DE ZIERIKZEESCHE COURANT Weinig heil wordt verwacht van eventuele verbodsbepalingen In 1963 wordt begin gemaakt met oesterproef in Veerse Gat Chroesjtsjov naar de Ver. Staten? Moskou en een Duits vredesverdrag Oe Thant verwacht midden augustus nadere besprekingen inzake Nw.-Guinea VJAT ZEGT DE 811. T Rode Kruis-hulp voor Columbia De thalidomide- vergiftiging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wei' Vrijdag 3 augustus 1062 118»» jaargang No.VlIöiB Burgen WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ttEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v, h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzee beleefde magnifieke visserijdag Voorlichtingscommissie roken - jeugd Prinses Irene zondag drie en twintig jaar AMSTERDAM, 2-8. De voorlich tingscommissie roken - jeugd van de landelijke organisatie voor de kan kerbestrijding (L.O.K.) verwacht niet veel van verbodsbepalingen voor de jeugd met betrekking tot het roken. In het eindrapport, dat de voorlich tingscommissie dezer dagen aan de L.O.K. heeft uitgebracht, wordt ge concludeerd, dat bij de bestrijding van het overmatig roken het voor beeld van de volwassenen niet ge mist kan worden. Wil men volgens de commissie re sultaten bereiken, dan zal dit moe ten geschieden langs educatieve weg en via vrijwillige medewerking. In het eindrapport zijn daarvoor enke le aanbevelingen gedaan. Het eindrapport is het resultaat van een omvangrijke studie van 24 vertegenwoordigers van verschillen de jeugdgroeperingen, kruisvereni gingen, onderwijsinstellingen, sport organisaties, land- en zeemacht en organisaties voor de volksgezond heid. De commissie, waarvan de arts L. Meisma, directeur van de centra le kanker registratie secretaris was, werd op 29 oktober 1959 geïnstal leerd. Voorzitter ervan was de Leid- se prof. dr. J. R. von Ronnen. Voorlichting gewenst In haar eindrapport concludeert de commissie, dat voorlichting van de jeugd omtrent de nadelen en ge varen van roken gewenst is. Deze voorlichting moet volgens de com missie reeds beginnen in de hoogste klassen van de lagere school en voortgezet worden tot het bereiken van de volwassen leeftijd. De voorlichting behoort te zijn aangepast aan de leeftijd en het ont wikkelingsniveau van de groepen, die men wenst te bereiken, indirec te beïnvloeding van de jeugd wordt door de commissie aanbevolen, dat wil zeggen voorlichting door bij de jeugd vertrouwde leidinggevenden. Naast de indirecte beïnvloeding van de jeugd, is het volgens de voor lichtingscommissie denkbaar via al gemene propaganda en/of geëigende overheidsmaatregelen eveneens in vloed uit te oefenen. ZIERIKZEE, 2-8. Na de donderdag gehouden maaltijd, aangeboden door Zevibcl aan de genodigden op de Zierikzeese visserijdag, heeft dr. A. C. Drinkwaard, bioloog aan 't rijks instituut voor visserijonderzoek in Zeeland, binnen het kader van een causerie met kleurenbeelden over de Noordzeeuwse havens, medegedeeld dat volgend jaar een begin zal wor den gemaakt met de oesterproef in het Veerse Gat, een uiterst belang rijke en zeer begeerde proef, omdat het al of niet slagen mede bepalend zal zijn voor -de toekomst van de mossel in Zeeland, na het Deltaplan. In concreto komt de proef neer op de aanleg van een proefbassin, ach ter de dijk door het Veerse Gat. In 1963 zal een doorlaatkoker in de sluitdam van het Veerse Gat worden gebouwd, dienend voor het inlaten van zout water. In samenhang met laboratoriumproeven, die te Wemel- dinge zullen worden genomen, komt bij Vrouwenpolder een apart nieuw laboratorium. De voorbereiding tot de oesterproef zijn zeer langdurig, want verloopt alles naar wens, dan De Egyptische raketten DAMASCUS, 3-8. Het te Damas cus verschijnende dagblad ,A1 Ajam' meldt dat de voormalige Syrische premier Maroef Dawalibi in een toe spraak te Aleppo heeft verklaard dat de raketten, die de Egyptische president Nasser kortgeleden vol trots aan zijn volk heeft vertoond, „uit Syrië zijn geroofd", evenals drie onderzeeboten, vliegtuigen en andere uitrusting van het Syrische leger. Volgens Dawalibi zijn in 1960 veer tig raketten uit Syrië naar Cairo overgebracht, waar zij sindsdien ge bleven zijn. kunnen eerst in 1965 de eerste oes ters op de Veerse Gat-percelen wor den uitgezaaid. Begrijpelijkerwijs be tekenden de mededelingen van dr. Drinkwaard een hele opluchting voor de tijdens de feestelijke maaltijd van Zevibcl in „Concordia" verzamelde vissers-belanghebbenden en vormde de sfeer een prettige tegenstelling, me t hetgeen wij proefden na de om streden uitspraak van het lid van G.S., de heer J. M. A. C. van Don gen op de zaterdag te Bruinis.se ge houden visserijdag. WASHINGTON, 2-8. Volgens be paalde diplomatieke kringen in Was hington zou Sowjetpremier Chroesjt sjov het voornemen koesteren om in september of oktober a.s. naar New York te reizen ter bijwoning van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties. Tijdens zijn bezoek aan de V.S. zal hij mogelijk een ontmoeting hebben met president Kennedy, hetzij in Washington, hetzij in New York. In bevoegde Amerikaanse kringen sluit men de mogelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjov aan de V.S. niet uit. In officiële kringen ont houdt men zich echter van elke com mentaar. Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft donder dag op een persconferentie in New York meegedeeld, dat hij op 24 aug. Moskou zal bezoeken voor overleg met Chroesjtsjov. HAMBURG, 2-8. De onverwachte reis van de Oostduitse president, Ulbrieht, naar Moskou kan volgens- de mening van politieke waarnemers alleen maar verklaard worden in het licht van de kwestie van een vre desverdrag. Men wijst er op dat de laatste tijd ook steeds meer in toe spraken van Sowjet-Russische poli tici en andere commentaren van die kant opgemerkt werd dat men niet eeuwig op een vredesverdrag met Duitsland kan wachten. In elk ge val zou te verwachten zijn dat bij de huidige besprekingen in Moskou een termijn voor het sluiten van een verdrag gesteld zal worden. AMERIKAANSE PERSSTEM „Bullebak" Soekarno kreeg zijn zin NEW YORK, 3-8. De New York Herald Tribune schrijft: „Er is vrede tot stand gebracht in Nieuw Guinea, maar de prijs is hoog: de Papoea's zijn verkocht. De bulle bak - Indonesië's Soekarno - krijgt zijn zin, waarmee is aangetoond dat oorlog en het dreigen daarmee nog steeds doeltreffend is. Het is een les die zal worden begrepen door de lei ders van andere naties, wier ambi ties, evenals die van Soekarno, bui ten hun eigen grenzen liggen. Het bereikte akkoord voorziet in een uiteindelijke volksstemming over. de toekomst van de Papoea's, onder toezicht van de V.N. Er kan maar weinig hoop bestaan dat dit meer zal werden d^n een formaliteit. Soe karno is niet. iemand die zich door democratie dwars zal laten zitten en in zo'n primitief gebied zijn de mo gelijkheden voor Soekarno om na zes jaar Indonesisch bewind een overwinning te behalen, vrijwel on beperkt. Het verwijderen van een oorlogs dreiging is, op zichzelf, altijd wel kom. Maar laat ons hopen dat deze gang van zaken niet te veel school maakt". DE TREINRAMP BIJ HARMELEN AMSTERDAM, 2-8. De adviezen die de spoorwegongevallenraad na het onderzoek van de treinramp bij Harmeien heeft opgesteld, zullen binnenkort in de Staatscourant ge publiceerd worden. Dit heeft de Am sterdamse procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer, die voorzitter van de spoorwegongevallenraad is, het A.N.P. medegedeeld. Hij heeft het verslag van het raadsonderzoek en de daarin opgenomen adviezen vo rige week donderdag op het minis terie van verkeer en waterstaat overhandigd. De staatssecretaris moet het tijdstip van de publikatie van de adviezen bepalen. Dr. Van Roijen terug in Nederland a:: ,-r. Dit is een recente foto van H.K.H. Prinses Irene, die op 5 axigustiis a.s. haar 23ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto: M. Koot). NEW YORK, 2-8. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft op een persconfe rentie meegedeeld te verwachten dat formele onderhandelingen over de kwestie-Nieuw-Guinea onder zijn auspiciën midden augustus zouden worden gehouden. De voorlopige overeenkomst tus sen Nederlandse en Indonesische ver tegenwoordigers moeten door de beide regeringen worden goedge keurd, zo vervolgde hij-. Waarmee zij akkoord gaan gaat ook hij akkoord. Nederland en Indo nesië zijn van plan een resolutie to* steun van de Algemene Vergadering, die haar zitting op 18 september be gint, in te dienen. Oe Thant zei dat hij een speciale vertegenwoordiger zal benoemen voor de uitvoering van de resolutie. Lugubere vondst bij het vissen De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. H. J. van Roijen, is donderdagochtend op Schiphol aangeko men voor overleg in Den Haag. Uiteraard waren vele verslaggevers op clc luchthaven samengekomen; het enige dat dr. van Roijen kon mededelen was, dat hij helaas niets Icon mededelen. BRUSSEL, 2-8. Een inwoner van Nijlen, een dorpje bij Turnhout, heeft deze week een bijzonder lu gubere vondst gedaan, toen hij des morgens vroeg in een zijriviertje van het Nethe-kanaal ging vissen. In een weiland aan de waterkant vond hij glazen potten en blikken bussen met menselijke oren, vingers en hersens op sterk water. Een poli- tie-onderzoek naar de herkomst van deze vreemde collectie is gaande. Men neemt aan dat zij afkomstig is van een student in de medicijnen, die om de een of andere reden zijn voorraad heeft opgeruimd. Man wurgt vrouw te Maastricht MAASTRICHT, 2-8. De Maas- trichtse politie kreeg donderdagmid dag uit Kerkrade van de politie al daar telefonisch mededeling dat op 't politiebureau in Kerkrade iemand was komen melden, dat hij te Maas tricht enkele uren eerder in het Annadal-flatgebouw een vrouw had gewurgd. De recherche vond in de aangeduide flat inderdaad de be woonster, de 38-jarige weduwe A. M. L. S.-T. levenloos in de slaap kamer. Zij was met een handdoek gewurgd. De dader, de 38-jarige W. van H.. wenende te Heerlen, verklaarde voor de recherche te Maastricht, waar heen hij was overgebracht, de vrouw tijdens een twistgesprek in een mo ment van dolle woede met de doek die daar voor het grijpen lag, te heb ben gewurgd. De vier kinderen van de weduwe, een 17-jarige dochter en drie zoons van 7 tot 10 jaar, waren niet thuis. Bibliotheek in vestzakje Door een techniek - photo- chromic micro-image - welke werd ontwikkeld door de Na tional Cash Register Co. in de V.S., kan volgens een geheel nieuw procédé de inhoud van een boek worden afgedrukt op een kaartje ter grootte van een postzegel. Met behulp van een projector is het mogelijk de inhoud van het boek op een scherm te brengen. De verklei ning van het gedrukte woord is mogelijk in de verhouding 40.000 tot 1. Het is duidelijk dat het op deze wijze mogelijk is een gehele bibliotheek onder te brengen in een kartotheek, Dit nummef bestaat uit 8 pagina's Verachten is gemakkelijk, begrijpen beter. Lagere middagtenipera turen Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later enkele opkla ringen en voornamelijk in het bin nenland ook plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige wind lussen zuid en west; lagere middagtempe- ra turen. 4 aug. Zon op 5.05, onder 20.26. Maan op 9.05, onder 22.15. 5 aug. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 10.10, onder 22.34. 6 aug. Zon op 5.08, onder 20.23. Maan op 11.14, onder 22.54. Nieuwe maan: 8 aug. te 16.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 aug. 5 aug. 6 aug. 5.57 v.m. 6.29 v.m. 7.04 v.m. BROUWERSHAVEN 4 aug. 5 aug. 6 aug. 5.10 v.m. 5.43 v.m. 6.17 v.m. 18.00 n.m. 18.32 n.m. 19.05 n.m. 17.32 n.m. 18.04 n.m. 18.37 n.m. Er zouden geen financiële uitga ven voor de V.N. zijn, aldus Oe Thant. Stammenstrijd in Baliemvallei HOLLANDIA, 3-8. Twintig politie mannen zijn per vliegtuig naar de Baliemvallei op westelijk Nieuw- Guinea gezonden om twee oorlog voerende stammen van elkaar te scheiden. Een Amerikaanse missionaris, die bij de Wolo's verblijft, heeft gemeld dat verscheidene leden van de Wolo- stam zijn gesneuveld in gevechten met Iloewa's. De onenigheid, die reeds twee maanden duurt, gaat over een stuk grond. De Iloewa's hadden getracht zich toegang te verschaffen tot een kleine vallei, die door de Wolo»stam wordt bewoond. Beide stammen om vatten elk ongeveer duizend leden. DEN HAAG, 3-8. Ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Columbia heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heden (vrijdag)morgen, met belange loze medewerking von de K.L.M., naar Columbia verzonden: 20 tenten, 250 dekens, 500 lakens. Doodtij: 10 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat een zwak storingsge- bied, dat ook in ons land hier en daar een bui bracht, donderdag in oostelijke richting was gepasseerd, volgde een weinig betekenende rug van hoge luchtdruk vergezeld van opklaringen. Inmiddels nam echter een nieuw storingsgebied op de Oce aan bij Ierland in omvang en bete kenis toe. Dit gaat vergezeld van een uitgebreid regengebied, dat ons •land in hoofdzaak in de nacht van vrijdag op zaterdag zal voorbijtrek ken. Daarna wordt 'bij matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west weer koelere polaire lucht aangevoerd, waarin opklaringen en hoofdzakelijk in het binnenland ook enkele lokale buien voorkomen. De arbeidsmarkt in juli DEN HAAG, 3-8. De geregistreer de arbeidsreserve (aantal werkloze mannen) in ons land is in juli ge stegen met ruim 4.000 personen, na melijk van 19.368 tot 23.721. Het aan tal werkloze vrouwen steeg van 3.363 tot 4.432. Het aantal openstaande aanvragen is - bij de mannen - even eens gestegen: van 98.509 tot 101.347, bij de vrouwen daalde het van 43.351 tot 42.804. Een en ander blijkt uit de door het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid verstrekte gegevens. Amerikaanse vrouw reist naar Zweden LOS ANGELES, 2-8. Mevrouw S. Finkbine, wier verzoek om wettige abortus door een rechtbank in Ari zona werd afgewezen, zal vrijdag naar Stockholm vertrekken, waar zij zaterdag aankomt. Zoals bekend vreest zij een mis vormde baby ter wereld te brengen, omdat zij tijdens haar zwangerschap het kalmeringsmiddel Thalidomide heeft gebruikt. In Zweden zijn ver zoeken om wettig abortus te mogen toepassen - na het gebruik van Tha lidomide - ingewilligd. Een Canadese ingenieur, E. Rat- cliffe. heeft volgens het Canadese persbureau duizend dollar aangebo den om een vrouw die in een soort gelijke situatie als mevrouw Finkbi ne verkeert in staat te stellen naar een land met een „meer verlichte rechtspraak" te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1