DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanhangers van Ben Bella bezetten de havenstad Bone Gezinnen van landgenoten in Nw.-Guinea op rijkskosten terug Voorbereiding voor evacuatie vrouwen en kinderen in volle gang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2ü JULI 1902 118e jaargang No. 19214 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Wonderen onder wateroppervlak Oosterschelde OMWENTELING IN ALGERIJE 0 VLIEGRAMP IN HONOLOELOE ALGIERS, 25-7. Aanhangers van de dissidente Algerijnse vice-premier Ahmed Ben Bella hebben woensdag ook de Oostalgerjjnse havenstad Bone in bezit genomen, zo wordt uit deze stad gemeld. Manschappen van het nationale bevrijdingsleger (A.L.N.) kwamen per schip in Bone aan. Zij organiseerden een massabijeenkomst en eep parade. Eerder is bericht dat in Constantine, eveneens in het oosten van het land, aanhangers van Ben Bella de macht in handen hadden genomen. Belkacem Krim, vice-president van de voorlopige regering, heeft de coupe in Constantine veroordeeld. Hij heeft revolutionaire strijdkrach ten opgeroepen zich tegen deze „po ging om een dictatuur te vestigen" te verzetten. De ministers van de voorlopige regering hebben Algiers verlaten. Alleen premier Ben Ched- da is nog in zijn zomerpaleis. Het Franse kabinet heeft besloten tot interventie in Algerië ter be scherming van de Franse staatsbur gers, als de toestand nog slechter mocht worden. Mgr Etienne Duval, aartsbisschop van Algiers, heeft gezegd dat er christenen in Algerië worden ont voerd en op andere wijze benadeeld. Velen waren „aan de rand van de wanhoop". Politieke bureau naar Algiers Het door Ben Bella en zijn aan hangers ingestelde politieke bureau zal dezer dagen zijn hoofdkwartier in Algiers vestigen, zo wordt uit de omgeving van het bureau vernomen. De afgevaardigde van het bureau bij de Arabische Liga heeft opdracht om voor Algerië het volledige lidmaat schap van de liga aan te vragen. Tot dusver was Algerië in de liga slechts door een waarnemer vertegenwoor digd. In een toespraak te Tiaret, in het district Oran, heeft Ben Bella woens dagmiddag gezegd, dat de uitvoering van een agrarische hervorming de eerste taak van de revolutie is. Het meningsverschil tussen Tlemcen en Algiers bestaat niet meer sinds de instelling van het politieke bureau, zei hij. Er kon in het huidige Algerië slechts één partij zijn. TIZI-OEZOE (Kabylië), 26-7. In tussen wordt vernomen dat ongeveer 1200 man troepen van het derde Al gerijnse militaire district (Kabylië), PERSCONFERENTIE OP SOESTDIJK De activiteiten van de Stichting Nationaal Thuisfront UTRECHT. 25-7. Pr ins Bernhard heeft woensdagavond tijdens een persconferentie op Soestdijk (die drie kwartier te laat begon door een langdurige' vergadering van het hoofdbestuur van de Stichting Nati onaal Thuisfront Nieuw-Guinea) iets verteld over de activiteiten van het Thuisfront sinds 28 juni, de datum waarop hjj het voorzitterschap van de stichting aanvaardde. Het Thuisfront heeft op het ogen blik de beschikking over een bedrag van bijna f 200.000,Men rekent er echter op dat op giro 321 in totaal 1,5 a 2 miljoen gulden zal binnenko men gezien de weerklank die het Thuisfront overal ondervindt. Een misverstand noemde prins Bernhard de opvatting dat bij een eventuele spoedige regeling van het Nederlands-Indonesische geschil om Nieuw-Guinea de actie van 't Thuis front als mosterd na de maaltijd zou komen. SOESTDIJK, 25-7. Prins Bernhard heeft verder meegedeeld dat het Na tionaal Thuisfront Nieuw-Guinea, waarvan hij voorzitter is, van de staatssecretaris van Defensie, de heer mr. H. Calmeyer geen toestemming heeft gekregen het transport van de stoffelijke overschotten van gesneu velde Nederlandse militairen tot zijn taak te maken. De vice-voorzitter van het Natio naal Thuisfront, de generaal-majoor b.d. S. Man te, heeft deze kwestie met de staatssecretaris besproken. Deze zei hem echter dat dit een staatszaak dus ook een staatstaak is in negatieve zowel als in positieve zin. Êtruskische vondst Italiaanse politiemannen heb ben in het dorpje Pitigliano, in Toscane, de archeologische kostbaarheden ontdekt uit de periode der Êtruskische be schaving, die vóór de Romei nen in een groot deel van Ita lië tot grote bloei kWam. Boe ren hadden de kostbaarheden, waaronder een bronzen Venus, een paar oorringen, een Griek se bokaal en een aantal am fora, verbórgen. De vondst wordt de belangrijkste van de laatste tijd geacht. De Russische schrijver Popofkin, die met vier collega's een reis door Scandinavië maakt, heeft woensdag in Stockholm gezegd dat de roman „Dokter Zjivago" van Boris Paster nak, binnenkort in de Sowjet-Unie zal worden uitgegeven. die aanhangers zijn van de Alge rijnse vice-premier en tegenstander van Ben Bella, Belkacem Krim, op rukken. naar van gewoonlijk welin gelichte zijde in Tizi-Oezoe is mee gedeeld, naar Constantine. Vluchtpoging uit Oost-Berlijn BERLIJN, 25-7. Dl'ie Oostberlij- ners hebben woensdagochtend een poging gedaan naar de Amerikaanse sector van West-Berlijn te vluchten. Twee van hen werden door de Volks- Dolitie gegrepen. De derde gelukte het onder een regen van kogels over enkele prikkeldraadversperringen te k'euteren en de vrijheid te bereiken. VoVgens hem was één van de twee achtergeblevenen gedood. GIETHOORN. In Tuk (gemeente Steenwijkerwold) is dinsdagmiddag de 71-jargie veehouder J. Voerman uit Steenwijk, toen hij per rijwiel de weg wilde oversteken, gegrepen door een passerende personenauto. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Astronomische cijfers Amerikaanse defensie WASHINGTON, 26-7. - Vertegen woordigers van de Amerikaanse Se naat en van het Huis van Afgevaar digden hebben woensdag overeen stemming bereikt over een wetsont- werp tot toewijzing van gelden voor de Amerikaanse defensie tot een be drag van 48.136.247.000 dollar, bijna 230 miljoen dollar meer dan het be drag waarom de regering had ge vraagd. De woensdag bereikte overeen stemming is een compromis tussen de voordien door de Senaat en het Huis van Afgevaardigden goedge keurde bedragen. De Senaat en het Huis moeten nu het compromis nog goedkeuren voordat het desbetref fende wetsontwerp door president Kennedy kan worden getekend. De K.L.M. en de evacuatie per vliegtuig SCHIPHOL, 25-7. Evacuatie van enkele duizenden vrouwen en kin deren van Nieuw Guinea per vlieg tuig zal volgens de K.L.M. niet op al te grote technische bezwaren stuiten. De aspecten met betrekking tot dit luchtvervoer zijn woensdag morgen in samenwerking met het ministerie van binnenlandse zaken door de K.L.M.-directie 'bestudeerd. Desgevraagd deelde de K.L.M.- persdienst mede, dat volgens een eerste indruk „'het uitvoeren van additionele vluchten tussen Biak en Amsterdam geen consequenties be hoeft in te houden ten aanzien van andere diensten". Een beslissing was echter nog niet genomen. Aangezien de evacuatie op vrijwillige basis geschiedt, dient eerst te worden afgewacht hoeveel vrouwen en kinderen er voor in aanmerking wensen te komen. Deze radiografisch overgebrachte foto toont het wrak van de op het vlieg veld van Honoloeloe verongelukte Bristol Britannia van de Canadian Pacific Airlines. Het toestel, dat op weg was naar Sidney, kreeg motorstoring en keerde terug naar het vliegveld, waar het tijdens de landing verongelukte. Zevenentwintig van de veertig inzittenden verloren hierbij het leven. De gesneuvelde militairen in Nieuw-Guinea Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG, 24-7. De minister van defensie, ir. S. H. Vissex\ heeft thans geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid dr. A. Querido (p.v.d.a.) over het al dan niet naar Nederland overbrengen van lichamen van in Nieuw Guinea overleden of gesneuvelde militairen •Het antwoord van de minister komt overeen met het antwoord op de schriftelijke vragen van hel Tweede Kamerlid, de heer J. H. Couzy (v.v.d.) De minister heeft in zijn antwoord verklaard, dat 'het besluit dat stof felijke overschotten van in Nieuw Guinea gesneuvelde militairen niet van rijkswege naar Nederland zul len worden overgebracht, na overleg in de ministerraad is genomen. Fi- Maatregelen voor opvanging en onderdak HOLLANDIA 25-7. Het gouver nementsvoorlichtingsbureau te Hol- landia heeft woensdagmorgen het volgende communique uitgegeven: „De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea heeft besloten tot op heffing van de beperkende voor waarden die tot dusver golden bij de voor-uitzending naar Nederland van gezinsleden van landsdienaren. Indien een ambtenaar in vaste of tijdelijke dienst (kortverband of ge woon tijdelijke dienst) dus thans het verzoek doet, zijn gezin naar Nederland te laten reizen, zal zulks zonder meer op gouvernementskos- ten worden toegestaan. In overleg met de commandant van de strijd- MANNEN BLIJVEN ACHTER OP NIEUW-GUINEA f Uit de herfst-wintercollectie 1962 van de Parijse modeontwerpster Virginie, is dit sportieve ensemble, waarbij het kippepootmotief een overheersende rol speelt. Men vindt het terug in de laarsjes, de jurk en het hoedje. De mantel is van marineblauwe stof. HOLLANDIA, 2 5-7. (Van een speciale A.N.P.-verslaggevcr). In Hollandia is de voorbereiding voor de evacuatie van vrouwen en kin deren van Nederlandse ambtenaren en militairen naar Nederland in vol le gang. Donderdag zullen officiëel de richtlijnen bekend worden ge maakt die door het gouvernement voor de evacuatie zijn vastgesteld. Het is op dit ogenblik uiteraard nog niet mogelijk, vast te stellen hoeveel gezinnen tol een tijdelijke scheiding zullen besluiten. In ge- sDiekken met Nederlanders te Hol landia kan men de meest uiteenlo pende reacties horen. Tegenover de mening van degenen die onmiddel lijk besloten van de geboden gele genheid tot evacuatie van hun gezin gebruik te maken, staat die van vrouwen die niets voelen voor een gezinsscheiding en die vastbesloten zijn'bij hun man te blijven. Het besluit van het gouvernement was woensdagmorgen in Hollandia het onderwerp van vele gesprekken. In „Dok Twee", een wijk van Hol landia, waar vele gouvernements kantoren zijn gevestigd, bespraken groepjes ambtenaren de nieuwe ont wikkeling bijna opvallend rustig. Van enige paniekstemming viol in het geheel niets te bespeuren. Eén "an de belangrijkste consequenties van het vertrek van gezinsleden waaraan gedacht wordt, zijn de ex tra financiële lasten die een schei ding meebrengt. Met grote belang stelling kijkt men dan ook uit naar regelingen die zullen worden getrof fen om de financiële nadelen goed te maken. Operatie van f 20 miljoen De gehele operatie voor een ver vroegd vertrek van gezinnen naar Nederland zal naar schatting twin tig miljoen gulden kosten, welk be drag overigens niet geheel extra uitgaven betreft, daar de terugreis naar Nederland normaal ook door het gouvernement wordt bekostigd. In bevoegde kringen rekent men er op, dat in de komende maanden negentig procent van de Nederland se vrouwen en kinderen van ambte naren en militairen uit Nieuw Gui nea zal vertrekken. Het ligt trouwens in de bedoeling dat het „voorbeeld" zal worden ge geven door hoge ambtenaren zoals residenten, hoofden van plaatselijk bestuur, directeuren van diensten en andere ambtenaren die een lei dende functie bekleden. J Een kus knalt lang zo hard l niet als een kanon maar zijn echo duurt heel wat langer. nanciële overwegingen hebben hier bij geen rol gespeeld. De klimatologi sche omstandigheden in de tropen brengen met zich mee, dat teraarde bestelling op zeer korte termijn ge beuren moet. Het is in Nieuw-Gui nea in het algemeen en in het bij zonder in de afgelegen streken, niet uitvoerbaar de stoffelijke resten binnen die korte termijn te omhul len zoals vereist is in de voorschrif ten voor internationaal vervoer. Teraardebestelling op of bij de plaats van overlijden is dan ook on ontkoombaar. Omdat het opgraven van stoffelijke resten na korte tijd op ernstige hygiënische bezwaren stuit, moest het besluit worden ge nomen de gedragslijn die ook in het verleden is gevolgd, voort te zetten. WAT 2EGT DE 0IL7 krachten in Neiuw Guinea is de zelfde maatregel genomen ten aan zien van militaire gezinnen. .Aldus is tegemoet gekomen aan een in ambtelijke kringen reeds langer le vende wens. Teneinde alsdan in Nederland op vanging en onderdak zo goed moge lijk te kunnen voorbereiden, zal de bemiddeling van het ministerie van maatschappelijk werk worden inge roepen. Zij die in dit opzicht geen eigen mogelijkheden hebben en van deze hulp gebruik moeten maken, zullen zo spoedig mogelijk de sa menstelling van het betrokken gezin moeten opgeven bij hiervoor nog nader aan te wijzen instanties. Het is nog niet officiëel bekend of ook de echtgenoten van gouverneur Platteel en schout-bij-nacht Reeser op korte termijn naar Nederland zullen vertrekken. Echtgenoten van ambtenaren Vrouwelijke ambtenaren zullen niet onder de nieuwe regeling val len, wel echter de echtgenoten van ambtenaren die meestal als secreta resse of typiste, als tijdelijke krach ten bij het gouvernement werken. Het vertrek van dit vrouwelijk per soneel, dat voor een deel door per soneelsgebrek de onbezette plaatsen in het ambtelijke apparaat opvulde, zal het bestuursapparaat voor nieu we problemen stellen. Met een soort van galgenhumor trachten de mannen zich voor te stellen hoe - indien de evacuatie verloopt zoals deze is uitgestippeld - het leven in Nieuw Guinea en in het bijzonder te Hollandia, zal wor den. Een van de vragen die daarbij worden opgeworpen, is wie de da gelijkse maaltijden zal 'bereiden, aangezien Hollandia met zijn enkele hotels en eethuisjes weinig gelegen heid biedt tot eten buitenshuis. Koeler Verwachting tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regen of onweer; koeler; zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. 27 juli: Zon op 4.52, onder 20.39. Maan op 1.25, onder 17.15. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 27 juli 11.46 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 27 juli 11.25 v.m. 23.56 n.m. Doodtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing,'die de af gelopen vierentwintig uur van het Kanaal naar België trok, veroor zaakte vannacht vooral in het zuiden van Nederland onweer waarbij plaat selijk meer dan tien mm regen werd afgetapt. Stations in Duitsland nabij de Limburgse grens meldden vijftien tol drieentwintig mm. De storing trekt langzaam verder in oostelijke richting. Aan de achterkant zal ge leidelijk koelere lucht van de Noord zee het land gaan binnenstromen. Door de onstabiliteit van de lucht zullen ook de komende vierentwin tig uur plaatselijk nog enkele regen- of onweersbuien vallen. Bokser overleden na geveelit PHOENIX, 26-7. Sonny Nunez, een 22-jarige bokser uit Glendale (Ari zona) is donderdagmorgen overleden na de avond tevoren in de laatste ronde van een gevecht tegen Rodri- go Contreras knock-out te zijn ge slagen. Volgens de chirurg, die hem had behandeld, was de doodsoorzaak ernstig letsel aan de hersenen. Na te zijn uitgeteld had Rose en kele woorden tot zijn trainer gespro ken en had toen het bewustzijn ver loren. Hij overleed zonder bij kennis te zijn gekomen. Keizerin Farah verwacht tweede kind TEHERAN. 25-7. In Teheran is woensdag officieel bevestigd dat kei zerin Farah in maart een tweede kind verwacht. Zij zal de Sjah niet ver gezellen op zijn officiële reis naar Afganistan. De vorst vertrekt heden, donderdag. Het eerste kind van het keizerlijk echtpaar, prins Reza. werd op 31 ok tober 1960 geboren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1