•DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verscheidene honderden para's neergelaten op Nieuw-Guinea MO NT BLANC 'TUNNEL Twee Wostok's draaien door Het Westen en Berlijn In Franse sector van de stad ontstond een gespannen situatie Oe Thant zendt V.N.-militairen naar Nieuw-Guinea Officiële ondertekening overeenkomst op woensdag? Chroesjtsjov in herfst naar Y.N.? V.S.-voorstel Analiseren van de inhoud kostbaar en langdurige zaak ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 augustus 1962 118e jaargang a No. 19225 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN AOVERTENTtES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Ontdekking bij herstel Noordhavenpoort VERDERE MILITAIRE ACTIE VAN INDONESIË Dit nummer bqptaat uit 6 pagina's IIOLLAND1A, 14-8. - Volgens een maandagavond in Ilollandia uitge geven officieel communiqué zijn in het uiterste oosten en westen van westelijk Nieuw-Guinea verscheide ne honderden Indonesische parachu tisten door een zestal vliegtuigen af geworpen. In het communiqué werd gezegd, dat twee vliegtuigen over het gebied van Merauke zijn gevlogen, waar reeds eerder parachutistenlandingen hebben plaats gevonden, terwijl an dere vliegtuigen in de omgeving van Sorong, Teminaboean en Kaimana vlogen. In een nieuwsuitzending van de Australische radio-omroep uit Mel bourne werd gezegd, dat tussen de vier en vijfhonderd Indonesische pa rachutisten zijn geland. Waarneembaar op radar Volgens het communiqué werden de vliegtuigen op de radar waarge nomen toen zij van de Indonesische eilanden Ceram en Kei naderden. In de Australische nieuwsuitzen ding werd nog gezegd, dat deze lan dingen naar de mening van het Ne derlandse militaire bevel op Nieuw- Guinea de grootste zjjn die tot dus ver werden uitgevoerd. De Australische radio-omroep zei, dat de parachutisten dinsdag kort voor het aanbreken van de dag op vier plaatsen waren geland. De cor respondent van de Australische ra dio berichtte, dat een Indonesisch vliegtuig gedurende twee uur boven Hollandia heeft gevlogen. In het licht van de maan was het toestel duidelijk waarneembaar. Nederland se vliegtuigen waren opgestegen, doch hadden geen contact kunnen maken. De Berlijnse muur een jaar MOSKOU, 14-8. - Om vier uur dinsdagochtend (Nederlandse tijd), had het Russische ruimteschip Wos- tok III, met aan bcord kosmonaut Nikolajef, 46 omwentelingen om de aarde gemaakt en Wostok IV, met Pcpowitsj, dertig. Beide ruimtevaarders hadden van maandagavond tien uur tot dinsdag ochtend v'Of uur geslapen, terwijl hun ruimtevaartuigen automatisch werden bestuurd. Na hun ontwaken deden de Russi sche kosmonauten lichaamsoefenin gen en nuttigden hun ontbijt. In een gesprek met de aarde zeiden zij goed geslapen te hebben en zich in uitste kende conditie te voelen. MINNEAPOLIS, 13-8. In een toe spraak op een congres van oud-strij ders heeft Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, maandag gezegd, dat de wes telijke mogendheden zich niet uit West-Berlijn zullen laten verjagen. Wij zijn vastbesloten, zei hij, er op toe te zien dat de Westberlijners in vrijheid kunnen leven. De oprich ting van de muur in Berlijn noemde hij een bewijs voor het mislukken van de communistische politiek. Rusk is van mening dat de vrije wereld het uiteindelijk van het com munisme zal winnen. Zo mogelijk moest worden voorkomen, dat de ideologische strijd tot een conflict wordt. BERLIJN, 13-8. B(j de grensover gang in de Bernauerstrasse, in de Franse sector van West-Berlyn, is tegen het invallen der duisternis een gespannen situatie ontstaan, toen 'n menigte van naar schatting duizend mensen stenen over de Berlijnse muur begon te gqoien en „moorde naar" schreeuwde, iedere keer als zich het gezicht van een Oostduitse grenswachter voor een der schietga ten in de gebarricadeerde en op het westen uitziende vensters langs de sectorgrens vertoonde. Een ooggetui ge noemde de situatie „explosief" en vertelde, dat sommige mensen zich door hun enthousiasme lieten mee slepen. Deze menigte vormden de deelne mers aan de optocht, die in de loop van de middag door een groepje jonge West-Berlijners was georgani seerd en waarin een houten kruis met de woorden „wij beschuldigen" werd meegevoerd. Deze optocht was reeds aanleiding geweest tot een traangasduel. tussen de Oost- en de Westberlijnse politie. Geleidelijk aan was het aantal deelnemers van ongeveer vijftig uit gegroeid tot een stoet van vijfhon derd personen, plus nog een vijftig tal auto's, die onder het wakend oog van Westberlijnse politie, urenlang langs de gewraakte muur marcheer den. Rust om middernacht Na vijf uren was het aantal deel nemers geslonken tot ongeveer hon- derdvijftig, die de richting van de Brandenburger Poort insloegen. De politie belette hun de toegang tot de nabijgelegen Platz der Republik, waar een door onbekende initiatief- Tol 1 mei „om orde te handhaven" NEW YORK, 13-8. De secretaris- generaal van de Verenigde Naties, Oc Thant, zal enkele honderden VN- militairen naar westelijk Nieuw-Gui nea zenden om gedurende de inte rim-periode vóór de Indonesische machtsoverneming op 1 mei de orde te handhaven. Dit is maandagavond door welingelichte kringen in New York medegedeeld. Nederland en Indonesië zouden de kosten dragen, die zijn verbonden aan het onderhoud van de V.N.- strijdmacht en van een groep V.N.- bestuurders, aldus deze kringen, die echter een bericht in de New York Times, volgens hetwelk Oe Thant 1000 tot 1500 man zou zenden „voor barig" noemden. Het vaststellen van de sterkte is Oe Thants zaak, en deze heeft dit bij de besprekingen van maandag niet te berde gebracht. De militaire aspecten zijn echter wel ter sprake gekomen, zo werd ver klaard. Geen beroep op grote landen Naar verluidt zou Oe Thant Afri kaanse en Aziatische landen willen vragen het grootste deel van deze strijdmacht te leveren. Hij zou hier voor geen beroep op de grote landen willen doen. Verwacht wordt, dat de Verenigde Naties het beheer over het gebied omtrent 1 oktober zullen aanvaar den. nadat een gezamenlijke Neder lands-Indonesische resolutie, waar in om bijstand van de volkerenorga nisatie wordt verzocht, door de al gemene vergadering is aanvaard. Men neemt aan, dat deze resolutie in de eerste week van de zittingspe riode der algemene vergadering, die op 18 september begint, zal worden ingediend. Besprekingen van maandagavond NF.W YORK, 118. De Indonpsi- sche minister van buitenlandse za- Trouive duif BROUWERSHAVEN, 13-8. De heer A. J. Flikweert te Brou wershaven ueemt met zijn duiven regelmatig deel aan de wedvluchten van de P.V. „De Reisduif'. Bij een vorig jaar in juni gehouden wedvlucht uit St. Vincent, over een af stand van ongeveer 1000 km., keerde één van de beste dui ven van de heer Flikweert niet terug. Tot zijn verwondering, maar vooral met grote blijd schap, vond de eigenaar deze week de vermiste duif weer terug op z'n oude plaatsje in het hok. Ongetwijfeld een overtuigende demonstratie van duiventrouw om na ruim een jaar het oude nest weer feil loos terug te vinden. ken, Soebandrio, heeft maandag avond laat deelgenomen aan de Ne derlands-Indonesische besprekingen over de toekomst van westelijk N. Guinea, die onder leiding van de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, op het hoofd kwartier in New York werden ge voerd. Een woordvoerder van de Verenigde Naties zei later, dat nog steeds verwacht wordt dat de for mele onderhandelingen woensdag zullen worden voortgezet. Toen minister Soébandrio arri veerde waren de besprekingen in volle gang. De Nederlandse delega tie stond onder leiding van de heren Van Roijen en Schürmann en van Indonesische zijde onder generaal Hidajat en de heer Soedjarwo. Woordvoerders cn diplomaten bleven erbij, dat alles voor woens dag zal zijn geregeld en dat, wat de formele voortzetting van de onder handelingen wordt genoemd, in we zen de ondertekening van het ak koord betekent. Griekse kroonprins in Nederland AMSTERDAM. 13-8. Aan boord van een opleidingsschip der Griekse Marine, het fregat „Ierax", is kroon prins Ccnstantijn van Griekenland incognito voor een kort verblijf in ons land, vanmiddag in Amsterdam aangekomen. Het fregat meerde tegen één uur af aan het Steenen Hoofd. Ter ver welkoming begaven zich namens de koningin haar adjudant kapitein luitenant ter zee A. J. de Graaf en de Griekse ambassadeur en diens secretaris aan boord. De Griekse consul in de hoofdstad was reeds in IJmuidcn aan boord gegaan. nemers clandestiene massabijeen komst was uitgeroepen. Om zes uur des avonds, het tijdstip van aanvang dezer bijeenkomst, waren echter op de Platz der Republik slechts ver slaggevers en fotografen te zien. Terwijl tientallen, luid toeterende automobilisten de Bernauerstrasse cp en neer reden, naderden vanuit de daarop uitkomende Chaussee- strasse de demonstranten, wier aan-, tal in een ogenblik tijd weer tot een duizendtal was aangegroeid. Volgens dè Westberlijnse politie was om middernacht op alle punten langs de muur de rust teruggekeerd. Men zal onderzoeken of communis ten tot de relletjes hadden aangezet. rs.tjeneve, Parijs Chamonix^g^gj, AIG.VERTE V^aAIG.DUMIDI FRANKRIJK ZWITSER LAND (Vandaag) dinsdag zal het grote moment daar zijn, dat Franse en Italiaanse mensen elkaar de hand kunnen reiken in de tunnel door de Mont BlancDe doorbraak is dan een feit geworden. Deze twee „doorsneden" van het traject, een dwars en een van boven gezien laten de loop van de langste tunnel ter wereld zien. De overdracht van Nieuw-Guinea Man poogde zijn gezin te vergassen AMSTERDAM, 13-8. De bijna 40-jarige Amsterdamse metselaar G. W. de R- heeft zondagavond ge tracht zijn gezin te vergassen. Voor het naar bed gaan draaide hij de gaskraan in de keuken van zijn wo ning aan het Thomas van Erpehof in Amsterdam-West open. Zijn vrouw en zes kinderen lagen toen reeds te slapen. De vrouw van de metselaar werd wakker omdat ze gaslucht rook. Ze ging naar bene den, draaide de gaskraan dicht, zette ramen en deuren open en waar schuwde de G.G. en G.D. Deze gaf de man een injectie, waarna het ge zin rustig ging slapen. De recherche van het bureau Overtoom in Amsterdam heeft de metselaar van zijn bed gelicht en aangehouden onder verdenking van poging tot moord c.q. doodslag. Hij zal aan de officier van justitie wor den voorgeleid. Geen frites en „portables" in bussen DEN HAAG, 13-8. Chauffeurs van bussen en trams, die een lijndienst onderhouden, hebben het recht ge kregen passagiers, die draagbare radio's, grammofoons of bandrecor ders laten spelen, dan wel eetwaren (zoals patates frites) of dranken con sumeren, waarvan de overige pas sagiers hinder kunnen ondervinden, te weren. Deze regeling, die op vele plaatsen al gold, heeft thans een wettelijke status gekregen. NEW YORK, 13-8. Van gewoonlijk betrouwbare zqde vernam Reuter, dat te New York „terreinverkennin gen" worden verricht voor de moge lijkheid dat de officiële onderteke ning van een overeenkomst voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië zou kunnen geschieden te New York op aanstaande woensdag. De handeling der ondertekening zou dan het „formele" gedeelte zijn van de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs. Het overleg zou tot dan worden betiteld met „formele besprekingen". Zoals gemeld zouden de heren Van Roijen en Soebandrio, in aan wezigheid van Oe Thant, maandag hun eerste besprekingen hebben. NEW YORK, 13-8. Het Ameri kaanse tijdschrift The U.S. New® and World Report meldde maandag van „zeer betrouwbare Britse zijde" vernomen te hebben dat de Sowjet- premier Chroesjtsjov in de komen de herfst de Verenigde Naties wil bezoeken, teneinde de Volkerenorga nisatie ertoe te bewegen zich met het Berlijnse vraagstuk te gaan inla ten. Volgen® 'het 'blad verwachten westerse diplomaten dat Chroesj tsjov de Verenigde Naties zal voor stellen haar hoofdkwartier naar een „Vrijstad Berlijn" te verplaatsen. Indien hiertegen bezwaren zouden bestaan zou Chroesjtsjov de V.N. het denkbeeld aan de hand willen doen om een neutrale commissie in te stellen, die een oplossing voor het Berlijnse vraagstuk aan de hand zou moeten doen. Bezoek aan Oe Thant De leiders van de Nederlandse de legatie bij het overleg over Nieuw- Guinea te New York, de heren Van Roijen en Schürmann, hebben maan dagmiddag (Nederlandse tijd) een bezoek gebracht aan secretaris-ge neraal Oe Thant van de V.N. Naar aangenomen wordt zou daar bij, behalve over apdere aangelegen heden, zijn gesproken over de voor bereiding van een informeel overleg met de Indonesische delegatie in bij zijn van Oe Thant. Prinses Beatrix naar jeugilfestival DEN HAAG, 13-8. Prinses Bea trix heeft het voornemen op dins dag 28 augustus deel te nemen aan enkele groepsgesprekken van kun stenaars en jongeren, die gehouden zullen worden in het Rhedens-Lyce- um in het kader van het Jeugdfesti- val Velp 1962. Dit festival heeft de bedoeling de jeugd van de hoogste klassen der middelbare scholen in kontakt te brengen met de kunst en de kunstenaar. Vrees voor mislukking is de grootste hinderpaal voor succes. Veranderlijke bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbui en overwegend matige, van oost naar zuid tot zuidwest ruimende wind; over het algemeen iets hogere tem peraturen, vooral in de nacht. 15 aug.: Zon op 5.22, onder 20.06. Maan op 20.07, onder 4.32. 16 aug.: Zon op 5.24, onder 20.04. Maan op 20.41, onder 5.53. Eerste kwartier: 15 aug. te 21.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 aug. 2.50 v.m. 15.01 n.m. 16 aug. 3.38 v.m. 15.46 n.m. BROUWERSHAVEN 15 aug. 2.05 v.m. 14.36 n.m. 16 aug. 2.52 v.m. 15.23 n.m. Springtij: 18 apg. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied dat zich in de nacht van zondag op maandag ten westen van Ierland vormde ver plaatste zich naar de Noordzee en zal morgen reeds boven het zuidelijk deel van de Oostzee zijn aangeko men. Een uit Spanje afkomstig sto- ringsgebied trok langs de flank van de boven zuid-Europa zeer warme lucht tamelijk snel naar Bretagne. Het bracht daar en langs de Franse zuidwestkust op de meeste plaatsen onweer. Dit storingsgebied zal de ko mende vierentwintig uur waarschijn lijk ook ons land passeren en plaat selijk aanleiding geven tot regen of onweersbuien bij van oost naar zuid tot zuidwest draaiende winden. De temperaturen worden in het alge meen iets hoger, vooral in de nacht. Op de oceaan breiden nieuwe de pressies zich in oostelijke richting naar de Golf van Biscaye, de Britse eilanden en IJsland uit hetgeen tot gevolg heeft dat zich boven west- Europa weer een ander weertype gaat instellen. Airborne-museum in Renkurn RENKUM, 13-8. Het Airborne mil- seum, dat als nieuw en definitief on derkomen een gedeelte van het in restauratie zijnde kasteel Doorwerth krijgt, wordt 1 september geopend. Het museum is een herinnering aan de landing van de eerste Britse luchtlandingsdivisie op 17 september 1944 en de daarna volgende gevech ten in en om Renkum. Man viel door luchtkoker HlZclkc Bcilyil DEN HAAG, 13-8. De 63-jarige gemeentearbeider H. H. Schraven, die werkzaam was bij de afbraak van een oud koelhuis op het terrein van het gemeentelijk slachthuis, is dcor een luchtkoker gevallen en op een 6 meter lager gelegen betonnen vloer gestort. De man is enige uren later in de Ursulakliniek overleden. Het slachtoffer is waarschijnlijk door een duizeling bevangen tnen hij bij de koker stond. WASHINGTON, 13-8. Maandag is te Washington van geloofwaardige zijde vernomen dat de Verenigde Staten de Sowjct-Unie kortgeleden hebben voorgesteld de ministers van buitenlandse zaken van de „grote vier" - de V.S., de Sowjct-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk - te doen beraadslagen over het vraag- stuk-Berlijn. Het Kremlin heeft dit voorstel echter zonder geestdrift be groet. De vreemde flesjes in Zeeland MIDDELBURG, 13-8. Nog dagelijks leveren badgasten in Zeeland flesjes met rood-groene capsules in die zij op de stranden vinden. Aangenomen wordt nog steeds dat de capsules ge vaar opleverende medicamenten be vatten, doch wat de inhoud is, weet niemand tot dusver. Bij de verschillende posten op Walcheren zijn sinds donderdag een 50 stuks van deze flesjes ingeleverd. Op Schouwen-Duiveland, bij de groep Brouwershaven van de rijks politie waartoe de badplaatsen Burgh en Haamstede behoren, zijn er zeker honderd ingeleverd. Naar de groepscommandant van de rijkspolitie in Westkapelle, de adju dant Westveer, meedeelde, spoelen thans ook bij Ouddorp op Goeree- Overflakkee flesjes aan. Ergernis Dat noch inspecteur voor de volks gezondheid in Zeeland noch de phar- maceutische inspectrice kan mede delen wat de juiste inhoud van de flesjes is, wekt ergernis op van ve len, o.a. van de burgemeester van Westkapelle, de heer T. H. de Mees ter. Hij is van mening dat een spoe dig bekend worden van de juiste sa menstelling dringend noodzakelijk is en dat daarbij kosten geen rol mo gen spelen. De pharmaceutische inspectrice heeft hem vorige week tijdens een onderhoud, naar hij mededeelde, verteld dat het analyseren wordt be moeilijkt omdat men niet weet in welke richting men moet zoeken en ook dat het onderzoek zeer kostbaar zou zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1