WILTU proef rit IOOO 'ASPRO maakdan met de Turks protest bij Irak 'n Personenvervoer op Schouwen-Duivelandse veerdiensten in 1961 sterk toegenomen ZIERIKZEE, 16 8. Op de veer dienst Zijpe-Anna Jacobapolder zijn in 1961 in totaal 26. 118 vaarten ge maakt. Het grootste aantal had plaats in augustus, namelijk 2.861. Het kleinste aantal, 1.679 vaarten, in de maand februari. In totaal wer den in 1961 848.080 passagiers over gezet. Het aantal personenauto's dat van het veer gebruik maakte, was in '61: 231.085, kleine vrachtauto's 4.701, grote vrachtauto's 65.692, mo torfietsen 24.200, motoren met zij span 314, bussen 1.286 en fietsen 6.075. Het aantal passagiers op de Pro vinciale Stoombootdienst Zierikzee- Kats v.v. bereikte in 1961 een record van 261.632 (I960 205.158). Het aantal gewone auto's nam in 1961 eveneens sterk toe en bedroeg in to taal 58.397 (1960: 44.597). Daarente gen was er een achteruitgang bij de categorie „andere auto's", waarvan er in 1961 in totaal 2.940 werden vervoerd (1960: 4.447). Deze cijfers ontlenen wij aan het dezer dagen verschenen verslag van de Kamer van Koophandel cn Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg over het jaar 1961. Ingezonden mededeling PIJN neem BALLONNENWEDSTRIJD MET PRIJZEN Veelbelovend kinderfeestje in speeltuin „Molleman' ZIERIKZEE, 16-8. Het bestuur van de speeltuin „Molleman" heeft besloten zaterdag 18 augustus een kinderfeestje te organiseren in de speeltuin. Kinderen van leden mo gen hieraan deelnemen, tcrwül kin deren van niet-leden het gebruike lijke dubbeltje entrée dienen te be talen. Dan echter is de baan vrij naar een veelbelovend feestje, waaraan als voornaamste attraktie een bal lonwedstrijd is verbonden. De bal lonnen worden opgelaten, voorzien van een kaartje waarop de naam van de jeugdige „afzender" of „af zendster" en dan maar wachten tot medio september, welke ballon de verste afstand heeft afgelegd, zulks uiteraard te bepalen met behulp van de kaartjes, die terug worden ver wacht. De eigena(a)r(esse) van deze ballon krijgt een geldprijs. Natuur lijk is ook voor muziek gezorgd, want het draaiorgel „Neptunus" zal zaterdagmiddag present zijn. Bo vendien krijgt de jeugd de nodige versnaperingen, zodat het in de „Molleman" een vrolijke boel be looft te worden, echt passend in de vakantiesfeer. Auto-ongeluk onder Klarenbeek Meisje gedood BRUMMEN, 16-8. Bij een auto ongeluk op de voorrangsweg van Apeldoorn naar Zutphen is donder dagochtend onder Klarenbeek een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 14-jarige Jannetje de Graaf uit Bunschoten om het leven is geko men. Het meisje zat naast haar broer in een bestelwagen, die op weg was naar de markt in Zutphen. De auto werd gegrepen door een vrachtauto, die geen voorrang ver leende op de kruising met de weg tussen Deventer en Arnhem. Het meisje de Graaf was op slag dood. Haar broer is met een hersenschud ding opgenomen in het ziekenhuis te Apeldoorn. Journalist Pattist (82) legt pen neer ROTTERDAM, 16-8. Do gemeen- teraad van Rotterdam heeft bij mon de van de nestor van de raad, de heer J. van Wilschet, gedurende de middagpauze de gemeenteraadsver slaggever van de N.R.C., de heer J. M. Pattist, gehuldigd. De heer Pattist, die 82 jaar oud is, heeft ruim veertig jaar, eerst voor het Handelsblad en later voor de Nieuwe Rotterdamsche Courant, een stoel op de perstribune in beslag ge nomen. Hij zal nu definitief de pen neerleggen. In de koffiekamer van de raad werden redevoeringen uitgesproken en herinneringen opgehaald. Journalisten hadden daarbij gele genheid afscheid te nemen van de raadsleden die niet meer in de nieu we raad zullen terugkeren. De raad was namelijk voor het laatste in de huidige samenstelling bijeen. Goed slecht moment In nauwelijks dertig seconden werd woensdagavond een ju welier in de binnenstad van Londen van een vartij juwe len met een waarde van naar schatting 230.000 gulden ont roofd. Twee bandieten kozen het moment waarop de winke lier, vlak voor sluitingstijd, de kostbaarheden had verzameld om deze in de kluis te bergen. Zij wisten met de buit te ont komen. ANKARA, 16-8. Turkije heeft don derdag bij de Iraakse regering een krachtig protest ingediend tegen de schendingen van het Turkse lucht ruim op woensdag en donderdag door Iraakse straaljagers, gepaard met een luchtaanval op het grens- dorpje Biskan. 's-Hertogeubosch heeft P.v.tl.A.-welhoutler 's-HERTOGENBOSCH, 17-8. Voor het eerst in de geschiedenis van de gemeenteraad van 's-Hertogenbosch zal een P.v.d.A.-wethouder zijn en tree maken in het college van b. en w. Het is ir. J. J. C. van Heykoop, die onlangs gekozen is tot lid van de raad. De K.V.P.-fraktie heeft zich met de kandidaturen kunnen ver enigen, nadat de P.v.d.A.-fraktie het verzoek had ingediend. De samen stelling van de raad zal als volgt zijn: K.V.P 24 zetels, de groep-Kuy- pers 2. de protestantse groepering 1, de V.V.D. 1 de P.v.cl.A. 7 zetels. Scheepvaartberichten Korenia (t.), 16-8 te Curasao. Tegelberg, 17-8 te Port Elizabeth verwacht. Willem Ruys, 16-8 van Vigo naar Southampton. Zafra (t.), 18-8 te Suez verwacht. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 12 aug. Marinus Cor nells, z. van Cornells Pieter van der Bijl en Leni Ravia, wonende te Zie rikzee; 13 aug. Jan, z. van Jacob Sa- man en Janna Pieternella Schiette- katte, wonende te Zierikzee; 13 aug. Harry, z. van Cornells Johannis Kos- tense en Tona Maria de Vos, wonen de te Westerschouwen; 13 aug. Teu- nis, z. van Teunis Verhagen en Cor nelia Christiana Johanna As, wonen de te Rotterdam. Gehuwd. 15 aug. Cornelis Boot, oud 23 jaar, wonende te Midden- schouwen en Aberdina Kramer, oud 21 jaar, wonende te Zierikzee. Overleden. 9 aug. Zoetje Fre- derika Papeveld, oud 84 jaar, onge huwd, wonende te Zierikzee; 9 aug. Simon Sies, oud 83 jaar, gehuwd ge weest met Johanna van den Hamer, wonende te Zierikzee; 10 aug. Marina Koopman, oud 68 jaar, gehuwd ge weest met Cornelis Goudzwaard, wo nende te Zierikzee; 10 aug. Cornelia Karelse, oud 81 jaar, gehuwd met Leendert Koster, wonende te Zierik zee; 12 aug. Maria Pieternella van Popering, oud 86 jaar, gehuwd ge weest met Leendert van Popering, wonende te Bruinisse. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE St. Hilaire-du-Ha;couët heeft nieuwe burgemeester Na een vrij spannende verkie zingsstrijd heeft de Zierikzeese „tweeling-stad" St. Hilaire-du-Har- couët weer een nieuwe burgemeester in de persoon van de heer Guine- bault, die bij de deze week gehou den verkiezingen een meerderheid van stemmen verwierf. De heer Gui- nebault is notaris en geniet in. St. Hilaire een goede naam. Vooral zijn sociale belangstelling wordt door velen geroemd. De heer Guinebault volgt - gelijk bekend - de heer Cl. Cheval op als burgemeester, die min of meer naar aftreden werd gedre ven, toen er een steeds sterkere op positie tegen zijn beleid groeide. De heer Guinebault is de derde burge meester van St. Hilaire in de „jume- lage"-periode, na dr. Cuche en de heer Cheval. Hij zal worden bijge staan door de eerste - eveneens deze week gekozen - wethouder de heer Coeuret. De werkloosheid in 1961 De geregistreerde werkloosheid onder mannen aan het eind van iedere maand in 1961-in het rayon Zierikzee van het gew. arbeidsbureau Zierikzee (omvattende alle gemeen ten van Schouwen-Duiveland) was als volgt: januari 193, februari 173, maart 129, april 87, mei 45, juni 38, juli 85, augustus 60, september 36, oktober 49, november 55, december 201. HAAMSTEDE Internationale jeugdwedstrijd Maandagavond a.s. te 7 uur speelt een junioren-elftal der s.v. „Zee meeuwen" een voetbalwedstrijd te gen een jeugdelftal bestaande uit jongere leden van de „Freizeit für Innere Mission". Laatstgenoemden hebben reeds geruime tijd hun in trek genomen in het hotel „Ostoe- rio". Er kan aan de Jonge Jan Boeij- esweg op het gezellige Zeemeeuwen- terrein een mooie wedstrijd ver wacht worden, vooral door het in ternationale karakter. REN ESSE Concert „Crescendo" Bij gunstig weer zal het muziek gezelschap „Crescendo" uit Drei- schor a.s. zaterdag een concert ver zorgen in de muziektent. Het vol gende programma zal hierbij ten ge hore worden gebracht: 1. Colonel Bogey, mars, K. J. Alford: 2. La Festa Splendora, Guv. J. B. Kok, arr. P. F. de Kort; 3. „Le Calife de Bagdad", Boleldieu, anr. Th. Rottier 4. „Soldiers in the Park", mars, L. Monckton. W. J. Duthoit; 5. „La Housarde", Valse de militaire", L. Ganne, anr. P. Kelsen; 6. „Poète et Paysan", Ouv. F. v. Suppé; 7. „Marsch of Triumph", C. J. N. Cori; 8. „El Capitan march", Sousa; 9. „Graziëlla", Ouv. F. Andrieu; 10. „Senioren potp.", v. d. Weijde; 11. „Finale". BROUWERSHAVEN Concert „Apollo" A.s. zaterdag 18 augustus zal de muziekvereniging „Apollo" 's avonds 7.30 uur een populair concert verzor gen in de muziektent te Brouwers haven. Aanvankelijk was een uit wisselingsconcert op deze datum vastgesteld te Noordgouwe, maar wegens bijzondere familie-omstan digheden bij één der leden van „Con Amore" moest dit concert worden geannuleerd. BRUINISSE Kind door auto aangereden Toen de heer C. D. uit Sprang- Capelle donderdagavond door de Burgemeester Hagelaan in de rich ting Dorpsweg reed, kwam uit een pad naast de woning van de mole naar Joh. van Dijke plotseling de tweejarige J. D. de Koning de weg oplopen. Een aanrijding met het kind was niet meer te vermijden, doch gelukkig bekwam het jongetje geen ernstig letsel. Dokter K. v. Leeuwen constateerde wel verwondingen aan het hoofd en de armen, maar opna me in het ziekenhuis was niet nood zakelijk. De auto werd van voren nogal beschadigd. Aanrijding op Dorpsweg Toen de Belgische personenauto, bestuurd door de heer J. P. T. V. Peters uit Tienen, woensdagavond bij de Dorpsweg even remde, om op de richtingwijzer te kijken, bleek een botsing met de achter hem rij dende auto van de heer C. J. Wil- lemse uit Steenbergen niet meer te kunnen worden vermeden. Beide auto's waren op weg naar de veer pont. De Belgische auto werd zwaar beschadigd. Nieuwe kop aan motorschip Op de werf van de firma D. van Duivendijk en Zn. is dezer dagen aan het motorschip „Dankbaarheid" van schipper J. Wagenmaker uit St. Philipsland een acht meter lange kop gezet, waarmee een mooi stukje van vakmanschap werd opgeleverd. Steeds meer plastic in en aan auto's DETROIT, 13-8. Langzaam maar zeker begint men in de Amerikaan se auto-industrie steeds meer toe passingen te vinden voor een van de xxeélzijdigste grondstoffen, plastic. De reden ligt voor de hand. De ge wapende kunststof heeft verschillen de voordelen. Het is licht in gewicht, goedkoop, duurzaam en bovendien gemakkelijk te verwerken. Tegen woordig wordt al dikwijls van ge wapende kunststof gebruik gemaakt bij de produktie van automobielen. Per wagen wordt gemiddeld 12 ki logram plastic in zeventien verschil lende soorten gebruikt. Wat betekent dit voor de automo bilist? In de eerste plaats minder onderhoud en daardoor minder kos ten. Ten tweede meer veiligheid. De voortreffelijke resultaten, wel ke men in de afgelopen jaren met de moderne kunststof heeft weten te behalen, wettigen dan ook de me ning, dat in de auto van 1965 onge veer vijfentwintig kilogram plastic zal worden verwerkt. Dit betekent dat het gewicht van de moderne automobiel nog meer zal dalen, want ook lichtmetalen onderdelen zijn al tijd nog aanzienlijk zwaarder dan plastic, terwijl hierdoor ook het brandstof gébruik vermindert. In de meeste gevallen heeft de te genwoordige automobiel een plastic stuurwiel, is het instrumentenbord van plastic, zijn alle knoppen, raam lijsten, versnellingshandles, hand schoenenkastjes en talloze andere onderdelen van gewapende kunst stof vervaardigd. Sterke drank voor negers in Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 15-8. Zuid- Afrikaanse kleurlingen, negers en Aziaten, kunnen vanaf woensdag „Witte man's sterke drank" kopen. Buiten de spiritualiënwinkels in het centrum van Johannesburg stonden woensdag opgewonden groepjes Afrikanen, maar er werd niet veel verkocht. „Ze zijn schuw, ze staan maar te kijken", ze een winkelier. Autoriteiten en pers 'hebben de Afrikanen gewaarschuwd niet te veel te drinken. In een door de re gering uitgegeven pamflet wordt er op gewezen, dat dit slecht is voor nieren en lever en „het oog verduis tert en het denken verwart". Afgezien van enkele speciale ver gunningen waren de Afrikanen tot nu toe aangewezen op kafferbier en onwettige brouwsels uit de kroegen In de afgelopen nacht zijn vol gens de west-Bcrlijnse politie vier ontploffingen vernomen aan de sec torgrens in Berlijn bij het goederen- station Treptow bij de west-Berlijn- se wijk Neukoelln. Vermoed wordt dat dc oost-Duitse grenswacht een vluchttunncl had ontdekt en déze vernielde. Naar een groep west- Berlijners, die trachten te weten te komen wat er gebeurde, werden traangas- cn rookgranaten gewor pen. „Steuntje voor m'n fiets'' Om de samenleving in balans te houden en de menselijke driften en neigingen in te to men, heeft de overheid een stelsel van op papier feilloze bepalingen gemaakt, maar het arglistige menselijke hart weet nog wel wat gaatjes te vinden, om de bepalingen te ontduiken. Meestal zijn dat duikjes, die zich aan de zichtbare waarneming onttrekken, want wie met zijn zwemmerij door de mazen van het net, voor ieder te kijk is, loopt niet v eel kans er heelhuids doorheen te komen. Uiteindelijk komt de (wijze) rechter er aan te pas, om te zeggen dat het fout was en hoe fout het wel was, een graadaanduiding, die dan meestal weer iets met de portemon- naie te maken krijgt. Er zijn echter ook vlotte lieden, zwierige bohémiens, superbe individualisten, die van geen geheimzinnig heid willen weten en hun overtredingen vi sueel kenbaar maken. We moesten aan hen denken ,toen die fiets waarneembaar werd, geplaatst tegen „het hord". Geen mooi hord, maar wel een duidelijk hord, staande in een Schouws duinstrookje, waar de overheid helemaal geen fietsen hebben wil. Ditmaal moet een bohéiYiienne hebben gedacht: „net een mooi steuntje voor mijn fiets". Een ver hevigde overtreding intussen, zo iets als diefstal plegen op het politiebureau. Het is de vraag of er een sub a, sub b of wat voor „sub' is, dat voorziet in de strafmaat hij zo'n glasharde overtreding. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). RECHTSZAKEN Eis in liashish-(hcnnep)-affairc ROTTERDAM, 16-8. Tegen de 22- jarige loswerkman A. M.H. uit Jor danië en de 21-jarige Lybanese keu kenknecht T. M. E. B. eiste de offi cier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek we gens het invoeren en het in hun be zit hebben van twee kg. Hashish (hennep). In mei werd het tweetal door de politie op het Rotterdamse Katen- drecht aangehouden om hun papie ren te controleren. Toen bleek dat hiermee iets niet in orde was, wer den zij meegenomen naar het bu reau van de vreemdelingenpolitie, waar de Hashish-affaire aan het licht kwam. De politie ontdekte n.l. het bestaan van een geheimzinnig koffertje dat het tweetal enige da gen tevoren aan het bagagedepot van het Centraal Station had afge leverd. De koffer bleek twee kg. hennep te bevatten. Gebleken is dat het tweetal de hennep uit Antwer pen Nederland heeft binnengesmok keld. In Rotterdam toonde een ze kere „Tommy" grote belangstelling voor de hashish, maar tot transac ties is het niet gekomen. Ter zitting poogden de twee allerlei bezwaren de omstandigheden in eikaars schoe nen te schuiven. De officier vond het aandeel van ieder afzonderlijk echter even groot $p eiste tegen de twee een gelijkluidende straf. De rechtbank zal op 28 augustus uit spraak doen. Ingezonden mededeling Ootmarsum heeft flamingo OOTMARSUM, 17-8. Een vol wassen flamingo is neergestre ken bij de vijvers van de rioolzuiveringsinstallaties te Ootmarsum. De exotische, rood-wit gevederde vogel, valt een beetje uit de toon in het niet direct tropisch te noemen Ootmarsumse landschap, maar het dier trekt zich hier niets van aan en zoekt ijverig naar voedsel. De natuur daar kan hem die echter niet bieden, want een flamingo wordt meestal gevoerd met gedroog de garnalen, gebroken mais en tarwekorrels. In het gastvrije Ootmarsum zal hij echter niet verkommeren. De flamingo laat zich tot ongeveer drie me ter benaderen zodat men hem makkelijk kan voederen. Men heeft zich overigens natuurlijk reeds afgevraagd waar deze vreemde vogel vandaan komt. Informaties hebben nog geen resultaat opgeleverd DIVERSE BERICHTEN Vijf Amerikanen en een Philip- pijn die door troepen van de com munistisch gezinde Pathet Lao-be- weging in Laos waren gevangen ge nomen, zijn in de Laotiaanse hoofd stad aan Amerikaanse autoriteiten overgeleverd. Bondskanselier Adenauer heeft generaal Norstadt in opdracht van vaard, zo heeft het persbureau voor verdiensten van de Westduitse Bondsrepubliek verleend, uit erken telijkheid voor diens werk bij de opbouw van de westelijke verdedi ging. De vice-president van de Philip- pijnen, Pelaez, heeft de overeen komst inzake Nieuw-Guinea ver heugend genoemd. Een Oostduitse soldaat is woens dag bij de grens met west-Duitsland bij Kronach door zijn collega's dood geschoten. Even tevoren was een Oostduitse soldaat op hetzelfde punt naar west-Duitsland gevlucht. DEN HAAG. Minister Luns heeft een receptie bijgewoond op de Rus sische ambassade, die door de tij delijke zaakgelastigde van de U.S. S.R. in Nederland, de heer A. A. Martynov, werd aangeboden ter ge legenheid van het verblijf in ons land van de Russische violist B. Gutnikow. n De Russische prof. Karl Gilzon heeft donderdag voor Radio-Moskou verklaard, dat de veiligheidsmarge bij de Russische ruimtevluchten zo groot is, dat bijv. Gherman Titov overgenoeg water, voedsel en elek trische energie beschikte voor een vlucht van minstens tien dagen. In Indonesië is een nieuw garde regiment opgericht voor de bescher ming van president Soekarno. Dc militairen voor deze garde zijn ge- recruteerd uit alle onderdelen van de gewapende macht. Mr Bieweiiga Ireedt terug DEN HAAG, 17-8. Het lid der Tweede Kamer, de anti-revolutio- naive heer A. W. Biewenga, zal zich bij de verkiezingen in 1963 niet weer kandidaat stellen. Zijn terug treden geschiedt om persoonlijke re denen, zo heeft 'hij aan het centraal comité de-ze week meegedeeld. AALSMEER. De meeste ge meenten snakken ernaar een inwo nertal van 50.000 te bereiken. Het zou voor Aalsmeer echter een dood steek betekenen. Een grote uitbrei ding van de bebouwing in onze ge meente zou de tuingronden en dus Aalsmeer ongekende schade toe brengen", aldus sprak de burge meester van Aalsmeer, de heer G. Loggers, tijdens een persconferentie in het splinternieuwe stadhuis ter gelegenheid van het aanstaande bloemencorso. DRIEBERGEN. De verkeerspoli tie heeft donderdagmiddag op rijks weg 12 onder Driebergen een olie tankwagen aangehouden, welke af komstig was uit Rotterdam en die ontvreemd was' uit Amstelveen. De 22-jarige Duitser W. F. uit Wupper- tal, die de wagen had ontvreemd en en zonder een cent op zak er mee aan het rijden was, is gearresteerd en overgebracht naar het politie bureau te Driebergen. Uit militaire kringen is verno men dat Zuid-Vietnamese regerings troepen in het zuiden van de provin cie An Xoejan 42 communistische guerillastrijders hebben gedood en 60 gevangen genomen. SLAPER Pendelaar zijn is een trieste zaak, want men moet dagelijks om vijf uur uit de veren, met de brommer naar Zijpe rijden, overvaren naar A.J.-polder (onze gezellige Rivièra- badplaats) en dan opgeslokt worden in een bus op weg naar de industrie. Een hele - en feitelijk onmogelijke - heisa, allemaal t>oor het dagelijks brood. Heerlijk was dan ook de va kantie voor de pendelaars. Eén van hen genoot er zo intens van, dat hij niet present was, toen het weer ver zamelen geblazen was voor de Rot terdamse haven. Van een Schouws dorp waren er vier. Drie stonden 's morgens vroeg klaar voor de start, maar de vierde was absent. De drie er op af. Het huis lag nog in de kluisters van een vage - en dood stille - ochtendschemer gevangen. De drie hebben gebeld, maar het bleef stil. De drie hebben met hun claxons getoeterd, maar de maat werd niet tuakker. Er is toen een offensief geopend op ramen en deu ren, gepor, gerammel en gebonk mogen we wel zeggen. Het bleef stil. Eventjes althans, want rechts en links kwamen slaperige gezichten gluren uit gemelijk opgeschoven slaapkamerramen. „Ie is thuus", werd er geroepen, toen de slaperige toeschouwers de zaak doorhadden. De drie hebben toen bezemstokken gehanteerd, om de slapende pende laar tot het. bewustijn terug te roe pen en nadien zocht men zijn heil bij grint, dat met handenvol over de dakpannen werd uitgestrooid. Het was alles tevergeefs en de drie man nen zijn toen in arrenmoede maar vertrokken op weg naar het verre Rotterdam. Later heeft men hel ver haal gehoord. Enkele penetrante grintjes hebben de pendelaar toch uit zijn staat van bewusteloosheid gewekt, maar aansluitend vertra gend euvel ivas toen het deprime rende feit dat de slaper de sleutel van de voordeur niet kon vinden. Later heeft hij die sleutel in zijn broekzak gevonden, maar toen was hot allemaal al telaat. De fervente slaper had toch nog een excuus: „M'n vaoder in moeder waere nie tuus, in as zc nxe roepc, xvor uk nooit wakker". Dat klopte. Overigens heeft de slaper die dag Rotterdam niet meer gehaald. Het werd een extra snipperdag. Tegen zijn vrienden heeft hij verklapt, weer terug naar bed te zijn gegaan, toen de buurtbewoners - die onder het motto: „wat doet Ier op" over dc vochtige straatklinkers heen een weer liepen - hun bedden alweer hadden opgezocht. Met de hand op het hart. heeft de pendelaar nog verklaard, geen slaappoeders tc heb ben gebruikt, ,,'k Slaepc aolticd zó", moet hij hebben aczegd. Goede mor gen! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2