In de middeleeuwen was de Zeeuwse mossel reeds bekend Nieuwe methode om ZOUT water ZOET te maken BOUWRUST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 26 JULI I%- N». IKM Het Bruse mosselfeest op 28 juli Ingezonden mededeling BRUINISSE, 26-7. Men schrijft ons uit Bruinisse: „In de Delta, die wordt gevormd door de mondingen van de Schelde, heeft de schelpdie rencultuur de eeuwen door altijd uitstekend gefloreerd. In de slikbeddingen door deze ri vier bü zijn weg naar deze gevormd, welke beddingen door de zee in de loop van de tijd beurtelings werden verwijd en vernauwd, vonden tal loze zeedieren, waaronder vele eet bare soorten, een uitstekend gebied om te leven en zich voort te planten In een middeleeuws gedicht, ver want aan van den Vos Reinaarde, omdat het ook in Vlaanderen speelt heet het reeds: „Mosseltjes van *t beste baksel, Vers geplukt in 't land van Axel" Wel een bewijs dat reeds in de mid deleeuwen op de Westerschelde mos selen werden gevangen. Trouwen» ook op de Oosterschel- de en zeker ook op zijn uitlopers als Grevelingen en Eendracht is de mosseivisserij al eeuwen bekend, waar komt anders de uitdrukking Fliplandse mosselen vandaan? Maar het was niet St.-Fhilipsland, dat door de mosselteelt of de mos selnering bekend werd, maar Brui nisse, waar reed» in de 17e eeuw Keuren of Reglementen op de mos selnering werden uitgegeven. Fantastische reis met twee bussen Onder ideale weersomstandigheden hebben een tachtig ouden van dagen van Brouwershaven woensdag hun jaarlijks reisje gemaakt, dimaal naar „De Efteling" te Kaatsheuvel, 's Mor gens om acht uur vertrok "het gezel schap met een tweetal R.T.M.-bus- sen. De reis werd tevens meegemaakt door burgemeester A. H. Vermeulen en de verpleegsters, de dames v. d. Velde en v. Kaam. Via Steenbergen, Breda en Tilburg ging het „naar Den Bosch" toe, waar plm. half elf de koffie werd ge bruikt. Vandaar ging het op Kaats heuvel aan, waar een bezoek werd gebacht aan het sprookjespark „De Efteling". Alleen al de honderden autobussen, auto's en brommers wa ren voor vele bejaarden een uniek schouwspel, dat ze in hun leven nog nooit gezien hadden. Ook het park zelf dwong bij allen bewondering af en riep herinneringen op aan hun jeugd, nu de sprookjes in levende lijve konden worden aanschouwd. In de theetuin werd 't lunchpakket ge nuttigd, waarna de bussen weer wer den opgezocht om zich naar Ooster hout te begeven, waar een kopje thee werd genoten. Van hier ging het weer richting Schouwen-Duiveland. Te Bruinisse werd in café v. d. Velde van een voortreffelijke warme maaltijd genoten. Burgemeester Ver meulen tracteerde de heren op een rokertje en de oud-Brouwenaar sla ger M. van Donge te Bru tracteerde zijn oud-stadgenoten op een heer lijke schijf worst van eigen fabri kaat. Tijdens het diner sprak de burgemeester woorden van dank tot het Comité ontspanning ouden van dagen en het bestuur van de Bond van ouden van dagen voor de uit nodiging om deze heerlijke reis mee te maken. Als begin voor het vol gend jaar overhandigde de eerste burger een gift onder couvert, het geen met applaus werd beloond. De 85-jarige heer H. Viergever bleef bij de burgemeester niet achter en hij ging aan het tracteren en wel een fraaie fles eau de cologne voor de presidente, mevr. Vermeulen en een pakje sigaretten voor de heren chauf feurs v. d. Linde en Quist, voor hun keurig verzorgde reis. Ontvangst door „Apollo" Ongeveer kwart over acht arri veerden de bussen aan de rand der gemeente, waar de muziekvereni ging „Apollo" met drumband, bene vens een schare toeschouwers, w.o. vele badgasten, die deze plattelands- gebruiken kennelijk nooit gezien hebben, zich onder vrolijke tonen naar de muziektent begaven. Terwijl „Apollo" in de tent enige pittige mar sen blies, dansen de bejaarden lustig rond de tent. De leider van het ge zelschap, weth. J. Dekker, dankte hierna alle ingezetenen, die door hun milde gaven deze dag aan de bejaar den hebben geschonken. In zijn dank woord betrok hij ook de burgemees ter en dc beide verpleegsters voor het meemaken van deze reis. Per soonlijk dankte de heer Dekker de chauffeurs cn de voorzitter van De mosselvisserij was in die da gen een vrije visserij en gaat men de nu nog geldige en geldende ge slachtsnamen na, dan blijken het vooral de uit Frankrijk afkomstige Hugenoten te zijn geweest, die in de mosselvisserij hun fortuin hebben gezocht. Immers de naam Jumelet is een rechtstreeks van de réfugiees afkom stige naam, terwijl de namen de Waal en van den Berge (uit Bergen Henegouwen) ook duiden op af komst uit de Zuidelijke Neerdlan- den. Manieren veranderd De manier van vissen veranderde, van visserij op vrije door de natuur gevormde banken, ging men de laatste 100 jaar over tot het bewust kweken van mosselen, de manier van exporteren veranderde, vroeger werden de mosselen met het vissers schip waarmee men de mosselen viste, ook naar België getranspor teerd, thans gaat dit per auto van uit Yerseke. Met weemoed denken velen nog aan de tijd, toen men de mosselen zelf naar Antwerpen bracht. De visserij werd gemechaniseerd, 40 jaar geleden ging alles nog met handkracht, thans alles met behulp van de motor. Maar wat niet ver anderde i» de liefde tot het vak. „Apollo", de heer v. d. Bos, voor de muzikale ontvangst. Namens de be jaarden dankte de heer Romeijn alle ingezetenen en „Apolllo" voor het gebodene, waarna het marktplein langzaam leegstroomde. Internationaal contact door duif BUSSUM, 25-7. De 72-jarige heer L. H. de Beer uit Bussum, die reeds zestig jaar de duivensport beoefent, nam een jaar geleden deel aan een wedvlucht uit Vilvoorde in België. Een van zijn beste duiven keerde bij die gelegenheid niet terug. Na enige tijd ontving de heer De Beer echter een brief van een duivenlief- hebber uit Eastborne in Engeland, waarin hem werd meegedeeld, dat de duif het Kanaal was overgestoken (hetgeen maar weinig voorkomt) en bij hem terecht was gekomen. De heer De Beer schreef terug, dat de man de duif mocht behouden en dat hij de eigendomsbewijzen zou over sturen. Tussen beide duivenliefheb bers bleef een prettig contact per brief ontstaan en dezer dagen kreeg de heer De Beer een brief uit East borne, waarin zijn collega in de dui vensport hem meedeelde, dat hij een reis naar Nederland zou maken en dat hij de heer De Beer zou komen opzoeken. Toen de heer De Beer de brief had gelezen, ging hij naar bui ten om zoals gewoonlijk zijn duiven te verzorgen. Tot zijn grote verba zing zat de duif, die hij een jaar ge leden had weggegeven weer in het hok. Vrijwel tegelijk met de brief was het dier bij zijn oude baas aan gekomen. De heer De Beer heeft nu aan zijn Engelse vriend geschreven, dat diens komst op hoge prijs wordt gesteld en dat hij de duif, die hij in tussen wel gemist zal hebben, in Bussum kan komen halen. De mosselkweker wil mosselkwe ker blijven. Zijn beslaan wordt be dreigd, door de afsluiting van de zeegaten. Maar er is een oplossing mogelijk als Rijkswaterstaat daar aan zün medewerking geven wil. De mosselvisserij moet voor Zeeland behouden blijven. Daarvoor wordt gevochten. De mosselkweker hoopt op een gunstige uitslag. Deze specifiek Zeeuwse cultuur is niet goed te verplaatsen. Kwesties van verwate ring en dergelijke spelen hier een beslissende rol. Feestelijke evenementen Zaterdag 28 juli wordt het mos selseizoen te Bruinisse geopend. Met een vaart van gepavoiseerde vaar tuigen over de Grevelingen. Zag U deze vlootschouw reeds eerder, dan wilt U hem ongetwijfeld nog een keer zien. Zag U dit imposante schouwspel nog niet, dan mag U, als U nog een dag vakantie over hebt, dit zeker niet missen. U mag bovendien gratis meevaren en ziet dan nog geheel kosteloos een deel van de in uitvoering zijnde of reeds klaar gekomen Deltawerken in de Grevelingen. Een wisselprijs en vele andere fraaie prijzen zijn voor de schippers van de mededingende vaartuigen aan dit festijn verbonden. Iedere kweker doet dus zijn uiterste best om zo goed mogelijk voor de dag te komen, er is een mosselkoningin, er zijn de monstraties van kikvorsmannen van reddingsvlotten en van een illusio nist. Er is muziek en er is tot slot een groots vuurwerk. Reden genoeg om zaterdagmiddag 28 juli naar Brui nisse te komen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Bergambacht: J. Kruyt, Lexmond. Geref. Kerken Beroepen te Den Helder (4e pred.- pl.)R. J. Koolstra, vlootpred. met verlof, Leeuwarden; te Vrouwenpol der: L. Herlaar, kand., Amsterdam. Bedankt voor 's-Gravenhage west (wijkgem. V) en voor Middelburg (vac. J. Ytsma): E. H. Nagel, Brussel. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Hoek: R. Hoogsteen, Garrelsweer en H. M. Ohmann, Zuid broek. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Charlois: G. Leendertse, kand., Rotterdam. Bedankt voor Dordrecht: M. Vliet- stra, IJmuiden; voor Leeuwarden (2e pred.-pl.): A. W. Drechsler, Vlissin- gen. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Utrecht (vac. M. J. Een (dik) receptieboek voor Koninklijk Paar AMSTERDAM, 24-7. Een deputa- tie van het Amsterdamse Oranje comité heeft op paleis Soestdijk aan Prins Bernhard het receptieboek aangeboden, dat werd samengesteld ter gelegenheid van de rijdende en varende receptie die het koninklijk paar ter gelegenheid van zijn zil veren huwelijksfeest op 30 april in Amsterdam heeft gehouden. Het zijn twee dikke boekwerken gewor den, één van 380 bladzijden met handtekeningen van Nederlanders uit alle rangen en standen die langs de route stonden opgesteld en één album van 250 bladzijden met hand tekeningen van bezoekers aan de bijeenkomst in het R.A.I.-gebouw. De beide losbladige albums bevat ten naar schatting ongeveer 20.000 handtekeningen. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif' - St. Philipsland Wedvlucht vanaf Bordeaux. In concours waren 35 duiven; de snel heid van de eerste duif was 788.48 meter per minuut en van de laatste 633.68 meter per minuut. W. Neele 1; C. Verwijs 2, 3, 5, 8, 10 en 12; W. van Dommelen 4; J. Zuidweg 6, 7 en 9; Gebr. Fonteijne 11. Wedvlucht vanaf Vilvoorde. In concours waren 223 duiven; de snel heid van de eerste duif was 1430.40 meter per minuut en van de laatste 957.75 meter per minuut. A. Verwijs 1; J. Geense 2 en 43; A. Faasse 3, 15, 17, 20, 23 en 45; Joh. Reijngoudt Zn. 4, 7, 18, 24, 46, 53 en 67; J. Zuidweg 5, 8, 26, 39, 55, 57, 59 en 66; J. Bakker 6 en 56; C. Ver wijs 9, 35, 36, 61, 62 en 64; J. Quaak 10, 19, 22, 27, 44 en 54; H. Kaashoek 11, 12, 21, 33, 38, 49, 51, 52, 58, 65, 69 en 71 ;W. van Dommelen 13, 14, 16, 29, 68 en 74; Th. Bakker 25, 30 en 31; L. Vermeij 28, 47 en 75; A. Fonteijne 32, 40 en 50; W. Neele 34, 41, 60, 70, 72 en 73; Joh. Fonteijne 37, 42 en 48; P. Reijngoudt 63. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De heer J. Dankers, leraar aan de christelijke U.L.O.-school te Zie- rikzee, slaagde dezer dagen te Den Haag voor de akte M.O.A.-Duits. BURGH Brommer botste tegen auto Woensdagavond té omstreeks 19.30 uur had op het kruispunt Dingenus- weg-Daleboutseweg een botsing tus sen een brommer, bestuurd door de heer A. v. d. Pol uit Haamstede en een auto met als bestuurder de heer J. Mourik" uit Grootamers, die hier als pensiongast vertoeft, plaats. De brommer naderde het kruispunt over de Daleboutseweg, terwijl de auto van Haamstede over de Dingenus- weg naar Westenschouwen zou rij den. De heer v. d. Pol werd met een gebroken rib per ziekenauto naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. De brommer werd ernstig beschadigd; de auto licht aan één zijde. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van dit ongeval. HAAMSTEDE Onze dorpsgenote, mej. Sary C. v. d. Hulle, slaagde in Rotterdam bij het N.T.I. voor het diploma tand artsassistente. SCHARENDIJKE Sirene loeit op maandag In verband met de vrije zaterdag zal de alarmsirene op het gemeente^ huis voortaan niet meer op zaterdag, maar op maandag (twaalf uur) wor den beproefd. BROU WERSHA VEN Tanende belangstelling voor kermis Gezien het aantal exploitanten, dat staanplaatsen heeft gevraagd voor de van zaterdag 28 juli tot en met dinsdag 31 juli te houden ker mis, blijkt ook hier de belangstel ling voor dit evenement tanende. Er werd ingeschreven door de eigenaars van een palingkraam, schiettent en zaagspelsport, lijn- treksport en bussensport, nougat- suikerkraam, gebakwagen, kinder molen, luchtschommel, optelspel en balco-rotor. ZONNEMAIRE Onze dorpsgenoot de heer A. L. de Bie slaagde voor het te Am sterdam gehouden examen ter ver krijging van (het patroonsdiploma smidsbedrijf. Óoststraat afgesloten In verband met herbestratings- werkzaamheden is de Ooststraat te Dreischor tijdelijk afgesloten. Naar 'het Zich laat aanzien zullen de werk zaamheden slechts enkele dagen in beslag nemen. Kleuters naar Westenschouwen Begunstigd door bijzonder fraai zomerweer maakten de kleuters van de kleuterschool uit Dreischor j.l. woensdagmiddag een geslaagd uit stapje naar Westenschouwen. Op de terugreis werd via Zierikzee gere den, waarna in paviljoen „De Vier Bannen" te Ouwerkerk de kleuters werden getrakteerd. De auto's waar mee het reisje gemaakt werd, wa ren door een zestal particulieren ter beschikking gesteld. NIEUWERKERK Middenstandsexamen Bij het te Bergen op Zoom gehou den examen ter verkrijging van het Middenstandsdiploma slaagden o.m. onze dorpsgenoten de heren A. P. de Bil Mzn. en IJbert Wandel. BRUINISSE Het parkeren tijdens het mosselfeest De aandacht wordt er op gevestigd dat bij het mosselfeest op zaterdag 28 juli te Bruinisse geen auto's mo gen worden geparkeerd op het ha venplateau. Parkeerplaatsen zijn in plan-West aangegeven. In Itaolië zijn in de eerste vier maanden van dit jaar bij verkeers ongelukken 2.418 mensen om het le ven gekomen en 59.230 gewond. In hetzelfde tijdvak van 1961 waren er 2.521 doden en 62.909 gewonden. DEN HAAG. Een twintigtal bur gemeesters van grote steden in Ja pan (o.a. van Kyoto) zal op 30 juli een bezoek aan Nederland brengen als onderdeel van een studiereis Dagelijks 168.000 liter „uit zee halen" Omdat er teveel zout water in de wereld is om in te varen en te zwemmen en te weinig zoet voor het eveneens nobele inwendige gebruik, speur.t men naarstig naar een me thode om van die emorrrie plas zout ook direct „zoet" voordeel te trek ken. Daarom komt uit Amerika het bericht, dat men daar - in Wrights- ville Beach, Noord-Carolina - een installatie van „zout tot zoet water" gaat bouwen, waarin voor het eerst een nieuw, progressief genoemd, pro cédé wordt toegepast. Het procédé is ontwikkeld door General Electric in de V.S. en de fa briek waarin zich het een en ander zal voltrekken, wordt voor rekening van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken, afdeling zout houdend water, neergezet in het test centrum van het ministerie in Wrightsville Beach. In het projekt is - voor een contract van één jaar - voorlopig 250.000 dollar belegd. Het procédé komt er op neer, dat zout of brak water voortdurend in een zeer dun laagje van ongeveer 1/40 m.m. over -de binnenkant van een warmtegeleidende koker wordt „geveegd". De warmte-energie van stoom die over de - geribbelde - buitenkant van de koker wordt ge voerd, heeft dan tot gevolg, dat het laagje water binnen de koker snel verdampt. De waterdamp stijgt, condenseert en kan daarna als zuiver water wor den onttrokken. Het geconcentreerde zout wordt ondertussen op de bo dem afgevoerd. Op deze manier stelt men zich voor per dag bijna 168.000 liter zoet water aan de zee te ont futselen. Watergcleidend vermogen De factor warmtegeleidend ver mogen is het belangrijkste voordeel van het procédé. Naarmate deze ca paciteit namelijk groter wordt, be hoeft er minder kapitaal en energie in deze distillatie te worden geïnves teerd. De maatschappij concludeerde uit .laboratoriumproeven, dat de warmtegeleidende coëfficiënten vier tot vijf keer zo groot zijn als bij de tot dusver gebruikte uitrusting op KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente BRUINISSE. Heden (donderdag)- avond 7.30 uur: ds. Chr. van de Woestijne uit Barneveld. dit gebied. De proefinstallatie in Wx-ightsville Beach zal uit twee hoofdonderdelen bestaan, elk met vijftien distillatie-eenheden, die uit warmtegeleidende kokers bestaan van ruim drie meter hoogte en met een middellijn van vijftien centime ter. Doel van de fabriek is een ver dere studie om via dit procédé op grote schaal zoet water „uit de zee te halen". Het bouwvak ligt een poosje stil, We horen niet meer zagen, Geen hamerslag verscheurt er nog De stilte van de dagen Nou ja, zó stil is 't ook weer niet, Kijk toch maar uit je doppen, 't Zijn andre kindren die hun bal In onze tuintjes schoppen. Het schielood rust, het waterpas Is veilig opgeborgen, Want pa begroet in Luxemburg Een nieuwe vrije morgen; Des middags moet hij er op uit Met heel het hutjemutje, Zijn gade zegt: „Thuis lees je maar En doe je maar een dutje!" Geen baksteen komt er van zijn plaats. Geen kwast wil nu nog verven, Er wordt geen ruit meer ingezet Of valt helaas in scherven; De opperman weet in het bos Zich "geeuwend neer te leggen, En als er wat geopperd wordt. Dan zal zijn vrouw 't wel zeggen. De loodgieter en stukadoor Zijn.aan het pootjebaaien, De metselaar proeft acht man sterk De fikse Vlaamse vlaaien; Dal scheelt Moe veertig sneetjes brood Op de geleende borden: „Dat spul van jou" - 20 plaagt ze pa, „Daar zou je bang van worden!" JAAP MIJDERWIJK De „Borneo" met meisjes naar Noorwegen AMSTERDAM, 26-7. - Het m.s. „Borneo" van de Stoomvaart Maat schappij wordt op 28 juli omstreeks negen uur van zijn derde jongensreis naar Zweden en Noorwegen in Hoek van Holland terug verwacht. De zelfde dag (omstreeks zestien uur) zal het schip de haven van Hoek van Holland weer verlaten voor het ma ken van de Vierde en laatste jeugd reis naar Scandinavië. Op deze laat ste jeugdreis zal de „Borneo" alleen meisjes van twaalf tot 18 jaar en haar leidsters als passagiers aan boord hebben. DE GEVOLGEN VAN HET DELTAPLAN Regels bij toewijzing van nieuwe schelpdierpercelen DEN HAAG, 25-7. Minister Zylstra heeft, mede namens minister Ma- rijnen, een uiteenzetting gegeven over de regels b(j de toewijzing van nieuwe schelpdierpercelen aan huurders van percelen, die onbruik baar worden door de uitvoering van de Deltawerken. De ministers doen deze medede ling in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kodde (s.g.p.)> Het is in het alge meen de regel, aldus de bewinds lieden, dat uit de huur gekomen schelpdierenpercelen worden ver huurd aan personen, op wier per celen tengevolge van de uitvoering van Deltawerken de schelpdieren- cultuur niet langer kan worden uit geoefend. Het is niet mogelijk te zeggen hoelang het gewoonlijk duurt aleer een huurder, die zijn percelen door de uitvoering van Deltawerken verliest, andere percelen ter be schikking krijgt. Slechts één keer kon een dergelijke huurder dadelijk aan een ander perceel worden ge holpen, doch in de regel is daar mede een langere tijd gemoeid. Er komen slechts incidenteel per celen ter beschikking, b.v. wanneer huurders de huur niet willen voort zetten of wanneer blijkt, dat een huurder niet zelf de door hem ge huurde percelen gebruikt. Door middel van een intensieve controle wordt er, zo goed als mo gelijk is, op toegezien ,dat huurders in overeenstemming met de bepalin gen van het huurcontract de door ben gehuurde percelen zelf gebrui ken. Vakantiedrukte in de Westhoek De echte typische vakantiedrukte in de Westhoek is er nu wel, zij het dat het niet zo bar is als verleden jaar. De rijen geparkeerde auto's in de Noordslraat bewijzen echter wel, dat Haamstede weer echt badplaats is, die de belangstelling van velen verwierf. Ook dc kampeerterreinen zijn langzamerhand vol gestroomd. Een k\ikjc op het terrein te Westenschouwen. dat praktisch vol mag worden ge noemd. (Foto's: Zierikzcesehc Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 11