Mosselkoningin verdeelde met guile hand het verse zeebanket DRE1SCHOR IN DRENTE Moet unieke verzameling in kasteel „Genhoes" (L.) verdwijnen? Een baby met een doodshoofd BRUINISSE OPENDE OESTER- EN MOSSELSEIZOEN (Van onze redakteur) BRUINISSE, 28-7. Oe mosselkoningin van Bruinisse was stralend middel punt van het feest, dat werd gevierd ter inleiding op de opening van het oester- en mosselseizoen. Een feest dat weer vele honderden mensen op de been bracht en voor de Bruse koningin een kolossale overgang betekende, want normaliter luistert deze mosselvorstin naar de naam van zuster Brina Kik, die in een Rotterdams ziekenhuis de patiënten verpleegt. Van achter de ziekenhuisbedden dus naar het voorplein van het met Bruse fantasie in elkaar geknutselde paleis en gestoken in een waarlijk vorstelijke dracht, die bepaald met de traditionele witte schort niets meer van doen had. Dat moet een hele overgang geweest zijn, die de nieuwe koningin echter zonder schokken doorstond, want hoe parelend was haar lac{), hoe statig haar allure en hoe accentloos haar Nederlands. Geassisteerd door haar hofdames stal zU met deze wapenen en uiteraard met specimen van vers opgedoken Zeeuws zeebanket de harten van de autoriteiten en het publiek, die zaterdag op het zondoorstoofde havenplateau hebben ontdekt, dat het leven op Bru bijzonder prettig en sympathiek kan zijn. Een en al fleurigheid op dat ha venplateau dus, ook al door de in leiding op de komst van de Vorstin, die het bestuur van de Visserijver eniging „Algemeen Vissersbelang" had gearrangeerd, in de vorm van oranje ballonnetjes die - in het ka der van een jeugdwedstrijd - wer den opgelaten en driftig stijgend ook iets van de Bruse feestvreugde naar elders overbrachten. Korte tijd nadien arriveerde de Mosselkonin gin met haar gevolg, om echter nog enige tijd achter de beschutting van een onaanzienlijke betimmering te verdwijnen, daar de tijd voor het. optreden nog niet was aangebroken. Dit hing samen met de onderwater praktijken van de leden van „Bara- cuda" uit Den Haag, die uiteraard eerst het verse zeebanket van de havenbodem moesten opduiken, een variant op de gang van zaken ver leden jaar, toen op de mosselverwa- terplaatsen de eerste mosselen wer den opgekord. De vaartocht De variant was een aantrekkelijke maar men mene niet dat hierdoor de vaartocht met de vloot als op wekkend onderdeel van het pro gramma kwam te vervallen. Om rond twee uur ging de vloot in kiel- linie weer de Grevelingen op. Geen zon, wel zon Spijtig dat gedurende de tocht de zon verstek liet gaan, maar later op de middag werd het alles goed ge maakt, waarschijnlijk om de wille van de Mosselkoningin en haar ge volg, die het zonder zon uiteraard helemaal niet konden stellen. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik de vaartocht van de vloot mee te maken en de rijk versierde schepen dreven als trotse zwanen - maar dan aanmerkelijk sneller - uit de haven 'het ruime sop tegemoet. Onvervangbare zaak De autoriteiten aan boord, waren tevoren aan een maaltijd in het ver enigingsgebouw gesterkt in de over tuiging, dat de mosselarij voor Brui nisse een uitermate belangrijke en onvervangbare zaak is. Er was een „mosselzanger", een met kreeften en mosselen opgesierde bel canto-min naar, die aan de schelpdiercultuur een verheven lied wijdde. De voorzitter van „Algemeen Vis sersbelang", de heer D. de Koning, sprak ook zijnerzijds de hoop uit dat met de Veerse Gat-proeven voortgang zal worden gemaakt, waaruit - zoals hij verder hoopte - eens het Grevelingen-plan geboren zal worden. Spr. dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst in de morgenuren en de directrice van de landbouw- huishoudschool voor 'het gebruik van de aula. Als ceremoniemeester bij de maal tijd, die werd geserveerd door leer lingen van de huishoudschool, trad op de heer S. J. P. Jumelet, die met betrekking tot de sombere toekomst voorspellingen de fraaie Bruse zin: „Je kun me wê blie maeke, ma nie benauwd", als krachtig afweermid del hanteerde. Andere sprekers De voorzitter van de zusterver eniging te Yerseke, de heer Pekaar, vond het bijzonder nuttig dat Brui nisse en Yerseke, onderling de be langen bespreken. Hij wees op de risiko's van het kweken in de Wad denzee, noemde de respektabele cij fers rond de mosselarij in Zeeland en hield een pleidooi voor blijvende mosselverwaterplaatsen in Zeeland. De voorzitter van de vissersver eniging „Helpt Elkander" te Zierik- zee, de heer B. W. Schot, deed een historische duit in 'het zakje. Hij herinnerde aan het mosselenoproer in 1753 en deelde mede dat reeds in 1490 de mossel in Zierikzee bekend was. Hij achtte de belangen van Zierikzee en Bruinisse parallel lopen in welk verband hij aandrong op blijvende samenwerking. Als verde re sprekers moeten nog genoemd worden de heren Meijerink, vice- voorzitter van het Produktschap en de V.V.V.-voorzitter Zeeland de heer G. W. Oskamp. De mcsselkoningin Na al dit zilte spraakwater, deed de Mosselkoningin er later op de middag aan de haven ook nog een scheutje bij. prijzend het initiatief tot het houden van het feest, geno men door de vissersvereniging, in samenwerking met het gemeentebe stuur en het bestuur der Midden standsvereniging. De koningin on derlijnde dat het hier een feest be treft voor Bruinisse in zijn totaliteit en zij wekte allen op mede te wer ken, zodat elk jaar het feest kan worden herhaald. Zij maakte verder gewag van een poging subsidiever hoging te krijgen van het Produkt schap en verklaarde daarna het oes ter- en mosselseizocn 1962-1963 voor geopend. Intussen hadden de autoriteiten en een deel van het rond het kasteel van- de koningin samengedrongen publick, kennis kunnen nemen van de kwaliteit der mosselen, aangebo den door de Mosselkoningin en haar Charmant gevolg, die het kostelijk zeebanket weer ontvingen van de „Baracuda"-leden. Zij waren er ge- rubberpakt en gezwemvliest - in ge slaagd het kostelijke zeebanket uit de haven op te duiken en langs een dichte haag van mensen, bij de ko ningin te brengen. Een opwekkend - en hier en daar zelfs bizar tafereel - zeldzaam ver leidelijk voor allen, die zaterdag middag te Bruinisse fotografeerden en filmden. Na het nuttigen van de mosselen, verklaarde burgemeester C. H. van de Linde publiekelijk: „Het is weer een excellent produkt". Ook 's avonds is het mosselfeest te Bruinisse nog opgewekt gevierd. De heer N. Scholenberg uit Dor drecht bleek een vaardig conferen cier, een goed parodist en een han dig goochelaar, zodat honderden voor de muziektent zijn met radde tong uitgesproken conference met aandacht volgde. „Nu met Hope", compleet met drumband, deed uitstekend zijn best er. de taptoe trok eveneens veel be langstelling, maar de grootste be langstelling ging toch uit naar het vuurwerk, dat evenals vorig jaar weer bewonderenswaardig was. De uitslag van de gepavoiseerde vaartuigen was als volgt: le prijs en ereprijs (wisselprijs zilveren scheep je en een drum olie) Bru 19, Gebr. de Keizer; 2e prijs: (electr. wekker) Bru 27, Gebr. de Ronde Dz.; 3e pr.: (barometer stuurwiel) Bru 90, Gebr. de Waal St.z.; 4e pr.: (looplamp) Bru 23, Fa. Gebr. Jumelet Iz.; 5 pr.: (ge sloten couvert) Bru 50, Fa. L. de Waal-Padmos; 6e pr.: (electr. kof fiemolen) Bru 42, Joh. Jumelet; 7e pr.: (elect, haardroger) Bru 26, Gebr. de Ronde); 8e pr.: (barometer) vlet „Kijkuit"; 9e pr.: (elctr. klok) Bru 17, Fa. v. d. Berge en de Koning; 10e pr.: (beker Heinekens) Bru 24, Fa. Hoogerheide-Elenbaas; 11e pr.: (schroef - presse papier) Bru 45, Joh. en C. de Koning; 12 pr.: (idem) Bru 8, Fa. J. en M. Padmos; 13e pr.: (1 literkruik Bols) visserijvaartuig „Arend"; 14e pr.: (1 liter cognac) Bru 38, Fa. Jac. en C. Kik; 15 pr.: (idem) Bru 4, Gebr. Verspoor; 16e pr.: (1 beker) Fa. Jac. Muller en Zo nen; 17e pr.: (1 fles wijn) Bru 5, Fa. Gebr. de Waal-Jumelet; 18e pr.: (idem) Bru 62, D. de Koning; 19e pr.: (legpuzzie) Bru 25, Fa. Joh. de Waal; 20e tot en met 22e prijs: aanstekers Kromhout Bru 1, Bru 39 en Bru 34 (Fa. Otte en Olree, Fa. Gebr. Jume let en A. van Kooten); 23e tot en met 34e prijs: (aanstekers Griep) Bru 15, Bru 31, rondvaartboot Lodewijk, Bru 14, Bru 68, Bru 12, Bru 18, Bru 10, Bru 35, Bru 6, Bru 7, Bru 11, Bru 30 en de sleepboot „Jacoba". Van de versierde kano's kreeg de „Yak" de eerste, de „Zwaluw" de tweede, de „Valk" de 3c en de „Leo" de 4e prijs. Dezer dagen klikte in Dreischor de brievenbus en achter de voor deur lag een zware dienstenveloppe met het poststempel 's-Gra- venhage. Zoiets is natuurlijk niets bijzonders want iedereen ont vangt wel eens een dienstenveloppe en het doet er weinig toe of dit een blauwe is van de inspecteur van de belastingen of van een of ander gemeentebestuur, dat poststukken ook niet behoeft te frankeren door middel van postzegels. Nu was de afzender echter een overheidsinstelling uit Den Haag en wel de Voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen. De enveloppe ivas zeer punktueel geadresseerd, maar toch was er op het laatste moment nog een storende fout in de adressering ge slopen. Wat ivas namelijk het geval? Achter de plaatsnaam „Drei schor" had men keurig tussen haakjes de provincie getikt. Deze keer echter eens geen Zeeland maar Drente. Tante Pos heeft zich echter door zo'n afleidingsmanoeuvre in het geheel niet van de wijs laten brengen, want maandagmorgen gleed de enveloppe toch door de juiste brievenbus van één der huizen aan de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor. De ontvanger heeft het couvert zorg vuldig geopend en het bewuste adresstrookje er boven een sto mende waterketel zorgvuldig afgeweekt om het als curiositeit bij andere merkwaardige vondsten te bewaren. SPORT VOETBAL SVOWK I-Dreischor 1 1-2 Een ge wij zi| de ploeg van SVOWK dat met veel élan speelde, heeft zijn supporters verrast, door van Drei schor te winnen. Dreischor nam de leiding, maar R, Fonteine maakte gelijk door in eigen doel te schieten. Uit een corner door P. v. d. Werf genomen, wist C. v. d. Zande 2-1 voor de thuisclub te maken. Na de rust maakten P. Remeeus en P. v. d. Werf er 4-1 van, waarna H. Klompc de eindstand op 4-2 bracht. De over winning van de thuisclub was hier mede een feit. Als SVOWK zaterdag avond aanstaande tegen Duiveland dezelfde strijdlust aan de dag legt, zit de kans er in Zonnemaire van de eerste plaats te verdrijven. Een interessante ontmoeting staat op het programma, waarin het aan span ning niet zal ontbreken. ATLETIEK Dc Delta-Sport-prestaties in Den Haag Zondag j.l. organiseerde de Haagse atletiekvereniging .Sparta' regionale atletiekwedstrijden, welke een groot aantal deelnemers trokken. Hoewel de .Delta-Sport'-deelnemers niet bo ven hun gemiddelde prestaties kwa men, wisten zij toch een behoorlijk aantal prijzen in de wacht te slepen. Zo won Catrien Schot bij de meis jes-A het hoogspringen met een voor haar weliswaar bescheiden hoogte van 1.45 meter. Ook het discuswer pen bij de dames-C won zij met een worp van 30.75 meter. Esther Schot overschreed voor het eerst weer de veertig-meter-grens bij het discus werpen der dames-A. Met 40.12 me ter eindigde zij als tweede. Het hoog springen bij de jongens-A leverde een zege op voor Henk Hage met een sprong van 1.75 meter. Ook Jopie Stoutjesdijk behaalde er een eerste plaats. Zij won het verspringen bij de B-meisjes met 4.98 meter. Het verspringen meisjes-C werd zelfs 'n dubbele ,Delta-Sport'-zege. Anjo Rentzing won dit nummer met 4.48 meter, voor Jopie Ver west die 4.38 meter sprong. Jopie Verwest werd ook tweede bij het kogelstoten met 9.64 meter. SCHIPHOL. Dinsdagochtend zijn met de DC-8 van de K.L.M. uit Biak twee van de drie leden der Nieuw Guinea-raad, die aan de Nederland se delegatie te New York zullen worden toegevoegd als adviseurs, op Schiphol aangekomen. Het waren de heren Nic. Jouwe en Tanggahma. Ze maken de reis via Nederland omdat zij eerst in Den Haag zich komen oriënteren omtrent hun missie. Struif op weiland Een met 20.000 eieren geladen vrachtauto uit Venlo zette zich maandag op de verkeersweg Ko- blenz-Mainz, bij Bingerbrück van zelf in beweging, toen de chauffeur even was uitgestapt. Vóór de van schrik verstarde bestuurder iets had kunnen uitrichten kantelde de wa gen van een drie meter hoge berm in een weiland, en vloeide het struif van de bijkans geheel gebroken la ding van alle kanten uit de wagen. Reeds 50.000 DAF's geproduceerd EINDHOVEN, 30-7. Maandag is bij Van Doorne's Automobielfabriek N.V. de 50.000ste personenauto van de band gekomen. In de eerste zes maanden van dit jaar werden in Ne derland 6.167 nieuwe DAF's toege voegd (Daffodil en Daf 750), 'hetgeen ruim 25 pet. meer is als in dezelfde periode van 1961, toen er 4.769 (Daf 600) werden toegevoegd. Van het totaal aantal toegevoegde wagens in Nederland in de eerste helft van dit jaar neemt de Daf-r personenwagen de derde plaats in op de ranglijst van de meest verkochte typen. In de klasse tot f 6.000 staat Daf op de tweede plaats. In de eer ste zes maanden van 1962 werden in totaal 13.000 Daf's geproduceerd, waarvan circa 25 pet. werd geëxpor teerd. Engeland en de toetreding tot de E.E.G. LONDEN, 30-7. Conservatieve en socialistische Lagerhuisleden die ge kant zijn tegen een toetreden van Groot-Brittannië tot de Europese gemeenschappelijke markt hebben maandagavond gereageerd op de be richten over de moeilijkheden die zich hebben voorgedaan bij de be spreking van de Britse eisen inzake waarborgen voor de afzet van land- bouwprodukten uit Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Een veertigtal conservatieve leden onder wie twee oud-ministers, heeft een motie ingediend waarin een be roep op de regering-MacMillan ge daan wordt om „krachtig stand te houden". De veertig dringen er bij de rege ring op aan „vast te houden aan de cis dat definitieve verzekeringen zullen worden gegeven betreffende de Britse handel met het gemene best". Zij willen voorts dat het Britse parlement de „soevereine beslissing behoudt in zaken die onze land- en tuinbouwpolitiek raken". DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Saint Ghislain, af stand 134 kilometer. Gelost om 8.00 uur; aankomst eerste duif 10.00 uur, laatste duif 10.14 uur; deelname 157 duiven. Gebr. Krijger 1, 3, 9, 11. 14, 15, 24, 25, 40; A. Hagestijn 2, 16, 18; J. Fe- leüs 4, 5, 7, 12, 20, 21, 22, 29, 34, 35; F. Maijs 6. 31, 37, 38; J. Verwest 8, 19. 23, 27. 30. 32, 39; J. Wiltenburg Zn. 9, 28, 36; J. A. ten Haaf 13; J. Pankow 17, 33; J. Wesdorp 26. Donderdagavond a.s. inkorven voor Noijon. LELIJKE MAN Een 71-jarige /ruifkoopman is door een griezelende vrouwe lijke jury aangewezen als de lelijkste man van Italië. De tandeloze Giovanni Battista Musso won de titel op een le- \ijkheidswedstr\jd - die elk jaar in de omgeving van Tu rijn ivordt gehouden - door de afgrijselijkste grimassen te tnaken. de eerwaarde zusters van de Cor- nelia-stichting te Zierikzee. Gezonken ,,Rea" gelicht Na lang zwoegen, waarbij zo min mogelijk mocht worden beschadigd, is het de bergers van het grote klip perschip, de „Rea", die enige weken geleden in de vluchthaver. te Zijpe zonk, gelukt boven water te krijgen. Onmiddellijk na het boven water komen van het schip werd de schroefkoker (de oorzaak van het ongeluk) afgesloten. Het schip is naar Terneuzen vertrokken, waar op een werf de diverse beschadigingen zullen worden hersteld. VLISSINGEN. Op de werf van dc N,V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft mevr. H. M. Kochenius-Bagchus, echtge note van een van de directeuren van de rederij „Philips van Omme ren" te Rotterdam, zaterdagmiddag de doop en de tewaterlating verricht van het motorvrachtschip „Waard- recht". Tijdens het beklimmen van de berg Keschnadel, nabij Davos, zijn zondag twee Zwitserse meisjes van resp. 22 en 19 jaar in een afgrond gestort en gedood. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Mr. A. N. L. Otten overleden Te Bilthoven overleed in dc leef tijd van 81 jaar mr. A. N. L. Otten, die van 1918 tot 1923, het jaar van de opheffing der rechtbank, rechter was hier ter stede. Roete Kon. Harmonie „Kunst en Eer" In de avond van donderdag 2 aug. a.s., de dag van het mosselfeest, zal - gelijk gemeld - de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" een muzikale rond gang door de stad maken, die om 7.30 uur begint. Daarbij zal de vol gende roete worden gevolgd: Balie, Varremarkt, Slabberswerf, d'Ailly- straat, Hofferplein, Verrenieuwstr., Melkmarkt, Dam, St. Janstraat, Ze venhuisstraat, Nieuwe Haven, Oude Haven, Kraanplein, Havenpark, Ha venplein. BRUINISSE Examens coupeuse De dames Hanneke de Koning en Klazien Kleppe, beiden te Bruinisse, behaalden vorige week hun diploma coupeuse. Beiden haalden de hoog ste cijfers. Zij werden opgeleid door Vreemdelingen misdroegen zich in Amsterdam AMSTERDAM, 30-7. Het aigelo- pen weekeinde zijn in Amsterdam enige tientallen vreemdelingen van verschillende nationaliteiten, die hun vakantie hier doorbrengen maar die door geldgebrek aan lager wal wa ren geraakt, door de vreemdelingen politic aangehouden en over de grens gezet. De vreemdelingendienst van de Am sterdamse centrale recherche schat het aantal buitenlanders, dat in de maand juli voor het maken van de schulden als ongewenste vreemdelin gen is uitgeleid, voor wat Amster dam betreft op ongeveer honderd personen. Iedere maand wordt dit aantal groter. Het zijn niet alleen jongeren, die hun vakantie op een voortijdige manier moeten beëindi gen. Dit weekeinde was er een Zwit serse familie met vijf jonge kinde ren. Een bijzonder in trek zijnde en veel toegepaste manier om aan de kost te komen blijkt bij deze lieden het stelen van flessen melk uit krat ten te zijn, die de melkhandelaren des nachts voor hun winkels neer zetten. Lege flessen worden dan bij een andere handelaar tegen statie geldvergoeding ingelevei'd. Een schoon en triest bezoek (Van onze redakteur). In een speciale Zuidafrikaanse Staatscourant zijn maandag de na men van 102 personen, onder wie de Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli, gepubliceerd, die geen vergaderingen zullen mogen bijwonen, omdat hun opvattingen of activiteit ondermij nend worden geacht. De Amsterdamse dierentuin Artis mag zich bijzonder verheugen over een aantal in gevangenschap niet alledaagse geboorten. De meest spec taculaire is ongetwijfeld die van een doodshoofdaapje. Slechts hoogst zel den komt het voor dat deze dier soort zich buiten zijn natuurlijke woongebied voortplant. De )kostelijke Zuidamerikaanse aapjes zijn in hun geboorteland zeer algemeen. Wellicht vormen zij zelfs de meest voorkomende apesoort ter wereld. Toch waren zij tot voor kort in dierentuinen niet zo gemakkelijk in het leven te houden. Vaak bleken de diertjes darmparasieten bij zich te dragen, die door de veranderde omstandigheden de kop opstaken, hetgeen voor de aapjes dikwijls ern stige gevolgen had. Ook de voeding leverde nogal eens problemen óp. Dank zij vele proeven, die men op dit gebied, ook in Artis, heeft geno men, is echter een aanzienlijke voor uitgang geboekt. De dieren staan sinds jaren op een met zorg samen gesteld dieet en worden bovendien in verblijven achter glas gehouden, zodat het publiek ze niet kan voe ren en.dus ook geen roet in het eten kan gooien. In verhouding tot het moedertje is de kleine een flink uit de kluiten gewassen baby, die, als hij niet slaapt, met aandoenlijk grote ogen, schijnbaar verbaasd, de wereld in kijkt. Meestal ligt het jong echter, stevig vastgeklemd, op moeders rug te dutten. De andere vijf leden van de familie trekken zich in het alge meen weinig van de nieuwkomer aanAlleen de koddige, zwartge- baarde Satansaki's, eveneens uit Zuid-Amerika afkomstige aapjes, die luguber genoeg, de doods hoofdaapjes zijn gehuisvest, tonen zo nu en dan belangstelling. Heel voorzichtig, alsof ze het jong eigen lijk een beetje griezelig vinden, trachten ze het soms even aan te rakenAls de Saki's echter iets te opdringerig worden, treedt moe re soluut op en jaagt ze weg. Het wijfje is door deze geboorte kennelijk gestegen op de maatschap pelijke doodshoofdladder, gezien al thans het feit, dat zij, wanneer er een uiltje wordt geknapt en de dier tjes dicht tegen elkaar aan op een tak zitten, een plaatsje in hel mid den van het troepje mag innemen. MECHELEN, juli. Limburg vraagt wel wat attentie en ontvankelijkheid voor zijn schatten, want de zuider ling laat het bier zichtbaar schuimen op de caféterrassen, maar met stille, schone schatten loopt hij niet te koop. Daarom is ergens aan de weg bij Oud-Valkenburg ook maar een mi nuscuul bordje te vinden, dat ver wijst naar het kasteel „Genhoes", één van Limburgs vele fraaie burch ten. Zijn de buitenlanders attenter om het „Genhoes" (en zijn kostbare inhoud) te vinden, dan onze eigen landslieden? Men gaat het denken, met de neus op de cijfers gedrukt, want in tien jaar tijds was van het totaal aantal bezoekers 85 procent buitenlander en slechts (een bescha mende) 15 procent Nederlander. Wie het van binnen en van buiten heeft bekeken evenwel, zal het niet licht vergeten, want er is iets met dit kas teel, rustiek omgeven door een gracht met kroos en eenden en in een wij dere schrijn verpakt in het struweel van het overgroene zuiden. Er is iets met het „Genhoes", of liever nog met de man, die zich de eigenaar mag noemen van de vele kunstschatten, die' hier zijn te vin den. Maar eerst die kunstschatten zelf, neergezet met zorg en liefde in een omgeving, die 'bijkans doet ver moeden, dat de „bewoners even van huis zijn". Het is met andere woor den, of het kasteel wordt bewoond, want geen richel stof, geen onge- boende vloer, of beslagen ruit is er te vinden om de soms wat duffe mu seumsfeer op te roepen, die men el ders wel vinden wil. Alles immers glanst hier en het donkere eiken hout, draagt nog de terpetijnige lucht van verse was. Bloemen slaan tus sen de kunstwerken geschikt, in de kristallen vaasjes en het vriendelij ke vermaan: „Niet op de banken zit ten", is zinvol, want men neigt er toe in deze antieke huiselijke om geving, gestempeld door het hoog- reikend trappenhuis, symboliek voor de royale levensstijl van vroegere bewoners, het zich gemakkelijk te maken. Dc verzameling Men neme echter liever de moeite de stukken te bezichtigen; vele zijn het er, waarvan vooral het rijke ze ventiende eeuwse meubilair de aan dacht trekt. Er zijn hier juwelen van kasten te vinden, Gouden Eeuw-kas ten, met prachtig inlegwerk en pa nelen, gemaakt van dure houtsoor ten. Kostbare specimen van kerk- meubilair en een unieke verzame ling crucifixen maken deel uit van het geheel en dan - als enige in Nederland - een eikenhouten Gotisch ledikant uit de vijftiende eeuw. De twee andere nog bestaande, zijn te vinden in het Louvre. Forse lood zware eikenhouten kloostertafels en vrome houtsculpfiguren, achttiende eeuwse missalen, kerkbanken, vijf tiende eeuws Italiaans ivoorwerk en zeer schaarse klokken, waar on der een pronkstuk van een Biscuit- pendule uit 182(1, van on verglaasd porcelein. Ook schilderijen zijn er in het „Genhoes", onder meer werken van Cuyp en Seghers en een doek van de St. Elisabethsvloed (1421), gemaakt door een Hol landse meester in het laatst van de zestiende eeuw, met een ze ventiende eeuws stadsgezicht op Antwerpen, schilderijen „om te onthouden". Liquidatie onvermijdelijk Een volledige opsomming op deze plaats zou geen zin hebben, maar het merkwaardige is dat deze on vervangbare stukken zijn bijeenge bracht door een partikulier, die het „Genhoes" uitkoos om deze zeldza me zaken een exclusieve omgeving te schenken. Hoezeer ook begeerd, de betrok kene is er niet in geslaagd even wel „Genhoes" zelf te kopen en het trieste feit doet zich voor, dat er voor deze wonderbaarlijk fraaie collectie straks geen on derdak is, zodat tot verkoop moet worden overgegaan. „Genhoes" is eigendom van de Ne derlandse Vereniging van Natuur monumenten en de eigenaar van de collektie heeft helaas met deze ver eniging en met het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen een blijkbaar diepgaand me ningsverschil, zodat men nog maar tot 1963 de tijd heeft om zich hier te laven aan de schoonheid uit de voorbije tijden. Tijdens ons bezoek hebben we ons niet geheel kunnen verdiepen in de achtergronden van deze zaak, maar - dat staat wel vast - er dreigt een zeer zorgvuldige en met kennis van zaken en liefde sa mengestelde collectie voor ons land verloren te gaan en het verdriet daar over kon de liefdelijkheid van de groene Limburgse heuvels op die dag niet vergoeden. Soms immers snapt men niets van de wereld ende men sen, maar feit is dat zich reeds een Duitse industriebaron heeft gemeld, om ,h,et hele zaakje" voor f 1.5 mil joen te kopen. I:: petto is dan nog volstrekt uniek houtsnijwerk, afkomstig uit de kerk van Sigmaringen (D.), maar als het liquidatie wordt, waar zal het dan belanden? Geen Limburger die het weet! kasteel „Genlwrs' Oud-Valkenburg. (Foto. ^ierik-t-cbi.lie Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2