T&hcVl Mevrouw, u krijgt het bestel bouiW Nieuvv-Guinea reageerde nauwelijks op nieuws van de ondertekening van het akkoord ONZE PUZZEL-RUBRIEK Wat biedt de BEELDBUIS? De Nederlands- Indonesische ontwerp-resolutie \&\m Oe Thant niet brandschoon op zijn huis Actie tegen de naaktheid der dieren DE GOUDEN TOMAHAWK PAPOEA'S LEGGEN ZICH BIJ FEITEN NEER Ingezonden mededeling (Van een bijzondere A.N.P.-verslaggever) HOLLANDIA, 16-8. Omstreeks acht uur plaatselijke tijd hebben donderdagmorgen vele radio-luisteraars in een extra-uitzending van de wereldomroep vernomen, dat in New York de delegaties de voor de toe komst van Nieuw-Guinea beslissende handtekeningen hebben gezet. Het land heeft nauwelijks op het nieuws gereageerd. In Hollandia zette iedereen zijn normale werkzaamheden spoedig voort en als men aan Papoea's de vraag stelde of zij iets afwisten van dit voor hen zo historische ogenblik, moesten zij het antwoord meestal schuldig blijven. „Wij hebben ons slechts bij de feiten neer te leggen", zo zei ons een lid van de Nieuw-Guinea-raad. Het overgrote deel van de inwoners van Hollandia heeft dat met gelatenheid ook gedaan. De eerste, die zich in Nieuw-Gui- nea heeft uitgelaten over de gevol gen van het akkoord, was de com mandant der strijdkrachten, schout bij-nacht Heeser. Ruim een uur na het ondertekenen deelde hij op een persbijeenkomst mede, dat hij het nieuws zo spoedig mogelijk zal door geven aan de militaire ondercom mandanten. Een officiële opdracht om het vuren te staken had de heer Reeser nog niet uitgevaardigd, daar hij de2e nog niet van de regering had ontvangen. Woensdagavond heeft een Neder lands politievaartuig nabij de noord punt van het eiland Waigeo nog vuurcontact gehad met een prauw, die, bemand met drie gewapende in filtranten, de kust naderde. Nadat de politiemannen de prauyr hadden beschoten, wisten de inzittenden het land te bereiken en het bos in te vluchten. Deze actie was het laatste treffen tussen Nederlanders en In donesiërs voordat de beslissende handtekeningen werden gezet. Infiltranten op de hoogte Kort tevoren hadden Nede'rlandse mariniers op het eiland Was een commandopost van infiltranten over vallen. Uit daarbij buitgemaakte documenten is gebleken dat de In- 1 donesiërs opdracht hadden, contact te maken met de bevolking, daarna de officiële overdracht af te wach ten en vervolgens te zorgen voor handhaving van de rust in de streek van Fak Fak. „Deze infiltranten" - aldus de heer Reeser - „waren dus kennelijk op de hoogte van het komende akkoord". Hij deelde voorts, mede dat, zodra op Nieuw Guinea de order tot het staken van het vuren wordt gegeven, de infiltranten niet meer agressief zullen wor den bestreden. De heer Reeser is voornemens de Indonesiërs, die voornamelijk ver van de grote steden, verspreid in het oerwoud rondzwerven, voorlopig te laten zitten. „Vervolgens", zeide hij, „zullen wij trachten, de infiltranten door het uitstrooien van pamfletten op de hoogte te stellen van het akkoord. Overigens zal deze kwestie, die eigenlijk meer in het belang van Indonesië is, wel vanzelf worden geregeld". Voor zover hem bekend is, zullen de infiltranten geen rol gaan spelen in de in de toekomst op Nieuw Gui nea gelgerde strijdkrachten. Naar de heer Reeser veronderstelde, zul len de gevangen genomen infiltran ten naar Indonesië worden terugge stuurd. Over de uitvoering van het mili taire gedeelte der overeenkomst zei- de schout-bij-nacht Reeser op zijn persbijeenkomst dat de wijze, waar op dit zal geschieden, afhankelijk zal zijn van de houding van alle be trokken partijen. „De Nederlandse strijdkrachten zullen de door de re gering gesloten overeenkomst uiter aard loyaal en naar- beste kunnen uitvoeren en zullen er voor zorgen, dat de afwikkeling een rustig ver loop heeft. Als ook Indonesië en de Verenigde Naties van goeden wtlle zijn, vrees ik in militair-technisch oogpunt geen moeilijkheden", aldus de heer Reeser. Van plannen tot een snelle afvoer der Nederlands troepen is volgens de heer Reeser voor lopig nog geen sprake. De terug keer van militairen naar Neder land gaat normaal door en aan gezien de aanvoer van militai- In de loop van de week ontvingen wij wederom een flink aantal oplos singen. De puzzel wa9 blijkbaar niet een van de gemakkelijkste, want vrij veel inzenders(sters waren bij het invullen over enige moeilijke beslissingen gestruikeld. Wij vestigen hierbij de aandacht op de sluitingstijd van onze weke lijkse puzzel, namelijk donderdag middag, uiterlijk om 14.00 uur. Op lossingen die later worden ontvan gen dingen niet meer mee. De gelukkige winnaar van deze week werd: de heer L. v. d. WEKKEN, Schouwse Dük 1, Brouwershaven. Het tweede boek gaat naar: mevr. W. DEN HAAN-SIES, Beatrixstraat 25, Axel (Z.V1.). De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. roltrap, 6. sufferd 12. eos, 13. ha, 15. nl, 16. koe, 17. nr, 18. conclusie, 22. kr. 23. ion, 24. aan, 25. tip, 27. inn, 29. eek, 31. ems, 33. aga, 35. erts, 37. terra, 39. krat, 40. olga, 41. atol, 42. uno, 43. lt, 44. on, 45. oer, 47. anna, 49. darm, 51. erts, 53. gerda, 56. deze, 58. roi, 59. wet, 60. ega, 62. nor, 63. ede, 65. uil, 67. let, 69. ia, 71. definitie, 74. si, 75. eli, 77. se, 78. ed, 79. ale, 80. stroper, 81. granaat. Verticaal; 1. rendier, 2. oor, 3. l.s., 4. rhone, 5. aan, 7. uns, 8. flits, 9. e.k., 10. rok, 11. dermate, 14. vla, 18. co, 19. cake, 20. uier, 21. ei, 23. intonatie, 26. parlement, 28. nr., 30. etalage, 32. maandag, 34. ga, 36. slons, 38. r.k., 39. koord, 46. servies, 48. sr., 50. vergiet, 52. r.o., 54. etui, 55. deli, 57. zo, 59. weesp, 61. alida, 64. d.d., 66. inn, 68. ee, 70. alt, 72. fee, 73. ter, 74. sla, 76. ir, 79. aa. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt. Horizontaal: 1. inhoudsmaat, 4. stremsel, 6, kunstmatige haardos, 10. jongensnaam, 11. deel v.e. Franse ontkenning, 12. dubbelklank, 14. in orde (afk.), 15. Frans onp. voornaam woord, 17. kwaad, 19. hoog gebouw, 21. Frans lidwoord, 22. meisjesnaam, 24. meisjesnaam, 25. briefaanhef (afk.), 26. deel v.h. hoofd, 27. on meetbaar getal, 29. bekende motor races (afk.), 31. uitroep, 32. water in Brabant, 33. cirkel-, kogelvormig, 35. eerste mens, 37. schaakterm, 38. oor sprong, 40. stuk stof, 42. metaal, 45. kwastje, 49. zeepwater, 51 fris, 53. tegen, 56. het Romeins Imperium (afk.), 57. gewicht (afk.), 58. titel (afk.), 60. zangnoot, 62. verbinding, 64. voorzetsel, 65. voorzetsel, 67. bij belse naam, 69. grondtoon, 70. steek wapen, 72. paardentuig, 74. getij, 75 N.V. (Franse afk.), 76. familielid, 77. jongensnaam, 78. bestaat, 80. onze (Fr.), 81. hevig, 82. bovenaards we zen. ren uit Nederland is stopgezet, zal de afvloeiing in de eerste tijd zeer geleidelijk gaan. De com mandant der strijdkrachten op perde wei de mogelijkheid, dat de uit Nederland gezonden ver sterkingen binnen enige tijd zouden terugkeren. Op het vaderlands kpnaal vinden we een VARA amusementsprogram- ma, Inspecteur Leclerc en de quiz „Willens en weten" van Theo Eerd- mans. Persoonlijk gaan wij zondagavond uit om maandagavond weer naar het scherm te kijken, waarvoor de lief hebbers van Zuidamerikaanse mu ziek het trio Siboney optreedt en waar we kijken naar V for Victory. Dinsdag zijn er voor liefhebbers van wedstrijdzwemmen de Europese zwemkampioenschappen te Leipzig, waarvan we de volgende dagen eveneens kunnen genieten. Woensdag lijkt ons een rustige dag. Wie er zin in heeft kan kijken naar een cabaret van Jan Moraal en „My sister Eileen". Donderdag geeft de NCRV geen t.v.-stuk, maar een film over de Boerenoorlog en de opera „L'elisir d'amore", beide programma's met een inleiding. Zaterdag komt de KRO met „Ivan hoe" en de operette „Gasparone". België biedt ons deze week ook, niet zoveel bijzonders, althans bui ten Vico Torriani die we zondag om 20.30 uur kunnen zien. Het lijkt ons dat dit echt een va kantie- en uitgaansweek zal zijn. NEW YORK, 16-8. De tekst van de gezamenlijke Nederlands-Indonesi sche resolutie betreffende de over eenkomst over westelijk Nieuw-Gui nea die aan de zeventiende zitting van de Algemene Vergadering der V.N. zal worden voorgelegd, luidt als volgt: de Algemene Vergadering, in aanmerking nemende dat de re geringen van Indonesië en Neder land hun geschil over westelijk N.- Guinea (West-Irian) met vreedzame middelen hebben opgelost, met waardering kennis nemend van de succesvolle pogingen van de waarnemende secretaris-generaal om deze vreedzame regeling tot stand te brengen, kennis genomen hebbend van de overeenkomst tussen de republiek Indonesië en het koninkrijk der Ne derlanden betreffende westelijk N.- Guinea (West-Irian), 1. neemt kennis van de overeen komst, 2. erkent de rol die in de overeen komst aan de secretaris-generaal wordt toegekend, 3. machtigt de secretaris-generaal de hem in de overeenkomst toe vertrouwde taken uit te voeren. KERKNIEUWS Rooms Katholieke Kerk ZIERIKZEE. De bisschop van Bre da heeft benoemd tot kapelaan te Sint Jansteen B. M. Fischer (Zierik- zee), tot kapelaan te Zierikzee C. A. A. Embrechts (neonist). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lage Zwaluwe (toez.): A. Vink te Vriezenveen; te Sint An- naland: B. Haverkamp te Blauw kapel. Bedankt voor Westmaas: J. van Heerde, kand. te Amsterdam; voor Hoogeveen (wijkgem. Centr. Noord I): J. Noltes te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Vianen en te Nieuw koopWoerdense Verlaat: M. Hiensch, kand. te Haarlem, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen; te Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman): Th. Rienks te Sittard; te Scharendijke: H. J. Diekema, kand. te Amsterdam. Beroepen te Noordseschut: A. W. Drechsler te Vlissingen. U krijgt beslist het beste, als u Knorf bouillontabletten vraagt. Nieuw en modern, samengesteld van 't fijnste vlees en voor zien van heerlijke kruiden. Neem Knorr bouillontabletten voor uw eigengemaakte soep, voor uw drinkbouillon of als smaakverfijner voor uw gerechten! «n Dubbeltablet Vleesbouillon 35 ct Dubbeltablet Kippenbouillon 40 ct HOE N.O.A.D. AAN DE CENTJES KOMT Te Dreisehor zorgt Krijn Dorst voor de contributies DREISCHOR, 15-8. Praktisch al het geld dat jaarlijks in de kas van de korfbalvereniging „N.O.A.D." vloeit is eens in handen geweest van éénzelfde persoon. Die persoon heet Krijn Dorst en voor vele sportmen sen in Dreisehor is hij al sinds jaren geen onbekende meer. Wanneer de jongens en meisjes in het dorp hem zo aan het begin van de nieuwe maand in de verte op zijn glimmen de brommer aan zien komen, weten ze al genoeg en grijpen, automatisch naar hun beurs. Dan komt Krijn de maandelijkse contributie weer incas seren en het lijkt wel of hem deze bezigheid is aangeboren en hij doet het ook met bijzonder veel enthou siasme. Zo aan het eind van de maand stapt hij op zijn brommer en wan neer hij dan zo halverwege de Boo- gerdweg is aangekomen gaat hij plotseling linksaf. Dan zit hij even later veilig en wel bij Corrie van der Linde aan tafel, die penning- meesteresse van de korfbalvereni ging „NOAD" is. De kwitanties lig gen dan meestal al voor hem klaar en nadat hij nog wat wisselgeld in ontvangst heeft genomen gaat hij de keurig getikte kwitanties presen teren. Mejuffrouw C. H. P. van der Linde zou het nog heel wat drukker heb ben met de financiële perikelen van de korfbalclub wanneer zij niet zo voortreffelijk zou worden bijgestaan door Krijn Dorst, die elke maand opnieuw opgewekt de vele deuren langs gaat om de noodzakelijke kwartjes en dubbeltjes onder de le den op te halen. De contributie is voor een vereniging als „NOAD" nu eenmaal de voornaamste bron van inkomsten en het is dus zaak dat de penningmeesteresse er zorg voor draagt dat deze belangrijke post op tijd geïnd wordt teneinde zelf de schuldenaren van de deur te hou den. Dat deze jongeman zijn taak echter serieus opvat zal echter nie mand in Dreisehor die iets met de sport te maken heeft, kunnen tegen spreken en achterstand in het opha len zou hij niet kunnen verwerken en zeker geen nacht meer rustig sla pen. Niet in één bedrag Vroeger is dat wel eens anders ge weest bij de vereniging en dit laat ste is bovendien vaak een euvel waarmede verschillende verenigin gen te kampen hebben. Het eenvou digst zou natuurlijk zijn wanneer de leden hun jaar-contributie in één bedrag zouden betalen. Deze metho de is echter voor vele jongens en meisjes een onoverkomelijk bezwaar en daarom blijft de maandelijkse rondgang langs de deuren noodza kelijk. Toch heeft NOAD wel enkele leden die hun contributie wel in één bedrag betalen, doch deze mensen wonen buiten het dorp. Dat laatste heeft de heer Dorst al vele kilome ters bespaard. Gezien het aantal en de verspreiding der leden, gaat er echter toch heel wat tijd zitten in dat ophalen. Vooral als men weet dat behalve de vaste kern in Drei sehor nog leden buiten de dorps- grenzen wonen zoals in Schudde- beurs, Noordgouwe, Nieuwerkerk en zelfs al onder de rook van Zierik zee. Wanneer in het voorjaar de competitie weer gaat draaien komt hij nog aan vele deuren meer dan op zijn normale route. Dan is hij af geladen met dikke pakken dona- teurskaarten, die hij stuk voor stuk aan de man brengt. Onbetaald mee terug brengen is er praktisch ook nooit bij en wanneer hij op een bepaald adres nog eens een gesloten deur tegenkomt, laat hij het er niet bij zitten. Hij informeert haastig by de buren waar de schul denaren dan wel kunnen uithangen en bij uitstedigheid trekt hij zich dan noodgedwongen terug. Een dag later belt hij evenwel opnieuw bij het be wuste adres aan om toch vooral maar geen achterstand op te lopen. Afrekenen Wanneer hij dan de volle pluk in een grote ouderwetse portemonnaie met knip heeft bijeengebracht rijdt hij opnieuw naar de Boogerdweg oih bij Corrie af te gaan rekenen. Dat „afrekenen" doet hij met ernstige trekken op zijn gezicht en ofschoon hij normaal niet voor een beetje hu mor terugdeinst, kan er dan geen lachje op overschieten. Dan verliest hij tijdelijk alle belangstelling voor dingen die niets met geld te maken hebben. Het mooiste van alles is echter nog dat deze contributiebode nooit met tekorten werkt, want hij is zeer punktueel. Men weet in Drei sehor zoetjes aan wel dat men hem geen oud dubbeltje in de handen kan „frommelen", want daar heeft hij al te veel geld voor door zijn vingers laten glijden. Tijdens de korfbalcompefltie maakt hij zich bovendien zeer verdienste lijk voor de korfbalgemeenschap met het incasseren van de entree gelden. Dan gaat zijn speurend oog langs de beboste stroken van het sportterrein, want daar kan er wel eens eentje onopgemerkt binnenko men, zonder hiervoor de verschul digde penningen af te dragen en dat zou de club schade berokkenen. We hebben één keer gezien dat een on willige bezoeker weigerde te beta len. Deze persoon zal het nu niet meer in z'n hoofd halen om in her haling te treden, want die eerste keer is hem niet best bekomen. Het is een bekend iets dat een vereniging op „enkele" mensen drijft en bij de korfbalvereniging „NOAD" in Dreisehor zou men daar Krijn Dorst er één van kunnen noemen. Men zegt wel eens in het dorp dat NOAD geen lang bestaan meer be schoren zou zijn wanneer Krijn zich niet meer met de contributie-inning zou bemoeien en daar kunnen we het volmondig mee eens zijn. De raad van de Arabische Liga heeft dinsdag eenstemmig Algerië als lid van de Arabische Liga aan vaard, zo heeft het persburau voor het midden-oosten bekend gemaakt. Algerië is de dertiende staat van de Arabische Liga. PREDIKBEURTEN Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Dinsdag 21 aug. 7.30 uur n.m.: ds. Zijderveld, van Capelle a.d. IJssel. NEW YORK, 16-8. De huisbaas van de waarnemend secr.-gene- raai van de Verenigde Naties, Thant, heeft woensdag een beschuldiging tegen Thant ingediend wegens het toebrengen van ernstige schade aan de meubilering van zijn uit elf ka mers bestaande woning in New York. De huisbaas, William Wholey,zegt dat Thant „grote aantallen gasten" ontvangt en grote hoeveelheden sterke drank, voedsel en tabak" morst. Soms geeft hij twintig men sen onderdak voor de nacht, die op de vloer en elders slapen. Het eten „wordt neergesmeten" en „onwelrie kende geuren" dringen tot de an dere woningen door. Bovendien wor den de meubelbekleding en vloerbe dekking door dieren beschadigd, al dus Wholey. Wholey diende zijn klacht in na dat tegen hemzelf een klacht was ingediend wegens het berekenen van een te hoge huur. Volgens de staats- huurcommissie mag hij slechts 402V> dollar per maand rekenen, terwijl hij bij Thant een rekening van 12.600 dollar per jaar heeft ingediend en met ingang van 22 juni 1961 deze rekening heeft verhoogd tot 14.400 dollar. Ingezonden mededeling Uw maag smeekt om Rennies, als overtollig maagzuur weer zo'n laaiende zuurkolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet. SAN FRANCISCO, 14-8. Clifford Prout, voorzitter van de Amerikaan se vereniging tot het tegengaan van de naaktheid der dieren, heeft in de dierentuin van San Fi'ancisco ge poogd z'n denkbeelden te verwezen lijken. Onder het gejuich van grote aantallen schoolkinderen ondernam hij, door twee medewerkers gehol pen, pogingen om herten, geiten en andere kleine dieren van kleren te voorzien, aldus de „San Francisco Chronicle". „San Francisco is een moreel ram- pengebied. Dieren behoren zich als mensen te gedragen en zij moeten voldoende gekleed gaan. Naakte die ren leveren een gevaar voor het ver keer op, want autobestuurders wor den vaak afgeleid doordat hun blik ken van de weg afdwalen naar naakte stieren, hengsten, beren (mannetjesvarkens} en rammen in de velden waarlangs zij rijden", al dus Prout. De voorvechter van het bevorde ren van de zedelijkheid onder de dieren verklaarde verder dat zijn vereniging veertigduizend leden telt. Zij beschikt over een legaat ter waarde van vierhonderdduizend dol lar. De erflater heeft bepaald dat dit geld binnen tien jaar moet zijn besteed. Dc vereniging beschikt over drie volledig gesalarieerde medewerkers, die de Verenigde Staten rondreizen met spandoeken, waarop staat: „Spaar onze kinderen voor de aan blik van naakte dieren" en „Fat soen nu betekent moraliteit morgen" Volgens de „San Francisco Chro nicle" heeft de „Vereniging tot het tegengaan van de naaktheid der die ren" bikini's voor hengsten, halve onderrokken voor koeien en korte broeken voor reuen en andere kleine dieren ontworpen. Verticaal: 1. zetel, 2. maanstand (afk.), 3. jongensnaam, 4. onderricht, 5. meevaller, 7. bedorven, 8. klein persoon, 9. zuidvrucht, 11. vrucht, 13. Frans pers. voornaamw., 16. Ne derland (afk.), 18. deel v.d. bijbel (afk.), 20. verbrandingsrest, 21. Chi nese maat, 23. hoon, 26. onbehaard, 28. voorzetsel, 30. steundraad, 31. klein plantje, 32. de somma van, 33. zonnegod, 34. zangnoot, 35. als eerder (afk.), 36. familielid, 37. voorzetsel, 39. ijle stof, 41. meelkost, 43. pers. voornaamw., 44. stuurs, 45. pro deo (afk.), 46. verder, daarenboven, 47. bijbelse naam, 48. bergplaats, 49. paar, 50. ons inziens (afk.), 52. bol gewas, 54. nummer (afk.), 55. dub- belzout, 57. rustig, 59. kleur, 61. dik touw, 63. Engels voorzetsel, 64. wind richting (afk.), 66. rivier in Italië, 68. water in Friesland, 70. insect, 71. korenafval, 72. seconde, 73. laag, 75. heilige (afk.), 79. natuurkundeterm (afk.). 19. „Hm, ik denk, dat de kogel, die jij op die Indiaan afvuurde, tegen deze strijd bijl ketste zodat de verf van het metaal sprong", zegt Silas Creep, aandachtig de zwarte bijl bekijkend. „Maar dat is De koopman zwijgt plotseling en draait zich haastig om. „Wat heb je? Wat is er?", vraagt O'Connor verbaasd. Langzaam draait Creep zich weer om, de bijl achter zijn wijde mantel houdend. „Deze bijl is van koper, John zegt hij en er trilt een vreemde spanning in zijn woordenHij is niet veel waard.... rhaar ik wil hem van je kopenhier, een gouden florijn een mooi bod, vriend". Hij houdt de ander het goudstuk uitnodigend voor. „Wacht eens even", zegt O'Connor wan trouwend, „sinds wanneer koopt Creep ko per met goud? Daar zit meer achter. laat eens zien die bijl'.". Hij springt op de ander toe en tracht hem de bijl af te ne men, maar Creep verweert zich met onge wone heftigheid. „Hier die bijl!" snauwt O'Connor woedend. „Stil toch", sist de koopman driftig, „als de anderen dit mer ken, is hot te laatde bijl is van puur goud!".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5