Kamperen als kracht en kwaal WOO ZIN IN IETS BUZONDERS? 'n proefrit met de va» oii/i' samenleving (Van een sociaal-economische medewerker) Naar schatting zullen er dit jaar t meer dan 800.000 mensen hun va kantiegenoegen zoeken in kamperen. Wij kunnen rustig spreken van een kampeer-epidemie. Wat is daarvan toch de oorzaak? In de eerste plaats het drastisch toegenopien aantal vakantiegangers. Vervolgens spreekt de vermeende en soms werkelijk bestaande schaarste aan hotelruimte een woordje mee. Ook hebben de mensen langer va kantie dan vroeger, zodat het beter de moeite waard is er op uit te trek ken en de vele voorbereidingen te treffen. Duizenden willen er voorts in de zomer volledig buiten zijn. Zij hebben zich maandenlang bekneld gevoeld tussen de muren van een straathuis. Het is een natuurlijke re actie op het stadsleven. Kamperen geeft de mens tenslotte een idee van volkomen vrij te zijn en deze idee beheerst vooral de jeugd, die zich wel eens bevrijden wil van de beschermende, soms knellende, banden van het ouderlijk gezag. Deze gedachte gekoppeld aan zucht naar romantiek en avontuur maakt vooral de jeugd tot geestdrif tige aanhangers van het kamperen. Gccde uitrusting Er kleeft ook een economische kant aan dit vraagstuk. Kamperen is een massa-bezigheid. Dit heeft tot gevolg gehad dat de industrie zich met aandacht aan dit zomergenoe- gen is gaan wijden, zodat er een uitrusting tevoorschijn kan komen, die alle wensen bevredigt. Boven dien is er een uitrusting verkrijg baar in alle prijsklassen en kwali teiten. Deze ontwikkeling heeft het aantal liefhebbers enorm doen toe nemen. Het is daarbij niet belangrijk dat zich naast de sport-kampeerders een categorie luxe-kampeerders heeft aangemeld. Doorslaggevend is o.i. dat men goed uitgerust tegen grond en hemelwater het veld in kan gaan. Daarmee is een verzekering verkre gen tegen ongerief en ziekte. Hiermee is een eerste voorwaarde gegeven voor een succesvolle kam- peertocht: er moet een goede uitrus ting zijn. Een goede uitrusting heeft niets met luxe te maken. Slaap lekker Wie gaat kamperen, wil goed uit gerust thuis komen. Dan moeten er goede slaapplaatsen zijn met wollen dekens. Van die slaapplaatsen moet ook voldoende gebruik worden ge maakt. Als een kampleven betekent dat er avond aan avond lang gepraat moet worden onder een linnen dak, zodat de nachtrust eraan moet wor den opgeofferd, dan zal men spoedig naar een gemakkelijke stoel thuis verlangen. Een tweede voorwaarde voor het slagen van een kampleven is vol doende kennis van een kampleven. Een goede tent moet ook nog wor den opgezet én beschermd tegen de mogelijke aanvallen van vocht. Al is er nog zoveel aanvoer van com fortabele hulpmiddelen voor een mo dern kamp, aan kennis van regels voor het kamperen mag het toch niet ontbreken. Het is -daarom zo nuttig, dat er tegenwoordig kampen worden georganiseerd, waar het ech te, sportieve kamperen en de kamp- regels worden onderwezen. Eet smakelijk Velen vinden het bijzondere van een kampleven gelegen in de maal tijd. Je eet nu eens anders dan an ders en de meest vreemdsoortige ge rechten worden tevoorschijn geto verd. Laten wij daarbij bedenken dat een mens in goede conditie be slist goed gevoed moet zijn. Kan er niemand een maaltijd be reiden in de tent of voelt men er weinig voor om daar enige tijd aan op te offeren, dan eindigt het kamp leven op zijn minst met een onbe vredigd gevoel en meestal met klachten over de gezondheid. Waar om zouden wij onszelf of anderen wijs maken dat wij tijdens het kam peren enkele weken lang bv. alleen op brood kunnen leven, terwijl thuis een warme maaltijd noodzakelijk is? Vooral door de jeugd wordt deze regel nogal eens geminacht. Duurt een vakantie maar kort, dan is dit bezwaar niet groot, maar de vakan ties worden immers steeds langer. Orde moet er zyn Steeds meer jongeren worden ge lokt door het kampleven. De vrij heidsdrang komt schijnbaar steeds vroeger. Die drang is begrijpelijk en getuigt van geestelijke groei, die wij moeten cultiveren. Dus laten wij on ze jongens en meisjes maar naar hartelust kamperen? Wij laten ze wel kamperen maar niet naar elke hartelust. Lang niet elke jongen en ieder meisje kan de plotseling verworven vrijheid ver dragen. Hij en zij moeten opgevoed worden in het dragen van verant woordelijkheidsgevoel. Dat noodza kelijke gevoel van verantwoordelijk heid krijgen ze niet allen op dezelfde leeftijd. De ouders weten wel wanneer dat groeiproces voldoende gevorderd is. Zij kunnen de juiste mentale instel ling kweken door kinderen eerst on der leiding te laten kamperen. Ook zou pa zelf het „kampharnas" kun nen aantrekken om eens een seizoen in de buurt van zijn opgroeiend kroost de tent op te slaan en een oogje in het zeil te houden. Goede leiding op dit punt wordt bijna al tijd gewaardeerd. Na een of enkele seizoenen zijn de jongens en meisjes dan meestal kamprijp en kunnen ze alleen gaan. Jnog geleerd Het kamperen kan een bijdrage leveren voor de groei van de volks kracht. Wij kunnen daar aan mede werken door toezicht houden en lei ding geven. Wij kunnen het ver knoeien door jongelui voortdurend met slechte uitrusting op stap te gaan. Wij zullen het bederven wan neer wij geen oog hebben voor de rijpheid van de jeugd, die er op uit trekt en die niet altijd van de leef tijd afhangt. Wij maken het kampleven tot een rotte plek in onze samenleving wan neer wy zorgen dat zoons en doch ters met ons of met eigen geld een goede uitrusting kopen en verder blij zijn dat wij niet weten wat er gebeurt. Drs. Mierlo. Ingezonden mededeling Automobielbedrijf FA. W. GILIJAMSE RENËSSE Telefoon 01116-370 Vóór 45 jaar.... ANNA JACOB A-POLDER. Door onbekenden is verschenen week al hier uit de zogenaamde polderkeet in de Willempolder door verbreking van een plank 100 meter peiltouw ontvreemd. RENESSE. Het strand onder deze gemeente trekt in deze tijd bijzon der veel bezoekers. Vooral op zon dag is het aantal zeer groot. Niet bij tientallen maar bij honderdtal len telt men de bezoekers die genie tend van het strand, zich ook ver frissen in de zee. BROUWERSHAVEN. Deze week zijn alhier voor het Centraal Comité voor de brandstoffenvoorziening 80 ton huisbrandkolen aangevoerd, die tot verbazing van vele ingezetenen niet werden gedistribueerd over de tien gemeenten, maar voorlopig op geborgen worden. De reden daarvan is dat van 1 mei tot 1 oktober 2 hl. mocht worden gegeven, omdat hier geen kookgas wordt gebruikt, en dat in werkelijkheid is uitgedeeld aan ieder huisgezien ruim 300 kg., dat is 130 kg. meer. ZIER1KZEE. Door gebrek aan brandstof is de garnalenindustrie te Kapelle bij deze gemeente stopgezet. BRUINISE. In de vroege voormid dag van donderdag was de vraag naar vers varkensvlees, dat hier se dert lang niet te krijgen was, zo groot, dat de straten, waarin de sla gers wonen, door vrouwen en meis jes van borden, schalen, mandjes voorzien, voor 'n groot deel gevuld waren. De drukte werd eindelijk zo danig, dat de politie tussenbeide moest komen om wat orde en regel te brengen. KERKWERVE. Naar men ons mee deelt, is in de gehouden gemeente raadsvergadering besloten de onder wijzers geen verhoging van salaris te geven, doch aan de veldwachter wel. NOORDGOUWE. In de cichorei- fabriek alhier is men begonnen met het drogen van garnalen. ZIERIKZEE. Vrijdagavond waren bij het opslaan van een tent op het Havenplein tengevolge van het slaan van een spijker in de ondergrondse telefoonleiding 27 telefonische aan sluitingen verbroken. WESTELIJK SCHOUWEN. Don derdagochtend tussen 8 en 9 uur is wederom een vliegtuig over ons eiland gekomen, komende uit het noord-oosten, koersende naar zuid west. Nationaliteit onbekend. Acht maanden voor steekpartij ROTTERDAM, 20-7. De rechtbank in Rotterdam heeft de 42-jarige T. A. R. conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van het voor arrest waarvan drie maanden voor waardelijk. De rechtbank achtte be wezen dat R. in de avonduren van 5 maart j.l. op de Binnenweg te Rotterdam de 32-jarige H. G. B. met een mes in de hartstreek heeft ge stoken, tengevolge waarvan B ern stige verwondingen opliep. Een hartoperatie redde hem het leven. Verdachte en B. bevonden zich op de bewuste avond in een bar aan de Binnenweg, waar onenigheid tus sen de twee ontstond over een dob- belpartij om een „rondje". Op en kele honderden meters van de bar kwam het tot een vechtpartij, waar bij R. met een zakmes de bijna noodlottige steek gaf. Bij het bepalen van de eis hield de officier van justitie rekening met een rapport waarin R. sterk ver minderd toerekeningsvatbaar wordt geacht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De 31-jarige Suri- naamse bestuursassistent van de bond voor zeevarenden, T. A. L., is door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek voor het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. Op 12 mei jl. bracht hij in een café aan de Calandstraat zijn vroegere vriendin met een bierglas verwondingen in het gelaat toe. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden tegen hem een gevan genisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. DEN HAAG. Met de aanhouding van vijf inbrekers heeft de Haagse recherche, in samenwerking met de Rotterdamse en de Rijswijkse, in to taal 21 inbraken kunnen oplossen. In acht gevallen hebben zij brand kasten leeggehaald, soms sleepten zij deze naar veiliger plaats. Vier brandkasten bleken onneembaar door gebrek aan deugdelijk materi aal. De overige mannen concen treerden zich steeds op geld dat el ders aanwezig was. NIJMEGEN. „Mijn onderzoek is nog in volle gang", aldus verklaarde vrijdag prof. L. J. Rogier naar aan leiding van de berichten volgens welke de verschijning van het boek, dat hij op uitnodiging van het ge meentebestuur zou schrijven over „Nijmegen in oorlogstijd", zou zijn uitgesteld, omdat hij bij het bestu deren van de dossiers verscheidene feiten zou hebben aangetroffen, die een aantal Nijmeegse burgers in op spraak zouden kunnen brengen. HEILOO. In Heiloo is de 15.000e inwoner geboren. Het is Dieuwertje Buis. Om half elf vrijdagmorgen al kwamen de burgemeester van Heiloo en de wethouder op bezoek met bloemen en een spaarbank boekje met honderd gulden voor de nieuwe wereldburger. ROTTERDAM. De verkoop van Nederlandse schepen heeft ook in het eerste half jaar van 1962 voort durend voortgang gevonden, aldus een opgave van de „Shipping and Trading Company" in Rotterdam. De prijzen van tweede-hands sche pen daalden belangrijk, vooral in de maand juni. TILBURG. Op het kruispunt Ringbaan Zuid-Boekhovenseweg te Tilburg is de 9-jarige A. van Ton geren uit Tilburg, toen hij de Ring baan Zuid Wilde oversteken, met het hoofd tegen een juist passeren de auto gelopen. De jongen werd zo ernstig gewond, dat hij in het St. Elisabeth Ziekenhuis is overleden. STAD EN PROVINCIE GeSlaègde strandspelen Ondanks het minder gunstige weer, bestond er voor de door het strandpastoraat uitgevoerde en door V.V.V. tjp poten gezette strandspe len van de zijde van de jeugd goede belangstelling. Een groot aantal kin deren, waarvan velen met hun jasje aan, tegen de frisse wind, heeft ijve rig gebouwd aan diverse kunststuk ken, uitgevoerd in duinzand. Vooral de forten en vestingen hadden ve len als onderwerp gekozen, doch ook kurig met schelpjes ingelegde vissen deden het uitstekend. De teamleider van het strandpastoraat was de heer Elgersma. De heer Elgersma had een stuk strand afgezet met bierviltjes, doch deze ronde stukjes geperst papier bleken plotseling in vele werkstuk ken een zeer noodzakelijke en ge wichtige plaats 'in te moeten nemen, zodat ze alras verdwenen waren. De jury, bestaande uit verdere teamge noten van het strandpastoraat, maakte de volgende uitslag bekend. Categorie jonger dan 9 jaar: 1. Nida Smit, 6 jaar, vismozaïek; 2. Marjan Muisert, 6 jaar, Euromast; 3. Esther Bremer, 8 jaar, fort; 4. Nelly Verweij, 7 jaar, two-seater. Categorie 9 jaar en ouder: 1. Rob Verweij, 11 jaar, zeemeermin en man; 2. Jaap Verweij, 13 jaar, Mer cedes; 3. Cees Boogerd, 13 jaar, kro- kodillemoeder met kind; 4. Wies van Roernunt, 10 jaar, inktvis. De kinderen die geen prijs won nen, kregen een versnapering. NOORDGOUWE Vergadering Plattelandsvrouwen Mevrouw Duvekot hield vorige week een lezing voor de afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het praat je, opgeluisterd met kleurendia's, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. In deze vergadering werd voorts het winterprogramma be sproken. liet hf/Ofk van (Ic Eerste Kamer-commissie aan de Deltawerken BRUINISSE, 20-7. De vaste com- missie voor Rijkswaterstaat uit de Eerste Kamer, heeft zoals gemeld, vorige week onder leiding van Z.Ex. de minister van verkeer en water staat, mr. H. A. Korthals, een tocht gemaakt langs de Deltawerken. Het hoge gezelschap arriveerde per auto aan het veer Anna Jacoba- polder. Daar lag de rondvaartboot „Lodewijk" gereed om hen af te ha len en met deze boot werd naar de werkhaven te Bruinisse gevaren. In de directiekeet te Bruinisse werd, onder het genot van een kop koffie, een nadere uiteenzetting en een toelichting gegeven door de he ren professor Jansen en de ingeni eurs hoofden van dienst Dibbits en Biezeveld. Toen men genoeg van de theorie had gehoord, ging men het werk in de praktijk bekijken en voer men langs de afgesloten zuidelijke geul en 'het dijkvak op de Krammerplaat naar de zg. Oostkop. Hier heerste een drukte van be lang, omdat hier in de noordelijke geul de voorbereidingen worden ge troffen voor het bouwen van de ka belbaan, waarlangs men de stoyt- steen zal aanvoeren, die straks (1963) onafgebroken in het noordelijke sluitgat zal worden gestort. Als een klein eiland midden in de stroom rijzen daar de vier gezonken cais sons, maar een landtong die steeds grotere afmetingen krijgt, dringt reeds van de Flakkeese wal dat noordelijk sluitgat in. Men werkt hier evenals men dat aan de Duivelandse kant heeft ge daan met een hoefijzervormige dam van mijnsteen. Deze werd veertien dagen geleden gesloten en toen is men begonnen met er zand in te spuiten. Dit betekent dat onafgebroken bakken aan- en afvaren, dat een zandzuiger zijn donkergrijze slik- massa uitbraakt en dat de „Triton", de grote reuzenkraan en de „Dorus Heijmans", het fabrieksschip voor het bitumentapijt onder water, on afgebroken op hun manier bezig zijn. Toen men dit alles had bezien is mer. overgestoken naar Flakkee, waar de auto's reeds gereed stonden om te vertrekken naar de werken in het Haringvliet. De Deltawerken hebben een bij zonder voorspoedig verloop. Dank zij de zate die men in de werkha ven heeft geconstrueerd, en die am- phitheatersgewijze langs het water is gebouwd, heeft men thans een ge heel nieuwe manier om zinkstukken te maken en te water te laten. Vroe ger was men daarvoor gebonden aan het getij, nu rollen de zinkstuk ken zonder van het tij afhankelijk te zijn het water in. De wiepen wor den met speciaal daarvoor gefabri ceerde machines machinaal over langs en boven over de zinkstukken aangebracht en zodoende heeft men een zeer vlotte manier van werken gekregen, zoals men voor enkele ja ren niet kende. Ook het opspuiten van de dam door de zuidelijke afgesloten geul verloopt voorspoedig. Men heeft alles op alles gezet om nog voor de va kantie in de bouwvakken met het opspuiten van de zandrug over de caissons gereed te komen. In de nacht van donderdag op vrijdag kon het spuiten worden beëindigd. Men kan dus nu aan de egalisering be ginnen, waarmee men ondertussen ook al is begonnen. Over de aktiviteiten aan de zg. Oostkop zullen we binnenkort nog nadere bijzonderheden geven. RECHTSZAKEN Wegens inbraken veroordeeld ROTTERDAM. 21-7. De 18-jarige loswerkman J. A. P. V. en de 19- jarige plaatwerker E. M. zijn dooi de rechtbank in Rotterdam veroor deeld tot respektievelijk een jaar en acht maanden met aftrek van het voorarrest en negen maanden met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk, in verband met een tweetal inbraken, op 10 en 17 maart j.l. aan de Suze Groeneweg en de Van Aersenlaan te Rotterdam, waar bij twee geldkisten, een grote hoe veelheid losse sieraden, vijf porte- monnaies, een kleinbeeldcamera, een alarmpistool en een transistor radio werden ontvreemd. De totale buit vertegenwoordigde een waarde van ruim f 9.000,-. Bij de inbraak op 10 maart was ook betrokken de 17-jarige loswerk man G. D., die conform de eis ver oordeeld werd tot ter beschikking stelling van de regering. De officier van justitie eiste tien dagen geleden een gevangenisstraf van een jaar en acht maanden tegen V. en tegen M. een gevangenisstraf van 10 maan den waarvan twee maanden voor waardelijk. Van de 22-jarige havenarbeider J. A. I. W. en de 23-jarige koopman R. D., werd W. wegens heling van de gestolen sieraden door de recht bank veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven maanden met af trek. D. werd van het hem te las te gelegde vrijgesproken. Geslaagde trip o.l.-school Oosterland naar Walcheren OOSTERLAND. Met een bus van de R.T.M. hebben een 33-tal leerlin gen van de openbare lagere school alhier donderdag j.l. hun jaarlijks schoolreisje gemaakt, begunstigd door zeldzaam mooi zomerweer. Behalve de beide onderwijzers was ook mevr. Stoutjesdijk-Borst, namens de oudercommissie van de partij, benevens nog enige dames. Men vertrok ongeveer 7 uur van het Marktplein en linea recta ging het naar Middelburg, want het pro gramma vermeldde ditmaal: „be zoek aan Walcheren". Hier werd miniatuur-Walcheren bezocht, waar na men naar Vlissingen koerste met een bezoek aan de sluizen, die voor de kinderen een grootse aanblik vertoonden. Een bijzondere attrac tie was wel een pontreis heen en weer naar Breskens. Vol verwon dering was men hier voor de luxe vaartuigen d'ie hier de dienst onder houden en het grote aantal auto's die hier in één keer worden mee genomen. In de kajuit werd een maaltijd genoten. Oostkapelle was de volgende pleis terplaats, waar door de onderwij zers en mevr. Stoutjesdijk een be zoek werd gebracht aan een hier verpleegde leerling uit de eerste klas. Namens de school bracht laatstgenoemde het ventje een ge schenk, dat dankbaar werd aan vaard. In Vrouwenpolder werden strandgenoegens gesmaakt en me nigeen heeft zijn zwembroek aan getrokken. Hierna volgde tractatie in de bus toen men door Noord- Beveland op Goes aanreed en ver der naar Bergen op Zoom. Hier werd een speeltuin bezocht met al de geneugten van deze. Kostelijke ogenblikken hebben de kinderen hier genoten, maar aan alles komt een einde. Men beklom weer de reiswagen en voort ging het naar het veer Anna Jacobapolder-'Zijpe. Hier was echter de drukte zo over matig groot, dat het wachten was en nog eens wachten. Ménige leer ling zal de verzuchting hebben ge slaakt: „Was nu de pont van Bres kens mdar hier". Tenslotte heeft men maar een busje gecharterd uit Zierikzee, terwijl ook verschillende ouders, gehoord hebbende van de grote drukte, hun kinderen per auto afhaalden. Zodoende was men om half tien weer behouden thuis, op getogen over al hetgeen op deze tocht was genoten. Oosterlands schooljeugd van de openbare lagere school heeft een bijzonder prettige dag gehad en een woord van dank komt toe aan de organisatoren van dit reisje, in het het bijzonder aan de onderwijzers der school. Vietnamese guerilla- strijders gedood SAIGON, 21-7. De Vietnamese strijdkrachten hebben vrijdag ge meld 85 communistische guerilla- stryders in hun versterkingen op ongeveer 120 km. ten westen van Saigon te hebben gedood. De rege- ringsstrydkrachten zouden by deze aanval twee doden en zeven gewon den hebben geteld. De aanval gebeurde in een moe rassig gebied in de provincie Kien Toeong, in de vlakte van het Reit. Volgens waarnemers is dit een over winning voor de regering zoals sinds maanden niet is voorgekomen. KERKNIEUWS Oud-Gereformeerde Kerk BRUINISSE. Woensdagavond 25 juli, half acht, ds. H. Wiltink, Doe- tinchem. De toestand van Churchill LONDEN, 21-7. In een medisch bulletin is vrijdag in Londen meege deeld, dat sir Winston Churchill dagelijks enige uren het bed kan verlaten. De 87-jarige Engelse oud premier wordt verpleegd aan een gebroken dij. Voetaidru kken van 30 miljoen jaar geleden Rondom 1900 ontdekte een groep studenten voetsporen van dieren on der een laag tufsteen nabij Ipoly- tarnoc in het noorden van Honga rije. Paleontologen kregen belang stelling voor deze vondst en pelden heel langzaam deze vulkanische rots af om sporen van leven bloot te leg gen, die dertig miljoen jaren oud ivaren. De voetsporen bevonden zich om precies te zijn op een strandje, bestaande uit zeer fijnkorrelig zand, op een plaats waar dieren hun dorst kwamen lessen aan een bron. Het strandje was omgeven door naald en loofbomen met een zeer breed soort bladeren. Na een vulkanische uitbarsting werd het bedekt onder een dikke laag as, die verhardde, en op deze manier de voetsporen van dertig miljoen jaar geleden conser veerde. Er werden sporen aangetroffen van twee soorten herten, vier soor ten vogels, een mastodont en twee rhinocerossen en ook van bladeren, dennenaalden, groeven, die door stromend water waren gevormd en de putjes van regendruppels tijdens de laatste storm voor de uitbarsting. Onlangs is er een afdak boven de pelk gemaakt en er zijn tekeningen op transparant papier van de spo ren gemaakt. De tekeningen zullen worden overgebracht op gewoon pa pier en dan worden gefotografeerd. Op deze wijze zullen zij een beeld geven van de laatste dag in het „le ven" van dit fossiele strand. Scheepvaartberichten Kelletia (t.), pass. 19/7 Azoren naar Stanlow. Kenia (t.), 2017 te Punta Cardon verwacht. Flitsen uit het buitenland In de Indische staat Madras zijn meer dan 200 mensen gewond ge raakt bij betogingen die door de op positiepartij „Dravida Moennetra Kazhagam" op touw gezet waren te gen de regering, aan wie verweten wordt, dat zij de prijzen van voor het levensonderhoud onontbeerlijke goederen niet kan handhaven. Er werden bijna 5000 arrestaties ver richt. De Zwitserse politie is in het plaatsje Horgen een kleine sekte op het spoor gekomen die zich met dui veluitdrijving bezig heeft gehouden. Een 30-jarige geesteszieke werd vier uur lang geslagen en gemarteld om de „boze geesten te verjagen". Twee sekteleden zijn gearresteerd en heb ben verklaard reeds in enige „ge vallen" genezing te hebben bewerkt. Met behulp van de „Telstar" zijn de eerste kleurentelevisiebeelden uit Amerika in het Engelse station te Goonhilly opgevangen. De kwaliteit was uitstekend. Na enige minuten werd een uitzending uit Engeland verzorgd. Bij beide uitzendingen werd alleen gebruik gemaakt van kleurenplaten, die bij de kleurente levisie worden gebruikt als testbeeld Vrijdag is de eerste luchtslee voor passagiers in Engeland in bedrijf ge steld. Vierentwintig inwoners van Rhyl (Noord-Wales) werden ermee over de 27 km. brede monding van de Dee naar Allasey in Cheshire vervoerd. De tocht duurde een half uur en ondervond grote belangstel ling. De politie van Lima heeft van traangas gebruik gemaakt om een aantal demonstranten, die onder het uitroepen van „vrijheid" en „weg met de dictatuur" door het stads centrum trokken, te verspreiden. De betogers waren merendeels jonge lieden. Het Indonesische fonds voor de bevrijding van Nieuw Guinea (Dja karta-Raja) heeft, naar het nieuws agentschap Antara weet te melden, een bedrag van 500.000 roepia's ont vangen van de bank van China. De officiële koers van de roepia be draagt 0,08. DE GOUDEN TOMAHAWK 4. Door de bossen van het gebied der kolonisten lopen Tim Tyler en Presto, ieder met een musket onder de arm. „Er zijn vanmiddag weer een stel nieuwelingen ge arriveerd" zegt Tim. „Het wordt hier wa rempel even druk als in het oude Enge land! Dat bevalt me niks, Presto...." „Het wordt tijd dat we het anker weer eens lichten". „Ssss! Stil! Kijk daar eens!" sist de jongen, hem bij de arm grijpend. Ze staan aan de rand van het bos en op korte afstand in het hoge sappige prairi- gras, graast een kleine kudde bisons. „De wind zit in de goeie richting, kom mee" Geruisloos sluipt het tweetal naderbij, dekking zoekend achter de struiken. Dan legt Tim zijn musket voorzichtig met de loop op een rotsblok en mikt op een grote bisonstier. „Hij staat met z'n kop van ons affluistert hij. „Klap in je handen, Presto". De jongen doet het en onmiddel lijk draait de stier zijn geweldige kop om. Het musket davert en de bison zakt door de voorpoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6