Super 1-2-3 wast alles maar dm ook alles 45 Tijdgeest teistert onderwijs Restaurant voor vrouwen DE GRUYTER M35 HALVE PRIJS DE GRUYTER SCHEERZEEP ROKKEN fa. Koevoets Slagerij v. d. Welle boerenvarkensworst Mammoeth in aantocht Deze aanbiedingen zijn geldig van 18 t/m 24 juli 1962 Altijd 'n kassabon voor 10 °/o korting op De Gruytermerk-artikelen. Oók bij de weekreclames Bij oonkoop vpn 2 Goudrepcn: 1 Goudraep gratis I 4 Goud repen2 Goudrepan gratis I 6 Goudrepen: 3 Goudrapan gratis l 8 Goudrepen: 4 Goudrapan gratis! 10 Goudrepen: 5 Goudrapan gratis 1 -In melk, puur of melk/mokka. F LAN 30 elk 2e '.&&0&IUYTEIS blik gesneden Californische PERZIKEN op sap van J9" 10ct. GOEDKOPER! tube MAYONAISE van -é9~ 10 ct. GOEDKOPER I Staaf van i€f voor f 9,75 Havenpark 5 - Zierikzee Sint Domusstraat 96 Zierikzee - Tel. 2927 Alléén vrijdag en zaterdag: Onze bekende NU per 500 gram f 1,30 per kilo f 2,50 (Van een "sociaal-economische medewerker). Het onderwijs in Nederland heeft moeilijke jaren achter de rug. Er was een hausse in het leerlingen aanbod als gevolg van de na-oorlog- se geboortegolf. Die vloed is in een aantal scholen voorbij, in andere be leeft hij een nabloei. Zoals overal in de maatschappij ging deze periode gepaard met een groot tekort aan leerkrachten om over bevoegdheden maar helemaal niet te spreken. Het tekort aan schoolgebouwen is zo nij pend geweest in sommige gemeenten dat de kwaliteit van het onderwijs op de lagere scholen en die van voortgezet onderwijs er eveneens on der heeft geleden. Temidden van al deze schadelijke invloeden is het patroon van onze volksgeest zodanig veranderd dat de schooljeugd met geheel anders ge slepen geestelijke werktuigen moest worden bewerkt. Sommige onder wijskrachten hebben daarbij een verbluffend aanpassingsvermogen getoond. Anderen hebben gefaald. Ook in de methodiek van het on derwijs is veel veranderd, soms ten goede en meer dan eens ten kwade. In veel opzichten is vernieuwing 'n ander woord voor verslapping ge weest. Zeiden kan een doorgewinter de onderwijsfiguur zeggen dat hij zijn pupillen nu geschikter voor het grote leven aflevert dan voorheen. Schadelijke roes De evolutie van het maatschap pelijk leven heeft zijn invloed op de school doen gelden. Maatschappelij ke normen zijn veranderd, de specia lisatie is toegenomen, de werklust is verminderd en de eisen van het be drijfsleven zijn hoger dan voorheen. De roes van de gunstige eonjuc- tuur is over ons volk gegaan bijna steeds tot schade van het onderwijs, dat alleen vruchten kan afwerpen op een voedingsbodem van rustige bezinning. Leerkrachten en leerlin gen zijn meegesleurd in de maal stroom van materiele welvaart, die maar zelden geestelijke en culturele winst als bijprodukt levert. Dit proces is nog niet uitgewoed. Wel wordt de overbevolking van scholen, overwonnen door een dalend lecrlingcngetal. Dit brengt opnieuw verschuiving mee in de behuizing, verandering in de samenstelling van het onderwijzers- en lerarencorps. Dit is misschien wol gunstig op lan ger zicht, maar zeker niet op korte termijn omdat dc onrust blijft. Mammoeth werpt veel omver Temidden van dit gedruis stapt de „mammoeth-wet" binnen. Zij zal verandering brengen in de structuur van het onderwijs. Het is echter als met de komst van timmerlieden en schilders in een huis dat verbouwd moet worden. Uiteindelijk zal het resultaat ons met trots vervullen maar tijdens de verbouwing is de chaos onbeschrijfelijk. Er zijn nu reeds zoveel schoolty pen dat de naar heil voor hun kind zoekende ouders dikwijls het spoor bijster raken. De verwarring zal toe nemen. Leraren zoeken naar een prettiger werkkring. Nieuwe vakken komen, oudere veranderen of ver dwijnen. Uit de naamsverandering van de schooltypen zou men bijna de indruk krijgen dat ook hier de vernieuwing moet dienen om een ze kere devaluatie van het niveau te camoufleren. Laten wij maar hopen dat deze gedachte een hersenschim is. De geweldige mammoeth-bewe- ging zal veel bestaande instellingen omver werpen. Zij zal worden inge voerd in een tijd waarin aan het goed onderwijs geven op verschil lende punten wordt geknaagd. Wij noemen de vrije zaterdag, die naar de mening van de meerderheid der onderwijs-organisaties, funest is voor de vorming der jeugd. Niettemin wordt nu reeds op de meeste scho len gedurende de zomermaanden op zaterdag geen les meer gegeven. De leerlingen gaan „long-weekends" maken met hun ouders. Gedurende deze dagenlange en wekelijkse va kantiedagen wordt er geen steek door de kinderen uitgevoerd. Tot schade van het leerplan. Kinderen van de rekening De vakanties van de ouders zijn langer géworden. De drukte in het seizoen van de vakanties is go groot geworden dat vele ouders moeten(?) besluiten om vroeg met vakantie te gaan. Dan moeten de kinderen mee. Voor jongere kinderen moet dc leerplichtwet worden ontdoken. Dit is mogelijk met medewerking van de inspecteur voor zover het niet gaat om meer dan tien schooltijden. Maar het gaat tot schade van het onderwijs. Voor oudere leerlingen pleegt men overleg met directeuren, hoofden en rectores. Zij weigeren in het belang van de kinderen en van het onderwijs. Zij krijgen conflicten met ouders en reisbureaus. Zou er in een dergelijke huiselijke vakantie sfeer iets terecht komen van studie? Wij betwijfelen het ten zeerste. Het onderwijs dreigt het kind van de tijdrekening te worden. Het mis lukken van de vakantiespreiding is ook immers de schuld van het on derwijs. Wie kan er zien oij dit alles nog over verbazen dat er steeds meer leerlingen zullen doubleren of dat men gedwongen wordt water te doen in de leerplanwijn? De voorbereiding tot het leven is een ernstige zaak. De kwaliteit van de voorbereiding beslist over de'toe komst van de jeugd. Wanneer de ouders dit zien, komen er geen ver zoeken om extra vrije dagen. Wordt de leertijd der kinderen gezien als een periode waarin er niets anders te doen is dan is die leertijd verlo ren. Wij willen een goede toekomst voor onze kinderen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst maar wie de jeugd vasthoudt zal geen toe komst zien. Wij zullen er een offer voor moeten brengen en de jeugd zelf eveneens! Drs. Hermes. Spuitmiddel tast bollen aait BREEZAND, 18-7. Een aantal bol- lenkwekers in Breezand en omge ving is tot de ontdekking gekomen, dat een uit Engeland geïmporteerd spuitmiddel, dat zij gebruikt hebben om het blad van hun gewas dood te spuiten, ook de bollen heeft aange tast. Het middel - „Reglonc" - was door de plantcnziektekundigc dienst wel goedgekeurd voor het bespuiten van aardappelloof, doch niet aanbe volen voor het bespuiten van bol- ienblad. De planlenziektekundige dienst tc Lisse heeft aan de hand van mon sters het spuitmiddel positief als de oorzaak aangewezen. Op de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst, geves tigd te Hoorn acht men het niet uit gesloten, dat het gebruik van het spuitmiddel alg gevolg van een sa menloop van omstandigheden, waar bij het weer een rol heeft gespeeld, zulke funeste gevolgen heeft gehad. Een onderzoek naar de oorzaak en naar dc omvang van dc schade is nog gaande. In Bury (noord-Engeland) is een man veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf omdat hij had ingebroken in een bank. Toen de dief, de 37- jarige Stanley Booth, vader van zes kinderen, eenmaal binnen was kon hij er nicl meer uit, zodat hij ten einde raad de politie opbelde om hem te verlossen. Hij wilde de werk sters. die vroeg in de morgen het gebouw schoonmaken niet verschrik ken, zo zei hij. FRUITFEESTEN TE GOES GOES, 18-7. Zeeland heeft weer een fruitfee. Het is de donkerblonde 21-jarlg© Anneke Dees uit Wissen- kerkc. Zij zal in dc maand septem ber samen met twee hofdames als ambassadrice voor het Zeeuwse fruit optreden. Elk jaar vormt de fruitfee het middelpunt van het Zeeuwse fruit- corso, dat dit jaar voor de achtste maal op zaterdag 15 september door de straten van Goes zal tx-ekken. Dit coi'so is groter van opzet dan in de vorige jaren. Op zaterdag 8 september zal de fruitfee haar intrede doen tijdens een officiële ontvangst door het ge meentebestuur van Goes. Op die dag zullen ook een folkloristische avond en een mosselmaaltijd in de open lucht worden gehouden. Kleuter verdronken DE LIER, 18-7. In De Lier is woensdagmorgen het anderhalfjarig zoontje van de familie J. Staaldui nen verdronken in een sloot. Het jongetje was aan het spelen op het land van zijn vader. Ongeluk op overweg UTRECHT, 18-7. Op de met een automatische knipperlichtinstallatie beveiligde overweg in de Oud-Per- nisserweg tussen het goederenstation Rotterdam-Zuid en Pernis is de 18- jarige havenarbeider W. J. Haver kamp uit Hoogvliet dinsdagavond op zijn bromfiets in botsing geko men met een losse locomotief. Hij is zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Prinses Beati-ix heeft in de Sint Michielskathedraal in Brussel de hu welijksvoltrekking bijgewoond tus sen jhr. James Alexander Loudon en gravin Agnes d'Yve. De familie Lou don hoort tot de vriendekring van het koninklijk gezin. Openstelling paleis Huis ten Bosch DEN HAAG, 18-7. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het paleis Huis ten Bosch in Den Haag weer voor bezichtiging worden opengesteld. Vanaf maandag 30 juli tot en met vrijdag 24 augustus is het paleis van 10 uur 's morgens tot 16 uur 's mid dags (behalve zaterdag en zondag) voor het publiek geopend. Dit jaar zullen zilveren tafelver sieringen uit het privé bezit van H.M. de Koningin worden tentoon gesteld. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON Frida keek haar hoofdschuddend aan. „Weinig eten, kniezen en je dood roken. Hoeveel pakjes per dag? Enfin zus, je moet het zelf weten. Maar als je zo doorgaat, kan ik bin nenkort wel een krans voor je be stellen. Zo'n zwarte met een mooi lint: rust zacht, lieve Josien". „O, Frida, alsjeblieft „Onzin, Greet, ze'moet eten. An ders gaat ze er aan kapot. Grommer, dat een man in staat is om een vrouw zo het hoofd op hol te bren gen. De man, die mij dat lapt, zal nog geboi'en moeten worden, vcron- dei*stel ik". Greet keek fronsend terzijde. „Ja jijjij leeft alleen maar voor je wetboeken. Weet jij veel, wat een man is! Ben je wel eens gekust?" Frida knikte vol overtuiging. „Nou en of! Door m'h moeder. En m'n va der. M'n grootmoeder en nog wel een tiental andex*e familieleden". „Hallo!" klonk opeens een. opge wekt geluid en de drie meisjes ke ken even op naar de vierde, die bij hen gekomen was, zonder dat ze er erg in hadden. „Een tikkeltje laat, want ik was vanmiddag een beetje de kluts kwijt. Kinders, jullie kunt me feliciteren. Ik heb promotie ge maakt. Ik ben bevorderd tot privé- seki*etai'essc bij dc jonge baas. In gaande de eerste van dc volgende maand. Plus een flinke salarisver hoging. Wel, wat zeggen jullie er van?" „Gefeliciteerd", antwoordde Frida droog on pikte een stukje aardappel aan haar vork. En toen Ans nog steeds bleef staan en verbaasd van dc een naar de ander keek, vervolg de ze: „Ga zitten. Of houd je staande receptie vanavond vanwege de pro motie?" Ans zakt op een stoel neer en keek verbaasd naar het drietal. „Wat is er met jullie? Wat kijken jullie sip? Is er .wat gebeurd?" „Genoeg om een boek vol te schrij ven", antwoordde Frida. „Josien treurt iedere dag meer over haar ge liefde, die haar bedroog, en onze Greet wordt in de winkel lastig ge vallen door een oud heertje met cenent, die om de andere dag een paar schoenen koopt en er op staat bediend te worden door onze Greet. Zodat hij zich kan verlustigen in „O Frida, alsjeblieft De aangespi-okene keek haar vra gend aan. „Nou, het is toch zo? Je hebt het ons zelf verteld. Voeg daar bij ondergetekende, die vandaag weer eens netjes op haar nummer is gezet door prof. van der Valk, dan is het drama compleet in drie bc- drijven". „Nu ja", antwoordde Ans zacht, „het is toch zeker ellendig voor Jo sien". Ze drukte deelnemend de arm van het meisje naast haar. En voor Greet en jou is het ook niet plezie rig". „Dus alleen onze Ans is vandaag in een juichstemming. Moet jij ons maar opmonteren, meid. Begin maar met Josien en breng haar aan het eten. Onze Piet verdient de laatste dagen kapitalen aan de porties van Josien. Meid, laat alle mannen toch in de lucht vliegen, mijn prof. voor aan. Vooruit, kinders, eten, en dan gaan we gezamenlijk naar mijn hok. Maken we er een gezellige avond van. Geen geknies. Ik heb wat onder de kurk en een doos vol snoep. Mooie platen en een pick up. Ik heb - zo zegt mij dierbare prof - mijn tentamen hopeloos verknoeid, dus moet. ik weer opnieuw beginnen. Een verlies van drie maanden. Hoe moet ik dat financieren, is voorlopig nog een puzeel, maar daarover maak ik me vanavond geen zorgen". „Ik ga niet mee", protesteerde Jo sien lusteloos. „Al zou ik je onder m'n arm moe ten meesjouwen, zus. We zullen, je vanavond wat opkalefateren. En als je wilt grienen, dan grien je maar eens heerlijk uit aan mijn onberoer de boezem. He? Hoe heb ik dat ge zegd? En daarna roken we een siga ret en gaan eens heerlijk met elkaar roddelen en naar een muziekje luis teren. Afgesproken?" Greet knikte. „Het lijkt me. Be halve dan dat grienen. Ik heb een opkikkertje nodig". Frida knikte tevreden. Ze klopte haar buurvrouw op dc schouder: „Verstandige meid. Dat oude heer tje van jouw loopt niet weg. Ver- koop maar veel paren schoenen aan hem en vx-aag je baas om extra pro visie. Verdien je er ook nog wat aan. Ik heb op m'n hok nog een mooi truitje met uitgesneden hals. Mag je van me lenen. Heeft-ic morgen weer wat om zich aan te vergapen". „Frida toch. Wat kun jij iets zeld zaam cru zeggen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8