DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeventien-Iandenconferentie over ontwapening te Genève opnieuw begonnen Actie tegen para's in aflopend stadium Spaanse regeringsverklaring Verklaring van Kennedy „Nederlandse wrede strafexpedities branden dorpen plat" Prinsessen Irene en Margriet in Paramaribo gehuldigd Voorlopige uitkomsten landbouwtelling mei 1962 WAT lïGT Dt BILT Felle onweersbui boven Rotterdam Nederlandse jeugd bracht een bedrag bijeen van ruim twee miljoen gulden zierikzeesche kp nieuwsbode! MAANDAG 16 JULI 1962 118e jaargang No. 19208 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTtE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: P'ijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1per stuk. m au nummer, „J umelage" in brandweersfeer te Zierikzee ZEILFEEST TE ZIERIKZEE Dit nummer bestaat uit 6 pagina's GENÈVE, 15-7. De zeventien-lan- denconferentie tc Genève over ont wapening heeft heden-maandagmor gen haar werkzaamheden hervat on der voorzitterschap van de Indiër Lall. De belangrijkste delegatieleiders, zoals de Amerikaan Dean, de Rus Zcrin en de Brit Godber, begonnen maandagochtend op de 57ste voltal lige bijeenkomst van de conferentie met een verklaring, waarin zij uit drukking gaven aan de hoop dat het tweede deel van de conferentie vruchtbaarder zal zijn dan het eerste. Er zijn echter geen tekenen die erop wijz.en dat de hinderpalen die de conferentie tot dusver in de weg stonden, thans verdwenen zijn, daar zij in verband staan met het even wicht van het westelijke en commu nistische blok. De resutlaten van het Amerikaans- Britse overleg over het ontdekken van proeven met kernwapens kun nen er misschien toe leiden dat de ontwapeningsconferentie thans vor deringen maakt. Godber zei zondag bij aankomst te Genève tot journa listen, dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen hoe de weerslag er van op de conferentie zal zijn. Dean had zaterdag al gezegd dat het Westen misschien in staat zal zijn eis dat er waarnemingsposten in de Sowjet-Unie komen, te laten val len. Westelijke autoriteiten zijn van mening dat al zou het Westen niet langer aan deze eis vasthouden, het er op blijft staan dat er in een doel matige internationale controle ter plaatse wordt voorzien. Godber Commandant Reeser: HOLLANDIA, 14-7. Dc common- clant van cle strijdkrachten inNieuw- Guinca, schout - bjj - nacht Reeser, heeft zaterdag verklaard dat de ac tie tegen de Indonesische parachu tisten „ontegenzeggelijk in een aflo pend stadium is gekomen". Op zijn wekelijkse persconferentie in Hol- landia gaf hij uiting aan zijn voldoe ning dat „grote aantallen parachu tisten zijn begonnen zich over te ge ven". Hij noemde dit het resultaat „van zelfbeheersing van onze kant". Deze hield in. nodeloze verliezen aan Nederlandse zijde te voorkomen en de infiltranten in beweging te houden en geen rust te gunnen. „Het opjagen en uithongeren van de pa rachutisten, die bovendien geen steun van de bevolking hebben gekregen, begint nu vruchten af te werpen"-, aldus de heer Reeser. Hij sprak zijn grote tevredenheid uit over de tegen de para's gevoerde acties en zei, dat van de ongeveer duizend sinds december van het vo rig jaar in Nieuw-Guinea over zee of door de lucht gelande infiltranten, „nog een bijzonder klein aantal is overgebleven". Hij voegde hieraan toe „uiteraard niet te kunnen voor spellen wat er nog gaat gebeuren". Tenslotte ligt het initiatief niet aan onze kant, zo zei hij. Actie Kaimana afgelopen Op de persconferentie werd voorts meegedeeld, dat de actie bij Kai mana na de overgave van 52 para chutisten vorige week, wier voorra den tevoren voor het grootste deel in Nederlandse handen waren gevallen, vrijwel afgelopen is. Onder de ge vangenen bevindt zich echter niet de luitenant Hiro Sisnoto, die zich de bijnaam van „fanatieke luitenant" verwierf, door het neerschieten van eigen mensen die zich wilden over geven. Zijn naam kwam ook in het nieuws door zijn dagboek, dat bij een overval van een Nederlandse pa trouille op een van zijn bivaks werd buitgemaakt en waarin hij zijn ont goocheling uitsprak over het uitblij ven van versterkingen uit Indonesië en de vijandige houding van de Pa poea's. Kaimana is na Teminaboean het tweede infiltratiegebied waar vol gens de officiële gegevens de para chutisten zo goed als uitgeschakeld zijn. Schout-bij-nacht Reeser bevestigde op zijn persconferentie nog, dat op een aantal plaatsen eenheden mari niers zijn vervangen door die van de landmacht, cm hen vrij te maken voor hun amfibische taak en de vor ming van een mobiele reserve. Val van 30 meter overleefd BOLSV/ ARD, 13-7. De dertien jarige Gerrit van der Meulen, die op 2 juni na het nationaal orgelconcours in de Martini kerk te Bolsward, toen hij de koster had geholpen de stoe len te ruimen, de toren be klom en hierbij zo ongelukkig kwam te vallen dat hij van een dertig meter hoogte uit een van de galmgaten naar beneden tuimelde, heeft deze val overleefd. Gerrit, die in het weeshuis te Bolsward woont, heeft tijdens zijn ruim vijf weken durend verblijf in het ziekenhuis veel medeleven ondervonden. Hij is thans zo ver hersteld dat hij dezer da gen het ziekenhuis mocht ver- laten en weer halve dagen naar school mag gaan. Arrestaties van Westberlijners WASHINGTON, 13-7. Het bestuur van west-Berlijn heeft onlangs de aandacht gevestigd op een vermeer dering van arrestaties van Westber lijners op de autoweg tussen Berlijn en west-Duitsland door Oostduitse politie, zo heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, vrijdag op een persconferentie ge zegd. „De vrije toegang tot west- Berlijn is een westelijk levensbe lang, dat erkend en gewaarborgd moet worden in een eventuele toe komstige overeenkomst over Ber lijn". zo zei hij. De Verenigde Sta ten plegen met Engeland en Frank rijk overleg over deze kwestie. noemde dit zondag „een grondbe ginsel". De Sowjet-Unie heeft zich tot "dus ver steeds tegen de inrichting van internationale waarnemingsposten in de Sowjet-Unie en een verplichte controle ter plaatse verzet. MADRID, 14-7. De nieuwe Spaan se regering heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag, toen zij voor het eerst onder voorzitterschap van president Franco bijeen was ge weest, haar regeringsprogram be kend gemaakt, waarin wordt gezegd dat Spanje te allen tijde bereid is actiever deel te nemen aan de ont wikkeling. van de economische sa menwerking en de politieke samen hang in Europa. De regering is van plan de binnen landse economische ontwikkeling te bevorderen en in het bijzonder aan dacht te besteden aan de uitvoer, de industrialisering, de verbetering en de samenbundeling van het vervoer en de waterpolitiek. Zij zal voorts veel aandacht be steden aan het sociale welzijn waar bij zij „de richtlijnen van. de sociale leer van de kerk" volgt zoals die zijn neergelegd in de encycliek „Ma ter et Magistra". De invoering van structurele ver anderingen in de landbouw zal wor den versneld. De strijdkrachten zullen verder worden gemoderniseerd in verband met „de samenwerking van Spanje bij de verdediging van de vrije we reld en de handhaving van de vrede". WASHINGTON, 14-7. - President Kennedy heeft zaterdag verklaard te hopen, dat Rusland in opbouwende geest zal reageren op de ontwape ningsvoorstellen, die de V.S. hebben gedaan en dat het met de V.S. en andere landen zal somenwerken bij het zoeken naar wegen om een einde te maken aan de bewapeningswed loop. Kennedy zegt in zijn verklaring, dat de ontwapeningsconferentie, die vandaag (maandag) in Genève her vat zal worden, „van buitengewone betekenis voor de mensheid is". De moeilijkheden, ontstaan door het verzet van de Russen tegen de mini male inspectie, die nodig is voor doeltreffende ontwapeningsmaatre gelen, mochten echter niet onder schat worden. Soldaat gedood door kogel uit eigeu geweer DEN HAAG, 13-7. De dienstplich- tig soldaat J. B., die op Nederlands Nieuw-Guinea zo ernstig werd ge wond, dat hij kort nadien is overle den, blijkt, zo deelt de legervoor- lichtingsdienst mee, te zijn getroffen door een kogel uit zijn eigen ge weer. Tot schoonheidskoningin van de V.S. is gekozen de 19-jarige miss Ha waï, Macel Leilani Wilson. Zij heeft Hawaïs, Portugees, Chinees en En gels „bloed". Nieuw-Guinea door een Russische bril Een donkerharige Parisienne in een door dc Franse modekoning Griffe ontworpen zomerjurk uit een Ne derlandse okerkleurigc katoenen slof MOSKOU, 14-7. - Het Russische blad van de strijdkrachten „Kras- naja Zwezda" (Rode Ster) heeft in een commentaar op de kwestie Ne derlands Nieuw-Guinea geschreven: „De omstandigheden in dc guerilla- oorlog, die in Nieuw-Guinea is ont staan zijn zodanig, dat de relatief kleine Nederlandse strijdmacht als sneeuw voor dc zon zal verdwijnen". „Het vuur van de vrijheidsstrijd heeft Nieuw-Guinea roodgloeiend gemaakt, de kolonialisten zullen niet langer in staat zijn dit van oor sprong Indonesische land te behou den. evenmin als iemand in staat is een stuk roodgloeiend metaal in zijn handen te houden". Het dagblad, dat door het Russi sche persagentschap Tasg wordt ge citeerd, vervolgt: „Duizenden Neder landse soldaten, verscheidene oor logsschepen en een groot aantal vliegtuigen hebben zich in de strijd tegen dc vrijheidsstrijders op weste- - Met Zierikzee als traditioneel geworden centrum, zal de Kon. Roei en Zeilvereniging „De Maas" te Rotterdam, weer de jaarlijkse wed strijden houden in het komende weekeinde. Zonder twijfel zal dan - als vanouds - de haven weer gevuld zijn met zeilscheepjes, het geen, zoals zich van voorheen laat herinneren, een fleurig en sportief gezicht oplevert. PARAMARIBO, 15-7. Zondagmid dag heeft de bevolking in Parama ribo de prinsessen Irene en Margriet gehuldigd. Gedurende een half uur trokken de Surinaamse afstammelin gen van de diverse immigrantengroe pen zingend, juichend, wuivend en dansend langs de beide prinsessen. Voorop gingen de Indianen, vervol gens de verschillende Bosneger- en Creoolse groepen de Chinezen, Liba- nezen en de Indonesiche bevolkings groepen. De stoet werd besloten door een eenzame dansende oude Creoolse vrouw, die de prinsessen een schaal met Surinaams fruit aanbood. De deelnemers aan deze grootse bevolkingshuldiging stelden zich ver volgens op voor het gouvernements paleis, waarna de beide prinsessen nu langs hen heenliepen en de fraaie traditionele, vaak historische kleder- drachten van nabij konden bewonde ren. Bij de groep van Kottomissies kregen de vorstelijke personen ieder een prachtige hoofddoek aangeboden welke zij omsloegen. Na de rondgang liepen zij terug langs de verschil lende groeperingen, ditmaal om prin ses Irene de gelegenheid te geven filmopnamen te maken. Later verschenen de prinsessen op het balkon van het paleis en konden een grote ovatie in ontvangst nemen van de verzamelde menigte, die bij zonder uitbundig hulde bracht aan de vertegenwoordigsters van het Oranjehuis. In de avonduren woonden de beide prinsessen een kerkdienst bij in de „Grote stadskerk" der Evange lische Broedergemeente, waar voor ganger was de donkerkleurige Cre oolse predikant Polanen. Het programma van zondag werd besloten met een taptoe, uitgevoerd door de troepenmacht in Suriname en het korps der gewapende politie Nederlandse militairen in La Courtine LA COURTINE, 14-7. Zaterdag zijn 3500 militairen, behorend tot de 51e gevechtsgroep van de vijfde di visie, in het Franse oefenterrein in La Courtine aangekomen. In de middag hebben de Neder landse militairen met hun Franse collega's deelgenomen aan een plech tigheid voor het monument der ge vallenen in La Courtine, die ter ge legenheid van „Quatorze Juillet" ge houden werd. Rundveestapel verder uitgebreid lijk Nieuw-Guinea geworpen". „Dé wreed optredende strafexpedities branden dorpen plat, brengen de 'be volking onder in concentratiekam pen en maken mensen dood". „Dit alles wordt gedaan achter een rook gordijn van gepraat over een Neder lands streven naar vrede en onder handelingen met Indonesië". Aldus de vuiligheid van „Krasnaja Zwez da". Oudheidkundigen 'hebben bij een militair vliegveld te Practica di Mare (Italië), ongeveer 24 km. ten zuiden van Rome, de overblijfselen gevon den van een rijk ingerichte Romein se villa, die 1600 jaar oud moet zijn. Twee rijk bewerkte kapitelen cn een kamer mei een zwart-witte vlier versierd mot dierfiguren, zijn reeds blootgelegd. DEN HAAG, 13-7. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft en kele voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1962 gepubli ceerd die betrekking hebben op de veestapel in ons land. Uit die publi- katie blijkt dat de rundveestapel evenals vorig jaar verder is uitge breid. Vorig jaar werden er in mei 3.623.000 dieren geteld; dit jaar was het aantal gestegen tot 3.814.000 stuks, hetgeen een toeneming bete kent met ruim 5 procent. De uitbreiding was het grootst in de Noord-Oost-Polder (10,5 procent) en vervolgens in de provincies Noord-Brabant (8,2 procent), Lim burg (7,2 procent) en Drente (7 pro cent). Een sterke stijging viel waar te nemen bij de rubriek mest- en wei- devee. De landelijke cijfers tonen een stijging aan met 25 procent. Per provincie liep de ontwikkeling van het aantaj stuks mest- en weidevee sterk uiteen. Friesland gaf een stij ging te zien mét 67,1 procent; Noord Holland een teruggang met 8,8 pro cent. Het aantal melk- en kalfkoeien steeg van 1.676.000 in mei 1961 tot 1.750.000 in mei 1962, een toeneming met 4,4 procent. Dc varkensstapel In vergelijking met mei 1961 ver- loonde de varkensstapel een achter uitgang met 62.000 stuks 2,2 pro cent). Deze lichte daling van het aantal varkens was het netto resul taat van een stijging van de var kensstapel in Groningen, Friesland, Drente, Overijssel en Zeeland en een daling in de overige provincies. Het grootst was deze daling in Noord- Brabant 55.100 stuks) en daarna in Gelderland 28.400 stuks) en Limburg 12.300 stuks). Brutale mensen hebben de halve wereld en bederven deze. Bij de indeling van de varkens stapel in rubrieken blijkt een da ling van „biggen" tot 25 kg. 6,1 procent) en „mestvarkens" 4,1 procent). Het aantal fokzugen daarentegen vertoonde een stijging (57.900 stuks of 13,3 procent). De paardenstapel daalde van mei 1961 tot mei 1962 met 5,5 procent (van 171.400 tot 162.000 dieren). Deze teruggang met 9.400 dieren is klei ner dan het vorig jaar, toen de paar denstapel afnam met 16.100 stuks 8,6 procent). Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: In het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer; zwakke tot matige noordelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 17 juli. Zon op 4.39, onder 20.52. Maan op 20.52, onder 4.32. Volle maan: 17 juli. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 17 juli 3.09 v.m. 15.20 n.m. BROUWERSHAVEN 17 juli 2.29 v.m. 14.55 n.m. Springtij: 19 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die zaterdag bij de zuidkust van Ierland lag, is tijdens het weekeinde langzaam op vullend over Nederland naar Duits land getrokken. Dit heeft in een groot deel van het land aanleiding gegeven tot aanzienlijke regenval. De neerslag had een sterk buiïg ka rakter, plaatselijk kwam zwaar on weer voor. De neerslaghoeveelheden lopen dan ook sterk uiteen, In Woensdrecht werd tot vanochtend 62 mm afgetapt, in Eindhoven 34, in Ypenburg 31 en op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam 23 mm. Dicht ten zuiden van Rotterdam viel echter meer dan 50 mm. In de noor delijke provincies en ook in Zeeland bleef het bijna overal gedurende het gehele weekeinde droog. Ten westen van de Britse eilanden komt nu een rug van hoge luchtdruk tot ontwik keling. Deze beweegt langzaam naar het oosten, in verband waarmee morgen op droog weer kan worden gerekend. De kans op opklaringen neemt daarbij toe, zodat de tempe ratuur iets hoger kan worden. ROTTERDAM, 15-7. Een felle on weersbui, die zaterdagavond uren lang boven Rotterdam hing, heeft in de Maasstad veel ongemak gebracht omdat in verschillende wijken de rioleringsbuizen de grote hoeveelhe den extra water niet konden ver werken. Vooral het zuidelijke stads deel werd getroffen: van Charlois tot IJsselmonde liepen, in de laag gelegen gedeelten, kelders vol water - soms zelfs met water uit de riole ring - kwamen straten blank te staan en verzakten trottoirs. Boven dien ontstonden in vele huizen lek kages doordat afvoerpijpen verstopt geraakten. Het erfgewassenprojekt in Afrika LOPIK, 13-7. In aanwezigheid van prinses Beatrix heeft dc voorzitter van dc Nederlandse Jeugdgemeen schap, ds. N. O. Steenbeek, in dc raadzaal van Lopik het resultaat be kend gemaakt van de anti honger actie. Ruim f 2.000.000 is door de jeugd van Nederland bijeen gebracht voor het zogenaamde erfgewassenprojekt in Dahomey (Afrika). Ds. Steenbeek droeg het bedrag van f 2.092.347,34 met enige trots over aan de voor zitter van de N.O.V.I.B. mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Hij ge waagde voorts van dc grote inspan ning, die de Nederlandse jeugd zich getroost heeft om deze actie te doen slagen, met name noemde hij de ak- tivitcitcn van het jongcrcncomité In Lopik, dat f 15.000,bijeen gaarde en daarnaast nog een 'bedrag van f 8.000,buiten de gemeente verza melde. Dominee Steenbeek vertelde ver der, dat de helft van het bedrag dat thans is overgedragen uit de eigen zak van de jeugd is gekomen. Mr. baron van Voorst tot Voorst legde er vervolgens de nadruk op, dat de Nederlandse jeugd intuïtief besefte dat in de ontwikkelingslanden de behoefte aan voedsel niet wordt be vredigd. De totale opbrengst stelt de N.O.V.I.B. thans in staat het projekt in Afrika uit te voeren, daarnaast zo zei hij, heeft deze tienmaal tien actie een diepere 'betekenis gehad en do jeugd moet beseffen dat zij ook tc zorgen heeft voor anderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1