DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vlucht met de X-15 Russische bus opnieuw door Westberlijners met stenen bekogeld Braziliaans vliegtuig stort in zee Indonesische duikboten gesignaleerd bij Nieuw-Guinea Overstromingen in India Malta wil onafhankelijkheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 augustus 1962 119e jaargang No. 19229 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «EDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N^V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cènt oer mm. - Succesjes (max. 15 mm) i 1,per stuk. In dit nummer: Emigrant Willem Bal op bezoek in Sirjansland Het gehele weekeind is het bijzonder roerig geweest aan de muur tussen oost- encioest Berlijn. Er zijn vele demonstraties gehouden tegen het brute neerschieten door de Vopo's van de jonge vluchteling Peter Vechter, die dodelijk werd getroffen toen hij via de muur bijna de vrijheid had bereikt. Een menigte woedende Berlijners heeft zondag tot tweemaal toe een Rus sische militaire bus met soldaten welke op weg was naar het monument van het rode leger in west-Berlijn, met stenen bekogeld. - Boven: Ameri kaanse militaire politie met de bajonet op het geweer ontruimt de omgeving van de grenspost Charly. - Onder: op de voorgrond de Russische bus (van achteren gezien) en op de achtergrond een groep boze Berlijners. Lag vermoorde Amsterdamse kantoorbediende 24 uur in sloot? AMSTERDAM, 20-8. Het lijk van de vermoorde 55-jarige Amsterdamse kantoorbediende J. K. Termöhlen heeft waarschijnlijk ruim 24 uur ge legen in de sloot van het toekom stige Rembrandtpark bij de Orthe- liuskade, waar de politie het in de nacht van zondag op maandag heeft gevonden. Uit het onderzoek van de gerech telijk geneeskundige dr. J. Zelden- rust is namelijk gebleken dat de kantoorbediende reeds in de nacht van zaterdag op zondag om het leven is gekomen. Hij is waarschijnlijk in bewusteloze toestand van de wal naar de sloot gesleept, waarna hij door verdrinking om het leven is ge komen. Een spoor wijst daarop. De politie acht het niet waarschijnlijk dat de heer Termöhlen, die reeds twaalf jaar in Amsterdam woonde, een dag in bewusteloze toestand ver borgen is gehouden en toen pas in de sloot is gedeponeerd. Van de dader ontbreekt nog steeds elk spoor. Wel heeft de politie maan dag een man aangehouden, die te veel aandacht op zich vestigde toen hij heen en weer wandelde in de buurt van de 'plek waar de ver moorde kantoorbediende werd ge vonden. Zijn aanwezigheid werd in verband gebracht met de geheimzin nige telefoontjes van de man die een vechtpartij met een dode aan de po litie had gemeld en later berichtte Amerikaanse jongeren terug naar de V.S. ROTTERDAM, 20-8. Ruim 600 Amerikaanse jongeren zijn maan- dagmiddag met het m.s. „Seven Seas", na een verblijf van twee maanden in Europa, weer naar de Verenigde Staten vertrokken. Onder hen bevonden zich er 38 die de af gelopen twee maanden in Neder landse gezinnen waren onderge bracht om op die manier de levens wijze van de Hollander goed te kun nen observeren. De trip werd geor ganiseerd door de American Field Service, de vrijwillige ambulance dienst die er zich sinds de tweede wereldoorlog op toelegt jongeren uit verschillende landen met elkaar in contact te brengen. Dat gebeurt door middel van een omvangrijk inter nationaal uitwisselingsprogramma, waaraan o.a. de Rotary Club finan ciële steun verleent. Vanuit Europa zijn dit jaar ruim 2500 jongelui naar Amerika vertrokken om daar gedu rende kortere of langere tijd kennis te maken met de Amerikaanse be volking. dat de politie aan de verkeerde kant van het terrein aan het zoeken was. De verdachte man had evenwel een waterdicht alibi. Toch heeft de po litie goede hoop het misdrijf spoedig te kunnen oplossen. EDWARDSBASIS, 20-8. Een X-15 raketvliegtuig heeft maandag een snelheid van 5.750 kilometer per uur bereikt. Majoor Bob Rushworth liet het Amerikaanse toestel de be wegingen maken die ruimteschepen zullen maken bij de terugkeer naar de aarde. De vleugels van het vlieg tuig werden daarbij roodgloeiend. De vlucht duurde negen minuten en werd uitgevoerd tussen 20.000 en 25.000 meter hoogte aldus hebben ambtenaren op de Edwardsbasis in California meegedeeld. Bij autobotsing één dode en drie gewonden HAARLE, 20-8. Bü een autobot sing te Haarle (gemeente Hellen- doorn) is maandagmiddag de 29-ja- rige chauffeur C. T. uit Zwolle om het leven gekomen. Van de drie per sonen die in z(jn bestelauto zaten, werden er twee ernstig doch niet levensgevaarlijk en één licht ge wond. Het ongeluk gebeurde doordat de 62-jarige J. H. S. uit Wierden zon der voorrang te verlenen met zijn stationcar de Almeloseweg opreed. Hij reed de bestelwagen, die in de richting Nijverdal reed, van rechts aan. De bestelwagen schoot over een sloot heen en belandde in een wei land. De vier inzittende werden uit de wagen geslingerd. De chauffeur C. T. kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht. De man overleed tij dens het vervoer naar het zieken huis. Zijn drie metgezellen werden eveneens naar het ziekenhuis over gebracht. De bestuurder van de sta tioncar werd niet gewond; hij had een veiligheidsgordel om. Hij liep wel een shock op. Giftige wortels gestolen UTRECHT, 20-8. Bij een landbou wer aan de Groenewoudsedijk zijn maandagmiddag wortels van het land gestolen. Deze wortels waren dezer dagen bespoten met het gif tige middel paratheon. De politie heeft de bewoners van de omgeving van de Groenewoudsedijk gewaar schuwd voor gevolgen van consume ren van deze wortels. Rio DE JANEIRO, 21-8. Een Bra ziliaans viermotorig DC-8-vliegtuig met 92 inzittenden is maandagavond by het opstijgen van het vliegveld Galeao bij Rio de Janeiro brandend in zee gestort. Het vliegtuig was op weg naar Lissabon. Een woordvoerder van de vlieg tuigmaatschappij zei later dat in het vliegtuig 75 passagiers en 9 beman ningsleden zaten. Hij zei dat het vliegtuig na het opstijgen op onge veer honderd meter van de startbaan in zee viel. Volgens een ooggetuige waren tientallen inzittenden op de vleugels geklommen in afwachting van reddingspogingen. Tot nu toe zijn minstens veertig inzittenden gered. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's „Hartjesdag" in Amsterdam AMSTERDAM, 20-8. De viering van de traditionele „hartjesdag" in Amsterdam heeft maandagavond de politie en brandweer handen vol werk bezorgd. De jeugd in de Am sterdamse volkswijken stookten tal rijke „straat fikkies" met velerlei brandbaar materiaal tot autobanden toe. Om circa kwart over tien was de brandweer reeds 23 maal uitge rukt. De politie ontving verscheide ne verzoeken om de baldadige jeugd tot bedaren te brengen. Van ernstige uitspattingen was nog geen sprake geweest. Jongen verdronken in zwembad GENT, 20-8. Maandagmiddag is in het gemeentelijk zwembad Walbur gen te Gent (Betuwe) de 18-jarige scholier H. Hermsen uit Doornen burg verdronken. Enkele badgasten zagen dat iemand in moeilijkheden verkeerde in het diepe bad. Zij waarschuwden de badmeester die met een bootje naar de plaats roeide waar de drenkeling was verdwenen. Deze kwam echter niet meer boven. Verschillende ma len duiken leverde ook geen resul taat op. Na twee uur dreggen werd het stoffelijk overschot opgehaald. Daar het bad inmiddels ontruimd was kon men aan de overgebleven kleren zijn identiteit, die tot dan toe onbekend was, vaststellen. Het slachtoffer was de zwemkunst wel meester zodat het vermoeden bestaat dat hij onwel is geworden. Dodelijke val vail trap DOETINCHEM, 20-8. Maandag morgen is de 64-jarige mevr. Smit- Giezenaar, wonende te Doetinchem in haar woning van de trap geval len. Daarbij werd zij zo zwaar ge wond dat zij nagenoeg op slag dood was. BERLIJN, 20-8. Maandag hebben Westberlijners opnieuw met stenen gegooid naar een Russische legerbus met militairen ter aflossing van de erewacht b(j het Russische oorlogs monument in West-Berlijn. Ook zon dag en zaterdag heeft zich een der gelijk incident voorgedaan. Het incident van maandag ge beurde toen de bus om tien minuten voor zes (Ned. tijd) de Amerikaanse sector binnenreed. De meeste ruiten van de bus sneuvelden. Volgens D.P.A. zijn vermoedelijk twee Russische militairen gewond. Ooggetuigen vertelden, dat de bus was uitgerust met een radiozender en dat een van de inzittenden door een microfoon sprak toen er met stenen gegooid werd. Ongeveer 1500 Westberlijners ont vingen de Russische bus met boe geroep toen deze de doorlaatpost Friedrichstrasse passeerde met de aflossing van de wacht voor het Russische gedenkteken. De Westber- lijnse politie had reeds een uur te voren omvangrijke voorzorgsmaat regelen getroffen en de Westberlij ners achteruitgedrongen. Zij kon echter niet verhinderen, dat de Rus sische bus in de Wilhelmstrasse op nieuw met stenen aangevallen werd. Nadat de Russische bus met stenen was bekogeld, werd het voertuig tenslotte door acht auto's van de Westberlijnse politie naar het monu ment begeleid. In de Wilhelmstrasse wierpen Westberlijnse betogers stenen naar de politie, die ongeveer 800 jonge lieden probeerde te verjagen. De po litie maakte gebruik van gummi knuppels en verrichte drie arresta ties. Enkele jongelieden hadden bor den gedragen met het opschrift: „De politie beschermt de Russen - schande". Later kwamen anderen met borden: „Hoe veel slachtoffers nog; vrijheid voor Oost-Duitsland en moordenaars, denk aan de dag dat gij ter verantwoording geroepen zult worden". Later is bericht, dat ook in de Stresemannstrasse, ongeveer een km van de Friedrichstrasse verwijderd,ty Westberlijners met stenen hebben gegooid naar een Russische militaire Auto. Plm. 100 betogers wachtten daar op de terugkeer van de Rus sische bus. De Westberlijnse politie heeft be kendgemaakt, dat het 17-jarig meisje dat zaterdag naar west-Berlijn ont kwam aan een regen van Oostduitse kogels, een ernstige shock gekregen heeft en haar stem verloren heeft. Het meisje is niet door de kogels getroffen. „Provocatie" Het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. heeft maandag voor het eerst melding gemaakt van de aanvallen op Russische bussen in een bericht (Van een spec. ANP-verslaggever) HOLLANDIA, 20-8. In Hollandia is maandagavond officiëel meege deeld, dat twee onderzeeboten van het Russische type W klasse, in de territoriale wateren van Nieuw-Gui nea zijn gesignaleerd, op nog geen veertig kilometer afstand van Hol landia. De onderzeeboten, die de Indone sische nationaliteit hebben, werden reeds sinds zondag gevolgd door ja gers van de Koninklijke Marine. Toen om half negen plaatselijke tijd maandagavond een der onderzeeërs de Tanah Merah Baai. ongeveer der tig kilometer van Hollandia, nader de. werd het schip ingevolge de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië, niet aangevallen, maar wel werden beide onderzeeërs met fakkels en zoeklichten hel verlicht teneinde een eventuele landing te ontmoedigen. Zondagavond werden de schepen ten noorden van kaap d'Urville ont dekt. Onmiddellijk daarna werd een Nederlandse jager naar de aange geven plek gezonden, die de schepen voortdurend achtervolgde, later ge volgd door nog een andere jager. Vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht .volgden de route van de schepen eveneens. Hun koers leidde van kaap d'Urville in de rich ting van Hollandia. Toen de schepen nabij de Tanah Merah Baai kwamen en in de we gens de laat opkomende maan inkt zwarte avond in een fel licht wer den gezet, was het in Nederland precies twaalf uur. Naar het A.N.P. van militaire zij de verneemt, bezit Indonesië „ette lijke duikboten van het genoemde Russische type. Hoe de Indonesische schepen op de waarschuwing van Nederlandse zijde hebben gerea geerd is niet bekend. Onmiddellijk nadat de Nederland se jagers fakkels hadden afgescho ten zijn de militairen te Hollandia geconsigneerd. Eenheden van de Ne derlandse strijdkrachten zijn uit Hollandia in de richting van de Ta nah Merah Baai vertrokken. van zeven regels. Daarin heet het. dat „Westberlijnse herrieschoppers" voor „da derde provocatie tegen Rus sische soldaten binnen enkele dagen hadden gezorgd". De Westberlijnse politie deelde la ter mee dat bij de botsingen tussen demonstranten en politie 27 perso nen zijn gewond, namelijk 15 bur gers, van wie er acht naar het zie kenhuis moesten worden gebracht, en twaalf politiemannen, van wie er vier ernstig gewond in het zieken huis werden opgenomen. Tien per sonen werden tijdelijk in hechtenis genomen. Na middernacht scheen alles rus tig langs de sectorgrens. Zo nu en dan werden kleine groepjes ver spreid. Nieuwe Russische kernproef STOCKMOLM, 20-8. Het seismo logisch instituut van Uppsala nabij Stockholm meldt dat de Sowjet- Unie maandagochtend in het gebied van Nova Zembla een nieuwe kern proef in de atmosfeer heeft geno men, de derde sedert de hervatting der proeven. Men schat de kracht op ongeveer twaalf megaton. De twee vorige ontploffingen wer den teweeg gebracht op vijf augus tus (veertig megaton) en tien augus tus' (drie megaton). CALCUTTA, 20-8. Voor de twee de maal in twee maanden staan uit gebreide gebieden in het oosten van India" onder water. In Assam" zijn zes districten door de Brahmapoetra en haar zijrivieren overstroomd en in Bihar zijn 3.000 woningen weg gespoeld. Duizenden mensen zijn in tenten ondergebracht. Tot dusver zijn zes personen om het leven ge komen. Ambtenaren op Nieuw-Guinea willen weg HOLLANDIA, 20-8. De Nederland se ambtenaren te Hollandia vragen zich nog dagelijks af wat te doen als het Nederlandse bestuur aan de Ver. Naties wordt overgedragen; nog enige tijd blijven of zo spoedig mo gelijk vertrekken. Zoals reeds ge meld is er over het algemeen veel animo voor een spoedig vertrek. Het feit, dat vele gezinnen reeds in Ne derland zijn of binnenkort naar Ne derland zullen reizen zal voor veel ambtenaren aanleiding zijn niet al te lang meer op Nieuw Guinea te verblijven. Nagenoeg iedereen is daarenboven van plan de feestda gen in december weer bij zijn fami lie te zijn. Het K.L.M.-kantoor te Hollandia heeft de laatste dagen een grote stroom boekingen verwerkt voor rei zen naar Nederland in het begin van oktober. Opvallend is het dat velen via Australië willen vliegen, wel licht om mogelijkheden te onderzoe ken teneinde daar een nieuwe toe komst op te bouwen. Delft gonst van de activiteit nu de voorbereidingen voor de jaarlijkse taptoe op de Grote Markt weer in volle gang zijn. - Foto: enige maten rust voor de tamboers, in de zonneschijn die Nedertund af en toe toch nog oplevert. LONDEN, 20-8. De premier van Malta, dr. Borg Olivier heeft maan dag in Londen medegedeeld, dat de regering van Malta aan Engeland om onafhankelijkheid op zo kort mo gelijke termijn beeft gevraagd. Dr. Olivier verklaarde in bijzon dere mate teleurgesteld te zijn door het verloop dor financiële bespre kingen. die hij met de Britse rege ring heeft gevoerd. Er zijn mensen die lachen om hun mooie tanden te tonen en wenen om hun goede hart te laten zien. Koel weer Verwachting tot woensdagavond; Opklaringen, maar tijdelijk ook veel bewolking met enige regen; matige tot krachtige zuidwestelijke tot wes telijke wind; koel weer. 22 aug. Zon op 5.34, onder 19.51. Maan op 23.27, onder 13.58. 23 aug. Zon op 5.35, onder 19.49. Maan op onder 15.09. Laatste kwartier: 22 aug. te 11.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 aug. 8.05 v.m. 20.18 n.m. 23 aug. 8.53 v.m. 21.19 n.m. BROUWERSHAVEN 22 aug. 7.34 v.m. 19.54 n.m. 23 aug. 8.27 v.m. 20.57 n.m. Doodtij: 24 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Opnieuw heeft zich op de oceaan een west-circulatie ingesteld, die het mogelijk maakt dat oceaan storingen gemakkelijk tot west- Europa kunnen doordringen. Een van deze storingen zal morgen tijdelijk aanleiding geven tot veel bewolking met enige regen en een toeneming van de westelijke wind. De weste lijke wind zal daarbij koele lucht aanvoeren. De warme lucht die zich maandag nog boven onze omgeving bevond, en waarin de temperatuur in het zuiden van ons land tot on geveer 25 graden steeg, werd in de nacht van maandag op dinsdag uit ons land verdreven, hetgeen met re gen en onweer gepaard ging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1