DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afgezant van Ben Bella meent dat de crisis thans is opgelost Vindt overdracht plaats in mei 1963? De evakuatie van Nieuw-Guinea Nederlands geld voor India Keerpunt voor E.E.G.-landbouw ZEGT PE 01 IT Doden en gewonden in Columbia door aardbeving ZIERIKZEESCHE» NIEUWSBODE» Dinsdag 31 juli 1962 118e jaargang No. 19217 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikree, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week' 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Dreischor en zijn Slingerbos DE ONTWIKKELING IN ALGERIJE ZELFPORTRET VAN REMBRANDT GESTOLEN du nummer b««t.at uit s pMto»-. ALGIERS, 30-7. De afgezant van vice-premier Ben Bella, Mohammed Chider, die zondag in Parijs met al daar verblijvende Algerijnse natio nalisten overleg pleegde, heeTt by zijn terugkeer in Oran maandag ge zegd: „de crisis is thans voorbij". Tot vice-premier Ben Bella, die nem op het vliegveld opwachtte, zei hij, dat zijn missie succes heeft ge had. Tegenover journalisten ver klaarde Chider dat het door Ben Bella ingestelde politieke bureau zich donderdag of vrijdag in Algiers zal installeren. Voor- en tegenstanders van Ben Bella zullen dinsdag in Algiers con fereren. Vermoedelijk zullen hieraan deelnemen Mohammed Chider, vice- premier Belkacem Krim en vice- premier Mohammed Boudiaf. Beide vice-premiers staan aan de zijde van premier Ben Chedda. Zoals bekend is wensen Ben Ched da en zijn medestanders dat het po litieke bureau door de raad voor de Algerijnse revolutie, het voorlopige parlement, wordt goedgekeurd. De rechterhand van Ben Bella, Mohammed Chider, zei echter voor zyn vertrek uit Parijs, dat het nu niet meer mogelijk is de twee-en-ze ventig leden tellende raad bijeen te roepen. Volgens hem is echter een tweederde meerderheid in dit tijde lijke parlement voor instelling van het politieke bureau van Ben Bella. Premier Ben Chedda maakte maan dag bekend dat de nationalistische leiders in Tizi Ouzou, Oran, Tunis of in Zwitserland naar Algiers moeten komen. Hun ononderbroken verblijf in de hoofdstad is noodzakelijk. Wij hebben genoeg tijd verloren en het volk kan niet langer wachten, aldus Ben Chedda. Verscherpte veiligheidsmaatregelen De troepen, die zondagavond Al giers waren binnengerukt, hebben de veiligheidsmaatregelen in de stad verscherpt. Militairen van het vroe gere plaatselijke militaire bestuur moesten in hun kazernes blijven. Er werd bekendgemaakt, dat alle Alge rijnen en Europeanen, die na de on- DE ONDERHANDELINGEN OVER NIEUW-GUINEA WASHINGTON. 30-7. De onder handelingen ever de kwestie Nieuw- Guinea nabij Washington, die za terdag waren begonnen, zijn maan dag voortgezet. Volgens niet-bevestigde berichten zou worden gestreefd naar een com promis. waarbij het bestuur over west-Nieuw-Guinea aan Indonesië zon v/orden overgedragen in mei 1963, en niet op 1 januari 1963, zo als - naar verluidt - de Indonesi sche onderhandelaars hadden ge- eist. Volgens diplomatieke waarne mers zou deze tegemcètkoming aan de Indonesische eis niet afdoen aan de principes van het voorstel van de Amerikaan Bunker, nl. het vermij- der van een rechtstreekse bestuurs- overdracht aan Indonesië door de Nederlanders en de behartiging van de belangen der Papoea's. Over het tijdstip' 'van mei 1963 wiiden deze waarnemers zich niet uitlaten. „Nieuw-Guinea Koerier" in moeilijkheden HOLLANDIA, 30-7. De waarschijn lijkheid is groot dat de „Nieuw Gui nea Koerier" 1 augustus a.s. zal moe ten liquideren. De grote financiële lasten, en het sterke teruglopen van de advertenties zullen de directie, zoals het er nu uitziet, dwingen de zaak te sluiten. Alleen een ingrij pen van de zijde van het gouverne ment kan het nog mogelijk maken dat 't enige onafhankelijke dagblad in Nederlands Nieuw-Guinea blijft bestaan. Mariniers uit Thailand teruggetrokken BANGKOK, 30-7. Een woordvoer der van de Amerikaanse ambassade te Bangkok heeft maandag meege deeld dat de laatste van de afdelin gen Amerikaanse mariniers die in mei wegens de toestand in Laos in Thailand werden gelegerd, zondag avond uit dat land zijn vertrokken. De mariniers vlogen met grote trans portvliegtuigen van hun basis Oedorn op 80 km. van de grens met Laos naar Okinawa. Veertien extra vluchten tussen 1 en 18 augustus HOLLANDIA, 30-7. - Gouverne mentsambtenaren, de K.L.M. en de „Kroonduif"-luchtvaartmaatschappij op Biak werken nauw samen voor een goed verloop voor het overbren gen van de Nederlandse vrouwen en kinderen naar Nederland. Tussen 1 en 18 augustus zullen er veertien ex tra-vluchten met super- constellations worden gemaakt. Een machine zal de dienst onderhouden tussen Biak en Bangkok, een andere vliegt van Bangkok naar Nederland. Merauke en Fak-Fak worden - naar de A.N.P.-correspondent van bevoeg de zijde verneemt - ook deze week geëvacueerd. Vervolgens komen Se- roei, Manokwari, Hollandia en Biak aan de beurt. De operatie wordt uit gevoerd onder de naam „Spectrum". Zondagmiddag arriveerde de eerste Dakota uit Merauke op Biak met dertig vrouwen en kinderen. Maan dagochtend bracht een Dakota we derom een grote groep uit Merauke. De ongeveer honderdvijftig nog in Merauke verblijvende vrouwen en kinderen gaan volgens schema voor vrijdag naar Biak. Reis via Bangkok Van de 14 extra vluchten waren er maandagochtend drie volgeboekt. De evacuees zullen in Bangkok in het K.L.M.-hotel overnachten. Al- i -norft vorti-pkken diegenen, die in Nederland een opvartgadres hebben. De K.L.M. is in staat voor 18 augus tus met de „luchtbrug" 1100 passa giers te vervoeren. Daarnaast zou den nog enkele honderden vrouwen en kinderen met normale DC-8- vluchten kunnen worden vervoerd, waardoor de totale capaciteit voor de komende 18 dagen op 2000 pas sagiers komt. Hierbij wordt het niet noodzakelijk geacht de plaatsen voor de „gewone" passagiers te blokke ren. nvnountieschema is gebaseerd op het afvoeren van 5000 vropwen en kinderen in de komende maan den. Op basis van de maandag op Biak bekende gegevens twijfelen de met het transport belaste ambtena ren of dit aantal inderdaad zal kun nen worden bereikt. Zij zeiden, dat velen niet weg willen, bv. omdat zij pas van verlof zijn teruggekeerd of niet bereid zijn alles achter te laten. afhankelijkheid gevangen zijn gezet, in vrijheid gesteld zullen worden. Hotel „Aletti", waar buitenlandse diplomaten, regeringsfunctionarissen en journalisten verblijven, werd door soldaten van het vierde militaire dis trict, die zondag Algiers binnenrukf ten, beschermd Russische vliegtuigen o r voor India? NIEUW DELHI, 31-7. Een delega tie van India is dinsdag naar Mos kou vertrokken om te onderhande len over de aankoop van Russische straaljagers en over de eventuele vervaardiging daarvan in India. Van welingelichte zijde wordt in Nieuw Delhi vernomen, dat India zich voorlopig een twintigtal jagers van het type Mig-2I wil verwerven, die sneller zijn dan het geluid. India heeft ook de Franse „Mi- rage" en de Britse „Lightning" on derzocht, maar geeft toch de voor keur aan Russische toestellen, die goedkoper zijn en gemakkelijker te krijgen tegen betaling in Indische valuta. Protest in Helsinki tegen jeugdfestival Jongelui riepen: „Vry Finland" HELSINKI, 30-7. De politie heeft gebruik moeten maken van traangas om ongeveer drieduizend jongelui uiteert te jagen, die op een plein in Helsinki bijeen waren gekomen om te protesteren tegen het achtste in ternationale jeugdfestival, dat in de, Finse hoofdstad Wordt gehouden. De jongelui riepen „vrij Finland" en wierpen donderbussen naar een po- litie-auto. De politie had versterkingen laten aanrukken, omdat zich zondagavond demonstraties hadden voorgedaan, waarbij jongelui stenen wierpen naar autobussen met deelnemers aan het jeugdfestival. De federatie van Finse studenten organisaties boycot het. festival, dat wordt bijgewoond door afgevaardig den van naar schatting 1.500 jeugd organisaties. De politie zei zon dagavond, dat de relletjes het werk waren van nozems en dat er geen studenten bij betrok ken waren. DE MISVORMDE ZUIGELINGEN In V.S. geen toestemming tot abortus CALLANDSOOG. Een sportvisser heeft op slechts honderdvijftig me ter van de plaats waar ze was ver dronken het stoffelijk overschot ge vonden van de 6-jarige L. H, uit Vries (Drenthe). DEN HAAG, 30-7. In een vergade ring van het zogenaamde India-con sortium heeft Nederland zich on langs reeds in principe bereid ver klaard aan de financiering van de ontwikkelingsplannen van India deel te nemen. In aansluiting hieraan is de rege ring van India thans ervan in ken nis gesteld, zo fs meegedeeld door hét ministerie van Financiën, dat in de eerstvolgende vergadering van '1 consortium zal worden meegedeeld dat Nederland onder voorbehoud van parlementaire goedkeuring bereid is aan India voor de komende drie ja ren van het derde vijfjarenplan met bijzondere overheidssteun in totaal f 100 miljoen ter beschikking te stel len. Vijfenzestig miljoen gulden hier van zal worden verstrekt door de herstelbank, die hiervoor een garan tie van de staat zal ontvangen. De modaliteiten zullen nog nader moe ten worden besproken; thans kan reeds worden medegedeeld, dat de looptijd niet korter zal zijn dan twintig jaar. Dit is een afbeelding van het beroemde zelfportret van Rembrandt, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. is ontvreemd uit de villa van Jhr. mr. J. H. Loudon te Vogelenzang. Het portret is gevat in een zwarte ebbenhouten lijst en links gesigneerd en gedateerd R.H.L1630. De afmetingen zijn 49 39 cm. De waarde ligt tussen 400.000 en 500.000 gulden. PHOENIX (Arizona), 30-7. - Een rechtbank in Phoenix, in de Ameri kaanse staat Arizona, heeft maandag geweigerd een verzoek van mevr. Finkbine om wettelijke toestemming tot abortus in te willigen. Mevrouw Finkbine, die drie maan den zwanger is, wil abortus op zich laten toepassen omdat zij in de eer ste maanden van haar zwangerschap het verdovende middel thalidomide had gebruikt, waarvan later bekend is geworden, dat het misvormingen bij zuigelingen teweeg zou brengen. Zij wil de mogelijkheid een mis vormd kind levend ter wereld te brengen hierdoor uitschakelen. Vol gens deskundigen is de kans, dat de vrucht door het verdovende middel beschadigd is, vijftig procent. De 30-jarige mevrouw Finkbine heeft vier gezonde kinderen. De wetten van de staat Arizona verbieden abortus, tenzij het leven van de moeder in gevaar is. De ad vocaten van mevrouw Finkbine had den het verzoek aan de rechtbank gemotiveerd met de verklaring dat de baring van een misvormd kind het leven van de moeder in gevaar brengt. Aardbeving in Nieuw-Guinea PORT MORESBY, 31-7. - Volgens het geofysisch observatorium van Port Moresby, in Australisch Nieuw- Guinea, heeft zich dinsdagochtend vroeg een zware aardbeving voorge daan in het gebied van de Bismarck- zee. Volgens onofficiële berichten zijn langs de noordkust van Nieuw- Guinea aardschokken waargenomen. Achtjarig meisje verdronken ROTTERDAM. 30-7. De achtjarige Anna J. Schot uit St. Maartensdijk is verdronken in de IJsselmondse haven te Rotterdam, nadat zij van boord was gevallen van het motor schip „Josina Anna", waarop zij haar vakantie doorbracht. Een oom van het meisje, de schipper D. S, Schot van het m.s. „IJka", dat vlak in de buurt lag, zag het meisje bewuste loos drijver.. Hij haalde haar uit het water maar toen was het al te laat. Kindermoord in Joego-Slavië BELGRADO. Twee getrouwde in woners van een dorp in het ten zuid oosten van Belgrado gelegen district Smederevo zijn tot de doodstraf dooi de kogel te voltrekken, veroordeeld wegens het vermoorden van hun kinderen. Zij hadden hiermede wil len bereiken dat zij konden gaan sa menwonen in een onwettige verhou ding. De 30-jarige vrouw heeft haar dochtertje van twee jaar in juni 1961 in een poel in de omgeving van haar huis verdronken. Haar minnaar bracht acht maanden later zijn 3- jarig zoontje op dezelfde wijze om het leven. BRUSSEL, 27-7. Maandag 30 juli betekende in de meest letterlijke zin van het woord een keerpunt in de geschiedenis van de Europese landbouw. Met ingang van die da tum vervingen de zes E.E.G.-landen voor een aantal belangrijke produk- ten (in de sectoren granen, var kensvlees, eieren, gevogelte, groente en fruit) hun ontelbare nationale verordeningen en reglementen met contingenteringen, subsidies e.d. door een tachtigtal E.E.G.-verorde- ningen die een uniform stelsel van heffingen voor de gehele Euromarkt invoeren. Prinsessen verlaten de West KRALENDIJK, (Nederlandse An tillen), 30-7. - De receptie die op Bo naire in de woning van gezaghebber Van Hesteren werd gehouden ter ge legenheid van het bezoek van de prinsessen Irene en Margriet ver schilde van die op de andere eilan den. Toen de receptie voorbij Was en iedereen ging vertrekken stelden de prinsessen zich bij de uitgang op en kon iedereen met een handdruk van hen afscheid nemen. Daarna keerden de prinsessen naar het hotel terug, waar het eilandsbestuur een „bar becue" aanbood. Hoewel de prinses sen op Sint Maarten en Aruba ook al een barbecue hadden meegemaakt hadden zij wel gezien hoe alles werd toebereid, maar een actief aandeel hadden zij daarin niet gehad. Op Bonaire werd daarin verande ring gebracht en eigenhandig roos terden de prinsessen de stukjes vlees De prinsessen verl rekken dinsdag avond via Lissabon, Frankfort en Ziirieh naar Amsterdam. Vele mensen verliezen hun verstand nooit omdat zij het niet hebben. WAT Weinig verandering Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking maar plaatselijk ook enkele opklaringen; overwegend droog weer; matige wind tussen zuidwest en west en weinig veran- 1 dering in temperatuur. 1 aug. Zon op 5.00, onder 20.31. Maan op 5.50, onder 21.06. 2 aug. Zon op 5.02, onder 20.30. Maan op 6.55, onder 21.32. Nieuwe maan: 31 juli te 13.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 aug. 4.04 v.m. 16.09 n.m. 2 aug. 4.44 v.m. 16.48 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 aug. 2 aug. 3.22 v.m. 15.47 n.m. 4.00 v.m. 16.24 n.m. Nederlandse jongeren naar de Ver. Staten ROTTERDAM, 29-7. Het m.s. „Se- ven Seas" is van de Wilhelminakade in Rotterdam vertrokken met be- stemmming New York. Aan boord bevinden zich ruim achthonderd Europese jongeren, waaronder 75 Nederlandse jongens en meisjes van zestien tot achttien jaar, die in het kader van het winterprógramma van de „American Field Service" (A.F.S.) het komende jaar in de Ver enigde Staten zullen verblijven. Deze reis is een onderdeel van het A.F.S.-schoolprogramma, waarbij de deelnemers een Amerikaanse middelbare school 'bezoeken en in die periode in een gezin zijn opgeno men. De „Blue Diamonds" naar Nieuw-Guinea DEN HAAG, 30-7. De „Blue Dia- monds" zullen woensdag 22 augustus voor een maand naar Nieuw-Guinea vertrekken om op te treden voor de daar gelegerde onderdelen van de strijdkrachten. De „Blue Diamonds" zijn op het ogenblik in dienst. Zij hebben de vier maanden durende elementaire opleiding voltooid en zijn bestemd voor de opleiding tot sergeant-radio telegrafist. Deze voortgezette oplei ding zal twee maanden worden uit gesteld. Zoals bekend vertrekt Max Tail leur op woensdag 1 augustus naar Australië. Hij zal tijdens zijn opont houd in Biak de tournee voor Nieuw Guinea regelen, waarvoor hij dooi de commissie Welzijnszorg van ma rine, land- en luchtmacht is geënga geerd. Deze tournee zal beginnen op 2 september. Springtij: 2 augustus. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedruksysteem bij de Noorse kust en het Azoren- hogedrukgebied staat een zuidweste lijke tot westelijke stroming van vrij koele maritieme lucht. De aange voerde lucht is stabiel maar frontale storingen veroorzaken daarin tijde lijk bewolking en soms wat regen. Er komt hierdoor niet veel verande ring in de weerstoestand. Perioden met bewolking zullen dus worden afgewisseld door perioden met op klaringen. Veel regen wordt het ko mende etmaal niet verwacht. Verder zal de wind matig tot vrij krachtig zijn uit richtingen tussen zuid en west. Het temperatuurverloop blijft nagenoeg onveranderd. Stukgoed tarieven bij N.S. omhoog UTRECHT, 30-7. - Het landelijk stukgoedtarief van de Nederlandse Spoorwegen zal met ingang van 1 september woTden verhoogd met circa veertig procent. Dit wordt medegedeeld in „Officiële tariefbe- richten" van de N.S. De vrachtprijzen voor snelgoed en expresgoed gaan eveneens met onge veer veertig procent omhoog, maar zij zullen tenminste anderhalf, res- pektievelijk driemaal de overeen komstige prijs voor gewoon vracht goed bedragen. Het aantal gewichts klassen voor zendingen expresgoed tot en met 10 kg wordt verminderd tot twee, namelijk 0 tot en met 5 kg en 6 tot en met 10 kg. Een bijzondere reductie van 10 °/o van de vrachtprijs zal worden in gevoerd voor verladers die gedu rende een jaar tenminste f 5.000. vracht hebben betaald. Vier Zwitserse bergbeklimmers - twee mannen en twee vrouwen - die vrijdag waren begonnen met een poging om de 3970 meter hoge top van de Eiger langs de zeer gevaar lijke noordelijke helling te bereiken, hebben hun doel niet bereikt. Maan dagochtend keerden zij terug in Kleine Scheidegg. Textielfabriek stortte in te Pereira BOGOTA, 31-7. Als gevolg van een aardbeving, die maandag in vrij wel geheel Columbia is gevoeld, Is in Pereira een textielfabriek inge stort. Veertig mensen verloren hier bij het leven en er werden er hon- dcrdvyftig gewond. In Manizales viel een torenspits van een kerk. Zeker twee mensen kwamen hierdoor om. De stad is ver stoken van water, stroom en tele foon. Ook in andere delen van het land vielen slachtoffers. In drie uur tijd deden zich drie bevingen voor. Men vreest intussen dat het wer kelijke aantal slachtoffers groter zal zijn dan men thans aanneemt, om dat over Pereira, de stad die het zwaarst schijnt te zijn getroffen, nog niet veel bekend is. Zo weet men nog niets met zekerheid over het'lot van tweehonderd arbeidsters van de confectiefabriek die is ingestort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1