Kunnen vrouwen met geld omgaan voor vrouwen Restaurant ONZE PUZZEL-RUBRIEK OVERDENKING Wat biedt de BEELDBUIS? Schoenen uii - ROXY aan! Vierdaagse '62 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 27 juli i%2 n„. 19215 Voor tie vrouw (en tie man) Laatst beweerde iemand, dat voor vrouwen het leven pas begint op de leeftijd van 50 jaar en hij baseerde zijn uitspraak op een historisch voor val. Een schatrijke heer, ergens ia Engeland, had by zijn dood zijn enorm vermogen nagelaten aan zijn enige dochter. Het meisje was op dat ogenblik 25 jaar oud. Maar de oude heer had in zijn testament de bepa ling laten opnemen, dat zij pas op haar vijftigste jaar de beschikking over het kapitaal zou krijgen, omdat volgens de wijze vader een vrouw niet voor haar vijftigste jaar in staat is om geld te beheren. Nu kunt U er over denken, zoals U wilt en er desnoods gevleid mee zijn, dat een vrouw niet vóórdat ze 50 is, als vol wassen en mondig wordt beschouwd, maar de geste van de vader is toch wel bijzonder kras. En het valt ern stig te betwijfelen of zijn dochter die maatregel wel gewaardeerd zal hebben. Laten we eerlijk zijn. Stel U voor, dat onze mannen de zaken ook door die bril bekeken, wat bleef er dan van ons levensgeluk en pres tige over? Er zouden nog meer ha ken en ogen in de huwelijken zijn, dan er nu al voorkomen. En toch zou alles heel eenvoudig op te lossen zijn, als er meer begrip tussen de echtelieden bestond en als de mensen over het algemeen geld maar niet zo vaak beschouwden als iets, waarop ze moeten gaan zitten, uit pure angst, dat een ander erop uit is om het hun afhandig te ma ken. Waarschijnlijk heeft die bewus te heer hier ook aan gedacht, toen hij die bepaling in zijn testament liet zetten. Hij was natuurlijk bang, dat er teveel kapers op de kust zou den komen, zolang zijn dochter nog jong en daarbij formidabel rijk was. Bruidschatjagers zijn er voor alle leeftijden. En in dat opzicht kan men gerust zeggen dat die leeftijd geen- rol speelt. Kijk er de huwelijksad vertenties maar op na. Maar laten we niet afdwalen. Laten we nog eens terugkeren naar die haken en ogen in het huwelijk, die door het probleem van het beheren van het geld teweeggebracht kunnen worden. Bij enkele mannen schijnt nog altijd het waanidee te bestaan, dat zij die het geld verdienen, de rechtmatige beheerders ervan behoren te zijn. Zij zijn dan wel zo goedgunstig een ge deelte ervan aan hun vrouw in be heer te geven om de dagelijkse din gen voor het eten en het huishouden te kunnen kopen. Maar daar houdt het dan ook mee op. Zijn er grote rekeningen te betalen, dan doet man lief da wel, want hij is de bezitter en de eigenlijke beheerder. En daar moet iedereen goed van doordrongen zijn. Nog vernederender is het, als een vrouw, wanneer zij iets voor zichzelf nodig heeft van kleren of zo, dit moet „vragen". Het lijkt er op, dat mannen, die deze methode instelden en hanteren, dit nodig hebben voor hun ijdelheid en machtswellust. Hun vrouw moet zich goed van haar af hankelijke positie bewust zijn, maar moet tegelijk beseffen, hoe heerlijk het bezit van een man is, die voor haar zorgt. Uiteraard leidt dit bij veel vrouwen tot de comedie, flik- flooierijtjes en bedrog om manlief het nodige geld afhandig te maken. We kennen dit allemaal, want er zijn reeds zoveel moppen over ge maakt. Maar minderwaardig is het. De man die zijn vrouw het volle pond geeft, zal als tegenprestatie in haar een ware kameraad vinden, die zich niet van dergelijke minder waardige middelen behoeft te bedie nen. Het is met de vrouwen precies als met de mannen, er zijn er die voortreffelijke financiers en econo men zijn en er zijn er die het nooit zullen leren en hun bestedingen ver keerd indelen of het geld over de balk gooien. Maar laten we ons niet laten wijsmaken, dat dit een kwes tie van leeftijd of sexe zou zijn. Wanneer een man de koorden van de beurs te strak houdt, zodat zijn vrouw nooit iets voor zichzelf heeft, dan zal ze wel middelen te baat moeten nemen om daarin te voor zien. Wanneer, zoals dikwijls in derge lijke gevallen voorkomt, de vrouw niet eens weet wat de man eigenlijk verdient en hij door zijn machtposi tie die hij zo graag inneemt, zwaar der lijkt te wegen dan hij in werke lijkheid is, dan kan men het een vrouw ook niet kwalijk nemen, dat zij in zo'n omstandigheid misschien meer geld van de man verlangt dan hij eigenlijk kan geven. Wanneer zij weet wat ze aan haar partner heeft, dan kan elke man gerust haar zijn volle vertrouwen geven op financi eel gebied, want de vrouw weet dan heel goed, dat er van het beschik bare geld geleefd moet worden en dat er nu eenmaal niet meer is. Trouwens hoeveel vrouwen, jong en oud, bewijzen elke dag weer, dat ze uitstekende financiers en econo men zijn, door er voor te zorgen dat het huishouden draait, de kinderen er goed verzorgd bij lopen en dat alles dikwijls van een bescheiden huishoudgeld. De volwassenheid en het mondig zijn van de vroxiw hangt dus niet samen met het bereiken van een zekere leeftijd, doch is een kwes tie van innerlijke rijpheid die bij de een misschien iets vroeger, bij de ander wat later aan de dag treedt, maar die men eigenlijk van iedere huwbare vrouw mag verwachten. En de meesten bezitten deze rijpheid. ELLY MARTINS WESTKAPELLE. - Gistermiddag zijn tijdens een onweer boven West- kapelle drie paarden in de Vroon- weide door de bliksem gedood. Het „puzzelgeheim" van de vorige week is weer ontraadseld door tal rijke lezers en lezeressen, die - nemen we aan - een fraktie van hun vakantie hebben geofferd, om er achter te komen hoe het allemaal in elkaar zat. De eerste prijs gaat deze week naar: de heer N. Bloem, Karnemelksvaart 6, Zierikzee De tweede prijg gaat naar: Mej. J. H. A. C. Müller, Duinweg 5, Renesse. De oplossing van de puzzel luidt als volgt Horizontaal: 1. rust, 4. osaka, 8. ohio, 12. urn, 13. mat, 14. lip, 16. eel, 17. ass, 19. ala, 21. atm, 23. maat, 25. spaed, 27. reet, 29. crepe, 31. ezels, 33. ah, 34. rotterdam, 37.4 te, 39. ver, 40. wie, 41. aai, 43. duo, 44. the, 45. eng, 46. don, 47. lei, 49. ede, 51. sta, 53. re, 55. dendolder, 58. Ie, 59. snert, 61. ilias, 63. spel, 64. serre, 67. elke, 69. tee, 71. ene, 72 ina, 73. moe, 76. dam, 77. tak, 79. ras, 81. solo, 82. assen, 83. smet. Verticaal: 1. ruim 2 ur, 3. snaar, 4. o.a., 5. stap, 6. klad, 7. ai, 9. he mel, 10. ie, 11. olst, 13. m.s., 15. pa, 18. stère, 20. lakei, 22. trema, 24. ach, 25. set, 26. eed, 28. est, 30. por tier, 32. zaagsel, 33. adder, 35. tweed, 36. reëel, 38. einde, 39. vol, 42. ida, 48. edele, 50. doorn, 52. trien, 54. esp, 56. n.t.s., 57. die, 58. l.s.k., 60. netel, 62. alarm, 63. soms, 65. eems, 66. rete, 68. eest, 70. ed, 72. ik, 74. O.O., 78. an, 80. a.e. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. seconde, 4. meis jesnaam, 8. oosterse titel, 11. over moedig, 13. land in Amerika, 15. water in Friesland, 16. walvisachtig dier, 18. inhoudsmaat, 20. kleding stuk, 22. meisjesnaam, 23. sluime rend, 25. meisjesnaam, 27. netto, 29. plaats der oudheid, 30. netto, 32. alpenweide, 34. gering, 36. leeste ken, 38. beloning, 40. romeins keizer, 42. water in Friesland, 43. aanzien, 45. Duits pers. voornaamw., 47. als volgt. 48. overblijfsel, 50. uitheems zoogdier, 53. leerling (Fr.), 55. sterk, krachtig, 56. europeaan, 58. aanzien, 60. zangnoot, 61. sluiting, 63. levens lucht, 65. ongunstig gezicht, 68. drank, 70. godheid, 72. filmmaat schappij, 73. communicatiemiddel, 75. voorzetsel, 76. vrouwelijk zoog dier. 79. gereedschap. 81. indien, 82 rangtelwoord, 83. jong dier. Verticaal: 1. deel van een trap, 2. vogelprodukt, 3. jaargetijde, 4. lichtbundel, 5. dun stukje hout, 6. vis, 7. de onbekende, 8. titel, 9. stof, 10. interest, 11. plaats in Over ijssel, 12. N.V. (Franse afk.), 14. vo gel, 17. waarnemend, 19. Frans onb. voornaamw., 21. water in Zeeland, 23. scheel, 24. ondergrondse weg, 26. onaangenaam, 28. Engelg telwoord, 31. meisjesnaam, 33. inhoudsmaat, 35. plaats in Brabant, 37. dadelijk, 39. familielid, 41. deel van Neder land, 44. keurtroep, 46. klein beetje, 49. vloeit snel, 51. oosterse titel, 52. als eerder, 54. water in Groningen, 57. gerecht, 59. onbewegelijk, 62. specerij, 64. vrucht, 66. godsdienst, 67. europeaan, 69. bijwoord. 71. het zelfde, 73. Duit9 pers. voornaamw., 74. wintervoertuig, 77. verlaagde toon, 78. eerwaarde heer (Lat. afk.), 80. van af (afk.). TONEEL EN FILM „Tarzan de geweldige" in Concertzaal te Zierikzee DE TUIN EN DE VAKANTIE Hebt U ook zo weinig geduld als U iets in uw tuin gezaaid of gepoot hebt? Ik wel: elke dag ga je dan zien hoe ver 't plantje alweer is; 't gaat altijd te langzaam naar m'n zin, en je zou ze wel de grond uit willen kijken. Maar omdat je er elke dag naar kijkt, valt de groei nauwelijks op, evenmin als van die kleine on kruidjes die stiekum er tussen zitten. Maar als je van de vakantie terug komt, dan zie je pas wat er gebeurd is! Wellicht zijn uw plantjes wat ge groeid, maar ze dreigen verstikt te worden door 't onkruid, dat snel en hoog is opgeschoten! Iedere week de zaak bijhouden en wieden, dat is het enige middel. Pak ze aan terwijl ze nog klein zijn, anders verniel je je kostbare gewassen als ze al niet ver stikt zijn. Wanneer we in de tuin van ons leven rondkijken, dan zien we dat daar het onkruid minstens even snel en even ongemerkt opkomt. De plan ten staan er nog zo goed bij, dat U denlkt rustig met vakantie te kun nen gaan. En als U thuis komt roept 't onkruid: „Laat maar, 't geeft toch niks". Om dat te voorkomen moet de tuin van uw leven ook minstens iedere week bijgehouden worden. Daarvoor is zelfs een speciale dag vastgesteld: de zondag. Er zijn ook speciale middelen (niet in de handel overigens, ze zijn gratis te krijgen): in de kerkdienst. Maak er gebruik van. Anders wordt het mensenleven overwoe kerd. Zonder dat hij er erg in heeft. Het onkruid zegt altijd: „Laat maar, '*t kan nog best even wachten". Daar is het onkruid voor. Wat heeft in uw tuin het hoogste woord? En denk er om: onkruid groeit sneller dan andere planten. Vooral in de „vakantie"! Noordgouwe, K. SPUITEN MET FATAAL GIF BloemboIIenkwekers lijden verliezen Een groot aantal bollenkwekers in noordelijk Noord-Holland wacht in angstige spanning af of het bespuiten van tulpenpercelen met een radicaal middel een ramp zal worden. Reeds hebben de gevolgen van deze be spuiting zich geopenbaard in 'n vorm die voor velen een flinke schadepost betekent. De verliezen lopen nu in de duizenden guldens. Er wordt al gesproken, dat ze tot een half mil joen zullen oplopen. Het bespuiten van het tulpenloof, geadviseerd door een voorlichtings dienst met de voorgeschreven mid delen, had door de ongunstige weers omstandigheden, de grote koude en veel te veel vocht, geen resultaat. Het niet afsterven van het groen hield het gevaar in, dat de bollen in de grond zouden scheuren en dat deze dan ongeschikt zouden zijn voor de export. Om het afsterven te bevorderen, gébruikte het merendeel van de kwekers een ander middel, dat on der alle omstandigheden werkt. Nie mand heeft er echter bij stil gestaan, dat de bollen schade van dit prepa raat zouden kunnen hebben. Het is gebleken, dat via de bloemstengel het gif in de bollenkrans drong, en waardoor deze werd aangetast. Voor lopig is het nog een kwestie van af wachten om te zien hoe groot de schade zal worden. Mogelijk om in de vakantietijd de mensen nog wat mobieler te maken dan ze al zijn, bestaat in de Con certzaal de mogelijkheid een reisje te maken naar Kenya in Afrika, waar men in gezelschap van „Tar zan de Geweldige" allerlei avontu ren kan beleven. Ditmaal maakt Tarzan een gevaarlijke reis dwars door de Afrikaanse jungle om een gevaarlijke moordenaar aan de po litie over te leveren. Hij wordt ver gezeld door drie mannen en twee vrouwen, die niet gewend zijn aan de wildernis. Tarzan wordt achter volgd door de vader en twee broers van de moordenaar, die wraak op hem willen nemen. De vreemde groep maakt opwindende avonturen mee, die eindigen in een spannende climax. Meer dan duizend mannen van de Masai- en de Kikuyu-stam- men namen deel aan deze zoveelste Tarzanfilm. Reis naar het helal. Bepaald een vakantiefilm is ook de ruimteklucht „Met de drie Stoo ges de lucht in". De drie zijn Moe Howrd, Larry Fine" en Joe de Rita, die samen een nieuwe brandstof uitvinden en per ongeluk naar Ve nus worden afgeschoten. Ze treffen daar een vriendelijke eenhoorn, maar ook een robot, die hen ver kleint tot dwergen. De ontsnapping van Venus heeft heel wat voeten in de aarde en op aarde terug, maken de dwaze drie nieuwe brokken. Hieruit komen complicaties voort, waardoor zij genoodzaakt zijn weer maar de ruimte op te zoeken. B. J. TEN WESEPE Tenslotte ben ik het erf opgegaan en liep rond het huis. De achterzijde grenst aan een bosje en ze hadden zelfs de moeite niet genomen om de overgordijnen te sluiten. Er brandde één schemerlamp en doordat ik zelf in het donker stond, kon ik alles zien. Laat ik de details besparen. Ik dacht, dat ik in onmaoht zou vallen. Toen werd ik razend van woede. Ik keek om me heen en zag vlak in de lichtkring bij het raam een steen liggen. Ik heb die me talie kracht door de ruit gesmeten en toen had je moeten zien, hoe vlug ze beiden overeind kwamen van de divan. Hij was het eerst bij het raam en zag me staan. Ik heb de ring van m'n vin ger getrokken en die in z'n gezicht gegooid. Toen ben ik hard weg ge lopen. Hij kwam me even later ach terop met zijn wagen. Ik was bang voor hem en ben het bos ingevlucht. Tot ver over twaalven heeft hij rond gereden op zoek naar me. Ik heb toen een poosje gewacht, maar toen ik de klok in de stad twaalf uur hoorde slaan, ben ik op goed geluk af dwars door het bos naar de rijks weg gelopen en daar had ik het ge luk de laatste bus naar de stad te kunnen pakken. De volgende morgen heb ik vrij genomen en ben naar zijn ouders ge gaan. Die wisten nog van niets. Ik vertelde, wat ik gezien had, maar ze zeiden, dat het smerige leugens wa ren en dat het een schande was, dat ik de naam van hun zoon zo door hel slijk haalde. Ik dacht, dat ze gek geworden waren, maar ze meen den het werkelijk. Ze wilden van geen kwaad horen', als het hun zoon Chinees avontuur Bepaald niet zoetsappig gaat het toe in de film: „De terreur van de rode draak", die in beeld brengt wat een geheime sekte in Hongkong presteert op het gebied van terreur. Het verhaal speelt in 1910 en een scheepskapitein komt in onplezierig contact met de Tongs, de beruchte sekte, die er verschrikkelijke prak tijken op na blijkt te houden. De kapitein echter zet door, hetgeen barre tonelen oplevert en wil de Tongs vernietigen, waarin de „hei lige bijl" een rol speelt. Dank zij de opoffering van een halfbloed-slavin wordt de secte toch een nekslag toegebracht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Enter (toez.): W. C. J. Jacobs te Reitsum; te Huissen (Gel derland): A. Otten, kandidaat te Weesp; te Wichmond: C. Fortgens te Berlikum (Friesland); door de Pro vinciale Kerkvergadering van Zuid- Holland te Alblasserdam (nood-ge meente) L. J. R. Oort, kandidaat voorganger van de Vrijz. Hervorm den aldaar. Ghr. Geref. Kerken Tweetal te Arnhem: F. Bakker te Driebergen en J. Brons te Bunscho ten. Beroepen te Broek op Langendijk en te Nieuwe-Pekela: G. Leendertse, kandidaat te Haarlem. betrof. Hoe ik weer op straat ge komen ben, weet ik niet. Piet heeft nog een paar pogingen gedaan om me te spreken te krijgen, maar ik heb niet thuis gegeven. Ik heb één van de jongens van Manders naai de woning van Piet's ouders ge stuurd met het verzoek mijn aanko pen mee te geven, maar ze hebben hem brutaal laten weten, dat ik niets kreeg en dat alles van Piet was. Dus niet alleen ben ik op een schofterige manier bedrogen, boven dien ben ik ook nog bestolen. Ook de kadootjes, die ik tijdens het ver lovingsfeest gekregen heb, staan daar. Jullie geschenken eveneens. Zo, nu weten jullie alles. Kun je nu begrijpen, dat ik nergens meer zin in heb? Dat het eten me niet meer smaakt en dat m'n werk er onder lijdt?" Frida stond op en liep zwijgend naar de miniatuur-bar. Ze pakte een fles en een glas en schonk in. Daar mee ging ze naar Josien en duwde het glas in haar handen. „Zo, zus, drink dit maar eens lekker op, dat 'helpt niet veel, maar toch wel iets. En bedankt, voor je verhaaltje. Nog meer bedankt voor het vertrouwen in ons. "Waardoor ik weer versterkt ben in mijn mening, dat alle man nen lammelingen zijn, stuk voor stuk. Voor wat betreft die spullen van je, die krijgen we wel los. Laat Frida daar nu maar eens voor zor gen. Ik heb wel een beetje verstand van zulke akkevietjes, dat brengt m'n studie mee. Ik zal wel eens puz zelen in de wetboeken en tien tegen één, dat ik een oplossing vind". Zaterdag Ivanhoe (7.30 uur), Boyd Bachmann en inspekteur Bollinger uit eigen land (België neemt Bus- sum's Boyd over); zondag 8.30 uur gaat Dorus de Vlamingen vermaken, 9.15 uur biedt Bussum een amuse mentsprogrammaatje „Groeten uit Travemünde". Maandag komen in spekteur Leclerc en het forum Wel beschouwd weer tot leven en herh. B.Vl. de grote speelfilm van Joseph Schmidt „Een lied gaat om de we reld". Dertienjarig meisje redt jongetje uil zee ROTTERDAM, 26-7. - Woensdag- middag omstreeks half vier heeft de 13-jarige L. V. uit Hoek van Holland de 8-jarige A. S. uit Vlaardingen van een wisse dood gered. Het meisje zag het jongetje met zijn hoofd voor over in zee drijven, vlak bij de Noor- derpier. Zij zwom er snel heen, trok A. op de wal en waarschuwde een E.H.B.O.-er. Met kunstmatige adem haling bracht deze de jongen bij. Hij is ter observatie in een ziekenhuis in Schiedam opgenomen, maar maakt het goed. DORDRECHT. In samenwerking met de gemeentepolitie te Dordrecht hebben opsporingsambtenaren vnla de P.T.T. woensdag de clandestiene zender „ON 4 BKZ" opgespoord en in beslag genomen. Daarbij werd proces-verbaal opgemaakt tegen de 14-jarige scholier E. V. te Dordrecht FEUILLETON „O", antwoordde Josien tussen twee teugen door, „eigenlijk kan het me niet veel schelen, zie je? Als ik al die dingen om me heen zou heb ben, iedere dag ,zou ik dagelijks her innerd worden aan deze ontgooche ling". „Kletsika, zus, die spullen haal ik voor je terug en dan verkoop je ze maar. Heb je toch in ieder geval nog de centen en geld stinkt niet. Dat kunnen we allemaal goed ge bruiken. We moesten dat kereltje eigenlijk eens goed te grazen kun nen nemen. Op de een of andere manier. Kom op, kinders, wie heeft een idee om onze Josien te wreken? Op een dusdanige wijze, dat we geen van allen met cte politierechter in aanraking komen Josien zette haar glas neer en schudde haar hoofd. „Niets daarvan. Ik heb inmiddels mijn ontslag weer ingetrokken en meneer Manders is veel te blij, dat ik blijf. Wat Piet betreft, die uitgeverij van hem sterft te zijner tijd wel een natuurlijke dood. Hij zal zo gemakkelijk geen andere tekenaar of tekenaresse krij gen. Ik heb de heer Manders een paar dingen door laten schemeren en hij heeft de zakelijke relatie met uitgeverij Piet verbroken. Laat Piet z'n geluk maar beproeven bij een ander slachtoffer. Als hij zo door gaat, zit hij binnen een jaar weer financieel aan de grond en dan is een faillissement onafwendbaar. Vergeet niet, dat hij nog steeds een schuld van tienduizend gulden bij zijn eerste baas heeft". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5