'DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlands kolonialisme" zal formeel op 1 oktober eindigen Lid Nieuw-Guinea-raad Kaisiepo: „een bittere pil" Minister Luns: politiek niet mislukt De Russische ruimtevaarders Volgende week V.N. naar Nieuw-Guinea ■waarnemers N.V. „Prov. Zeeuwse Brug Maatschappij P.Z.B.M." opgericht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 uugusl abv>1962 118e jaargang No. 192 :7 Weth. Burgem. J i erifci nu 1797-1889 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur; tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,— per stuk. In dit nummer: Slotfase Grevelingendam kijkspel van formaat REDE VAN SOEKARNO: DJAKARTA, 17-8. In een rede ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsviering heeft president Soekar- no gezegd dat de Indonesische vlag officieel op 31 december in westelijk Nieuw-Guinea zal wapperen en dat het „Nederlandse kolonialisme" for meel op 1 oktober zal eindigen. Van dat ogenblik af zullen we geleidelijk West-Irian binnentrekken en het ge hele Indonesische bestuur zal om trent 1 mei 1963 in dit gebied arri veren. Aanvaardt, broeders en zus ters, deze resultaten met een gevoel van dankbaarheid tot God, zo zei de Indonesische president. Soekarno zei. dat er hoop moet be staan op goede Nederlands-Indonesi sche betrekkingen. „Wij zijn eeuwen lang met de Hollanders in conflict geweest en we hebben eeuwenlang als kat en hond geleefd; in de laatste zeventien jaar met allerlei verliezen aan mensenlevens en materiaal aan beide zijden", aldus de president. Indonesië moet „in stelling" blij ven tot het ziet dat het Nieuw-Gui- nea-nkkoord op eerlijke wijze wordt uitgevoerd, zo ging president Soe karno verder, doch wanneer dit con flict op voor ons bevredigende en voor de Nederlanders eervolle wijze kan worden opgelost is de hand, die ik vorig jaar toereikte, nog steeds daar. VER. NATIES. New York, 16-8. In aide-memoires aan Nederland en In donesië, waarin de modaliteiten van de overdracht van westelijk Nieuw- Guinea worden uiteengezet, zegt de wnd. secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, dat de Ne derlandse vlag in dat gebied op 31 december a.s. zal worden neerge haald. Dan zal de Indonesische vlag naast die van de -Verenigde Naties worden gehesen. In de aide-memoires, die zijn ge zonden aan dr. Van Roijen en aan dr. Subandrio, wordt voorts gezegd dat de overdracht van de souvereini- teit aan Indonesië „zo spoedig mo gelijk na 1 mei 1963" zal geschieden. Verder wordt gezegd dat, zodra de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in functie is getre den, begonnen zal worden met de te rugtrekking en repatriëring van do Nederlandse troepen, onder supervi sie van de vertegenwoordiger. Ze moeten zo spoedig mogelijk tot een eind worden gebracht. In de aide- memoires wordt gestipuleerd dat op de dag van de bestuursoverdracht aan de Verenigde Naties de Neder landse vlag naast die van de Ver enigde Naties zal worden gehesen en dat ze zal blijven wapperen tot 31 december 1962. „Nec-kolonialismc" BELGRADO. 16-8. President Tito van Zuidslavië heeft met „grote vol doening" kennis genomen van de overeenkomst inzake Nieuw-Guinea. In een telegram aan president Soe karno brengt Tito de hartelijke groe ten over van het Zuidslavische volk, dat getuige is geweest van de Indo nesische strijd ..om de volledige ter ritoriale eenheid van het land te ver wezenlijken en de laatste overblijf selen van het kolonialisme uit de weg te ruimen". DJAKARTA, 16-8. Een invloedrij ke Indonesische partij, de Marxisti sche Murba (proletarische) partij heeft de overeenkomst inzake Nieuw- Guinea aangevallen en gewaar schuwd tegen wat genoemd wordt De heer Bunker heeft zoals bekend de „Bunker-zelfbeschikking", een ontwerp voor de overdracht op gesteld. Hij wordt genoemd als een Papoea-commentaar op het akkoord HOLLANDIA, 15-8. Het lid van de Nieuw Guinearaad Marcus Kai siepo heeft donderdagochtend kort nadat het akkoord werd onderte kend tegenover 't A.N.P. verklaard, dat de Nederlandse regering zich aan de belofte, de Nieuw Guinea raad te raadplegen indien er beslis singen zouden worden genomen over de status van Nieuw-Guinea. Dat op het laatste moment drie raadsleden als adviseurs aan de Ne derlandse delegatie zijn toegevoegd, kon hij niet anders zien dan alö een kleine vergulding voor de „bittere pil", die de Papoea's volgens Kai siepo hebben moeten slikken. Hij toonde zich erg verbitterd over het feit, dat de Nederlandse en Indone sische regering „de Papoea's slechts gebruikt hebben". „Men heeft gewoon over onze ruggen heen beslissingen genomen", zo zei Kaisiepo. De garantieregeling voor het zelfbeschikkingsrecht, die werd overeengekomen, achtte hi) slechts een voorwendsel om de Pa poea's „over de haren te strijken". Kaisiepo voegde daaraan toe. „in feite vertrouw ik zelfs de V.N. niet meer". De Nederlandse regering ver geleek hij met Pilatus, aangezien zij het zelfbeschikkingsrecht slechts ge bruikt zou hebben als een voor wendsel om haar eigen handen in onschuld te wassen. Voor de Papoea's vindt Kaisiepo het een belangrijk punt, dat de Ne derlandse regering haar belofte ver broken heeft. Volgens hem had Ne derland de onderhandelingen moe ten verbreken, toen Indonesië op nieuw landingen uitvoerde tijdens het overleg. „Onder de bevolking is absoluut sprake van ontstemming", aldus Kaisiepo. „Hoe de Papoea's zullen reageren is ook voor mij nog een vraag". Overigens begrijpen de Papoea's volgens Kaisiepo wel dat Nederland onder de druk van Ame rika heeft gehandeld. Kaisiepo vroeg zich tenslotte af, hoe Indonesië Nieuw Guinea ooit zal kunnen leiden. „Ik hoop, dat wij een goede toekomst tegemoet gaan", zei hij. „maar ik ben bang, dat hel op een grandioze mislukking zal uitdraaien". Het militair gerechtshof te Dja karta heeft donderdag Kartosoewir- jo, de leider van de Daroel Islam in west Java, ter dood veroordeeld, Fen beeld van de ondertekening in de zaal van de veiligheidsraad in New York van het akkoord tussen Nederland en Indonesië in de kwestie Nieuw - Gninea. - V.l.n.r. op de voorste rij tijdens het tekenen van de akkoorden: de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, de Ameri kaanse bemiddelaar Elsworth Bunker, secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. en de Nederlandse onderhandelaar dr. J. H. van Roijen. mogelijke administrateur van de Verenigde Naties in west Nieuw- Guinea in de overgangsperiode. De Murba-partij zegt in een ter gelegenheid van de onafhankelijk heidsdag uitgegeven verklaring dat het recht tot zelfbeschikking voor het volk van Nieuw-Guinea, over eenkomstig het plan-Bunker, in zich „het zaad van een neo-kolonialisme" bevat. Het zou gebruikt kunnen wor den als e^n middel om het Indonesi sche volk te splitsen en ten val te brengen. DEN HAAG, 16-8. De minister van Buitenlandse Zaken mr. II. Luns ont kende tijdens een interview voor de televisie met mr. G. B. J. Hilterman, dat de Nederlandse politiek inzake Nieuw-Guinea is mislukt. „De Ne derlandse regering is er volstrekt van overtuigd, dat meer bereikt is, dan Indonesië ooit heeft willen toe staan", zo zeide hij. Indonesië wilde in maart van dit jaar, zelfs na het bekend worden van het plan-Bunker, uitsluitend spreken over de wijze en datum van over dracht. Eerst nadat de heer Malik eind juli terugkwam is bereikt, wat men nimmer wilde bespreken, na melijk een verzekering tot een op lossing van een bonafide garantie vcpr het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. Minister Luns bevestigde, dat en kele collega's en hijzelf in de laatste weken overwogen hebben om af te treden. Aftreden echter berust op gewetenskwestie of de overtuiging, dat dit een betere oplossing tot al ternatief zou hebben. Dit werd niet het geval geacht. MOSKOU, 16-8. Donderdag is te Moskou van welingelichte zyde ver nomen dat de Russische ruimtevaar ders Nikolajev en Popovitsj zaterdag aanstaande te elf uur in Moskou zul len aankomen. De Sowjetrus^jsche regering heeft een nieuwe onderscheiding ingesteld, welke zal worden uitgereikt aan die Sowjet-burgers, die als ruimtevaar ders meer dan één miljoen kilometer hebben afgelegd. Majoor Nikolajev. die met zijn ..Wostok III" 2.600.000 kilometer in de ruimte heeft afgelegd, heeft twee medailles van de nieuwe onderschei ding gekregen, terwijl luitenarit-ko- lonel Popovitsj, die bijna twee mil joen kilometer aflegde, één medaille heeft ontvangen. Belgische pater ontvoerd? BRUSSEL, 16-8. Naar men aan neemt is pater Jean Korniewsky van de Russisch-Katholieke missie in in Brussel van het in Helsinki ge houden internationale jeugdfestival naar de Sow jet-Unie ontvoerd, aldus heeft de leider van genoemde mis sie, pater Antoine Ilc, donderdag meegedeeld. Korniewsky had een korte mededeling achtergelaten waarin hij om gebed verzocht. Hij zou op 4 augustus onder dwang aan boord van een toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, die van Helsinki naar Le ningrad vertrok, zijn gegaan. NEW YORK, 16-8. Een gezag hebbende zegsman heeft donderdag avond meegedeeld, dal de V.N. be gin volgende week militaire waar nemers in westelijk Nieuw Guinea zullen hebben gestationeerd, die melding zullen moeten maken van elke inbreuk op het bestand tussen de Nederlandse en Indonesische troepen dat zaterdagmorgen te 01.01 uur Ned. tüd ingaat. Volgens deze zegsman heeft wnd. secretaris-generaal Oe Thant don derdag tot omstreeks zes landen een dringend verzoek gericht om offi cieren beschikbaar te stellen voor een waarnemersteam van ongeveer 26 man. Naar werd vernomen, gaat het hier om landen, waarvan reeds troepen onder de V.N.-vlag in Gaza en Kongo dienen. De zegsman wilde de betrokken landen niet bij name noemen, doch liet doorschemeren dat zij behoren tot een groep, waar van Ierland, Zweden, Brazilië, Zuid- Slavië, Finland, Nigerië en de Ma- leise federatie deel uitmaken. Volgens het woensdagavond on dertekende akkoord zullen de V.N. eigen personeel plaatsen aan boord van Indonesische vliegtuigen ten einde pamfletten uit te werpen waarin de Indonesische infiltranten ingelicht worden over het accoord en over het „staakt het vuren". Vol gens een welingelichte bron is het materieel onmogelijk voor de V.N. om een waarnemersteam ter plaatse te hebben op het moment dat de order „staakt het vuren" van kracht wordt. Maar het team zou zeker vroeg in het begin van de volgende week aanwezig zijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Sommige mensen hebben zo weinig gevoel voor poëzie dat zij zelf gedichten maken. AMSTERDAM, 16-8. De provin cie Zeeland en de gemeente Middel burg hebben tezamen opgericht de N.V. „Provinciale Zeeuwse Brug- Maatschappü P.Z.B.M.", gevestigd te Middelburg. In het maatschappe lijk kapitaal ad f 1 miljoen, verdeeld in 1000 aandelen van f 1.000 neemt Zeeland deel voor 999 aandelen en Middelburg voor één aandeel welke a pari zjjn geplaatst en in contanten volgestort. De nieuwe N.V. beoogt o.m. het bouwen, instandhouden en exploite ren van een brug over de Ooster- schelde. Zolang de exploitatie van de brug zulks vordert, zal van de gebruikers van de brug tol worden geheven. De meerderheid van de raad van commissarissen, welke uit ten hoogtste elf leden zal bestaan, zal bij voorkeur worden gevormd door leden van de Provinciale Sta ten van Zeeland, daaronder tenmin ste twee leden van Gedeputeerde Staten. Tot voorzitter van de raad van commissarissen is benoemd jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, com missaris der koningin in Zeeland. De directie zal worden gevoerd door de heer J. van Tuinen te Middelburg Amerikaanse voldoening over Nieuw-Guinea WASHINGTON, 16-8. Het" minis- terie van buitenlandse zaken ver klaarde donderdag, dat de oplossing van het geschil inzake Nieuw Gui nea door middel van vreedzame on derhandelingen de Ver. Staten „gro te voldoening" heeft geschonken. Voorts zei het ministerie dat de on dertekening van het accoord in het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties „een eerbewijs was voor de kundigheid, het geduld en de goede wil" van de Nederlandse en de In donesische onderhandelaars. De woordvoerder van het minis terie, Joseph Reap, bracht, behalve aan de Nederlandse en de Indone sische onderhandelaars, ook lof aan de wnd. secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, en aan am bassadeur Bunker, die als Oe Thants bemiddelaar was opgetreden. Herinneringsmedaille voor militairen DEN HAAG, 16-8. Ter kennis van de koninklijke landmacht is ge bracht, dat H.M. de Koningin en Z. K.H. de Prins ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest een aantal militairen met een herinne ringsmedaille hebben begiftigd. De medaille draagt de naam van Her inneringsmedaille 1962. De medaille is van zilver, cirkel vormig, met een middellijn van 30 millimeter. Zij vertoont aan de voor zijde in relief de naar rechts gewen de beeldenaar van de koningin en die van de prins der Nederlanden waaronder een anjer, het geheel om geven door een tweetal dooreen ge vlochten ringen. Aan de keerzijde bevindt zich een monogram bestaande uit de letters J en B en het getal 25. Het geheel gedekt 'door de koninklijke kroon. Aan de rand is een' omschrift aan gebracht, luidende: 1937 7 januari 1962. Gedetineerde spoedig gegrepen DORDRECHT, 16-8. In Dordrecht is donderdag, vóór de tweede maal in een week, een gedetineerde ont snapt, zij het dan, dat hij niet ver gekomen is. M. K. uit Rucphen, die in het huis van bewaring ingesloten is op verdenking van een zedenmis drijf te hebben gepleegd, zag kans om uit een wachtkamer in het ge rechtsgebouw naar buiten te ont snappen. Zijn bewakers, wier aan dacht even afgeleid was geweest hol den hem achterna en konden hem spoedig weer in de kraag pakken. De man was van het huis van bewa ring naar het gerechtsgebouw over gebracht om voor de officier van justitie voorgeleid te worden. Middel tegen nachtblindheid LEVERKUSSEN. 16-8. Een grote Westduitse verffabriek heeft een middel tegen ver blinding en nachtblindheid ontwikkeld dat automobilisten bij het rijden in het donker meer veiligheid kan verschaf fen. De stof, helenium ge naamd, wordt uit de „gehele studentenbloem" gewonnen. Deze stof komt ook voor in bepaalde cellenlagen van het menselijke oog. Zij regelt de waarnemingskracht van het oog in het donker en het her stel van de gevoeligheid van het netvlies na bestraling door hel licht. Beroemde paardendresseur Wilke overleden AMSTERDAM, 16-8. In het O.L.V. gasthuis te Amsterdam is op 73-ja- rige leeftijd overleden de heer Wil liam Wilke, in circuskringen bekend als de ongekroonde koning van de paardendressuur. Op 18 juli jl. was hij tijdens de première van het cir cus Boltini, waarvan hij sinds vier jaar de leiding had, onwel geworden. Wilke was Amerikaan van geboorte. Voordat hij zich specialiseerde in paardendressuur gaf William Wilke voorstellingen met buffels, kamelen, zebra's, beren, tijgers, leeuwen, oli fanten en honden. Behalve bij het vroeger bestaande circus Wilke, waarvan zijn vader eigenaar was, werkte hij bij Sarrasani, circus Gleich en Strassburger. In 1913 trad hij met paarden op voor koningin Wilhelmina en prinses Juliana. Repatrianten in Wezep aangekomen ZWOLLE, 16-8. In de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep (gem. Ol- debroek) zijn donderdagmiddag de eerste gerepatrieerden uit Nieuw- Guinea aangekomen, een groep van 37 personen, namelijk 6 vrouwen met in totaal 31 kinderen. Drie da gen geleden zijn deze repatrianten per vliegtuig vertrokken uit Nieuw- Guinea waar de mannen, alle amb tenaar, zijn achtergebleven. Zij zul len hun gezin later volgen. Morgen en zondag worden nog drie vliegtui gen met repatrianten op Schiphol verwacht en op 2 september komt een grote groep van 580 personen met de Zuiderkruis in Nederland aan In de kazerne te Wezep werkt o.m. een verpleegster uit Delft, die en kele maanden geleden met verlof uit Nieuw-Guinea naar Nederland is gekomen en die donderdag weer had moeten terugkeren. In verband met de gewijzigde omstandigheden is zij in Wezep ingeschakeld. ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Wal- sum. heeft donderdagavond via Tel star een telefoongesprek gevoerd met de gouverneur van de staat Georgia (V.S.), de heer S. Ernest van Diver. Opklaringen Verwachting tol zaterdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien; krachtige tot matige wind tussen' west en noordwest; wei nig verandering in temperatuur. 18 aug.: Zon op 5.27, onder 20.00. Maan op 21.35, onder 8.40. 19 aug.: Zon op 5.29, onder 19.58. Maan op 22.00, onder 10.02. 20 aug.: Zon op 5.30, onder 19.55. Maan op 22.26, onder 11.23. Volle maan: 22 aug. te 11.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 aug. 5.17 v.m. 19 aug. 6.03 v.m. 20 aug. 6.46 v.m. BROUWERSHAVEN: 18 aug. 4.30 v.m. 19 aug. 5.17 v.m. 20 aug. 6.04 v.m. Springtij: 18 aug. 17.17 n.m. 18.04 n.m. 18.51 n.m. 16.58 n.m. 17.44 n.m. 18.28 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de oceaan af komstige kleine storing nam in de nacht van donderdag op vrijdag bo ven zuidwest Engeland in omvang en betekenis toe en veroorzaakt op verschillende plaatsen zware re genval. Aan de Engelse zuidkust viel plaatselijk omstreeks 20 mili- meter. De storing zal in noordooste lijke richting de Noordzee overtrek ken en wordt gevolgd door een nig van hoge luchtdruk, welke nog toe neemt. Deze rug van hoge luchtdruk zal in ons land morgen opklaringen brengen, maar er zullen in hoofd zaak in het binnenland ook nog plaatselijk enkele buien voorkomen. De winden ruimen tijdelijk naar west tot noordwest. De temperatu ren blijven daardoor aan de lage kant. Frans oordeel over Niemv-Guinea-akkoord PARIJS, 16-8. In een hoofdartikel over het Nederlands-Indonesische akkoord legt de „Monde" de nadruk op de grote rol die Amerika bij de onderhandelingen heeft gespeeld. Het blad herinnert er aan dat pre sident Kennedy zich voortdurend uit de eerste hand heeft laten voor lichten, getuige de reis van zijn broe der Robert naar Djakarta in janu ari. De schrijver van het artikel be sluit: „Evenals de Amerikaanse di plomatie de drijvende kracht is ge weest, waaraan de ondertekening van het akkoord van veertien over Laos te danken was, zo heeft zij thans een beslissende rol gespeeld in het afsluiten van het akkoord in zake Nieuw-Guinea. Zo zijn twee aangelegenheden, die af en. toe wer den voorgesteld als zouden zij een wereldconflict kunnen ontketenen, tenminste op papier geregeld onder omstandigheden die bevesti gen dat Washington het oordeel, dat vroeger over het neutralisme werd uitgebracht, aanmerkelijk heeft ge wijzigd", aldus de „Monde". De schilderijendiefstal BERN, 16-8. De drie Duitsers die in verband met de schilderijendief stal in Aerdenhout in Interlaken zijn gearresteerd, bevinden zich nog steeds in het huis van bewaring te Bern, waar zij de laatste dagen nog verscheidene malen zijn verhoord. Stöhr houdt daarbij nog steeds zijn onschuld aan de schilderijendiefstal vol, terwijl, behalve hij, ook Nelde cn Grafe hardnekkig ontkennen be trokken te zijn geweest bij de in braak in een juwelierszaak in Heer len en een poging tot inbraak in Freudenstadt in het Zwarte Woud, aldus een bericht van het Zwitserse persbureau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1