DE ZIERIKZEESCHE COÜRANT Regering machtigt dr. Van Roijen tot formele onderhandelingen Zorin ziet geen 'veelbelovende benadering' Wijziging subsidieregelingen voor de woningbouw Vermoedelijke schilderijendieven gepakt in Zwitserland WAT ZEQT DE 0IL7 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 august 118e jaargang Voor kenalapevu aanyenooica. Seer. I Werh. iWliftó:: No. 1922 Weth. Burgetu. WAARIN OPGENOMEN sideling] 1797-1889 *EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. MINISTERRAAD KWAM BIJEEN DEN HAAG. 6-8. Het kabinet heeft na een uitvoerige gedachtenwisseling besloten dr. J. H. van Royen te mach tigen tot het deelnemen aan de for mele onderhandelingen onder leiding van de waarnemend secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, op ba sis van het voorlopige accoord dat op 31 juli onder leiding Van de heer Bunker werd bereikt". Aldus het communiqué, dat maan dagavond na afloop van de kabinets zitting door de R.V.t). werd uitge geven. Het kabinet is van omstreeks twaalf uur tot half zeven byeen ge weest. De eerste uren werd er even wel over andere zaken dan de kwes tie Nederlands Nieuw-Guinca be raadslaagd. Ter voortzetting van de vrijdag j.l. onderbroken beraadslagingen over de kwestie Nieuw-Guinea, is de mi nisterraad maandag weder in de Vreveszaal bijeengekomen. Inmiddels is minister Van Aartsen met vakantie gegaan en ook minister Cals, die in de West vertoeft, was natuurlijk afwezig. Daarentegen kon de raad zich weer verheugen in de aanwezigheid van prof. dr. Zijlstra, die zojuist uit Italië was teruggeko men en drs. De Pous, die vrijdag verstek moest laten gaan omdat hij te Brussel de Nederlandse delegatie leidde bij de onderhandelingen tus sen Engeland en de E.E.G. DEN HAAG, 7-8. Ambassadeur dr. J. H. van Roijen zal heden (dinsdag)- DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE GENÊVE, 6-8. „Het State Depart ment heeft gesproken van een veel belovende benadering, maar wy heb ben het er niet in kunnen ontdek ken", aldus heeft Zcrin, de leider van de Sowjetrussische afvaardiging naar de ontwapeningsconferentie in Ge- nève, gezegd in antwoord op vragen van journalisten omtrent de nieuwe Amerikaanse voorstellen voor een verbod op kernwapenproeven. De Amerikaanse afgevaardigde Dean, verklaarde ter conferentie dat de jongste Russische kernproef de noodzaak van het tot stand brengen van een veelomvattend verdrag ter zake onderstreepte. Dean bracht maandag enige „be langrijke aanvullingen en verande ringen" op het Amerikaanse voorstel op de ontwapeningsconferentie ter sprake. Hij noemde het nieuwe voor stel „een demonstratie van de rede lijkheid en soepelheid waarmee wij deze onderhandelingen hebben trach ten te benaderen". Het nieuwe voorstel houdt beper king in van de vervaardiging van grotere bewapeningsstukken van af het begin van het eerste stadium, waarbij iedere vermeerdering in aan tal en vernietigingskracht wordt ver boden. aldus Dean. Vier hoofdpunten De vier hoofdpunten zijn volgens Dean: 1. Amerika is ten volle bereid te specificeren dat de vervaardiging van nieuwe soorten wapens tijdens het eerste stadium van ontwapening zal worden verboden. 2. Van de bij overeenkomst toe gestane soorten wapens zullen slechts vervangingsexemplaren worden ver vaardigd. Het zou bijvoorbeeld niet zijn toegestaan, een B-52 bommen werper te vervangen door een Mi- nuteman-raket, omdat dit twee ge heel verschillende typen wapens zijn. 3. Vervaardiging of beproeving van nieuwe prototypen zal worden verboden. 4. Bij het van kracht worden van een verdrag moeten alle verdrags partners hun bestaande faciliteiten voor wapenproduktie bekendmaken. Overeengekomen moet worden dat deze faciliteiten tijdens de looptijd van het verdrag niet worden uitge breid of gemoderniseerd. De Russische vertegenwoordiger, Zorin, zei dat deze voorstellen „ze kere verbeteringen" ten aanzien van de conventionele bewapening inhou den, „maar deze voorstellen veran deren niets aan de weigering de ver vaardiging van atoomkopraketten stop te zetten en deze in het eerste stadium te vernietigen". Per 1 september: DEN HAAG, 6-8. In verband met de algemene huurverhoging van 1 september zullen de bestaande sub sidieregelingen voor de woningbouw met ingang van die datum onder meer de volgende wijzigingen onder gaan: Particuliere bouw De premies voor eigen woningen in de categorie A worden gemiddeld met een vierde verminderd; voor de categorie B ondergaat de premie een verlaging met gemiddeld hetzelfde bedrag. Voor huurwoningen blijft de hoogte van de premies gelijk, maar de jaarlijkse bijdrage wordt in beide categorieën met gemiddeld f 105 per woning per jaar verlaagd. De huur- grenzen - maandhuren - voor de toekenning van een premie en bij drage zullen, naar gelang van de ge meenteklasse, worden verhoogd. De hierna volgende bedragen zijn uiter aard maxima. Categorie A Categorie B f 97,50 (f 82,50) f 117,50 (f 105.—) f 95,— (f 80,—) f 115,— (f 100,—) f90.— (f75,—f 110,— (f 95,— f 85,— (f 70.—) f 105,— (f 90,—) f 80,— (f 65,—) f 100,— (f 85,—) f 80,— (f 60,—) f 100,— (f 80,—) Tussen haakjes zijn de thans nog van kracht zijnde huurgrenzen ver meld. Voor woningen in meergezinshui- zen worden deze huurgrenzen f 2 per maand hoger gesteld, indien op bevredigende wijze maatregelen ge troffen worden ter beperking van geluidshinder. De mogelijkheid om voor huurwo ningen, die binnen drie jaar eigen woningen worden, omzetting van de subsidie in premie en eigenbewo- ningstoeslag te verkrijgen, is komen te vervallen. In het bedrag van deze toeslag komt overigens geen wijzi ging. De extra bijdrage voor bejaarden, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, is van f 50 op f 75 per jaar gebracht. Aangezien de gemeen ten een gelijke bijdrage plegen te verlenen betekent dit. dat in de be doelde gevallen de huurprijs c.q. de pensionprijs voortaan met f 150 per jaar wordt verlaagd. Wcningwetbouw De jaarlijkse bijdrage voor wo ningwetwoningen, die thans gemid deld f 250 bedraagt, wordt met een bedrag van gemiddeld f 70 vermin derd. Dit komt neer op 28 pet. Deze extra bijdrage voor efficiënte woningbouwplannen blijft gehand haafd op gemiddeld f 2 per week per woning. De extra bijdrage voor woning wetwoningen voor bejaarden, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, wordt van f 100 gebracht op f 150. houdskosten en algemene kosten voorwoningwetwoningen zullen wor den verhoogd. Woningverbetering en splitsing De premie voor woningverbetering en die voor woningsplitsing worden gebracht op 33 pet. van de kosten tot een maximum van 33^ pet. van f 4.000. Proces tegen Duitse Jodenvervolgers BONN, 6-8. In Bonn is maandag officieel een aanklacht ingediend te gen 13 voormalige S.S.-ers en leden van de veiligheidspolitic, wegens medeplichtigheid aan de moord op 170.000 joden uit Polen, Oostenrijk en Duitsland in het concentratie kamp Kulmhof bij Posen. Slechts drie joden zijn hier aan do gaskamers ontsnapt. Twee van hen, nu woonachtig in Israël, zul len als getuigen optreden. Zij heb ben ook tiidens 't proces Eichmann getuigenverklaringen afgelegd. Het oroces tegen de 13 beklaag den zal aan het eind van dit jaar- worden geopend en naar schatting drie of vier maanden duren. De be klaagden hebben het hun ten laste gelegde bekend, maar beroepen zich er op, aan hevelen te hebben ge hoorzaamd. middag naar Washington vliegen. Hij vertrekt om 14.30 uur van Schip hol. Op het ministerie van Buiten landse Zaken kon men niet mee- delen, of de ambassadeur een spe ciale opdracht van de regering heeft gekregen. Aanslag verijdeld op koning Hoessein TANGER, 6-8. De Marokkaanse veiligheidsdienst heeft maandag be kend gemaakt, dat tien dagen gele den in Tanger drie Palestijnen zijn aangehouden, die van plan zouden zijn geweest koning Hoessein van Jordanië tijdens een bezoek aan Marokko te vermoorden. Het drietal was aangehouden op 27 juli, de dag waarop de Jordaanse vorst aankwam. Met het oog op deze arrestaties werd omtrent het bezoek van koning Hoessein en diens vertrek op maandagochtend de grootste geheimhouding betracht, zo wordt van gezaghebbende zijde in Tanger vernomen. Dode en gewonden bij slippartijen MAASTRICHT, 6-8. In het zie- kenhuis Sint Annadal te Maastricht is maandagavond overleden mevr. Driessen uit Blitterswijck. De door de 18-jarige Verstraeten, eveneens uit Blitterswijck bestuur de auto, waarin zij za{, was enkele uren te voren op de hoofdverkeers weg tussen Roermond en Maastricht ter hoogte van het vliegveld geslipt en over de kop geslagen. De be stuurder werd zwaar, gewond. Tien minuten later slipte op de zelfde plaats een personenwagen uit Eindhoven. Ook hiervan moest een inzittende ernstig gewond in het ziekenhuis te Maastricht worden opgenomen. Verongelukt met weggenomen auto EINDHOVEN, 6-8. Maandagoch tend trof de Eindhovense politie in de sloot langs de nieuwe Tilburgse- weg onder de rook van Eindhoven een gekantelde auto aan. Vlak daar bij lag de 21-jarige P. de L. uit Breda, .die zwaar gewond naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven over gebracht moest worden. Op enkele tientallen meters daar vandaan trof de politie het ontzielde lichaam van de 22-jarige F. V. eveneens uit Bre da, aan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de auto, eigendom van een arts te Breda, zondagavond of zondagnacht te Breda is weggenomen. Of hier sprake is van joy riding dan wel van diefstal is nog niet te zeggen, aan gezien de toestand van de zwaarge wonde van dien aard is dat verhoor door de politie npg niet kon plaats vinden. Hagenaar valt van rots BREGENZ, 6-8 Doordat hij slechts wandelschoenen met gladde, leren zolen droeg en niet de aangegeven weg volgde, heeft de 20-jarige C. A. Koppe uit Den Haag in Lech am Arlberg (Oostenrijk) een val van 15 meter van een rots gemaakt. De jon geman werd zwaar gewond. Een po litieman, die door zijn verrekijker het ongeval zal gebeuren, en drie leden van de reddingsbrigade brach ten de onfortuinlijke Hagenaar naar een ziekenhuis. Zeeuwsche Polder- en Waterseliapsbond GORINCHEM, 6-8. De algemene vergadering van de Zeeuwsche Pol der- en Waterschapsbond zal dit jaar op 13 oktober te Zierikzee worden gehouden. Duitse badgasten verdronken EGMOND AAN ZEE, 6-8. Maan- dagmiddag is een 53-jarige Duitse badgast, de heer O. F. Nuz uit Bie lefeld (Duitsland), in zee verdron ken. Het stoffelijk overschot spoel de omstreeks 18.00 uur op het strand aan. Het slachtoffer logeerde met zijn 15-jarige dochter in Heilo bij een familielid. Hij zou heden (dinsdag) 54 jaar geworden zijn. DEN BURG, 6-8. Bij de Koog op Texel is de 32-jarige Duitse pater J. Schweihofer uit Mertingen (Beie ren) bij het zwemmen in de Noord zee verdronken. Zijn stoffelijk over schot werd maandagmiddag om half vijf op het strand aangetroffen. De geestelijke bracht zijn vakantie dooi in Castricum en was voor een dagje naar Texel gegaan. Bij Den Helder gingen maandagochtend 250 wandelaars van start voor de strandzesdaagse naar Hoek van Holland - Op de foto de wandelaars op het strand van Huisduinen. Toegoenezen van Nieuw-Guinea naar Suriname? Dit nummer bestaat uit 6 pagina's HOLLANDIA, 6-8. (Van een spe ciale ANP-verslaggever). Naar de correspondent van het ANP te Hol- landia vernam, heeft de Surinaam se regering zich in principe bereid verklaard, de Toegoenese gemeen schap uit Nieuw-Guinea toe te la ten in Suriname, mits de Surinaam se staten zich daarmede kunnen verenigen. Volgende week zullen twee vertegenwoordigers dezer Toe goenezen naar Nederland reizen om de kwestie te bespreken, met de autoriteiten in Den Haag. De Toegoenezen, een groep af stammelingen van Nederlanders, Portugezen en Indonesiërs, had zich oudtijds gevestigd aan de noord kust van West-Java. Zij zijn in 1950 uit Indonesië uitgeweken naar N.- Guinea, daar zij wegens hun Ne derlandse sympathieën van Indo nesische zijde vijandigheden hadden te verduren. Zij vormen thans te Hollandia een christen-gemeenschap van ongeveer 200 personen. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wer den in juni 6.481 nieuwe woningen voltooid. In juni 1961 werden 7255 nieuwe woningen opgeleverd. DOETINCHEM. In het Wilhelmina ziekenhuis te Doetinchem is maan dag overleden de 45-jarige Arnhem mer G. Weytmans, die zondagmid dag bij het oversteken van de Kep- pelseweg te Doetinchem door een Duitse personenauto werd aangere den en zeer zwaar werd gewond. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Iets minder aanvragen bij Waarborgfonds Middenstand AMSTERDAM, 6-8. In het dezer dagen verschenen jaarverslag 1961 van de Stichting Algemeen Waar- bergfonds voor de Middenstand (A.W.M.) wordt opgemerkt dat het A.M.W. in het afgelopen jaar weer veel nuttig werk ten behoeve van de middenstand heeft kunnen doen. Het aantal aanvragen was wat la ger dan in 1960, namelyk 516 (in I960 551), maar dit aantal - aldus wordt gesteld - is toch nog altyd hoog te noemen, zeker wanneer men het beziet in verhouding tot het aantal bedrijfspanden, dat jaarlijks voor het midden- en kleinbedrijf be schikbaar komt. De daling is in hoofdzaak opge treden in de sector van het hypo thecair crediet, dus in die van de financiering van panden. Zij is voor namelijk te verklaren, zo wordt ge zegd, uit het feit, dat de bijzondere faciliteiten, welke de regeling van het hypothecair crediet kan bieden, ver bij de ontwikkeling en de sterk BERN, 6-8. Zondag zyn in het kanton Bern drie Duitsers gearres teerd, die er van verdacht worden dat zy de schilderijendiefstal in Aerdenhout hebben gepleegd. Twee Nederlandse politie-autoriteitcn zyn naar Zwitserland vertrokken om de drie arrestanten te verhoren. De drie verdachten zijn aange houden in Interlaken nadat hun sig nalement door de politie te Bern na de politieomroep bekend was ge maakt. Een van de arrestanten werd ook gezocht wegens diefstal van sieraden. De drie mannen zijn 41, 35 en 31 jaar oud. Maandag zijn zij van Interlaken naar Bern over gebracht. DEN HAAG, 6-8. Om de drie ge arresteerden te verhoren zijn zon dagochtend de corpschef hoofdin specteur J. Voerman en de chef van do recherche, de heer Chr. Baas van gestegen behoeften zijn achter ge bleven en in een toenemend aantal gevallen niet meer toereikend zijn om de middenstander bij de finan ciering van het pand afdoende te kunnen helpen. De maximale hypo thecaire lening, welke thans op een bedrijfspand of op het bedrijfsge- deelte van een gemengd pand kan worden verstrekt, bedraagt thans f 50.000,-. Hierbij wordt opgemerkt dat dit maximum voor de grotere panden, welke vaak meer „eenhe den" omvatten, beslist te laag is. Een afdoende verbetering kan vol gens het A.W.M. slechts worden be reikt, indien de regeling van het hypothecaire crediet zodanig wordt gewijzigd, dat ook de lening op de bij de bedrijfsruimte behorende wo ning onder staatsgarantie wordt ge bracht, zodat op de bedrijfsruimte plus woning een hypothecaire le ning van 85 procent van de stich- tingskosten of van de koopprijs zal kunnen worden verstrekt, eventueel tot een maximum van f 150.000,-. Afnemende wind Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen, later enkele verspreide opklaringen; tot matig afnemende wind tussen west en noordwest, aan de kust aanvankelijk nog stormach tig tot krachtig; koud weer. 8 aug. Zon op 5.11, onder 20.19. Maan op 13.25, onder 23.38. 9 aug. Zon op 5.13, onder 20.17. Maan op 14.31, onder Nieuwe maan: 8 aug. te 16.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 aug. 9 aug. 8.17 v.m. 9.04 v.m. 20.19 n.m. 21.15 n.m. de Bloemendaalse politie naar Bern vertrokken. Bij hen heeft zich ge voegd de hoofdinspecteur en plaats vervangend commissaris van de Heerlense politie, de heer R. P. de Poorter, dit in verband met de mogelijkheid, dat een of meer van de gearresteerden betrokken waren bij de recente juwelendiefstal in Heerlen. HEERLEN, 6-8. Volgens de poli tie te Heerlen is het mogelijk dat er verband bestaat tussen de schil derijendiefstal in Aerdenhout en een diefstal in Heerlen. Daar hebben tot dusver onbekenden in de nacht van 8 op 9 juli ingebroken in de juwelierszaak van de edelsmid N. Huisman in de Geleenstraat. Er werden, nadat een etalageruit was ingeslagen, 58 ringen, met een geza menlijke waarde van f 40.000,- ont vreemd. BROUWERSHAVEN 8 aug. 7.35 v.m. 19.55 n.m. 9 aug. 8.24 v.m. 20.49 n.m. Doodtij: 10 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die maandag Het Kanaal bereikte, is vannacht dieper geworden en aan zijn zuide lijke flank ontwikkelde zich een be trekkelijk klein stormveld, dat zich dinsdagochtend naar de Nederlandse kust voortzette. Het front van de de pressie passeerde met veel regen en onweer ons land. Er viel op tal van plaatsen in de kustprovincies meer dan 20 mm regen. In zuid-Engeland viel nog meer. De regenzone boven Engeland zal zich waarschijnlijk in de komende nacht over ons land uit breiden. Daarna zal met een tot ma tig afgenomen wind koele lucht blij ven binnenstromen uit Schotland, waarin later enkele opklaringen mo gelijk zijn. Chloorgaspatiëntcn naar huis UTRECHT, 7-8. Maandag zijn vijf 'van de zeven mensen die zondag na het inademen van chloorgas ter ob servatie en behandeling in het Aca demisch ziekenhuis in Utrecht wer den opgenomen, ontslagen. Men ver wacht dat de andere twee, de brand wacht C. Merkesteijn en de ketel machinist van de P.E.G.U.S., L. A. van Hasselt, vandaag (dinsdag) naar huis zullen mogen. I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1