NORSTAD gaf het op HISTOR Ckefarine ,4 Restaurant voor vrouwe n Dreischor's Slingerbos als compensatie voor het „Appeldijkje" Brouwse sportverenigingen worden ongeduldig SPORT Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Wanneer worden de banken geplaatst? weer trouwen in „Plaesenuus" Dreischor was vroeger een agrari sche gemeente met landelijke rust en gemoedelijkheid, waar het door de eeuwen heen goed toeven was in het lommer van de bomen en het struikgewas, beschermd tegen de zon, die toen minder taboe was dan deze zomer. Ondanks de vele won den, die de laatste wereldoorlog en de watersnoodramp het dorp heb ben toegebracht, is er in feite niet zoveel veranderd in het vroegere vlassersdorp aan de Grevelingen. Wel heeft Dreischor als zelfstan dige gemeente opgehouden te be staan, doch dit is nauwelijks merk baar. Vooral nu het bestuursappa raat van Brouwershaven - waarbij Dreischor is ingelijfd - de eerste ja ren nog wel in Dreischor gehuisvest zal blijven, betekent deze verande ring voor de inwoners slechts een formaliteit, welke men rustig heeft aanvaard als een maatregel van ho gerhand. Met een zekere trots mag gezegd worden, dat Dreischor haar rustige sfeer en haar landelijk ka rakter behouden heeft. De hoefstal in de open lucht is nog steeds in'-* tact gebleven en in het midden van de bijna cirkelvormige ring staat nog altijd.de imposante kerk als een kloek tussen haar kuikens te wach ten op de restauratie van haar laat ste lidtekens, om straks weer in oude luister als bedehuis dienst te doen. Het „Plaesenuus" doet dus voor lopig weer dienst als trouwzaal voor de dorpelingen en ook de bekende spreuk boven het toegangspoortje „Doet wel en vreest niemant" heeft door de eeuwen heen nog geen let ter van haar betekenis verloren. De talrijke vreemdelingen welke het pittoreske raadhuisje uit het jaar 1637 bewonderen, proberen de betekenis naar de volle waarde te schatten, want zo'n treffend op schrift zou men immers ook heden ten dage nog kunnen bezigen Nee, veel is er niet veranderd in Dreischor en dat het dorp eens een apart eiland is geweest, een heer lijkheid met eigen rechtspraak heeft gekend, is heden ten dage nog merkbaar aan een klein deel van de bewoners. Een na-ramps bos Toch heeft Dreischor er naast het vermaarde vakantie-oord aan de Ring sinds enkele jaren nog iets bij gekregen in de vorm van een bos. Het Slngerbos zou men het kunnen noemen, maar velen in het dorp bezigen ook vaak de uitdrukking „Het Laantje van Nooitgedacht". Na de watersnoodramp bood Dreischor een troosteloze aanblik. Er was als het ware geen groen strookje te vin den en ook practisch alle bomen en struiken waren door het zilte water verzwolgen. Nu - bijna tien jaar na de overstroming - is het dorp weer al aardig in haar groen gekomen en het „Slingerbos" draagt hier een belangrijk deel aan bij. Dit „Laantje van Nooitgedacht" vormt sinds kor te tijd een vertrouwde schakel tus sen de Bogerdweg en de Molenweg en men zou het beboste pad als een welkome compensatie kunnen be schouwen voor het in 1953 afgegra ven „Appeldijkje" en de eveneens aan de ramp ten prooi gevallen van Langeraadsdijk, aan welke „dijken" zich in vroeger jaren amoureuze pe rikelen afspeelden. Ofschoon de ge meente kosten noch moeite gespaard heeft om het „Slingerbos" een aan trekkelijk aanzien te geven, man keert het nu alleen nog maar aan de onontbeerlijke bankjes. De naam „Nooigedacht" houdt echter een veelbetekenende belofte in voor de toekomst en we geloven niet dat het nog lang zal duren eer de begeerde banken er zullen staan. Hopenlijk zullen de banken dan naar waarde geschat worden en niet met figuren als een met pijlen door boord hart worden verminkt. Onvermijdelijk wordt achter het recente heengaan van generaal Lau- ris Norstad als opperbevelhebber van de NAVO een meningsverschil over de kernwapens gezocht. Hijzelf rept er niet over in zijn verzoek aan president Kennedy hem, de 55-jarige te pensioneren. Hij constateert slechts dat er geen abnormale span ningen zijn en dat de tijd voor een rustige commandowisseling derhalve gunstig is. De kundige militair toont hiermee weer ook een begaafd di plomaat te zijn. Want inderdaad staat de Noordatlantische Verdrags organisatie nu niet onder zware druk van buiten, maar intern zijn er wel degelijk spanningen. Ten eerste over de kernwapens. En bij de discussie over Norstads opvolging kan er nog gemakkelijk een bij komen. De traditie is ook ditmaal gevolgd. De NAVO-raad heeft Washington uitgenodigd een kandidaat voor te dragen voor het opperbevel. President de Gaulle achtte nog niet de tijd gekomen om de bondgenoten terloops te wijzen op zijn overtuiging, dat het dit keer niet zo absurd zou zijn, de keus op een Fransman te laten vallen. Kwaad Het is bekend dat Norstad teleur gesteld is dat hij de Amerikaanse regering niet heeft kunnen winnen voor de idee van een NAVO-kern- macht. Hij weigerde zelfs in Athene de NAVO-ministerraad bij te wonen, waarop de Amerikanen de NAVO een paar Polaris-duikboten schon ken, overigens zonder de kernwa pens daarvan geheel uit handen te geven Norstad - en secretaris-generaal Stikker - zijn er vóór de NAVO zelf de beschikking en zeggenschap over kernwapens te geven. Daarmee zou ook de Franse ijver voor een eigen force de frappe voor een groot deel zinloos zijn gemaakt. Daarmee was ook voorkomen dat zich in de NA VO een soort minderwaardigheids complex ontwikkelt, dat zij wel een conventionele strijdmacht op mag bouwen, maar toch in politiek-stra tegische zaken een organisatie van de tweede rang blijft: in kernzaken afhankelijk van de V.S., die op dat stuk hun monopolie niet opgeven. Minister Rusk heeft daar wellicht een reden voor. Als de V.S. en de U. S.S.R. beide aan hun monopolie vasthouden, blijft de kans bestaan dat zij beiden eens in een tweege sprek de grote problemen uit de weg ruimenSchept Washington nieuwe kernmachten - west-Europa bijvoor beeld - dan kan Moskou moeilijk zijn Warschaupact of wellicht Pe king zeggenschap over atomaire strijdmiddelen onthouden. Het ge sprek zou meer partners krijgen, waardoor evenredig de kansen op overeenstemming kleiner worden. Hoop opgegeven Deze filosofie is van zuiver Ame rikaans standpunt misschien niet on logisch, al kan men het de Europese naties niet zwalijk nemen dat ze er minder geestdrift voor aan de dag leggen. Norstad heeft sinds 1956 ge By eenkomst op korte termen blyft uit BROUWERSHAVEN, 29-7. In het prille voorjaar van 1962 heeft het gemeentebestuur van Brouwersha ven zieh met een schrijven tot de sportverenigingen in Brouwersha ven, Dreischor en Zonnemaire ge wend waarin de verenigingen ver zocht werd een standpunt in te ne men ten aanzien van de Stichting „Sportterrein Dreischor". Zoals bekend besloot de voorma lige gemeenteraad van Dreischor ln 1957 om het door de Nederlandse Heidemaatschappij in Dreischor aan gelegde sportterrein over te dragen aan een stichting, die hiervoor spe ciaal in het leven werd geroepen. Men was namelijk van oordeel dat het belang van de exploitatie met zich mee moest brengen dat de be langhebbende verenigingen in Drei schor mede-verantwoordelijk moes ten zijn voor de gang van zaken. Men achtte hiervoor de aangewezen vorm dan ook een stichting, omdat deze vorm, in verband met de aard van de behartiging van het openbaar belang daarvoor bijzonder aange wezen moest worden geacht. Uit het vermogen van de toenmalige ge meente Dreischor werd een kapitaal afgezonderd van tien gulden en al dus werd de weg geëffend om de Stichting „Sportterrein Dreischor" in het leven te roepen. Nu Dreischor echter per 1 januari 1961 bij Brou wershaven werd ingelijfd en als zelfstandige gemeente werd opgehe ven ontstond een wat vreemde si tuatie. Het beheer der sportvelden Het beheer van de sportterreinen in Brouwershaven en Zonnemaire was in handen van b. en w. terwijl het terrein te Dreischor in beheer was bij een afzonderlijke stichting. Naar de mening van b. en w. van Brouwershaven was het niet juist dat er verschillen in beheer inzake de sportterreinen in de diverse ker nen bestaan. B. en w. van Brouwers haven hebben zich toen met een schrijven tot div. verenigingen ge wend, waarin twee mogelijkheden naar voren werden gebracht om tot een oplossing te komen. 1, Uitbreiding van de bestaande stichting te Dreischor tot de ge hele gemeente Brouwershaven, zodat dus alle verenigingen daar in opgenomen kunnen worden; 2. Opheffen van d? bestaande stich ting te Dreischor, waardoor dus alle sportterreinen in beheer bij burgemeester en wethouders zou den komen. Daarna lag het in de bedoeling van b. en w. van Brouwershaven op „korte termijn" een bijeenkomst te beleggen met vertegenwoordigers van de diverse verenigingen om tot een definitieve regeling te komen. Door diverse verenigingen is inmid dels al een standpunt ingenomen doch de bijeenkomst laat op zich wachten, wat met zich meebrengt dat men vooral in Dreischor - waar de verenigingen het leeuwenaandeel moeten opbrengen aan terreinhuur - langzamerhand ongeduldig begint te worden. Ingezonden mededeling GEZAMENLIJKE DEALERS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Ongeveer veertig mensen die in Vico Del Gargano bij Foggia in zuid- Italië aan een bruiloftsmaal hadden deelgenomen, zijn met ernstige ver giftigingsverschijnselen in een zie kenhuis opgenomen. Vermoed wordt dat het op het menu voorkomende gebak bedorven was. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 30-7. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten - op monster - f 30-41, prima kwali teiten daarboven; schokkers - op monster - f 30-44, prima kwalitei ten daarboven. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh I eindigde zonder één verliespunt aan de kop WIK II werd kampioen in 2e klasse B Voetbalverrassingen te Ouwerkerk kampioen in 2e klasse B Voetbalverrassingen te Ouwerkerk en Renesse Ruitershow trok enorme belangstelling VOETBAL Renesse-Eindhoven combinatie 6-3 De gasten, die o.m. de oud-inter nationaal Jan Renders (P.S.V.), zijn clubgenoot v. Os en de midvoor van Eindhoven Oomen in hun gelederen hadden, liepen in deze westrijd te gen het verrassend goed spelende Renesse een zware ontgoocheling op De veronderstelling voor de wed strijd, dat zij zonder veel moeite de duinbewoners onder de voet kon den lopen, bleek al spoedig op een misvatting te berusten, daar de hard werkende en uitstekend com binerende rood-witten geenszins van plan bleken te zijn en kat en muis-spelletje met hun te laten spe len. In de achterhoede blonk vooral stopper A. Jonker, die midvoor Oomen praktisch geheel aan banden wist te leggen, uit. In de voorhoede wisten de beide vleugelspelers Boer- ma en Goossens steeds weer gevaar voor de Eindhovense veste te schep pen met hun uitstekende voorzetten. Th. Matthijsse, die na een verblijf van één jaar bij Zwaluwen, weer in zijn oude omgeving was terugge keerd. vierde zijn rentree op de mid denvoorplaats met drie doelpunten. Voor de contractspeler van P.S.V. van Os had deze wedstrijd minder prettige gevolgen, daar hij bij een kopduel het ongeluk had zijn neus been t je te bixken, tei-wijl hij daar naast nog een kaakfraktuur opliep, waardoor hij naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee moest wor den vervoerd. Vanaf de aftrap toog Renesse on bevangen ten aanval en al spoedig slaagde v. d. Hoek er met een ver rassend boogschot in de thuisclub de leiding te geven (1-0). Intussen had Oomen al geprobeerd doelman Krijger onder vuur te nemen, maar zijn schoten waren in de meeste ge vallen te slecht gei'icht om succes te kunnen boeken. Toen hij echter Jon ker eenmaal te vlug af was, wist hij door de verdediging heen te breken en via de handen van Krij ger te scoren (1-1)- Renesse liet zich door dit doelpunt echter geenszins intimideren en toen Boerma na fraai solowerk een viertal verdedi gers van zich af wist te schudden, plaatste hij het leder naar de vrij staande Matthijsse, die geen moeite had om te scoren (2-1). De tweede helft werd ingezet met een kogel van Oomen, die juist naast vloog. Toen bij een aanval van Renesse een der verdedigers verkeerd terugspeelde, was het voor Matthijsse een koud kunstje de voorsprong tot 3-1 op te voeren. Wel kwamen de Eindhovenaren via een strafschop terug tot 3-2, maar hier had de hardwerkende Boerma met een hard schot direct zijn antwoord op (4-2). Toen Renders even later van korte afstand het doel van Re nesse wist te doorboren (4-3) bleek alles nog mogelijk te zijn. De bezoe kers begingen hierbij evenwel de fout om veel te ver op te dringen, waarvan Matthijsse, toen hij op het middenveld het leder te pakken kreeg, met een machtige rush van wist te profiteren (5-3). Renders en Oomen gingen hierna de back plaatsen bezetten, maar zij konden toch niet voorkomen, dat de Meij met een hard en fraai schot de eind stand nog op 6-3 wist te brengen. Vakantiegangers beroofd op autosnelweg AMSTERDAM, 30-7. Het jeugdige Amsterdamse echtpaar Wijers, dat vrijdag opgewekt aan zijn vakantie was begonnen, is in het weekeinde in een droefgeestige stemming in de hoofdstad teruggekeerd. Op de auto snelweg bij Oberhausen werd nage noeg de hele bagage gestolen toen het echtpaar naast de motor in de slaapzakken lag te slapen. De rovers lieten alleen enkele kledingstukken achtei*. De politie acht het niet uit gesloten dat het echtpaar is be dwelmd. Ingezonden mededeling Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek ie makent De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buitje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 LANDBOUW EN VEETEELT Melkmachines moeten schoon zijn leerd de belangen van de Oude We reld mee te laten wegen in zijn oor deel. Dat heeft waarschijnlijk tot het grote meningsverschil geleid in zijn gesprek met Kennedy begin van dit jaar. Hijzelf heeft dus nu de hoop opge geven dat zijn visie op het NAVO- kernzwaard nog een kans maakt. Dat betekent dat secretaris-generaal Stikker een bondgenoot kwijt raakt. Tenminste als men aanneemt dat de diplomaat Norstad met zijn pensi oen ook hélemaal van het politieke toneel verdwijnt. En dat is eigenlijk moeilijk te verwachten van een zo energiek man. Wellicht dat Europa in hem juist een waardevol ambas sadeur uit roeping krijgt, wanneer hij na november terugkeert naar de V.S. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De heer W. ten Have sr. uit Bussum, die als bak kersknecht zijn loopbaan begon en sinds 1906 eigenaar is van de Am sterdamse uitgeverij en boekhandel W. ten Have aan de Kalverstraat, viert heden zijn 90e verjaardag. AMSTERDAM. Ruim 14.500 passa giers zijn in het afgelopen weekeind met de dag- en nachtdiensten van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland en de British Railways in Hoek van Holland aangekomen en vertrokken. ARNHEM, Het zesjarig zoontje van de uit Rotterdam afkomstige fa milie van Eekeren is in Arnhem in het water gevallen en verdronken. WEMELDINGE. De 65-jarige me vrouw J. Sinke-Wabeke uit Wemel- dinge is als gevolg van een aam-ij- ding door een personenauto, be stuurd door de heer J. H. uit Noord- dijk (Groningen), om het leven ge komen. Het ongeluk gebeurde op de Wemeldingse Zandweg, splitsing Kerkweg, waar mevrouw Sinke op de fiets reed met 'haar man. AMSTERDAM. Alle kinderen van de Mariaschool in Amsterdam, waar kortgeleden enkele polio-gevallen zijn geconstateerd, hebben nu een anti-poliostof, het „oraal vaccin Sa- bin" toegediend gekregen. BRUMMEN. Op de Zutphense- straat in Brummen is een auto uit de bocht gevlogen. De auto, afkom stig uit Hamburg en op weg naar Noordwijk moest worden weggesleept Van de inzittenden werden er drie met ernstige verwondingen overge bracht naar het algemeen zieken huis te Zutphen. HILVERSUM. De federatie van omroepverenigingen, waarin verte genwoordigd zijn de AVRO, KRO, NCRV en de VARA, heeft een rap port uitgegeven waarin de uitkom sten van enige enquêtes op het ge bied van radio en televisie worden besproken en waarin gereageerd wordt op publikaties over radio- en televisieprogramma's. KORFBAL. Hoewel er voor de competities van de SDKB in de afge lopen week maar een klein pro gramma werd afgewerkt zijn er toch een aantal beslissingen gevallen. In de le klas werd de competitie afge sloten met de ontmoeting tussen Brouwershraven en Burgh, welke door de kampioenen met 4-1 werd gewonnen. De club uit de Westhoek heeft het hiermee gepresteerd zon der een enkel verliespuntje de com petitie te beëindigen. De eindstand in de le klas is nu geworden: Burgh WIK Br.haven 15 15 0 0 109- 28 30 15 9 2 6 68- 48 20 15 8 3 4 51- 40 17 2 verliespunten Zeemeeuwen 15 5 2 8 46- 65 12 N.kerk 15 2 4 9 38- 76 8 Unitas 15 0 1 14 28-101 1 In de 2e klas A is zowel de be slissing voor de belangrijke 2e- als voor de laatste plaats gevallen. Daar Stormvogels te Dreischor een zwaar bevochten 1-0 overwinning ivist te behalen op NOAD zijn zij nu defini tief op de 2e plaats geëindigd, waar door zij een promotie-degradatie- wedstrijd zullen moeten spelen tegen het in de le klas onderaan geëin digde Unitas. Hoewel NOAD geen winst wist te behalen tegen Storm vogels, is zij toch in veiligheid ge komen daar Nieuwerkerk II zijn laatste wedstrijd tegen DOSKO te Noordwelle met 9-4 verloor, terwijl zij bovendien nog 2 winstpunten in mindering kregen wegens het uit komen van een ongerechtigde spe ler. Burgh II 15 13 1 1 81-25 25 2 verliespunten Stormvogels 15 10 2 3 41-29 20 ling uitkomende Dreischor met 4-2 te kloppen. In verband met het mos- selfeest werd de ontmoeting tussen Bruse Boys en MEVO uitgesteld. In een vriendschappelijke ontmoeting tegen een Eindhovense combinatie liet Renesse verrassend goed spel zien. Geheel tegen de verwachting in slaagden de duinbewoners er in hun veel sterker geachte tegenstan ders met 6-3 te kloppen. RUITERSPORT. Zoals zaterdag avond te Haamstede bij de ruiter show van de Landelijke Rijvereni- ging „De Schouwse Ruiters" bleek, bestaat er op ons eiland nog steeds een welverdiende belangstelling voor de edele viervoeters en hun ruiters. De Schouwse Ruiters zorg den, met medewerking van de Oran je Ruiters uit Willemstad voor een rijk gevarieerd programma, dat ze ker voor honderd procent bij de tal rijke aanwezigen in de smaak is ge vallen. Mogelijk is dit succes ook eens een stimulans voor de andere plaatsen op ons eiland om deze ver eniging aan het werk te zien. Voor een plaats als Zierikzee bv. moet het in de zomermaanden toch zeker mo gelijk zijn een dergelijke show te organiseren. Volgens voorschrift van de Regio nale Organen voor de Melkhygiëne wordt de kwaliteit van de melk zo als de veehouders deze aan de zui velfabrieken afleveren, vastgesteld met behulp van de reductase-proef, de reinheidsproef en tijdei', s de si al- periode ook volgens de reukproef. De reductase-proef geeft inzicht in het aantal bacteriën dat in de melk voorkomt, de xxinheidsproef in de hoeveelheid vuil in de melk Met de reukproef kan afwijkende reuk worden geconstateerd. Eerste klas melk vereist, dat er weinig bacteriën in voorkomen, praktisch geen vuil en geen afwij kende reuk wordt waargenomen. Naarmate de melk met meer ma teriaal in aanmerking komt, kan het aantal bacteriën in de melk toene men; zo bleek uit genomen proeven dat van met de hand gewonnen melk een groter percentage in de le klas terecht kwam. Bij machinaal gewonnen melk waè dit pei-centage minder, hetgeen een gevolg was van niet voldoende reiniging. Aan ïxiniging en ontsmetting van het melkgereedschap moet men alle aandacht besteden; dit wordt nog maar al te vaak vergeten. Ontsmet ting alleen, zonder een voorafgaan de afdoende reiniging geeft geen goede resultaten. Onderzoekingen van de laatste jaren hebben uitgewezen, dat wan neer men gebruik maakt van Pxxs- to, een prima reiniging van de melkmachine wordt verkregen, te vens worden alle vet- en eiwitresten snel en volledig verwijderd. Presto vormt ook in hard water geen kalk aanslag, zodat de melkmachine glimmend schoon blijft. Bovendien zijn de kosten van dit reinigingsmiddel zo gering, dat geen enkele veehouder dit meer mag na laten. Nu vrijwel alle zuivelfabi'ieken de melk naar kwaliteit bepalen en uitbetalen is het voor iedere vee houder van belang de melk zo zin delijk mogelijk te winnen. Afwijkingen in de reductase-proef worden voor het grootste deel ver oorzaakt door gebruik van onvol doende gereinigd en ontsmet melk gereedschap. Het is en blijft noodzakelijk om de kwaliteit van de door de veehou ders afgeleverde melk te verbete ren, dit is in financiëel opzicht van groot belang. De middelen om dit mede te bereiken zijn thans aanwe zig. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON 2 verliespunten DOSKO Velocitas NOAD N.kerk II 15 7 4 4 49-46 18 14 4 1 9 35-45 9 14 3 0 11 25-48 6 15 2 2 11 27-64 4 2 verliespunten Na een spannende strijd is nu ook de beslissing voor de bovenste plaats in de 2e klas B gevallen. Te Ouwer kerk slaagden de WIK-reserves er in met 6-1 te zegevieren over SV- OWK, waardoor zij beslag op de kampioenstitel wisten te leggen met welk feit wij de club uit Kerkwerve van harte feliciteren. Zwaluwen '61 dat alle moeite had om in eigen om geving de baas te blijven over Burgh III (2-1), schoot in de slotfase net iets te kort. Brouwershaven II slaag de er voor eigen publiek in de be langrijke wedstrijd voor de bezet ting van de onderste plaats tegen Burgh III met 6-2 te winnen, waar door de Brouwenaren thans een goe de kans maken op hun behoud in de 2e klas B. WIK II 15 11 2 2 69-31 24 Zwaluwen '61 15 11 1 3 59-31 23 DES 14 7 0 6 42-47 14 2 verliespunten SVOWK 14 4 3 7 34-53 11 Br.haven II 14 3 1 10 38-58 7 Burgh III 14 2 1 11 33-58 5 VOETBAL. In haar nederlaag- toernooi bezorgde SVOWK haar aan hangers een aangename verrassing door het in de le klas van de afde- „Zou dat even leuk zijn? Een heel regiment stoplichten; alle machines stonden terstond stil. Maar zonder gekheid, Greet, vertel eens wat en wat je niet wilt weten, laat je maar weg". De jonge vrouw kreeg een kleur en keek de anderen vragend aan. Ans knikte haar vriendelijk toe. „Welja, Greet, laat on® wat van je levenservaringen horen". Greet haalde haar schouders op. „Nu ja, wat geeft het feitelijk Ik kom uit een gixot gezin. We wa ren met ons veertienen thuis. Mijn vader maakte er altijd gekheid over en sprak over „ons dozijntje". Maar vooi'deliger was dat beslist niet. Het was bij ons zelden vetpot. Vader verdiende een aardige cent, maar in zo'n groot gezin vliegt het geld door je handen. Moeder was beslist een fenomeen. Van economie had ze geen verstand en ze wist waar schijnlijk niet eens, wat dat woord betekende, maar ze zag toch altijd kans om de eindjes aan elkaar te knopen. We waren allen behoorlijk gekleed en kregen tenminste onze maag vol. En dat wa® al heel wat Met m'n vijftiende jaar ging ik van school en moest natuurlijk meteen gaan meeverdienen. Geld was altijd de belangrijkste factor in huis. Ik had twee broers, die al werkten en toen kwam ik erbij. Ik begon als leerling in een kruidenierswinkel. Van 's morgens acht tot 's avond® hal! zeven. Ik verzeker je, dat ik die eerste weken mijn voeten voelde. Ik begon met een tientje in de week en ik mocht zelf drie gulden hou den. Dat was in mijn ogen een kapi taal en ik was zo gierig als ik lang was. Van de kruidenierswinkel ging ik naar een atelier, want daar kon je meer verdienen. Ik mocht een derde deel van mijn verdiensten houden en dat was, toen ik zeven tien was. al een tientje. Na een paar jaar had ik genoeg van de naaima chine en ging naar een waixnhuis. Dat betaalde evenmin slecht en daar leerde ik Gerrit kennen. Gerrit was daar magazijnknecht en vulde onze voorraden aan. Hij was een grapjas en de meisjes mochten hem alle maal graag. Al gauw merkte ik, dat hij om mij het meeste gaf, want hij bleef bij mij altijd lange tijd bab belen als het niet druk was. Op een middag zei hij, dat hij twee bioscoopkaartje® had en dat hij mij om zeven uur zou opwach ten in de buurt van de bios. Hij vroeg helemaal niet: heb je zin? Of: wil je met me meegaan? Nee', het was voor hem een voldongen feit. Ik voelde me een beetje gevleid, dat hij mij juist uitzocht. Ik was toen negentien jaar. Goed, we gingen naar de bios. Welke film er draaide, weet ik niet meex\ het is al zo lang geleden. Na afloop gingen we de stad in, dixnken ergens wat en daar na liepen we naar een park. Op een bank kuste hij mij en ik vond het prettig. Hij was reuze aardig, helemaal niet handtastelijk of zo en dat waardeerde ik in hem. Het duui-de niet lang, of hij was dol ver liefd op me en ik op hem. We be leefden een zeldzaam fijne tijd. Hij verdiende goed als magazijnknecht en ik had ook een paar centen ge spaard, dus we besloten te trouwen. Vader en moeder maakten eerst nog wel wat bezwaar, want ik was nog vrij jong, ternauwernood twintig en we hadden nog maar enkele maan den verkering met elkaar. Zelf von den we het beter om niet te lang te wachten, want we konden niet meer buiten elkaar. Goed. We tixuwden. We hadden zeldzaam geluk met een huis, dat we door bemiddeling van de direk- tie, die veel voor zijn personeel deed - dat moet gezegd worden - kregen. Het was een mooi nieuw- bouwhuisje, maar voor ons een pa leis. We hadden het gezellig inge richt en we waanden ons in de ze vende hemel. Toen we drie maanden getrouwd waren, bleek er gezinsvermeerde ring op komst te zijn. Gerrit was in de wolken en verwende me nog meer dan anders. Hij was zeldzaam lief en ik dacht, dat ik de gelukkig ste vrouw van de wereld was. We waixn net een jaar getrouwd, toen ons dochtertje geboren werd. Ik had een zware bevalling gehad en was erg zwak. Tot overmaat van ramp werd Dientje - we hadden haar Ge- raldina genoemd - ook ziek. Ze hiel den ons in het ziekenhuis en ze heb ben alles gedaan, wat menselijker wijs mogelijk was. Vier weken was onze Dientje, toen ze stierf. Ik heb nooit geweten, wat ze eigenlijk mankeerde, doch ik stortte helemaal ineen. Ik heb dagen tussen leven en dood gezweefd, maar eindelijk, na weken, begon ik langzamei'hand op te knappen. Pa® zes maanden na de bevalling kwam ik weer thuis. Maar ik moest nog veel rusten. Gerrit had niet veel aan me en er ontstond ge leidelijk aan een verkilling tussen ons. Hij was 's avonds vaak weg, dan zei hij dat hij moest overwer ken, maar al® ik maandelijks zijn loonzakje kreeg, mei'kte ik niets van uitbetaalde overuren. Ik vroeg hem er naai*, maar dan werd hij kwaad. Ik was in die dagen erg goed van vertrouwen, dus ik vroeg cr verder niet naar. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6