DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE WENST KERNPROEVEN TE HERVATTEN Bijdrage tot de V.N.-operaties in Kongo en Midden-Oosten verplicht Lancering „Mariner I" naar Venus mislukt Generaal Norstad dient ontslag in Akkoord over Laos Veiligheidsraad hijeen Egypte lanceert vier eentrapsraketten Moeilijkheden met buitenlandse treinen door vakantiedrukte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 23 JDIJ 1962 118e jaargang No. 19212 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,55, per week 35 cent. Los;e nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdeg en vrijdag- Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Geen subsidie voor mosselfeest te Bruinisse Washington: „Verontrustend nieuws' Bnrgh-jnnioren kampioen Dit nummer bestaat uit 6 pagina's MOSKOU, 21-7. De Sowjet-Unie heeft besloten haar kernproeven te her vatten met het beproeven van de nieuwste typen kernwapens. Dit heeft het Sowjet-persbureau Tass zaterdagavond meegedeeld. De proeven zün nodig geworden door de jongste Amerikaanse kern proeven, aldus een verklaring van de Sowjet-regering, die door Tass wordt aangehaald. Alle voorzorgen zullen worden genomen om de radio-actieve neerslag tot een minimum te beperken. De Sowjet-Unie heeft in dit opzicht aanzienlijke resultaten geboekt, zo wordt gezegd. Zoals bekend hebben de V.S. in de afgelopen twee maanden een serie proeven in het gebied van Christmas Island en Johnston Island in de Stille Oceaan gehouden, waaronder één proef op grote hoogte. Maandag of dinsdag zal weer een proef op grote hoogte worden gehouden. In de Sowjet-verklaring wordt nog gezegd, dat de V.S. de eerste kern proeven hebben genomen en dat de Sowjet-Unie daarom het recht van antwoord heeft en de laatste mag zijn die proeven neemt. De Sowjet- Unie zal maatregelen nemen tegen over degenen die agressieve bedoe lingen togen haar hebben en met een preventieve oorlog dreigen, aldus de verklaring. Spionage De Sowjet-regering geeft de V.S. en hun bondgenoten de schuld voor het feit dat er nog geen overeen komst tot stand is gekomen over be ëindiging van kernproeven. Zij be schuldigt deze landen ervan dien aangaande voorstellen te doen die neerkomen op spionage. Zij dringt er opnieuw bij deze landen op aan ak koord te gaan met een overeenkomst met controle door nationale midde len om kernproeven te ontdekken. De laatste serie proeven van de Sowjet-Unie in de dampkring, w.o. het tot ontploffing brengen van een kernwapen in de orde van vijftig megaton, begon 1 september j.l. Hierdoor kwam een einde aan een vrijwillige schorsing der proeven door de V.S., de Scwjet-Unie en En geland. Deze periode strekte zich over drie jaar uit. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft in een zaterdagavond uit gegeven verklaring het besluit van de Sowjet-Unie om de kernproeven te hervatten, „verontrustend nieuws" genoemd. Het brengt in herinnering dat de Sowjet-Unie vorig jaar reeds kernproeven hield. Toen z|j in sep tember het moratorium op deze proe ven verbrak. Het State Department betreurt het, dat het Sowjetrussi- sche besluit komt „zo kort nadat j.l. maandag de ontwapeningsbesprekin gen in Gcnève zijn hervat". GENÉVE. Volgens gezaghebbende westerse kringen in Genève hebben de ministers van Buitenlandse Za ken van de vier westelijke grote mo gendheden bij het overleg dat zij za- DEN HAAG, 20-7. Het internatio nale gerechtshof in Den Haag heeft als zijn oordeel uitgesproken dat de ledenstaten van de Verenigde Naties verplicht zijn bij te dragen in dé kosten van de speciale operaties van de Volkerenorganisatie in Kongo en het Midden-Oosten. Het hof kwam tot deze uitspraak met negen tegen vijf stemmen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties had op 20 decem ber van het vorig jaar besloten het hof te verzoeken om een adviserende uitspraak over deze kwestie, nadat een aantal landen had verklaard zich niet verplicht te achten bij te dragen in de kosten van de operaties waar mee zij het niet eens waren. Een van deze landen, de Sowjet- Unie, was de Verenigde Naties, blij kens een publikatie van de Volke renorganisatie. op 30 juni j.l. bijna 25,5 miljoen dollar schuldig voor de operaties in Kongo en bijna vier mil joen voor die in het Midden-Oosten. Frankrijk had toen een schuld van ruim elf miljoen dollar voor de ope raties in Kongo. Dit land draagt wel bij in de kosten van de strijdmacht in het Midden-Oosten. Prinses Astrid heeft dochter OSLO. 22-7. Mevrouw Astrid Fer- ner prinses Astrid van Noorwe gen heeft zondag in het Rijkszie kenhuis te Oslo 'het leven geschonken aan haar eerste kind, een dochter. Met moeder en kind is het goed, al dus een officiële bekendmaking. De echtgenoot van mevrouw Fer- ner is direkteur van een kledingbe drijf. CAPE CANAVERAL. 22-7. De eerste Amerikaanse poging om in de geheimen van de planeet Venus door te dringen is zondagmorgen misulkt, toen de Atlas-raket, die het ruimtevoertuig „Mariner I" voor zijn ongeveer 360 miljoen kilometer lange reis in de ruimte had moeten brengen, van haar vastgestelde baan afweek en moest worden vernietigd. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart is ondanks deze mislukking voornemens nog binnen een maand een tweede proef te nemen. Zondagmorgen steeg de raket, met de 202 kg wegende „Mariner I" in PARIJS, 20-7. - Generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft bij president Kennedy zijn ont slag aangeboden, zo is uit betrouw bare diplomatieke kringen in Was hington vernomen. Volgens dezelfde bron zou generaal Lyman Lemnitzer als zijn opvolger zijn aangewezen. De Franse krant ,.Le Monde" schreef dat generaal Norstad maan dag zijn ontslag heeft ingediend. Hij zou dit alleen om persoonlijke rede nen gedaan hebben, namelijk zijn lange diensttijd als opperbevelhebber en wegens zijn gezondheid. De krant schrijft echter dat niemand blind was voor het groeiende conflict tus sen Norstad en de leiders in het Pentagon, waardoor hij onder meer weigerde in april deel te nemen aai! de conferentie van N.A.V.O.-minis- ters in Athene. haar neuskegel, onder het ochtend gloren statig het luchtruim in, in een der meest spectaculaire lance ringen die men ooit op Cape Cana veral had gezien. Eerst later kwam men tot het 'be sef dat de vuurgloed, die na de lan cering werd gezien, voor een deel te wijten was aan de vernietiing van de raket. De veiligheidsofficier van de lanceerbasis bracht de raket 290 seconden na het afschieten tot ontploffing waarna de overblijfse len van raket en ruimteschip in vlammen gehuld in de Atlantische Oceaan terecht kwamen. Het was de bedoeling dat de „Mariner I" binnen een afstand van 16.000 kilometer een vlucht van een half uur langs het met wolken be dekte oppervlak van de .Avondster' zou maken, op 8 december. Alvorens daarna in een baan om de zon te gaan, zou de „Mariner I" gegevens omtrent de planeet naar de aarde hebben moeten seinen, die gebruikt kunnen worden voor het uitstippe len van een reis door de ruimte door toekomstige astronauten. terdagavond voerden, niet over het Sowjetrussische besluit gesproken. Het was de deelnemers aan het ont- wapeningsoverleg in Genève reeds enige tijd bekend, dat de Sowjet- Unie haar kernproeven wenste te hervatten, aldus deze kringen. GENÈVE, 21-7. Op de conferentie over Laos te Genève heeft men vol ledige overeenstemming bereikt over de toekomst van het land. De docu menten, die de tekst van de inter nationale overeenkomst over de neutralisering van Laos bevatten, zijn zaterdagmorgen aanvaard. Historische vondst te Bolsward BÖLSWAP.D, 21-7. Tc Bolsward is bij graafwerkzaamheden op een der oudste delen van de stad, de Nieuw- markt. een slechts aan de hals enigs zins gesohonden kruik aan het licht, gebracht. Deze is gevonden in de nabijheid van de plaats waar enkele jaren geleden op drie meter diepte een gaaf gebleven kippeëi is gevon den. Houtresten van paalwerk deden toen vermoeden dat men hier te doen had met een reeds zeer vroeg ge dempt haventje. De kruik is nog niet gedetermineerd zodat de ouderdom nog niet is vastgesteld. De vondst zal een plaats krijgen in Bolswards oudheidkamer. HELSINKI, 20-7. - De secretaris generaal van de V.N., Oe Thant. heeft in Helsinki gezegd de Veilig heidsraad te zullen bijeenroepen om een nieuw mandaat voor Kongo te vragen, of minstens vernieuwing van het oude mandaat. Op een persconferentie zei hij dat de V.N. niet het recht hebben gekre gen militaire operaties uit te voeren en dit ook niet zullen doen. De V.N. verblijven in Kongo om recht en or de en de eenheid van het land te bewaren. De V.N.-strijdkrachten heb ben het recht buitenlandse huurlin gen te verwijderen. Engelsman viel uit trein UTRECHT, 21-7. - Een 38-jarige Engelsman is zaterdagmiddag .^.n ongeveer twee uur tussen Schiedam en Delft uit het raam van de D- trein Parijs-Amsterdam gevallen. Hij was op slag dood. Uit de gegevens in zijn paspoort blijkt, dat het slacht offer de heer K. C. S. Surton is, een technisch ambtenaar uit Woodford in Engeland. Duitse bokser overleden BAYREUTH, 22-7. Zondagmorgen is de jonge Duitse amateurbokser Emil Braun hij zou deze dag zijn negentiende verjaardag vieren.in zijn woonplaats Bayreuth overleden tengevolge van in de ring opgelopen verwondingen. Vrijdagavond kreeg Braun in zijn partij tegen Wolfgang Giessemann een schijnbaar niet eens zo harde slag tegen het hoofd. Hij zakte in elkaar en werd naar een ziekenhuis vervoerd waar hij zon dagmorgen overleed. Voor Giessemann was dit gevecht wel een heel trieste ervaring; hij bokste namelijk zijn allereerste partij als amateur. „Te]star"-programma T.V. Nederland HILVERSUM, 21-7. In verband met de eerste transatlantische pro gramma-uitwisseling via Telstar zal in het maandagavondprogramma van de T.V.: van 19.45-20.00 uur een inleiding tot het Telstarprogramma worden uitgezonden, bestaande uit: een film en een interview met prof. dr. ir. J. L. Bordewijk, chef straal verbindingslaboratorium van de P.T.T. te Leindschendam. Om 20.00 uur volgt dan de recht streekse uitzending van een Ameri kaans televisieprogramma via de communicatiesatelliet Telstar naar Eurona. Nederlands commentaar wordt vanuit de Verenigde Staten verzorgd door Maja van Steensel. Van 22.30-23.30 uur is er een fo rum over de aspecten van de lan cering van de Telstar onder voor zitterschap van de heer W. L. Brug- sma. Dit forum wordt onderbroken om 22.50 uur voor een Eurovisiepro gramma, als inleiding op het eerste Europese programma naar de Ver enigde Staten over de voorbereidin gen die op de verschillende plaat sen van uitzending worden getrof fen en om 22.59 uur: rechtstreekse uitzending van een Europees tele visieprogramma via Telstar naar de Verenigde Staten. In een wedstrijd tegen de Dosko-junioren hebben de adspirantenkorfballers van de s.v. „Burgh" vorige week het kampioenschap in hun afdeling weten te bemachtigen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) CAIRO, 21-7. Egypte heeft zater dag op ongeveer tachtig kilometer afstand van Cairo vier ééntrapsra- ketten van twee verschillende ty pen gelanceerd. De twee rakellen van het ene type legden 600 kilo meter en die van het andere 370 af. President Nasser, die de lance ringen in de woestijn heeft gadege slagen, heeft tot vei-slaggevers ge zegd, dat deze raketten geen atoom ladingen hebben. „Daar zijn we te gen", voegde hij eraan toe. In ant woord op de vraag wat de militaire waarde van de raketten was, ant woordde Nasser: „De enige beteke nis is de afstand die zij kunnen af leggen". Volgens de president zijn veertien maanden geleden de eerste proeven met raketten genomen. Snepvangers eerste in wielerronde van midden-Zeeland GOES, 21-7. Cees Snepvangers is zaterdag winnaar geworden van de internationale wielerronde van mid den-Zeeland voor amateurs en on- afhankelijken. Hij legde de 213 km. die de start van de finish (beiden waren te Goes) scheidden, af in 5 uur 19 min. 26 sec. Tweede werd Cees Haest (Rosbergen) en derde Ferdinand Boonman ('s Heerenhoek) De beslissende ontsnapping in deze ronde viel na 60 km bij Levvedorp te noteren. Toen sprong een groepje van 22 renners uit het peloton weg. In Noord-Beveland bleken de vluch ters tot 18 gedecimeerd te zijn, het geen te wijten was aan diverse lek ke banden. Op 60 km voor de finish ontsnapte Cees Haest uit het kop- groepje. Verder dan 400 meter voor sprong kon de man uit Rijsbergen echter niet nemen en bij het oprij - De natuur gedoogt dat men f haar bespiedt, niet dat men J haar ontraadselt. den van de dam tussen Noord- en Zuid-Beveland werd hij weer inge lopen. Toen er nog 15 km te rijden waren, was lhet tenslotte Snepvan gers die zijn mede-vluchters zijn hielen liet zien en ruim een minuut voor Haest, die op de laatste meters ook weggelopen was, ging hij over de eindstreep. Boonman won de sprint van de kopgroep, die 1 min. 29 sec. na Snepvangers door de fi nish ging. De uitslag was: 1. Cees Snepvan gers (Zundert) 213 km in 5 uur 19 min. 26 sec.; 2. Cees Haest (Rijsber gen) 5.20.51; 3. Ferdinand Boonman ('s Heerenhoek) 5.20.55; 4. Gerben Karstens (Leiden) z.t.; 5. Wouter Heeren (St. Willibx'ord) z.t.; 6. Jacques Mesters (Den Haag) z.t.; 7. Raf Gysel (Eekloo, België) z.t.; 8. Jacques van der Kloot (Zundert) z.t.; 9. Leo van Dongen (Made) z.t. en 10. Cees van Espen (Arnhem) z.t. Zonnige perioden Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog; matige lot zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noordwest; dezelfde of iets hogere temperaturen. 24 juli. Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 0.00, onder 13.36. Laatst-e kwartier: 24 juli te 5.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 24 juli 8.29 v.m. 20.47 n.m. BROUWERSHAVEN 24 juli 7.58 v.m. 20.24 n.m. Doodtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie op het noorde lijk deel van de Nooi'dzee, die ge durende het weekeinde veel wind veroorzaakte vult snel op en verwij dert zich in noordoostelijke richting naar noord-Zweden. Er treedt in on ze omgeving een aanzienlijke druk- stijging op, wat samenhangt met het naderbij komen van een hogedruk- gebied dat bij de Golf van Biscaye wordt aangetroffen en een ander hogedrukgebied ten westen van Schotland. In verband hiermee kan een weersverbetering verwacht wor den waarbij de temperaturen hoger worden en de wind verder afneemt. Verder zijn de regenkansen het ko mende etmaal te verwaarlozen. Papoeastudenten in Nieuw-Guinea (Van een spec. A.N.P.-verslaggever) HOLLANDIA, 21-7. „Landverra ders, ga terug naar Indonesië". Met deze en andere spandoeken werden de drie Papoeastudenten, die hun verblijf in Indonesië hebben onder broken voor „besprekingen" in Ned. Nieuw-Guinea, zaterdagmiddag op het vliegveld van Hollandia ontvan gen. Onder het wakend oog van de po litie namen enkele tientallen Pa poea's aan deze overigens zeer rus tige demonstratie deel. Zij bepaalden zich tot 'het tonen van spandoeken, waarvan er een het opschrift droeg „Nozems moeten niet met politiek spelen". De drie Papoea's zelf, Jelman, So- misoe en Indey waren hiervan niet zichtbaar onder de indruk. „Dit is democratie", merkte Somisoe glim lachend op. Wachttijden van vier uur hij veer Zijpe UTRECHT, 22-7. De spoorwegen hebben het zondag drukker gehad dan op andere zondagen. Alleen in het district Amsterdam is het vrij rustig geweest, Icrwül er uiteraard ook weinig strandverkeer was. De grootste moeilijkheden werden weer veroorzaakt door de buitenlandse treinen, die vaak ver over tijd de grens passeerden. Zo kwam de «xpres uit Warschau en Berlijn een uur te laat aan en de D-trein uit Villach was - tengevolge van een botsing met een goederentrein in Oostenrijk - zelfs twee uur over tijd, zodat 25 passagiers de boot naar Harwich misten. Twee broertjes verdronken BALKBRUG (O.), 22-7. - Zaterdag- middag waren twee broertjes Aart en Pieter R. uit Balkbrug (O.), res pectievelijk 11 en 6 jaar, gaan hen gelen in de Dedemsvaart. Toen zij in de avonduren nog niet waren te rug gekeerd, is men tot middernacht gaan dreggen, evenwel zonder resul taat. Zondagmorgen vroeg is het dreggen voortgezet en omstreeks 7 uur werden hun lijkjes opgehaald. De kinderen waren afkomstig uit een gezin van lien kindoren. Een extra trein uit Salzburg met 500 Engelse studenten had vijftig mi nuten vertraging, maar de boot heeft op deze trein even gewacht en de studenten konden zich nog net op het nippertje inschepen voor de laat ste etappe van hun thuisreis. Zaterdag drukste dag Zaterdag is voor de spoorwegen verreweg de drukste dag geweest van dit vakantieweekend. Er reden in totaal acht extra treinen, terwijl 63 treinen werden versterkt, 23 meer dan men van plan was. Desondanks moest men 's ochtends in Eindhoven, Breda en Arnhem reizigers laten staan, In Eindhoven bleven om negen uur 250 mensen op het per ron achter. Zij zijn even later echter meegenomen door een militaire trein. Drukte aan de grens Aan de grensovergang bij Vaals is hetzowel zaterdag als zondag bijzon der druk geweest. Zaterdag passeer den in beide richtingen naar schat ting 60.000 vakantiegangers, zondag waren het er zeker 50.000. Ook aan de andere grensposten was het dit weekeinde druk. Het viel zondag op. dat vele Duitsers al weer naar huis gingen, mogelijk als gevolg van de weersomstandigheden. Het aantal vakantiegangers, dat Nederland binnenkwam, was onge veer even groot als het aantal dat ons land verliet. Bij de grenspost Wernhout werden naast vele Belgen - een gevolg van dc nationale feest dag op zaterdag - ook vrij veel" Fransen en Engelsen opgemerkt, ter wijl bij Denekamp tamelijk veel Scandinaviërs de grens passeerden. Behalve zondag bij Vaals, waar wachttijden tot ruim een uur voor kwamen als gevolg van de Duitse controle op door de Duitsers in Ne derland gekochte levensmiddelen, was er weinig oponthoud aan de grensovergangen. Kampecrdrukte De kampeerterreinen waren over het algemeen goed bezet, vooral op de Waddeneilanden. Op Texel, waar zaterdag omstreeks 7000 vakantie gangers waren gearriveerd, van wie de helft Duitsers, was echter zondag nog voldoende gelegenheid om de tent neer te zetten. Ook op Walche ren en op verscheidene plaatsen langs de kust werd druk gekam peerd. Van een kampeerchaos was nergens sprake. Bij het veer Zype-Anna Jacoba- poldcr naar Schouwen-Duivcland, moesten de automobilisten zaterdag omstreeks vier uur wachten, on danks het feit dat beide ponten in de vaart waren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1