DE ZIERIKZEESCHE COURANT Toch delegatie Nieuw-Guinea-raad naar Indonesië Rusland bereid tot bepaalde concessies Het ontdekken van kernproeven Nieuwe Russische nota over „provocaties" in West-Berlijn Super-sneltreinen Kamerleden nemen het op voor gepensioneerd overheidspersoneel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 JULI 1962 118e jaargang No. 19209 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,5S, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Nieuwe oogst van titels voor A.V. Delta-Sport Motie aangenomen met 14 tegen 11 stemmen bezoek van de prinsessen Irene en Margriet aan Suriname uit nummer bestaat uit 6 pagina's (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) HOLLANDIA, 16-7. De Nieuw-Guinea-raad heeft maandagavond met veertien tegen elf stemmen alsnog besloten tot het zenden van een delegatie naar Indonesië „om het standpunt van het Papoeavolk aan de Indonesische regering uiteen te zetten". Dit besluit is vervat in een nieuwe motie van de Papoea-bestuursambte naar N. Tanggahma uit Fak-Fak, waarin bü de Nederlandse regering er op wordt aangedrongen, aan de Indonesische regering voor te stellen, toe te staan dat een delegatie van West-Papoea uit de Nieuw-Guinea-raad binnen kort Indonesië zal bezoeken en het zenden van Indonesische troepen naar West-Papoea stop te zetten. Een motie van hetzelfde raadslid voor het zenden van een delegatie naar Indonesië werd vorige week vrijdag verworpen. Bij de debatten over de nieuwe motie verweet Tanggahma de Ne derlandse leden van de raad - vier van de zes hadden tegen zijn eerste motie gestemd - dat zij de Troon- rede van het vorig jaar zijn vergeten, waarin voor de Papoea's mogelijk heden werden geopend, zich vrij te oriënteren. „Zij moeten zich realise ren dat zij niet als Nederlanders maar als vertegenwoordigers van de bevolking optreden", zo zei Tang- gahma over de Nederlandse leden. Over het zenden van een delegatie naar Indonesië zelf betoogde hij, dat tot dusver alle inlichtingen over Nieuw-Guinea die in Indonesië wor den ontvangen, uit Nedez'land afkom stig zijn. „Het is voor de Indonesiërs moeilijk daaraan geloof te hechten", zo zei hij. Over de taak van de delegatie zei Tanggahma dat Indonesië ervan overtuigd dient te worden dat de Papoea's „noch Nederlands noch In donesisch willen worden, doch op eigen benen willen staan". „Het kan zijn dat Nederland als klein land de eigen weg van de Papoea's in de weg staat. Daarom moeten wij zelf in Dja karta gaan vertellen wat wij willen, ook al zou dat geen enkel resultaat opleveren. Wij moeten zelf een aan deel nemen. Het is niet waar dat wij gedwongen zijn een eventuele over eenkomst van een Nederlands-Indo nesisch overleg te aanvaarden". „Schone vrouw" De nieuwe motie werd heftig be streden door de heer M. Kaisiepo, die het doel daarvan vergeleek met „het slapen met een schone vrouw, met de belofte haar niet lastig te vallen". Hij waarschuwde ernstig tegen „de sluwe Indonesische presi dent" en verdedigde de mening dat de resultaten van het geheime over leg tussen Nederland en Indonesië moeten worden afgewacht. „Wij heb ben twaalf jaar gewacht, twaalf da gen kunnen daar wel bij". Hij waar schuwde verder nog tegen „teveel moed die in sommige gevallen tot niets kan leiden". „Wij moeten geen beslissing nemen waarmee wij ons zelf een strop om de hals leggen", zei hij. Het Nederlandse raadslid, mr. J. O. de Rijke, die tegen de eerste mo tie van Tanggahma had gestemd, deelde mee, „na langdurige aarzeling en met enige schroom" thans beslo ten te hebben zijn stem uit te bren gen voor het zenden van een dele gatie naar Indonesië. Hij merkte op dat men de vraag kan stellen of de nadelen .van zo'n stap niét,zwaarder, wegen dan de voordelen,doch dat de ontleding daarvan thans niet op portuun is, aangezien er „geloof be staat bij een aantal Papoea's in een ontmoeting met Indpnesiërs". De Nederlandse raadsleden die te- ONTWAPENINGSCONFERENTIE HEROPEND GENÈVE, 16-7. Maandag zün de ontwapeningsbesprekingen in Genè- ve hervat. De Sowjctrussische afge vaardigde Zorin zei dat de Sowjet- Unie bereid is zich te bewegen in de richting van de Amerikaanse voor stellen tot vermindering van de con ventionele bewapening en het ver minderen van het oorlogsgevaar. De Sowjet-Unie is ook bereid snelle en betrouwbare verbindingen tussen de regeringshoofden en de secretaris generaal van de V.N. te leggen en het uitwisselen van militaire missies met de V.S. toe te staan. De Amerikaanse afgevaardigde A. Dean had voordat Zorin sprak aan Rusland verzocht om enig „dringend noodzakelijk realisme te tonen waar mee het al veel eerder 'had moeten komen". Zorin zei dat de Sowjet-Unie „de positie van de westelijke mogend heden op een aantal belangrijke vraagstukken ten 'halve tegemoet zou komen" en voegde een nieuw artikel aan het Sowjetrussische ontwerpver drag toe. Hierin wordt voorgesteld vanaf het eerste begin van het eer ste stadium gezamenlijke troepen bewegingen en manoeuvres van twee of meer staten te verbieden. De ver dragspartners moeten vooraf mede deling doen van grote militaire be wegingen en oefeningen van hun na tionale legers op nationaal grondge bied. Tussen de verdragspartners moeten militaire missies worden uit gewisseld en tussen regeringshoofden en met de secretaris-generaal van de V.N. moeten snelle en betrouw bare verbindingen worden gelegd. Deze maatregelen blijven van kracht na het eerste stadium totdat algehele en algemene ontwapening wordt uit gevoerd, aldus het artikel. Op een persconferentie zei Zorin later dat de enige basis waarop de Sowjet-Unie bereid is een kernstop- overeenkomst te sluiten het compro misplan van de acht neutrale landen is. Op de vraag of de Sowjet-Unie de inspectie ter plaatse zal toestaan wanneer het Westen wil afzien van de eis tot het instellen van interna tionale controleposten in de Sowjet- Unie, zei Zorin dat Rusland door het aannemen van 'het neutralistisöhe plan al een compromis gedaan heeft. In dit plan wordt voorzien in inter nationale inspectie op uitnodiging van het land waarin een verdacht voorval is gebeurd. Op de berg Aquilone di Perticara in de Italiaanse provincie Pesaro is eep Romaanse kerk uit het jaar duizend ontdekt. De basis is nog bij na geheel intact. Soebandrio naar Washington DJAKARTA, 17-7. President Soc- karno heeft dinsdag medegedeeld, dat h(j morgen (woensdag) zijn mi nister van Buitenlandse Zaken en waarnemend minister van Defensie, naar Washington zal zenden, voor verdere verkennende besprekingen met de Nederlandse vertegenwoor digers over de kwestie westelijk Nicuw-Gulnca. Do president zei dit voor zijn ver trek naar Soerabaja, waar hij een toespraak zal houden voor cadetten van het marine-instituut. Huwelijksplechtigheid met hindernissen Vrijdag jl. was er te Brou wershaven een huwelijks plechtigheid, welke niet hele maal zonder hindernissen ver liep. De bruidegom, die naar zijn aanstaande bruid in een naburig plaatsje moest begaf zich in de chambre séparé om zijn bruidspak aan te trekken. Vol goede moed nam hij het pak van het knaapje" om tot de ontdekking te komen dat zijn broek veel te klein was. De pijpen hingen op een der gelijke hoogte, alsof het leek dat hij „naar Zandvoort" moest. Stomverbaasd en ge heel onthutst werd moeder er bij geroepen, die er ook niets van begreep. Bij de bestelling had het pak als gegoten geze ten. Trek het jasje eens aan adviseerde mama, maar ook hier was het mis. De mouwen kwamen bijna niet verder dan de ellebogen. De tijd drong om te vertrekken en geheel ont daan rende de bruidegom naar de telefoon bij de naaste bu ren, welke juist in gesprek was. Er moest direct een ander pak toorden bezorgd. Terwijl deze taferelen zich afspeelden f dacht papa: ik ga me ook maar f eens aankleden. Hij kwam tot f de ontdekking, dat zijn pak veel te groot was. Gelukkig l kwam alles in het reine en l was de vergissing spoedig op- gemerkt. Daar de costuums 4 verdacht veel op elkaar gele- t ken, had zoonlief papa's pak i trachten aan te sjorren. 4 gen het zenden van een delegatie ge kant bleven waren pater L. J. van de Berg en H. F. W. Gosewisch. De eerstgenoemde vroeg zich onder meer af, of Djakarta wel de juiste plaats is voor een ontmoeting tussen Pa poea's en Indonesiërs, terwijl hij het geven van een duidelijke opdracht aan de delegatie als een eerste ver eiste noemde. Voordat de raad de nieuwe motie aanvaardde, herhaalde de regerings gemachtigde, de heer Veldkamp, de principiële bereidheid tot medewer king aan de uitvoering van de motie. Hij voegde er echter aan toe, dat het aan de raad zelf is om de voorwaar den te bepalen waaronder de dele gatie naar Djakarta moet worden af gevaardigd, „vvaarbjj de regering er volledig begrip vcor zou hebben dat een dergelijke delegatie niet onder alle omstandigheden zou worden af gevaardigd". Ter verduidelijking voegde hij hieraan toe, dat bijvoor beeld een voorwaarde zou kunnen zijn dat Indonesië inderdaad, zoals in de motie trouwens gesteld wordt, de vijandelijkheden vooraf dient te staken. Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 16-7. Van de zijde van het bestuur van de stich ting Nationaal Thuisfront verneemt het A.N.P. dat actiecomité's in ste den en dorpen, uit het bedrijfsleven en verenigingen, en dat ook particu lieren veel en met enthousiasme willen doen om de militairen in Nieuw Guinea die ontspanning te 'bezorgen waaraan zo grote behoefte bestaat. Overal dringt volgens het N.T.F. het begrip door dat het hier een nationale manifestatie betreft, waaruit volgt dat alle militairen in Nieuw Guinea gelijk dienen te woiv den behandeld. Dat is ook een van de redenen waarom het Nationaal Thuisfront er op aandringt geen goederen in te zamelen maar giften te storten op gironummer 321. Het Nationale Thuisfront traöht met een maximum aan efficiëncy de gelden om te zetten in goederen, waarvan men weet dat er dringend behoefte aan is en deze op verantwoorde wij ze te verdelen onder de militairen. Vliegtuig neergestort in Zuid-Vietnam Drie en twintig doden SAIGON, 16-7. Kort na de start van het vliegveld Kontum, dat rond 430 kilometer ten noordoosten van Saigon ligt, is maandag een vlieg tuig van de Zuidvietnamese lucht macht neergestort. Van de 27 inzit tenden, onder wie een officier van de Amerikaanse luchtmacht, zouden er 23 om het leven zijn gekomen. Bij de start voor de vlucht naar Saigon vloog een der motoren in brand. De piloot trachtte het toestel weer aan de grond te zetten. Dit mislukte en het toestel stortte neer. WASHINGTON, 16-7. De resulta ten die door de operatie „Vela" zijn verkregen bewijzen niet dat het mo gelijk is afstand te doen van con troleposten en van een sj'steem van inspectie ter plaatse, om de juiste aard van verdachte verschijnselen vast te stellen, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken maan dag gezegd. „Het vraagstuk van het stopzetten der kernproeven berust nog steeds op het sluiten van een akkoord waarbij wordt voorzien in de noodzakelijke controle-maatrege len". Grote bosbrand bij La Ciolat (Frankrijk) MARSEILLE, 16-7. In de bossen bij La Ciotat, aan de Middellandse Zee tussen Marseille en Toulon, is maandagmorgen een grote brand uit gebroken, die door een sterke wind wordt aangewakkerd. Acht brand weerkorpsen van omliggende plaat sen en 150 militairen uit Marseille bestrijden het vuur. Villa's bij Cannes aan de Rivièra werden door de brand bedreigd. Bij Theoule werden er rechtstreeks tien villa's bedreigd, waardoor bewoners en kampeerders moesten vluchten. De brandweer heeft de brand hier in bedwang. Een tweede brand is uitgebroken tussen dc dorpen Bc- doulc cn Ceyreste bij Marselles on geveer 160 kilometer ten westen van Cannes. Een oude vrouio bood prinses Margriet spontaan een fraaie hoofddoek aan en gaf daarna een handkus. LONDEN, 16-7. - De Sowjet-Unie heeft opnieuw een nota gestuurd aan de drie westelijke mogendheden over de „provocaties" in West-Berlijn, zo heeft radio-Moskou maandag omge roepen. Volgens de nota duren „de provo caties van fascistische en revanchis tische elementen uit West-Berlijn" aan de Oostduitse grens voort. Hier door wordt een toestand geschapen die „onvermijdelijk de bezorgdheid van de landen opwekt die belang stellen in het handhaven van orde e» vrede in dit gebied". De Sowjet-Unie heeft de westelij ke voorstellen tot het houden van besprekingen tussen de Engelse en Franse en Amerikaanse en de Sow jetrussische vertegenwoordigers in Berlijn om incidenten aan de muur te voorkomen, verworpen, zo is in welingelichte kringen in Londen ver- Consumentenbond betwijfelt waarde nicotine-onderzoek sigaretten DEN HAAG, 16-7. De Nederland se Consumentenbond heeft maandag b(j monde van de heer H. Buitendijk op een persconferentie verklaard de waarde van het door de bond inge stelde onderzoek over teer- en nico tinegehalte van een aantal merken sigaretten te betwijfelen. Het leek de bond juister, zo deelde de 'heer Buitendijk mede, de waarde van het onderzoek te betwijfelen dan in hoger beroep te gaan tegen het vonnis van de rechtbank in Den Haag, teneinde grondig te laten uit zoeken in hoeverre de bond voor de resultaten van dit onderzoek aan sprakelijk kan worden gesteld, wat de waarde i9 van 'het Engelse onder zoek van het Tobacco Manufacturers Standing Comittee, van wetenschap pelijk standpunt uit bezien en wel licht nog vanuit andere punten. Tijdens het kort geding, dat de importeur van Lexington, de heer Blok, tegen de bond had aangespan nen zijn de cijfers van buitenlandse laboratoria geproduceerd, waar uit blijkt dat achter de stelling van de bond „de gebruikte methode heeft geen invloed op de rangorde" een vraagteken moet worden gezet, al dus de heer Buitendijk. Deze twijfel wordt nog versterkt door het door de tegenpartij op tafel gebrachte En gelse rapport „Cirgarette smoke con densate". Hier in komt een tabel voor met resultaten van 'n op twee ërlei wijze verricht onderzoek van dezelfde monsters sigaretten, die niet allen uitlopen in absolute hoog te, maar ook in de rangorde niet on- Wees voorzichtig met een bok van voren, met een paard van achteren en met een mens aan alle kanten. nomen. Zaterdag werd aan de wes telijke mogendheden in Moskou een nota met deze inhoud overhandigd, in antwoord op een westelijke nota van 25 juni, waarin deze besprekin gen werden voorgesteld. In de Russische nota worden de door het Westen opgegeven redenen voor de spanning en het schieten aan de Berljjnse muur verworpen en het Westen wordt de schuld van de hui dige toestand gegeven. Tevens wer den de bekende Russische eisen voor het terugtrekken van de westelijke troepen uit Berlijn in de nota her haald, aldus de zegslieden. In een steenkolenmijn op Hok kaido, het noordelijkste Japanse ei land, zijn door een gasontploffing acht mijnwerkei-s om het leven ge komen en acht gewond. beduidende verschillen laten zien, aldus de verklaringen van de Con sumentenbond. Op zijn minst, aldus de bond, kan gezegd worden dat er twijfel bestaat omtrent de maatgevendheid van het voor de Consumentenbond verrichte onderzoek. Een 'hoger beroep zou on getwijfeld bij 'het publiek de indruk wekken, dat de bond nog volkomen overtuigd is van zijn gelijk, wat be treft de waarde van de door de Con sumentenbond gepubliceerde rang orde en dat zijn wij, aldus de heer Buitendijk, niet meer. Iets hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond.' Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. 18 juli. Zon op 4.40, onder 20.51. Maan op 21.35, onder 5.41. 19 juli. Zon op 4.42, onder 20.50. Maan op 22.11, onder 6.57. Volle maan: 17 juli. Hoogwaterstanden zierikzee 18 juli 3.56 v.m. 16.06 n.m. 19 juli 4.46 v.m. 16.46 n.m. brouwershaven 18 juli 3.14 v.m. 15.45 n.m. 19 juli 4.01 v.m. 16.27 n.m. Springtij: 19 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is ge leidelijk onder invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk, die langzaam over de Britse eilanden naar het oosten trekt. De rug wordt gevolgd door een oceaandepressie, die vanochtend op ongeveer 700 kilo meter ten westen van Ierland lag. Deze storing zal vermoedelijk zon der grote activiteit in de richting van het Kanaal trekken. Het is daar om onwaarschijnlijk dat ze morgen veel invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. Het ziet er naar uit dat het weer in Nederland het groot ste deel van de dag zal worden be paald door de rug van hoge lucht druk. Deze zal aanleiding geven tot een zwakke tot matige veranderlijke wind. Daarbij zullen er zonnige pe rioden voorkomen, terwijl de tem peratuur iets hoger wordt. Kinderen onder hitte bezweken MEXICO-STAD, 17-7. In de afge- lopen zeven dagen zijn bijna twintig kinderen tengevolge van een hitte golf gestorven, aldus is uit Monter rey in noord-Mexico gemeld. Volgens deze berichten worden er 1.440 kinderen medisch behandeld. Tweehonderd van hen liggen in een ziekenhuis. In de armenwijk van Monterrey, waar de watervoorzie ning onvoldoende is, zijn de meeste slachtoffer® van de hitte, die tot 40 graden Celsius is gestegen. HANNOVER, 16-7. De Westduitse spoorwegen hebben bekend gemaakt dat over een jaar of drie de eerste super-sneltrein in de bondsrepubliek zal rijden. De snelheid zal 200 km. per uur zijn. Er worden lokomotie- ven gebouwd die 6.500 p.k. sterk zijn, 108 ton wegen en 1.8 miljoen mark kosten. Het snelnet wordt voorlopig 3.500 km. lang. Het zal de volgende tra jecten omvatten: Hamburg-Keulen, Hamburg-Bazel, Fulda-Passau, het traject langs de RijnHannover- Keulen, Würzburg-Miinchen en SUittgart-Miinchen. Met de uitvoering van dit plan zijn 5 a 10 miljard mark gemoeid. DEN HAAG, 16-7. Leden van vijf kamerfracties zijn in de bres ge sprongen voor het gepensioneerde overheidspersoneel in verband met de achterstand die naar hun mening in dc pensioenen is ingetreden sedert 1957, in welk jaar de Algemene Ttoc- slagwct 1957 in werking trad. De leden van de Tweede Kamer, de heren Blom (P.v.d.A.), Ritmeester (V.V.D.), Van der Zanden (K.V.P.), Smallenbroek (A.R.P.) en Beernink (C.H.U.) hebben de minister van Bin nenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd, of dc minister niet van oor deel is dat het evenwicht tussen de salarissen en de pensioenen van het overheidspersoneel, verkregen bij de inwerkingtredipg van de Algemene Toeslagwet 1957, sindsdien ernstig is verstoord. Zij vragen de minister of hij, in verband daarmede en rekening hou dende met de omstandigheid, dat, ook al wordt de in uitzicht gestelde nieuwe Pensioenwet weldra inge diend, het nog wel enige jaren zal duren, voor deze wet in werking zal treden, bereid is een zodanige voor lopige voorziening te beovrderen, dat de achterstand der pensioenen zoveel doenlijk en zoveel mogelijk, door ver hoging van de in de Algemene Toe slagwet 1957 genoemde percentages, wordt opgeheven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1