De hulp die niet helpt Ijooilwffl 1 TONEEL EN FILM Aantal vissers in Nederland verminderd Wegens vakantie gesloten tot twintig september Turks dorp gebombardeerd DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag it augustus i%2 n». 19227 Blik door het wereldvenster Met steeds groter bedragen wordt financiële hulp geboden aan de min der ontwikkelde landen. De rijken helpen de armen om morele redenen en bovendien gesterkt door de ge dachte dat het moeilijk zal zijn vrede te bewaren in een wereld waarin zeer weinigen bijna alles bezitten en zeer velen zo goed als niets. Maar ondanks alle hulp wordt de kloof die gaapt tussen de rijke en arme naties steeds wijder. De Bra ziliaanse ambassadeur in de V.S. heeft het de politici van Latijns- Amerika voorgerekend toen deze on langs in Brazilië bijeen waren. Een actueel onderwerp aan de voor avond van de eerste verjaardag van Kennedy's Verbond voor de Vooruit gang, die deze week valt. De gemiddelde prijs van Latijns- Amerikaanse exporten naar de V.S. is sinds 1953 met twintig procent ge daald; de prijs van wat de V.S. naar Latijns-Amerika uitvoerden steeg daarentegen in dezelfde periode met tien procent. Als de zuid-Amerika nen vorig jaar voor hun waren de zelfde prijzen hadden kunnen be dingen als in 1953 zouden ze veer tienhonderd miljoen dollar meer hebben verdiend. En zoveel beliep alles bij elkaar geteld alle hulp uit alle landen aan Zuid-Amerika bij lange niet. Men kan er niemand de schuld van geven, maar het feit blijft dat deze leveranciers van vlees, koffie, tin, aluminium, koper, vruch ten, olie, huiden enzovoorts achter uit zijn geboerd. Het is een algemene tendens dat de prijzen van deze reeks produkten en vrijivel alle andere grondstoffen dalen, terwijl die van de industrie- produkten die ervan worden ver vaardigd de neiging hebben steeds maar te stijgen. Het is een euvel waaronder ook de jonge staten van Azië en Afrika gebukt gaan. Geen wonder dat het hun begerig maakt industriestaten te worden, maar dat hikt niet altijd een, twee, drie. Geen verjaardag Onder deze omstandigheden is er al geen reden de eerste verjaardag van het Verbond voor Vooruitgang uitbundig te vieren. Er is trouwens nog een teleurstellend aspect aan deze grootscheepse hulpactie om zuid-Amerika economisch steviger op de been te helpen. Aan de bij stand in het kader van deze allian tie is de voorwaarde verbonden dat de ontvangende landen bepaalde so ciale hervormingen moeten invoeren waardoor het effect van de bijdra gen ivordt versterkt en wel zo dat ze niet een kliek in de zak glijden Ingezonden mededeling *Veeble$s BINNENYERINGBED i het best* bed ooit gemaakt M i SCHUIMRUBBERBED I met versterkte middensector W {féaiet fabrieken Zevenbergen Elvis Presley in „G.I. Blues" De Zierikzeese Concertzaal brengt deze week een film met de nog al tijd zeer populaire zanger/acteur Elvis Presley, die in „G.I. Blues" blijk geeft een groter publiek te kunnen „bespelen" dan uitsluitend de „rock and roll'-jeugd. In deze vrolijke showfilm brengt Elvis Pres ley tien Songs. De film speelt zich af bij de Amerikaanse troepen in Duits land. In deze sfeer is een verhaal geweven rond een weddenschap over de ontmoeting met een danse res, maar dit is allemaal niet zo be langrijk. Hoofdzaak is dat alle voor waarden aanwezig zijn voor een vlotte musical en showfilm. In „IJsco-toeristen" zien we de komieken Stan Laurel en Olivier Hardy, thans in de gedaante van twee arme handelaars in muizeval- len. Waar kaas ig daar zijn muizen, zo redeneren ze en daarom zien we ze ditmaal in een Zwitsers dorpje hoog in de Alpen. Het duurt een hele tijd voordat de muizèvangers onder grote verontwaardiging maar niettemin met muziek het kleine bergstadje verlaten. In die tussen tijd kunnen de liefhebbers volop ge nieten van kolder in de bekende gooi- en smijtstijl. Te Haamstede zien we deze week de reeds eerder in deze rubriek be sproken film „Marina", met Renate Holm in de hoofdrol. maar het hele volk ten goede komen. De politieke stabiliteit die daarvoor nodig is blijft echter in Latijns- Amerika nog net zover te zoeken als voorheen met als frappante voor beelden Argentinië, Brazilië en Peru. Die politieke stabiliteit was zeker een der bij-oogmerken van Kenne dy's plan, dat kennelijk geïnspireerd was door Castro's activiteiten en wilde rneehelpen dergelijke revolu ties op het vasteland te voorkomen. Maar het ongeluk is juist dat de hulp die de sociale structuur van een land poogt te veranderen ook tot onrust leiden moet, meer althans dan in een samenleving waar alles bij het oude blijft. De praktijk is voor beide zijden dus nogal teleur stellend geweest. Wat niet wegneemt dat het van groot belang is dat het experiment wordt voortgezet. Een economisch ziek en armoedig zuid-Amerika blijft een gevaar. Maar naast de giften zal ook iets anders moeten komen: een regeling waar door de grondstoffen voortbrengen de landen een redelijke prijs krijgen voor hun produkten. Iets op inter nationale schaal als nu binnen vrij wel alle westelijke landen gebeurt bijvoorbeeld ten opzichte van hun boeren wie door allerlei maatrege len een behoorlijk bestaan wordt ge garandeerd. Tenslotte heeft in de loop van de laatste decennia een nieuwe inter nationale moraal erkenning gekre gen op grond waarvan de minder goed bedeelde naties kunnen eisen dat hun recht wordt gedaan, niet weldadigheid wordt bewezen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam heeft in de zaak tegen de 39- jarige bedrijfsleider P. van Grol een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist. ROTTERDAM. De deelnemers aan de „Tall Ships Race" voor oplei dingsschepen zijn na de stormach tige overtocht uit Torbay veilig aan gekomen in de haven van Rotter dam, waar zij ligplaats hebben ge kozen bij de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas". ROTTERDAM. Ruim 70 „veelbe lovende" leerlingen van middelbare scholen uit acht Europese landen brengen een bezoek aan Rotterdam. Het bezoek dat de scholieren aan de Maasstad brengen is een onderdeel van de excursie „Europese ontmoe ting", dit jaar georganiseerd door het Nijmeegse Canisius College. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft de 44-jarige voormalige chef van het huisvestingsbureau te Zaandam C.Z. (Zeeman), die zich te verantwoorden heeft gehad wegens het aannemen van steekpenningen ten bedrage van 200 tot 300 gulden en verduistering van 1600 gulden ge pleegd in de jaren 1957 tot 1960, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. ALKMAAR. Te Berkhout (N.H.) is het driejarig jongetje Keesje Huisman spelenderwijze in een sloot achter de ouderlijke woning terecht gekomen en verdronken. De moeder vond het kind enige tijd later in de sloot drijvende. AMSTERDAM. Bij testamentaire beschikking van wijlen mevrouw Gotfried H. Crone-Black is de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten eigenaresse geworden van het Tolbosch in het Gooi bij Hil versum. Het terrein van ruim 50 ha. bestaat uit beukenbos, afgewisseld met naaldhoutopstanden, hakhout percelen en weilanden. DEN HAAG. Bij een verkeers ongeval in Frankrijk is de reserve wachtmeester J. C. Dieters (22) uit Groningen verongelukt. De dpi. sol daat A. Hoogland uit Oldebroek werd bij ditzelfde ongeval gewond. Gehele bezit van weduwe gestolen DEN HAAG, 16-8. Uit de woning van een Haagse weduwe is in de nacht van 14 op 15 augustus tijdens haar afwezigheid haar gehele bezit, groot f 10.000 en 125 dollars gesto len. De inbrekers verschaften zich toegang door forcering van haar keukendeur en vervolgens verbra ken zij in de gang de deur naar de kelder. In deze kelder had deze we duwe haar geldelijk bezit verborgen. De Sowjet-Russische ruimtevaar ders Nikolajev en Popowitsj zijn donderdag met niet bekend gemaak te bestemming vertrokken, zo heeft Tass meegedeeld. Ingezonden mededeling AMERICAN C1CA8FTTB Cigarettes ROXY - en France 2.t0 N.F. les 20. DE ZAAK DIE NIET ALLEEN GELATEN KON WORDEN Ja, dat zou U nu misschien niet denken, maar er zijn nog altijd per sonen die helemaal geen vakantie nemen'. Dat zijn de mensen die stoer doorgaan met het werk waar ze het hele jaar al ijverig mee bezig waren. Dat gebeurt niet in een onderont wikkeld of in een achtergebleven gebied: welnee, dat gebeurt nog in Nederland. Mensen die eigenlijk „niet weg" kunnen De redenen om. geen vakantie te nemen zijn niet altijd dezelfde, want er zijn mensen, die vinden dat ze absoliLut niet gemist kunnen worden en er zijn er ook die menen dat ze geen inkomsten mogen derven. Weer anderen zijn bevreesd dat hun korte lings begonnen zaak, onderneming, fabriek of bedrijf tijdens het vakan- tiehouden wel weer eens helemaal zou kunnen verlopen. Allemaal onzin natuurlijk, maar het is niet gemakkelijk om hen dat uit te leggen. Nog moeilijker is het hen ervan te overtuigen dat ze er beslist verkeerd aan doen. Vooral geen kortzichtigheid Nu ligt het merendeel der redenen om „gewoon" door te werken in het economisch vlak en het is een ple zierige omstandigheid, dat het sterk ste argument om wel vakantie te nemen in datzelfde vlak ligt! Het is namelijk een absoluut verkeerde be drijf spolitiek om alle beschikbare energie in de kortst mogelijke tijd in guldens te willen omzetten: dat is eigenlijk niets anders dan roofbouw. We dienen in het oog te houden dat we over vijf, tien of twintig jaar niet totaal versleten moeten zijn, zo dat we niets meer voor de „zaak" en ook niet voor het gezin beteke nen. Geen vakantie willen nemen, is, bedrijf spolitiek bekeken, een zeer kortzichtig standpunt: ook in de economie moet men de dingen nu eenmaal juist op de lange baan be zien. Voor vrouw en kinderen Vakantie is geen luxe-artikel, dat men zonder meer kan aanschaffen of wegdoen, al naar het uitkomt. Vakantie is voor het behoud van de gezondheid even nodig als het dage lijkse eten en slapen. Teveel wordt er bovendien altijd maar aan „de zaak" gedacht; d,e guldens spelen in het leven van de mens doorgaans nog een veel te grote rol. De slovers en de zwoegers verge ten vaak geheel, dat zij ook nog een gezin hebben gesticht en dat dit ge zin, economisch gezien, het meest gebaat is met een permanente kost- toinner. Vrouw en kinderen hebben echter niet slechts recht op gezins inkomsten over tien en twintig jaar, zij hebben al die tijd eveneens recht op een man en vader, die gezond en opgewekt is en die daarenboven be langstelling voor hen heeft. Praten met reisbureau Het geregeld nemen van vakantie getuigt daarom niet alleen van een juist zakelijk inzicht, het getuigt tevens van een juiste opvatting over levenskunst. Zegt het voort! En mochten er mensen zijn die onder de indruk van dit betoog besluiten als nog vakantie te nemen: bedenk dat de reisbureau's klaar staan u in de maand september nog een heerlijke vakantie te bezorgen. Nu zijn alle zomerhuisjes, bunga lows, hotelkamers en andere onder komens al lang voor augustus ver huurd, maar wat later in de tijd kan het nog zulk mooi weer zijn. Moe ten de kinderen in die periode weer naar school? Misschien kan oma wel op hen passen, die vindt dat heer lijk. En dan op de zaak een bordje: „Wegens vakantie gesloten". Dr. H. W. Scalongne. ANKARA, 16-8. Het Turkse mi nisterie van defensie heeft donder dagmorgen in een communiqué be kend gemaakt dat een groep vlieg tuigen uit Irak een dorp aan de zuidoostgrens van Turkije hebben gebombardeerd. Een der vliegtuigen werd door Turkse vliegers tot lan den gedwongen, de andere zijn naar Irak teruggekeerd. ALMELO. In een ziekenhuis te Almelo is donderdagmorgen de 76- jarige J. Mullink uit Vriezenveen overleden,, enkele uren nadat hij bij zijn woning, op de Almeloseweg te Almelo, toen hij overstak om te gaan melken, door een auto was gegrepen. Landbouw en Veeteelt De Duitse eiereninvoer DEN HAAG, 16-8. In Duitsland worden geregeld eieren uit derde landen ingevoerd tegen abnormaal lage prijzén, zonder dat het E.E.G.- sluisprijzensysteem wordt gehan teerd. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap meldt dit in een brief aan de minister van landbouw en visserij. Het protesteert met klem tegen deze gang van zaken, die naar zijn méning een volkomen ondergra ven van het heffingensysteem bete kent en tot zeer onevenwichtige con currentieverhoudingen zal leiden. Met klem dringt het dagelijks be stuur van het Landbouwschap er bij de minister op aan, deze zaak in het E.E.G.-beheerscomité voor pluimvee aanhangig te maken en al het moge lijke in het werk te stellen opdat de sluisprijs op de juiste wijze zal wor den gehanteerd. DEN HAAG, 16-8. Verschenen is een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statitiek over „Ar beidskrachten in de visserij 1950 1960". Deze publikatie geeft een over zicht van het aantal vissers in de periode 1950-1960. De groep vissers omvat alleen hen, die in werkelijk heid de visvangst beoefenen, niet degenen die aan de wal in het vis serijbedrijf werken. Het aantal vissers verminderde in het genoemde tijdvak van circa 12.000 tot circa 9.300. Deze terug gang hangt enerzijds samen met de mechanisatie en rationalisatie in het visserijbedrijf (speciaal in de zee visserij) en i9 anderzijds een gevolg van het langzaam verdwijnen van bepaalde bedrijfstakken, door sterke veroudering in de groep, zoals in de IJsselmeervisserij, de binnenvisserij e.d. In de zeevisserij vindt men vis sers op trawlers, loggers en kotters. Op trawlers en loggers "zijn alleen gemonsterde vissers. Hun aantal daalde van circa 4.000 tot circa 3.300 in 1960. Op kotters zijn zowel ge monsterde als niet-gemonsterde vis sers te vinden. Hun aantal steeg in Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: lo en 7 uur ds. J. P. van Roon, Ermelo. Kerkwerve: 2.30 uur dr. J. Zandee. Utrecht. Serooskcrke: 10 uur dr. J. Zandee. Burgh: 9 uur jeugddienst en 10 uur ds. Don, 7 uur Kuriadienst Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9 uur ds. van Liere, 10.15 uur ds. Meesters, Amsterdam. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Elkerzee/Scharendijke: 10 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vic. Kelling. Dreischor: 11 uur ds. As sendorp. Ouwerkerk: 10 uur ds. Spelberg, Utrecht. Nieuwerkerk: 10 uur ds. P. Saraber, Abcoude. Oos- tcrland: 10 en 6 uur ds. Groenewe- gen. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. van Vliet. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Goudzwaard, IJsselmonde. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur dr. H. Mulder Delft. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. Boerma, 5 uur ds. Huyser. Renesse: 7.30 uur dr. Becker. Scharcndijkc: 10 en 2.30 uur ds. van Duin, Zwijn- drecht. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 cn 2.30 uur ds. Huyser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. den Heeten. Bruinisse: 10 cn 5 uur ds. den Heeten. Gcref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. S. circa 10 jaar van 1.300 tot 1.700. Het aantal binnenvissers daalde van 2.100 tot 1.500, terwijl de groep werkzaam in de oester- en missel- visserij, zich op circa 500 mensen kon handhaven. De voorzitter van het verbond van Duitse werkgevers, dr. Hans Paulsen, heeft donderdag de werk gevers opgeroepen zich met beslist heid tegen de eisen tot loon- en sa larisverhogingen in de huidige om vang te keren. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter C. M. v. Hoorn, tel. (0lll0)-2080. MIDDENSCHOUWENdokter J. L. Braber, Dreischor, tel. (01112)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280. DIERENARTSEN Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116)-310. J. P. Goossens, em. pred. Soemba. Haamstede (in de Chr. Ger. kerk): 7 uur ds. Goossens. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. L. S. den Boer, Ssssenheim. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. H. v. d. Schaaf, Opperdoes Haamstede: 10 en 3 uur ds. van der Klis, Zierikzee. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. den Boer. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur stu dent A. W. Verhoef, Capelle aan de IJssel. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 cn 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Ilcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst Rooms-katholicke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur Haamstede: Eucharistievieringen op zondag te 8, 9.30 en 11 uur. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7