening dienstig zijn, met inachtne ming van de bijzondere belangen van bepaalde sectoren van het bedrijfs leven en uiteraard van het onder wijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1