Wonderlijke avonturen onder het wateroppervlak van de Oosterschelde Een exclusieve Zeeuwse ervaring Werkplan voor ontwapening LAATSTE NIEUWS Het loon- en prijsbeleid Vertegenwoordigers Nieuw-Guinea-raad naar Verenigde Staten SCHOUWEN-DUIVELAND, 26-7. - De laatste jaren is reeds veel ge schreven over het nieuwe continent dat kort na de tweede wereldoorlog werd ontdekt, namelijk de boeiende wereld onder water. Algemeen bekend zijn de spannende verhalen die duikers als Cousteau en Hass ons hebben gedaan over datgene wat ze meemaakten en zagen in de Middelandse Zee, de Rode Zee en andere tropische en sub-tropische wateren. Wij Nederlanders voelen ons bij het lezen van dergelijke verslagen meestal enigszins achtergesteld, omdat rond onze kust slechts een rusteloze en dikwijls grauw gekleurde Noordzee spoelt. Daarom is het bijzonder verheugend, dat een groep Haagse duikers van de Nederlandse Vereniging voor Onderwatersport Baracuda, na enkele jaren duiken langs de Nederlandse kust, heeft vastgesteld, dat er in Zee land veel plekken onder water zijn te vinden, die haast niet onder doen voor de beste duikplaatsen die we b.v. aan de Rivièra kunnen vinden. De beste streek is het dijkengebied van de Oosterschelde. In het alge meen is het water voor Nederlandse begrippen zeer helder; een zicht van 6 tot 7 meter is geen zeldzaamheid. Dergelijke plekken vinden we o.m. bij IVemeldinge, Sas van Goes, Wis- senkerke, Katshoek, Strijenham, Go- rishoek en rond de kust van Schou wen. Juist op deze plaatsen loopt de stroomgeul tamelijk dicht langs de dijk en vinden we vaak dieptes van 20 tot 30 meter op minder dan hon derd meter van de dijkvoet. Tj water gaan met onze zware duikapparaten wordt nogal bemoei lijkt door de met scherpe zeepokken begroeide stenen, waaruit de dijk is opgebouwd, maar als we eenmaal deze hindernis hebben genomen, opent zich voor ons een ongelooflijk interessante en mooie wereld. Het eerste wat we zien als ons duik- masker onder water komt, is een on afzienbare vlakte van allerlei soor ten zeewier. De zachte stroming be weegt de wieren langzaam heen eri weer, het is alsof een grote ballet groep onder water danst. De kleuren van deze wieren lopen van wit tot paars en van helder groen naar don ker rood. Op een lichtbruine soort, wegens de gekartelde bladeren „ge zaagde zee-eik" genaamd, zien we overal fel gele plekjes. Dit zijn stompe alikruiken, een soort slakje dat uitsluitend op de gezaagde zee eik leeft. Alikruiken Behalve deze slakjes zien we dui zenden eetbare alikruiken, die hier een rijke maaltijd hebben aan de overvloed van wieren. Maar deze vreedzame grazers worden doorlo pend bedreigd door een groot leger strandkrabben dat hier haar jacht gebied heeft. Ze scharrelen onrustig over de stenen of loeren verscholen tussen het wier op hun prooi. Deze gepantserde vechtjassen grijpen al les wat ze maar te pakken kunnen krijgen. Als we een paar van deze dieren benaderen, vluhten ze niet, maar némen een dreigende houding aan door hun schaarpoten uit te spreiden en zo nu en dan een vin nige uitval te doen. Al zijn ze dan maar 6 a 7 cm groot, indrukwek kende kereltjes zijn het zeker. Terwijl we ons langzaam naar die per water laten zakken, zien we een heuveltje, dat lijkt op een partü afgerold behangselpapier. We heb ben hier een paar struiken suiker wier gevonden, de grootste wier soort die in Nederland groeit. We bekijken die wier eens wat beter en zien nu, dat de glanzende bruine bladeren, welke ruim 30 cm breed zijn, een lengte hebben van bijna drie meter! Een tiental van dergelijke bladeren zit op één steen vast en wordt door de stroming te gen de grond gedrukt. Als we deze massa opzij schuiven, *zien we dat onder dit grote wier verschillende kleinere wiersoorten aan het groeien Schoon plein DEN HAAG, 24-7. De 396 leer- lingen van de openbare lagere school aan de Dovenetelweg in Den Haag hebben de eerste 1 „opgeruimd staat netjes"-in- signes ontvangen. Gedurende het afgelopen schooljaar heeft iedere klas een weekbeurt in het net houden van het school- 1 plein gehad. Het experiment is 1 geslaagd. De heer J. Swart, 1 directeur van de Stichting Re- 1 creatie speldde Gijs Korevaar 1 en Maja Links, beide uit Den 1 Haag, symbolisch het school- 1 insigne op. AAN BOORD „NIEUW AMSTER DAM". Z.K.H. de prins der Neder landen zal, naar tijdens het aan boord van de „Nieuw Amsterdam" aan de gang zijnde congres van za kenmensen uit een vijftiental landen is medegedeeld, heden (donderdag avond) omstreeks half zeven Neder landse tijd ziéh in Bergen (Noor wegen) inschepen op de „Nieuw Am sterdam". zijn.. Onmiddellijk is te zien, dat dit typische schaduwsoorten zijn. Deze wiersoorten groeien voornamelijk op plekken waar weinig licht komt. We zijn hier nog pas op een diepte van drie meter, maar als we straks op twintig meter zijn, waar het donker der is, zullen we dezelfde soorten terugzien. Vlak onder het suikerwier houdt de dijkvoet op en verandert het rots achtige landschap in een op het eer ste gezicht tamelijk kale vlakte. De bodem bestaat hier uit een mengsei van zand en slik, waarin we, als we meer op details gaan letten, toch een grote rijkdom aan leven aantreffen. Om te beginnen zijn daar de fraaie gekleurde sagartia's. Giftige tentakels Dit zijn bloemdieren met een grootte van 1-3 cm, die zich onder het zand vasthechten en een tenta- kelkrans uitspreiden op het zand. Zo wachten ze daar dan doodstil tot een klein visje of krabbetje per ongeluk met een van de tentakels in aanra king komt. Deze tentakels zijn voor zien van giftige netelcellen, die de prooi verlammen. Met de tentakels wordt de prooi dan naar de mond opening gebracht en in z'n geheel opgeslokt. Het zijn vooral de ten takels van de sargatia's die onze aan dacht trekken. De kleur is zeer va riabel. Vrijwel alle kleuren kunnen we bij deze wondermooie dieren aan treffen. De fel-paarse, welke zo po pulair is bij houders van een zee aquarium, vinden we hier vaak. Oranje, zwart, groen en combinaties van deze kleuren, allemaal zijn ze te vinden. Bovendien is de hoeveel heid waarin ze voorkomen wel bij zonder groot. Deze zomer telden we er op sommige plekken bijna vijftig per vierkante meter. Als we voorzichtig en langzaam over de bodem zwemmen, zien we vaak een ruitvormige of langwer pige figuur in het zand. Uit ervaring weten we, dat .we hier met bot of tong te doen hebben, die, half onder het zand liggend, de dag luierend doorbrengt en pas 's nachts actief wordt. We houden niet van onder water jacht met harpoenen maar wel van gebakken vis, dus nemen we zo nu en dan wat van deze vissen mee. Omdat we ze dus niet willen schie ten, vangen we ze met de blote hand door bliksemsnel onze duim op de kop van de vis te drukken, waar door hij niet meer weg kan zwem men. We pakken hem dan stevig vast en doen hem voorlopig in ons verzamelnetje, dat we aan onze riem hebben hangen. Pijlstaart-rog Terwijl we zo rustig aan het zoe ken zijn naar ons maaltje verse vis, komt opeens op twee meter afstand de grond in beweging! Een grote wolk slik vertroebelt het water en uit deze wolk komt met de gratie van een danseres een enorme pijl staart-rog gezwommen. Ondanks de rustige zwembewegingen die de rog Wandeltocht door Schouwse Westhoek HAAMSTEDE, 2G-7. Heel rustig en stil heeft een gedeelte der Schouwse Westhoek kennis gemaakt met een groot aantal genietende tip pelaars, een kennismaking, die uiteraard wederzijds was. Deze wandeltochten, waarvan er nog 2 volgen, worden elk jaar druk be zocht. Het Zeemeeuwenbestuur doet dan ook alle moeite om een zo aan trekkelijk mogelijk parcours uit te stippelen. Dit jaar lag dit meer aan de noord-westzijde van het dorp. De Lagezoom met zijn nieuwe wind schermen en fruitbedrijveh is het aanzien volop waard, terwijl de oude Hogezoom reeds in vroeger ja ren een wandeling verdiende. Na de polder kwamen de 274 wande laars meer in woeste natuur, waar bij vooral de omgeving van villa „Gadra" zeer mooie plekjes te be wonderen gaf. De J. J. Boeijesweg en de Kloosterweg waren ook vroe ger veel betreden wandelobjecten. Ónder de duinen langs via Tempel- put en het fraaie wandelpaadje achter „de Trek" achter Boeijes Bos om, werd via de Zandstraat Burgh bereikt, waarna de hoofdweg naar Haamstede werd genomen als slotstuk. In totaal 15 km, die iets afwijken van de voorgenomen roete, met zijn gehele lichaam maakt, be reikt hij toch een grote snelheid. Hoewel we weten, dat de pijlstaart rog op zijn staart een gevaarlijke giftige stekel heeft, gaan we niet op zij, want zo'n ontmoeting hebben we niet vaak en we willen er elke se conde van genieten. Rakelings langs ons heen zwemt hij, we kunnen de werveling van het water aan onze huid voelen. We zien nog juist, dat dit exemplaar ruim één meter breed en anderhalve meter lang is, en dan verwijnt hij, ons diep onder de in druk achterlatend. Getemperd groen Weer verder dalen we af. De zand vlakte die eerst zwak glooiend was, begint nu steeds steiler te worden. Rustig zwemmen we door, de naald van de dieptemeter beweegt lang zaam 10 meter11 meter12 meter13 meter. Het is wat don kerder geworden door de grote hoe veelheid water die boven ons staat. Het licht is nu getemperd groen en geeft de hele omgeving een mysteri eus aanzien. De oppervlakte kunnen we allang niet meer zien en hoewel we hier al vaak zijn geweest is het toch prettig op een paar meter af stand een collega te zien zwemmen. Rondom ons heerst een tastbare stilte. Het water is zacht in bewe ging, hetgeen te zien is aan fijn zweefvuil dat geruisloos langs ons gaat. Plotseling komt er in de verte iets wits aanzweven. Het is een haarkwal. We kennen dit fraaie beest al door ontmoetingen die we al eerder hadden. Deze kwal heeft meterslange, zeer dunne tentakels, waarmee hij vist naar jonge visjes, die hij met de netcellen van z'n tentakels verlamt. Kwal met visjes Deze netcellen zijn ook voor de mens zeer pijnlijk en we benaderen de kwal daarom erg voorzichtig, steeds oplettend, dat we de tenta kels ontwijken. We zien duidelijk de schokkende beweging van het lichaam, waarmee hij zich door het water beweegt. We hebben deze keer geluk, want we merken nu iets op dat we maar zelden zien. Direct onder het lichaam van de kwal, te midden van de grote bundel gevaar lijke tentakels, dartelen 6 kleine visjes rond, die zich kennelijk hele maal op hun gemak voelen. Het zijn jonge wijtingen, die vaak een be paalde tijd van hun jeugd tezamen met de kwal doorbrengen. Hoe het mogelijk is dat deze tere visjes geen schade ondervinden van de netel cellen van de kwal is een mysterie. Het vermoeden is, dat de wijting andere visjes naar de kwal lokt en zelf leeft van de restjes die de kwal niet neemt. Alleen is het raadsel achtig hoe de kwal precies weet dat hij dit visje niet moet aanvallen en de anderen wel. De kwal verdwijnt inmiddels weer aan de groene horizon en ook wij vervolgen 'onze tocht. We zien nu, dat voor ons een hoeveelheid grote steenblokken ligt. Restanten van zinkstukken Dit zijn restanten van zinkstuk ken, die men ter bescherming van de dijk in de stroomgeul heeft laten zinken. In de loop der jaren is het rijshout weggerot, maar de stenen zijn natuurlijk blijven liggen en on dertussen de woonplaats geworden Van de planten en dieren die op de ze diepte wonen. Opvallend is, dat de meeste ste nen niet meer zwart zijn maar geel achtig met oranje vlekken. Dit komt omdat hierop een dikke laag spons is gaan groeien. Deze spons draagt de toepasselijke naam „broodspons", omdat hij zeer onregelmatig van omdat een kleine moeilijkheid dit nodig maakte. Het gros der deelne mers was weer de jeugd, die nog moet leren genieten en er geen rush-partij van moet maken. De voorzitter van s.v. „Zeemeeu wen", de heer W. J. v. d. Maas, sprak de deelnemers toe. Natuurlijk ontving een ieder na inlevering der contrólekaarten het herinnerings kruisje. WANDELSPORT De Nijmeegse Vierdaagse NIJMEGEN, 26-7. Evenals woens dagmorgen lieten donderdag 94 deel nemers aan de Nijmeegse Vierdaagse verstek gaan, zodat er 11.815 voor de derde dag door het heuvelland en langs Groesbeek op pad gingen. Het was warm weer bij een zeer vochtige atmosfeer. door de Verenigde Staten en Europa Door het ontploffen van landmij nen aan de oostkant van de grens tussen West- en Oost-Duitsland heb ben twee Oostduitse grenswachten ernstige verwondingen opgelopen. Twintigduizend wijnbouwers op Kreta zijn woensdag slaags geraakt met de Griekse gendarmerie toen zij te Hcraklion een betoging hielden tegen de naar hun mening te lage prijs die de regering voor hun drui venoogst heeft vastgesteld. Reeds enige tijd opereert op Schouwen-Duiveland - gelijk bekend - de Nederlandse Ver- eniging voor Onderwatersport 1 „Baracuda" uit Den Haag, op a zoek naar schoonheid en avon- i tuur onder het wateroppervlak J i van de Oosterschelde. De kik- vorsmannen zijn te Dreischor gelegerd en hebben reeds vele interessante dingen ontdekt. We prijzen ons gelukkig bij- J, i gaand artikel te kunnen pu- i bliceren van één der deelne- I mers aan het „duikkamp", de l heer H. A. van Vlimmeren jr., die een treffend beeld schetst van de wonderen, die onder de spiegel van de Schouwen- Duiveland bespoelende Schel- de zijn te aanschouwen. vorm is en daardoor zeer veel lijkt op een stuk afgebroken brood. De oranje vlekken worden ge vormd door duizenden golfbreker anemoontjes, een, diersoort, die enigszins op de eerder genoemde sagartia lijkt. Als we dichter bij de stenen ko men zien we dat onder de laag spons weer grote hoeveelheden oes ters zitten. Met ons duikersmes breken we er een aantal af, die we later thuis met smaak zullen opeten. Zee-anjeliéren Rechts van ons zien we nog een andere rotsformatie, die er uit ziet als een 'bloemenwinkel. De stenen zijn geheel begroeid met zee-anje lieren, die, hoewel hun naam dit doet vermoeden, geen bloemen maar dieren zijn. Ze bestaan uit een voetschijf, waarmee ze zich op har de voorwerpen vastzuigen, een lange brede stam, en daarop een poeder- donsachtige bol, die uit duizenden fijne tentakels bestaat. Op de rots formatie staan ze te pronken met hun fijne pasteltinten, oranje, wit, rood en bruin, met honderden zit ten ze daar en zeven met hun kleine tentakeltje9 het plankton uit het water. Met moeite maken we ons los van dit sprookjesachtige tafereel en zak ken nog wat dieper in de stroom geul. De dieptemeter is inmiddels al op 21 meter komen te staan. De stroming wordt nu duidelijk merk baar en we moeten hard zwemmen om koers te houden. Plotseling wordt onze aandacht gevestigd op een beetje beweging tussen de stenen. Heel voorzichtig zwemmen we na derbij en dan zien we een van de meest imponerende dieren, die we in Zeeland onder water tegen kun nen komen. Half in het hol, met z'n gevaarlijke scharen voor de ingang, zit een grote kreeft. De kreeft is zich goed bewust van de enorme kracht van z'n scherpe scharen en laat ons rustig naderbij komen. Alleen als we dichterbij ko men doet hij en felle uitval; met z'n scharen geopend komt hij zijn hol uitlopen om z'n belagers te lijf te gaan. We gaan maar wat achter uit, want de scharen zijn groot ge noeg om een paar vingers tegelijk flink te beschadigen. Omdat we niet direct weggaan, blijft de kreeft ze nuwachtig voor z'n hol ronddraaien, terwijl hij z'n voelsprieten onrus tig heen en weer beweegt. Graag zouden we dit exemplaar vangen, maar het water, waarin we zwemmen, is verpacht aan kreeften vissers, dus blijft ons niets anders over dan watertandend toe te kij ken. Terug naar omhoog Een toevallige blik op het dui kershorloge doet ons realisex-en, dat we al drie kwartier onder water zijn en dat onze voorraad perslucht dus nog maar heel gering zal zijn. Hoewel we er niet veel zin in heb ben moeten we de terugtocht gaan beginnen. Langzaam stijgen we naar het licht en als we na een paar mi nuten weer aan de voet van de dijk boven water komen zijn we even verblind door het felle zonlicht. Zonder iets te zeggen blijven we enige tijd onder aan de dijk zitten en laten de weldadige warmte van de zon op onze verkleumde ledema ten inwerken. Terwijl we zo over het rustige water van de Oosterschelde turen, zitten we al plannen te maken voor een volgende tocht naar Zeeland. H. A. VAN VLIMMEREN Jr. Succesvolle protestactie FRANKFORT, 26-7. Een aktie waarmee de postambtenaren van 2 tot 4 juli protesteerden tegen de afwijzing van hogere salarissen is een voordelige zaak voor 'de Westduitse pos terijen geworden. Doordat het personeel iveliswaar vlot maar pijnlijk nauwkeurig volgens de dienstvoorschriften werkte kwam er meer geld binnen dan normaal. Op een postkantoor alleen al Stegen de inkomsten door strafport, die anders per dag hoogstens vijftien mark bedragen, tot honderd mark. Doordat het drukwerk zorg vuldig gecontroleerd was vloeiden in een ander geval 7.800 mark meer in de kas van de posterijen omdat in plaats van hel lagere tarief voor drukwerk dal voor brieven be taald moest worden. DEN HAAG. - Staatssecretaris Schmelzer is voornemens omstreeks de jaarwisseling bij de Staten-Ge- neraal een wetsontwerp in te dienen, dat voorziet in een algemene premie spaarregeling. Duits echtpaar leefde van diefstallen BOXTEL, 25-7. De gemeentepolitie van Boxtel heeft een Duits echtpaar aangehouden, dat zich reeds onge veer drie maanden zonder een vaste verblijfplaats in Nederland ophield. In het onderhoud werd voorzien door diefstallen en oplichtingen. De 31-jarige E. M. en zijn echtgenote, afkomstig uit Senne I (Kreis Biele feld) werd door verscheidene politie- instanties in Nederland gezocht, on der meer in Brabant, Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland en Over ijssel. De echtelieden blijken zich schuldig te hebben gemaakt aan ont vreemding van geldbedragen tot f 800,Aan inkopen zonder beta ling en aan overnachting in 'hotels zonder aan hun verplichtingen te voldoen. In Boxtel had het duo al eerder geopereerd. Toen het daar andermaal durfde verschijnen werd het, mede dank zij de opmerkzaamheid van de burgerij, ingerekend. De echtelieden namen op hun zwerftocht per auto steeds hun vier kinderen mee; namelijk een jongen van negen jaar, een meisje van zeven en twee meisjes van an derhalf jaar. Deze kinderen zijn tij- delij'k in een inrichting in Boxtel on dergebracht. Ze zullen spoedig wor den overgebracht naar Duitsland, waar de kinderbescherming zich over hen zal ontfermen. De ouders zullen worden voorgeleid aan de officier van justitie. GENÈVE, 25-7. De ontwapenings conferentie van 17 landen in Genè- ve heeft woensdag een langdurige impassie doorbroken door een werk plan te aanvaarden voor de eerste ontwapeningsfase en de controle maatregelen. Het plan is door de Sowjet-Unie en Amerika uitgewerkt Deze landen vervullen tezamen het voorzitterschap van de conferentie. Zij zijn te werk gegaan volgeïis suggesties van de Britse afgevaar digde Joseph Godber. P.v.rf.A.-schenking voor „Spaanse vrijheidsstrijd" AMSTERDAM, 27-7. Het bestuur van de Partij van de Arbeid, dat op 15 mei van dit jaar een actie ten be hoeve van de „Spaanse vrijheids strijd" begon, heeft een gedeelte van het binnengekomen bedrag f 15.000,- overgemaakt aan de Spaanse socia listische partij in ballingschap, die in Frankrijk zetelt. Het partijbestuur deelt mede dat zij die nog geld willen storten voor „de slachtoffers van het Franco-re gime", dit kunnen doen door over making op giro-rekening 18218, ten name van de P.v.d»A. te Amsterdam, onder vermelding van ,Spanje-fonds' Velen hoeken passage in Nieuw-Gninea HOLLANDIA, 26-7. (Van een spe ciale ANP-verslaggever). - In Hol- landia zijn donderdagmorgen hon derden boekingen gedaan voor de reis per vliegtuig of per schip van vrouwen en kinderen naar Neder land. In enkele uren waren er 200 plaatsen besproken voor de „Zui derkruis", die donderdag, eerder dan verwacht werd, uit Manokwari naar Hollandia terugkeerde, om meer re- patrierenden op te nemen. Er zijn thans nog honderd plaatsen op dit schip beschikbaar. Ook enkele par ticuliere maatschappijen te Hollan dia, waaronder de Shell, boekten passage voor vrouwen en kinderen van werknemers. Bij het K.L.M.- kantoor in Hollandia heerste don derdagmorgen een ongewone drukte. Het is nog niet 'bekend hoeveel amb tenaren reed9 passage voor hun ge zinnen hebben aangevraagd. De coördinatie van het vervoer op gou- vernementskosten per vliegtuig is geconcentreerd op Biak en vandaar zijn nog geen gegevens ontvangen. Het is ook nog niet bekend of en wanneer er chartervliegtuigen zul len worden Ingeschakeld. Wel noem de men donderdagmorgen in gou vernementskringen de neiging om na de aankondiging over het „ver vroegd vertrek" vrouwen en kinde ren naar Nederland te zenden „bo ven verwachting". Ook donderdag werden te Hol landia goede zaken gedaan in kof fers. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Met ingang van 28 augustus a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nationale school alhier mej. N. M. den Boer te Dordrecht. HOLLANDIA, 26-7. „De regering is bereid op elk gewenst moment en b(j voorkeur zo spoedig mogelijk een vertegenwoordiging van de Nieuw Guinea-raad naar New York te laten gaan". Dit antwoordde woensdagavond de regeringsge machtigde, de heer Veldkamp tij dens de zitting van de Nieuw Gui- nearaad op de op 10 juli ingediende motie-Jouwe, waarin werd gevraagd om Papoea's aan de Nederlandse V.N.-delegatie toe te voegen. Nadat achter gesloten deuren was beraadslaagd werden voor deze ver tegenwoordiging ge/kozen de raads leden N. Jouwe (met 24 stemmen), H. Womsiwor (20 stemmen) en N. Tanggahma (18 stemmen). Zij ver trekken morgen (vrijdag) naar Ne derland om eerst nader te worden ingelicht over de aard van de werk zaamheden in de Verenigde Staten. a «J» Vertegenwoordiger voor Schouwen-Duiveland Drie Hoefijzers Bier Handelsonderneming M.C.D. Zierikzee v v vv vvv vv Internationale Utrechtse levensmiddelenbeurs UTRECHT,- 26-7. De dertiende Roka, de internationale levensmid delenbeurs, die van 3 tot en met 7 september op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht wordt gehouden, is bijna volgeboekt. Op enkele stands na, waarvoor on derhandelingen nog gaande zijn, is de sinds de vorige Roka aanzienlijk uitgebreide expositie - oppervlakte van 30.008 m- - verspreid over de Bernhard-, de Marijke- en de Mar griethal - geheel bezet. In totaal zul len ruim vierhonderd firma's met 310 stands aan deze levensmiddelen- beurs deelnemen. AMSTERDAM, 26-7. Het jongste S.E.R.-advies over de loonvorming vertoont het beeld van een duide lijke reactié op drie jaar praktijker varing met het bestaande systeem van gedifferentieerd loonbeleid. En daarnaast heeft de S.E.R. opnieuw stilgestaan bij de wens naar een gro tere vrijheid voor het bedrijfsleven, en in samenhang hiermede zich uit gesproken over de vraag bij wie de verantwoordelijkheid voor de loon vorming ligt. Dit, schrijft mr. A. J. R. Maui'itz, algemeen secretaris van het centraal sociaal werkgeversver bond in „Economisch statistische be richten". Evenals bij vorige gelegenheden wordt erkend dat zowel het bedrijfs leven als de overheid voor de loon vorming verantwoordelijkheid dra gen. Die van het bedrijfsleven wordt in het advies als de primaire ver antwoordelijkheid aangewezen. Die van de overheid wordt „haar eigen verantwoordelijkheid" genoemd. De grote meerderheid van de S.E.R. ziet bij de nieuwe rolverdeling de cen trale overheid als hoedster van het algemeen belang op de achtergrond treden, van waaruit zij wel van haar mening kan doen blijken, maar waar bij het haar niet gemakkelijk wordt gemaakt de teugels zelf weer in handen te nemen. Papoea-studenten 1 in de Westhoek J HAAMSTEDE, 26-7. Op het kampeerterrein „Ginsterveld" verblijft op het ogenblik een J 35-tal Papoea-studenten, leden van de Papoea-studentenver- eniging te Utrecht. De groep bestaat hoofdzakelijk uit man- nen, maar ook enkele dames J 4 maken deel uit van de groep. Er wordt gekampeerd in ten- ten. De Papoea's verlangen - met de andere badgasten - J naar de zon, al hebben eerst- f genoemden die voor een bruin 4 huidje dan ook niet nodig. J LAND- EN TUINBOUW Nederlandse landbouw vooraan In de Westduitse landbouw is 15.4 procent van de Duitse beroepsbevol king werkzaam, doch zij produceren slechts 8 procent van het nationale inkomen. Voor Nederland zijn deze getallen respectievelijk circa 12 en 11 procent. Toch is er sinds de in werking treding van het „Groene Plan" in Duitsland een vooruitgang in ihkomen met 1.700 D.M. tot 4.000 D.M. per arbeidskracht per jaar. In de industriële beroepen steeg het in komen in dezelfde tijd echter met 1.900 D.M. tot 5.400 D.M. De vertegenwoordiging zal tijdelijk in New York worden gestationeerd, regelmatig door de Nederlandse V.N.- afgevaardigde op de hoogte worden gehouden en ook zelf advies kunnen geven. Het lid van dé Nieuw-Guinea-raad mr. J. O. de Rijke diende met nog enkele anderen een motie in die er op neerkomt, dat de „verordening medewerking bedrijven" wordt aan gevuld met bepalingen waarbij in geval van oorlog of oorlogsgevaar, schadeloosstelling wordt toegekend aan eigenaren van bedrijven, a. als schade is geleden aan eigendommen gedurende een gedwongen voortzet ting van het bedrijf of gedurende verlenging van gevorderde mede werking en b. ter compensatie voor de vermindering van de bedrijf s- waarde, ontstaan door gevorderde medewerking. De regering zal vrij dag antwoorden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 12