DE ZIERIKZEESCHE COURANT Indonesië begint formele onderhandelingen met de Nederlanders Russen laten A-bom ontploffen Brusselse besprekingen werden uitgesteld tot oktober De gestolen Rembrandt „Het Westen een stinkende geit" Vissejn op reis i WAT UQT VI BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaiulu^ 6 auguslus 1962 118e jaargang No. 19220 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. Bij de Vaale, tel. OU 10-2938 Uitgave: N-V- Drukkerij v/h. Lakenman 6t Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Een rustigeinspektie van Westerscliouwen SOEKARNO ZEI „JA" OP AKKOORD DJAKARTA, 4-8. President Soe- karno heeft zaterdagavond bekend gemaakt, dat Indonesië formele on derhandelingen met de Nederlan ders over de toekomst van westelijk Nieuw-Guinea zal beginnen. IIÜ zei dit tegen verslaggevers na een vergadering van drie en een half uur met de belangrijkste ministers en diensthoofden. President Soekarno zei dat hij mi nister Soebandrio voor „formele on derhandelingen op basis van de voor lopige overeenkomst van secretaris generaal Oe Thant" naar Washing ton zou sturen. Hij wilde hierover niet nader uitweiden. Minister Soebandrio zei tegen journalisten dat hij op 9 augustus naar de V.S. zal vertrekken. Ook hij wilde geen nadere mededelingen doen. Waarnemers in Djakarta geloven dat een spoedige regeling van de kwestie waarschijnlijk is. In gewoonlijk betrouwbare rege ringskringen werd gezegd dat ge hoopt wordt dat de formele bespre kingen beëindigd zullen zfjn vóór de Indonesische onafhankelijkheidsdag: 17 augustus. Gezegd werd dat de volgende stap die Indonesië wenst is het zenden van Indonesische militairen naar westelijk Nieuw-Guinea onder de vlag van de Verenigde Naties; men zei dat verwacht werd dat dit zou geschieden vóór decernber. Amerika ingenomen Amerikaanse functionarissen ver klaarden zich zeer ingenomen met het bericht dat Indonesië binnenkort formele onderhandelingen met Ne derland zal beginnen over de over dracht van het bestuur over weste lijk Nieuw-Guinea. In kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf men uit drukking aan de hoop dat het be sluit van president Soekarno om mi nister Soebandrio deze week weer naar de Verenigde Staten te zenden, tot een spoedige regeling zal leiden. Overigens zeiden deze kringen dat het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken van de ambassade in Djakarta nog geen officiële be vestiging van het besluit van de Indonesische regering heeft ontvan gen. UPPSALA, 5-8. Het seismologisch instituut van Uppsala in Zweden heeft zondagmorgen om vijf minuten voor half elf plaatselijke tijd een kernontploffing op Nova Zembla ge registreerd. Volgens A.F.P. meldde het insti tuut van Uppsala later, dat de ex plosieve kracht 40 megaton bedroeg en dat het hier een kernproef betrof, die op grote hoogte genomen is. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ma noeuvres van de Russische strijd krachten in de Barentsz- en Kara- zee begonnen zijn. Grote stukken van de Noordelijke IJszee zijn afgeba kend voor een nieuwe reeks kern proeven. ENGELAND EN DE E.E.G. De vluchtelingen uit Algerije BRUSSEL, 5-8. De ministerscon ferentie over toetreding van Enge land tot de E.E.G., is zondagochtend in Brussel besloten met een monster- vergadering van b(jna 24 uuiT die weliswaar niet een akkoord op altb punten heeft opgeleverd, doch waar uit de Britse delegatie niettemin vol doende inzicht schijnt te hebben ge kregen in de regelingen die voor het Gemenebest mogelijk zjjn. De ministeriële onderhandelingen zullen begin oktober worden hervat, na de conferentie van Gemenebest premiers in september in Londen. Toen de ministers zondagochtend om 7.05 uur het gebouw van het Bel gische ministerie van Buitenlandse Zaken verlieten, waar zij hun laatste ronde voor de vakantie zaterdag ochtend om negen uur waren begon nen, bleek dat zij geen algemeen ak koord hadden bereikt over het pro bleem van de landbouwexporten uit Canada, Australië en Nieuw-Zee- land naar Europa, waarmee het ge sprek een week tevoren ook reeds in een impasse was geraakt. Minister De Pous, die de conferen tie voor Nederland heeft bijgewoond, verklaarde zondagochtend evenwel Utrecht gaat 5500 woningen bouwen UTRECHT. 4-8. - B. en w. van Utrecht hebben de raad voorgesteld een uitbreidingsplan vast te stellen voor de wijk „Lunetten". Het plan voorziet in de bouw van ongeveer 5.500 huizen, bestemd voor circa 19.000 inwoners. Het gebied heeft een oppervlakte van 260 hectare en is gelegen ten oosten van rijksweg 22 en ten westen van de spoorlijn Utrecht-'s Hertogenbosch. Jong leven in „Blijtlorp" Mannetjesleeuw speelt met zjjn welpen ROTTERDAM, 3-8. Er is heel wat nieuw leven in de Koninklijke Rot terdamse diergaarde „Blijdorp" op het ogenblik. Op de hertenweide dartelt een wapitikalfje. Deze her ten zijn afkomstig uit Noord-Ameri- ka. Op het buitenterras van de leeu- wenkooien kan men een zeldzaam schouwspel zien, namelijk een forse mannetjesleeuw, die als een goede vader met zijn welpen speelt. Vroe ger was men er altijd huiverig voor de mannetjesleeuw bij de leeuwin en haar jongen toe te laten, maar wie nu in Blijdorp komt kan zien dat het in ieder geval met deze leeuwenfamilie heel goed gaat. De Saruskraanvogels, afkomstig uit India, die Blijdorp bezit, hebben met vereende krachten twee eieren uitgebroed. Voor de vijfde maal in vijf jaar zijn de eieren uitgekomen. Vorige malen ivas men niet altijd even fortuinlijk met het opfokken van de jonge diertjes. Dit maal ziet het er echter naar uit dat de - nog - kleine vogeltjes voorspoedig op groeien. De Saruskraanvogels zijn de grootste kraanvogels ter wereld. De kleine diertjes groeien dan ook zienderogen - een centimeter per dag. Tenslotte zijn er dezer dagen nog drie woestijnlynxen en een Suma- traanse tijger geboren. Maar deze vier jonge roofdieren zijn voorlopig nog niet te zien. dat er t.a.v. dit punt belangrijke vor deringen zijn gemaakt. Deze mening bleek later op de dag ook de Britse delegatieleider, minister Heath, toe gedaan,-toen hij voor een groep jour nalisten zijn mening over de nacht zitting samenvatte. PARIJS, 5-8. De Franse regering ziet zich op het ogenblik geplaatst voor grote moeilijkheden in verband met de huisvesting van de half mil joen Europeanen, die dit jaar uit Algerije naar Frankrijk zijn geko men. Premier Pompidou heeft maatre gelen genomen om de uitvoering van het bouwprogram te versnellen. Mc-a wil 50.000 nieuwe huizen per jaar bouwen, totdat de Fransen uit Al- gerië allen behoorlijk onderdak heb ben gevonden. Rond 40.000 vluchtc lingen uit Algerië krijgen financiële steun van de Franse regering. Recherche vermoedt dat scliilderij(en) in buitenland zijn BLOEMENDAAL, 5-8. In tie afge- lopen week, na de geruchtmakende diefstal van vier kostbare schilde rijen uit de kapitale villa van jhr. mr. J. H. Loudon, in Aerdenhout, heeft de Bloemendaalse recherche talr\jke tips gecontroleerd. De hoofd inspecteur van politie in Bloemen- daal, de heer J. Voerman, die met het hoofd van de recherche, de heer C. Baas, het onderzoek leidt, is de mening toegedaan dat noch de ge stolen schilderijen, noch de dader of daders, zich nog in ons land bevin den. Het onderzoek wordt daarom ook in het buitenland voortgezet. Dit verklaarde de heer Voerman tijdens een zaterdagnacht gehouden persconferentie. Vele mogelijkheden zijn onderzocht. Zo kwam de politie in het bezit van een der beide goud gele kwasten die aan het paneel van het Rembrandt portret hingen. De kwast werd op het voetpad langs de Vogelenzangseweg, waar de villa van de heer Loudon staat, gevonden. Naar later bleek werd de kwast za terdagmorgen vroeg gevonden, een half uur voordat butler J. H. M. Hoekstra de diefstal ontdekte. De schilderijen zouden allereerst onver pakt en lopende vervoerd zijn in de richting Aerdenhout, waar de dader Filmster Marilyn Monroe overleden LOS ANGELES, 5-8. De befaamde filmster Marilyn Monroe is zondag ochtend te Los Angeles overleden tengevolge van een overmatig ge bruik van slaapmiddelen. Marilyn Monroe, een ster in „All about eve", „Gentlemen prefer blon des", „How to Marry a millionaire", „Bus stop", „The prince and the Showgirl", „Some like it hot" en „The seven year itch", bereikte de leeftijd van 36 jaar. Maar de stoot tot haar filmcarrière werd gegeven door haar optreden in het in 1950 uitgebrachte „Asphalt jungle". Zij speelde hier een luchtige rol in, doch zij ontving zoveel brie ven van bewonderaars, dat „Twen tieth Century Fox Film Company" haar de vrouwelijke hoofdrol gaf in „All about eve", waarin zij de aan trekkelijke vriendin van George Sands moest uitbeelden. Haar suc ces in deze film was zodanig, dat Fox Film haar een contract voor dc tijd van zeven jaar aanbood, waarbij zij aanspraak kon maken op een sa laris van 3.500 dollar per week. Ook kreeg zij achtereenvolgens de hoofd rollen in de andere, hiervoor ge noemde films. of daders vermoedelijk een auto ge reed hadden staan. Jhr. Loudon had zijn waardevolle schilderijen en enig porcelein voor ruim een en een kwart miljoen gul den verzekerd. De verzekerde waar de der vier gestolen schilderijen werd op 470.000 gulden geschat, doch de werkelijke waarde zou volgens experts zeker twee keer zo groot zijn. Het verkeer in Europa eiste in 1960 65.000 slachtoffers GENÈVE, 4-8. Ruim 65.000 men sen zijn in 1960 in Europa bij ver keersongelukken om het leven ge komen. Dit big kt uit een statistiek van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties. In zeventien grote Europese lan den was het aantal ongelukken ten opzichte van 1953 met 37 procent ge stegen. In die landen kwamen in 1960 ruim 51.000 verkeersongelukken voor. Het land waar per miljoen inwo ners het grootste aantal mensen bij verkeersongelukken om het leven kwam, was West-Duitsland. Het sterftecijfer op de weg bedroeg daar 265, gevolgd door Zwitserland met 237, Frankrijk met 182, Italië met 164 en Engeland met 137 per één miljoen inwoners. Het kleinste aan tal verkeersdoden hadden Turkije met 55 en Spanje met 58 per één miljoen mensen. Uit de statistieken bleek voorts dat onder de voetgangers en wielrijders de meeste slachtoffers waren geval len. In Portugal bestond vijftig pro cent van het aantal verkeersdoden uit voetgangers, in Engeland was dat percentage veertig, in de meeste an dere landen vijf en twintig tot der tig. Het anti-semitismc in Rusland WASHINGTON, 5-8. De democra- tische senator Thomas J. Dodd heeft zondag in een televisie-uitzending te Washington aangedrongen op terug roeping van de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, bij wijze van pro test tegen het anti-semitisme in de Sowjet-Unie. „Ik ben er van overtuigd", aldus Dodd, „dat er in de Sowjet-Unie een anti-semitische stroming bestaat en dat de Russen erin geslaagd zijn dit antisemitisme met succes voor de buitenwereld te verbergen". Augustus zal dan verder de zomer van 1962 goed moeten maken. De zomerse dagen in deze maand brengen, vooral voor de Europese stranden, een enorme drukte met zich mee. De foto toont hoe het op een warme augustusdag wordt op het strand van de Engelse badplaats Blackpool. Hiermede vergeleken zijn de Schouwse stranden nog oasen Vondst van Chroesjtsjov: Fransen vrij in Algerije ALGIERS, 5-8. De Arabische over heid in Algiers heeft zondag 20 Franse gevangenen vrijgelaten. Zij zegt hiermee blijk te willen geven van verzoeningsgezindheid jegens de Fransen, die worden uitgenodigd in het land te blijven en mee te helpen aan de opbouw, althans voor zover zij zich niet aan misdadige hande lingen hebben schuldig gemaakt. MOSKOU, 3-8. Premier Chroesj tsjov van de Sowjet-Unie heeft vo rige week in een toespraakje in zijn geboortedorp Kalinovka, het Westen vergeleken met „een kwalijk rie kende geit, waarmee de Sowjet-Unie moet leven". Hij vertelde de dorpe lingen, dat hun land raketten en kernwapens moet hebben, zodat men rustig kan leven. „Wanneer u een geit in huis hebt went u aan haar stank en lawaai. Laten wij het imperialisme zien als een geit en de gehele planeet als ons huis", aldus de premier, die verder zei; „Waarom zouden we behoefte hebben aan oorlog? Men kan beter leven bij de onplezierige stank van de geit. Gedenk echter het spreek woord: „laat een geit niet in de moestuin". Vier vissen uit het meer van Galilea worden uit Israël per vliegtuig naar de V.S. over gebracht om als model te die nen voor het maken van plas tieken vissen die een rol moe ten spelen in een film over het bijbelverhaal van de „wonder bare visvangst" die door Uni ted Artists wordt gemaakt. Groep Nederlandse Joden naar Israël AMSTERDAM, 4-8. Een groep van zeventien Nederlandse Joden ver trekt op 21 augustus van het Cen traal Station in Amsterdam naar Israël, waar de in april j.l. opge richte garin (kern) naar de kiboets „Matsoebah" gaat. De emigranten zijn allen lid van de Joodse jeugd- federatie „Ichud Haboniem Behol- land" te Amsterdam. In een proclamatie zegt de groep onder meer: „Wij hebben ons ver diept in het lot van de Joodse ge meenschap in Nederland en wij zijn tot de conclusie gekomen dat er voor deze gemeenschap hier geen andere mogelijkheid tot het leiden van een normaal nationaal leven bestaat, dan door alia (emigratie in groepsver band) naar Israël". Engeland-Polen per bus NOTTINGHAM, 5-8. Zondag is een busdienst Nottingham-Warschau ge opend, een afstand van 1300 km. De bus gaat via Nederland, West- en Oost-Duitsland en komt dinsdag middags in Warschau aan. Zaterdags begint de terugreis. De tocht kost 24 pond sterling retour, exclusief maal tijden, visa en hotelkosten. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's f Een dwaas en zijn geld big- i>e»i niet lang bijeen. f 5 Duivenplaag in Berlijn BERLIJN, 5-8. In west-Berlijn zal men deze week trachten naar schat ting 45.000 houtduiven met vergif om het leven te brengen. De dieren lijden aan ornithose, een ziekte die ook op de mens kan worden overge bracht. Bomaanslag op Berlijnse muur BERLIJN, 4-8. In de vroege och tend van zaterdag is door een ex plosie een gat van twintig cm. in het vierkant geslagen in de muur tussen Oost- en West-Berlijn. Vol gens de Westberlijnse politie was het niet bekend, aan welke zijde van de muur de ontploffing teweeg was gebracht. Vier Russische militairen begaven zich, begeleid door een Amerikaanse politiepatrouille, naar de Ameri kaanse sector van de stad om de schade in ogenschouw te nemen. De Oostduitse wachtposten aan de an dere kant van de muur werden di rect versterkt en het gat dichtge metseld. Repatrianten uit Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 5-8. Om even voor zes uur is zondagmiddag de tweede char ter met repatrianten uit Nieuw Gui nea op Schiphol aangekomen. Aan boord van de super constellation van de K.L.M. bevonden zich 39 vrouwen en 61 overwegend jonge kinderen. In bussen werden de repatrianten naar de door het ministerie van bin nenlandse zaken als opvangcentrum ingerichte kantine gereden, waar dc 100 passagiers geadministreerd en doorgelicht werden. Meer Spaanse arbeiders naar Rotterdam ROTTERDAM, 4-8. Rotterdam heeft goede ervaringen met Spaanse arbeidskrachten. In de .stad werken er al ruim 400 bij particuliere en gemeentelijke bedrijven en in de verdere omgeving - het gehele ge bied van de Nieuwe Waterweg - hebben bovendien nog enkele hon derden mannen uit het zonnige zui den een nieuw bestaan gevonden, o.a. bij de werven. Het gemeentebestuur zal nu bin nenkort nog 150 Spanjaarden aan werven, die te werk zullen worden gesteld bij het energiebedrijf en de tram. Men verwacht dat deze wer ving vrij gemakkelijk zal gaan. Meer wind Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later verspreide op klaringen. Aanvankelijk overwegend matige wind lussen zuidoost en zuidwest, later draaiend naar west tot noord en tijdelijk aanwakkerend tot krachtig of hard. Lagere middag- temperauren. 7 aug. Zon op 5.10, onder 20.21. Maan op 12.19, onder 23.15. Doodtij: 10 aug. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 aug. 7.40 v.m. 19.39 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 aug. 6.53 v.m. 19.13 n.m. Nieuwe maan: 8 aug. te 16.55. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedui'ende het weekeinde vulde en diepe depressie bij Schot land, welke daar zeer veel regen bracht bij lage temperaturen, lang zaam op. Langs de begrenzing van de polaire lucht en de verder naar het zuiden aanwezige veel warmere en vochtiger lucht, trokken enkele storingen van Bretagne over Frank rijk en midden-Duitsland naar de randstaten. Deze gingen vergezeld van regen en onweer, waarbij de regengebieden zich tijdelijk ook tot over Limburg uitstrekten. Een nieuwe wat diepere oceaan- depressie naderde maandagmorgen Bretagne, waar plaatselijk zeer veel regen viel, nl. 30 tot 60 mm. Deze depressie zal vergezeld van regen dicht langs of over ons land trek ken. Na het passeren van de kern, hetgeen in de nanacht venvacht mag worden, draait de wind naar west tot noord en kan tijdelijk tot krach tig of hard toenemen. Later op de dag zullen van het westen uit weer enkele opklaringen voorkomen. De temperaturen blijven aan de lage kant. Ouders verongelukt met bromfiets Kinderen waren alleen thuis AMSTERDAM, 5-8. De Amster damse politie heeft zich ontfermd over de drie kinderen van de heer en mevrouw Meinders uit de Hout rijkstraat in de hoofdstad, die na een verkeersongeluk in een 'Alk- maars ziekenhuis werden opgeno men. De kinderen (acht, zes en één jaar) waren alleen thuis gebleven toen vader en moeder voor een dagtochtje met de bromfiets waren vertrokken. De buurvrouw zou een oogje in het zeil houden. Toen de ouders niet kwamen opdagen, waarschuwde de vrouw de politie, die zich voorlopig over de kinderen ontfermde. Toen werd ook bekend wat er met de ouders was gebeurd. Het echtpaar was bij Limmen tegen een auto ge botst. Omdat de politie niet perma nent als kinderoppas kan optreden, werd besloten de drie kinderen voor lopig onder te brengen in het Bur gerweeshuis aan de Amstelveense- weg. De kinderen boften, want ze arriveerden op het moment dat de vaste bevolking van dit huis voor een weekje met vakantie naar Val keveen vertrok. De drie kinderen van het echtpaar Meinders mochten toen ook mee. DELDEN. De 53-jarige heer W. H. Leusink uit Enschedé is met zijn personenauto in de Goorseslraat in Delden in botsing gekomen met een vrachtauto. De heer Leusink werd op slag gedood. Een voorbijganger heeft zater dagmiddag op een brug over de Theems in Walton-on-Thames, En geland, een tijdbom ontdekt. De bom was in papier verpakt waarop een hakenkruis was getekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1