DE ZIERIKZEESCHE COURANT MILITAIRE GARNIZOEN TE HOLLANDIA IN PARAATHEID Russische jagers hinderen Amerikaanse vliegtuigen Dit jaar nog Politiek bureau in Algerië De ontwapenings conferentie Poliogevallen in Amsterdam LAATSTE NIEUWS Miljoenen kijkers in Europa zagen Amerika via „Telstar" bi n Spoorwegramp in Frankrijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 24 JULI 1962 118e jaargang No. 19213 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ftEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,— per stuk. In dit nummer: Dienst Maatschappelijke Zorg Zierikzee opgeheven Indonesië van plan luchtlandingen uit te voeren HOLLANDIA, 23-7. Indonesië is van plan luchtlandingen uit te voeren nabü de hoofdplaats van Nederlands Nieuw-Guinea, Hollandia. In een maandagavond te Ilollandia uitgegeven officieel communiqué wordt gezegd, „dat uit buitgemaakte documenten .pp Indonesische parachutisten in het actiegebied nabij Merauke blijkt, dat Ilollandia een voor luchtlandingen aangewezen deel is". „Het plan voor deze landing is een onderdeel van het schema, waarvan ook Sorong, Fak Fak, Kaimana en Merauke deel uit maken", aldus het communiqué. Hieraan wordt toegevoegd, „dat in verband hiermede alle mogelijke mili taire voorzorgsmaatregelen zijn getroffen". Tot maandagavond was er te Hol- landia van deze voorzorgsmaatrege len naar buiten niet veel te merken, al konden er meer troepenverplaat singen worden opgemerkt dan an ders. Reeds sedert enige tijd is op verschillende plaatsen luchtdoelge schut opgesteld, waarbij de beman ning dag en nacht aanwezig is. Ook in Hollandia is de laatste weken meer militaire bedrijvigheid merk baar doordat er, met de komst van versterkingen voor de Kon. Land macht. ook meer rijdend materiaal is aangekomen. Maandagavond brandde te Hollan dia de stads- en andere verlichting normaal en naar een militaire woord voerder mededeelde ligt het voorals nog niet in de bedoeling, tot ver duistering van de plaats over te gaan. Hij weigerde verdere mede delingen te doen over de in het com muniqué genoemde „voorzorgsmaat regelen" en zeide alleen, dat het mi litaire garnizoen van Hollandia „in staat van paraatheid" is gebracht. Documenten Over de buitgemaakte documenten - waarop het communiqué is geba seerd - zijn geen verdere bijzonder heden bekendgemaakt, noch over_ het tijdstip, waarop de inlichtingen BERLIJN, 23-7. Russische straal jagers hebben maandag tot twee maal toe Amerikaanse vliegtuigen gehinderd door deze dicht te naderen. I:: de Iuchtcorridor Berlijn-Frankr- fert vloog een straaljager ongeveer zeven minuten lang op een kleine twintig meter afstand van een ver keersvliegtuig. Tevoren hadden twee Russische straaljagers een transport vliegtuig van de luchtmacht, dat rondcirkelde bij het Berlijnse vlieg veld Tempelhof, gehinderd, aldus een Amerikaanse woordvoerder. De woordvoerder deelde .verder mee, dat de Amerikaanse vertegen woordiger bij het luchtverkeerscen- trum van de vier grote mogendhe den te Berlijn een protest tegen het optreden van de jachtvliegtuigen in gediend heeft. Soekarno: 59 SINGAPORE, 23-7. President Soe karno heeft maandag in een rede op een landbouwcongres in Djakarta verklaard, dat het Indonesische volk wil ,dat Westelijk Nieuw Guinea nog dit jaar bjj Indonesië komt. Hij zei, dat minister Soebandrio naar Washington was gegaan om te we ten te komen of de Nederlanders al dan niet bereid zijn het gebied, overeenkomstig de wensen van het Indonesische volk, dit jaar aan In donesië over te dragen. Schenking Prinses Wilhelmina DEN HAAG, 23-7. Prinses Wilhel- mina heeft het Nederlandsche Rode Kruis een belangrijke gift doen toe komen, zulks ter leniging van de hongersnood in Dahomeij. Zoals be kend werden onlangs vele steden in deze staat door ernstige overstro mingen getroffen. (Verdere giften voor hulpverlening zal het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Den Haag gaarne ontvan gen op het gironummer 22000. onder vermelding van „Hulp aan Daho meij"). ALGIERS. 23-7, In TIemcen, het hoofdkwartier van de Algerijnse nationalist Ben Bella, die in verzet is tegen de regering van Ben Ched- da, is zondagavond de samenstelling bekend gemaakt van een politiek bureau van het nationale bevrij dingsfront (F.L.N.) dat zeven leden zal omvatten en de bevoegdheid heeft de eliding van het land op zich te nemen, het bevrijdingsfront en het bevrijdingsleger te reorgani seren, de staat in te richten en een congres voor te bereiden vóór het einde van 1962. Zes jonge Oostduitsers zijn maan dagochtend over de zwaarbewaakte grens in de omgeving van Ludwigs- haven naar het Westen gevlucht. er nog geen schuilkelders. sehuilloopgraven of in Nederlandse handen zijn gevallen. Wel is bekend, dat voor een even tuele Indonesische actie tegen Hol landia geen bepaalde datum werd genoemd. Te Hollandia is opgemerkt, dal van deze Indonesische plannen officieel mededeling is gedaan terwijl te Washington besprekingen over Nw.- Guinea aan de gang zijn. Hieruit wordt afgeleid, dat de militaire auto riteiten te Hollandia overtuigd zijn van de betrouwbaarheid der verkre gen inlichtingen. De correspondent van het A.N.P. tekent bij h&t voorgaande aan: Het landschap rondom Hollandia is, even als dat bij Merauke, zeer geschikt voor luchtlandingen. Het gebied ten westen van Hollandia is een laag vlakte tussen heuvels, die zich on geveer 40 km landinwaarts uitstrek ken. Maandagavond was er nog weinig bekend over maatregelen, die het burgerbestuur heeft genomen ter verzekering van de verbindingen. Wel is maandagavond personeel van de P.T.T. opgeroepen voor extra dienst. Sedert enkele maanden heeft Hollandia een organisatie ter be scherming van de burgerbevolking, doch deze heeft tot dusver weinig vqn haar activiteiten doen blijken. Zo is er slechts één sirene en zijn GENÊVE, 23-7. Volgens een ge zaghebbende westerse zegsman be staat de mogelijkheid dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en zijn Russische collega, Gromiko, hun vertrek uit Genève enkele dagen zullen uitstel len om de kwestie-Berlijn te bespre ken. Van Amerikaanse zijde kon men dit bericht niet bevestigen. Minister Rusk zou volgens de hui dige plannen woensdag of donderdag naar Washington vertrekken. Mammoettand BARNEVELD, 23-7. In de zand- graverij aan de Paleisweg in Garde ren heeft de heer K. J. van Midden dorp uit Kootwijkerbroek bij zijn werkzaamheden op vijftien meter diepte een mammoettand gevonden van twintig bij vijftien centimeter. Amsterdammer in Italië verdronken AMSTERDAM, 23-7. Zondag is de 49-jarige 'heer J. B. uit Amsterdam bij Colico in 'het Comomeer verdron ken. De heer B. zou na een tochtje over het meer de schroef van zijn boot hebben willen vrijmaken van waterplanten en zou daarbij over boord zijn gevallen. Het slachtoffer was procuratiehouder en effecten- arbitragant bij het bankiershuis De Bary in Amsterdam en kwam in de ze functie dagelijks op de Amster damse Effectenbeurs. Tien jari«e jongen verdronken ROTTERDAM, 23-7. Maandagmid- dag is de 10-jarige A. S. uit Rotter dam van de Hoge Lombardkade in de Rotte gevallen en verdronken. Een 15-jarige jongen, die in de buurt was, heeft nog geprobeerd de dren keling te redden door een boei in het water te werpen, maar dit mocht niet baten. Een kwartier later brach ten twee duikers van de Rotterdam se brandweer het lichaam boven wa ter. Het geheim overleg WASHINGTON, 23-7. Nederland se en Indonesische diplomaten heb ber. maandagmiddag het geheime vooroverleg over westelijk Nieuw- Guinea voortgezet. Diplomatieke bronnen verwachten dat de bespre kingen, die in het afgesloten land goed „Huntland" worden gehouden, de gehele week zullen duren. Van dezelfde zijde werd vernomen dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. maandag niet heeft deelgenomen aan het hernieuwd overleg tussen dr. J. II. van Roijcn, de Nederlandse am bassadeur te Washington, en de In donesische ambassadeur te Moskou, Adam Malik. Dodelijk ongeluk op spoorbaan UTRECHT, 23-7. - Tussen Opdam en Hoorn is maandagavond te om streeks negen uur de 24-jarige G. J. B. geraakt door een treeplank van een trein. De jongeman die gebukt langs de spoorbaan stond om zijn bromfiets te maken, was op slag dood. Hij woonde jn een baanwach tershuis dicht bij de plaats van het ongeluk, maar behoorde niet tot het personeel der N.S. Vijfjarig knaapje verdronken WEESPERKARSPEL, 23-7. Het 5-jarig zoontje van de postcomman- dant van de rijkspolitie te Weesper- karspel, opperwachtmeester J. H. Beijer, speelde zondagmiddag in de nabijheid vna de ouderlijke woning aan de waterkant van de Gaasp in Driemond (een woonwijk van Wees- perkarspel). Het knaapje geraakte te water, waarna de andere kinde ren naar de brugwachter van de sluisbrug aldaar holden. De brug wachter wist 'hel kind meteen uit het water te halen, maar de levens geesten waren reeds geweken. Dode bij autobotsing DEN BOSCH, 23-7. Zondagmorgen omstreeks half elf is de 73-jarige mevrouw J. Gerards uit Culemborg bij een aanrijding op de Boxtelse- weg te Vught zodanig gewond, dat zij kort daarna in het Groot Zieken en Gasthuis te 's-Hretogenbosch is overleden. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van deze auto de Boxtelseweg opreed, zonder voorrang te verlenen aan een nade rende Duitse auto. Van de inzitten den van beide auto's liepen er vier niet-ernstige verwondingen op. BIERVLIET, In de nacht van zondag op maandag omstreeks twaalf uur is op de kruising Philippine- Biervliet de 19-jarige landbouwer de heer L. van de Vijver uit Philippine, met zijn bromfiets tegen een uit Phi lippine komende auto gereden. De zwaar gewonde bromfietser overleed kort na het ongeval. Maandag is de inschrijving voor de zesenveertigste Vierdaagse begonnen. Het was direct al bij de loketten een gezellige drukte van enthousiaste wan delaars, die nu nog van geen blaren weten AMSTERDAM, 24-7. In het R.K. kindertehuis „Amstelstad", aan de Lauriergracht in Amsterdam, zijn vorige week drie gevallen van kin derverlamming geconstateerd. Eén van de kinderen is in het afgelopen weekeinde aan de gevolgen van polio overleden. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. De Amsterdamse wethouder voor de volksgezondheid, mr. R. van den Bergh, deelde het A.N.P. mede, dat de ziekte niet onrustbarend is. Elk jaar steekt de ziekte ergens de kop op. Secretaris Prins Bernhard dr. De Graaff overleden AMSTERDAM, 24-7. In het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht is maandagavond na een ziekbed van enkele maanden over leden dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van prins Bernhard. Dr. F. A. de Graaff, die commandeur in de Huisorde van Oranje was, be reikte de leeftijd van 56 jaar. Enkele maanden geleden was dr. De Graaff betrokken bij een ver keersongeluk nabij Utrecht. Zijn au to vloog# in de zogenaamde Tarzan- bocht tussen rijksweg 12 en 22 over de kop, de verwondingen vielen nog al mee, doch na enige tijd moest dr. De Graaff opnieuw in het ziekenhuis worden opgenomen waar hij zich onder behandeling stelde van prof. J. F. Nuboer, omdat andere ziekte verschijnselen zich hadden geopen baard. Meisje in zee verdronken CALLANTSOOG, 24-7. Het zeven jarig meisje Liesbeth Hahn uit Vries is maandag te Callantsoog bij het baden in zee verdronken. Zij was met haar tienjarig broertje en zes jarig neefje in een uicpe sleuf nabij het strandhoofd geraakt. Deze laat ste twee kinderen konden door bad gasten die een ketting vormden en een badman, de heer J. Habbe uit Alkmaar, met gevaar voor eigen le ven gered worden. Het meisje werd door de stroom meegesleurd. Het stoffelijk overschot is tot dusver nog niet gevonden. Bezorgdheid in Hollandia (Van een spec. A.N.P.-verslaggever) HOLLANDIA, 24-7. Heden (dins dag) is de bevolking van Hollandia, na de opzienbarende officiële mede deling van maandagavond over In donesische plannen voor luchtlan dingen na'bij deze plaats, normaal aan het werk gegaan. Uiteraard vormt het communiqué van het gou vernement het onderwerp van vrij wel alle gesprekken en onder een uiterlijke rust gaat som9 grote be zorgdheid schuil. Dit is vooral het geval bij de velen; die voor hun ge zin nog geen gebruik hebben ge maakt van de mogelijkheid tot ver vroegd vertrek naar Nederland. Van enige paniek is echter geen sprake. Wel kan men overal specu laties horen over de kans, dat Indo nesië inderdaad zou overgaan tot het afwerpen van parachutisten in de omgeving van Hollandia en men vraagt zich af, welke redenen heb ben geleid tot het aankondigen van de mogelijkheid daarvan in een of ficiéél commuinique. HISTORISCHE TELEVISIE-UITZENDING DEN HAAG, 23-7. Honderd miljoen Europeanen zijn maandagavond ge tuige geweest van het eerste Amerikaanse televisieprogramma dat van Noord-Amerika via de satelliet Telstar in Europa werd opgevangen. Het programma begon om even voor acht uur. Toen verschenen op de t.v.-scher- men in Europa het Vrijheidsbeeld in de haven van New York en de Eiffel- toren. Het beeld van de Eiffeltorcn was eerst via Telstar in Amerika opge vangen. Daarna verschenen beelden uit vele delen van het Amerikaanse continent op de beeldschermen. Europa was onder meer rechtstreeks getuige van een persconferentie van president Kennedy in het Witte Huis. De beeldkwaliteit was soms bij zonder goed. Bij het schakelen kwa men geregeld storingen voor. Zeer waarschijnlijk is een deel van de storingen niet door de communicatie via Telstar ontstaan, maar reeds voordat het signaal in Amerika naar Europa werd gezonden. Ook door de „vertaling" van het Amerikaanse beeld (Amerika heeft een ander lij nenstelsel) moeten storingen zijn ver oorzaakt. De kwaliteit van het geluid was bijzonder goed, belangrijk beter dan de kwaliteit van transatlantische telefoongesprekken. NEW YORK, 23-7. De historische televisie-uitzending begon toen de satelliet zich op een hoogte van 4800 km van het Zuidamerikaanso conti nent naar de noord-west kust van Afrika bewoog. In de Verenigde Staten, Canada en Mexico werd via de satelliet het zelfde programma ontvangen als in Europa. In Amerika zorgde het televisie ontvangst-station in Andover, in de staat Maine, voor verspreiding van het programma over de drie Ameri kaanse televisie-omroepen, de Cana dese omroep en de Mexicaanse sta tions. Aan het begin van de uitgezonden persconferentie zei president Ken nedy, dat de satelliet eigenlijk zo hoog zou moeten zijn, dat hij in staat is berichten van beide zijden van de wereld over te brengen. „Dit is na- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een man weet nooit hoe hij afscheid nemen moet, een vrouw nooit wanneer. V/AT tm Dl Vrij warm Verwachting tot woensdagavond: Droog en vrij warm weer met zon nige perioden: overwegend matige oostelijke wind. 25 juli. Zon op 4.50, onder 20.42. Maan op 0.23, onder 14.52. 26 juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 0.52, onder 16.06. Laatste kwartier: 24 juli te 5.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 25 juli 9.23 v.m 21.49 n.m. 22.58 n.m. tuurlijk van essentieel belang voor de vrede", zei hij. Ook in Parijs en Bonn is de uit zending goed ontvangen; zowel ge luid als beeld waren goed. In West- Duitsland waren miljoenen in staat president Kennedy te zien alsof het een uitzending vanuit het land zelf betrof. Het Europese programma Miljoenen Amerikanen hebben maandagavond de directe uitzending uit Europa op hun televisiescherm gezien. Oe ontvangst was uitstekend, ondanks het feit dat er in New York een storm woedde. Het programma begon met een op name van de Big Ben in Londen, die elf uur aanwees. Hierna volgden beelden van de Are de Triomphe in Parijs, het Colosseum in Rome, een Zweeds landschap met de midder nachtzon, Siciliaanse vissers en Spaanse manegepaarden. Toen er een Britse luchtslee (Hovercraft) op het scherm was, kwam er storing en werd het programma beëindigd. In totaal hebben 54 camera's uit negen landen aan het experiment deelgenomen. 26 juli 10.32 v.m. BROUWERSHAVEN 25 juli 8.57 v.m. 21.25 n.m. 26 juli 10.07 v.m. 22.36 n.m. Doodtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-7. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van midden-Duitsland via de Noordzee tot Schotland, ver plaatst zich langzaam verder in noord-oostelijke richting. Door dezë ontwikkelingen wordt nu warmere lucht naar onze streken gevoerd. Het doordringen van deze warmere lucht zal aanleiding geven tot enkele overdrijvende wolkenvelden. Een depressie voor de Golf van Biscaye breidt zijn invloed langzaam uit over zuid-Frankrijk en zuidwest- Engeland. Bij het naderbijkomen van deze storing neemt de kans op on weer toe. maar in ons land zal het morgen waarschijnlijk nog overal droog blijven. DYON, 24-7. De Franse minister van vervoer, Roger Dusseaux, heeft bekendgemaakt, dat bij de spoor wegramp van maandag in de buurt van Dyon 38 mensen het leven heb ben verloren. Het aantal gewonden bedraagt 52. Vijf rijtuigen van de sneltrein Parijs-Marseille ontspoorden en een rijtuig stortte van het viaduct over de rivier de Ouche. Toen de trein het viaduct opreed had hij een snel heid van 140 kilometer per uur. Plotseling deed zich een hevige schok voor die tot de ramp leidde. Het wordt mogelijk geacht dat een kop peling is gebroken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1