DE ZIERIKZEESCHE COURANT Maandag beginnen formele onderhandelingen met Indonesië Spionage in Oostenrijk Onderwijs op N.-Guinea in moeilijkheden Voor kcn*.\;cvni a«ini)cr>v>tu?a. Secr. 1C~ Weth ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 august 118e jaargang Werh. »^{S.tli^22 2 Burgeo). WAARIN OPGENOMEN 1 - 1797-1889 uj afdeling ndige Diens, <EDAKIJÉ EN ADMINISTRATIE: Jannewjkken 11, Zierikiee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers tO cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max.. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Restauratie zuidflank Monstertoren gereed mann; aan Indonesische zijde door de heer Soedjarwo van het Indone sische ministerie van Buitenlandse Zaken. Voor Nederland namen nog drie financiële adviseurs en een hoge functionaris van het directoraat-ge neraal Nieuw-Guinea van het mini sterie van Binnenlandse Zaken, aan de besprekingen deel. De besprekingen werden te Wash ington gehouden. Het vroegere over leg had in het geheim plaats op een buiten bij Middleburg in Virginia. FOUT KNOPJE i Een Amerikaanse toerist in 4 een hotel in de Zweedse stad 4 Haelsingborg belde op zijn 4 kamer om de dienster maar 4 zag in haar plaats de brand- 4 weer verschijnenHij had op 4 het verkeerde knopje gedrukt. f Slechts een vijftien vrienden van Marilyn Monroe heeft woensdag middag in de kleine kapel van de begraafplaats van Westwood, een westelijke voorstad van Los Angeles een korte plechtigheid bijgewoond voor de begrafenis van de filmster, die zondag tengevolge van een te grote hoeveelheid verdovende mid delen was overleden. Twee gedetineerden te Leeuwarden ontsnapt LEENUWARDEN, 8-8. Tussen vijf uur en half zes woensdagmorgen zijn twee gedetineerden uit de straf gevangenis in Leeuwarden uitgebro ken. Het zijn de 31-jarige W. v. d. W. uit Vught en de 36-jarige E. J. V. uit Avereest. Zij zijn via de recreatiezaal en de bibliotheek ontsnapt. De beide vluchtelingen waren in de recreatie zaal bezig met schoonmaakwerk- zaamheden. Zij passeerden een ver bindingsdeur tussen de recreatiezaal en de bibliotheek en verwijderden daar een spijl van een raam, waar door zij naar buiten klommen. Bui ten op het terrein lag een ladder waarmee de beide mannen over de gevangenismuur zijn geklommen. De beide ontsnapten waren beide tot vier-en-een-half jaar gevange nisstraf veroordeeld in verband met vermogensdelicten. De gemeentepo litie van Leeuwarden heeft de lei ding van het onderzoek. Amerikaanse nazileider aangehouden LONDEN, 8-8. De leider van de Amerikaanse nationaal-socialistische beweging, George Lincoln Rockwell, die kortgeleden naar Engeland was gekomen en tegen wie de Britse mi nister van binnenlandse zaken een uitwijzingsbevel had uitgevaardigd, is woensdagavond in Londen aange houden. Volgens de politie zou de 44-jarige Rockwell waarschijnlijk donderdag ochtend worden gedeporteerd. Rockwell, die „führer" is van een kleine groep nazi's met een hoofd kwartier te Arlington in Virginia, was naar Engeland gekomen om de deelnemers aan een oefenkamp van de Britse nationaal-socialistische be weging toe te spreken. Gestolen schilderijen nog zoek BERN, 9-8. Dc gestolen schilde rden van de president-directeur van de Koninklijke/Shell, jhr. mr. Lou don, zyn nog niet teruggevonden, al dus is uit Bern vernomen. De daders van de diefstal zouden de schilde rijen, waaronder een zelfportret van Rembrandt, hebben achtergelaten bij een caféhouder te Aken. Vandaar zijn de werken waarschijnlijk naar een andere Duitse stad overgebracht. De caféhouder te Aken is gearres teerd. Hij was de man die met de maatschappij waar de schilderijen verzekerd zijn, had moeten onder handelen. Een huiszoeking te zijnen huize leverde geen enkel resultaat op. Twee anderen, die zich reeds in verbinding met de maatschappij ge steld hadden, worden gezocht, aldus de berichten uit Bern. De Duitsers Sigmar G. en Herbert S., die men ervan verdenkt de hoofd daders te zijn, hebben te Bern nog geen bekentenis afgelegd. Zoals ge meld. heeft een derde Duitser, Fritz Horst N.. bekend als chauffeur van de hoofddaders van de diefstal te Aerdenhout te zijn opgetreden. Besprekingen in aanwezigheid van Oe Thant i f Als de bruid is in de schuit t Zijn de mooie praatjes uit. t Meer wind Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen; matige tot krachtige en aan de kust later mogelijk af en toe harde zuidwestelijke wind en over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 10 aug. Zon op 5.14, onder 20.15. Maan op 15.38, onder 0.06. Eerste kwartier: 15 aug. te 21.10. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 aug. 10.02 v.m. 22.20 n.m. BROUWERSHAVEN 10 aug. S.26 v.m. 21.54 n.m. Doodtij: 10 aug. 'ff T WEEKOVERZICHT WASHINGTON, 8-8. Dr. J. II. van Rovjen, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft woens dag te Washington in een gesprek met verslaggevers verklaard, dat de formele onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië over Nieuw- Guinea maandag 13 augustus in New York zullen beginnen en twee dagen zuilen duren. De onderhandelingen zullen worden gevoerd in het byzjjn van de secretaris-generaal der Ver. Naties, Oe Thant. By deze besprekingen zal worden uitgegaan van het voorlopige akkoord dat tussen Nederland en Indonesië is bereikt. Op de vraag of dit het plan-Bunker is, antwoordde dr. Van Royen, dat het wel in dit kader past. Dinsdag kwamen Nederlandse en Indonesische onderhandelaars bijeen te Washington om financiële kwes ties te bespreken, die samenhangen met de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea. Het was de eerste bijeenkomst tus sen vertegenwoordigers van de beide landen sinds verleden week overeen stemming was bereikt „op alle es sentiële punten" wat betreft de over dracht in fasen van het Nederlandse bestuur aan Indonesië tegen 1 mei van het volgend jaar. In diplomatieke kringen werd ge zegd, dat men nog steeds de hoop koestert dat een formele overeen komst, die alle regelingen voor de overdracht omvat, en die waarbor gen inhoudt voor een volksstemming tot zelfbeschikking van de Papoea's in westelijk Nieuw-Guinea, in de loop van de volgende week in het hoofd kwartier van de Verenigde Naties te New York ondertekend zal worden. Indonesische onderhandelaars heb ben de zeventiende augustus als streefdatum voor de ondertekening van de formele overeenkomst. Technische kwesties Volgens van beide zijden verkre gen inlichtingen, was de bijeenkomst van dinsdag belegd om financiële za ken te regelen, daarbij inbegrepen de bezoldiging van door de Ver. Na ties te benoemen administrateurs in de interim-periode, en nog enkele andere technische aangelegenheden. Aan de Nederlandse kant werden de besprekingen geleid door de per manente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schür- Stopzetting exploratie-werkzaamheden staatsmijn „Beatrix" DEN HAAG, 8-8. De minister van Economische Zaken heeft na advies te hebben ingewonnen bij de Mtfn- raad, z\jn goedkeuring gehecht aan het voorstel van de hoofddirectie van de Staatsmijnen geen verdere uitga ven meer te doen ten behoeve van de exploratie van het Beatrix-mijn- veld. Deze goedkeuring is door de mi- nisier verleend, omdat de verwach ting dat een rendabele exploitatie van staatsmijn „Beatrix" binnen af zienbare tijd mogelijk zal zijn, niet langer gerechtvaardigd is. Bij het nemen van de beslissing zijn tevens de aardgasvondsten in Groningen in de overwegingen be trokken. De ongunstige prognoses van de kosten en opbrengsten van staats mijn „Beatrix" hebben de minister in I960 al doen besluiten de onder handen zijnde werken voor de jaren I960, 1961 en 1962 te temporiseren en te beperken tot een naderè explora tie van het voorkomen van kolen ter plaatse, om op die manier uit de door exploratie te verkrijgen gege vens met grotere zekerheid de ver moedelijke kostprijs van de te win- WENEN, 8-8. Volgens het Weense blad „Kurier" is in Oostenrijk een organisatie voor economische spio nage ten behoeve van het commu nistische blok ontdekt. De leider zou een aan lager wal geraakte indus trieel zijn. Men stal uit een fabriek te Reutte in Tirol staallegeringen die speciaal geschikt waren voor ra ketten en kernreactors. nen steenkool te kunnen bepalen. In afwachting daarvan werd een defi nitieve beslissing over de verdere uitbouw en exploitatie van het pro ject aangehouden. Nadat op 19 februari 1952 het be sluit was gevallen tot de aanleg van staatsmijn „Beatrix", werd in mei 1954 door de staatsmijnen1 mét'- de' uitvoering van dit besluit begonnen. In 195S kwamen de beide schachten deer het dekterrein ,tot in het car- boon gereed. Nadien zijn deze schachtgedeelten afgewerkt en zijn de schachten ver der in het carboon afgediept. De be staande schachtgedeelten zullen thans worden geconserveerd, waar na de werkzaamheden op het „Bea- trix"-veld zullen worden beëindigd. Advokaat overleed in rechtszaal AMSTERDAM, 8-8. De Amster- damse advocaat mr. R. J. Arnoldi is woensdagmiddag omstreeks twaalf uur tijdens een pleidooi voor de Am sterdamse politierechter onwel ge worden en vrijwel onmiddellijk overleden. Hij was bezig met de ver dediging van een Belgische chauf feur, die zich wegens oplichting meermalen gepleegd voor de poli tierechter moest verantwoorden. Na dat mr. Arnoldi te kennen had ge geven dat een psychiatrisch rapport over verdachte noodzakelijk was, zakte hij in elkaar. Een arts van het huis van bewaring en een medicus van de G.G. en G.D. konden slechts de dood constateren. Mr. Arnoldi, die hartpatiënt was, bereikte de leeftijd van 61 jaar. Het gebeuren veroorzaakte in de rechtszaal grote verslagenheid. De zitting wérd ge schorst. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het Algerijnse bevrijdingsleger heeft in Algiers twintig Europeanen vrij gelaten. Een grote groep wordt echter nog vastgehouden. - Foto's: een vrouw barst in tranen uit als zij ziet, dat haar man niet vrijgelaten is. Enkele scholen worden gesloten HOLLANDIA, 8-8. Het vervroegde vertrek van vrouwen en kinderen van de Nederlandse ambtenaren uit Nieuw-Guinea, blijft uiteraard niet zonder gevolgen voor het onderwijs daar. Naar de verslaggever van het A. N.P. te Hollandia vernam, zullen enige lagere scholen, vooral in het zuiden van Nieuw-Guinea, in sep tember niet meer worden geopend. In plaatsen als.Merauke, Tanah Me- rah en Fak Fak zijn in het geheel geen Nederlandse kinderen meer. Wellicht zullen te Hollandia ook een of meer lagere scholen moeten wor den gesloten. Het onderwijzende per soneel dat daardoor vrijkomt, zal te werk worden gesteld op de scholen voor Papoea-kinderen. In de plaatsen langs de zuidkust, waar Indonesische parachutisten zijn geland, zijn de onderwijzeressen ver- DEN HAAG. De heer H. H. Wem- mers treedt per 1 november af als president-directeur van de staats mijnen in Limburg. Huldiging voor.... tante Saar AALSMEER, 8-8. Mevrouw Ba- charach, beter bekend, als tante Saar die reeds meer dan 50 jaar bloemen verkoopt op het Amsterdamse Rem- brandtplein zal woensdag 15 augus tus, zowel in Amsterdam als in het bloemencentrum Aalsmeer een hul diging ten deel vallen. Tante Saar is in de hallen van de centrale Aalsmeerse veiling een be- kend verschijning. Zij heeft de verjaardagen van vele personeelsle den in het hoofd gegrift staan en er gaat dan ook geen geboortedag voor bij of de jarige wordt door tante Saar bedacht. Aalsmeer wil daar nu iets tegenover stellen. Het Amsterdamse huldigingscomi- tê dat haar op haar tocht naar Aals meer begeleidt, wil de genodigden laten zien waar de Amsterdamse bloemenvrouw haar produkten al meer dan een halve eeuw koopt. Des morgens om half tien zal zij in de „hoestbui op vier wielen" van Dorus (Tom Manders) van Amsterdam naar de centrale Aalsmeerse veiling rij den, waar het gezelschap een pas sende ontvangst wacht. Dezelfde dag zal tante Saar om twee uur worden gehuldigd op het Thorbeckeplein in Amsterdam. vangen door onderwijzers. Op de kweekschool te Hollandia wordt ge tracht de opleiding van Papoea-on derwijzers zoveel mogelijk te ver snellen. Memorandum van Oe Thant aan Soebandrio DEN HAAG, 9-8. De woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat eerst woensdag de Nederlandse regering is gebleken dat de waarne mend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, op 31 juli een me morandum aan de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soe bandrio, heeft overhandigd. Van het bestaan noch de inhoud was iets be kend. Volgens de woordvoerder zal de inhoud van het memorandum waarschijnlijk in het kader van de onderhandelingen met Indonesië nog aan de orde worden gesteld. (President Soekarno had zaterdag avond een verslaggever meegedeeld dat hij minister Soebandrio voor „formele onderhandelingen op basis van de voorlopige overeenkomst en het memorandum van secretaris-ge neraal Oe Thant" naar Washington zou sturen). Dr. Robert Soblen heeft woens dag president Kennedy om gratie of amnestie verzocht. SCHIPHOL, 8-8. Voor de repa triëring der Nederlandse bevolking uit Nieuw-Guinea zal de K.L.M. naast de Super Constellations ook een DC-8 gaan gebruiken. Op 11, 14 en 18 augustus zal deze machine uit Bangkok een deel van de passagiers gaan halen, die daar met de Super Constellations uit Biak naar toe zjjn gebracht. Op 20 augustus zullen dan naar schatting in totaal 1400 vrou wen en kinderen met extra vliegtui gen naar Nederland zijn gebracht. Van 20 augustus tot eind oktober hoopt de K.L.M. naast de normale lijndiensten 33 extra D.C.-8 vluchten tussen Biak cn Amsterdam uit te DE BILT, S-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Bij Ierland en Engeland zijn de barometers gaan dalen op de na dering van een nieuwe oceaande pressie, waarvan het hoofdcentrum ten zuiden van IJsland naar het oos ten koerst. De frontale storing be reikte donderdagochtend vergezeld van regen de Ierse kust. Verwacht wordt dat het front de komende nacht ons land bereikt. Vóór de frontpassage neemt de wind toe, uit richtingen tussen zuid en zuidwest, aan de kust wellicht tot krachtig of hard. Na de frontpassage draait de wind naar zuidwest en stroomt tamelijk vochtige maritieme lucht ons land binnen. Over het algemeen houdt het weer de komende paar dagen een onbe stendig karakter. Doodstraf voor aanslag op Soekarno DJAKARTA, 8-8. Een speciale krijgsraad heeft woensdag drie In donesiërs ter dood veroordeeld we gens medeplichtigheid aan de aan slag op president Soekarno van 14 mei jl. In verband met deze aanslag waren eerder reeds twee doodvon nissen geveld. Alle veroordeelden waren aanhangers van de Darul Islam. Nieuwe Russische kernproef WASHINGTON, 8-8. De Ameri kaanse commissie voor atoomener gie heeft woensdag in Washington bekend gemaakt dat de Sowjet-Unie opnieuw een kernproef in de atmos feer heeft genomen. De ontploffing zou woensdag hebben plaats gevon den op het proefterrein in midden- Siberië en een kracht van enige dui zenden tonnen t.n.t. hebben gehad. ZWOLLE. De „Willem de Zwijger kazerne" in Wezep, die bestemd is als opvangcentrum voor repatrian ten uit Nieuw-Guinea, is woensdag ontruimd. De drie batterijen van de vijftiende afdeling lichte luchtdoel artillerie, tezamen 400 militairen, zijn verhuisd naar de legerplaats 't Harde. voeren, waarvan 22 via de Pool en 11 vla de Zuid-Aziatische route. Het aantal volwassenen en kinderen dat op deze 33 vluchten naar Nederland kan terugkeren wordt geschat op rond 4500. De K.L.M. kan alleen een D.C.-8 uit haar produktieprogramma vrij maken, dank zij het feit, dat zij van de Philippine Airlines (P.A.L.) voor lopig voor de duur van twee maan den een D.C.-8 heeft gehuurd. Om luchtvaart-politieke redenen zal deze machine worden gebruikt op de lijn naar Mexico, waardoor een der an dere straalmachines vrijkomt voor het vervoer der ï'epatrianten. K.L.M. schakelt D.C.-8 iii bij vervoer van repatrianten De enige rrouwelijkc burgemeester in Nederland, mevr Smulders-Belien, heeft in het gemeentehuis in Middelbeers het huwelijk voltrokken van haar mulste dochter mcj. T. Smulders met drs. N ij kamp uit Glanerbrug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1