DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grote belangstelling bij aankomst Prinsessen op Sint Maarten Besnoeiing van bewapening bij ontwapeningsprocedure DE KWESTIE- NIEUW-GUINEA President Prado van Peru afgezet Onbekend aantal infiltranten aan land gezet in Nw.-Guinea ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 JULI 1962 118e jaargang No. 19210 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 1^7677 Zierikzee. Redakteur: M. J 8ij de Vaate, tel. 01110-29J8 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Eremedaille in goud te Dreischor „Steelband" speelde Wilhelmus Het Koninklijk bezoek aan de West SINT MAARTEN, 18-7. Het is al tijd druk, wanneer op het Juliana- vliegveld op Sint Maarten het vlieg tuig van C'urapao aankomt, maar de belangstelling van woensdagmiddag, teen dc Prinsessen Irene en Margriet moesten arriveren, sloeg alle records. Het was kort na het middaguur, toen het speciale vliegtuig met dc prinsessen en het gevolg neerstreek op het vliegveld, waaraan hard ge werkt wordt om het gereed te maken voor dc ontvangst van grotere vlieg tuigen dan nu mogelijk is. Grote zand- en steenhopen markeren dan ook het terrein, evenals een grote in stallatie voor het ter plaatse vervaar- vaardigen van asfalt voor de nieuwe startbaan. De gezagvoerder van de Boven windse eilanden, de heer J. J. Beau- jon, was dc eerste die de prinsesssen verwelkomde. Het Wilhelmus, dat hierna opklonk, werd op voor de gas ten wel zeer bijzondere wijze ten ge hore gebracht, namelijk door een „steelband", waarvan de instrumen ten bestaan uit lege benzinevaten, die op een speciale manier zijn bewerkt om de verschillende tonen te kun nen voortbrengen. Nadat nog bloe men waren aangeboden, begaf de stoet zich op weg naar Philipsburg. Op het vliegveld van Sint Maarten klonk bij de aankomst van de prin sessen geen gejuich, Men vindt hier namelijk dat dit niet van eerbied te genover het Koninklijk huis getuigt. De ontvangst was echter niet min der hartelijk bedoeld. Verrassing onderweg Op weg naar Philipsburg passeerde de stoet het vissersplaatsje Simson- baai. Tot aller verrassing versperde de bevolking daar opeens de weg en begaven enige mensen zich naar de open auto, waarin beide prinsessen waren gezeten. Geheel onverwacht boden zij de prinsessen een kreeft aan, een gebaar dat zeer op prijs ge steld werd. GENÈVE, 18-7. Dc V.S. hebben woensdag cp de ontwapeningsconfe rentie te Genève meegedeeld er ver heugd over te zijn dat de Sowjet- Unie het Amerikaanse idee van een proccntsgewyze besnoeiing van de bewapening in de verschillende sta dia van een ontwapeningsprocedure heeft overgenomen. De Amerikaanssafgevaardigde, Dean. zei echter dat het desbetref fende Russische voorstel niet ver ge noeg gaat. De Russen aanvaarden het alleen voor de conventionele bewa pening, waarvan de Russen meer hebben dan de anderen. Op het ge bied van de kernwapens blijven zij echter vasthouden aan algehele af schaffing van de middelen tot afle vering van dergelijke wapens in het eerste stadium. Als de Russische tekst zou worden aanvaard, zou het het militaire even wicht dadelijk en in gevaarlijke mate verstoren, aldus heeft Dean volgens gezaghebbende zijde te Genève mee gedeeld. Een woordvoerder van de Britse delegatie zei dat de Engelse afge vaardigde, Godber, kritiek heeft ge oefend op de maandag door de Sow- jet-Unie ingediende voorstellen. De Engelse afgevaardigde zei de in het Russische artikel genomen stap ten aanzien van de conventionele bewa pening, het uitwisselen van militaire missies en het instellen van verbin dingen tussen de staatshoofden en Oe Thant, te verwelkomen. Hij ver wierp echter het Russische voorstel in het eerste stadium van ontwape ning militaire oefeningen' te verbie den. Dit zou een onrechtvaardigheid zijn, waardoor de kleinere landen extra hard zouden worden getroffen, aldus Godber. Het Sowjetrussische plan druist in tegen het principe dat tijdens de ont wapening geen van beide partijen een militair overwicht mag verkrij gen, zo zei hij. DJAKARTA, 18-7. Waarnemers te Djakarta menen dat de kansen op een vreedzame regeling van de kwestie-Nieuw-Guinea nog nooit zo groot zijn geweest als thans. Zy wij zen erop, dat president Soekarno, na geruime tyd geweigerd te hebben tot onderhandelingen over te gaan, niet een van zyn beste raadgevers, mi nister Soebandrio, naar Washington zou sturen, als hij niet van zijn spe ciale afgezant aldaar, Adam Malik, gunstige berichten had ontvangen. Dat de Indonesische leiders nog niet al te veel optimisme durven to nen, valt volgens de waarnemers te verklaren uit het traditionele wan trouwen dat Djakarta koestert je gens Den Haag. Anderzijds zouden ook enkele kwesties die in het plan- Bunker worden opgeworpen, zoals de vaststelling van een tijdstip waar op Indonesië het bestuur over Nieuw - Guinea zou kunnen overnemen en het recht van de Papoea-bevolking op zelfbeschikking, hinderpalen kun nen vormen, zo wordt gezegd. DEN HAAG, 18-7. Een groot aan tal leden van de Eerste Kamer acht het door de regering voorge stelde verhoogde bedrag van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer aan de lage kant, mede gezien de vergoeding, welke de leden der parlementen van an dere Europese landen genieten, en het huidige peil der salariëring in de sector van het openbare bestuur, zo wordt medegedeeld in het verslag van de Eerste Kamer over het des betreffende regeringsvoorstel. Deze leden verklaarden, aldus het verslag, dan ook met nadruk, niet te kunnen instemmen met de kritiek op het voorgestelde bedrag der schadeloosstelling, welke hier en daar is geuit. Enkele leden van de Eerste Ka mer zijn van mening, dat een aan tal leden der Tweede Kamer thans, gezien het huidige niveau der scha deloosstelling. te kort wordt gedaan. Vrijwel algemeen kunnen de le den van de Eerste Kamer zich met de voorgestelde verhoging van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer en met de voorge stelde jaarlijkse toelage van de voorzitter en dc plaatsvervangende voorzitters van deze Kamer vereni gen. Men deelde de opvatting van de regering, dat de huidige schadeloos- De toestand van Churchill LONDEN. 18-7. Sir Winston Chur chill gaat zo goed vooruit dat hij misschien in het laatst van deze weck het ziekenhuis kan verlaten, aldus is woensdag in hot Middlosox- ziekenhuis te Londen vernomen. Daarna vervolgde men de tocht naar Philipsburg, waar zich rond het stadhuis jeugdorganisaties en de har monie hadden opgesteld voor een aubade, die de prinsessen vanaf het balkon in ontvangst namen. Vervolgens gingen zij te voet naar het gezaghebbershuis, waar verklede jongelui, begeleid door een steelband, een dans uitvoerden. Na een korte rondrit door Philipsburg begaven de prinsessen zich vcor de lunch naar het Little Bay-hotel. De Paus over de Europese eenheid VATICAANSTAD, 18-7. Paus Jo- annes heeft in een woensdag gepu bliceerde brief gezegd, dat de Rooms katholieken bij het streven naar Europese eenheid in de voorste ge lederen moeten staan. De brief was gericht aan de Franse hoogleraar Alain Barrere, die voorzitter is van de dinsdag begonnen „sociale weken" te Straatsburg. Afzondering en bekrompen natio nalisme moeten volgens de brief worden overwonnen. Duits toerist verongelukt PURMEREND, 18-7. Woensdag middag vond op de voorrangsweg Edam-Monnikendam een ongeluk plaats dat aan de 48-jarige Duitser P. Blasius uit Neuss am Rhein het leven kosttte. De heer en mevrouw Blasius waren de gaster, van de heer Bakker uit Bloemendaal. Met een vriend van de heer Bakker, de heer Uitendaal, werd met diens auto een tocht naar Marken-Volendam ge maakt. Op de gevaarlijke kruising van deze voorrangsweg trok de heer Uitendaal plotseling met zijn wagen de voorrangsweg op terwijl van links een truck met oplegger, zwaar beladen, naderde. Een botsing was niet meer te vermijden. De heer Bla sius, die achter in de auto naast zijn echtgenote zat, werd uit de wagen geslingerd, kwam onder het wiel van de oplegger er. was op slag dood. De bestuurder van de auto liep vrij ernstige verwondingen op en werd naar eenziekenhuis in Purmerend vervoerd, terwijl de heer Bakker slechts licht gewond werd. Mevrouw Blasius kreeg een shock. Mening Eerste Kamer: Schadeloosstelling Tweede-Kamerleden aan lage kant In Kornelis Kondre ontvingen de prinsessen een ongekend aantal geschen ken, hoofdzakelijk bestaande uit Indiaanse gebruiksvoorwerpen. Na gerucht verdwenen vierhonderd rozenstruiken Dit nummer bestaat uit 10 pagina's uit Amsterdam's plantsoen Van een goed vakantieganger merkt men niet dat hij er is en ziet men niet dat hij er was. AMSTERDAM, 18-7. Uit het Ori- onplantsoen in Amsterdam-noord blijken ongeveer 400 rozenstruiken te zyn verdwenen, na een gerucht dat het plantsoen door de dienst der publieke werken zou worden afge graven. Een groot aantal bewoners van de buurt maakte zich binnen enkele minuten meester van alle 400 vrij kostbare Sangerhauser-struiken die in volle bloei stonden. De meeste struiken prijken nu in de tuintjes van de bewoners van Amsterdam- noord. Stafchefs vormen militaire regering stelling van de leden der Tweede Kamer niet meer in een goede ver houding staat tot de inspanning en de tijd, welke een juiste vervulling van de uit het lidmaatschap voort vloeiende taak vordert, noch tot de verantwoordelijkheid, aan de func tie verbonden en achtte het een landsbelang, dat de schadeloosstel ling zodanig is, dat geen financiële bezwaren de aanvaarding van dat lidmaatschap in de weg behoeven te staan. De Westduitse autoriteiten heb ben een „zeer gevaarlijke" neo-na- zistische jeugdorganisatie van negen honderd zwarthemden ontbonden, welke op rassenbasis het „grootduit- se rijk" wilde herstellen. Jongelui met geld verdwenen HAARLEM, 18-7. De Haarlemse politie is in samenwerking met col lega's niet alleen, in Nederland, maar ook in Duitsland, op zoek naar het 21-jarige meisje A. A. uit Beverwijk en haar vriend, de 19-jarige banket bakker D. de M.. eveneens uit Be verwijk, die er met een bedrag van 2300 gulden vandoor zijn gegaan. Men vermoedt dat zij op reis zijn in Duitsland. Het meisje werkte bij haar zwa ger, die een groentezaak in Haarlem drijft maar ook fruit vent op het Zandvoortse strand. Dinsdag was hij naar het strand gegaan. Tevoren had hij het meisje 2300 gulden in be waring gegeven. Later verscheen dc banketbakker per auto. waarna bei den met het geld zijn vertrokken. LIMA, 18-7. De Peruviaanse staf chefs hebben woensdag een militaire regering gevormd, nadat president Manuel Prado Y Ugaryeche was af gezet zonder dat een schot was ge lost. Legereenheden omsingelden de regeringsgebouwen en bezetten het regeringsradiostation en het hoofd kwartier van de „Apra", de revolu tionaire party voor Amerikaans bondgenootschap. De 73-jarige president Prado werd vroeg in de morgen uit zijn paleis gehaald en vermoedelijk naar de vlootbasis Port Callao overgebracht. De president had geweigerd de pre sidentsverkiezingen ongeldig te ver klaren. wat de legerleiding had ge- eist. Bij de verkiezingen had geen der drie kandidaten de nodige één derde van het aantal stemmen be haald In een communiqué werd meege deeld dat er een militaire regering is gevormd bestaande uit de generaals Godoy, Lindley, Torres en Vargas Prada. Woensdagmiddag heeft de nieuwe regering de eed afgelegd. Het huidige kabinet had maandag zijn ontslag ingediend, dat echter door president Prado niet werd aan vaard. In een poging de crisis op te lossen had Prado dinsdagavond het Congres voor een bijeenkomst op 28 juli opgeroepen. Het congres heeft de macht een president te kiezen, wan neer verkiezingen geen resultaat op leveren. De Junta heeft in communiqué's aangekondigd alle internationale verdragen en overeenkomsten te zul len eerbiedigen en met de andere Amerikaanse landen democratisch te zullen samenwerken. De afdeling beplantingen van pu blieke werken had echter niet in het minst 'het plan de rozen te vernie tigen. Na de bloeiperiode zouden de struiken, waarvan alleen de inkoop prijs al f 1,25 is, in september wor den gerooid en elders in de stad ge plant worden, in verband met de uit te voeren werkzaamheden in .Noord' Zowel bij de politie als bij „beplan tingen" is men van mening dat er hier geen sprake is van bewuste diefstal of vernieling, maar van een noodlottig gerucht. Enkele maanden geleden had een soortgelijk gerucht tot gevolg dat een veld narcissen op het Museum plein in Amsterdam binnen een oog wenk werd kaal geplukt. Ditmaal acht de directie van de afdeling be plantingen de zaak ernstiger, omdat de hele struiken zijn meegenomen en niet alleen de bloemen. De direc tie stelt zich op het standpunt dat de struiken in ieder geval betaald moeten worden. Bijna alle „verdwenen" struiken, die voor deskundigen gemakkelijk zijn te herkennen, zijn door functio narissen van de dienst weer terug gevonden in 18 tuintjes in Amster dam-Noord. De politie zal de zaak verder afhandelen met de rozen tuineigenaars, die zich waarschijn lijk nog van geen kwaad bewust zijn. ELST. Bij het kersen plukken in een boomgaard in Eist (Gelderland) is de 74-jarige J. G. H. van een lad der gevallen. De man is aan de op gelopen verwondingen bezweken. Landing met prauwen op eiland Waigeo (Van een speciale A.N.P.- verslaggever). HOLLANDIA, 18-7. In het begin van deze week is een onbekend aan tal infiltranten aan land gezet op het eiland Waigeo, van de Radja- Ampat-groep, een eilandengroep na bij het uiterste westen van Nieuw- Guinea en grenzend aan Indonesisch grondgebied. In een officieel communiqué dat woensdag te Hollandia is uitgegeven wordt medegedeeld, dat dc infiltran ten werden vervoerd „in enkele prauwen, voorzien van een buiten boordmotor". Over het aantal Indo nesiërs, die gekleed zouden zijn in groene uniformen en over wapens beschikken, werden in het commu niqué geen mededelingen verstrekt: dc schattingen lopen uiteen van 20 tot 60. Hun aanwezigheid werd gemeld door de plaatselijke bevolking, na dat reeds langs de militaire verbin dingen een alarmsignaal was gege ven. Nederlandse patrouilles hebben op hol eiland echter slechts een ver laten bivak aangetroffen, waarin wat achtergelaten munitie werd aan getroffen. Verkenningen hebben uitgewezen, dat de infiltranten het eiland Wai geo in oostelijke richting - dus in de richting van het vasteland van Nieuw-Guinea - hebben verlaten. De landing op Waigeo geschiedde maandag op de noordkust. Te Hol landia zijn nog geen bijzonderheden bekend over verdere tegenacties. Landing tc Sausapor Woensdagavond is te Hollandia of ficieel bekend gemaakt, dat in de loop van de dag „een nog onbekend aantal Indonesische militairen" in zeil- en motorprauwen aan land zijn gegaan in de omgeving van Mega en Sausapor. Sausapor was tijdens de oorlog een Amerikaanse militaire basis. In de Indonesische radio-uit zendingen is herhaaldelijk gezegd, dat deze plaats door Indonesische parachutisten was bezet. Sausapor ligt ruim 100 kilometer ten oosten van Sorong, aan dc noordkust van Vogelkop. Volgens het officiële communiqué bevinden zich bij deze groep „waar schijnlijk" de Indonesische infiltran ten, die maandag reeds werden ge signaleerd op het eiland Waigeo in de Radja-Ampat-groep. Dit zou be tekenen dat deze prauwen er in zijn geslaagd door de Nederlandse de fensie heen te glippen en enige hon derden kilometers over zee af te leggen zonder te zijn opgemerkt. De bevolking ih de streek tussen Mega en Sausapor wordt geacht, fel anti-Indonesisch te zijn. Direcht ach ter het strand waar de nieuwe lan ding geschiedde, begint een berg achtig en veelal onherbergzaam ter rein. Ook woensdagavond ontbraken de nog officiële gegevens over het aan tal gelande infiltranten. Het zou ech ter twee motorprauwen en een zeil- prauw betreffen en volgens schat tingen zouden 60 man aan land zijn gegaan. In liet communiqué wordt nog me degedeeld, dat Nederlandse verster kingen zyn gestuurd om de Indone sische infiltranten op te sporen. De ze tegenactie wordt uitgevoerd door een amfibische eenheid mariniers. Zuidwestelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui; overwegend matige zuidwestelijke wind; ongeveer de zelfde temperaturen. 20 juli: Zon op 4.43, onder 20.49. Maan op 22.41, onder 8.17. Laatste kwartier: 24 juli te 5.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 20 juli 5.25 v.m. 17.28 n.m. BROUWERSHAVEN 20 juli 4.42 v.m. 17.12 n.m. Springtij: 19 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een aktieve oceaandepressie is naar 'het zeegebied ten westen van Schotland getrokken. Het er bij behorende frontensysteem bewoog tegelijkertijd in een snel tempo naar Engeland. Een hogedrukgebied, dat in ons land voor een tijdelijke weers- vei"betering heeft gezorgd, kon zich daardoor niet lang in onze omgeving handhaven en trok naar centraal- Europa. Een bij het genoemde fron tensysteem behorend regengebied bracht in Ierland en Engeland vrij veel regen. Bij de nadering van Ne derland nam het vanochtend even wel in betekenis af. Midden op de oceaan bevindt zich een volgende depressie, die vermoedelijk naar Ier land zal trekken. In verband hiermee is er geen standvastig weer te verwachten. De wind blijft zuidelijk. Daarmee wordt lucht aangevoerd met temperaturen iets beneden normaal. Wordt de sigaar duurder? 's-HERTOGENBOSCH, 18-7. Naar aanleiding van de prijsstijging der sigarentabak de laatste tijd met niet minder dan 30 a 40 procent hebben dc werkgeversverenigingen in de Nederlandse sigarenindustrie, naai zij bekend maken, zich woensdag beraden over de gevolgen van deze stijging voor de in de nabije toe komst te volgen prijspolitiek. Met de grootst mogelijke meerderheid werd besloten om, gezien het belang van handhaving van de kwaliteit van de artikelen van deze bedrijfstak, op korte termijn contact op te nemen met het ministerie van economische zaken, teneinde per 1 oklober tot een „passende" prijsverhoging over te gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1