SxT DE ZIERIKZEESCHE COÜRANT-':~L TWEE SOWJET-RUSSISCHE RUIMTESCHEPEN IN BANEN OM DE AARDE Ruimtevaarders „verscheidene dagen" in de lucht Oe Thant ingelicht over de nieuwe Indonesische agressie Conferentie over Berlijn voorgesteld Auto onder trein Indonesië vordert schepen Onrust in Oost-Duitsland „Telstar" en de ruimtevaarders Tank met kraakgas in Zeist ontploft één dode Russische nota's inzake Berlijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 13 auguti 118e jaarganj Voor kemi^ev/ag Secr. Werh. JL^ Weth. Burgem. WAARIN OPGENOMEN Tfiu.j afdrling 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgaye; N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Vreemde flesjes op Schouwse stranden Wostok III" en „Wostok IV" MOSKOU, 12-8. - Zondag beschreven twee Sowjetrussische ruimtevaar ders, majoor Andrian Nikolajev en luitenant-kolonel Pavel Romanovitsh Popovitsj, in hun ruimteschepen „Wostok III" en „Wostok IV" hun banen om de aarde. De „Wostok III" werd zaterdagochtend en de „Wostok IV" zondagochtend gelanceerd. Er gaan geruchten te Moskou dat vandaag (maandag) nog een derde Russisch ruimtevoertuig zal worden gelanceerd. Nikolajev en Popovitsj ztfn respectievelijk de derde en de vierde Russische ruimtevaarder. Hun voorgangers waren majoor Gagarin, de eerste mens die een tocht door de ruimte maakte en luitenant-kolonel Titov. De „Wostok III" en de „Wostok IV" beschrijven thans hun banen om de aarde in elkan ders zicht. Van een niet-offieiële, doch ge woonlijk betrouwbare Sowjetrussi sche bron werd zondagavond te Moskou vernomen dat de Sowjet- Unie thans in totaal vijf ruimte schepen wil lanceren, zulks als on derdeel van een programma op lange termijn, dat ten doel heeft een tussenstation te vestigen voor ruim tevluchten naar de maan. Men wilde van Sovjetrussische officiële zijde geen commentaar ge ven op de geruchten in zake een aanstaande derde lancering. Het enige commentaar was: „luistert U maar naar de radio, die zal U al het nieuws brengen". De ruimteschepen beschrijven hun banen met een snelheid van 28.800 kilometer per uur. Majoor Nikola jev werd zondag de „meest bereisde ruimtevaarder" na het beschrijven van achttien banen om de aarde, waarbij hij een afstand van onge veer 734.000 kilometer aflegde. Tot riu toe was luitenant-kolonel Titov, die zeventien banen om de aarde heeft beschreven, met ongeveer 700 duizend kilometer recordhouder. Nikolajev en Popovitsj hebben beiden gemeld het goed te maken. Ook de uitrusting van hun ruimte schepen werkte normaal. De Moskovieten volgen de twee ruimtevluchten via televisieuitzen- gen, waarbij rechtstreeks vanuit de ruimtecabines wordt uitgezonden. „Tass" beschreef de dubbele Rus sische ruimtevaart als „Het resul taat van gezamenlijk werk". En de Sowjetrussische geleerde Palatov verklaarde tegenover dit persbu reau: „Wij kunnen mogelijk nu het vraagstuk oplossen van het handha ven der verbindingen tussen b.v. ruimteschepen, die op weg zijn naar de planeten Mars en Venus". Sir Bernard Lovell, directeur van het Britse observatorium te Jodrell Bank, noemde het volbrachte de opmerkelijkste gebeurtenis die de mens ooit heeft waargenomen". Een vooraanstaand lid van het Britse interplanetaire genootschap zag in een en ander „een duidelijke aanwijzing, dat de Russen van plan zijn binnen drie of vier jaar een mens op de maan te zetten". „Zingende ruimtevaarder" De 32-jarige Popovitsj, die „de zingende ruimtevaarder" wordt ge noemd, omdat hij een goede tenor meet zijn, begon zijn gesprek met majoor Nikolajev spoedig nadat hij in een baan om de aarde was ge komen, om 9.02 uur Ned. tijd. De beide ruimtevaarders wensten elkaar geluk met „de eerste groeps- vlucht" van ruimteschepen. Nikolajev: „Alles gaat uitstekend. Ik kan U duidelijk horen. Ik voel me prima". Popovitsj: „Ik kan door de wol ken heen de aarde zien. Rechts door de patrijspoort zie ik de pikzwarte hemel. Ik voel me geweldig. Alles gaat uitstekend". Gagarin (van de aarde: „Alles is zeer goed, vrienden. Ik wens jullie geluk". Tass meldt dat de twee ruimte vaarders zich uit 'hun riemen heb ben losgemaakt, uit hun zetels zijn gekomen en, in gewichtloze toe stand, hun werkzaamheden verrich ten. Het gewicht van de beide ruimte schepen is niet 'bekendgemaakt. De Wostok 1 en 2 wogen ieder ongeveer vier en een halve ton. Wostok 3 beschrijft iedere 88.3 mi nuten een baan om de aarde. De NEW YORK, 11-8. De Nederland se ambassadeur te Washington dr. J. H. van Rojjen, en de permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, hebben vrijdagavond een bespreking gehad met de waarnemende secre taris-generaal van de volkerenorga nisatie, Oe Thant. Mr. Schürmann overhandigde de heer Thant een brief waarin mededeling wordt ge daan van de nieuwe Indonesische landingen op Nieuw Guinea. Dr. van Roijen zei tot verslagge vers: „Wij nemen deze zaak zeer ernstig op, vooral omdat dit gebeurt terwijl er onderhandelingen aan de gang zijn". De twee Nederlandse diplomaten deelden verder mee dat zij ook de kwestie van het memorandum van 31 juli dat aan de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio werd overhandigd, ter sprake hebben gebracht. Dr. van Roijen zei dat hij niet met de verslaggevers over de inhoud van het memorandum kon spreken. „Deze zaak is ter sprake gebracht. Dat is alles wat ik zeggen kan". In gezaghebbende kringen heeft men vrijdagavond te New York ge zegd dat de nieuwe landingen tot gevolg zouden kunnen hebben dat het begin van de onderhandelingen wordt uitgesteld. WASHINGTON, 12-8. In diploma tieke kringen te Washington is mee gedeeld dat west-Duitsland heeft voorgesteld dat de ministers van buitenlandse zaken van de westelij ke grote mogendheden nog eens over Berlijn zullen gaan spreken voordat de algemene vergadering van de Verenigde Naties volgende maand bijeen komt. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Rusk, gaat met het voorstel akkoord. In genoemde kringen verwacht men ook dat Frankrijk en Groot-Brittan- nië wel zullen instemmen met een dergelijke bespreking over Berlijn. kleinste afstand van de aarde is 180 en de grootste 230 km. Wostok 4 heeft voor een baan 0.2 minuut langer nodig. De kleinste hoogte is gelijk aan die van de Wostok drie. De grootste is iets meer, namelijk 255 km. President Kennedy heeft de Sow- jet-regering en de beide ruimtevaar ders gelukgewenst. „Ik ben er zeker van", zegt hij, „dat het Amerikaan se volk de astronauten een behou den terugkeer naar de aarde toe wenst". Naar verluidt, was het aan dr. Soebandrio overhandigde memoran dum op 1 augustus gedateerd. Vol gens berichten zou in dit voor pre sident Soekarno bestemde stuk de Verenigde Naties zich hebben ver plicht toe te staan dat voor het einde van dit jaar de Indonesische vlag op Nieuw-Guinea wordt gehesen'. Vol gens de voorlopige afspraak tussen de Nederlandse en de Indonesische afgevaardigden zou de overdracht van de soevereiniteit niet voor be gin mei geschieden. Do<le en zwaargewonde RAALTE, 11-8. Op de door knip- periichten beveiligde spoorwegover gang in het baanvak Zwolle-Almelo te Raalte is zaterdagmiddag om half vijf een personenauto met twee in zittenden gegrepen door de trein die om 16.20 uit Raalte naar Heino ver trekt. De bestuurder, de heer A. H. M. Jansen uit Velp, werd zwaar ge wond en is naar het r.k. ziekenhuis te Raalte gebracht. Zijn medepassagier, de heer M. P. J. Rockx uit Nijmegen, was op slag dood. De auto werd zwaar be schadigd. Hat treinverkeer had een half uur yertraging. DJAKARTA, 10-8. Het persbureau Antara heeft vrijdag meegedeeld dat 36 koopvaardijschepen door de strijd krachten zijn gevorderd. Het betreft een totale scheepsruimte van 35 pro cent van de Indonesische oorlogs vloot. Volgens Antara heeft kapitein ter zee Moeljono Silam gezegd dat de Indonesische marine op het ogen blik al het zeetransport van militai ren voor haar rekening neemt. De marine heeft alleen Indonesi sche schepen opgeëist, er werden geen buitenlandse schepen gechar terd, aldus het persbureau. ALGIERS, 12-8. In Franse kringen schat men clat sedert Algerië op 1 juli onafhankelijk is gewordenon geveer duizend Europeanen zijn ge arresteerd door mohammedaanse po litiemannen omdat zij met de orga nisatie wan het geheime leger zou-\ den hebben gesympathiseerd en an deren zijn volgens de Algerijnse autoriteiten door onbekenden ont voerd. Het merendeel van de vermisten is echter zonder enig sproor na te laten, verdwenen. Tot dusver zijn honderdvijftig mensen die vermist zijn geweest, te ruggekomen door toedoen van de Algerijnse autoriteiten die hebben beloofd alles te doen om de vermis ten te vinden. BONN, 11-8. Zaterdagavond zijn in Bonn berichten ontvangen over onrust, die vorige week in het Lüna- gebied in oost-Duitsland onder de 38.000 arbeiders van de grote Walter Ulbricht chemische fabrieken over voedseltekorten is ontstaan. Russi sche tanks en pantserwagens werden onmiddellijk bij de fabriek samen getrokken en Oostduitse soldaten met bajonet op het geweer omsingel den de gebouwen. NEW YORK, 12-8. De Amerikaan se televisiemaatschappijen hadden de Sowjet-Unie verzocht om een di recte televisie-uitzending van de ruimtevluchten via de Amerikaanse satelliet „Telstar", doch dit is dooi de Sowjet-Unie geweigerd. De tele visiestations in de Verenigde Staten zonden zondag de in Europa uit Mos kou opgevangen televisiebeelden uit. De filmopnamen hiervan waren per vliegtuig overgebracht. Schade aan Chinese oogst HONGKONG. Droogte en insec tenplagen hebben schade toegebracht aan de rijstoogst in verscheidene de len van China, aldus heeft radio- Peking meegedeeld. In sommige streken van de zuidwestelijke pro vincie Kweitsjow is de rijstoogst ge heel verloren gegaan en moesten in de plaats daarvan boekweit, zoete aardappelen en andere latere gewas sen worden aangeplant. Voorts had den sprinkhanen schade berokkend aan rijstgewas rondom Sjanghai. In de streek van Yoelin in de provincie Kwangsi werd de aanplant van late rijst door droogte verhinderd. Jongetje onder tram ROTTERDAM, 11-8. Een elfjarige scholier uit Rotterdam, Dirk Boon, is zaterdagmiddag, toen hij plotse ling voor zijn woonhuis de straat overstak, aangereden door een tramwagen van lijn negen. Hij is in ernstige toestand naar het Zuider ziekenhuis gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. MOSKOU, 12-8. De Sowjet-Rus- sische deskundige op het gebied van de ruimtevaart Tsjistovski heeft zondagmiddag te Moskou in ant woord op vragen van westerse cor respondenten onder meer verklaard: „Het is de bedoeling dat de ruimte vaarders Nikola jov en Popovitsj verscheidene dagen in de ruimte zullen blijven. Hun vluchten zijn een beslissende stap bij het voorbe reiden van maanvluchten". Het voornaamste doel van de dubbele Russische ruimtevlucht is het beproeven van de weerstand van het menselijk lichaam aan in vloeden, die bij ruimtevluchten van langere duur worden ondervonden en wel met name aan de gevolgen van de toestand van gewichtloos heid" aldus Tsjistovski, die als wis- en natuurkundige is verbonden aan het planetarium van Moskou. De Sowjetrussische geleerde Pa latov heeft zondag tegenover „Tass" verklaard, dat het tot stand bren gen van een drievoudige radiover binding tussen de ruimteschepen „Wostok 3 en 4" en hun controle station op de grond mogelijk van groot gewicht zal zijn bij het op lossen van de vraagstukken betref fende het handhaven der verhin gen tussen b.v. ruimteschepen, die op weg zijn naar de planeten Mars en Venus. Enkele van deze vraagstukken zijn: het opvoeren van het vermo gen der radio-zenders, het wegne men van geluiden op de achtergrond en het opvoeren van de betrouw baarheid der verbindingen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Vervelen vermoeit meer dan hard werken. ZEIST, 12-8. Een tank met kraak gas op het emplacement van het Centraal Distributiebedrijf voor Gas in Zeist is zondagmiddag om twin tig voor twee ontploft. De machinist, de heer Butselaar, kwam bij deze explosie, gevolgd door een felle brand in de gebouwen van het gas- bedrijf, om het leven. In de wijde omgeving sneuvelden honderden ruiten van woonhuizen en winkels. De brandweren van Zeist en De Bilt, gesteund door wa gens met schuimblussers van de vliegbasis Soesterberg, waren uren later nog met het bestrijden van de brand bezig. Ofschoon aanvankelijk het gevaar van exploderen van een tweede tank met kraakgas niet denkbeeldig was, bleek ontruiming van de naaste omgeving later niet nodig. Om vier uur leek het gevaar geweken te zijn. De gasdistributie moest worden gestaakt. De burgemeester van Zeist heeft aan alle bewoners van Zeist; Huis ter Heide, Bosch en Duin, Den Dolder en Doorn de dringende raad gegeven alle hoofdkranen van gas- MOSKOU, 11-8. Rusland heeft nota^s gestuurd aan de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, waarin de aandacht wordt gevraagd voor „de intensivering van provo catieve handelingen vanuit west- Berlijn tegen oost-Duitsland, Rus land en andere communistische lan den." In de nota's wordt gezegd, dat al deze provocaties verband houden met het eenjarig bestaan van de afsluiting van oost-Berlijn op 13 augustus. Volgens de Russische regering zouden de bezettingsautoriteiten in west-Berlijn in plaats van maatre gelen tegen de provocaties te ne men deze juist op alle mogelijke manieren aanmoedigen. Fascistische elementen zouden in de afgelopen dagen bommen bij de muur hebben laten ontploffen, waarbij in een aantal gevallen slachtoffers zijn ge vallen. Geheimzinnige larven van knoflookpad AMSTERDAM, 12-8. De geheim zinnige larven die vorige week in een vijver te Rhenen werden gevon den en waarvan men dacht dat het kikkerdril van de Noordamerikaan- se bruikikker betrof, zijn afkomstig van de knoflookpad. Dit is vastge steld door de conservator van het Artis-aquarium in Amsterdam, de heer F. de Graaf. Volgens de heer de Graaf dankt het padje, dat onge veer acht centimeter lang kan wor den, zijn naam aan de knoflookgeur die hel verspreidt. De knoflookpad komt slechts op een twintigtal plaatsen in ons land voor, in de provincies Limburg, Noord-Brabant, Overijssel en Gel derland. Tot. nu toe werd het twij felachtig genoemd of de pad ook in de buurt van Wageningen leefde, wat volgens de heer de Graaf door de vondst in Rhenen nu wel bewe zen is. Donderdag 9 aug. werden de lar ven, die 8 tot 12 centimeter lang zijn van Rhenen naar Artis overgebracht. Door een determinatie van de tand- formule in de mondtrechter heeft de conservator kunnen vast stellen dat hel hier om larven van de knoflook pad gaal. meters en gastoestellen onmiddellijk af te sluiten. De oorzaak van de explosie ligt nog in het duister. De aangerichte schade werd zondagmiddag zeer aanzienlijk genoemd. Mail knijpt keel dicht van vriendin AMSTERDAM, 12-8. Met de me- dedeling, dat hij waarschijnlijk een meisje vermoord had, meldde zich zaterdagavond de 22-jarige fa brieksarbeider F. de W. uit Amster dam op 't hoofdbureau van politie. Het bleek, dat de man met zijn 17- jarige vriendin was gaan wandelen bij de Schellingwouderbrug, waar het tweetal in de graskant ging zit ten. Er ontstond toen onenigheid, waarop W. zich opwond en de keel van het meisje dichtkneep. Hij ge raakte hierop in paniek en ging rechtstreeks naar het politiebureau, waar hij werd ingesloten. Het meis je meldde zich later op de avond op het bureau Linnaeustraat, waar zij verklaarde geruime tijd bewuste loos te zijn geweest. Bij een onder zoek in bet ziekenhuis is vastgesteld dat het hier een ernstige wurgpo- ging betreft, aldus de politie. Het tweetal kende elkaar door vriend schap tussen de wederzijdse ouders. Ruimteschepen in ons land zichtbaar UTRECHT, 12-8. Prol. dr. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht verwacht, dat de ruimteschepen Wostok 3 en 4 enige ogenblikken na elkaar of zelfs tegelijkertijd boven Nederland kunnen worden waarge nomen. Met behulp van nieuwe gegevens heeft men uitgerekend, dat de satel lieten zondagavond in het noordoos telijke deel van ons land om negen uur precies zouden passeren, om drie minuten voor half elf zouden zijn in het zuidwestelijke deel te zien zijn. Maandagavond zullen de ruimte schepen om precies tien uur recht over ons land gaan. WAT 1EQT VI 0117 Droos: weer Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind tussen noordoost en oost. 14 aug.: Zon op 5.21, onder 20.08. Maan op 19.28, onder 3.18. Eerste kwartier: 15 aug. te 21.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 aug. 1.57 v.m. 14.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 aug. 1.18 v.m. 13.46 n.m. Springtij: 18 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-8. Het K.N.M.r. deelt mede: Een vrij scherpe scheidings- - lijn tussen koelere oceaan-lucht en warme lucht boven het vaste land van Europa ligt nu boven noordwest- Duitsland, België en noord-Frank rijk. Aan de warme kant van de lijn bleef het gisteren in Limburg zonnig met temperaturen tot 26 graden.- Daarentegen was het weer in het noorden, midden en westen van het land overwegend somber met plaat selijk wat regen en motregen en tem peraturen omstreeks 18 graden. Intussen ontwikkelt zich tussen een depressie boven noord-Noorwe- gen en een storing voor de Golf van Biscaye een gebied van hogere lucht druk, dat nu over de Noordzee in de richting van 't Oostzeegebied koerst. Daarmee samenhangend drong met winden tussen noord en oost de koe lere lucht iets verder het vaste land binnen. Naarmate het hogedrukge- bied meer oostwaarts trekt zal de warmere lucht weer terrein gaan winnen. In verband met de nadering van de scheidingslijn tussen koele en warme lucht kunnen er nog af en toe enkele wolkenvelden over drijven, maar het blijft waarschijn lijk overal droog. WESTWOUD. Te Westwoud is de 5-jarige Sjaak Braas bij het plotse ling oversteken van de rijweg door een passerende auto, bestuurd door de heer T. uit Venhuizen, gegrepen. Het jongetje kwam op het trottoir terecht en overleed ter plaatse. Flesjes met vermoedelijk gevaarlijke inhoud spoelen in Zeeland aan VLISSINGEN, 10-8. Alsof dc ge- vaarlyke pillen en vergiffen, die de laatste tijd in Nederland nogal eens zeek raken, niet genoeg zijn, werpt nu de zee op onze stranden flesjes, gevuld met een naar alle waar schijnlijkheid levensgevaarlük goed je, waarvan de autoriteiten echter nog niet weten wat het is. Sinds donderdag spoelen kleine flesjes aan, die zeer waarschijnlijk een geneesmiddel bevatten, dat ge vaarlijk kan zijn voor de gezond heid. De politie wenst, dat deze fles jes zo spoedig mogelijk bij haar in geleverd worden. De flesjes hebben de vorm van een weckfles en zijn vijf cm. hoog en drie cm. breed. Zij zijn gesloten' met een wit plastic dopje. Zij be vatten elk 25 langwerpige capsules, die groen-oranje zijn gekleurd. Don derdagmiddag spoelde de eerste van deze flesjes aan op de stranden van Westkapelle en Zoutelande. De groepscommandant van de rijkspo litie in Westkapelle, die werd ge waarschuwd stelde zich onmiddellijk in verbinding met artsen en de in specteur van de volksgezondheid in Zeeland, dr. R. van den Borgt, om dat hij er van uit ging, dat de in houd wellicht gevaarlijk was voor de gezondheid. Flesjes werden opgezon den naar pharmaceutische inrichtin gen ter analysering. Om ongelukken te voorkomen werd besloten, dat alle flesjes, die gevonden zouden worden, onmiddellijk moesten wor den ingeleverd. Tot op vrijdag zijn bij de politie op Walcheren onge veer vijftig van die flesjes ingele verd. Ook in Zeeuws-Vlaanderen schijnen deze flesjes op de stranden aan te spoelen. Verder zijn er op westelijk Schouwen al ongeveer vijftig van deze flesjes gevonden. Jongen omgekomen door ontploffend projectiel GROESBEEK, 10-8. Drie broertjes uit Groesbeek zijn vrijdagmiddag in een bos aan de Nederlands-Duitse grens door scherven van een uit de oorlog achtergebleven projectiel ge troffen, waarbij de oudste jongen, de veertienjarige Hans de Bruin op slag werd gedood. Zijn elfjarige broertje Peter werd levensgevaarlijk gewond. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht. Hij was door een scherf aan het hoofd getroffen. De vijfjarige Theo werd in het onderlijf gewond. Na door doktoren te zijn verbonden kon hij naar huis worden overge bracht. De jongens hadden het projectiel gevonden, 's Middags gingen ze te rug met hamer en nijptang om de helse machine te demonteren. a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1