&Cët€l COUPONS 't 1$ maar 60 jaar geleden FIJNEVLEESWAREN Dat komt als geroepen... De VIVO-kruidenier is specialist De laatste restanten worden opgeruimd! Belachelijke prijzen Belegen kaas Berliner „Zevibel" toch nog hoopvol gestemd voor de toekomst „DE MAGNEET" DE GOLDEN TOMAHAWK Douwe Egberts Deze speciale PICKWICK theepot op het gebied van ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 36 JUU 1962 N«. IMU PROFITEER van de unieke verlaging! Er is zeker nog iets voor U bij! voor de allerlaatste paren KOUSEN en SOKKEN vanaf 50 cent SCHOENEN f 1,95 - 3,95 - enz. Zierikzee VOOR DE VROUW dat de vrouw nog alles inet de hand deed We kunnen ons haast niet inden ken dat het nog maar zestig jaar geleden is, dat de huisvrouw al haar werk op de meest primitieve manier moest verrichten. En toch is het zo. Laten we eens nagaan hoe mevrouw Meijer omstreeks de eeuwwisseling haar huishouden deed. Des maandagsmorgens stond ze om vier uur op om het keuken fornuis aan te maken en hierop kon ze dan het water voor de was heet maken. Dat was natuurlijk niet zo gauw klaar, maar ze behoefde zich intussen echt niet te vervelen. Ze ging theewater opzetten, de kachel in de huiskamer uithalen en aanma ken en brood snijden. Vader moest tijdig gewekt, want hij moest lo pend naar zijn werk en zij ging daar om zijn brood om mee te nemen klaarmaken. Dan gauw de was in de eerste sop zetten, de kinderen wekken, aankleden, wassen, pap voor ze koken, de deur uit helpen en zelf een hapje eten. Terug naar de was. Deze werd ge stampt en met de hand uit het eer ste sop gewrongen. Dan kreeg alles nog eens op het geribde wasbord 'n beurt in het tweede sop. Hierna een paar maal spoelen, alles met de hand wringen, wit goed in bleekwater zet ten en later alles nog eens naspoe len in blauwsélwater. Ook moest nog veel goed door de stijfsel. Dan kof fie malen in die onhandige ouder wetse koffiemolen, die je tussen de knieën moest klemmen. Dat me vrouw Meijer van al deze bewerkin gen een pijnlijke rug overhield was niet te verwonderen. Had ze tenslot te de hele was opgehangen, dan ging ze, gewapend met stoffer en blik, naar de kamer. Eerst zoveel mogelijk de stoelen naar de gang sjouwen, dan op haar knieën de kleden ve gen. Na deze bewerking moest het zeil gedweild en de meubelen gron dig stof afgenomen worden. Was in middels de was droog, dan werd het ijzeren strijkijzer op de kolen in het fornuis heetgemaakt en werd alles keurig gestreken. Maar de familie moest ook nog eten die dag, dus moest het middag maal nog worden klaar gemaakt. Door het koken op het fornuis wer den de pannen van onderen roet zwart. Pannen schuren hoorde dus tot de dagelijkse bezigheden. Des avonds werd in de huiskamer de pe troleumlamp aangestoken, de kinde ren werden uitgekleed, zo mogelijk even voorgelezen en daarna zat. iHoe- der alle sokken en kousen te stop pen. Niet al te laat ging de familie, met een kaars gewapend, naar bed. Ja, de kleindochter van mevrouw Meijer heeft het wel wat gemakke lijker. Voor haar is de stofzuiger al zo'n gewoon gebruiksartikel gewor den, dat ze zich niet meer voor kan stellen, hoe ze het zonder de hulp hiervan zou moeten doen. De elek trische wasmachine en de centrifuge hebben ook een plaatsje in haar keuken, evenals de elektrische keu kenmachine. Misschien heeft ze zelfs een wasautomaat en een vaatwas- machine. En hoe zou ze nog kunnen strijken zonder automatisch strijk ijzer, dat voor iedere stof op de juiste temperatuur kan worden ge steld? Wij weten wèl, dat haar oma spra keloos zou staan als ze plotseling in de moderne woning van haar klein dochter zou staan, die juist haar kof fie in de elektrische koffiemolen maalde en haar flesje koffieroom uit de ijskast haalde BETTY TEELING Voorlopige oogstraming van aardappelen DEN HAAG, 25-7. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogstraming 1962 voor de vroege aardappelen. De totale opbrengst van de vroege aardappelen (inclusief pootaardap- pelen) wordt voorlopig getaxeerd op ruim 112.000 ton, hetgeen rond 55.000 ton 33 procent) minder is dan ver leden jaar. Deze produktiedaling is voornamelijk het gevolg van het la ge rendement, dat gemiddeld voor Nederland wordt geschat op 13.000 kg. per ha. (In 1961: 19.000 kg. per ha.). Voor Noord-Holland, waar meer dan de helft van de vroege aardap pelen wordt verbouwd, kan zelfs een rendementsdaling van 36 procent worden verwacht. Dit betekent dat in deze provincie de totale produktie zal verminderen met ruim 35.000 ton 38 procent) tot 57.000 ton. De polio te Amsterdam AMSTERDAM, 25-7. - Het staat thans vast dat ook het ter observatie opgenomen kind uit het R.K. kinder tehuis „Amstelstad" in Amsterdam polio heeft. Zoals bekend overleed op 16 juli een 8-jarig meisje uit Am stelstad aan polio. In de afdeling besmettelijke ziekten van het Wil- helmina Gasthuis zijn nu twee kin deren uit Amstelstad (van vier en zes jaar) die polio hebben, opgeno men. Deze week vraagt hij uw aandacht voor: 250 gram met 15 wapentjes ANTON HUNINK 150 gram met 10 wapentjes Geldig van 26 juli t/m 1 aug. ZIERIKZEE, 25-7. Tijdens de vo rige week te Vlissingen gehouden jaarvergadering van ZEVIBEL heeft de voorzitter, burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, in een uitvoe rige openingsrede o.m. opgemerkt dat de Zeeuwse visserij nog steeds „zeijlt en laveert". Gelukkig is dit in het afgelopen verenigingsjaar in het algemeen met bevredigende re sultaten geschiedt. De opbrengsten waren over de ge hele linie goed te noemen, de ge voelige prijsdaling der garnalen werd gecompenseerd door de belangrijk hogere vangsten, waardoor het mo gelijk was de stijgende exploitatie kosten op te vangen en. enige inves teringen te doen in vernieuwing van schepen en motoren. Wat betreft het beleid van de re gering op visserij gebied zei burge meester Lockefeer dat dit zich in weinig harmonieuse klanken mag verheugen. Hij vroeg zich bijvoor beeld af welke koers ingeslagen zal worden als het eindrapport der com missie Diepenhorst op de regerings tafel zal zijn gedeponeerd en of er maatregelen genomen zullen worden om voor de visserij in E.E.G.-ver- band een „gelijke start" te waarbor gen. Voorts meende de heer Locke feer dat de mosselverordening geen bepalingen mag bevatten, welke uit sluitend behoren tot het domein van de kwekers, dus van de producen ten. „Het komt ons voor", aldus de voorzitter, „dat de zaken van produ cent, handelaar en industrieel in aparte verordeningen moeten gere geld worden". Burgemeester Lockefeer zette voorts uiteen dat „Zevibel" de enige Zeeuwse visserij organisatie is die in het internationale spel van de E.E.G. meespeelt. Ondanks alle aktiviteiten vroeg spreker zich af wat er terecht zal komen van de cultures en visgron den. De voorzitter meende echter zeer beslist dat de visserij in Zee land beslist niet afgeschreven is. „Wij zullen zelf al het mogelijke doen om het voortbestaan van de visserij mogelijk te maken", aldus de voorzitter, die het hoopvol vond dat de gedachte, dat wat de vissers eisen redelijk is, veld wint, al is het onbekend in hoeverre dit in con crete uitwerking zal komen in het nog steeds niet verschenen wetsont werp volgens artikel 8 der Deltawet. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Bij het te Middelburg gehouden examen ter verkrijging van het Middenstandsdiploma slaagden o.a. de heren W .de Oude en P. C. van der Schee, beiden te Zierikzee. OOSTERLAND Bij de gehouden examens te Vlis singen slaagde voor het diploma stuurmansleerling getuigschrift BS, onze dorpsgenoot de heer H. R. van Stappen, leerling aan de De Ruij ter- Zeevaartschool te Vlissingen. een kans om de stand op 2-1 te brengen. Na de rust begreep Bru dat men moest aanpakken en voer de het tempo belangrijk op, maar het leverde geen doelpunten op. KORFBAL Dosko I-SKNWK II 9-4. KERKWERVE Bij het te Middelburg gehouden examen ter verkrijging van het Middenstandsdiploma slaagde o.a. de heer J. v. d. Sluis te Kerkwerve. SPORT VOETBAL Bruse Boys-Duiveland 1-2 Het is Bruse Boys niet gelukt de reeks overwinningen voort te zetten en dit is naar onze mening de eigen schuld van de Boys. Ze hadden kun nen winnen, als ze wat meer hun best hadden gedaan. Ook de zo hoog geroemde sportiviteit, die men an ders aan de dag weet te leggen, was soms wel eens zoek. Is het nu be slist nodig tegen de naaste buurclub „Duiveland" anders te spelen dan tegen andere clubs? De wedstrijd begon goed voor de Boys, want na 5 minuten benutte Bart de Ruiter een mooie kans (1-0). Na 20 minuten kon de middenvoor van Duiveland de balans in even- wicth brengen, door van korte af stand de gelijkmaker te scoren (1-1) De Byos speelden minder fel dan Duiveland. De Duivelandse achter hoede had de vervelende gewoonte de gehele wedstrijd de bal keihard uit- te schieten. Met sportivitei had dit weinig te maken. Juist één mi nuut voor de rust kreeg Duivelai In een sportieve wedstrijd is het Dosko eindelijk gelukt - na vier ge lijke spelen - tegen SKNWK de eer ste overwinning te behalen. Dosko verschijnt met als invallers mej. D. Hart en de heren J. v. d. Vaate, H. den Boer en D. Hart. Ook NWK heeft de ploeg iets verjongd. Na acht minuten opende mej. Jan- ny de Vrieze de score met een ver schot (1-0). In de 13e minuut maak te M. Hart met een doorloopbal er 2-0 van. Hoewel het veldoverwicht niet zo groot was, wist Dosko in de 28ste minuut de voorsprong te ver groten en op 3-0 te brengen. Drie minuten later werd het 4-0. In de 40ste minuut echter krijgt NWK het lang verdiende tegenpunt (4-1),* waarvoor C. de Braai zorg droeg. Kees Boer echter maakte er kort na dien 5-1 van. Zeventien minuten na rust verandert de stand opnieuw en werd het 6-1 door mej. L. Hart. Een minuut later doelpuntte G. Plantsoen in voilé ren (7-1). Het volgende punt echter is voor NWK, als mej. W. de Vlieger er 7-2 van maakt. A. Jonker brengt nadien de stand op 8-2. C. de Braai weet ophieuw te scoren (8-3), maar twee minuten later maakt mevr. H. van Sluijters-Jon ker er reeds 9-3 van. A. Radewalt verkleint zeven minuten voor tijd de achterstand tot 9-4. Zo hield NWK moedig vol tegen een Dosko, dat de wind ditmaal erg in de zeilen voor japonnen blouses en rokken tegen spotprijzen Verder: badpakken badbroeken donkere baddoeken en badlakens. Ook kinder-zonnehoedjes. Er zijn nog véél meer koopjes in de opruiming van Nieuwerkerk - Telefoon 265 Bruinisse - Telefoon 470 6. Maar dan, als de bisonstier reeds de kop buigt om de vluchtelingen op de ho rens tc nemen, klinkt opnieuw een schot. Presto hoort achter zich een dreunende slag en als hij, voortsnellend, over zijn schouder kijkt, ziet hij de bison roerloos in het gras liggen. Trillend over zijn hele lichaam staat de jongen stil. „Tim! Tim! Je hebt hem ge raakt! Je hebt m'n leven gered!" roept hij met schril overslaande stem. Maar Tim Tyler is nergens te bekennen. Dan klinkt bij de rotsen een luide schaterlach. Ver rast draait Presto zich om. Vanachter een rotsblok duikt een dikke, blonde man op, het nog rokcncje musket in de handen. „Hahaha!" lacht de vreemdeling. „Mijn naam is niet Tim hoor! John O'Connor, dat is de man, die dat behaarde koebeest neerschoot en hij staat hier voor je, jonge vriend!" Weer ontvangen: Een schitterende collectie de fijne Engelse Melange! Zelfs de vogels pauzeren bij het kwinkeleren... zou dan een man niet af en toe in het zonnetje uitblazen? Wat brengt een kop krachtige, goed- gezette Pickwick Thee dan een verkwikking, een grote voorraad nieuwe moed! Pickwick Thee, de fijne Engelse Melange van Douwe Egberts munt uit door zijn kern achtige smaak, zijn zeldzaam opwekkende geur en zijn verlokkende kleur. Daarbij is Pickwick Thee uiterst royaal van afschcnk. is verkrijgbaar tegen 750 Douwe Egberts waardepuntcn (of 650 voor de kleinere pot) 1. Tuit kan niet lekken 2. Ruime opening, dus gemakke lijk schoonmaken 3. Hoog kraagdeksel blijft stevig op zijn plaats

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5