DIEREN Bomen, bloemen en vakwerkhuizen, drie charmes van Limburg SPAREN VOOR EEN WONING DE GOUDEN TOMAHAWK DAG VAN VERKEERSONGEVALLEN TE ZIER1KZEE Ingezonden mededeling Defecte auto-stuurinrichting veroorzaakte ongeluk Donderdag j.l. was het in Zierik zee een dag van verkeersongevallen. Omstreeks acht uur 's avonds reed een personenauto, waarin twee da mes zaten, komende uit de richting Renesse op de Prov. weg richting Zierikzee. In de buurt van het aan- jaagstation van de Waterleiding My. verloor de bestuurster, mevr. W. F. uit Haamstede, door een defect aan de stuurinrichting de macht over het stuur, waarna de wagen begon te slingeren en op de linkerweghelft te recht kwam, waarna deze een berm- paaltje raakte en driemaal over de kop sloeg. Mevr. F. bleek daardoor dermate gewond, dat dokter Bontkes, die de eerste hulp verleende, overbrenging naar 't Zweedse Rode Kruiszieken- huis noodzakelijk achtte. Vermoede lijk heeft zij beide benen gebroken. Botsing op Grachtweg Een tweede ongeval had zich om ongeveer half drie 's middags voor gedaan op de kruising Schuurbeque Boeijestraat-Grachtweg, waarbij een Volkswagen, die uit eerstgenoemde straat kwam en richting Jannewek- ken wilde rijden, in botsing kwam met een Citroën, die uit de richting Nobelpoort over de Grachtweg kwam aanrijden. De Volkswagen werd van de weg afgedrukt en raakte daarbij een lantaarnpaal, waardoor voorko men werd dat de auto in de gracht terecht kwam. Beide wagens wer den zwaar beschadigd. De Volkswa gen was aan de rechterzijde geheel ingedeukt. De bestuurder, de heer D. A. V. uit Amersfoort, en de bestuurder van de Citroën, de heer W. V. uit Den Haag, kwamen er goed af. Mevr. v. d. B. uit Zierikzee, die in de Volks wagen zat, liep een lichte hoofdwond op. Ook hier verleende dokter Bont kes de eerste hulp. Aanrijding op De Val Een aanrijding van veel kleiner formaat vond 's middags omstreeks vier uur plaats op het emplacement van de haven De Val. Hier wilde een bestuurder van een personenauto, de heer D uit Vlissingen, zijn wagen in de file auto's zetten, waarna hij even stil stond en daarna achteruit reed, bij welke manoeuvre zijn wa gen in botsing kwam met een hem achterop komende auto. Hierbij lie pen beide auot's schade op, doch per soonlijke ongelukken deden zich hier niet voor. In al deze gevallen stelde de po litie een onderzoek in naar de oor zaak van de ongevallen en de schuld vraag. Men heeft in een ten westen van Triëst gelicht wrak van een duik boot uit de eerste wereldoorlog de stoffelijke overschotten gevonden van tien man. Men vermoedt dat het hier het wrak betreft van een Duitse of Oostenrijkse duikboot, in 1918 gezonken. DEN HAAG. In Staatsblad 250 is afgekondigd de wet, houdende lij delijke openstelling van de moge lijkheid van adoptie in afwijking van sommige bepalingen van hel burgerlijk wetboek. Een boerderijtje temidden van de Limburgse heuvels, ivaarover zacht het late daglicht uitdooft, waardoor de bomen, die de heuvelkammen be- kartelen lijken te worden tot voor beelden van Poolse papierknipkunst. De boer vindt het tijd worden zijn tien biggetjes op een afgeschermd gedeelte van zijn erf een tijdelijke vrijheid te gunnen, die ze harts tochtelijk en koddig benutten. De biggetjes kijken loerend naar de late toeschouwer, begrijpen het niet, stoten zachte knorgeluidjes uit en trippelen als dol geworden snel door elkaar. Dan staan ze weer stil en kijken als dwaas' voor zich uit, om dan doelloos schijnbaar met hun korte prille pootjes weer aan het rennen te slaan. Pure joligheid ivaarschijnlijk, maar niet noodzake lijk instinctief, want de weters heb ben uitgemaakt dat een dier een he leboel dingen „zo maar" doet, net als een mens. Niet met een noodza kelijk of nuttig doel voor ogen dus, maar puur voor de lol. Intussen is er ander leven lot ak- tiviteit gewekt. De (trotse) pauw komt aangestapt, een „überlegen" dier, zijn eigen economische nutte loosheid stellig niet bewust. Hij komt het wagenhuis uitgestapt en begint merkwaardige preparatieven voor de nacht te maken. Hij springt van muurtje op muurtje en van verho ging op verhoging om te belanden op de nok van het dak. Hij rekt zich daar uit, steekt de kop in de nu snel verdonkerende lucht en schalt zijn lelijk „piauw" door het wijde dal, waarin het wit van de huizen nog opblinkt en trage rook omhoog pluimt. Pa pauw heeft zijn eindbe stemming nog niet bereikt. Hij wag gelt over de smalle vorst naar de verre schoorsteen, waarop hij in stelling gaat om de nacht door te brengen. Rond vier uur in de mor gen is hij dar\ weer present met zijn geroep, dat mogelijk hier en daar een kind ivel uit de slaap zal hou den. Voelt de pauw zich als een wa kend schutter op een wachttoren? Misschien wel, ivant de volgende morgen komt uit een schuilhoek van de boerderij moe pauw de roeide op drentelen, in gezelschap van vier kleine donspauwtjes. En dan de koeien. Ze strooien nog geheel ouderwets op de landwegge tjes met hun struweelgroene gram mofoonplaten, zoals dat vroeger te onzent geschiedde. Een Limburgse koe immers wordt niet in de wei gemolken, maar voor haar ontmel- king thuis gehaald. Tijdens 't trans port krijgt het dier zijn kans. In de avond staan ze nostalogisch te bas sen tegen de grijze lucht, maar des morgens klinkt hun geloei als trom petgeschal. In combinatie met de accoustische produktie van de pauw en de blaatsymphonie van 'n kudde ontwolde schapen, een meesterlijk geluid! EILANDMAN dorpsstraat met vakwerkhuis Engelse militair overleden tijdens Vierdaagse NIJMEGEN, 25-7. Tijdens dc derde dag van dc Vierdaagse te Nijmegen is dc 23-jarige ongehuwde Engelse militair E. Elliot in elkaar gezakt en op weg naar het ziekenhuis over leden. De organisatoren van deze wan deltochten hebben onmiddellijk alle vlaggen halfstok laten hangen. De Engelse soldaat maakte deel uit van het in Düsseldorf gelegerde regiment York and Lancaster, dat behoort lot het Britse Rijnleger. De uit achttien militairen bestaande eenheid door een ongewoon hoog tempo zowel op de eerste als op de tweede dag als eerste groep in Nijmegen teruggekeerd. Dat ge beurde ook gisteren, maar zonder soldaat Elliot, die in Groesbeek in eengestort was. Zijn detachement, dat meende met een normale uitvaller te doen te hebben, zette de mars voort. Op weg naar het ziekenhuis overleed soldaat Elliot. Het was gisteravond laat nog niet bekend of de Engelse eenheid zich zal terugtrekken. Dit plotselinge sterfgeval is het tweede in twee jaar. Vorig jaar overleed op de eerste dag in Eist een Zwitserse militair. Overigens moest gisteren ook de zeventienjarige deelnemer F. Gicsler uit Overdink (Twente) naar het zie- kenhuig worden gebracht. Ook hij was in elkaar gezakt. Gisteravond was zijn toestand redelijk. (Van onze redakteur) waar nu eenmaal de koude wind het weer sneller guur maakt. botter aan de grond. Na twee uren te hebben vastgezeten kwam het bij opkomend water vrij en zeilde toen de Oosterschelde op naar Zierikzee. BURGH-HAAMSTEDE Lampionoptocht Het wat opgefriste weer was geen beletsel voor een groot aantal toe risten om met hun kinderen deel te nemen aan de lampionoptocht, die door het N.I.B.A. in opdracht van een sigarettenfabriek wag georgani seerd. Medewerking verleende de Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede" met drumband, die de ge bruikelijke ronde over de dorpen maakte. Een en ander geschiedde in samenwerking met V.V.V. WESTERSCHOUWEN Auto-oriënteringsrit uitgesteld De voor donderdagmiddag gepro grammeerde auto-rally, is door het noodweer niet doorgegaan en uitge steld tot vrijdagmiddag. RENESSE Wachtlokaal voor buspassagiers Zeer ten gerieve van de autobus passagiers, die gebruik maken van de halte aan de Hoogezoom te Renesse, is hier door de gemeente Wester- schouwen een wachtlokaaltje ge plaatst. Daar de heer M. C. van den Bout de hiervoor benodigde grond in bruikleen heeft gegeven, kon tot plaatsing worden overgegaan. Kermis bracht heel wat drukte teweeg Zoals ieder jaar is ook nu weer de kermis in een goede sfeer, zonder een enkele wanklank, verlopen. Daar de kermis dit jaar midden in het top- seizoen viel, heerste er gedurende de drie dagen dat de kermis plaats vond een bijzonder grote drukte in de kern van Renesse, zeer ten gunste natuur lijk van de kermisexploitanten. Dat Renesse nog een van de wei nige plaatsen op ons eiland is waar de kermis floreert, is wel in hoofd zaak te danken aan het feit dat deze plaats in die tijd duizenden gasten herbergt. Hoewel het rond de ring van Renesse weer vol stond met ge parkeerde auto's, konden toch op stoppingen, zoals vorig jaar plaats vonden, worden voorkomen. Daar het parkeerterrein naast het Dorps huis juist op tijd was gereedgeko men, kon hier een gedeelte van de auto's worden opgevangen. De vraag blijft evenwel bestaan of met het oog op het neg steeds toenemende ge motoriseerde verkeer en de belang stelling van de zijde der kermis-ex- ploitanten voor deze kermis, deze op de huidige plaats gehandhaafd kan blijven. De Nijmeegse Vierdaagse Vandaag (vrijdag) de laatste dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 11.757 wandelaars van start gegaan voor de slotetappe, nadat de vórige dag 58 deelnemers(sters) waren uit gevallen. Ingezonden mededeling De vakwerkhuizen Een verfrissende en prachtige noot in het Limburgse landschaps patroon vormen de vakwerkhuizen, stammend uit de 17e en 18e eeuw, kostbare overblijfselg uit een tijd perk, waarin architectuur en land schap zo innig op elkaar ingespeeld waren'. De vakwerkhuizen van Limburg zijn terecht beroemd. Is het helemaal goed, dant is het merkwaardig bintwerk van de hui zen uitgevoerd in zwart, terwijl de verschillende muurvlakken spier wit zijn gehouden. Dit geeft een prachtig effekt, vooral ook door het ver aan de zijkanten uitstekende dak van het vakwerkhuis, waaronder speciaal de zwaluwen het bijzonder naar hun zin hebben. Tegenwoordig ziet men ook veel vakwerkhuizen, die helemaal wit zijn gemaakt, dus ook de binten, maar dat zal wel ge makzucht van de eigenaars zijn, die de „zwarte biesjes" bij het bekal- ken niet apart hebben willen aan brengen. De vak werkhuizen zijn zwaar be schermd en er mag gelukkig niets aan worden veranderd. Ze staan in het glooiende land van Limburg als sublieme specimen van een bouw- cultuur, die volkomen aan het land schap is aangepast. Vooral die hui zen maakten een tocht door Lim burg terecht zo gewild. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE „Zierikzee in kleur Voor de tweede maal in successie werd donderdagavond de kleuren dia-serie: „Zierikzee in kleur" ver toond, onder auspiciën van V.V.V. Een goed gevulde foyer van de Con certzaal heeft met belangstelling kennis genomen van het gebodene. Het bezoek bestond vrijwel uitslui tend uit vreemdelingen. De heer L. Schot te Zierikzee werd op de Zeeuwse Visserij school bevor derd van de 1ste naar de 2e klasse. BURGH Reddingboot voer tevergeefs uit Kapitein J. Minneboo heeft don derdagavond te omstreekg 17.45 een vergeefse reis gemaakt naar een jacht dat in het Krabbegat omhoog zou zitten. De kapitein kreeg een seintje van de Colijnsplaatse politie, die vertelde dat een visserman hem gemeld had dat een jacht omhoog was gevaren. Uitgevaren, kwam de „Maria Carolina Blankenheijm" on geveer ter hoogte van het Krabbe gat het scheepje tegen. Het was „De Zwarte Tulp" uit Zeebrugge in Bel gië, die buitenom op weg was van die plaats naar Zierikzee. Ter hoog te van het wrak van de enige we ken geleden vergane Th. 4, liep de een lange, magere man op, gekleed in zwarte, vettig glanzende kleren. „Zozo, O'Connor, nog geen uur aan wal en nu al aan het jagen?" roept hij met ccn kra kende stem. „Wel, dat is goede handels waar, wat daar ligthuidenvlees hoorn goede handel hèhèhè". MECHELEN, juli. Ook in Lim burg is het niet helemaal duidelijk hoe de boeren het hebben met hun verschillende gewassen, die rondom in het groen staan, groen waaruit zich menige vogel los maakt om flink te snoepen. Men zal het waar schijnlijk maar op de koop toene men, maar feit is, dat de Limburger vertrouwd is met struweel, dat rond en zelfs op de korenvelden is te vinden. Zo'n (prachtige) pluk breed uitwaaierende populieren, geeft aan een korenveld toch wel een hele aparte bekoring, vooral voor mensen, stammend uit een streek waar alles zo netjes gladge schoren is. De weggetjes naar de hellende heuvelflanken, waarop het koren nijpt, zijn van een intieme schoon heid. Ze schijnen door geen hand beroerd en het zijn alleen de brand netels, die wel eens wat al te wild willen doen. In de koesterende warmte, die blijft hangen tussen de hoog opgaande walletjes, komt veel kleurigs en fleurigs tot bloei en het „neuzen" langs de Limburgse ber men brengt doorgaans zijn rente op. Wellicht minder tot genoegen van de boer voegen korenbloemen en klaprozen hunblauw en rood toe aan het gele palet van de aren, maar langs de flanken zijn daar dan de akkerhoornbloem„koekoeksbloem ereprijs en vergeetmijnietjes, die vriendelijk vantussen het gras hun kelkjes omhoog steken. Veel voor komend is de gele variant van de margriet, die men vrijwel overal kan ontdekken, tot vreugde van de wandelaar. Spuiten van bermen is er in Lim burg blijkbaar niet by en als ge volg daarvan kan de vegetatie het verrukkelijk doen, vooral omdat ook het klimaat ginds toch echt wat mil der is, of althans aanvoelt. Een graad of wat scheelt het trouwens met de kuststreek zonder twijfel, pluk populieren in korenveld vertel mc liever wat ik geschoten heb, hahaha!" „De Indianen noemen het een bison, maat", klinkt achter hen de stem van Tim Teyler, „en wees maar blij, dat je hem goed geraakt hebt, want het zijn ware duivels, als ze gewond zijn, die bi sons. Op dat moment duikt achter do rotsen de spaarbank met volledig? bankservice 7. „Bij Sint Patrick, zulk vreemd wild heb ik nog nooit geschoten". Met een voor zo'n dikke man verrassend gemak springt O' Connor over de rotsblokken naar de plek waar dc bison ligt. „Ik geloof, dat u me het leven gered heeft, mister O'Connor", zegt Presto ernstig. „Ach wat", lacht de dikkerd met eon afwerend handgebaar,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2