DE ZIERIKZEESCHE COURANT Washington acht komst van Soebandrio „bemoedigend teken" Cassatie-verzoek van Reydon en De Jager verworpen Egyptisch passagiersvliegtuig verongelukt Uitwisseling Eurovisie-Verenigde Staten voor tweehonderd miljoen kijkers Fraaie tentoonstelling van N.J.N. in Tuinbouwschool Haamstede Dr. H. W. Tilanus door C.H.U. grootscheeps gehuldigd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 JULI 1962 118e jaar^aii* No. 19211 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vh. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Gemeente Wester schouwen treedt uit Centrale Dienst Spoedig onderhandelingen met Nederland le New York? Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j Hel eigenbelang verblindt t sommige mensen en maakt WASHINGTON. 19-7. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft donderdag verklaard dat hy een verklaring hoopt af tc leggen over de uitvoering van het plan-Bunker, na een spoedig te houden byeenkomst met de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Ro^jen. Minister Soebandrio, die naar Washington Is gekomen om aan de besprekingen met Nederlandse ver tegenwoordigers over de kwestie Nieuw-Guinea deeJ te nemen, heeft donderdagmiddag een onderhoud van 35 minuten gehad met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Gesproken zou zijn over enkele aspecten van de uit voering van de voorstellen van Bun kei*. Bij het onderhoud waren van Indonesische zijde ook aanwezig de ambassadeurs Zairin Zain en Adam Malik en de onderminister van De fensie, luitenant-generaal Hidajat. Van Amerikaanse zijde waren, be halve minisetr Rusk, aanwezig de nieuwbenoemde onderminister voor Europese aangelegenheden. William Tyler, en de onderminister voor zaken, de zuidwest-Pacific betref fende, James Bell. Na zijn onderhoud met Rusk ge bruikte Soebandrio tezamen met de Amerikaanse diplomaat Bunker op de Indonesische ambassade de lunch. In bevoegde kringen in Washing ton acht men de komst van dr. Soe bandrio een zeer bemoedigend teken. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken zal deelnemen aan de geheime voorbesprekingen tussen Nederlandse en Indonesische verte genwoordigers. Te Washington is men van mening dat de eigenlijke onder handelingen tegen het einde van de maand te New York zouden kunnen beginnen, onder leiding van de se cretaris-generaal der Verenigde Na ties, Oe Thant. Na afloop van zijn onderhoud met minister Rusk verklaarde dr. Soe bandrio nog, dat gesproken was over „de fundamentele beginselen van het plan-Bunker, waarover Indonesië en Nederland overeenstemming hebben bereikt, en bepaalde aspectèn in de tenuitvoerlegging ervan". Hij wenste geen verdere bijzonderheden te ge ven. Neclerland-Indoncsic DEN HAAG, 19-7. - Daar de rege ring momenteel daadwerkelijk pro beert onder auspiciën van de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties met Indonesië tot overeenstem ming te komen over de toekomstige status van Nederlands Nieuw-Gui nea, acht zij het niet opportuun het complex van vraagstukken met be trekking tot de gelding der R.T.C.- overeenkomsten en de Indonesische opzegging daarvan thans ter sprake te brengen. Zij acht het voor de voortgang van deze besprekingen niet bevorderlijk Minister en Kamerleden bezochten de Deltawerken BRUINISSE. 19-7. De minister van verkeer en waterstaat, drs. II. A. Korthals en de commissie voor waterstaat van de Eerste Kamer, hebben donderdag een bezoek ge bracht aan de Deltawerken. Het hoge gezelschap arriveerde per auto aan het veer te Anna Ja- cobapoldcr. Met de rondvaartboot „Lodewijk" werd naar de werkha- ven te Bruinisse gevaren. In de di rectiekeet aldaar hebben, onder het genot van een kop. koffie, de heren prof. Jansen, ir. Dibbits en ir. Bie- zeveld, die een leidend aandeel in de uitvoering der werken hebben, een toelichting op de werken gege ven. Van Bruinisse is men naar de werken bij Fla'kkee gevaren, naar de z.g.n. oostkop, waar men de toe bereidselen -voor het aanleggen van de kabelbaan heeft bezichtigd. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan de werken aan het Haringvliet. DEN HAAG TELEURGESTELD DEN HAAG, 19-7. In antwoord op een vraag heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdagmiddag meegedeeld dat men dezer dagen in Den Haag bericht heeft ontvangen van de am bassade te Moskou, dat het opperste gerechtshof van de Sowjet-Unie een cassatieverzoek van de Nederlanders E. Reydon en L. de Jager van de hand heeft gewezen. Zoals bekend, zyn de twee Neder landers vorig jaar door een militaire rechtbank te Kijev tot dertien jaar vrijheidsstraf veroordeeld wegens spionage, welk vonnis later is be krachtigd door het militaire college van het opperste gerechtshof te Mos kou. De verdedigers van de twee Ne derlanders hebben in een brief, die op 2 juli was gedateerd, mededeling ontvangen van de afwijzing van het verzoek om cassatie. De familie van de twee Nederlan ders heeft daarop deze dagen een verzoek om gratie ingediend bij de voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet, de heer Brezjnjov. De woordvoerder in Den Haag heeft gezegd geen commentaar op de afwijzing van het verzoek om cassa tie te kunnen geven. Op een vraag of de Nederlandse ambassade nog contact met de gevangenen heeft ge had, deelde de woordvoerder mee dat er op 10 juli, toen de beslissing op het verzoek om cassatie nog niet be kend was, een ontmoeting in Moskou is geweest. De gevangenen verkeer den in goede welstand. De voeding en de overige behandeling waren goed te noemen. Zij ontvingen de brieven en de pakjes, die door de fa milie werden verzonden. In Haagse kringen toonde men zich echter wel teleurgesteld over de af wijzing van het cassatieverzoek. Men had gehoopt dat na de recente Kernproef op grote hoogte NEW YORK, 19-7. Amerika is voornemens weer een kernproef op grote hoogte te nemen en wel op maandag 23 juli. De ke.rnbom zal tot ontploffing worden gébracht boven Johnston Island in de Stille oceaan. (Dit bericht is radiotelefonisch via de Telstar satelliet van New York naar Londen overgebracht). vrijlating van een viertal tot min stens even lange straffen veroor deelde Duitsers, die in de Sowjet- Unie gevangen zaten, ook jegens de twee Nederlanders een mildere hou ding aangenomen zou worden, het geen ongetwijfeld zou hebben bijge dragen tot verbetering van de be trekkingen tussen Nederland en de So'wjet-Unie, die - zoals bekend - thans niet door ambassadeurs over en weer vertegenwoordigd worden. HONGKONG. 20-7. Een „Cornet" straalvliegtuig van de luchtvaart maatschappij der Verenigde Arabi sche Republiek, met 26 passagiers aan boord, is tachtig kilometer ten noordoosten van Bangkok veronge lukt, aldus in Hongkong ontvangen berichten. Het wrak van het toestel werd waargenomen vanuit een hefschroef- vliegtuig. Het is niet bekend of er overle venden zijn. Economische teruggang in de V.S. voorspeld CHICAGO. 19-7. Binnen de ko mende twee tol vier jaar zal dc Amerikaanse economie in een reces sieperiode geraken, hoewel deze naar verwachting niet ernstig of langdurig zal zyn, zo verklaart de vice-president van de American Na tional Bank and Trust Company in een rapport, dat hy donderdag heeft ingediend op de halfjaarlijkse ver gadering van het bestuur der bank. Vice-president Trenholm zei: „in vloeden op de economie - zoals de koersdalingen op de effectenbeurs van de laatste tijd. die dc normale tussentijd voor de beslissingen van het bedrijfsleven'over investeringen zich met een beroep op genoemde overeenkomsten tot de V.N. of haar organen te wenden en verwacht daar van ook overigens geen gunstig re sultaat. Dit antwoordt prof. dr. J. E. de Quay, in zijn hoedanigheid van mi nister van Buitenlandse Zaken a.i. op schriftelijke vragen van de leden der Tweede Kamer, de heren Van Rijckevorsel (KVP), Meulink (ARP), Van de Wetering (CHU) en mevrouw Stoffels-van Haaften (VVD) in ver band met de volkenrechtellijke ver houding tussen Nederland en Indo nesië. Deze leden van de Tweede Kamer hadden gevraagd of de volkenrechte lijke vernouding lussen Nederlanden Indonesië ook voor wat betreft ie bevolking van West-Papoea (Ne derlands Nieuw-Guinea) nog steeds wordt bepaald door de bij de wet soevereiniteitsoverdracht Indo nesië aanvaarde mantelresolutie en de daarin vervatte renville-beginse- len en overeenkomsten van de ron detafelconferentie van 2 november 1949. Dieren floor vergif gedood HUMMELO, 19-7. Het bestuuv van de gemeente Hummelo en Keppel in de Achterhoek heeft aan het minis terie van landbouw en visserij ver zocht alle vergunningen tot het leg gen van vergif in genoemde gemeen te in te trekken. Deze vergunningen worden afgegeven ter bestrijding van schadelijk gevogelte en daarbij wordt voorgeschreven dat het gif in eieren moet worden verwerkt. In de ge meente Hummelo en Keppel even wel wordt de laatste tijd veel ge hakt en kippevlees vermengd met strychnine aangetroffen. Hierdoor is grote ongerustheid ontstaan bij de houders van honden en katten, die hun dieren niet meer durven uit te laten. Het is zelfs al voorgekomen, dat honden die aan de lijn werden uitgelaten en die even in het gras van de berm snuffelden slachtoffer van vergiftiging zijn geworden. De afgelopen jaren heeft deze versprei ding van vergif regelmatig slacht offers onder honden en katten ge maakt, doch de laatste weken neemt het aantal dode dieren hand over hand toe. Dekknecht je verdronken DORDRECHT. 19-7. Op de Dordt- se Kil ter hoogte van Wilemsdorp is donderdagmiddag omstreeks 4 uur de sleepboot „Adma" va nde „Rot terdamse sleepdienst Korve" ,door tot nog toe onopgehelderde oorzaak omgeslagen en gezonken. Het veer tienjarige dekknechtje Pieter van Helden, gewoond hebbende in Rot terdam, die voor het eerst een reis meemaakte, is daarbij verdronken. De twintigjarige kapitein van de ..Adma". Joh. P. Franken, sprong van de zinkende boot en werd opge pikt door de bemanning van een passerend schip. Later stapte hij over op een patrouilleboot van de rijks politie te water. Vereniging van Nederlandse Genieenten DEN HAAG. 19-7. „De Neder- landse Gemeente", het wekelijks or gaan van de „Vereniging van Ne derlandse gemeenten" is deze week in feestkledij gestoken. Dit speciale nummer is namelijk gewijd aan het 50-jarig bestaan der vereniging. Het bevat de redevoeringen, uitgespro ken tijdens het jubileumcongres in juni, dat gedeeltelijk door H.M. de koningin werd bijgewoond. De met het nummer verspreide foto's be ogen de sfeer tijdens dit hoogtepunt uit het bestaan der vereniging te vertolken. Er zijn ook beschouwin gen in te vinden over het karakter van het bestuur van de gemeenten, anno 1962. Voor de achtste maal zijn de Olympische Spelen" voor b'osarbeiders ge houden en roei in Zwiesel, in hel Beierse Wond. Tijdens deze internationale ontmoeting moesten de deelnemers op verschillende gebieden in het vak hun beste kunnen tonen. - Op de foto: de kampioen Franz Pfeiffer (links) met zijn collega Tatscherl. Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien, sommige met on weer; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; over het alge meen iets hogere temperaturen. 21 juli: Zon op 4.44, onder 20.47. Maan op 23.07, onder 9.38. 22 juli: Zon op 4.46, onder 20.46. Maan op 23.32, onder 10.59. 23 juli: Zon op 4.47, onder 20.45. Maan op 23.57, onder 12.18. Laatste kwartier: 24 juli te 5.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE BRUSSEL, 19-7. Maandagavond, als de Amerikaanse „Telstar" satel liet zyn 124e en 125e omwenteling om de aarde maakt, zullen naar ra ming tweehonderd miljoen mensen aan beide zyden van de Atlantische Oceaan getuige zijn van de resulta ten der eerste directe uitwisseling van televisieprogramma's tussen de Verenigde Staten en Europa. Als de Telstar tijdens de 124e om wenteling tussen 20 uur en 20.30 uur op enkele honderden kilometers bo ven de Atlantische oceaan zweeft, zal de „American Network Consor tium" (ANC) een actualiteitenpro gramma met o.m. delen van een V. N.-debat en een persconferentie van president Kennedy en beelden uit Cape Canaveral en van het Mormo- nenkoor naar Europa zenden. Om 22.59 uur, tijdens de 125e om wenteling, begint een programma van de Eurovisie met de klokslag van de Londense Big Ben, waarna in snel tempo directe opnamen uit geheel Europa zullen worden ver toond die via een centrale post in het Brusselse Paleis van Justitie, de antennes van Goonhilly Down in Cornwall (Engeland) de Telstar, het station Andover in de Amerikaanse staat Maine en honderden tussen stations in de Verenigde Staten op de Amerikaanse beeldbuizen zullen verschijnen. In dit Europese programma, dat wegens de snelheid van de Telstar slechts achttien minuten kan duren, wil de Eurovisie zoveel mogelijk fa cetten van Europa belichten en men hoopt hierin te kunnen slagen dank zij een minutieuze samenwerking van duizenden technici in een tien tal landen. Men begint met een flits van Parijs en Rome bij avond en beelden van de middernachtzon en rendieren in Lapland, het nachtelij ke uitvaren van vissers uit de ha ven van Taormina op Sicilië, van de Spaanse rijschool in Wenen en de reddingboot van Lizard Point in het uiterste westen van Cornwall. 21 juli 22 juli 23 juli 6.13 v.m. 6.59 v.m. 7.42 v.m. BROUWERSHAVEN 21 juli 22 juli 23 juli 5.31 v.m. 6.20 v.m. 7.07 v.m. 18.15 n.m. 19.04 n.m. 19.53 n.m. 18.01 n.m. 18.47 n.m. 19.33 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-7. Het K.N.M.I. dëélt mede: Een depressie bij Schotland veranderde maar weii^g van plaats. Het front ervan liep vanochtend over •België naar het westen van Frank rijk. Een kleine storing in dit front veroorzaakte in ons land tijdelijk regen. Een tweede oceaandepressie naderde vanochtend Ierland. Aan de flank van deze storing zal de wind in Nederland morgen zuidelijk zijn. De lucht die dan naar Nederland stroomt is niet koud. maar wel on stabiel. Er zullen dan ook enkele buien voorkomen, waarvan sommige mogelijk met onweer. Wat Schouwen's natuur te bieden heeft zullen verlengen, de nivellering van de staatsuitgaven, de verzwak king van de maatschappijwinsten en het feil dat het herstel van 1961/62 niet aan de verwachtingen heeft voldaan - leggen tezamen meer ge wicht in de schaal dan de gunstiger aspecten van de tegenwoordige eco nomische vooruitzichten de stimule rende werking van het herziene af schrijvingenstelsel, de grote beschik baarheid van gelden voor particu liere en bedrijfsfinancieringen en de mogelijkheid van lijdige en veelbe tekenende belastingverlagingen zul len evenwel waarschijnlijk voorko men dat de verwachte recessie te ernstig word!". HAAMSTEDE, 19-7. De nog slechts twee jaar bestaande afdeling Schou wen van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, beter bekend als N.J.N., blijkt een zeer actieve groep te zijn. Óp eigen initiatief besloot ze om een tentoonstelling in de Westhoek te houden om de vreem delingen te laten zien wat er op Schouwen-Duiveland allemaal in de natuur te zien en te vinden is. Als onderdak voor hun gedurfd onder nemen koos de N.J.N. het lokaal van de tuinbouwschool aan het Sluispad Mogelijk echter dat deze ver uit de goede richting liggende plaats een ongunstige invloed uit zal oefenen op het bezoek. De gemeenteschuur in Burgh, die toch leeg staat, was hiervoor beter geschikt geweest. Reeds «bij het betreden van het pleintje ziet men dat er iets „aan de gang" is, want het fietsenhok is ge camoufleerd met dennen, een ge schenk van de heer Lysen, die ook zijn hulp heeft gegeven bij de voor bereidende werkzaamheden. In het lokaal zijn diorama's opgesteld, die laten zien wat er zoal aan beestjes en diertjes op het strand te vinden is. Er zitten ook wat zeldzame din gen tussen, zoals een zeemuis op sterk water. Ook de eieren van de pijlinktvis zijn te zien. Een volgend diorama toont de meest voorkomen de schelpen van het strand, terwijl daarnaast weer een fossielen-ver- zameling' de aandacht trekt. Een herbarium toont zeer veel Schouw- se planten. Aan de andere kant is een stuk zeedijk opgesteld, compleet met zware basaltblokken. Hierop de op Schouwen voorkomende wie ren; daarnaast weer een stuk duin vegetatie. Verschillende mossen kun nen hier van zeer nabij bekeken worden. Alles is zeer duidelijk aan gegeven met kleine kaartjes. Een stukje schor met beplanting is even eens opgesteld, terwijl een zeewater aquarium een beeld geeft van wat onder water te zien is. Opgezette vlinders en insecten vragen de aan dacht, terwijl een grote vlinderkast wat levende vlinders herbergt. Boek handel W. J. Goudzwaard bracht een uitgebreide sortering natuurboe- ken, met de nieuwe aanwinsten op vogelgebied. Ook de pas uitgekomen grammofoonplaten met vogelgelui den zijn aanwezig. Dit is de serie die de naam „Listen to the birds" heeft gekregen. Oök is een verzameling natuur-postzegels aanwezig. Er is veel aandacht aan de verschillende opstellingen besteed en het is te ho pen dat het publiek dit zal weten te waarderen. Vogelfoto's van Marcel Verbruggen omlijsten het geheel. De opening Namens het bestuur sprak mej. Geertje Jansen woensdagmiddag bij de opening hartelijke welkomst woorden en hoopte op grote belang stelling. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling vijf weken te houden. Namens de Vogelwacht Schouwen- Duiveland sprak voorzitter J. P. C. Boot een opwekkend woord. „De be langstellenden die hier komen zul len zeker iets meenemen op natuur gebied en zich in de toekomst zo ge dragen in de natuur, dat het bordje „Dit zijn sporen van bosvarkens" (dat de heer Lysen eens bij een hoop rommel in het Domein neerzette) overbodig zal zijn". De heer Lysen sprak als voorzitter van V.V.V. zijn dank uit aan de gemeente, aan de Z.L.M. en aan de heer Hack die ge zamenlijk dit lokaal afstonden. Ook de heer Lj'sen zei dat deze tentoon stelling in een behoefte voorziet, omdat 80 pet. van de vreemdelingen bijna niets van de natuur afweet. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van tien uur 's morgens tot des avonds half negen. ZEIST, 19-7. De Christelijke iHs- torische Unie heeft op grootscheepse wijze hulde gebracht aan dr. H. W. Tilanus, die op 25 juli a.s. veertig jaar onafgebroken lid zal zijn ge weest van de Tweede Kamer. Dit gebeurde op „Woudschoten" in Zeist waar donderdag de zomerconferentie van de C.H.U. is begonnen. In een huldigingstoespraak zei de voorzitter van de partij, mr. H. K. J. Beernink, dat de C.H.U. ontzettend veel te danken heeft aan dr. Tilanus. Zonder diens krachtdadig, beginsel vast en inspirerend optreden in de moeilijke na-oorlogse periode had de Unie volgens hem groot kans gelo pen uit de rij der politieke groepe ringen in ons land te worden ge schrapt. Hij noemde dr. Tilanus als volksvertegenwoordiger een voor beeld van grote ijver en plichtsbe trachting. Zowel in als buiten de Kamer heeft hij steeds zijn stand punt verdedigd, aldus mr. Beernink. en hij was daarbij een eerlijk strij der met open vizier, die wel tegen standers, maar geen vijanden heeft. Mr. Beernink betoogde voorts, dat de heer Tilanus een nationaal den kende figuur is, die met al zijn krachten het algemeen belang heeft gediend. Voor deze verdiensten heeft hij twee onderscheidingen ontvan gen, hij is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en grootoffi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Wat de betekenis van dr. Tilanus voor de C.H.U. betreft memoreerde mr. Beernink verder, dat hij niet alleen Veertig jaar C.H.-afgevaardig- de in de Tweede Kamer is geweest, maar dat hij ook jaren lang voor zitter van de C.H.-Tweede Kamer fractie en voorzitter van de Unie was. Mr. Beernink noemde het vooral de onschatbare verdienste van dr. Tilanus, dat hij na de tweede we reldoorlog „neen" heeft gezegd toen er grote aandrang op hem werd uit geoefend om de C.H.U. te doen op gaan in andere politieke groeperin gen en de Unie onder zeer moeilijke omstandigheden nieuw leven heeft ingeblazen en haar bestaansrecht met kracht heeft verdedigd. Mr. Beernink meent, dat zonder dat de politieke geschiedenis van Neder land in de na-oorlogse jaren waar schijnlijk een heel ander verloop zou hebben gehad. Hij overhandigde de jubilaris namens dc Unie een che que voor een reis naar Israël, of voor een andere, zelf gekozen be stemming.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1