NU NU NU r bón Uitknippen en inzenden in open envelop, ge- af/ Nieuw onderwijsstelsel brengt ruime keuze k - (MO) ie (WAK) te in elektrische uitvoering Prijs compleet met koffer. (WAK) 8 Prijs compleet met korter. Dc Pfaff 8 heeft de vermaarde zélf-corrigerende dubbel-Tolcrcndc Pfaff-grijper. Melkdetailhandel ontstemt over starre houding minister De A.O.W. en het ontvangen van bijsteun Kleine oorzaak groot gevolg Hulp aan Algerije STAD EN PROVINCIE India kreeg besmet mee ZWIJN DE PRIJZEN GINGEN STERK OMLAAG I Pfaff heeft destijds de prijzen van verschillende typen naaimachines sterk verlaagd. Ondanks stijging van de produktiekosten, door loons verhogingen en de verkorting van de werkweek, blijven deze verlaagde prijzen gehandhaafd. Velen hebben reeds geprofiteerd van deze mogelijkheid om een nieuwe naaimachine van haar dromen te kopen. Ook U zult een ongekend plezier beleven van een nieuwe Pfaff. Gun U zelf zo'n Pfaff! PFAFF NAAIMACHINEHUIS W. RIKKEN N.V. Bergen op Zoom - Kortemeestraat 17 Telefoon (01640) 5878 hbs V: gragi PFAFF voorheen f 241.- 198.. handnaaimachine Prijs compleet met korter. voorheen f 286.- 235. voorheen f 367.- 298.. Ingebouwde verlichting. Ingebouwde motor. Een juweel van een elektrische naaimachine I frankeerd met postzegel van 4 cent, aan Pfaff, Den I Bosch. Verzoeke gratis toezending van de folder met de af- f beeldingen van de Pfaff-naaimachines. g Naam: I Straat:J Woonplaats: 12 OM DE MELKPRIJS UTRECHT, 30-7. De drie organisa ties van melkdetailhandelaren, t.w. de centrale melkhandelarenorganisa- tie te Utrecht, de rooms-katholieke bond van melkhandelaren te Am sterdam en de protestants christelij ke bond van melkhandelaren te Ut recht, hebben maandagmiddag in Ut recht een vergadering belegd, naar aanleiding van de door minister De Pous afgekondigde pryzenbeschik- king voor consumptiemelkprodukten Na de vergadering hebben zij het volgende gemeenschappelijke com muniqué uitgegeven: „De drie organisaties hebben met verbazing en verontwaardiging ken nis genomen van de door minister De Pous afgekondigde prij zenbe schikking voor consumptiemelkpro dukten. Die verbazing is een gevolg van het feit, dat de minister het no dig oordeelt in te grijpen in prijs verhogingen die in het algemeen uiterst minimaal zijn te noemen, ter wijl zij echter voor het voortbestaan van de melkdetailhandel van groot belang zijn. Bovendien begrijpt de melkdetailhandel niet waarom de minister meent juist bij deze groep te moeten ingrijpen, terwijl de melk detailhandel steeds geprobeerd heeft zich uiterst nauwgezet aan de spel regels te houden. De verontwaardi ging in melkdetailhandelskringen is een gevolg van de wijze waarop de minister nu al sedert enkele jaren de melkdistributie aan een zodanig strakke leiband houdt, dat de inko mens in die kringen belangrijk ach ter blijven bij die van alle andere groepen in de samenleving. Zo is het DEN HAAG, 27-7. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft in een bespreking met de vaste commissie voor maat schappelijk werk uit de Tweede Ka mer over de positie van de bejaar den die naast de A.O.W.-uitkering ook bijsteun genieten van de ge meente, verklaard, dat een gedeelte lijke wijziging van de armenwet om te voorkomen dat deze bijsteun ge kort wordt, niet goed mogelijk is. Een dergelijke wijziging zou het ge hele systeem waarop deze wet is ge baseerd omver werpen. De minister heeft in dit verband ook opgemerkt dat binnenkort een ontwerp-alge- mene bijstandwet wordt ingediend. Een groepsregeling voor deze be jaarden achtte de minister niet op portuun, omdat deze op dit ogenblik niet het effect van een recht kan hebben. Bij een groepsregeling wordt het aan de gemeente overge laten of zij al dan niet tot uitkerin gen willen overgaan. Dit blijkt uit een verslag van werkzaamheden van de vaste com missie voor maatschappelijk werk. Op verzoek van de vaste commissie is er op 27 juni een bespreking ge weest tussen de commissie en de minister. De commissie wilde de mogelijkheden onderzoeken vooreen nieuwe regeling ten behoeve van deze bejaarden. als gevolg van de houding van de minister onmogelijk gebleven een C.A.O. met de werknemers In deze bedrijfstak af te sluiten die beant woordt aan de gerechtvaardigde so ciale verlangens van de werknemers. Voorts blijkt het door de houding van de minister steeds moeilijker om bijvoorbeeld de dagelijkse melkbe- zorging, vooral op de voor ieder, be halve voor de melkhandel, geldende vrije zaterdag, gaande te houden. Het behoeft geen betoog, aldus de drie organisaties, dat hiermee meer reële consumentenbelangen door de minister op het spel worden gezet, dan met de enkele centen per gezin per week, die in het geschil tussen minister en melkhandel in het ge ding zijn. Ook de investeringen die voor 'n goede melkvoorziening nood zakelijk zijn, worden door de over- heidspolitiek in gevaar gebracht. De melkdetailhandel meent dan ook dat de minister met zijn maat regel een daad heeft gesteld, die zo wel tegenover de consument als te genover de melkhandel noch sociaal, noch economisch verantwoord is". Een vrachtauto, die maandag op de weg tussen de Westduitse plaat sen Salzgitter en Br&unschweig reed verloor een achterwiel. Dit wiel schoot door de middenberm naar de overzijde van de weg en ramde daar een personenauto, die enkele malen over de kop sloeg en tenslotte on dersteboven bleef liggen. Resultaat: één dode en vier gewonden, onder wie twee kleine meisjes. De bestuurder van de vrachtauto had aanvankelijk niets van het los raken van het achterwiel gemerkt. Eerst ongeveer vijfhonderd meter verder bemerkte hij dat er iets mis was, waarna hij stopte. De politie heeft de vrachtwagen in beslag ge nomen voor een onderzoek op zijn deugdelijkheid. UTRECHT, 31-7. De stichting' oe cumenische hulp aan de kerken en vluchtelingen is op zoek naar artsen, verpleegsters, leraren, maatschappe lijk werksters en bekwame vaklie den, die bereid zijn voor twee of drie jaar in Algerije te gaan werken. Nadat Algerije op 5 juli zelfstan dig werd, begonnen ook de vluchte lingen weer terug te keren cn uit Tunesië en Marokko zijn er bijvoor beeld al 130.000 gerepatrieerd. De hulpverleningsorganisaties die al ja ren namens de kerken in Algerije werken, hebben hun arbeid zonder onderbreking kunnen voortzetten. Het geven van medische hulp en het verdelen van voedsel staan daar bij bovenaan de lijst van werkzaam heden. Maar er zijn bijvoorbeeld ook al 90.000 bomen geplant ter vervan ging van het in de afgelopen jaren gekapte en verbrande hout. (Van een sociaal-economische medewerker) Minister Cals zal meer dan tevre den zijn. Zijn wetsontwerp dat be kendheid heeft verkregen onder de naam Mammoetwet is met grote meerderheid aangenomen. Helaas is de stemmenverhouding geen weer gave van de stemming in onderwijs kringen over deze wet. Dit is te wij ten aan het samentrekken van on derwijskundige problemen en be stuurlijke ordening in één wet. Het stichten en subsidiëren van scholen is nog iets anders dan het regelen van het onderwijs zelf. Het een zowel als het andere is belang rijk, maar behoort door verschillen de figuren te worden bekeken. Het merkwaardige is, dat de regering het aanvaarden van het ontwerp naar onze mening te danken heeft aan zijn voorstellen met betrekking tot de eisen van deugdelijkheid en aangaande de voorschriften tot in richting van het onderwijs. Het voor en tegen van de laatste problemen is door de Kamerfracties geheel in de politieke sfeer getrok ken en daaraan dankte de minister een groot aantal voorstemmers. H.b.s. verdwijnt De geslaagde toepassing van een wet is afhankelijk van de wijze waarop zij wordt uitgevoerd. In dit verband mag niet onvermeld blij ven dat vier van de vijf lerarenor ganisaties V.H.N.O, zich tegen aan vaarding van het wetsontwerp uit gesproken hebben. Wij moeten dus afwachten hoe het onderwijs in nieuwe stijl in de praktijk zal wer ken. Voorlopig zal de leek van al die veranderde schooltypen nog niet veel begrijpen. De tijd zal hier een goede leerschool zijn, In het nieuwe bestek wordt eigenlijk de bestaande h.b.s. opgeheven. Voor het middel baar onderwijs treffen wij in de toe komst de m.a.v.o.-scholen aan (mid delbaar alg. voortg. onderwijs). In de praktijk komt dit erop neer, dat de bestaande m.u.l.o.-scholen dit onder wijs zullen geven in een drie- of vierjarige opleiding, waarvan de eerste klas een brug jaar heet, zodat na dit jaar wisseling van scholen gemakkelijk zal zijn. In hoeverre de ze wisseling in de praktijk zal plaats vinden, mag zeker met reserve wor den afgewacht.' Als hoger schooltype opereren de scholen van het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs, waartoe in de toekomst de gymnasia, de athe nea en het lyceum worden gerekend. Ook deze scholen kennen het reeds vermelde brugjaar. Al deze scholen worden gezien als voorpoorten voor universiteit en hogeschool. Zij zijn dus meer op wetenschappelijke dan op maatschappelijke vorming gericht Waarom drie typen? De vraag ligt hier voor de hand, waarom er liefst drie schooltypen nodig zijn om het voorportaal van de wetenschap te vormen. De oor zaak zal wel liggen bij de in brede lagen levende wens om zoveel mo gelijk vorming van de hoogste graad tc verkrijgen, maar dan vergeet men dat slechts een kleine minderheid van dc jeugd intelligent genoeg is om dit onderwijs met succes te vol gen. De direkt op de maatschappij ge richte vorming zal straks plaats vin den in de h.a.v.o.-school (hoger alge meen voortgezet onderwijs). Het zal er wel op neerkomen, dat dit nieu we schooltype een verzwakt h.b.s.- programma zal aanbieden. Zij kan als zelfstandige school gaan bestaan, zij kan evengoed een. afdeling van een v.w.o-.school gaan vormen. Ook het onderbrengen van de m.m.s. bij dit schooltype wijst o.i, wel in een richting waarbij de h.a.v.o.-afdeling van een v.w.o.-school zal gaan ope reren als een uitlaat voor een leer ling, die het toekomstig wetenschap pelijk onderwijs niet zal kunnen volgen. Wij zijn erg benieuwd hoeveel zelfstandige h.a.v.o.-scholen er in de naaste toekomst zullen verrijzen. Na het h.a.v.o.-onderwijs zal nog hoger beroepsonderwijs mogelijk zijn. De betekenis en de toekomst van dit nieuwe schooltype is een van de grootste vraagtekens uit de wet. De positie van de universiteiten en ho gescholen blijft ongewijzigd. Meer verscheidenheid Al het nog niet genoemde onder wijs zal tot het l.a.v.o. behoren, d.i. lager algemeen voortgezet onderwijs. Wij zullen daarbij aantreffen o.m. alle bedrijfsscholen e.d. In deze nieuwe wet wordt het on derwijs meer mogelijkheid gegeven tot differentiatie, zo is de verwach ting van voorstanders. Tegenstan ders betreuren de vele naamsveran deringen en de misverstanden, die hieruit zullen voortvloeien. Hoe het ook zij, het moet een groot voordeel worden genoemd, dat na jaren van zoeken en tasten de zo noodzakelijke rust in het onderwijs zal terugkeren. In tal van schoolprogramma's is de invloed van minister Cals' ontwerp reeds nu merkbaar'. Afwijzing van de wet zou het onderwijs met zeker heid schade hebben berokkend en mogelijk een chaos hebben verwekt. Het is daarom praktisch ondenkbaar dat de Eerste Kamer het ontwerp nog zal verwerpen. De nieuwe schematische organisa tie van het onderwijs is een direkt voordeel bij de systeemloze veelheid die lot heden bestond. Binnen het kader van de wet is het mogelijk talrijke soorten van speciaal beroeps onderwijs in het leven te roepen, dat kan worden gebouwd op een of an der type van nu vastliggend alge meen vormend onderwijs. Bestaande scholen kunnen worden ingepast. De dynamiek in de maatschappij is toe genomen. Daarbij moet de opleiding zich aanpassen. Bij dit alles blijft dat niet het schooltype in de aller eerste plaats beslist over de toe komst van de leerlingen, maar wel de wijze waarop dit onderwijs wordt gegeven. Wanneer dit gemodelleerde onder wijsplan door onderwijzers, leraren en andere betrokkenen met geest drift wordt uitgevoerd, zal ons land cp onderwijsgebied een goede toe komst tegemoetgaan. Politiek is de wet een succes. Zal dit door het on derwijs wordon bevestigd? Drs. IIERMES. ZIERIKZEE Voor het middenstandsdiplo ma slaagde onder meer de leerlinge van de christelijke middenstandscur sus, mej. A. P. Murk. HAAMSTEDE Filmavond Strandpastoraat Dondhrdag 2 augustus a.s. orga niseert het Strandpastoraat een filmavond in garage Noordhoek. Vertoond zal worden de bekende film van de Russische Vogelwacht, Internationale avond op Beatrix-weide Op de Beatrixweide wordt zater dag aanstaande een internationale avond gehouden, georganiseerd door V.V.V. Hieraan zal medewerking ver leend worden door de groep van 40 Papoea-studenten, die momenteel in de Westhoek vertoeven. Met gitaar- begeleiding zullen zij liederen zingen in het Nederlands, maar ook in hun eigen taal. Verder staat geprogram meerd het optreden van de 270 kin deren met hun (30) leiders, die in het „Ostoerio"-hotel logeren. De or ganisatie waartoe deze jeugd behoort heet „Freizeit der inneren Mission" en stamt uit Westfalen. Ook deze jeugd zal liederen ten gehore bren gen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Kapelle: J. van Woerden, em.-predikant, Middelburg. Bedankt voor Krimpen a/d Lek: J. J. van der Grift, Ermelo; voor Haren: H. B. Oosthoek, Zwaagwest- einde. Geref. Kerken Aangenomen naar Hoogeveen (5e pred.-pl.): C. van Zuylen, Marken. Oud-Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Bruinisse: J. van de Poel, Ede. Paus Joannes heeft maandag de Japanse Shinto-hogepriester Sjizoe- ka Mazoebara in audiëntie ontvan gen. De gedachtenwisseling, welke plaats vond in het zomerverblijf van de paus te Castel Gandolfo, duurde een half uur. De hogepriester gaf de paus het ambtsgewaad van een Shinto-priester ten geschenke. In Jamaica is maandag een boer gearresteerd wegens een aanslag op premier sir Alexander Bustamente. Volgens de politie maakt de aanslag deel van een komplot tegen de pre mier uit. Vooral onder de boeren zou grote ontevredenheid over zijn beleid heersen, Twee Britse bergbeklimmers die aan een Russisch-Britse klimexpedi- tie in de Sowjet-Unie deelnamen zijn bij het bestijgen van een ruim 6.500 meter hoge top in het Pamir-ge- bergte om het leven gekomen. Dit heeft de Britse leider van de expe ditie, John Hunt, in een telegram bekendgemaakt Het Israëlische kabinet heeft zon dag besloten, geen immigrantenvi sum te verstrekken aan dr. Robert Soblen, de uit Littouwen afkomstige psychiater die in de V.S. op beschul diging van spionage voor dc Sowjd- Unie tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. CALCUTTA, 31-7. - De gezonc heidsdiensten van de Indiase state Bengalen en Assam zijn na een or derzoek tot de slotsom gekomen, d; de verlammingsverschijnselen die afgelopen maand bij enige honde: den bewoners zijn opgetreden, ve: oorzaakt zijn door het gebruik va brood, vervaardigd uit tarwemeB dat een Amerikaanse rooms-katïu lieke organisatie aan India ten g« schenke had gegeven. De Indiase regering en de genoen de organisatie hebben niet kunne vaststellen, hoe het meel besmet geraakt. Het merendeel van het me: is achterhaald. De familie wilde het Westhoek everzwijn zien, want er waren du delijke tekenen en dito beweringe dat zo'n dier er teas. Niet waa Men wil wel eens wat anders zie dan de broodjeswinkel op de hoi en de melkboer. Een echt everzwi heeft zijn eigen oer-merites. Het een ruig dier, borstelig en ongenaa baar en men kan er over vertell aan de achtergebleven familielede die het maar bij de gemakken i zorgvuldigheden van de grote sti hebben gehouden. Men trok de Westhoekse boss> in, men stond stil bij tijd en wij men bestudeerde de bodem op zo< naar prenten van het everzwijn, mi luisterde met gespannen aandacl maar een vlezig, ruiggeborste hardrennend wildzwijn liet zich n niet zien. De familie keerde we terug naar het begin van de roe en begon opnieuw te speuren en loeren tussen de bomen. Plotseli was er licht geritsel en dito gekra in het woud, waarin wijs de bom stonden, stil en zonder gerucht. familie-adem stokte, want nu gi- het gebeuren. Na enkele spannen minuten week het struweel uite: en werd iets zichtbaar, dat in een instantie voor de ruige snuit vil een everzwijn zou kunnen doorgac Ieder hield de adem in, maar to kwam een bloot toeristenbeen t voorschijn, waaraan ook het ve dere van een badgast vast zat. O op zoek naar everzwijnen? De 1 leurstelling was wel groot, ma zwijnenzoekers zijn moedige en vtj hardende mensen. De tocht wei voortgezet. Pa sprak: „Ze moeten toch wezen". En ma vulde aan: „I zullen ze wel te zien krijgen", jeugd speurde mee, want alle zoe beetjes helpen immers, ook in lm wilde bos. Maar het werd een nt teloze zaak, want de zwijnen liet zich niet zien, gesteld al dat ze waren. Pa gaf tenslotte het sein maar mee op te houden. Men maal geheel ontspannen de terugtocht daar aan het begin van de roi stond ook het begin van de ellen zwart op tuit geschreven, t.w,: „l zijn sporen van bosvarkens". De j milie - altijd netjes in de natuxn snapte er niets vanmaar in het k tel heeft men toen zijn licht opt stoken. Pa vroeg voorzichtig: „Bc varkens zijn toch everzwijner. „Nee", zei de hotelier, „dat z\ smeerpoetsen en daar behoef je n lang naar te zoeken". Gelukkig ma de familie had het papier en de l nanenschillen niet zien liggen en leen maar oog gehad voor het bo ende woord: ..Bosvarkens". A slogans mort men voorzichtig z{ E1LANDM/

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7