Restaurant voor vrouwe n Voor en op Noordzeekust bij Katwijk waarnemingsstation ingericht Wat biedt de BEELDBUIS? Speurhond Cas had belangrijk aandeel in oplossing schilderijendiefstal OVERDENKING ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1%2 No. 10222 Metingen voor liet Deltaplan SCHOONS VAN SCHOL'WEN-DUIVELAND Het Zeepe' een waardevol en prachtig stuk duin in de Westhoek JEUGD GAF SPONTANE MEDEWERKING Zierikzeese zeepaetie voor Algerije een succes DEN HAAG, 9-8. Op het ogenblik wordt voor en op de kust van de Noordzee bij Katwijk een waarne mingsstation ingericht voor het me ten van de gedragingen van zee en zeebodem. Dezer dagen is door een compag nie van het Van Heutz-regiment een drietal meetkolommen geplaatst op ongeveer 5, 3,5 en 2,5 meter diepte in zee. Deze kolommen meten het vertikale en horizontale gedrag van het water alsmede hoogte en snel heid ervan. Het instrumentarium brengt langs „telegrafische weg" de opgevangen gegevens over naar de kust. Deze gegevens worden in pons banden vastgelegd ten behoeve van berekeningen met behulp van een computer. De metingen, die ten behoeve van de Deltawerken geschieden, vullen de resultaten aan van een aantal reeds voor de kust staande golfhoog temeters, o.a. voor Katwijk, het Ha ringvliet en Schouwen. Gekleurd zand Voor de kust van Katwijk uit is een pijpleiding gelegd, die met „lu- minoforen" vermengd gekleurd zand de zee in stuwt. Deze luminoforen lichten op onder ultra-violette be straling. Men hoopt er op deze ma nier achter te komen hoe de zand- beweging op de zeebodem zich ge- Ingozonden mededeling vrijetijdsverf kwaliteitsverf draagt. Door middel van lodingen zal regelmatig zand van de bodem worden opgepikt om te kijken waar het speciale zand is terechtgekomen. Een enkel spoortje dezer luminofo ren in een kilo zand is reeds duide lijk aanwijsbaar. Bij het waarnemingscentrum is voorts een radartorentje geplaatst waarmee het golfpatroon kan wor den bestudeerd. Het waarnemingscentrum is tot stand gekomen door samenwerking van de studiedienst Deltawerken van de Rijkswaterstaat met de afd. oceanografie van het K.N.M.I. in De Bilt, het waterloopkundige labora torium van de Delftse T.H., het geo grafisch instituut en van de betrok ken studie-afdeling van de univer siteiten van Amsterdam en Utrecht. Landmacht en marine verlenen tech nische hulp bij het plaatsen, ver plaatsen en inrichten van het instru mentarium aan en in zee. Even over de oceaan 1, SHANNON, 9-8. „We zijn net I, de Atlantische oceaan overge- I, vlogen", deelde de zeventigja- rige mevrouw Marion Hart uit New York de functionarissen van het vliegveld Shannon in Ierland mee toen zij aldaar uit haar eenmotorig Bonanza- vliegtuigje stapte. Zij was ver- gezeld van een 49-jarige vrien- din, Louise Sacchi. Er stond l] geen comité van ontvangst ge- l( reed en er werd helemaal geen drukte van gemaakt, al ston- 1 den de vliegveld-mensen wel i even ietwat verbaasd en niet zonder bewondering te kijken. 47 kleurstalen 10 ct In de winkel KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In een uur tijds werd vannacht in het Haagse Ach terom, een deel van het Passage complex, een cafetaria met daar boven gelegen dubbel woonhuis door brand verwoest. ZANDVOORT. Bij een verkeers ongeval in de buurt van Laon, in noord-Frankrijk, is mevrouw J. Boshuizen uit Zandvoort om het le ven gekomen. De door haar man be stuurde auto kwam in botsing met een lorry. De heer Boshuizen liep lichte verwondingen op. SITTARD. De 75-jarige Jansen uit Hoensbroek is donderdagavond toen hij onder de gemeente Nieuw- stadt per fiets de rijksweg Sittard- Roermond overstak, gegrepen door een personenauto. Hij werd op slag gedood. DEN HAAG. De 25-jarige onge huwde Duitser H. D. J. Klaber uit Essen is ter hoogte van Schevenin- gen in zee verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet geborgen. ROTTERDAM. Aan de Schieha- ven te Rotterdam debarkeerde het vrachtschip „Nasia River" van de „Black Star Line", met aan boord de Ghanese staatssecretaris van justitie sir Arcu Korsah en zijn echtgenote. DEN HAAG. De Haagse „ban de bom-groep" heeft in samenwerking met het „Comité 1962 voor de vrede" een protestdemonstratie gehouden naar aanleiding van de zondag j.l. door de Sowjet-Unie begonnen nieu we serie proefnemingen met kern wapens. MAASTRICHT. Donderdagmor gen is in de Maas op de grens van de gemeenten Maastricht en Borg haren het lijkje van een pasgeboren meisje gevonden. Het bevond zich in een plastic zak. In verband met de mogelijkheid van een misdrijf, stelt de politie een onderzoek in. ROTTERDAM. De voorgenomen prestatiezwemtocht van de 20-jarige mejuffrouw L. Torenstra uit Ter- heijden zal niet kunnen doorgaan. Zij had het plan zondagmorgen vroeg bij de Maasbruggen in Rot terdam te water te .gaan en dan via de Nieuwe Waterweg en de open zee naar huis te zwemmen. De ver regaande vervuiling van het Maas water noopt echter de Rotterdamse politieautoriteiten mej. Torenstra te verbieden de overigens zeer gewaar deerde prestatie uit te voeren. Als het deze zaterdag mooi weer is, kunnen de kijkers in het westen beter van de zomeravond gaan ge nieten buiten. Zondag geeft België om 6.30 uur Stan Laurel en Olivier Hardy, om 9 uur presenteert de Vara het toneel spel „Het verraderlijke hart" en daarna de finale van het Loosdrecht- se jazzconcours. De hoofdfilm van dinsdag is Broeder Martin. Donder dagavond krijgen we zowaar nog een terugblikje van de Nederlandse t.v. op het internationale muziek concours te Kerkrade, waar buiten landse zenders al diverse lange uit zendingen aan wijdden toen het in volle gang was en een kijkje daar nog zin had. Wat die verouderde re portage nog te betekenen heeft, is velen in Kerkrade duister, maar kennelijk wilde Bussum dit grootse gebeuren niet helemaal doodzwijgen. E. Eeckhoff. HAAMSTEDE, augustus. In het jongste nummer van „Sterna'V het orgaan van de Vogelbeschermings- wacht „Schouwen-Duiveland", wijd de de voorzitter, de heer J. P. C. Boot een artikel aan het „Zeepe", het gebied dat - gelijk bekend - niet geheel meer onbetreedbaar is. Hij schrijft: „Trekt men op de kaart van Schouwens Westhoek een lijn uit Haamstede in westelijke richting en een uit Burgh noordwaarts, dan zul len deze lijnen elkaar snijden onge veer midden in het prachtige duin gebied, dat de naam Zeepe draagt. Van bevriende zijde werd ons ver teld, dat dit woord afkomstig is van Zijpe, waarmede men in vroeger tij den een afgesloten waterig gebied benaamde. In het noorden is het door lage duintjes gescheiden van het vlieg veld. Oostelijk grenst het aan de bossen van het slot Haamstede. In het zuiden reikt het tot aan het voet pad, dat evenwijdig met de weg Haamstede-Westenschouwen loopt. Het „Zeepe" is een interessant ge bied. vooral door de begroeiing. Op gaande populieren (waarvan som mige al aardig op leeftijd), elzen- meetjes en wat berken dragen tot de schoonheid bij. In de dertiger ja ren. werd dit bos nog in westelijke richting uitgebreid, met een denne- perceel. En wanneer men dan daar naast de duintoppen ziet, sommige aan het verstuiven, of de vlaktes met her en der een waterplas en niet te vergeten de soms ondoor dringbare wirwar van duindoorn, wilde roos, liguster en kruipwilg, dan kan men heel goed begrijpen dat hier alle voorwaarden aanwezig zijn voor de gunstige ontwikkeling van een vogelparadijs zonder weer ga. We troffen er in de loop der ja ren vrijwel al onze typisch-Schouw- se weidevogels aan. Wulpen En we mogen zeker aannemen, dat minstens de helft van „onze" wulpen (zijn er in totaal nog 20 paar?) juist in Zeepe broedt. Naast wilde eend en bergeend komt de laatste jaren ook de slobeend weer meer naar voren. En, als we de ac tiviteiten van meerkoet en dodaars in de in dit gebied gemaakte ijs baan als maatstaf nemen, dan moe ten ook deze vogels zich hier weer hebben gevestigd. Van onze roofvogels werden broe dend waargenomen grauwe kuiken dief, torenvalk en boomvalkNog heel kort geleden troffen we er de ransuil en zeer vermoedelijk ook de velduil. Nesten vonden we er nog niet van, maar dat kan wel aan ons liggen. Ook een enkel broed patrij zen kan men er aantreffen. Enige paren zilvermeeuwen die het in de naburige kolonie in de do- maniale duinen misschien wat te vol vinden weken uit naar Zeepe en ook werd de stormmeeuw er broedend aangetroffen. Al met al kunnen we het aantal in dit gebied broedende vogelsoorten op minstens 45 stellen. Voegen we daar nog bij de vele trek kers in de herfst en de overwinte raars dan geloof ik, dat ik niet te veel heb gezegd, dat ik Zeepe een vogelparadijs noemde. Dat het niet voor het publiek toegankelijk is doet misschien wat onprettig aan, maar zolang nog niet iedereen doordron gen is van de waarde van een der gelijk natuurgebied en er de „spel regels" niet voldoende van kent, is dit voorlopig nog maar het veiligst. Moge Zeepe gespaard blijven voor „ontsluiting" en zich steeds meer ontwikkelen als een reservaat, een uitwijkplaats voor onze gevederde vrienden, die elders door allerlei ontwikkelingen, behorend bij onze hedendaagse samenleving, worden verdreven". J. P. C. BOOT. Merkwaardige operatie in „Artis" AMSTERDAM, 8-8. Pandoe, de Bengaalse mannetjes tijger in Artis - geschat gewicht 180 kilo - heeft dezer dagen een kleine operatie on dergaan. De behandeling, waar men in Artis nogal tegenop had gezien, is goed verlopen en Pandoe kon reeds enige uren nadien naar zijn echtge note worden teruggebracht. Enige tijd geleden werd geconsta teerd dat een nagel aan een van de achterpoten van Pandoe verkeerd groeide en in het vlees van de voet zool drong. Het dier kreeg er ken nelijk hinder van en besloten werd er iets aan te doen. Ongeveer een uur voor de tijger onder behande ling kon worden genomen kreeg hij - zij het met veel moeite - met een injectiepistool in het dikste deel van de achterpoot een „slaapmiddel" in geschoten. Het duurde geruime tijd voor het dier in een hoek van zijn verblijf in slaap sukkelde. Toen was het voor een troepje sterke Artis- mensen, onder leiding van de die renarts G. M. Smits tijd om te gaan optreden. Toch durfde men in Artis niet volledig op het verdovingsmid del - het vaststellen van de juiste dosis is bij dieren altijd uitermate moeilijk - vertrouwen, zodat werd besloten niet bij de koningstijger in de kooi te stappen. Met behulp van een lasso werd de betreffende ach terpoot gevangen en vervolgens door de tralies getrokken. Dit leverde niet de minste moeite op en de die renarts kon met een grote tang de in het vlees gegroeide nagel afknip pen. De tijger reageerde nauwelijks ofschoon hij wel wakker was ge worden. In de loop van de volgende uren heeft Pandoe zijn roes uitge slapen. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter C. M. van Hoorn, telefoon (01110) 2080. Middenschouwen: dokter J. L. Bra-» ber, Dreischor, telefoon (01112) 280. Oosterland-Bruinisse: dokter J. W. de Putter, Oosterland, telef. (01114) 280. DIERENARTSEN Dokter C. J. H. Scheuerman, Zierik zee, telefoon (01110) 2180. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick" Zierikzee Wedvlucht uit Bohain (188 km.). In concours 154 duiven. M. v. d. Wielen 1, 31, 35; Gebrs. Stoutjesdijk 2, 3, 6, 11, 14; P. Flik- weert 4, 7, 9, 19, 21; C. Seybel 5, 10, 22, 26; T. M. Dalebout 8, 17, 23, 37; L. v. d. Hoek 12, 24, 38; C. Stoutjes dijk 13; F. Regoort 15, 16, 18, 20, 28, 39; H. Slagboom 25, 27, 29, 32, 33, 34; A. J. Stoutjesdijk 30; J. Kaaij- steker 36. Wedvlucht op 28 juli van Dax. In concours 19 duiven. A. J. Stoutjesdijk 1; Jac. Verwijs 2; A. Timmerman 3; H. Slagboom 4; T. M .Dalebout 5. De dichter Hermann Hesse, de laatste nog levende Duitse winnaar van de Nobelprijs voor literatuur, is donderdag in zijn huis in Montagnola (Zwitserland) aan een beroerte ge storven. Donderdag heeft, bij het aanbre ken van de dag, een vuuruitwissc- ling plaats gevonden tussen een Is raëlische patrouille en een groep Egyptenaren, die op Israëlisch ge bied waren doorgedrongen. Een der Egyptenaren werd hierbij gedood. Terug uit Zwitserland SCHIPHOL, 9-8. Met een toestel van de Swiss Air is donderdagavond om kwart voor negen de 44-jarige cpperwachtmeester van de rijks politie B. Karsten uit Bergen (N.H.) op Schiphol met zijn ruim zes jaar oude speurhond Cas, aangekomen, die zoals gemeld er een belangrijk aandeel in heeft gehad, dat een der drie in Interlaken gearresteerde en naar Bern overgebrachte Duitsers, de 31-jarige A. E. G. er toe is ge bracht zijn aandeel in de diefstal van schilderijen uit de villa van jhr. Loudon in Aardenhout te bekennen. De heer Karsten 'heeft met Cas woensdag twee en donderdagmor gen nog een sorteerproef genomen. De eerste inzake de diefstal in Heerlen had geen resultaat. De tweede en derde proef met het in de villa gevonden luchtpistool en de steen, waarmee de ruit in de villa werd ingegooid, beide door hoofd inspecteur J. Voerman zondag in zijn auto naar Zwitserland meege nomen, wees Ca9 G. als de dader aan. Deze inbreker ig nog maar on langs ontslagen uit de gevangenis in 'Haarlem, waar hij een straf uit zat voor een diefstal in Limburg. G. heeft zijn bekentenis inzake de dief stal woensdagavpnd alleen willen doen aan de heer J. Voerman, de hoofdinspecteur van de Bloemen- daalse politie en wel onder vier ogen. Hij meende vermoedelijk, dat zo'n verklaring aan een politieman in burger niet als bewijs tegen hem zou kunnen worden gebruikt. G. zou aan de politie hebben verklaard van de waarde van de schilderijen zeer te zijn geschrokken. De sorteerproeven werden gehou den achter het bureau van de stad- politie in het stadscentrum van Bern. Naar de inspecteur van politie J. L. de Rave uit Bloemendaal, die de heer Karsten op Schiphol verwel komde, meedeelde, zijn rechercheur A. de Ligt uit Bloemendaal en de heer W. van Essen uit Haarlem van het Centraal Expeditie-Bureau uit Een 21-jarige Estlander, Fredo Ellam, heeft zijn Russische schip „Jarensk" in de Engelse haven Pres ton verlaten en om asiel in Enge land verzocht. De Libanese openbare aanklager Mallat heeft donderdagavond te Bei roet de doodstraf geëist voor 178 personen die ervan worden beschul digd te hebben deelgenomen aan de mislukte staatsgreep van december jongstleden. Van dezen worden 74 bij verstek berecht. Amsterdam naar Aken vertrokken om te trachten de schilderijen naar Bloemendaal te brengen. De officier van justitie in Aken, aldus de heer de Rave, wil evenwel eerst dan de schilderijen meegeven, als er van de eigenaar een verklaring van geen bezwaar wordt overgelegd. Er is kans, dat hoofdinspecteur J. Voer man en de chef rechercheur C. Baas die zaterdag in Bloemendaal worden terugverwacht, de gestolen schilde rijen zullen meekrijgen. Zij maken de terugreis in ieder geval per auto over Aken. ZIERIKZEE, 9-8. Voor de zoveel ste maal heeft de Zierikzeese jeugd zich van de goede kant laten zien en zich ingespannen voor de zeepaetie ten behoeve van Algerijnse vluchte lingen. Landelijk was de actie opge zet door het Ned. Jeugd Rode Kruis, met één der omroepmaatschappijen. De stedelijke jeugd bracht 1.332 stuk jes zeep bijeen. Een „schuimend" resultaat dus weer van een actie, die wel iets min der aansprak, dan destijds de inza meling van blikjes melk, maar die toch ook weer geslaagd genoemd worden mag. Telkens weer blijkt de jeugd gemakkelijk voor dergelijke acties warm kan te lopen. Ook dit maal hebben de scholen de actie niet onbelangrijk gestimuleerd en „als ze het op school hebben ge zegd", is het kind er als de kippen bij, om vooral enthousiast mee te deen. Goede resultaten dus, door de spontane medewerking van de jeugd Een woord van dank aan ouders en partikulieren mag hier intussen dan ook evenmin ontbreken. Ingezonden mededeling De Braziliaanse premier, Da Ro- cha, heeft donderdag zijn hervor mingsprogram aan het parlement voorgelegd. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Oriënteringsrit motorclub Sparta" Op zondag 12 augustus a.s. orga niseert de motorclub „Sparta" alhier een oriënteringsrit voor auto's, mo toren en scooters. Deze rit wordt ge reden over goede wegen met een ge middelde snelheid van 30 km. per. uur, onder toepassing van het KN- MV-reglement. De route is plm. 60 km. lang. De start vindt 's middags plaats bij het „Huis van Nassau", waar na afloop de prijsuitreiking plaats vindt. De rit telt mee voor het kampi oenschap van Schouwen-Duiveland. De heer S. J. J. v. d. Velde, vroe ger alhier en thans woonachtig te Dordrecht, is te 's-Gravenhage ge slaagd voor de akte Nederlands M.O. A. Waarnemend gouverneur Ned. Antillen overleden WILLEMSTAD-CURAcAO, 10-8. De waarnemende gouverneur van de Ned. Antillen, de heer Christiaan Winkel G.A.zn., is vrijdagmorgen vroeg overleden. De heer Winkel, die. 63 jaar is geworden, was zondag opgenomen' in het St. Elisabeth Gasthuis wegens een ziekte, die zich vrij plotseling heeft geopenbaard, want hij heeft nog de gehele reis van de prinsessen Irene en Margriet meegemaakt. De ziekte werd aanvankelijk niet als ernstig aangemerkt, doch dins dagavond werd de toestand van de heer Winkel kritiek en woensdag morgen werd in een communiqué van 'het kabinet van de gouverneur gesproken van „ernstige bezorgd heid". Nadat de heer Winkel sedert januari 1958 verschillende malen deze functie had vervuld, werd hij na het vertrek van gouverneur Speekenbrink op 20 mei 1961 in een plechtige bijeenkomst van de sta ten beëdigd tot waarnemend gou verneur, hetgeen hij tot nu toe is gebleven. Algemeen werd verwacht, dat de heer Winkel, als eerste Antilliaan, zou worden benoemd tot gouver neur. Het bericht van zijn overlij den heeft in de Ned. Antillen ver slagenheid teweeg gebracht, omdat hij zeer algemeen gezien wa9, ook door zijn beminnelijkheid en vrien delijkheid. „Door het geloof is Abram, ge roepen zijnde, gehoorzaam ge weest, niet wetende waar hij komen zou". Hebreen 11 8. „Want hij verwachtte de stad, die fundamenten heeft, welker kun stenaar en bouwmeester God is". Hebreën 11 10. Het is de moeite waard, geachte lezers, om aan de hand van de wei nige woorden, die de schrijver van de Hebreënbrief wijdt aan het leven van Abram, op te merken, dat het eigenlijk geen wonder is, dat er van deze man zoveel is uitgegaan. Dat hij genoemd wordt „de Vader der gelovigen". Want zijn levensin stelling was nu juist precies ómge- keerd aan die, welke de doorsnee mens onder óns er op nahoudt. Hoort U maar! Hij is om te beginnen door het gelóóf uitgegaan. Door het gelóóf, dat wil zeggen, beslist niet wetende waar hij komen zou, nl. wat het aardse, wat het maatschappelijke leven betreft. Hij volgde in zijn leven de „grote lijn". Hij volgde de „lijn Gods". En dóóraan maakte hij verder de héle rest ondergeschikt. Hij is uitgegaan zónder enige ze kerheid wat betreft het wereldse. Maar, van één ding was hij wél zeker! Hij verwachtte de stad, die funda menten heeft. En dan nü de manier waarop wij gewoon zijn deze dingen aan te pak ken. Onze levensinstelling is een radi caal óndere. Wij zoeken éérst in het aardse vlak alle zekerheden en vei ligstellingen. Wij zoeken de hemel op aarde! Wij volgen van huis uit niét de grote lijn! Wij hebben vaak helemóél geen lijn. En onze toekomstverwachting - dus wat betreft het leven na dit le ven - die komt vrijwel zeker op het tweede of derde plan. Of - en dit komt veel voor - wat die toekomstverwachting aangaat, komen zéér velen niet verder dan een gók! In alle andere dingen neemt men het liefst zo min mogelijk risico. Maar wat betreft de aandacht voor die stad met de fundamenten, dat is voor later zorg! En natuurlijk Het leven is tegenwoordig heel anders. De sociale en maatschappe lijke toestanden zijn niet te verge lijken met die van de bijbel! Maar ik meen toch te moeten herinneren aan de woorden van Jezus - want die verouderen nooit. „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid, en al deze dingen zullen U toegeworpen wor den". Dat bedoelt toch óók alléén maar te zeggen: Volgt in uw leven aller eerst de grote lijn. Vólgt éérst de „lijn Gods"! Opdat uw leven niet voor eeuwig mislukke! Opdat er voor U de mogelijkheid zij van Thuis te komen. Abram was volstrekt geen heilige! Maar hij nam in het geloof het Zé-* kere voor het onzekere! God zij U en mij in Christus ge nadig om dezelfde keus te doen! Sirjansland. J. v. VLIET. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON „Hier is een sleutel, die past op uw kastdeur daar. Die kast kunt u voor uw kleding en verdere eigen dommen benutten, U sluit hem maar af en houdt de sleutel in uw bezit. Ik heb een nieuw bureautje en een nieuwe schrijfmachine voor u laten aanrukken. De telefoon heb ik ook naar uw bureau laten verplaatsen, want van nu af aan gaat iedere ver binding via u. U houdt m'n spreek- agenda bij en laat niet iedereen meer te hooi en te gras binnenlopen, zoals dat vroeger gebeurde bij mijn vader. Ik verbeeld me niks meer dan ik ben, maar ik wil niet voor ieder wissewasje gestoord worden. Poeier onnodige gesprekken af en verwijs ze naar één van onze chefs. Kort en goed: u beschermt me vanaf heden tegen iedereen, die me niet beslist noodzakelijk moet spreken. En de noodzakelijkheid wordt aan uw be oordeling overgelaten. Als ik een conferentie met iemand heb, dan stenografeert u ons gesprek, en zorgt later voor de uitwerking. Ik wil dan kunnen controleren, wat ik gezegd heb en welke toezeggingen ik even tueel gedaan heb". Ans knikte zwijgend en keek met glanzende ogen naar de nieuwe schrijfmachine. Ze haalde de hoes er af en streek liefkozend over de toet sen. Ze bewoog de wagen en draaide aan de rol. Toen keek ze glimla chend naar haar baas. „Dank u wel" zei ze zacht. De jongeman knikte. „Een nieuwe privé-secretaresse moet toch min stens nieuwe spullen hebben. Ik hoop, dat u er prettig op zult wer ken- Zo, nu gaan we maar eens over tot de orde van de dag. Om tien uur komt meneer Svenson uit Göteborg. Hij kan meteen binnengelaten wor den. Tot een uur of elf ben ik dan wel bezet. Gedurende ons onderhoud wil ik niet gestoord worden. En help onthouden, dat ik vanmiddag met chef Dekker de magazijnen eens in specteer. Ik wil me zo spoedig mo gelijk geheel op de hoogte stellen van onze mogelijkheden". Ans maakte een paar aantekenin gen en knikte. Grotendorst schoof een stapel papieren naar haar toe. „Probeer eens wegwijs te worden uit die rommel". Die avond kwam Ans opgetogen thuis. „Een moord-baan", verklaarde ze, „wel druk, maar hardstikke in teressant werk. En meneer Jan valt geweldig mee. Ik heb een nieuwe machine en een nieuw bureautje en ik krijg nu koffie met koek en thee met cake, net als de baas. En als er geen vreemden zijn mag ik ro ken. Frida keek haar bedachtzaam aan. „Hoe ver zit je van je baas af?" Ans keek verbaasd op. „Hoe ver? Waarom? Wat bedoel je ermee?" „Eén meter? Twee meter?" Ze haalde haar schouders op. „Ga weg, denk je dat ik dat opgemeten heb? Ik schat een meter of twee". Frida knikte. „Kan-ie met z'n ar men wel bij je komen. Enfin, we zullen maar afwachten, hoe lang die baas meevalt. Straks valt-ie letter lijk mee, let maar eens op mijn woorden". „Ach, loop rond", antwoordde Ans verstoord, omdat haar blijd schap bedorven was. Groet mengde zich diplomatiek in het gesprek. „En Frida, ben je al wijzer geworden omtrent die ver gunningen?" Het meisje knikte heftig. „Ik weet wat ik weten wil, maar nog niet, wat ik weten moet. Met andere woorden: dat moet ik nog leren". Ze haalde een papiertje uit haar tas en las: „De stichting vakopleiding Horeca bedrijven, Koninginnegracht 58 te Den Haag is de instantie ,tot wie ik me moet wenden. Die geeft een cur sus, duur twee winters. En na af loop doe je examen en als je slaagt en aan kunt tonen, dat je voldoende credietwaardig bent, dan wordt een vestigingsvergunning afgegeven en kunnen we beginnen". De drie meisjes keken de spreek ster even aan en toen elkaar. „Zo op het eerste gezicht lijkt het nogal vrij eenvoudig", meende Greet. „Ja, an m'n zolen", antwoordde Greet. „Die theorie is niet mis. Dat ben ik al in een restaurant te weten gekomen. En aangezien alle theorie grauw is, zal ik me ook moeten be zondigen aan het bakken en braden en koken en wat dies meer zij. Met andere woorden: naast theoretische vakbekwaamheid verwachten ze ook, dat je een worstje kan braden en een cake kan bakken en weet ik veel wat nog meer. Hoewel ex-stu- dente de Beer een gruwelijke hekel heeft aan alles, wat ook maar enigs zins met de keuken te maken heeft, zal ze zich toch moeten opofferen". „Nu ja, dat kun je thuis toch le ren?" meende Josien. „Thuis?" „Nu ja, hier. Dit is toch voorlopig ons thuis". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5