DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe Amerikaanse proefverbodsvoorstellen stuiten op „njet'' Gestolen waardevolle schilderijen uit Aerdenhout terecht De verkiezingen in Algerië Durend gevecht tegen het vuur Britse artsen nemen medicamenten op de korrel Ontsnapte gevangene uit Leeuwarden in Enschedé gevat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 aiigtisln^ ^-9^)2 J18e jaargang |Ntr-+Om Weth. urgem. h WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikree, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikiee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. in du nummer: Molshopenop het Scliouivse wad MOEILIJK PRATEN IN GENEVE GENÊVE, 9-8. De Verenigde Sta ten hebben donderdag op de bespre kingen in Genève over een verbod van kernproeven nieuwe voorstellen ter tafel gebracht. In de drietanden subcommissie deed de Amerikaanse gedelegeerde, Arthur Dean, een beroep op de Sow- jet-Unie cm verplichte inspectie ter plaatse te aanvaarden. Dit zou dan slechts voor een klein gedeelte van het vasteland van de Sowjet-Unie gelden. Hij bood voorts aan het aan tal van dergelijke inspecties aan zienlijk te verminderen. De Verenig de Staten zijn thans bereid met een aanzienlijk kleiner aantal controle posten in de Sowjet-Unie genoegen te nemen en zij zullen ook akkoord gaan met een netwerk van door ei gen mensen bemande stations onder internationaal toezicht, inplaats van internationaal bemande controle plaatsen, aldus Dean. De Amerikaanse gedelegeerde vroeg de Sowjet-Unie een soortgelijk gebaar te maken om zodoende nader tot elkander te geraken. Minder inspecties De Amerikaanse bereidheid om 't aantal inspecties ter plaatse en de hoeveelheid controleposten te ver minderen en internationaal toezicht op nationale controleposten toe te staan hangt aï van aanvaarding van het verplichte karakter der inspec tie ter plaatse, aldus Dean. Als het vraagstuk van deze inspec tie wordt opgelost, is er alle reden te geloven dat de andere kwesties Via „tussenpersonen" in handen Akense politie BLOEMENDAAL, 9-8. De politie te Bloemendaal heeft van de politic te Aken bericht ontvangen, dat de in Aerdenhout gestolen schilderijen terecht zijn. De schilderijen liggen op 'l ogen blik cp het hoofdbureau van politie te Aken. Het is nog niet bekend op welke wijze de schilderijen zijn ge vonden. Wei kon worden medege deeld, dat niet is ingegaan op het voorstel van de helers voor een los geld. Er zijn te Aken geen verdere arrestaties in deze zaak verricht. AKEN. 9-8. Een woordvoerder van de politie te Aken heeft in een pers conferentie medegedeeld, dat de schilderijen onbeschadigd zijn. Zij zijn via „tussenpersonen" in het be zit van de Akense politie gekomen. Nadere bijzonderheden hierover zijn nog niet bekendgemaakt door de politie. De uit Heerlen gestolen kostbare ringen zijn nog niet terecht. Enige dagen geleden was de Akense politie er bijna in geslaagd de hand op de ringen te leggen, maar doordat de mannen, die de ringen in hun bezit hadden, waren gewaarschuwd, is dit een mislukking geworden. In de persconferentie werden van Zwitserse zijde door dr. E. Spoerri, commissaris van de kantonale poli tie van Bern en van Nederlandse zijde door hoofdinspecteur J. Voer man, corpschef van de Bloemen- daalse politie, mededelingen gedaan over de voor een deel reeds bekende gang van zaken bij de opsporing van de daders en de toedracht van dc inbraak en de diefstal van de schilderijen uit de Aerdenhoutse villa van jhi\ Loudon, president-di- op redelijke wijze zullen worden ge regeld. De Sowjet-Unie zal merken dat wij in dit opzicht zeer mede- werkzaam zijn, zo zei de Amerikaan. De Amerikaanse voorstellen wer den later door de Sowjet-Unie, bij monde van haar afgevaardigde Zo- rin, verworpen. Volgens Zorin waren zij een herhaling van vorige voor stellen. De Sowjet-Unie houdt zich aan het memorandum van de neu trale landen, dat geen enkele ver plichting tot plaatselijke inspectie inhoudt, aldus de Russische afge vaardigde. De politie van New York heeft deze week een bende opgerold die handelde in verdovende middelen. Zij arresteerde elf mannen, die er van worden beschuldigd van 1950 tot 1959 vierhonderd kilo zuivere heroine de Verenigde Staten te heb ben binnengesmokkeld en verhan deld. De waarde wordt geschat op honderd miljoen dollar. recteuv van de Koninklijke Shell- groep. De inbraak Wat de inbraak in de villa van jhr. Loudon betreft deelde hoofd inspecteur Voerman o.a. mede, dat het nu vaststaat, dat de daders zich door het inslaan van vensters met twee stenen toegang hebben ver schaft tot twee vertrekken, van waaruit niet verder in het huis kon worden doorgedrongen. Eigenlijk hadden de inbrekers het niet op schilderijen voorzien; zij zochten op de eerste plaats naar geld en an dere waardevolle buit. Daarom ont vreemdden zij in het eerste vertrek alleen maar een revolver uit een wanenkast. Toen zij echter bij het zoeken in de tweede kamer ook hier geen veelbelovende buit aan troffen, hebben zij maar de schil derijen meegenomen zonder overi gens te 'beseffen, dat deze zoveel waard waren. Deze schilderijen zijn, zoals be kend, een zelfportret van Rem brandt met een verzekerde waarde van ongeveer een half miljoen gul den, verder een duinlandschap uit de elfde eeuw van een onbekende meester (verzekerde waarde 40.000 gulden), een voor 20.000 gulden ver zekerd portret van W. J. Blaeu van Thomas de Keyzer (zeventiende eeuw) en een mannenportret uit de zestiende eeuw, dat voor 10.000 gul den is verzekerd. Zoals bekend heeft de verzekeringmaatschappij een beloning van 25.000 gulden uit geloofd voor inlichtingen, die tot opsporing van de doeken kunnen leiden. Speurhond Cos in actie De speurhond Cas uit Bergen, die wet zijn begeleider, de heer B. Karsten, vaar Zurfs^Hand is gevlogen, heeft in Bern de Duitser Sigmar Graefe, die i.s- gearresteerd in verband wet de schilderijendiefstal in Aerdenhout, woens dagavond tot driemaal toe aangewezen als de man die het buiten de villa Knckoekrduin gevonden pistool in handen heeft gehad. - Foto links: Graefe (tweede van linkshier omgeven door rechercheurs, op weg naar het politie bureau voor de sorteerproefheeft nog steeds niet bekend. Hij xuordt als een ran de hoofddaders beschouwd. - Foto rechts: de heer Karsten m,et Cas en een Nederlandse politiemandie het gevonden pistool toont, dat in plastic verpakt - om de lucht te behouden - naar Bern werd meegenomen voor de sorteerproef. ALGIERS, 9-8. De Algerijnse uil- voerende raad heeft donderdag be kend gemaakt dat volgende week woensdag dc verkiezingscampagne voor het Algerijnse parlement zal beginnen. Verwacht wordt dat onge veer zes miljoen Algerijnen aan de verkizingen op 2 september zullen deelnemen. De verkiezingscampagne zal vijf tien dagen duren en eindigen op 30 augustus. Het Algerijnse parlement zal gevormd worden door 196 afge vaardigden. Zestien zetels zullen, volgens de overeenkomst van Evian, door Europeanen worden bezet. Steeils meer bosbranden aan de Rivièra DRAGUIGNAN, 9-8. Nadat uit- gepufte brandweerlieden en militai ren dachten de strijd tegen de bos branden aan de Rivièra gewonnen te hebben, zijn donderdagavond drie nieuwe branden uitgebroken. Ongeveer twaalfhonderd militai ren en brandweerlieden waren er na lange strijd in geslaagd een brand, die in de omgeving van St. Maxime en St. Raphael, grote stuk ken bos in de as legde, te blussen. Door het draaien van de wind ont stonden er echter te Le Muy op en kele kilometers afstand opnieuw bosbranden. Een andere bosbrand, die in de omgeving van Marseille woedt wordt door brandweerlieden van de ma rine en soldaten bestreden. Een Russische kernenergie-onderzeeboot MOSKOU, 9-8. Het Russische dag blad „Prawda", spreekbuis van het Kremlin, publiceerde donderdag een bericht van „Tass", waarin wordt gemeld dat een door kernenergie voortgedreven Sowjet-onderzeeboot, die is ingericht voor het vervoeren en lanceren van kernwapens en die „gedurende maanden onder water kan blijven en elk punt ter aarde kan bereiken", kortgeleden in haar basis van de noordelijke Russische vloot is teruggekeerd, na een speci ale regeringsopdracht te hebben vervuld. Volgens „Tass" bevat de onder zeeër alles, vanaf kernenergie-moto- ren tot koelkasten, warmwater sproeiers en een bioscoop". Woensdagochiend vond op de Wielingen, op S mijl van Vlissingen, een aan varing plaats tussen de Duitse kustvaarder „Al ster park", een scheepje van rond 900 ton, en het vrachtschip „Havelstein". De kustvaarder werd zwaar beschadigd en moest voor herstel naar Vlissingen worden gesleept. De „Ha- versteinliep geen schade op. - Op de foto: de „Alsterpark" aan de kade in Vlissingen. - LONDEN, 10-8. Twee Britse art- sen, dr. M. P. Carter te Lowestoft en dr. F. Wilson te Nottingham, heb ben in een brief aan de British Me dical Journal hun collegae gewaar- schuwd voor de gevaren van het voorschrijven van antibiotica van de tetracyclinegroep aan vrouwen in het begin van de zwangerschap. Volgens de brief is nog niet defi nitief bewezen dat tetracycline mis vorming van de ledematen van de mens kan veroorzaken, maar er zijn wel sterke aanwijzingen in die rich ting. De thans reeds beschikbare ge gevens duiden volgens dr. Carter en dr. Wilson op de noodzaak van de grootste voorzichtigheid met deze medicamenten. de thans aan thalidomide toegeschre- Het is mogelijk dat een aantal van ven misvormingen in feite door an dere medicamenten zijn veroorzaakt, aldus de twee artsen. Een Britse farmaceutische onder neming heeft donderdagavond mee gedeeld dat zij 50.000 artsen een brief heeft gezonden, waarin wordt verzekerd dat in de veertien jaar tijds dat haar chloortetracycline ge- LEEUWARDEN, 9-8. Een van dc gedetineerden, die woensdag uit de strafgevangenis in Leeuwarden zijn ontsnapt, de 36-jarige E. J. V., is donderdagavond omstreeks half ne gen door de politie van Enschede aangehouden. De ander, de 31- jarige W. v. d. W., is nóg voort vluchtig. De beide ontvluchten waren'woens dag in Enschede gesignaleerd. Don derdagmorgen werd hun gevange niskleding in het Volkspark in deze stad gevonden. In de buurt van het. Volkspark was 's nachts ook inge broken, in het huis van een tand arts, die met vacantie was. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de mannen in verschei dene winkels nieuwe kleding heb ben gekocht. Bij de haven werd V. aangetroffen. Hij bekende schuldig te zijn aan de inbraak bij de tand arts. hij heeft daar geslapen. Over de verblijfplaats van zijn makker, v. d. W„ wist of kon V. niets zeggen. Hij vertelde de politie, dat zij woensdagmiddag uiteen zijn gegaan. Hij wist niet waar v. d. W. heen ging. zo verklaarde hij. ?Iet is nog niet bekend, of V, in het huis van de tandarts alleen maar de nacht heeft doorgebracht of dat hij zich hier ook iets heeft toegeëigend. Dit is, doordat de be woners wegens afwezigheid niet kunnen worden gehoord, moeilijk na te gaan. Bii het verhoor van V. is gebleken dat hij uit het huis van de tandarts een horloge hoeft gestolen. V. werd aangehouden op aanwij zing van een meisje, dat. hem aan de kant van dc weg had zien zitlen. De man. die zeer vermoeid was. rustte hier uit, alvorens te beginnen aan zijn tocht naar Hengelo, waar Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het antwoord aan dwazen is: zwijgen. bruikt wordt, dit geneesmiddel geen misvormingen» bij babyV hééft ver oorzaakt. „'f Werd tijd Een slijpsteen, die door een gezin in Bunbury (west-Aus- tralië) in 1898 bij een Engelse firma was besteld, is donder dag bezorgd. Het schip waar mee de steen werd vervoerd verging 64 jaar geleden voor de Australische westkust. Het wrak werd onlangs leegge haald. Nadat de oude docu mentatie van de firma was doorzocht werd de met mosse len begroeide steen afgeleverd aan de 77-jarige W. Gibson, een zoon van de man die de steen bestelde. Bij het tekenen van het ontvangstbriefje zei deze: ,,'t Werd tijd". hij van plan was heen te gaan. Van de andere ontsnapte gevange ne ontbreekt ieder spoor. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat hij zal trachten naar het buitenland te ontkomen. Er zijn aan de grens uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Onbestendig Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen; aanvankelijk meest matige later krachtige en langs de kust har de wind tussen zuid en west; weinig verandering in temperatuur. 11 aug.: Zon op 5.16, onder 20.13. Man op 16.44, onder 0.40. 12 aug.: Zon op 5.18, onder 20.12. Maan op 17.46, onder 1.22. 13 aug.: Zon op 5.19, onder 20.10. Maan op 18.41. onder 2.14. Eerste kwartier: 15 aug. te 21.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 aug. 11.04 v.m. 23.35 n.m. 12 aug. 12.12 v.m. n.m. 13 aug. 0.51 v.m. 13.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 aug. 10.38 v.m. 23.09 n.m. 12 aug. 13 aug. 11.52 v.m. 0.19 v.m. n.m. 12.54 n.m. West-Berlijn roeit zijn duiven uit WEST-BERLIJN, 9-8. Aan de uit roeiing van grote aantallen duiven in West-Berlijn is donderdag mee geholpen door brandweerlieden. Een aantal vogels was, na van het ver giftigde voer te hebben gegeten, in bomen gevlucht, waar zij later dooi de brandweer werden weggehaald. Tot donderdag bedroeg het aantal dode vogels duizend. Een betoger, die legen deze wijze van uitroeien protesteerde, door de ambtenaren te hinderen bij hun werk, werd dooi de politie gearresteerd. De kosten van de Westduitse defensie BONN, 9-8. Wcst-Duitsland ver wacht volgend jaar drie miljard mark (ongeveer 2,7 miljard gld.) meer te besteden aan zijn defensie dan dit jaar, zo is donderdag in de fensiekringen in Bonn vernomen. Dc begroting voor de fensie voor 1963 zou een eindbedrag van 18 miljard mark te zien geven. Genoemde drie miljard mark zou nodig zijn om do omvang van de strijdkrachten te verhogen van 375.000 man tot 500 duizend man. Doodtij: 10 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Er is op de oceaan een krach tige westcircul&tie aanwezig, waar door het weer in west-Europa zeer onbestendig is geworden. Een de pressie bij Schotland, waarvan het front in de nacht van donderdag op vrijdag ons land passeerde, ver plaatst zich naar het Skagerak. Ten westen van Ierland ontwikkelt zich een nieuwe depressie die naar alle waarschijnlijkheid nog actiever zal worden dan die bij Schotland. De baan van deze storing is zuidelijker dan zijn voorganger. Verwacht wordt dat ook deze depressie de komende 24 uur in ons land weer regen ver oorzaakt en opnieuw vrij veel wind. vooral aan de kust. In het tempera- tuurverioop komt weinig verande ring. Militair in Niemv-Guinea gesneuveld DEN HAAG. 10-8. De legervoor- lichtingsdienst deelt mede. dat gis teren (donderdag) de twintigjarige dienstplichtige korporaal G. M. Derks tijdens een actie nabij Kai- mana op Nieuw Guinea is gesneu veld. Zijn stoffelijk overschot is he den (vrijdag) te Kaimana ter aarde besteld. Korporaal Derks was afkomstig uit Raalte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1