HEEFT DE GLOEILAMP AFGEDAAN Ba(,en Powell viel hartelijke ontvangst Kustvaarder en stoomschip in aanvaring op de Westerschelde Volgende week onderhandelingen met Indonesië Bekentenis tweede schilderijendief Auto verongelukt Verkoopuur van brood De laatste jaren worden de gas ontladingslampen in zo grote mate en voor zoveel doeleinden gebruikt, dat zich onwillekeurig de vraag aan ons opdringt, of de gloeilamp in de toekomst nog een rol van betekenis zal kunnen blijven spelen, of dat zij op zekere dag haar terrein volledig aan een moderner verlichtingstech niek zal moeten afstaan. Het antwoord op deze vraag zal alle argumenten, die verband hou den met persoonlijke voorkeur ter zijde schuiven. Wie op dit ogenblik het warme licht van de gloeilamp tussen zijn vier kamermuren niet zou willen missen, kan er over een paar jaar heel anders over denken. Bij een objectieve beoordeling van de kans van de gloeilamp gaat het dus alleen om zakelijke feiten, zoals lichtsterkte, dichtheid van het licht, levensduur van de verschillende on derdelen van de lamp, gebruiksmo gelijkheden en gebruikskosten en vooral ook om aanschaffingsprijs en installatiekosten. De maximumeisen, waaraan een lichtbron moet voldoen, zijn voor ieder geval afzonderlijk, zeer ver schillend. Voor huisverlichting zijn bijvoorbeeld, de lichtsterkte, de mo gelijkheid van een goede bundeling van de lichtstralen, verder eenvou dige gebruiksmogelijkheden en lage aanlegkosten zeer beslissende fakto- ren. Op grond hiervan zal de gloei lamp hier beslist voorrang genieten. Bij straatverlichting ligt dit even anders, hier moet er tussen licht- produktie, levensduur van de lam pen, aanleg- en gebruikskosten een zo voordelig mogelijke verhouding worden gezocht, waarbij de gasont ladingslamp ongetwijfeld de voor keur geniet boven de gloeilamp. Bg de autoverlichting zal de gloei lamp zich wel weten te handhaven, omdat de kleinere lampen een rela tief gunstiger lichtdichtheid bezitten en de produktie eenvoudig is, waar door de kosten dus laag kunnen blij ven. De gasontladingslamp biedt echter weer belangrijke voordelen Concurrentie van gasontlading* lampen bij de verlichting van grotere ruim ten, werkplaatsen, tentoonstellings hallen enz. Ondanks de vele nadelen, die aan de gloeilamp kleven mag men toch verwachten, dat zij zich in de toe komst voor zover het op grote licht sterkte aankomt, ten opzichte van de gasontladingslamp zal weten te handhaven. Dat zij ook met haar ge ringe lichtdichtheid (gloeilampen verstrooien hun licht te veel) de concurrentie zal kunnen doorstaan, heeft zy zeker aan de eenvoudiger hanteerbaarheid en het feit te dan ken, dat b\j het gebruik van opti sche apparaten een constante en ge lijkmatige lichtuitstraling, op kleine afmetingen en duidelijk omlijnde lichtoppervlakten, geëist wordt waar de gloeilamp aan voldoet. Bij de gloeilamp zijn er nog mogelijkheden ter verbetering van de lichtdicht heid aanwezig, zij het dan in zeer beperkte mate, vooral als wij daar bij letten op het feit of deze verbe tering wel economisch verantwoord is. Wat tenslotte het karakter van de kleur van het licht betreft, deze kan bij gloeilampen naar goeddunken worden veranderd door het beschil deren van de ballon, hoewel dit bij na altijd een groot lichtverlies tot gevolg heeft. De gasontladingslam pen hebben in dit geval wel een zeer groot voordeel, omdat deze bijna elke kleur kunnen hebben. Enkele andere voordelen van de gasontla dingslampen zijn dan nog de grotere levensduur, die zij bezitten en het lagere stroomverbruik. De beschei den installatiekosten en de goede hanteerbaarheid zullen ook in de verdere toekomst nog vóór de gloei lamp spreken. Samenvattend kan men zeggen, dat de gloeilamp in het geheel niet op de puinhoop van de technische vooruitgang hoort, maar zelfs nog van deze vooruitgang deel uitmaakt, en op verschillende gebieden van de techniek onontbeerlijk zal blijven. in Nederland ten deel „World Chief Guide" was er ontroerd van Van een stadscentrum in de bomen heeft de toerist geen neet liet was niet mooier, maar toch Eén opvarende gedood en één vermist VLISSINGEN, 9-8. Bij een aanva ring, die donderdagmorgen vroeg op dc Westerschelde ter hoogte van Ter- neuzen heeft plaats gehad tussen de 398 brt. metende kustvaarder „Vrede" uit Groningen en het Amerikaanse stoomschip „Hurricane" (6214 brt.), is de 27-jarige machinist van de „Vrede", B. Schiosser uit Enschedé, moet zich nog in de machinekamer omgekomen. Zijn stoffelijk overschot moet zich nog in de machinekamer bevinden. Eén opvarende van het Amerikaanse schip wordt vermist. De 62-jarige eerste stuurman van de „Vrede", de heer Hotskes uit Rot en drie ribben. De „Vrede", die zware schade heeft opgelopen, wordt terdam, is bij de aanvaring vrij ern stig gewond: hij liep een hersen schudding op en brak zijn linkerarm thans in een geïmproviseerd dok van de Rijkswaterstaat te Terneuzen drooggepompt. Aanvankelijk was de kustvaarder met een groot gat in het achterschip aan de grond gezet, maar later is de „Vrede" door de sleepboten uit Ter- neuzen naar deze haven versleept. Een bergingsvaartuig van Van der Tak heeft gezorgd dat de Neder landse kustvaarder drijvende bleef. De „Hurricane" kreeg assistentie van sleepboten uit Antwerpen. De „Vrede" (zes opvarenden, ge- VERKLARING VAN PROF. DR. P. MUNTENDAM Het gebruik van anti-conceptionele middelen DEN HAAG, 9-8. De directeur- generaal van de volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam heeft met betrekking tot ziektegevallen na het gebruik van anti-concepitonele mid delen, welke in tabletvorm door de mond worden ingenomen, een mede deling verstrekt. De mededeling luidt als volgt: „Deze middelen worden onder ver schillende namen in de handel ge bracht, zoals: Enavid, Anovlar, Co- novid, Intex en Protex, en Lyndiol. Tot voor kort waren geen schadelij ke nevenwerkingen bekend. Uit mededelingen in de buiten landse vakpers, bleek nu echter dat in enkele gevallen bij vrouwen, die vroeger een aderontsteking hebben gehad, zich deze aandoening tijdens het gebruik van de zwangerschap voorkomende tabletten weder voor doet en soms met ernstige compli caties, zoals afsluiting van een bloedvat. Hoewel het verband lus sen gebruik van het middel en de opgetreden afwijkingen nog niet we tenschappelijk zijn geacht. Enkele ziektegevallen Dezer dagen is gebleken dat ook in Nederland zich enkele ziektege vallen hebben voorgedaan bij vrou wen die deze tabletten innamen. Mede naar aanleiding hiervan heeft een Nederlandse fabrikant (Orga- non) zich tot de Nederlandse artsen gewend met het advies de tabletten niet aan te raden voor die vrouwen die op grond van vroeger doorge maakte aderontsteking of van be staande spataderen gepredisponeerd zouden kunnen zijn voor complica ties bij het gebruik van genoemde tabletten. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid heeft zich tot de Nederlandse artsen gewend om nadere inlichtingen tc verkrij gen over de complicaties die zich bij het gebruik van de anti-conccp- tionele tabletten hebben voorgedaan. Tntussen stelt de pharmaceutische hoofdinspecteur een onderzoek in naar de in het buitenland getroffen maatregelen, welke óp het ogenblik nog niet geleid hebben tot een uit de omloop brengen van deze midde len. Van de resultaten van deze onder zoeken zal afhangen of hier te lande nadere maatregelen getroffen zullen worden, waarna verdere mededelin gen zullen volgen. Het gebruik van deze middelen, zonder medische voorlichting is bij de daaraan ver bonden bezwaren niet verantwoord" aldus prof. Muntendam. Oostduitse soldaat reed met trekker naar de vrijheid FULDA, 9-8. Een 20-jarige Oost duitse soldaat heeft zich donderdag met een zware militaire trekker door de grensversterkingen bij Fulda een weg naar West-Dultsland gebaand. De militair was bezig met werk zaamheden aan de grensversterkin gen, toen hij plotseling zijn voertuig op volle snelheid naar het westelijke deel van het grensgebied liet rijden. De bemanning van een Oostduitse mitrailleurpost, die het grote voer tuig recht op zich af zagen komen, rende alle kanten heen. Zij zagen hoe de trekker door de prikkeldraad versperringen brak en over de van diepe ploegvoren voorziene gevaars- zóne naar West-Duitsland verdween. De bestuurder vroeg hier om poli tiek asiel. Kort daarna kwam een Oostduitse officier bij de Westduitse grensbe waking om teruggave van het voer tuig verzoeken. Amerikaanse instan ties hadden echter inmiddels de trek ker in beslag genomen. SCHIPHOL, 9-8. Enkele honder den Amsterdamse padvinders en padvindsters, kabouters, welpen en verkenners, hebben hun hoogste leidster, Lady Baden Powell, met muziek van Schiphol afgehaald. Zij kwam met een vliegtuig uit Londen om een bezoek van anderhalve dag te brengen aan het internationale kamp van de Nationale Padvind- stersraad te Dwingeloo. De thans 73-jarige World Chief Guide van de padvindsters werd bij het vliegtuig begroet door de vice- vcorzitster van het Nederlandse Pad vindsters Gilde, mevr. J. J. van Dus- sen, echtgenote van de burgemees ter van Dordrecht, terwijl een drum band van veertig padvindsters een vrolijke mars over het platform liet schetteren en onafzienbare rijen an dere padvindsters, ver weg op de hoge balustrade, letterlijk een fluit concert ten gehore brachten op de bekende hoog-tonige padvindersflui- ten. Lady Baden-Powell, de energieke weduwe van de stichter der padvin dersbeweging, was er ontroerd door. In strijd met de voor deze ontvangst opgestelde regeling, waarbij het platform zo snel mogelijk zou wor den ontruimd, marcheerde zij om stuwd door haar volgelinge!jes kor daat naar een losse vliegtuigtrap en niemand kon er haar van weerhou den deze te bestijgen. Op het nogal wiebelige bordes van de trap hield ze een toespraak en slaagde er zo waar in zich, ondanks motorgeronk en het volkomen gebrek aan accou- stiek, voor iedereen beneden op het platform verstaanbaar te maken. Ze dankte alle meisjes en jongens har telijk voor deze zonnige en blijde ontvangst en noemde hen „leden van de grote en prachtige wereldfamilie, waarvan ik de moeder ben of als je dat zo zoudt willen zeggen: de gi-oot- moeder". WASHINGTON, 9-9. Volgens di plomatieke kringen zullen de for mele onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië naar verwacht wordt begin volgende week op het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties in New York een aanvang ne men. Intussen zetten vertegenwoordi gers van beide landen het informele overleg in Washington, tot het op lossen van enkele resterende finan ciële en militaire kwesties, die ver bonden zjjn aan de bestuursover- dracht, voort. In genoemde kringen zei men dat gehoopt werd dat dit overleg vol doende zou vorderen, zodat de for mele onderhandelingen aanstaande maandag of dinsdag onder auspiciën van Oe Thant zouden kunnen be ginnen. Het waren in Rhenen geen donderkoppen, maar lar ven bouwd in 1930 en gezagvoerder, te vens een der eigenaars de heer A. Vast uit Loppersum), was „in bal last" op weg van Rotterdam naar Antwerpen, evenals de „Hurricane". De oorzaak van de aanvaring is nog onbekend. De rijkspolitie te wa ter stelt een onderzoek in. BERN, 9-8. De 31-jarige G., een van de Duitsers die in Zwitserland is aangehouden in verband met de schilderijendiefstal in Aerdenhout, heeft thans bekend dat htf mede schuldig is aan deze diefstal. Zoals bekend had de in 1927 geboren Horst Fritz N«, een beroepsmisdadi ger, reeds eerder een bekentenis af gelegd. G. blijft ontkennen dat hij iets te maken heeft met de diefstal van ringen in Heerlen. Men gaat nu verder met het verhoor van de der de verdachte, de 41-jarige Herbert S. Deze bijzonderheden zijn donder dag tijdens een persconferentie in Bern bekend gemaakt door de Ne derlandse politiemensen, die in Bern bij het onderzoek betrokken zijn en door de politie van het kanton Bern. RHENEN, 9-8. Het geheim van de reuzendonderkoppen, die het afge lopen weekeinde werden ontdekt in de vijver van het buiten „De Dui- ventorente Rhenen is gedeeltelijk ontsluierd. De ichtyoloog C. A. Wert- heim Aijmes uit Den Haag die zich van de vreemde vondst op de hoogte was komen stellen is in Ouwehands dierenpark tot de conclusie geko men, dat de daar gebrachte exem plaren larven zijn van de Rana Ca- tesbeiana, de Noordamerikaanse bruikikker, die een afmeting heeft, gerekend van voor- tot achtertenen, van 55 cm. en sprongen maakt van anderhalve meter hoog. In het na jaar van 1934 heeft een visser in de Kortenhoefse plassen eens een vol wassen bruikikker in een fuik aan getroffen. De Amerikaanse bruikik ker heeft zes jaar nodig om van ei TONEEL EN FILM Deze week in de Concertzaal: „Nacht der vergelding „Hands up - FBI", een Amerikaanse thriller Het Concertzaal-filmprogramma van deze week wordt begonnen met de spannende actiefilm „Nacht der vergelding", met in de hoofdrollen Alan Ladd en Jeanne Crain. Deze film handelt over een conflict tus sen houthakkers en boeren in het dorp Deepwell. De houthakkers, on der leiding van Jim Hadley en Monty Welker, komen daar om vol gens contract grote delen van de bossen te rooien, maar worden zeer koel ontvangen - de boeren zijn be vreesd dat de waterstand van de bodem te niet zou gaan. Aanvoer ster van het verzet tegen de hout hakkers is Laura Riley. eigenaresse van de grootste veeboerderij in de omgeving. Haar voorman, Clay, zou het liefst geweld tegén de houthak kers gebruiken. Jim zet echter door, ook al wordt de weg om zijn gekapt hout naar het station te vervoeren door Clay en z'n mannen opgebla zen, een manoeuvre waar Laura overigens in het geheel niet mee in genomen is. «Tim wil niets forceren, maar zijn compagnon Monty wel. Monty is vastbesloten zich met ge weld een doortocht te banen over het grondgebied van Laura en hier over ontstaat grote ruzie tussen de compagnons, nog aangewakkerd door het feit dat Jim op Laura ver liefd is geworden. Monty vlucht en sticht een enorme bosbrand - hout hakkers en boeren vechten nu schouder aan schouder tegen het vuur. Jim vindt in Laura een nieu we compagnon Verder is deze week in de Con certzaal te zien „Hands up!.... FBI", met o.a. Virginia Mayo en Guy Madison. Dit is de geschiedenis van de valselijk wegens moord ver oordeelde Brett, die ontsnapt -is en een nieuw leven begonnen. Op de dag van zijn huwelijk met Jean wordt Brett echter gearresteerd door de FBI om uitgeleverd te wor den aan de Verenigde Staten. In het passagiersvliegtuig, waarin Brett en Eén dode en 4 gewonden GROESBEEK, 9-8. In Xantcn, even over de Nederlandse grens bij Nijmegen, is een, Nederlandse perso nenauto met vijf bouwvakarbeidei's uit Groesbeek bij een verkeersonge luk betrokken geraakt. De bestuur der van de auto, de 29-jarige metse laar W. Peters uit Groesbeek, werd op slag gedood. De vier andere in zittenden, dc heren J. Peters, Dc Bruyn, Van Bebber en Van der Logt, allen afkomstig uit Groesbeek, zijn opgenomen in het ziekenhuis in Xanten. Een van hen werd ernstig, de andere licht gewond. Dc om het leven gekomen W. Pe ters uit Groesbeek wns gehuwd en vader van een kind. lot volledige wasdom te komen. Hij vreet jonge watervogels en ook zwa luwen, die zich te dicht bij de wa teroppervlakte wagen. Ook nog moe- rasschildpadden, niet al te vlugge vissen en kleinere soortgenoten be horen tot zijn dagelijks maal. De enige vraag, waarop ook de heer Wertheim Aijmes nog geen antwoord kon geven is, hoe deze larven in de Rhenense vijver komen. De bruikik ker verplaatst zich in een straal van vijf tot zeven km. Het is niet uitge sloten dat hier een ontvlucht exem plaar is aangeland, dat zijn dril in de vijver heeft gedeponeerd. De don derkoppen kunnen slechts met veel moeite en zorg tot kikker worden opgekweekt. Wanneer zij in de vij ver blijven, zijn zij ten dode opge schreven. ZIERIKZEE. 9-8. Wie de bonte stoet toeristen in het stadscentrum ontmoet, kijkend hier, wat wande lend, even neerstrijkend op een ter rasje en dan weer de winkels langs, want voor het zonnepak is het toch niet zo best, bedenkt dat de mees- ten geen weet hebben van het vroe gere Zierikzee, de kern waarvan schuil ging onder hoog opgaand ge boomte. Iepen, die het op den duur moesten afleggen tegen de sluipen de ziekte, die hun kronen verwoeste en hen deed rijpen voor dc bijl. De bomen verdwenen en voor het eerst, sinds zeer lang kwam de ge sloten gevelrij van Zierikzee tevoor schijn. Hel moest even wennen, zo goed als de „ont-groende" Nobel- poort dat moest. Thans zijn de autochthonener aangewend en men heeft leren inzien, dat het vrije uitzicht op de huizen en monumen ten winst betekende, estetische winst omdat niets het oog belemmerde. Maar heeft men de hoge bomen in het stadscentrum gekend, dan moet men daar vaak aan terug denken. Op hele zomerdagen - die wa ren er toen nog - werd hel licht op de gevels getemperd door het groen. Het tekende bizarre re flexen van licht en schaduw op de muren en het groen gaf een zekere beslotenheid en intimi teit, die men later toch wel heeft gemist. In de herfst kwam - meer nog dan Uians - het bronzen geheim van het bos, midden in de stad. In de ver stilling van late oktoberdagen was Zierikzee, door zijn handvol iepen bomen vol van de gouden Juister van de herfst. Het was niet mooier in de strikte zin des woords, want thans heeft men het open uitzicht over de kartellijn der daken, onder de zich verdonkerende avondhemel en dat is ook onzegbaar mooi. Maar toch denkt men wel aan die tijd, vooral nu zovelen hier rondsjouwen en straks weer het „seizoen" wegebt en verglijdt in het najaar, met een an dere sfeer, met andere taken, en ge beurlijkheden waarvan de zomer - zelfs een tamme zomer - nog geen weet heeft. Jean worden vervoerd blijkt een waanzinnige een massamoord voor bereid te hébben, maar het is Brett die er in slaagt het toestel veilig naar New York te brengen, hoewel hij weet dat hij op het vliegveld al daar door de politie wordt opge wacht Te 'Haamstede wordt deze week vertoond in Bioscoop Hotel Bom „Weit ist der Weg" met Freddy Quinn in de hoofdrol. In deze „va kantiefilm" volop zang, muziek en romantiek. Wilde staking van jeugdige aardappelrapers ZIERIKZEE, 10-9. Terwijl van ochtend (vrijdagmorgen) vroeg half Schouwen-Duiveland nog op één ooi- lag, speelden zich in de omgeving van Oosterland wilde taferelen af. Een twintigtal jongelui, gefietst en gebromd uit Zierikzee, kreeg daar te horen dat ze aanzienlijk minder uit betaald zouden krijgen voor het aardappel-rapen dan twee weken ge leden was aangeboden. Een „sit- down-staking" leverde de jeugdige stakers een zeer kleine loonsverho ging op. Te klein naar hun zin, want niemand dacht er aan de sommaties van de baas op te volgen en de aard appelmanden weer ter hand te ne men. Enkele ongezouten dreigemen ten hadden tot gevolg dat de gehele meute zich zwijgend verhief en zich weer stadwaarts begaf, zodat vele potertjes dit weekeinde ongeraapt in de voren zullen blijven liggen. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 3 aug. Adriana, d. van Leendert Quant en Lena Llglmate, wonende te Zierikzee; 3 aug. Fre- drik Daniël, z. van Fredrik Daniël Hillebrand en Johanna Leentje Hir- des, wonende te Westerschouwen; 7 aug. Janna Adriana, d. van Willem de Bil en Martina Flikweert, wonen de te Zierikzee; 7 aug, Eleonora He lena, d. van Klaas Jacobus Stoel en Helena Kloet, wonende te Midden- schouwen; 9 aug. Marieke, d. van Gcrardus Theodorus Kroesc en Ria Jeannette Cornelia Leibbrand, wo nende te Zierikzee; 9 aug. Elizabeth, d. van Jan Jacob Bolijn cn Pieter- nella Hendriksc, wonende te Duivc- land; 10 aug. Hermanus, z. van Leo Heijboer en Geertruida Catharina Slegt, wonende tc Zierikzee. Overleden. 4 aug. Jan Bolicr, oud 76 jaar, gehuwd geweest met Lucia Blanker!, wonende te Zierik zee. A.N.W.B. heeft half miljoen leden DEN HAAG, 10-8. Sinds deze week telt de Koninklijke Nederland- sche Toeristenbond A.N.W.B. 500.000 leden. De mijlpaal van een half miljoen leden verwachtte de bond eerst be gin november, doch juist in de af gelopen maanden steeg de leden- aanwas zeer sterk. In vier jaar tijds groeide deze toeristen- en verkeers- organisatie met honderdduizend le den. De A.N.W.B. meent zijn huidige zeer snelle groei te kunnen danken aan de voortdurende toeneming van zijn diensten, vooral die ten behoeve van de weekend-recreatie in eigen land, waarvan vele niet-gemotori- seerden gebruik maken. Ook de hulp die de bond verleent aan le den die in het buitenland in moei lijkheden komen te verkeren, de ondei'houds- en aankoopkeuringen van auto's voor leden en de hulp die men verwachten kan van de Wegenwacht, brengen velen er toe een lidmaatschap aan te gaan. Drenthe heeft blauwe hessen GRONINGEN, 9-8. Aan dc vei- ling „Eendracht" te Groningen zijn deze week voor het eerst partijtjes blauwe bessen aangevoerd, een nieuw produkt uit Drenthe, dat uit Amerika geïmporteerd, thans ook bij consumenten en telei's zijn weg gaat vinden. Reuzentanker te water bij Verolme ROTTERDAM, 9-8. Verolme's werf op Rozenburg zal op 23 augus tus afstand doen van het grootste schip, dat ooit in Europa is gebouwd de oliereus „Esso Lybia", met een draagvermogen van 86.000 ton, die op die dag officieel wordt toege voegd aan de vloot van de Stan dard Oil Company (New Jersey), de opdrachtgeefster. DEN HAAG, 10-8. In het Staats blad van vrijdag is opgenomen de wet tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Deze wijziging betreft de z.g. broodbakkerijparagraaf en heeft ten gevolge, dat met ingang van 30 aug. het verkoopuur van brood wordt vervroegd van tien uur tot half tien cp de eerste vijf werkdagen van de week en tot negen uur op de za terdag. Tevens is het met ingang van 30 augustus mogelijk om na verkregen vergunning in broodbakkerijen in ploegen te werken. Een dergelijke vergunning dient bij het districts hoofd van de Arbeidsinspectie tc worden aangevraagd. Scheepvaartberichten Ampenan, 9-8 van Calcutta, 9-8 tc Chaina. Esso Amsterdam (t.), pass. 9-8 Bonc naar Rotterdam. De opperbevelhebber van de Rus- siche troepen in Duitsland, generaal Iwam Jakocbowski. bracht woens dag ccn beleefdheidsbezoek aan het Europese hoofdkwartier van de Amerikaanse troepen in Heidelberg in de Bondsrepubliek. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Woldendorp c.a. kand. J. Hoekert, Leiden; naar Par- rega (toez.): B. J. Riemersma, Sta voren. Ger. Kerken Beroepen te Schoonebeek: G. A. Westerveld, Dussen; te Ternaard: kand. M. Hiensch, Haarlem. Aangenomen naar Hilversum (als hulpprediker voor de evangelisatie): W. A. Wiersinga, a.s. emeritus evan gelisatiepredikant in algem. dienst). Baarn. WORST Een slager - dus niet de slager van de familie - lanceerde een bij zondere worstreclame, want men weet hoe ook slagers alles doen om de mensen aan het spek te krij gen. Moeder las het in de krant, van die worst en ze dacht: „toch maar eens doen". Moeder echter hield fei telijk niet van „ergens anders lo pen", maar opa was bij de hand, om dit klusje te klaren. Hij kreeg cent jes mee, met de opdracht in de sla gerij zus en zo de geannonceerde worstreclame te kopen. Het net goed aan de praat zijnde Jantje mocht mee. Eerst niet, maar later wel, want ten aanzien van jeugd, die nog niet op de lagere school zit, stroomt het bloed snel voor het hart en hij keek ook zo smekend. Opa dus met Jantje op stap naar de slagerij. Het was daar lekker druk, zeer lot genoegen van de slager, die er hagelwit bij stond en het bijna niet aangesneden, gekerfd en gewogen kon krijgen. Toch zat er schot in en opa was weldra aan de beurt. Hij deed zijn boodschap en de slager monkelde tevreden, veronderstellend - zeg maar wetend - dat zijn recla me bij het publiek was aangeslagen. De worst werd gesneden, ingepakt en zoveel ivas het. Om de nieuwe klant goed week te maken en zo mo gelijk te binden, scheidde de slager een bij het klimatologisch moment, passend weerbericht af, dat er op neer kwam, dat het weer eens een keer niets xuas met het weer. „En de zomer schiet al aardig op", leraarde de slager, hetgeen opa vlij tig beaamde, want hij ivas genoeg op de kalender ingeschoten om te wetendal het erl augustus was. „We hebben nog niet veel gehad", meende de slager en ook deze bewe ring kwam niet voor tegenspraak in aanmerking, want met enkele mooie, vaste dagen en de rest weerwee is deze vreemde zomer wel geschetst. „En die storm heeft heel wal men sen te pakken gehad", zo vervolgde de slager, die ook met deze karakte ristiek volkomen veilig zat, want het was me het zomerse na jaartje wel deze week. Het zat toen intussen wel ongeveer rond met de weerdoku- mentatie en niet zonder omslachtig heid trok opa zijn portemonnaic om de worst te betalen. De 1slager pakte tussentijds een stuk worst cn sneed er een flinke schijf af, die hij over de toonbank heen Jantje offreerde, die bedrem meld en verveeld de wachttijd had doorgebracht. „Hier, lekker jö", klonk het van achter de toonbank. Maar Jantje stak zijn handje niet uit. Hij zei alleen: „dank u welik krijg wel worst van onze slager". Opa heeft zich toen ijlings uit dc voeten gemaakt. H\j haalt nooit „re clames" meer voor zijn dochter! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2