De zachtste van alle Brouwershaven besluit tot uittreding Centrale Dienst Raad nu 5 cent meer Verdwijnen de mummies van Wieuwerd Gevecht tussen para's en Ned. militairen o|> regeling ophalen huisvuil Nieuwe „Neptunus" voor stadhuistoren te Zierikzee Kritiek BROUWERSHAVEN'. 25-7. Dins dagmiddag kwam de raad der ge meente Brouwershaven in open bare vergadering bijeen in het I'laatsenhuis te Dreischor, onder voorzitterschap van burgemeester A. H. Vermeulen. Afwezig met ken nisgeving was de heer A. C. Visser. De raad gaat accoord met het voorstel van b. en w. om aan de heer J. v. d. Hamer te Brouwersha ven de verplaatsingskosten van de geschonken molen aan de gemeente in 1955 ten bedrage van f 437,98 als nog betaalbaar te stellen, gelet op het feit, dat het hier een schenking betreft. Aan de raad wordt meegedeeld, dat via de firma C. Slager te Brou wershaven een nieuwe cirkelmaai- machine (f 7.000,is aangeschaft en dat de oude machine is ingeruild voor een bedrag van f 500,Bur gemeester Vermeulen deelt verder mee, dat de tekeningen zijn gereed gekomen van de te Zonnemaire te bouwen drie bejaardenwoningen, een openbare kleuterschool te Brouwers haven en twee woningwetwoningen (dubbele woning) te Brouwershaven. Vastgesteld wordt de vaststelling wijziging van het reglement van or de voor de vergaderingen van de raad en de verordening tot regeling van de werkkring der vaste commis sie uit de raad voor de recreatie. Op voorstel van de heer J. A. v. d. Bijl wordt in de zinsnede „de commissie bestaat uit drie leden" ingelast het woord „tenminste" omdat zich in de toekomst de mogelijkheid tot uit breiding kan voordoen. Regeling ophalen huisvuil N.a.v. de vaststelling verordening 'heffing reinigingsrechten merkt de heer M. Matthijsse op, dat hij liever voor de kern Brouwershaven een be tere regeling van het ophalen huis vuil op tafel had gezien. Nu moet er worden verhoogd en wanneer in de toekomst een andere regeling wordt getroffen komt er opnieuw een ver hoging. Zoals de huidige ophaal dienst werkt blijft het 'n grote rom mel, aldus spreker, daar diverse em mers maar half geledigd worden. De heer Matthijsse betreurt de verho ging, en is geporteerd voor een af doende werkwijze, waarna dan defi nitief een bedrag kan worden vast gesteld. B. en w. stelden de raad een uit voerige becijfering ter hand, waar uit blijkt, dat voor de kern Brou wershaven de verhoging wordt ge bracht van f 4,75 op f 9,50 per jaar en voor de kernen Zonnemaire, Dreischor en Noordgouwe, waar het vuil wordt opgehaald door de rei nigingsdienst Duiveland op f 12,- per jaar. Het ontbrekende bedrag van f 2041,20 zou dan voor rekening van de gemeente komen. Burgemeester Vermeulen ant woordt de heer Matthijsse, dat het college heeft gemeend, als redelijk heid tegenover de inwoners der an dere kernen de verhogingen voor Brouwershaven trapsgewijs uit te voeren. Getracht zal worden om voor deze kern een betere regeling te tref fen m.b.t. de ophaaldienst ter plaat se, daar de huidige manier zeer af keurend is te noemen. Op een vraag van de heer J. v. d. Doe hoe of Duiveland staat tegen over de dienst in de Westhoek, geeft wethouder J. Dekker een uitvoerige toelichting. De heer P. de Moor wijst op de afschrijvingskosten van f 0,50 per emmer, welke is bestemd voor de omheining van de vuilnisbelt. Spre ker hoopt dat deze omheining dan ook deugdelijk zal worden gerepa reerd, daar momenteel iedereen er dwars door heen rijdt. Voorzitter zegt. dat het in de bedoeling ligt een nieuwe afscheiding te plaatsen. De raad gaat tenslotte z.h.s. akkoord met het voorstel van b. en w. Onder de hamer door gaan de pun ten vaststelling verordening als be doeld in artikel 4 lid 1 der Winkel sluitingswet 1951 (halve dagsluiting); idem als bedoeld in artikel 5, lid 1 der Winkelsluitingswet 1951 (vakan tiesluiting); idem als bedoeld in ar tikel 11 van genoemde wet (zoge naamde 21-dagen-regeling) en idem als bedoeld in artikel 11, lid 2 der Winkelsluitingswet (verruiming ver koopgelegenheid). Voor deze vaststelling is het ad vies ingewonnen bij de Midden standsvereniging en de Kamer van Koophandel. De heer P, de Moor zag liever het artikel, waarin geregeld is de dinsdagmiddagsluiting en het openstellen der winkels tot 19.00 uur des avonds gedurende de zomer maanden gewijzigd in dier voege, dat het gehele jaar de avondsluiting wordt bepaald op 18.00 uur en als compensatie om gedurende de zo mermaanden de dinsdagmiddag de winkels ook open stellen. De voor zitter meent, dat men deze voorge stelde regeling moet zien in het be lang van de middenstand in de toe komst. Vooral voor de kern Brou wershaven is gepleit deze bepaling er door te krijgen met het oog op de visserij, scheepvaart en watersport. Als men deze bepaling schrapt, zal ze later niet meer gerealiseerd kun nen worden aldus de voorzitter. De heer De Moor vraagt of het niet juister is deze regeling voor de ge hele gemeente te hanteren, daar we als één gemeente ook één midden standsvereniging hebben, maar dc raadsvoorzitter wijst dit van de hand. Z.h.s. worden de betreffende verordeningen vastgesteld. De raad gaat verder akkoord met de vaststelling Gemeenschappelijke Regeling Vleeskcuringskrfng Zierik zee. Een krediet ter grootte van f 1.675,48 wordt verleend teneinde de twee Noorse woningen te Brou wershaven te laten opknappen. Eervol ontslag wordt verleend aan do heer M. J. Wisse, onderwijzer aan de openbare lagere school te Zonne maire wegens benoeming elders. Voor de benoeming van een nieuwe leerkracht aan voornoemde school gaat de raad in besloten zitting. Na heropening wordt benoemd de heer G. P. Schoon te Middelburg. In vaste dienst wordt benoemd per 1 augustus 1962 de heer J. Kie- senberg als gemeentewerkman, met als standplaats Dreischor, volgens loongroep IV van de bezoldigings verordening 1961. Reorganisatie Centrale Dienst In bespreking komt dan de reor ganisatie van de Centrale Dienst Noord-Zeeland. In een uitvoerige toelichting aan de raad geven b. en w. aan de hand van een financieel overzicht een becijfering van de fi nanciële consequenties van een even tuele uittreding. Het college komt op een bedrag van plm. f 3,20 per in woner per jaar, waarbij het opmerkt dat de kosten van plan-A f 2,90 per inwoner zullen bedragen. Terwijl de service-verlening van de huidige dienst nooit gelijk zal zijn aan een eigen dienst, zijn b. en w. van me ning dat hoewel een eigen dienst iets duurder zal zijn, het voor de ge meente Brouwershaven aantrekke lijk moet worden geacht om uit de Centrale Dienst te treden per 1 au gustus 1963. Het raadslid de heer J. A. v. d. Bijl (P.C.G.) noemt het een onduide lijke zaak wat of er nu eigenlijk gaat gebeuren. Z.i. heeft de commis sie van toezicht teveel naar zich toe gerekend en het is opinie van spre ker dat straks de uittredende ge meenten zich weer gaan samenbun delen met een topfiguur aan het hoofd. De heer v. d. Bijl vindt het een groot gevaar als de meerderheid van twee-derde niet gehaald wordt, daar de uittredende gemeenten voor de kosten blijven opdraaien. Het is en blijft een duistere zaak aldus spreker. De voorzitter is de mening toegedaan, dat de twee-derde meer derheid niet gehaald zal worden maar daarom is iedere gemeente vrij om uit te treden. B. en w. menen, aldus de burgemeester om ondanks enige onzekere factoren deze risico's toch te moeten aanvaarden. Op de vraag van de heer Matthijs se of deze becijfering gericht is op één ambtenaar en hoe of dat verder gaat, wanneer in de toekomst een tweede ambtenaar moet worden aan getrokken, kan de raadsvoorzitter geen exact antwoord geven, daar de ontwikkeling der gemeenten niet is te voorzien. We moeten nu rekening houden met de hedendaagse feiten, aldus burgemeester Vermeulen. Per- soonlij'k vind ik het jammer, dat dit moet gebeuren, daar ik altijd voor stander ben geweest van centralisa tie; ik doe dit echt niet met enthou siasme, aldus de voorzitter. De heer N. Fonteine informeert of een eigen dienst vlotter zal lopen, wat de voorzitter stellig van mening is. „Er is een vlotter contact met het college". De heer J. v. d. Doe is ge porteerd voor uittreden, daar de werkzaamheden van de Centrale Dienst niet opwegen tegen de kosten voor de gemeenten. De raad gaat z.h.s. accoord inct het b. en vv.-voorstel en besluit tot uittreding uit genoemde dienst. De vergadering wordt geschorst om de commissieleden, bestaande uit de heren M. Matthijsse en N. Fontei ne gelegenheid te geven de geloofs brieven van de benoemd verklaarde raadsleden te onderzoeken. Bij mon de van de heer Fonteine wordt ge adviseerd deze leden tot de nieuwe raad toe te laten en de bescheiden in orde te hebben bevonden. Vastgesteld worden de richtlijnen betreffende tegemoetkoming ver voerskosten schoolbezoek ingevolge artikel 13 der L.O.-wet 1920. Goedgekeurd wordt de tiende wij ziging der begroting 1962 betreffen de kosten van eerste inrichting open bare lagere school te Zonnemaire ten bedrage van f 1.000, De elfde wijziging wordt eveneens goedgekeuird. Dit betreft een post inzake aanleg riolering in de kern Brouwershaven in D.A.C.W.-verband achterlangs de woningen aan de Poortdij'kstraat en de Zuiddijkstraat. Het laatste agendapunt betreft de twaalfde wijziging der begroting en heeft betrekking op de verkoop van het voormalig gemeentehuis te Noordgouwe. Deze verkoop zal ge schieden bij openbare inschrijving door notaris P. Heering te Zierikzee. De heer M. Matthijsse informeert of 'het eerder genomen plan om dit pand in te richten tot onderwijzers woning nog van kracht is, waarop de voorzitter meedeelt, dat hier veel haken en ogen aan vast zitten. Voor onderwijzers woning is het pand niet geschikt gebleken en het college doet alle moeite om een bouwvolume vast te krijgen, om de hoofdonderwijzer te Noordgouwe aan een woning te helpen. M.a.s. wordt besloten tot verkoop over te gaan. Afscheid oude raad Daar dit de laatste raadsvergade ring is in zijn huidige samenstelling richt burgemeester Vermeulen zich tot die leden, welke in de nieuwe raad geen zitting meer zullen heb ben. Speciaal betrok hij in zijn dank woord de heer J. v. d. Doe, die van af 1 september 1931 deel uitmaakte van de gemeenteraad. Vanaf 28 april 1939 tot 6 augustus 1949 was hij wethouder van Dreischor en tevens waarnemend burgemeester van 3.0 november 1947 tot 1 juli 1948. „U kunt op een mooie staat van dienst terug zien" aldus de voorzitter. Dankwoorden werden ook gesproken tot de heren N. Fonteine, M. Mat thijsse, J. A. van Schelven en A. C. Visser, namens de gemeente en dc gemeenschap. In zijn dankwoord zei de heer v. d. Doe met een tikje weemoed de raad te verlaten, niet voor wat be treft de raad maar vanwege zijn ou derdom. „Ik heb mijn rol in het ge- meentelcven gespeeld en de blijspe len wisselden de drama's af. Achter om wil ik niet meer zien en het vooruitzien laat ik aan uw nieuwe raad over", aldus besloot de heer v. d. Doe. De heer Fonteine dankte voor de prettige samenwerking, ondanks di verse moeilijkheden. Hopenlijk zal de nieuwe raad deze oplossen, waarbij ik U mijnheer de burgemeester en de nieuwe raad God's zegen toewens. De heer Matthijsse sprak de hoop uit dat de nieuwe raad ook nieuwe inzichten zal hebben tot bevrediging van de gehele gemeente, en dankte evenais de heer J. A. van Schelven voor de hem toegesproken woorden. Grootse zanghulde op WILLEMSTAD (Curacao), 24-7. Ongeveer drieduizend schoolkinde ren waren bijeengekomen op het Fortplein te Willemstad, om de prinsessen Irene en Margriet een zanghulde te brengen. Het plein zag er fleurig uit, niet in de laatste plaats door de grote hoeveelheden vlaggen, die de kinderen hadden meegenomen. Oner leiding van frater Fidelius werden verschillende liedjes, zowel in het Papiaments als in het Neder lands ten gehore gebracht. De van te voren door frater Fidelius geg- ven vermaning goed naar hem te kijken, omdat in het verleden de linkerhelft van het plein twee ma ten voor lag op de rechterhelft, was volkomen overbodig, want ales ging LEEUWARDEN, 25-7. Als de po gingen van de wichelroedeloper J. Bron slagen, zal het Friese dorpje Wieuwerd volgende week dinsdag zijn enige attractie, de eeuwenoude mummies die zorgvuldig in de graf kelder van het kleine Nederlandse dorpskerkje bewaard worden, ver liezen. De heer Bron wil namelijk een po ging doen om met behulp van een zogenaamd aardstralenkastje de mummies te laten verdwijnen, om zo het bewijs te leveren van zijn theorieën dat aardstralen met be hulp van wichelroede en stralenkast- je kunnen worden bedwongen. Hij is er namelijk van overtuigd dat de mummificatie welke hier is opgetre den een gevolg is van aardstraling. De kerkeraad van de Nederlandse hervormde gemeente te Wieuwerd heeft als voorzorgsmaatregel de toe gang' tot de grafkelder hermetisch laten afsluiten, maar de heer Bron heeft verklaard dat dit voor hem geen enkel bezwaar vormt, omdat hij de straling van buitenaf kan op heffen. De meningen over het wel dan niet slagen van zijn pogingen zijn sterk verduld, zodat de proeven met belangstelling tegemoet worden gezien. De kerkeraad heeft reeds ver klaard dat hij de heer Bron aanspra kelijk zal stellen voor de eventuele schade die mocht ontstaan wanneer inderdaad de mummies verdwijnen. Van de ongeveer f 5.000,die be zoekers gezamenlijk per jaar veer tellen om de mummies te bezichti gen, ontvangt de kerkeraad de helft. I-Iet spreekt vanzelf dat hij die bron van inkomste niet graag ziel opdro gen. De heer Bron is uitgedaagd De salariëring van liet politiepersoneel DEN HAAG. 24-7. Het overleg inzake de voorstellen voor de sala riëring en andere arbeidsvoorwaar den voor het politiepersoneel heeft nog niet tot overeenstemming ge leid. Teneinde minister Toxopeus gelegenheid te geven tot nader be raad met de regering en met de ad vies-commissie, is het overleg afge broken. Besloten is om donderdag opnieuw bijeen te komen. De advies commissie had de bewindsman van advies gediend bij het opstellen van de onlang9 door de minister uitge brachte voorstellen. Fortplein te Willemstad erg goed. Een van de liedjes „Bis- hita Grandi" (groot bezoek), op het ritme van een Curagaose tumba, was ook gezongen, toen jaren gele den prinses Beatrix le Antillen be zocht, maar de woorden waren aan gepast aan het 'bezoek van nu. Vriendelijk lachend stonden de prin sessen op het hoge bordes van het gouvernementshuis. Chirurgen van het ziekenhuis „De Barmhartige Samaritaan" in Phoenix, een stad in de Amerikaan se staat Arizona, hebben besloten een operatie, die zij zouden verrich ten op een drie maanden zwangere vrouw, die Thalomide bevattende slaapmiddelen had ingenomen, uit te stellen. door de redactie van een weekblad („De Spiegel") dat geen geloof hecht aan zijn" beweringen. ZIERIKZEE. 25-7. Wy vernemen dat de stadhuistoren van Zierikzee zal worden voorzien van een nieuwe „Neptunus", die evenals zyn bejaar de voorganger, in koper zal worden uitgevoerd. De oude Neptunus bleek inder daad oud en der dagen zat. De be ruchte tand des tijds heeft hem op zijn hoge standplaats duchtig aange tast en reeds direct na zijn afdaling vorig jaar, ontstond er twijfel of hij wel te repareren zou zijn. Dit blijkt dus thans niet het geval te zijn. Mitsdien zal een nieuwe Neptunus worden gemaakt. De beeldhouwer Peter de Jong te Middelburg heeft opdracht gekregen een houten Nep tunus te maken, welk model met bladkoper zal worden belegd, waar na de mal kan worden verwijderd. Zo ontstaat een nieuwe Neptunus, die straks een plaatsje krijgt op de top van de herstelde stadhuistoren. Zierikzee zal dankbaar zijn als het eenmaal zover is. Ingezonden mededeling De fijnste tabakken van Amerika, die Golden Fiction maken tot de zachtste van alle, zijn opnieuw belangrijk in prijs gestegen. Wat moest er nu gebeuren? Een Laurens product in kwaliteit verlagen? Uitgesloten! - Wij zijn er van overtuigd, dat u er graag iets meer voor over hebt om deze uitgezochte, zachte tabakken in Uw Golden Fiction te blijven genieten. NIEUWE PRIJS: 20 stuks ƒ1.-, 10 stuks ƒ0.50, 50 stuks in luxe doos 2.75. - vs-s WM V 7mmmmmm HET PRINSESSENBEZOEK AAN CURACAO Vreemd experiment in Friesland Marinier gedood in Nieuw-Guinea MERAUKE, 24-7. Tijdens een he vig vuurgevecht nabü Merauke is de dienstplichtige marinier derde klasse Ernst Herbert Pina gesneu veld. Marinier Pina was twintig jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Rotterdam. Tijdens het gevecht werd de dienstplichtige marinier der tweede klasse Leonhard Peter Hengelbroek licht gewond aan de rechterschou- der. Marinier Hengelbrock is 21 jaar ongehuwd en afkomstig uit Vaals. Nabij Merauke brak maandag avond een vuurgevecht uit tussen een dertigtal Indonesische parachu tisten en Nederlandse militairen, dat urenlang 'heeft geduurd. Aan Nederlandse zijde werd hierbij de marinier Pina gedood. Het vuurgevecht begon, nadat de bevolking 'had gemeld, dat zich in de kampong Kelapa Lima, aan de noordoostelijke rand van de stad, Indonesische parachutisten ophiel den. De op dit bericht uitgerukte Nederlandes militairen stuitten bij nadering van de kampong op een hevig vuur, dat zij onmiddellijk be antwoordden, waarna een urenlange strijd ontstond. Over de afloop er van waren gisteravond te Hollandia nog geen nader bijzonderheden be kend. In de afgelopen dag hadden steeds nieuwe berichten Hollandia bereikt, dat parachutisten waren doorge drongen tot de rand van Merauke. Het is thans ruim 3 Vz week geleden, dat zij in een grote boog rondom deze plaats zijn afgeworpen. De schattingen over hun aantal varië ren van 100 tot 200. President Bourguiba van Tunesië heeft in een tpespi-aak in Tunis ge zegd, dat de kwestie-Bizerta is op gelost. „Binnen een redelijke termijn zal de laatste Franse soldaat de Tu nesische bodem verlaten", aldus de president. In Genève is deze week het akkoord over Laos getekend. Op de bijgaande foto zien we het moment waarop de vertegenwoordigers van Engeland en Rusland, Lord Home en Gromyko, het verdrag ondertekenen, terwijl de premier van de Laotiaanse regering, prins Soevanna Phoema toeziet. Links Gromyko, rechts Lord Home.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8