Limburg, iets anders dan Valkenburg en „Drielandenpunt" „Caltex Eindhoven", honderdste schip in de Europoort Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal DE KWESTIE-NIEUW-GUINEA Besprekingen dr. v. Roijen-dr. Soebandrio Prinsessen bezoeken Curacao Leu handvol onvervalste „löss" (Van onze redakteur) MECHELEN (Limburg), juli - Als men een zacht glooiend paradijs zou schilderen, met diepgroene dalen, met intieme bewalde kronkelweggetjes, met gele korenvelden doorschoten met papaver en korenbloem, met uit gestrekte bossen en met zeventiende en achttiende eeuwse vakwerkhuizen, die als architectonische juweeltjes het liefelijke landschap bespikkelen, dan krijgt men de neiging te denken aan een ver, onbereikbaar ver land. Aan een nieuwe vondst van reisbureau zus of zo, dat nieuwe variaties wil en moet zoeken om een verwend reizend publiek vooral iets exclusiefs te bieden. De simpele - maar daarom des te verheugender - waarheid evenwel is, dat dit paradijs in ons eigen land te vinden is. Het heet Limburg en de onbekendheid ervan vindt mogelijk zijn hoofdoorzaak in de schertsver toning, die te Valkenburg wordt opgevoerd, een aardig, welgelegen stadje, verziekt evenwel dcor de zomerkermis, die door al te veel toeristen jaarlijks hier wordt gebracht. Valkenburg, een schoolvoorbeeld hoe het ware schone, het intieme, het rustgevende en opbeurende op de vlucht slaat voor een stuitende geldmakerjj, dcor te veel lawaai, te veel „bezienswaardigheden", te veel souvenirs en te veel mensen, die met het begrip vakantie-ontspan ning toch wel erg overhoop schijnen te liggen. LA TRINITÉ-SUR-MER (Bretagne). 24-7. De visserij bevolking van de Bretonse havenplaats La Trinité-sur Mer heeft zich verzet tegen de aan voer van buitenlandse sardines. Zij goot dieselolie over de 150 ton be vroren sardines die werden aange voerd met een Marokkaans schip. De 40 ton die al in het koelhuis op geslagen was, werd er uit gehaald en kniedik op de kaden uitgestrooid De aanvoer van buitenlandse vis heeft vooral de woede van de vis sers gewekt, omdat zij hun eigen vangst moeilijk kunnen verkopen. In Lorient hebben de vissers uit protest tegen de onverkoopbaarheid van hun waar een vracht sardines in de straten uitgestrooid. Gebruikte medicus narcotica DEVENTER. 25-7. De rechter-com- missaris van de rechtbank te Zutfen heeft de verzekerde bewaring ge vorderd van de medicus M. B. te Deventer. De medicus was door de commis saris van politie en de hoofdinspec teur van de recherche voor de offi cier van justitie geleid voor vermoe delijke overtreding van de opium wei. Hij zou van voor patiënten be stemde doses verdovende middelen kleine hoeveelheden afgezonderd hebben om dit voor andere doelein den te gebruiken. Hond werd Amsterdamse hoofdagent noodlottig AMSTERDAM, 26-7. De 36-jarige hoofdagent van de gemeentepolitie te Amsterdam, L. Scheepstra, is woensdagavond, rijdend met zijn motorzijspan op de Rozengracht in de hoofdstad, verongelukt doordat een loslopende hond plotseling over stak en tussen de motor en het zij span terechtkwam. Hierdoor werd het voertuig onbestuurbaar. De po litieman van de radio-autodienst sloeg driemaal over de kop en kwam op het linkerweggedeelte in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende auto. De, man, ge huwd en vader van drie kinderen, was vrijwel op slag dood. De hoofdagent zag tijdens een in haal manoeuvre plotseling de hond voor zich en hij probeerde nog het dier te ontwijken. De hond, een bouvier, was volgens de politie een half uurtje losgelaten op straat door de eigenaar van het confectiemagazijn B. Het beest werd dood tussen het motorzijspan van daan gehaald. In Burgh zitten de kampioenen. Ook Burgh II immers werd kampioen in de tweede klasse van de S.D.K.B. Trots poseerden de winnende twaalf voor de lens. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) De „Frisia" (85.000 ton) was ile grootste is in aanbouw. Deze laatste maat schappij heeft ook een tanker van 53.000 ton in aanbouw, die te zijner tijd olie naar Europoort zal brengen. De grootste tanker die tot nog toe binnengevaren is, was de „Frisia", met 85.000 ton lading, waarmede het schip 47 voet diep stak. ROTTERDAM, 25-7. Voor de Euro poort, de jongste uitbreiding van de Rotterdamse oliehavens, was het woensdag een bijzondere dag. Om kwart over elf vanmorgen meerde aan de vingerpier het ruim 22.000 brt. metende tankschip „Caltex Eind- tioven" af en daarmee was het hon derdste schip de Europoort binnen- geloodsd. Het merkwaardige van dit feit is dat de havenautoriteiten van Rot terdam - terwijl Europoort toch hun troetelkindje is - volkomen voor een verrassing kwamen te staan. Nie mand bleek de lijst van schepen te hebben bijgehouden, wel een bewijs dat ondanks de uitzonderlijke po sitie welke de Europoort in west- Europa inneemt, het complex van diepe havens tegenover Hoek van Holland, door de gemeentelijke auto riteiten wordt gezien als een volko men onderdeel van het gehele haven complex. De „Caltex Eindhoven" kwant met olie uit de Perzische Golf en zal maar kort in Rotterdam blijven. Nog niet klaar Feitelijk is de Europoort wel in gebruik maar nog niet klaar. Het Shell tankpark is gereed. Er staan nu elf tanks met een totaalinhoud van 450.000 kubieke meter. Het Cal- tex-Essopark omvat twee tanks van ieder plm. 50.000 kubieke meter in houd. De Esso zal er nog tanks neer zetten en de raffinaderij van de Gulf Vijf en twintig miljoen ton olie per jaar Als alle olievoorzieningen en raf- finagebouw gereed zijn - wat niet zo lang meèr zal duren - is de raffi- nage-capaciteit van het Rotterdamse industriegebied 25 miljoen ton olie per jaar. Maar bovendien is de Europoort het beginpunt van de pijpleiding naar Duitsland, die bin nenkort doorgetrokken wordt tot Frankfurt. De olie, die door deze buis (in 1561: 5.982.538 ton) wordt ge perst, zal eveneens met grote tan kers in Europoort worden aange voerd. Verder wordt er rond Europoort hard gewerkt aan de verbindingen via een kanalenstelsel, spoorlijnen en wegen naar het Westeuropese achterland. De toegang tot zee wordt verbeterd en met name uitgediept, zodat schepen tot 100.000 ton of mis schien nog meer - de grootste sche pen die er bestaan - straks Euro poort kunnen binnen varen. De bereikte mijlpaal van heden is dus nog maar een heel bescheiden begin, maar niettemin een marke ring van een ontwikkeling die in spirerend genoemd mag worden. Ingezonden mededeling "KMC vei rzorgt ideaal Uw was En bovendien waardevolle verrassin gen! B.v. een prachtige luxe reiswekker. Zó goedkoop krijgt U er nooit een! Vraag een Persil-spaarkaart bij Uw win kelier of vereniging en ga kostbare spaar- emraertjes sparen. Koop direkt zo'n voor delig pak! i groen in vele variëteiten Onze philippica tegen Valkenburg is niet bosaardig bedoeld, maar laat men toch - ook in Zeeland - be denken, dat in de uiterste punt van Nederland een nog zeer ongerept gebied te vinden is, een prachtig ge componeerd landschap, een zuivere natuurlijke intimiteit en een onvoor stelbare rust, die ook „in het sei zoen" maar weinig wordt bedreigd, misschien wel omdat Valkenburg de velen opslokt, die menen Limburg daar te kunnen vinden. Misschien dan nog aangevuld met het „Drie landenpunt", dat alleen als geografi sche merkwaardigheid enige bete kenis heeft, maar het zeker niet wint van de honderden prachtige Lim burgse heuveltoppen, bedekt met 't „bronsgroen eikenhout", één van de vele charmes van de natuur ginds. Namen om te onthouden Wylre (oude watermolen), Noord beek (oudste kerkje van Nederland 11e eeuw), Eperheide, Mechelen, dat zjjn enkele namen waard om te ont houden; men ontdekt er de ziel van Limburgs volk en land, waar op de dorpspleinen, in de krommingen der wegen, in bossen en boomgaarden het groen en zilver omkranst gelaat van de Grote Lijder ons soms aan blikt, vrome expressie van een volk dat bjj z(jn uitgelatenheid in eigen kring, toch de diepe waarde en be tekenis der devotie kent als geen ander. Limburg een Ioopland Limburg is een Ioopland. Wie ge noegen neemt met plaatjes kijken vanachter het autoraam (vanwege de steile hellingen) zal het nooit ont dekken. Wie er fietst voelt zich een verlatene bij de bestijgingen en een Bij de Stichting Bureau voor Ge meenschappelijke Diensten in Wage- ningen verscheen een viertal excur- siegidsen van evenveel proefboerde- rijen. Van elke brochure volgt hier een kort overzicht. Proef boerderij Droevendaal Wage- ningen. Bouwlandproeven: topinam- boer; verdamping door aardappelen, bieten en granen; groenbemestings- proeven; standruimteproef bij voe derbieten en granen; onkruidbestrij dingsmiddelen, enz. Diverse gras- la ndproe ven. Proeven op praktijk schaal bij granen (oogstmethoden) en peulvruchten (rassen); opfokproeven bij kalveren; proef silo's en kopziek - te-onderzoek. Excursies bij voorkeur op dinsdag. Aanvragen tijdig indienen bij de be drijfsleider. de heer P. J. Jochems, Kielekampsteeg 34. post Bennekom, telefoon (08370) 2446. Proefboerderij De Vlierd, Bruchem. Grondwaterstandenproefveld voor grasland, bouwland en fruit; gras- la ndaanlcgproeven; vetweiderij proef; parasietenbestrijding bij jongvee en grondbehandeling in de fruitteelt. Excursies bij voorkeur op donder dag. Aanvragen tijdig indienen bij de bedrijfsleider, de heer P. J. Blauw Inktfortseweg E 213 Bruchem, tele foon (04184) 254. Proefboerderij De Bouwing, Rand wijk. Diverse proeven met tuinbonen en erwten; kiembeschadigingen door ontsmettingsmiddelen bij de tarwe; dauwrootproeven met hennep. Open loopstal voor vleesstieren tot zestien maanden. Excursies bij voorkeur op dinsdag. Aanvragen tijdig indienen bij de be drijfsleider, de heer D. van Hem men, Burgemeester Knoppersweg 16 Randwijk, telefoon (08889) 276. Proefboerderij De Ossekampcn te Wageningen. Veldproeven met be trekking tot de invloed van organi sche stof op het dierenleven in de grond; bemestingsproeven met op klimmende N-giften; kaliproefveld; de invloed van maaitemperatuur en maalhoogte; proef met eenmaal mel ken zondags; voederproeven bij het tourrenner bij de afdalingen en hij heeft alles nodig om „op de ban den" te 'blijven. Men moet er stap pen, veel stappen en kijken en bij voorbeeld bij Mechelen het Elzeter Bos induiken. Eerst langs de hoge wallen, die de korenakkers afzomen, door groen overhuifde dreefjes en paadjes van gladdige löss, dat vol gens de weters, eenmaal uit het ver re China als een bizar, okergeel stof is komen aanwaaien en dan tenslot te in de tempelstilte van het bos, met prachtige oude partijen van de meest uiteenlopende loofhouten beuken, eiken, elzen, populie ren -vooral de breed uitwaaierende soorten - een enkele plantaan, maar veel iepen en daaronder een ondoor dringbaar struweel van eikenhak hout. Soms verbreedt zich het bos en komen er vlaktes, paars van het wilgenroosje, dat zo grappig con trasteert met het wit van de berken- stammen, die er met duizenden exemplaren eveneens aanwezig zijn. Heiman's Bovenste Bos In de richting Slenaken gaat het Elzeter Bos over in een woud, dat men het fraaiste van Nederalnd zou kunnen noemen, door de veelheid van bomen en bloemsoorten en vooral door de - inderdaad vorste lijke - koningsvarens, die hier de bodem als met een lichtgroen tapijt bedekken. Men bevindt zich in het „Bovenste Bos", eigendom van de Vereniging tot behoud van Natuur monumenten en destijds zeer inten sief geëxploreerd door de grote na tuurkenner Eduard Heimans (1861- 1914), die met Jac. P. Thijsse de stichter van de Ned. Natuurhistori sche Vereniging was. Het bovenste Bos vergt voor de wandelaar nog wel een klein zakkompasje, want grote stukken bevinden zich op Belgisch gebied en men passeert hier en daar de grens, zonder er erg in te hebben. In het hart van het bos, bevindt zich een naaldhoutgedeelte van den nen, larixen en sparren, zo impone rend hoog en dicht, dat men er stil van wordt. Hier heerst een onwer kelijke rust. De zachtste stem krijgt er een ver sterking onder de koepel van naal- dengroen en tussen de stammen schemert een vreemd paars, als ge volg van het ontbreken van een on- derbegroeiïng, die het Iaat afweten tussen de 20 a 25 meter hoogoprij- zende kaarsrechte stammen. Het is alles van een bijna uitheemse schoonheid. melkvee; onderzoekingen met be trekking tot hooi winning en -broei; kuilvoederbewaring (gemaaikneusd gras ingekuild met of zonder melas se). Recreatietelling Zeeuwse stranden ZIERIKZEE, 25-7. In overleg met de burgemeesters van de betrokken kustgemeenten, is voor Zeeland be sloten op alle strandtoegangen een recreatietelling te doen houden, uit gaande van de Provinciale Planolo gische Dienst, op zondag 29 juli a.s.^ waarbij als reserve-data fungeren zondag 5 en zondag 12 augustus. Het onderzoek zal bestaan uit een telling welke zal worden gehouden van 10.00 tot 19.00 uur. Er zal in twee richtingen worden geteld: zowel de bezoekers, die naar het strand toe gaan als die welke daar vandaan ko men, zullen worden genoteerd. Ten aanzien van het doel van dc telling wordt het volgende opge merkt: zowel uit binnen- als buiten land wordt ieder jaar een toenemen de druk Uitgeoefend op de recreatie gebieden langs de Noordzeekust. De kustgemeenten dienen de beschik king te hebben over recente gege vens. De recreatietelling verschaft inzicht in de omvang-van het strand- bezoek, alsmede in de verdeling daar van langs onze kust naar tijd en plaats. Kind gestikt in kist MIERLO, 25-7. Woensdagmiddag is het 4-jarig zoontje Godefridus van de familie Van B. uit Mierlohout dc verstikkingsdood gestorven. Het kind wilde in een viskist, geplaatst op een tuinbank, gaan zitten. Daarbij is de kist gekanteld en het jongetje raakte met het hoofd beklemd tus sen de twee kleppen van de kist, die bij de val tegelijkertijd moeten zijn dichtgeslagen. Goedkoop land Na deze opmerkingen over de na tuurlijke schoonheden van Limburg, nog iets dat zeker van belang is, n.l. de goedkoopte. Het tegendeel (zo dicht bij het duur geworden Duits land) zou men verwachten, maar zo over het gehele grondgebied van de provincie schijnt er toch nog al wat concurrentie te zijn, waardoor voor al de pensionprijzen sterk gedrukt zijn. Het is er bepaald opvallend hoe men tegen lage prijzen ginds uitste kende pensions vinden kan, die zuid- delijke en dus overvloedige maaltij den verstrekken. Wie moet-gewan- deld „thuis" komt, ervaart wat de Limburger onder „opscheppen" ver staat. Dat maakt het sprookje dan vrijwel compleet, want goed eten in de vakantie is een zaak, die men zeker met een hautain schouderop halen niet van de hand mag wijzen. Wie goed gespijsd heeft, is weer klaar voor een ander bos en voor een nieuwe rij Limburgse heuvels. Strijd om sardines De toetreding van Engeland tot E.E.G. BRUSSEL, 26-7. De ministers van de E.E:G.-landen die in Brussel met de Britse minister Heath onderhan delen over toetreding van Engeland tot de E.E.G. zijn kennelijk van plan geweest geen moeite te sparen om deze week tot resultaten te komen. Woensdag hebben zij in hemdsmou wen tot diep in de nacht vergaderd over het probleem van de afzetga- ranties voor de landbouwprodukten uit Canada, Nieuw-Zeeland en Au stralië, een van de vele kwesties die nog geregeld moeten worden om de Britse toetreding mogelijk te maken. Zij hebben geen concrete vorderin gen gemaakt, al toonden alle deel nemers zich na de besprekingen (die heden (donderdagochtend) om tien uur worden voortgezet) tevreden over de sfeer waarin onderhandeld, wordt. De aardappelexport wordt hervat DEN HAAG, 26-7. Met ingang van vandaag, 26 juli, is de export van consumptie-aardappelen weer toegestaan, zo deelt het Produkt- schap voor aardappelen mee. Het rooien van de middenvroege aardappelen, waaronder die van het ras Bintje, is inmiddels flink op gang gekomen, terwijl de verdere vooruitzichten van de aardappel oogst goed zijn. De prijzen zijn de laatste week aanzienlijk gedaald en hebben in de groothandel reeds een normaal ni veau bereikt. De moeilijkheden, dis Sinds april van dit jaar met de bin nenlandse voorziening van con sumptie-aardappelen hebben be staan, zijn thans voorbij. Dc aan de gang zijnde prijsdaling voor dc con sumenten zal zich naar verwachting verder voortzetten, ondanks de her vatting van de export. WASHINGTON, 26-7. Dr. Soe bandrio. de Indonesische minister van buitenlandse zaken en de Ne derlandse ambassadeur in de V.S., dr. van Royen, hebben een besloten bijeenkomst gehouden om na te gaan wat voor vooruitgang er is ge maakt in dc huidige geheime be sprekingen over westelijk Nicuw- Guinea. In diplomatieke kringen is gezegd, dat zij na het diner 'bijeenkwamen om de besprekingen van donderdag j.l. voort te zetten. De twee diplo maten zouden, naar men zei, de tot dusver geboekte vorderingen na gaan van de besprekingen in Midd- leburg tussen dr. Van Roijen en Adam Malik, de Indonesische am bassadeur in de Sowjet-Unie. (Midd- leburg ligt in de buurt van Wash ington). Dinsdag hebben dr. Soebandrio en Ellsworth Bunker, de voormalige Amerikaanse diplomaat, die bij de huidige besprekingen als „derde partij" hooft, gefungeerd, oen onder houd gehad. Dc para's Volgens diplomatieke bronnen was het mogelijk dat dr. van Roijen en dr. Soebandrio zouden spreken over de in westelijk Nieuw Guinea gelan de parachutisten. Het voornaamste onderwerp van bespreking zou ech ter, naar verwacht werd, het plan- fiunker zijn en de vraag of het als basis voor toekomstige formele on derhandelingen zou kunnen dienen. Dezelfde bronnen zeiden niet over informatie te beschikken welke een bevestiging inhielden van berich ten als zou dr. Soebandrio bij het onderhoud trachten vast te stellen of Nederland bereid zou zijn de be- stuursoverdracht van westelijk N.- Guinea vroeger te doen geschieden dan in het plan-Bunker wordt voor zien. Zij wezen erop dat het tijd schema voor de overdracht in fasen van het bestuur in 'het plan-Bunker vaag was gelaten - een periode van een lot twee jaar - en voegden er aan toe, dat dit klaarblijkelijk een punt betrof waaromtrent een verge lijk zou moeten worden gevonden. Tocht over westelijk deel van liet eiland WILLEMSTAD, 25-7. Gedurende een tocht, die met de onderbrekin gen meegerekend meer dan drie en een half uur heeft geduurd, hebben de Prinsessen Irene en Margriet woensdagmorgen een tocht over het westeiyk deel van het eiland Cu racao gemaakt. De tocht werd verschillende malen onderbroken en na hel verlaten van het gouvernementshuis, waar talrijke belangstellenden het vertrek gade sloegen. werd voor het eerst gestopt bij een tehuis voor oude vrouwen. Het oponthoud hier bedroeg maar twee minuten, net lang genoeg voor het aanbieden van bloemen door een 88- en een 91-jarig vrouwtje. Langs versierde straten en wegen vervolgde de stoet van auto's zijn weg met als volgende bestemming het dorpje Jan Doret, waar kinderen begeleid door ritmische zang de oogst uitbeeldden. Ook in fcoca San Michiel verpoos den de prinsessen enige tijd temid den van dansende kinderen. Prinses Irene wilde hiervan een filmopname maken, maar toen zij haar toestel had ingesteld, was het dansje reeds voorbij. De prinses verzocht om her haling en het leuke intermezzo kon worden vereeuwigd. Vorstelijke plaquette op ni.s. „Oranje" AMSTERDAM, 25-7. Op hot mo- torschip Oranje' van de N.V. Stoom vaart Maatschappij Nederland zal op 27 juli de plaquette worden onthuld die de maatschappij van ons vorsten paar ten geschenke kreeg, ter herin nering aan de tocht die de koningin en prins Bernhard met vele konink lijke gasten op 2 mei j.l. met de .Oranje' maakten ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk. De ont hulling van de plaquette zal worden verricht door een der directeuren van de maatschappij Nederland, mr. J. A. C. Jonckheer, op de dag dat het schip voor een cruise naar de Mid dellandse Zee vertrekt. Arrestant klom op richel bij politiebureau DEN HAAG, 25-7. De 22-jarige loswerkman J. C. K. M. uit Den Haag is na een verhoor uit 't hoofd bureau van politie in Den Haag door het tuimelraam van de verhoorka mer op de tweede verdieping ge klommen en heeft ongeveer 'n kwar tier op de omstreeks vijfentwintig centimeter brede richel aan de voor zijde van het gebouw gestaan voor hij, overreed door een rechercheur, weer naar binnen kwam. De brand weer, die beneden met een vangzeil gereed stond, behoefde niet in actie te komen. De man, die over zijn toe ren heen was, is later gekalmeerd. M. was op 23 juli aangehouden op verdenking van diefstal uit auto's. Bijzondere bouwopdracht voor Verolme ROTTERDAM, 25-7. - De Ameri kaanse rederij Oswego Chemical Carriers Co" heeft een zeer bijzon dere opdracht geplaatst bij het Ver- olme-concern, namelijk de bouw van twee grote schepen, die geschikt zijn voor het vervoer van gekoelde am monia. Een dergelijke dubbele order is uniek in de wereld van' de scheeps bouw. Voor de bouw van dit type schepen moeten afwijkende construc tiemethoden worden toegepast. Doodvonnissen in Rusland MOSKOU, 25-7. In één proces te Frunze, de hoofdstad van de Kirgi- zische Sowjet-republiek, zijn een aantal mensen tot de kogel veroor deeld wegens bedrog en deviezen- smokkel. Dit is gemeld door het plaatselijke blad „Sowjetskaja Kir gizia", dat woensdag in Moskou ont vangen werd. Het blad noemt de namen van negen ter dood veroordeelden. Onder hen bevindt zich de ex-voorzitter van de commissie voo economisch beleid van deze Sowjet-republiek. Djoesjalijev. Er zouden er echter nog meer tot de kogel zijn veroordeeld. Het blad noemt verder nog de na men van acht beklaagden, die met een aantal andere tot vijftien jaar „vrijheidsberoving" veroordeeld zijn. Nederlander verdronk 111 de Rijn OPPENHE1M, 25-7. Dc 23-jarige M. Gardenier uil Doorn is bij het spelevaren met een luchtbed op de Rijn bij Oppenheim (Duitsland) ver dronken. Hij was met zijn broer op een vakantiereis naar Oostenrijk. De jongeman, die niet kon zwemmen, is vermoedelijk van het luchtbed af gegleden. Het stoffelijk overschot kon nog niet worden geborgen. Dr. H. W. Tilanus veertig jaar Kamerlid DEN HAAG. 25-7. Dr. H. W. Ti- lanus, de christelijk-'historischc frac tieleider in dc Tweede Kamer, heeft bij zijn 40-jarig jubileum als Kamer lid tal van gelukwensen ontvangen. Het huis van dr. Tilanus aan dc Haagse Statenlaan werd als het wa re overstroomd met telegrammen, brieven en bloemen. Daarbij werden opnieuw dc grote waardering en achting, die men alom in den lande en daarbuiten deze beminnelijke en bekwame mens en politicus toe draagt, duidelijk. LANDBOUW- EN VEETEELT Als U proefvelden wilt bezoeken....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2