Te New York werd overeenkomst tussen Indonesië en Nederland getekend ^1962 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Overdracht van Nieuw-Guinea zal geschieden Neutralen oefenen druk uit te Genève WAT HET AKKOORD INHOUDT 10 Het werk van deze deskundigen zal adviserend van aard zijn. Zij zul len ondergeschikt blijven aan de fungerend secretaris-generaal. 11 De hoofdadministrateur zal regelmatig verslag uitbrengen over de vordering van de voorbereidingen voor de volksstemming. 12 13 De hoofdadministrateur zal rapport uitbrengen over het resultaat van de volksstemming. 14 De UNO zal rechten en voorrechten in het gebied waarborgen, zoals vrijheid van woord, vrijheid van vergadering en vrijheid van bewe ging. 15 De kosten van de operatie zullen worden betaald door Nederland en Indonesië. Russische kosmonauten landden in republiek Kazachstan De overdracht van Nieuw-Guinea V.S. verheugd over akkoord Incident aan Oostduitse grens Busongeluk in Columbia ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 augustu i 118e jaargang WAARIN OPGENOMEN Voer ken.ia» aam',' »*>ui Weill. Burgen*- Terug ai 1797-1889 *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11Zierikzee. Postbus no. 1, tel. 01110-2255 No 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Monumentenrestauraties op Schouiven-Duiveland NEW YORK, 15-8. - De overeenkomst tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea is te 22.19 uur g.m.t. te New York ondertekend, nadat dr. Van Kt,ij en uit Den Haag instructies bad ontvangen cm tot onderteke ning over te gaan. 4 Secretaris-generaal Oe Thant had vóór de ondertekening plaats genomen in het midden van de grete tafel in het vertrek, waar de ondertekening zou geschieden. Rcndr.m deze tafel hadden de delegaties zich neergezet. Rechts van Oe Thant zat de heer Bunker, naast hem minister Soebandrio. Links van Oe Thant zaten de heren Van Roüen en Schürmann. Verder waren er verscheidene Nederlanders en Indonesiërs, leden der delegaties. Als eerste mm secretaris-generaal Oe Thant het woord. Hii wenste de regeringen van Nederland en Indo nesië geluk wegens hun bereidheid om samen te komen en de te sluiten overeenkomst te bekijken in een geest van geven en nomen. Hij ver klaarde zich overtuigd, dat een afne ming van de spanning in het Verre Oosten van deze overeenkomst het gevclg zal zijn en dnt cr een gevoel van wederzijds vertrouwen zal ont staan. Hij achtte het een goed voor teken, dat als uitvloeisel van een van de bepalingen der overeenkomst, de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland onmiddellijk zullen worden hersteld. IHi hield er zich van overtuigd dat de vriendschappelijke gevoelens, die tijdens de onderhandelingen tussen beide landen tot ui'ing zijn gekomen in de toekomst zullen voortduren. De heer Thant verklaarde voorts, dat de thans gesloten overeenkomst enige unieke punten bevat. Immers- de V.N. zullen, voor het eerst in hun beslaan, worden belast met het tij delijke uitvoerende gezag over een groot gebied. GENÈVE, 15-8. Volgens diploma tieke waarnemers te Genève oefe nen de vertegenwoordigers van de acht neutrale landen, die bjj het Ge- neefse ontwapcningsoverleg zijn be trokken. druk uit, opdat er, bij de aanhoudende impasse in de bespre kingen tussen de kernwapens bezit tende mogendheden, althans een gedeeltelijk akkoord tot stand komt. De langste tunnel ter wereld Ook mr. van Roijen dankté de he ren Thant en Bunker voor het grote geduld, dat zij bij de onderhande lingen hebben getoond en waarvoor, naar hij zeide, iedereen bij hen in de schuld staat. Hij verklaarde, dat de Nederlandse en de Indonesische gedelegeerden gelijkelijk overtuigd zijn geweest van de noodzakelijk heid om hun taak zo goed mogelijk te vervullen. De heer van Roijen verzekerde, dat door deze overeenkomst de ba sis is gelegd voor een beter begrip en voor betere betrekkingen tussen beide volken en dat de uitvoering der overeenkomst een toetssteen zal zijn voor de goede trouw waarmee beide landen de verplichtingen, die deze overeenkomst hun oplegt, zul len nakomen. „Indonesische eenheid" De tweede spreker was minister Soebandrio, die de dag van heden een zeer belangrijke dag noemde, omdat daarop - zoals hij zich uit drukte - dc Indonesische eenheid was hersteld. Hij zegde Oe Thant dank voor diens initiatief om beide partijen bijeen te brengen en verklaarde dat het aan zijn leiding is te danken ge weest, dat de onderhandelingen succes hebben opgeleverd. Minister Soebandrio bracht ook dank aan de heer Bunker en wenste de heren Van Roijen en Schürmann geluk met hun succes, dat de onder handelingen hebben opgeleverd. Toespraak van dr. van Roijen De Nederlandse delegatie, aldus mr .van Roijen verder, heeft het welzijn van dc 700.000 Papoea's nooit uit het oog verloren. Daarom had Nederland er op gestaan dat in de overeenkomst werd opgenomen, dat aan de Papoea's gelegenheid zal worden gegeven, zich uit te spreken over hun toekomst. Ket ontwapeuingsoverleg Van westerse zijde wordt er ech ter op gewezen dat de Verenigde Staten'blijven streven naar een overeenkomst waarin alle proefne mingen met kernwapens worden verboden. Men wijst er dan ook van deze zijde op, dat het Italiaanse voorstel geenszins als een westerse proefballon is te beschouwen Het tussen Indonesië en Nederland gesloten akkoord kan in een vijftiental punten kort worden samengevat. Ratificatie door de twee regeringen tegen medio september en voor legging van het akkoord aan de Assemblee van de UNO. 2 Overdracht van het Nederlands gezag aan het tijdelijk uitvoerend ge- zagslkhaam van de UNO op 1 oktober. Samenstelling van het UNO-bestuur in het gebied. Benoeming van een hoofdadministrateur van de UNO in. wederzijds overleg. Troepen van de UNO zullen gebruik maken van de bestaande politie macht van westelijk Nieuw-Guinea. Vervanging van hoge Nederlandse ambtenaren door administrateurs van de UNO. 'J Overdracht van het gezag op 1 mei aan Indonesië. g Tegen die tijd worden de troepen van de UNO vervangen door Indo nesische. Q Een klein aantal deskundigen van de UNO blijft na 1 mei in westelijk Nieuw-Guinea. De uiterste datum voor het referendum is 1969. Wostok III: 64 en Wostok IV: 48 omwentelingen Dinsdagochtend om kwart voor twaalf konden de Italiaanse en Franse.ar beiders. die ramen de IJ,6 km. lange tunnel door de Mont Blanc hebben geboord, elkaar va het optrekken van de stofwolk van de laatste ontploffing eindelijk de liand drukken. Zij hadden daar in ruwe trekken 's werelds langste tunnel voltooid, die. als hij eenmaal is afgewerkt de hoofdsteden van beide landen een 250 km. diehter bij elkaar zal brengen. - Foto: Italiaan se en Franse arbeiders met vlaggen vieren hun ontmoeting diep in het Munt Blanc massief. MOSKOU, 15-8. De kosmonauten Nikolajev en Popowitsj zyn geland in he* gebied van Preset, ten zuiden van de stad Karaganda in de Sow- jet-rcpubliek Kazachstan. Zij kwa men terecht in de directe omgeving van tevoren bepaalde landingspun- ten, aldus het Russische persbureau Tass. Radio Moskou heeft in een offi cieel communiqué gezegd, dat de Wostok 3 meer dan 64 omwentelin gen heeft gemaakt en de Wostok 4 meer dan 48. KARAGANDA, 15-8. In zijn eerste gesprek met de speciale correspon dent van „Tass", dat luitenant-kolo nel Pavel Popovitsj na zijn behou den terugkeer op aarde had, ver klaarde de ruimtevaarder: „Het voornaamste resultaat van onze vlucht is geweest dat alles goed is verlopen, het vastgestelde program ma werd uitgevoerd en wij zijn er, voor de eerste maal in de geschiede nis, in geslaagd een dubbele ïmimte- vaart te volbrengen. Wij zijn al die tijd met elkander in verbinding ge weest. Ik kan, in het kort gesproken, slechts herhalen: alles is uitstekend verlopen", aldus Popovitsj. En zijn collega majoor Nikolajev zei: „Ik ben er trots op, dat mijn ka meraad en ik deze opdracht mochten vervullen. Wij hebben alles in het werk gesteld om haar te volbren gen". Dc twee ruimtevaarders verklaar den dit in het huis, waarin zij na hun landing waren ondergebracht om wat te rusten. Langs de straten, waardoor de twee ruimtevaarders van het vlieg veld van de landingsplaats Kara ganda naar huis moesten rijden, stonden de mensen rijen dik - zij Dinsdagmiddag is in Den Haag een buitengewone zitting van de ministerraad over Nieuiv Guinea gehouden, waarvoor ook de ministers, die door vakantie of anderszins buiten Den Haag vertoefden waren opgeroepen. - Foto links boven: het gezicht van minister Luns stond somber toen hij op het Binnen hof aankwam. - Rechtsboven: minister Zijlstra, die zijn vakantie moest onderbreken, maakt hij aankomst op het Binnenhof zijn toilet in orde. - Onder: na afloop had minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de journa listen niets te vertellen juichten geestdriftig:: Hoera. Leve de ruimtehelden. Nikolajev en Popovitsj zagen er zeer gezond en opgewekt uit. Zij maakten grapjes, lachten en beant woordden vrijwillig alle vragen. James Webb, het hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, heeft woensdag gezegd, de mening te zijn toegedaan, dat de Verenigde Staten er in zullen slagen eerder dan de Sowjet-Unie een ruimtevaarder op de maan te bren gen en naar de aarde te laten terug keren. Aanstaande zaterdag: staakt het vuren NEW YORK, 16-8. In dc tussen Nederland en Indonesië gesloten overeenkomst over westelijk Nieuw- Guinea, is bepaald dat het staken der vijandelijkheden in dit gebied zal ingaan op zaterdag aanstaande, 18 augustus, te 01.01 uur Nederland se tijd. Nederland en Indonesië kwamen voorts overeen hun troepen in wes telijk Nieuw-Guinea niet te verster ken of opnieuw te bevoorraden. WASHINGTON, 14-8. Amerikaan se functionarissen hebben de onder tekening van het Nederlands-Indo nesisch akkoord over westelijk Nieuw Guinea toegejuicht als een belang rijke stap in de richting van het be houd van de vrede in zuidoost Azië. Men ziet in de overeenkomst ook een overwinning van de internatio nale vrede-bewarende apparatuur van de Verenigde Naties, en van de geduldige diplomatie achter de schermen van de Verenigde Staten. BERLIJN, 15-8. Het oost-Duitse persbureau A.D.N. geeft thans zijn lezing van het incident dat zich j.l. dinsdag in de omgeving van de west-Duitse stad Kassei aan de grens tussen oost- en *vest-Duits- land heeft voorgedaan. Dit incident heeft geleid tot een vuuruitwisse- ling waarbij een oost-Duitse officier dodelijk werd verwond. Volgens A.D.N. bevonden de be trokken drie west-Duitse militairen zich op oost-Duits en niet op west- Duits gebied, zoals van west-Duitse zijde is verklaard. Oost-Duitse grenswachten zouden de west-Duitsers hebben toegeroe pen dat zij moesten blijven staan. Zij hadden 'hieraan kracht bijgezet door het geven van oen waarschu wingsschot in de lucht. De west- Duitsers zouden hierop hebben ge schoten. Dit had, volgens de oost- Duitse lezing, 'geleid tot het vuurge vecht, waarbij de oost-Duitse offi cier dodelijk werd gewond. Twintig doden BOGOTA, 15-8. Als gevolg van een ontploffing in een autobus in de pro vincie Boyaca, 170 kilometer van Bo gota, zijn woensdag omstreeks twin tig mensen gedood en verscheidene anderen zwaar gewond. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld, doch volgens in Bogota lopende geruchten zou in de autobus een bom zijn ontploft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Liefde sterft zelden aan on dervoeding, maar vaak aan indigestie. WAT UQT Pi 8117 Wisselend bewolkt Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 17 aug.: Zon op 5.26, onder 20.02. Maan op 21.09, onder 7.16. Volle maan: 22 aug. te 11.27. HOOGWATERSTANDEN 16.29 n,m. ZIERIKZEE: 17 aug. 4.31 v.m. BROUWERSHAVEN: 17 aug. 3.42 v.m. Springtij: 18 aug. 16.09 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het depressiegebied op de Noordzee verplaatste zich langzaam verder naar het noorden. De koelere lucht welke de zuidwestelijke win den over west-Europa naar Duits land voerden verdreven de warmte reeds tot voorbij Polen. Op de oce aan bevinden zich verschillende sto- ringsgebieden, welke zich in ooste lijke richting verplaatsen. Deze zul len het weer in ons land morgen echter waarschijnlijk nog niet noe menswaardig beïnvloeden. Het. blijft daarom wisselend bewolkt met en kele lokale buien en ongeveer de zelfde temperaturen. Wel zullen de windkrachten iets kleiner worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1