DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geheime besprekingen blijven steken op tijdschema overdracht Slachtoffers in straten van Constantine Om een Europese Politieke Unie Autobus en trekker botsten Boeing 707 moest duiken om ander vliegtuig te ontwijken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 27 JULI 1962 118e jaargang No. 19215 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 *EDAKTie EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6i Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. In dit nummer: Noodweer boven Schouwen-Dniveland SOEBANDRIO BIJ KENNEDY De prinsessen in de West WASHINGTON, 26-7. Dr. Soeban- drio. de Indonesische minister van buitenlandse zaken, bracht donder dagavond een in allerijl gearran geerd bezoek aan president Kennedy in het Witte Huis. Dr. Soebandrio is al een week in Washington, in verband met de ge heime Nederlands-Indonesische be sprekingen over westelijk Nieuw Guinea. Alvorens naar het Witte Huis te gaan, had hij in de namid dag een onderhoud gehad met dr. J. H. van Roijen. Hierbij was de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker aanwezig. In kringen ,die nauw contact hou den met de besprekingen, was eer der gezegd, dat de Indonesische de legatie er op gezinspeeld had. dat dr. Soebandrio binnenkort naar Dja karta zou terugkeren, tenzij grotere vooruitgang was gemaakt in de rich ting van een tegemoetkomen aan het standpunt van zijn regering. De onderhandelingen Het gesprek heeft 35 minuten ge duurd. Toen men Soebandrio na afloop vroeg of de onderhandelin gen met de Nederlanders op het punt staan vast te lopen, antwoord de hij; „Neen, voor zover ik weet niet". De Indonesische minister zei een onderhoud met de president te heb ben gehad over de manier waarop een vreedzame oplossing kan wor den gevonden voor het geschil over westelijk Nieuw Guinea. Hij wilde verder geen bijzonderheden meede len. Wel zei minister Soebandrio dat hij van plan is zaterdag naar Dja karta terug te keren. Er is nog altijd contact tussen de twee partijen. Op de vraag of het overleg na zijn vertrek zou worden voortgezet, antwoordde hij: „Ja, in zekere zin. Er zijn nog een paar kleine dingen". In kringen rond de geheime Ne derlands-Indonesische besprekingen is gezegd, dat zij zijn blijven steken in het kernpunt van het tijdschema voor de overdracht van het gezag aan Indonesië. Volgens het plan-Bunker zou de overdracht geleidelijk moeten ge schieden in een periode van één tot twee jaar. Uit genoemde kringen verluidt, dat de Indonesiërs deze pe riode willen bekorten, terwijl de Ne- DE MACHTSSTRIJD IN ALGERIJE UZI OUZOU, 26-7. Een woord voerder van het hoofdkwartier van de vice-premiers Belkacem Krim en Mohammed Boediaf, tegenstanders van Ben Bella, heeft donderdagmor gen verklaard, dat de gevechten, die woensdag in Constantine zijn gele verd tussen aanhangers van de Al gerijnse voorlopige, regering en die van de beweging van Ben Bella, ongeveer dertig mensenlevens heb ben gekost, terwijl enkele tientallen personen werden gewond. In een namens Belkacem, Boediaf en „vele verantwoordelijke nationa listen" uitgegeven' communiqué wordt de bevolking van geheel Al- gerië opgewekt in de straten te de monsteren als eerbetoon voor de slachtoffers van Constantine. Rabah Bitah, minister van staat en lid van het door Ben Bella op gerichte politieke bureau, Trëe'ft 'in een telegram uit Constantine naar Algiers tegengesproken, dat zich woensdag in Constantine bloedige botsingen zouden hebben voorge daan. Bitah kondigde aan tezamen met Ben Tobbal, de minister van staat, die korte tijd door aanhangers van Ben Bella in Constantine ge vangen werd gehouden, naar Al giers te zullen terugkeren. Noord-Brabant heeft nog 83.000 hectare bos en woeste grond Sterke vermindering sinds 1900 's-HERTOGENBOSCH, 27-7. Van vandaag af ligt in alle Brabantse ge meentehuizen en op de Provinciale Griffie een ontwerp-streekplan voor de natuurschoon- en recreatiegebie den voor een ieder ter inzage. Dit streekplan bevat een inventarisatie van hetgeen de provincie Noord- Brabant aan bossen en woeste gron den rijk is. Tevens zijn er gebieden in opgenomen die als landbouwgrond in gebruik zijn, maar landschappe lijk van betekenis worden geacht. Het streekplan - zo vermeldt de toelichting - is noodzakelijk gewor den. omdat bij een sterk vermin derde oppervlakte aan natuurschoon en recreatiegebieden de behoefte aan recreatie juist sterk toeneemt. De oppervlakte bos en woeste grond in Noord-Brabant is sinds 1900 verminderd van 183.000 tot 85.000 ha. In het streekplan zijn van de ge noemde 85.000 ha er 64.000 opgeno men; 100.000 ha zijn als gebieden met landschappelijke betekenis aange merkt. Rotterdammer koos zich dodelijk bed ROTTERDAM, 26-7. Een bewoner van de Rosestraat in Rotterdam die te diep in het glaasje had ge keken, koos woensdagavond de rails van het R.E.T. treint je naar de eilanden als rustplaats. Hij werd door een treinstel overreden en op slag gedood. Prins Bernhard in Noorwegen BERGEN, 26-7. Prins Bernhard is donderdag om half zeven Neder landse tijd in Bergen (Noorwegen) aan boord gegaan van de „Nieuw Amsterdam" van de „Holland-Ame- rika-Lijn". Omstreeks zes uur was de prins op het vliegveld van Ber gen gearriveerd. Hij werd daar be groet door de consul van Nederland in Bergen, door de voorzitter van het ..Genootschap voor Reclame", jhr. W. van Andringa de Kempe- naer en door mr, H. Dulith, direc teur van de Holland-Amerika-Lijn. Prins Bernhard zal vrijdag de laatste congresdag van zakenmen sen over integratievraagstukken in een zich verenigend Europa voor zitten. Zaterdagmorgen-omstreeks elf uur zal Prins Bernhard in Rotterdam van boord gaan. De rassenscheiding in Amerika RICHMOND. 26-7. Eon federal.- rechter te Richmond in Virginia, heeft de autoriteiten van Prince Ed ward County gelast de openbare scholen te heropenen, die in 1959 waren gesloten om rassenintegratie te voorkomen. Het merendeel van de 1.700 neger kinderen van Prince Edward County heeft sedert 1959 geen eigenlijk on derwijs gehad. De 1.400 blanke kin deren hebben particuliere scholen bezocht. „Prawda" weigerde advertentie WINNIPEG, 26-7. De „Prawda" heeft een advertentie, die een Cana dees blad, „Free Press", in dit Sow- jetrussische dagblad wilde plaatsen, geweigerd. De advertentie bevatte een antwoord op een toespraak die premier Chroesjtsjov op het vredes congres in Moskou heeft gehouden. De rede van Chroesjtsjov was door de Sowjet-ambassade in Ottawa in een aantal Canadese bladen als ad vertentie geplaatst. „Prawda" wees het aanbod van de hand met de verklaring dat het nim mer advertenties plaatste. Geen Frans bij Antwerpse preken BRUSSEL, 26-7. De bisschop van Antwerpen mgr. Daems heeft, naar het Vlaamse blad „De Standaard" meldt, besloten dat er geen Franse preken meer zullen worden gehou den tijdens de zondagsmissen in de Heilige-Geestkerk te Antwerpen. Het verbod is uitgevaardigd in afwach ting van een regeling die beide par tijen in dit taaigeschil kan bevredi gen. Tegen deze Franse preken in het hart van het Vlaamse land was in de afgelopen maanden vrijwel elke zondag geprotesteerd. De zogenaam de „Heilige-Geeststrijders" probeer den de diensten door hoesten en kuchen te verstoren en voor de kerk is het herhaaldelijk tot vechtpartijen gekomen. derlanders aan het oorspronkelijke plan vasthouden. Hoewel men som ber gestemd is over de vooruitzich ten op verdere besprekingen van belang, wijst men er op dat nieuwe initiatieven van een der partijen de onderhandelingen weer op gang zouden kunnen brengen. Frankrijk en Sowjet-Unie herstellen betrekkingen PARIJS, 26-7. Nadat twee dagen geleden Frankrijk zijn ambassadeur weer naar Moskou had gezonden is thans ook de Sowjetrussische am bassadeur,^Vinogradov, in de Fran se hoofdstad teruggekeerd. In de Frans-Russische betrekkin gen ontstond vier maanden geleden een breuk toen de Franse regering haar vertegenwoordiger in Moskou terugtrok. Zij was vertoornd over de voorbarige erkenning door de Sowjet-Unie van het voorlopige be wind in Algerië. Het accoord van Evian was toen nog niet tot stand gekomen. BONN, 26-7. De Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Spaak, heeft donderdag te Bonn met bonds kanselier Adenauer en zijn west- Duitse collega, Schroeder, gespro ken over de mogelijkheden tot ver werkelijking van een Europese po litieke unie. Spaak heeft een uiteenzetting ge- .geven van zijn voorstellen voor fe deratieve elementen in het statuut van een dergelijke politieke unie. Het west-Duitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Duitse ministers toezegden Spaaks voorstel voor een Europese politieke commissie grondig te zul len bestuderen. Spaaks ideeën vonden bij bonds kanselier Adenauer grote belang stelling. Verder werd donderdagavond uit Bonn gemeld dat minister Spaak zou hebben gezegd Adenauers voor stel voor een topconferentie van de zes in Rome te willen steunen. Hoe laat kom je thuis?" KOUDEKERK AAN DE RIJN, 26-7. Donderdagavond om tien minuten voor tien kwam het telefoongesprek tot stand via de Telstar tussen de burge meester van Koudekerk aan de Rijn, de heer Van Waveren en de bxirgemeester van Arte- sia in de Verenigde Staten de heer Parker. Het gesprek was vrij duidelijk te volgen, ook voor alle belangstellenden voor het stadhuis in Koudekerk aan de Rijn. Er waren namelijk luidsprekers aangebracht om velen getuige te laten zijn van dit gesprek, dat door burge meester Parker een mogelijk heid genoemd werd de vriend schapsbanden te verstevigen. Een aardig intermezzo vormde het gesprekje dat burgemees ter Van Waveren voerde met mevrouw Bos-Leenheer, een emigrante uit Koudekerk aan de Rijn, die eerdaags voor de 25-jarige bruiloft van haar ou ders naar Koudekerk zal ko men. Burgemeester Van Wave ren vroeg haar: Alie, hoe laat kom je thuis". Mevrouw Bos- Leenheer was door burgemees ter Parker in gelegenheid ge steld enige xooorden te wisse len met de bxirgervader van Koudekerk. Aanwezig bij het gesprek waren leden van de Amerikaanse ambassade, de Amerikaanse vliegbasis op Soesterberg en de directie der P.T.T. De N.T.S. heeft opna men gemaakt voor 't joxirnaal van heden (vrijdagavond). Twintig gewonden SITTARD, 26-7. Op de Heerlener- weg in Sittard zijn donderdagmiddag een autobus van de Limburgse Tram weg Maatschappij en een trekker met oplegger uit Schiedam met elkaar in botsing gekomen. De autobus ver voerde achttien meisjes afkomstig uit Hoensbroek en Brunsum naar de Phi lips fabriek in Sittard. Doordat de bus slipte, kwam deze links van de weg terecht, waarop een frontale botsing volgde. Alle meisjes en de beide chauf feurs liepen verwondingen op en moesten naar het ziekenhuis in Sit tard worden overgebracht. Zowel de autobus als de trekker met oplegger, die veertien ton pro- dukten vervoerde, werden geheel vernield. De schade wordt op ruim f 100.000,geschat. Geestdriftig Aruba begroette prinsessen ORANJESTAD, 26-7. Geestdriftig begroet door duizenden Arubanen zyn donderdagmiddag de prinsessen Irene en Margriet per vliegtuig op de Prinses Beatrix-luchthaven van Aruba aangekomen. Padvindsters van het Arubaanse meisjesgilde en het Nederlandse Pad- vindstersgilde vormden de erehaag die de prinsessen moesten volgen, nadat de autoriteiten de hoge be zoeksters hadden begroet. In plaats van rechtstreeks naar het hotel te rijden, maakten de auto's, waarin de prinsessen en het gevolg waren gezeten, een omweg door Oranjestad, dat prachtig versierd was. Reeds kort na aankomst in het Aruba Carribean hotel vernieuwden de prinsessen hun kennismaking met. de Caribische Zee. Donderdagavond was er een re ceptie in de club Caribe, aangeboden door 'het eilandgebied Aruba. Man door bliksem gedood IJMUIDEN, 26-7. Tijdens een zwa re onweersbui, die donderdagmiddag tussen twee en drie uur over IJmui- den trok, is de 72-jarige A. de V. uit Katwijk aan Zee nabij devissersha ven door de bliksem getroffen en op slag gedood. De man stond met eni ge vakantiegangers te kijken naar het vertrek van een paar vissersche pen, toen een felle bliksemstraal hem trof. De omstanders kwamen met de schrik vrij. Rapport over treinramp bij Harmeien DEN HAAG, 26-7. De minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals ontving donderdagmorgen het rapport van de spoorwegonge vallenraad over de treinramp bij Harmeien in januari van dit jaar. De voorzitter van de raad mr. H. R. de Zaaijer, procureur-generaal in Amsterdam, begaf zich naar het de partement om in 's-ministers werk kamer een lijvig document met be vindingen en adviezen van de raad te overhandigen. IN BERLAGE'S BEURS Prinses Beatrix opent industrieel vormcentrum DEN HAAG, 26-7. Prinses Beatrix zal op maandag 15 oktober het Centrum voor Industriële Vormge ving, dat in de Beurs van Berlage aan het Damrak komt, officiëel openen. De verbouwingswerkzaamheden hiervoor in het Beursgebouw van Berlage te Amsterdam vinden goede voortgang. De thans ongebruikte middeningang aan de Damrakzijde van het beursgebouw zal door de vestiging van het centrum in het stadsbeeld een functie krijgen. De verbouwing hiervan, waarbij de buitengevel van Berlage's schepping geheel intact zal blijven, zal worden uitgevoerd volgens een ontwerp van architect G. Rietveld. De totale ruimte, waarover het Centrum voor Industriële Vormge ving de beschikking krijgt, zal ruim 1.000 vierkante meter bedragen. De prinsessen Irene en Margriet, ge fotografeerd tijdens hun bezoek aan het historische fort „Oranje" op St. Eustatixis. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er zijn een heleboel vrou wen, die alleraardigst zouden zijn, indien zij alleen maar wat vaker zouden kxinxxen vergetexx dat ze het zijn. WAT 2EQT DE 0IL7" Opklaringen Verwachting lot zaterdagavond: .Morgen droog weer met opklaringen; dezelfde temperaturen als vanaaag of iets hogere; matige tot zwakke wind uit noordelijke richtingen. 28 juli. Zon op 4.54, onder 20.38. Maan op 2.04, onder 18.18. 29 juli. Zon op 4.56, onder 20.36. Maan op 2.51, onder 19.12. 30 juli. Zon op 4.57, onder 20.35. Maan op 3.45, onder 19.57. Nieuwe maan: 31 juli te 13.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 28 juli 29 juli 30 juli 0.20 v.m. 1.34 v.m. 2.31 v..m. 12.55 n.m. 13.55 n.m. 14.47 n.m. BROUWERSHAVEN 28 juli 12.37 v.m. 29 juli 1.04 v.m. 30 juli 1.55 v.m. Springtij: 2 augustus. n.m. 13.35 n.m. 14.24 n.m. VLIEGTUIG BIJNA VERONGELUKT Gevaarlijke vangst ANTWERPEN, 26-7. De Duitse kustvaarder „Gerhard Elfring" heeft donderdag in Antwerpen een tor pedo aan wal gebracht, die in volle zee was opgevist. De bemanning had aanvankelijk gedacht dat zij een losgeslagen boei opgepikt had, doch toen men het tuig aan boord had bleek het een beschadigde tor pedo le zijn. De Belgische mijnop- ruimingsdienst heeft zich over de gevaarlijke vangst ontfermd. SCHIPHOL, 26-7. Een Boeing 707 van de Pan American World Air ways is donderdagmiddag met 79 passagiers aan boord veilig op Schip hol geland, nadat het enkele minu ten tevoren boven Winterswijk bijna was verongelukt. Volgens dc eerste berichten liet de gezagvoerder zijn machine plot seling steil naar beneden duiken teneinde een ander toestel te ont wijken. Het gevolg was dat vrijwel alle passagiers builen of verwondingen opliepen. Zij werden tegen het pla fond geworpen, terwijl gelijktijdig alles wat los zat, door de cabine vloog. Op Schiphol werd een deel der passagiers per brancard uit de ma chine gedragen en met ambulance- wagens naar het geneeskundig cen trum op de luchthaven gebracht. Van de gewonden heeft de ste wardess het zwaarste letsel opge lopen. Ir. de wachtkamer van de Icahal bekwamen de passagiers, die lopend hot vliegtuig konden vei laten, van de eerste schrik. De 26-j.argö zaken man R. C. Hellwig uit St. Louis (Amerika), die op zijn reads kalende hoofd een bloedende schram van circa zeven cm had opgelopen, ver telde dat ook het luchtververs.ngs- systeem onklaar was geraakt. Verschrikkelijke chaos „De chaos in het vliegtuig was verschrikkelijk", zei hij. De passa giers waren allemaal heel erg ge schrokken, doch hij meende, dat men niet van paniek mocht spreken. Volgens hem was het toestel in en kele seconden minstens duizend voet naar beneden gedoken. Het betrof hier Pan Americans lijnvlucht 75 van Dusseldorff via Schiphol naar New York. Het toe- stol landde op Schiphol een kwar tier na schematijd om één uur. De luchtmachtvoorlichtingsdicnst heeft medegedeeld, dat het andere toestel een Dc Havilland Beaver van de Kon. Luchtmacht is geweest. Deze Beaver is een één-motorig toestel. Het was op weg van de ba sis Ypenburg naar de vliegbasis Twenthe. De chef van de luchtstaf heeft onmiddellijk een commissie van onderzoek ingesteld, die reeds met haar werk begonnen is. Deze commissie zal zo spoedig mogelijk haar rapport indienen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1