DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika wenst onverzwakte handhaving van kernwapenmacht Indonesië en de overeenstemming over het plan-Blinker Overdracht aan Indonesië op 1 mei 1963? Overeenstemming met Indonesië op essentiële punten 81 n Ernstig ongeluk met militaire vrachtauto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 augiiatun 1962 118e Jaargang No. 19218 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 fDAsflE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zi^nkzee, Postbus no. I, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zterikzec. Redakleur: M. i Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm! I 1,—- per stuk. In dit nummer: Canadees huwelijk te Zierikzee VERPLICHTINGEN TEGENOVER EUROPA NAKOMEN MYSTERIE DAMES-MET-VERGIF OPGELOST WASHINGTON, 1-8. - President Kennedy heeft woensdag op zijn we kelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering, ook al hcudt zij rekening met gebleken nieuwe mogelijkheden voor het con stateren van ondergrondse kernont ploffingen in verwijderde landen, vast moet houden aan de eis dat een overeenkomst betreffende een verbod op het nemen van kernwa penproeven bepalingen dient te be vatten. die voorzien in een onder zoek ter plaatse naar waargenomen ondergrondse ontploffingen, waar van de oorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Hij voegde hieraan toe: „De Ver enigde Staten zijn mogelijk wel tot consesaies in staat wat betreft het aantal inspecties ter plaatse, die de endertekenaren van een dergelijk ak koord op hun grondgebied zouden moeten toestaan. Kennedy deed opnieuw een beroep op de Sowjet-Unie om in te stem men met internationaal toezicht op de naleving van een overeenkom t betreffende het verbieden van proef nemingen met kernwapens. Hij verklaarde dat Arthur Dean. die de Amerikaanse afvaardiging naar het Gcnecfse overleg leidt, naar de conferentietafel zal terug keren mot volmachten voor een grondige technische en politieke be spreking van de hiermede samen hangende vraagstukken. „De Verenigde Staten zouden wil len dat de Sowjet-Unie in beginsel instemt met het stelsel van inspectie ter plaatse. Daarna zou het moge lijk zijn te spreken over een vermin dering van het aantal controlepos ten", aldus de president. De president zei dat de Verenigde Staten mogelijk nog proefnemingen met kernwapens op het in de Grote Oceaan gelegen eiland Johnston zul len nemen. Een definitieve beslissing zal echter eerst worden genomen, wanneer de schade, die verleden maand aan de lanceerbasis op het eiland werd aangericht door hek mislukken van een proefneming om een kernwapen op grote hoogte te doen ontploffen, is hersteld. Hij verklaarde dat met deze voor genomen kernproeven de jongste reeks van Amerikaanse proefnemin gen zal worden afgesloten. Geen wijziging van Amerikaanse kernwapenstrategie Een verslasgever stele'c de presi dent een vraag over berichten, vol gens welke de pensionering van ge neraal Lauris Norstad als opperbe velhebber der NAVO-strijdkrachlen en zijn vervanging door generaal Lyman Lemnitzer, een „algehele ver andering in de Amerikaanse kern wapenstrategie inluidt, die zover zou Eindbeslissing ligt bij Soekarno DJAKARTA, 1-8. In officiële krin gen te Djakarta wilde men woens dag de berichten uit Washington over de verkregen overeenstemming voor de overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea noch bevestigen, noch ontkennen; men wenste zich van commentaar te onthouden tot dat minister Soetyandrio donderdag in Indonesië zal zijn teruggekeerd. Er was voor woensdag of donder dag geen tijdstip vastgesteld voor een kabinetsvergadering over de ont wikkeling in de kwestie Nieuw-Gui nea. President Soekarno heeft wel met enige ministers woensdag ver gaderd over economische aangele genheden en de aanstaande Aziati sche Spelen. Ook werd niet ver wacht, dat de „operationele staf voor de bevrijding van West-Irian" vóór de aankomst van minister Soeban- drio zal bijeenkomen. In semi-officiële kringen vernam A.F.P., dat er in Indonesië in de ho gere kringen een gevoel van ontmoe diging bestaat ten aanzien van het tijdstip van de symbolische over dracht van West-Nieuw-Guinea aan Indonesië, namelijk mei 1963. Als de berichten dienaangaande juist zijn komt het er op neer, dat Indonesië het werkelijke bezit van Nieuw-Gui nea verkrijgt slechts enkele maan den na het tijdstip, dat president Soekarno had geëist voor de „bevrij ding" van het gebied, 1 januari 1963, aldus deze zegslieden. Flauwe reactie In dit verband werd er de aan dacht op gevestigd, dat de berichten van de persbureaus uit Washington over het bereikte akkoord, slechts een karige vermelding hebben ge vonden in de kranten te Djakarta en dat daarbij het tijdstip van mei 1963 algemeen werd verzwegen. Ra dio-Djakarta maakte in zijn uitzen dingen van woensdagochtend en van woensdagavond in het geheel geen gewag van het akkoord, maar wel van het optimisme van Oe Thant en in Amerikaanse regeringskringen over de mogelijkheid van een over eenkomst. De radio citeerde ook de mededeling van minister Soebandrio dat de eindbeslissing ligt bij presi dent Soekarno. kunnen gaan, dat de Verenigde Sta ten mogelijk zouden overwegen zich geheel los te maken van hun huidige verplichtingen voor het aanwenden van deze wapens in geval van een aanval op Europa". Kennedy antwoordde: „Er schuilt geen wcord waarheid in deze be richten. ofschoon ik wel enigszins vermoed door wie en waarom ze in de wereld zijn gebracht. Generaal Lemnitzer zal de be slaande Amerikaanse politiek uit voeren. Wij zullen onze verplichtin gen cm Europa in geval van een aanval te verdedigen, bl:vcn nako men en wij kunnen da* niet doen zender onverzwakte handhaving van rnze kern wapenmacht", aldus de Amerikaanse president. President Kennedy over Nieuw-Guinea WASHINGTON. 1-8. In antwoord op een vraag m commentaar op de overeenstemming, die Nederland en Indonesië in hun inleidende bespre kingen over de toekomst van west- Nieuw Guinea hebben bereikt, ver klaarde president Kennedy: „Het voorlopige akkoord moet nog door de twee betrokken regeringen worden goedgekeurd, doch wij kunnen nu reeds zeggen dat wij veel dank ver schuldigd zijn aan ambassadeur Bunker en degenen, die aan het overleg hebben deelgenomen". De president gebruikte de Indone sische term „Irian Barat" om west- Nieuw Guinea aan te duiden. Dagboek van Livingstone LONDEN, r-8. Een met potlood gekrabbeld dagboek van de Afri kaanse ontdekkingsreiziger dr. Da vid Livingstone, is woensdag in Lon den geveild voor een bedrag van 10.500 gulden. Het heeft betrekking op een expeditie in' 1862. Zaak Nieuw-Giiinea in beslissend stadium ben verklaard te hopen dat het ak koord in het midden van deze maand cp liet hoofdkantoor van de V.N." te New York kan worden getekend. Dr. Van Roijen zei dat op alle es sentiële punten overeenstemming is bereikt. Een aantal details moest nog worden geregeld. WASHINGTON. 1-8. - De Neder landse en Indonesische onderhande laars hebben het oog op een datum in het midden van deze maand voor de ondertekening van een akkoord betreffende de overdracht van wes telijk Nieuw-Guinea. Dinsdag werd verklaard dat Indonesië denkt aan 17 augustus, de dag waarop het ze ventien jaar geleden onafhankelijk werd. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard dat 1 mei aanstaande is gesteld als voorlopige datum voor de overdracht aan Indonesië van het bestuur over Nieuw-Guinea, dat zal worden gevoerd onder auspiciën van de Verenigde Naties. Voordien zou een tijdelijk V.N.-bestuur worden in gesteld. Volgens diplomaten te Was hington verwacht men, dat de V.N. zal beginnen het bestuur van de Ne derlanders over te nemen, zo spoe dig mogelijk na de ondertekening van 'n officieel akkoord, deze maand De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Subandrio, is intussen per vliegtuig op weg naar Djakarta waar hij president Soekar no verslag van de onderhandelingen zal uitbrengen. De Nederlandse onderhandelaar, dr. Van Roijen, zal in Den Haag rap port komen uitbrengen. Beiden heb- Mevrouio G. Dammer-van der Molen te Oude Pekela, een van de twee dames, aan wie in een Amsterdamse apotheek inplaats van een laxeermid del giftig zinksulfaat werd verkocht, is woensdagochtend in het ziekenhuis onderzocht. Zij werd evenals haar zuster in Amsterdam pas na dagen speu ren door de politie en andere instanties gevonden. - Foto: voor haar huisje (achtergrond) aan de Hanekampslaan te Oude Pekela begeeft mevrouw Dammer zich naar de auto, ivelke haar naar het ziekenhuis zal brengen. - Inzet: mevrouw G. Koers-van der Molen uil Amsterdam, haar zuster. Dr. Van Roijen terug in Nederland Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 9 J Geld kost dikwijls te veel. i ken foto van de besprekingen over de crisis in Algerië, die tooensdag in Algiers zijn begonnen tussen de vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering Mohammed Boudiaf en Belkacem Krim enerzijds en Mohammed Chiiler, afgezant van Ben Bella, anderzijds. - Op de foto v.l.n.r. om dc tafel: kolonel Mohammed Oul Hadj, commandant van het militaire district 3; Mohammed C'hider, Belkacem Krim en Mohammed Boudiaf. "Volksstemming Een belangrijk element in het ont- werp-akkoord is de bepaling inzake de volksstemming onder de bevol king van Nieuw-Guinea over haar toekomst. Dit recht tot zelfbeschik king, een eis van Nederland, is ver vat in het plan-Bunker, dat de basis vormt van het akkoord. In V.N.-kringen is dinsdag ver klaard dat het ontwerp-akkoord in een volksstemming voorziet tien jaar na de overdracht van het bestuur aan Indonesië. Oe Thant, de waarnemende alge mene secretaris van de V.N., heeft dinsdag na een gesprek met dr. Su bandrio gezegd optimistisch te zijn wat betreft het eindresultaat van de onderhandelingen. Belgische politieman door onbekende beschoten Opsporingsactie in Belgisch- Nederlands grensgebied BRUSSEL, 1-8, Op de Kalmthout- se heide in het Belgisch-Nederlandse, grensgebied ten zuiden van Ossen- drecht, hebben Nederlandse en Bel gische politiemannen woensdagavond een grote opsporingsactie ingezet, na dat een Belgische politieman door een onbekende is beschoten met een revolver. Deze man schoot op de Bel gische agent toen hij werd gesom meerd naderbij te komen en zich te legitimeren. De nasporingen hadden woensdagavond, toen bij het invallen van de duisternis de opsporingsactie moest worden onderbroken, nog geen resultaat opgeleverd. Er is gedacht aan de mogelijkheid, dat de man die op de Belgische agent schoot, een deserteur uit de leger plaats Ossendrecht zou zijn. Bii de Legervoorlichtingsdienst was echter niets bekend van zulk een geval van desertie. Wel is bij het onderzoek ook de marechaussee ingeschakeld. SCHIPHOL, 2-8. Met het lijntoe- stei van de K.L.M. uit New York is heden (donderdag)-morgen op Schip hol aangekomen dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur te Was hington en leider van de Nederland se delegatie die nabij Washington over Nederlands Nieuw-Guinea be sprekingen voert met een Indonesi sche delegatie. De heer Van Roijen was vergezeld van zijn echtgenote. Aan journalisten die hij terstond na zijn aankomst te woord stond meende de heer Van Roijen weinig nieuws te kunnen vertellen, omdat dit nieuws hem door middel van de persbureaus reeds was vooruit ge ijld. Hij bevestigde dat er een overeen stemming is bereikt op essentiële punten. Met name is er een uitvoe rige regeling getroffen voor het zelf beschikkingsrecht. Dit is, aldus dc heer Van Roijen in een overeen komst met Indonesië over Nieuw- Guinea een punt, dat van Neder landse zijde altijd als het meest be langrijke is beschouwd. Naar onze mening geeft een rege ling waarover de delegaties thans overeenstemming bereikten, waar borgen aan de Papoea-bevolking voor een zinvolle uitspraak over haar toekomst. Het betreft hier na tuurlijk een voorlopig akkoord en ik geloof wel, dat er op de belangrijk ste punten een aanvaardbare- oplos sing is verkregen. Maar natuurlijk moet de regering het nog goedkeu ren en dan is daarna het laatste woord aan het parlement. Op een vraag van een der journa listen antwoordde dr. Van Roijen dat minister Soebandrio zal trach ten er president Soekarno van te overtuigen dat datgene, wat de de legaties tot nu toe hebben bereikt, voor Indonesië aanvaardbaar is. Op een andere vraag, hoe de heer Van Roijen de toekomstige betrek kingen tussen Nederland en Indone sië ziet luidde het antwoord: „Ik ben er van overtuigd, dat het op den duur tussen Nederland en Indonesië zal komen tot goede en hartelijke betrekkingen, al kan ik natuurlijk niet zeggen of dit in een nabije toe komst het geval zal zijn door een akkoord over Nieuw-Guinea. Ik heb uiteraard niet in de kristalbol geke ken". Zoals gemeld zal de heer Van Roij en naar verwachting vrijdag verslag uitbrengen aan de ministerraad. WAT UQT DE Eén (lode en vier gewonden DEN IIAAG 1-8. In de nacht van dinsdag op woensdag is in West- Duitsiand een Nederlandse militaire vrachtauto van de weg geraakt, langs een boom geschampt en omgeslagen. Als gevolg van dit ongeluk is de dienstplichtige sergeant C. Bonge- naar uit Gilze om het leven geko men. Hij was 22 jaar en ongehuwd. Twee andere militairen liepen ern stige verwondingen op. Het zijn de 23-jarige ongehuwde dienstplichtige .sergeant J. Y. Wielinga uit Alkmaar en de 20-jarige gehuwde dienstplich tige soldaat A. J. Tissen uit Den Haag. Het ongeluk gebeurde tussen Solingen en Nienburg bij de plaats Borstel. De heer Bongenaar liep zeer ernstige wonden op en is woensdag morgen aan de gevolgen overleden. De vrachtauto (een drietonner) maakte deel|Uit van een kolonne au to's en reed achteraan. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk dat de chauffeur een „black out" kreeg. De auto was geladen met munitie en behoorde bij het elfde geniebataljon. Bij het ongeluk zijn twee militai ren licht gewond: de dienstplichtige soldaat J. H. Leijnscn uit Amster dam (20 jaar) en de dienstplichtige soldaat De Beukers uit Noordwijk (eveneens 20 jaar). De vier gewonde militairen zijn opgenomen in een ziekenhuis in Solingen. „GEEN INTERESSE" BALTIMORE, 31-7. „Geen in teresse", antwoordde Richard Byrd, redacteur van een blad in Baltimore, toen iemand hem opbelde met de mededeling, dat een vrachtauto van een heuvel af een huis was bin nengereden. „Ik ben blij dat u het zo kalm opneemt", aldus de tipgever, „het was namelijk uw eigen huis Overleden bij volksdans INNSBRÜCK, 1-8. - De 65-jarige heer J. B. uit Delft is op een volks feest in Zirl, Oostenrijk, door een hartaanval getroffen en overleden. De heer B„ die met vakantie was, nam deel aan een „Schuhplattler", (een inspannende volksdans). Veranderlijke bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe perioden met zonne schijn maar hier en daar ook een regenbui of onweer. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot zwakke wind. overwegend uit westelijke richtin gen. 3 aug. Zon op 5.03, onder 20.28. Maan op 8.01, onder 21.54. Nieuwe maan: 8 aug. te 16.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 aug. 5.20 v.m. 17.23 n.m. BROUWERSHAVEN 3 aug. 4.35 v.m. 16.58 n.m. Springtij: 2 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten zuiden van de grenslijn tussen de lucht met gematigde tem peraturen in onze streken en de zeer warme lucht in zuid-Frankrijk, ont wikkelde zich een storing, die nu boven midden-Frankrijk is gelegen en langzaam verder in noordooste lijke richting koerst. Ten noorden van deze storing ontstond gistermid dag aan de ingang van het Engelse Kanaal een klein regengebied, dat de afgelopen nacht ons land bereik te. Ten westen van Ierland ontwik kelt zich een nieuwe depressie, die zich langzaam over de Britse eilan den uitbreidt. Ons land komt mor gen tijdelijk in de zone tussen de naar Duitsland koersende storing en het depressiegebied bij Ierland. In verband daarmede zijn nu en dan perioden met zonneschijn waar schijnlijk, maar ook zal er hier en daar nog een regen- of onweersbui voorkomen. KAMPEN. Drie pompbedienden van een tankstation te Kampen zijn door de politie aangehouden. Zij worden ervan verdacht benzine, olie en andere voorraden te hebben verduisterd. Het zijn de 31-jarige B. J. K., de 33-jarige H. F. N. en de 24- jarige J. v. D. De politie heeft on geveer 7000 liter benzine en olie ter waarde van f 3500 achterhaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1