Ben Bella 1 DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI Ondanks inenting tóch Polio Restaurant voor vrouwe n Een pijp doet méér dan branden! - Pijproken geeft rust en voldoeningT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 JUI.I 1962 No. 19214 BIJK DOOR HET \TERELDVENSTER verdiept de klooi Ingezonden mededeling Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust hij brengt U tot andere gedachten en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in Probeer maar U hebt toch ook een pijp? De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. Ben Bella heeft niet afgewacht hoe de leiders van de wilaya's, de poliiiek-tnUitaire districten van Al gerije, de scheuring in de leiding willen dichten: met een forse daad heeft'hrj hun gepraat overbodig ge maakt. Officieel is nu een politiek bureau der F.UN. opgericht, maar dat heeft de doelstelling „het lot van Algerije in handen te nemen" en is dus in feite een tegenregering. Ben Bella's woordvoerder Boumendjel heeft bo vendien een reeks felle aanklachten legen de persoon van premier Ben Khedda geuit, die neerkomen op een oorlogsverklaring. Of die oorlog behalve politiek ook militair wordt, dat is dan nog een onderwerp van gesprek voor de wl- laya-chefs, die nu ontslagen zijn van de taak Ben Bella en Ben Khedda met elkaar te verzoenen. Zij zijn als leiders van de troepen die zeven jaar in het land gevochten hebben, de enigen die het zouden kunnen opnemen tegen de stroom van aan Ben Bellu verknochte soldaten, die uit Marokko en Tunis het land zijn binnen gekomen. Wel oï geen burgeroorlog Deze laatsten ivaren steeds door het Franse leger van het eigenlijke strijdtoneel ver gehouden en hebben zich de tijd gekort met politieke in- doctriminatie van een Nasser-achtig links type. Juist het feit dat ze nooit echt hebben kunnen vechten voor hun grote doel, maakt hun mentaliteit veel strijdlustiger dan die van de troepen die wel streden en weten wat het is. En minder geneigd zullen zijn het risico te lopen dat het tot een burgeroorlog komt. Onverwachts is in een kinderte huis te Amsterdam poliomyelitis ge constateerd. Deze uitbarsting van de kinderverlamming had - toen dit bericht bekend werd - reeds één slachtoffer gevergd. Tot grote schrik van vele ouders is inmiddels geble ken, dat alle kinderen wel degelijk waren ingeënt, zodat nu door velen wortd getwijfeld aan de waarde van het gebezigde vaccin. Wil dit zeg gen, dat de inenting tegen kinder verlamming nutteloos is geweest? Beslist niet. Het is echter wel waar dat het vaccin geen blijvende on vatbaarheid geeft. Herhaling van de vaccinatie zal telkenmale naodzake- lijk zün. Nog in 1957 is entstof beschikbaar gekomen voor 220.000 kleuters en toen zijn voornamelijk de twee- tot vijfjarigen behandeld, omdat zij im mers het meest bloot staan aan het krijgen van kinderverlamming. Men heeft er vijf t jaren terug naar ge streefd dat de vertegenwoordigers van genoemde leeftijdsgroep onvat baarheid verwierven tegen de polio myelitis. In 1958 zijn toen ook zoveel mogelijk andere kinderen gevacci neerd. Als entstof is gebruikt het zoge naamde Salk-vaccin. Met dit vaccin werd in de Verenigde Staten reeds veel ervaring opgedaan en de resul taten waren betrekkelijk gunstig: bij de geïmmuniseerde kinderen traden ruim zestig procent minder gevallen van de ziekte op dan zich vermoede lijk zouden hebben voorgedaan wan neer zij niet waren ingeënt. Het toe te passen vaccin moest toen nog uit de Verenigde Staten komen. Washington wenste immers alleen dan te exporteren als het vast stond, dat hier te lande een nationale organisatie kon zorgen uoor een rechtvaardige distributie en tevens voor een nauwgezette registrering van deinentingen en de resultaten. Een Nederlands produkt Omstreeks 1960 kon men gebruik gaan maken van een vaccin, dat door het nieuwe laboratorium van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid is vervaardigd volgens dezelfde beginselen als de naar dr. Salk ge noemde entstof. Overigens is dit nog niet het laat ste woord over de bestrijding van poliomyelitis! Omdat het Salk-vaccin jammer genoeg geen zekerheid bood, dat het ingeente kind blijvend on vatbaar is en herhaling van de vac cinatie over één of meer jaren nodig maakte, wordt in allerlei delen van de wereld gewerkt aan het samen stellen van een vaccin, waarvan de blijvende immuniteit kan worden verwacht. In verband daarmee wordt wel duidelijk van hoe groot belang een nauwkeurige administratie bij de Aan de andere kant is het voor de wïlaya-strijders een onverdraag lijke gedachte dat lieden die de hele oorlog - weliswaar onvrijwillig - niets deden, nu aan hen zullen ver tellen wat gedaan moet worden. Het ziet er naar uit dat de wilaya-chefs om der wille van de vrede Ben Bel la's bewind wel zullen steunen maar dat zal dan nietvan harte gaan. Meer tweedracht Het schijnt dat enige van Ben Khedda's ministers uit een zelfde soort misnoegen hun taak neergelegd hebben. Daardoor zal de rol van de premier en zijn trouwe helper Bel- kacem Krim in de Algerijnse politiek voorlopig wel uitgespeeld zijn. En Ben Bella is weer een stap dichter naar de macht gekomen. Maar hij is dan nog beslist' niet aan het eind van de weg. In zijn bureau zitten weliswaar zijn mede gevangenen uit Frankrijk, maar dat zijn niet allemaal zijn vrienden. En het feit dat hij de verkiezingen toil uitstellen, zal hem zeker ook weer medestanders kosten. Zoals het feit dat hij zijn bureau nu toch instelt, hem de sympathie kost van die Al gerijnen die het heil voor hun land niet zien in experimenten, maar in voortbouwen op de democratische basis die in het land toch min of meer aanwezig is. De tweedracht is door Ben Bella's initiatief niet verdwenen. Hij heeft alleen de noodzaak geschapen dat deze zich scherper dan voorheen uit, als ze zich uit. Waardoor de kans steeds groter wordt dat Algerije niet alleen een verscheurde leiding krijgt maar bovendien zelf verscheurd wordt. massale inenting is. De autoriteiten hebben reeds met spanning gewacht op de resultaten van de vaccinatie van 1957-1958. De ontdekking te Am sterdam wijst er thans op, dat het inderdaad de hoogste tijd was voor hernieuwde behandeling en dat de periode tussen twee injekties niet te lang mag worden. dr. H. G. v. d. K. Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. De Papoea-student Frits Kirihio is benoemd tot advi seur van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, voor zaken Nieuw Guinea be treffende - aldus bericht „Antara" uit New York. CANNES. De bekende Franse zangers Edith Piaf heeft in Cannes meegedeeld, dat zij gaat trouwen met de uit Griekenland afkomstige zanger Teho Sarapo. Edith Piaf is 46 jaar, Sarapo is 23. De zangeres zei tegen verslaggevers, dat zij nog niet wist wanneer het huwelijk ge sloten zou worden. ALGIERS. De schietpartij, die zich in Algiers heeft voorgedaan tussen Algerijnse militairen en bur gers, heeft aan zes Europeanen het elven gekost, zo is van het zieken huis in Algiers vernomen. GENÊVE. In Genève is een vol tallige vergadering van de zeven- tienlanden-conferentie over ontwa pening begonnen, waaraan voor hét eerst sedert vier maanden de minis ters van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie deelnemen. DYON. Volgens functionarissen van de Franse spoorwegen bedroeg het aantal doden van 'het treinonge luk dat maandag bij Dyon is ge beurd, een-en-veertig. Ongeveer 20 doden zijn nog niet geïentificeerd. In verscheidene ziekenhuizen van Dyon worden nog vijf-en-veertig gewonden verpleegd. BRUSSEL. In Luik is ander grote belangstelling het stoffelijk over schot van André Renard, de Waalse vakbondsleider, die vrijdag op 51- jarige leeftijd is overleden, ter aar de besteld. Kind gestikt in wiegje DEN HAAG, 24-7. Het nog geen anderhalve maand oude zoontje van de familie van der Broek uit de Jo hannes Camphuysstraat in Den Haag is in zijn wiegtje gestikt. Bader verdronken te Sehevenngen DEN HAAG, 24-7. In zee bij het Noorderstrand te Scheveningen is de 33-jarige R. Koch uit Steenber gen verdronken. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep van zes baders, die om een golfbreker heen wilde waden. Het zestal werd gegrepen door de stroom. Vijf van hen werden gered door de reddings brigade. Het lichaam van de heer Koch spoelde later op het strand aan. Eerder op de dag moest de red dingbrigade nog drie maal in actie komen om in totaal vijf mensen te hulp te komen. TAPTOE DELFT 1962 DELFT, 24-7. Het negende mili taire muziekfestival Taptoe Delft wordt dit jaar gehouden avn 24 augustus tot en met 1 september. In het historisch gedeelte zal Prins Maurits de hoofdfiguur zijn. Hij zal met zijn gevolg de markt op marcheren. De verlichting van de markt zal worden uitgebreid. Vorig jaar was het verbruik van alle schijnwerpers, enz. tezamen 100.000 watt, dit jaar zal dat bijna het dub bele zijn, n.l. 180.000 watt. Vuurstenen gevonden te Aardenburg AARDENBURG. Bij het opgra- vingswerk in de omgeving van de Oude Vlasmarkt zijn enige honder den stuks vuursteen gevonden in het pleistocene dekzand. Het betreft hier voor het merendeel afslagstuk ken, maar ook fraai bewerkte, gave dubbele spitsen met oppervlakte retouche, krabbers, mesjes, enz. Da tering circa 550 v. Chr. Voorts zijn op de Oude Vlasmarkt in het Ro meinse niveau enige laat eerste- eeuwse, Zuid-Gallische Terra Sigil- latascherven te voorschijn gekomen Dit zijn tot nu toe de vroegste vond sten uit de Romeinse tijd in Aar denburg, afgezien van een gehal veerde munt van vóór 20 na Chr., welke ten zuiden van de St. Bavo is gevonden. Vermeldenswaard is voorts de vondst van twee Merovin- gische schreven. HET AANTAL KIJKERS EN LUISTERAARS DEN HAAG, 24-7. Op 1 juli 1902 waren er bij de dienst luister- en kijkgelden 1.168.995 televisie-toestel len aangegeven tegen 1.157.995 op 1 juni (t/m 20 juli 1.177.342). In de eerste helft van 1962 wer den 129.137 televisie-ontvangers ge registreerd, d.w.z. 5.7 procent meer dan in het eerste halfjaar van 1961, toen de aanwas 122.142 bedroeg. Op 1 juli 1962 bedroeg het aantal - geregistreerde - radiotoestellen 2.594.619 tegen 2.595.300 op 1 juni. Het aantal aansluitingen' op de draadomroep was op 1 juli 472.445 tegen 472.598 op 1 juni. ONDERWIJS Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee Onderstaande leerlingen zijn be vorderd van de eerste naar de twee de klasse der primaire opleiding: J. H. M. Berrevoets, M. A. J. Ber- revoets, J. C. Bolijn, C. Clerx, W. Ohristiaanse, M. van Eenige, C. Ge luk, M. C. Grootenboer, C. A. Greijs, J. H. de Haan, A. J. C. Heijboer, E. G. Huurling, C. S. van Mourik, J. W. van Mourik, A. M. C. Padmos, H. Potappel, A. G. M. Roestenberg, E. Schouls, C. F. Scherpenisse, N. P. Schot, J. K. Verloo en P. E. v. d. Zande allen Zierikzee; J. P. Beve lander, K. Goedegebure, J. Manni en E. J. Timmer allen Kerkwerve; A. H. de Glopper Scharendijke; M. Kloet Looperskapelle; J. J. v. d. Ha ve Oosterland; K, C. Heijboer, J. C. Heijboer, L. Sies en M. G. van Wel allen Nieuwerkerk; P. v. d. Marei Ouwerkerk; C. Horst Renesse; E. C. Bolier Noordgouwe; T. P. van Dijke Dreischor; E. Flikweert, J. C. v. d. Hoek en P. G. de Munnik allen Zon- nemaire; J. van Beveren, J. W. Bot- bijl, L. v. d. Bijl, A. M. de Meul- meester, F. G. de Rooy, A. P. Smal- heer en H. A. P. Stoel allen Brou wershaven. Voorwaardelijk bevorderd: J. A. Verwest en M, W. Willemse beiden Zierikzee. Niet bevorderd: twee leerlingen. Twee-en-dertig mensen zijn om gekomen en vier-en-vijftig gewond bij een treinontsporing die zich jongstleden zondag nabij Boekarest heeft voorgedaan. Dit werd woens dag door het oost-Duitse persbureau A.D.N. gemeld. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Beroepen door de generale als pred. voor buitengew. werkzaamhe den (Chr. Jongemannen Verbond): P. van Die, kandidaat te 's-Graven- hage; te Hantum en Hantumhuizen: J. B. van Heerde, kandidaat te Am sterdam; te Parrega (Fr.) (toez.): B. J. Riemersma te Stavoren; te Hoo- geveen (wijkgem. Centr. Noord I): J. Noltes te Ridderkerk; door de Ge nerale Synode (als secr. van de raad v. d. catechesse): dr. F. H. Kuiper te Lemmer. Aangenomen naar Zwijndrecht (wijkgem. Oost) (toez.): J. C. Stelwa gen te Woudenberg, die bedankte voor Sint Annaland. Beroepbaar. Ds. L. C. Vogelaar, eervol ontslagen predikant, stelt zich beroepbaar; zijn adres is: Van der Grondenstraat 6, Den Hulst (O.). Geref. Kerken Beroepen te Mildam (Fr.): J. B. F. van den Brink, kandidaat te Voor burg; te Rilland-Bath: L. Herlaar, kandidaat te Amsterdam. Aangenomen naar Geldermalsen: N. J. Goris te Barchem, die bedankte voor Castricum, Ens (N.O.P.) en voor Oosterwolde (Fr.)/ j. j KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HATTEM. Prinses Beatrix heeft een bezoek gebracht aan één dei- vakantiekampen van de stichting „Het vierde Prinsenkind" voor licha melijk gehandicapte kinderen van acht tot veertien jaar in de Marijke- hoeve te Hattem. OOSTERHOUT. Op de zogenaam de „Staphorster kruising", in Ooster hout, waar de provinciale weg van Oosterhout naar Dongen-Kaatsheu- vel en Rijksweg 27 (Gorinchem-Ant- werpen) elkaar snijden, is bij een verkeersongeluk een kind van één jaar om het leven gekomen. MAASSLUIS. Nu de aardbeien oogst voor de tuinderijen in de streek Maassluis, Maasdijk, Maasland en Rozenburg ongeveer vóór de helft binnen is, blijkt dat men voor de aardbeien van een slecht jaar moet spreken. Dit heeft de voorzitter van de veilingvereniging „Maasland" in Maasland in antwoord op vragen meegedeeld. B. J. TEN WESEPE vertellen ,op gevaar af, dat u me verdenkt van concurrentienijd. Maar nu ik u gezien heb, wil ik Toen ging die oude meneer er eens goed voor zitten en zei: Juffrouw Josien, ik zal u eens een verhaaltje niet, dat u ongewaarschuwd uw on geluk tegemoet gaat. Goed, vertel de hij dan: Er was eens een uitge verij, die een bekwame lay-out-man had. Nog heel jong, maar zijn kwa liteiten waren van dien aard, dat zijn werk van behoorlijke waarde was voor de uitgeverij. De man ver diende een prachtig salaris. Maar kunstenaars zijn soms wonderlijke mensen. Die jongeman was een kun stenaar, onbetwist. Doch hij had één grote ondeugd: vrouwen. En vrouwen kosten geld. Zelfs een heel behoorlijk salaris is niet toereikend om dat te financieren. Gevolg: frau de. Terwille van de goede naam van de zaak werd de kwestie in de doof pot gestopt, temeer omdat de jon geman een schuldbekentenis teken de, waarin hij verklaarde maande lijks een bedrag te zullen betalen. EÏaarom wilde de uitgeverij de jus titie er buiten laten, maar de jonge man werd, ondanks zijn kwaliteiten, ontslagen. Op de een of andere ma nier kwam hij aan geld en nam een uitgeverij over, die een kwijnend bestaan leidde. Dank zij de capaci teiten van deze jongeman en zijn ervaringen bij zijn vroegere patroon wist hij de kleine, reeds dood ge waande uitgeverij op te werken. Hij specialiseerde zich in kinderboek jes en dat ging uitstekend. Maar bij alles, wat hij kan - z'n lay-out is voortreffelijk - illustreren kan hij TILBURG. De 64-jarige wielrijder A. P. uit Tilburg is bij het overste ken van het kruispunt Groenstraat- Broekhovenseweg in Tilburg in bot sing gekomen met een vrachtauto. De man werd op slag gedood. BERGEN OP ZOOM. In de Lek straat in Bergen op Zoom is het 3- jarige dochtertje van de familie H. overreden door een auto, die be stuurd werd door de 33-jarige B. K. uit Bergen op Zoom. Het kind werd daarbij zodanig gewond, dat het een uur later aan de opgelopen verwon dingen is overleden. ROTTERDAM. De 35-jarige I. B„ een Turks koopman, die de laatste jaren door heel wat landen gezwor ven heeft, is in het huis van bewa ring in Rotterdam opgesloten. De man wordt er van verdacht in ok tober 1959 een Rotterdamse juwelier voor f 29.000,te hebben opgelicht. STEENWIJK. Op de rijksweg te Steenwijkerwold is de71-jax*igeheer J. Voerman uit Steenwijk, die per fiets de weg wilde oversteken, door een passerende auto gegrepen. De man is ter plaatse overleden. 9 niet. Daarvoor nam hij een reclame advies-bureau in de arm. Dat bu reau stuurde een jongedame, die uitstekend kan tekenen en ze wer den het eens. Het meisje tekende en de jongeman ging werk van haar maken. Na enige maanden verloof den ze zich. En nu denkt die aardige tekenaresse, dat de jongeman dol veel van zijn aanstaande vrouw houdt, maar hij is alleen maar za kenman en houdt alleen van haar tekenwerk. Hij heeft al enige jaren een liefje, die hem stevig vasthoudt en hem uitpompt. En nu zal die jon gedame mij, oudere man, toch niet geloven, omdat ze verliefd is en op het punt van trouwen staat. Maar ik acht het mfjn plicht u te waar schuwen voor het te laat is. Zolang u op het stadhuis nog geen „ja" ge zegd hebt, is er nog niets verloren, dan misschien een gebroken hart. En een gebroken hart is nog niet zo erg als een gebroken huwelijk. Zo. juffrouw Verschoor, nu moogt u me uitschelden voor alles, wat mooi en lelijk is. Ik wil U ook nog de schuld bekentenis laten zien, door uw Piet ondertekend, want die is in mijn bezit, om de eenvoudige reden, dat 'hij nog zo'n slordige tienduizend gulden aan on9 schuldig is, begrijpt u?" Dat vertelde die oude meneer me allemaal. Natuurlijk was het, alsof ik een klap in mijn gezicht had ge kregen. Ik was er vast van over tuigd, dat Piet me liefhad en dat het inderdaad allemaal concurren tienijd was. Ik wilde niet geloven, dat hij met me wilde trouwen om ROTTERDAM. Mevrouw B. M. de Geus-Goldstein, echtgenote van een der directeuren van de Verenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij, sloeg een fles champagne tegen de romp van het 12.250 ton d.w. metende motorvrachtschip de „Spaarnekerk" dat enige ogenblikken later statig het blauwe water van de Nieuwe Maas ingleed. DEN HAAG. De 46-jarige S. van der P. uit Heilo heeft het zelfs niet kunnen laten in de gevangenis te stelen. De afgelopen week heeft hij vier pakjes lood, in totaal drie kilo. ter waarde van f 52,50 weggenomen uit de drukkerij in de gevangenis van Scheveningen, waar hij tijdens zijn detentie te werk was gesteld. AMSTERDAM. De 26-jarige bok ser-barkeeper H. M. (Sugar Ray) V. is levensgevaarlijk gewond bij een steekpartij op de Zeedijk in Amster dam. Sugar Ray werd in zorgwek kende toestand in het Binnengast huis opgenomen. FEUILLETON verzekerd te zijn van een tekena resse voor zijn zaak. Dat hij ons huwelijk zou 'beschouwen als een noodzakelijk kwaad, dat hem overi gens niet zou weerhouden om zijn betrekkingen met het genoemde liefje voort te zetten. Ten afscheid krabbelde de oude heer een adres op een velletje papier. Het was de naam en het adres van deze „dame". Mijn eerste opwelling was om het in elkaar te frommelen en het weg te gooien. Maar ik bedacht me en stak het in m'n zak. Thuis las ik het adres. Maar ik deed niets. Ik ging op de gewone tijd naar z'n huis en hij was lief en voorkomend als altijd. Hij had een modellenboek van ameublementen en we zouden er de volgende dag samen één gaan uitzoe ken. Enfin, ik was al half verzoend met de gedachte, dat het allemaal kwaadsprekerij was. Goed, om half elf bracht hij me naar huis en in de gang namen we als gewoonlijk met een kus afscheid. Hij ging weg en ik draalde. Ik hoorde zijn wagen aanslaan en wegrijden. In een im pulsief ogenblik ging ik weer naar buiten, stapte op de tram en reed naar het eindpunt. Even buiten de stad moest een klein villatje liggen, waar de bewuste vrouw woonde. Het was intussen over elven en ik liep naar de villa. Ik kreeg een schok van ontzetting, toen ik' zijn wagen daar zag staan. Hij was dus rechtstreeks van mij vandaan naar die vrouw gereden. Ik heb er enige tijd gestaan, besluiteloos. Ik wist niet. wat ik moest doen. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Salk-vaccin geeft geen blijvende onvatbaarheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7