BOMTOERISME YAHAMA Kentucky's best Lekkere pittige zware shag Restaurant voor vrouwen ONZE PUZZEL-RUBRIEK G. C. ANKER, Zierikzee VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE Ingezonden mededeilr« Veel fruit in de N.O.-polder ZWOLLE. 11-7. Fruittelers in de Noordoostpolder verwachten dit jaar dat er in deze polder veel fruit zal worden geoogst, doordat de op brengst van de Cox's Orange waar schijnlijk erg groot zal zijn. De Cox's bomen hangen overvol met appels. Men acht het niet uitgesloten, dat de hoeveelheid Cox's, die wordt ge oogst, driemaal zo groot zal zijn als in het beste jaar tot nu toe. Zoals de zaken er thans voor staan lijkt het erop, dat de Noordoostpolder boven het landelijk gemiddelde zal uitkomen. Dat de produktie van de Goudrei- nette matig is, zal naar de telers verwachten van grote invloed zijn op de prijs van de andere bewaar- appels. Weekeinde ARTSENDIENSTEN ZIERIKZEE: dokter C. M. van Hoorn, telefoon (01110) 2080. MIDDENSCHOUWEN: dokter H. Backer, Noordgouwc, te lefoon (01112) 480. OOSTERLAND-BRUINISSE: dokter J. W. de Putter, Oosterland, telefoon (01114) 280. DIERENARTSEN DIERENARTSEN: dokter W. A. M. Kalkman, Renesse telefoon (01116) 310. HILTON IN DE HOOFDSTAD BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Amsterdam kreeg een bijzonder hotel De (helaas maar korte) warmte- explosie heeft blijkbaar de puzze- laars(sters) van 'het denken afge houden en zo rolde maar een schra le oogst van inzendingen naar bin nen. De eerste prijs is bestemd voor: mevrouw J. v. d. Maas-van 't Hoff Sandströmslraat 15, Oosterland De tweede prijs gaat naar: de heer S. Flikweert, Ring 15, Noordgouwe De oplossing van de puzzel luidt als volgt: horizontaal: 1. oir; 3. olm; 5. gra naat; 10. esp; 12. u.s.a.; 13. rol; 14. hl; 16. totaal; 18. rijn; 19. kip; 21. ore; 23. rood; 25. homp; 26. kwelen; 28. rede; 30. ave; 32. zone; 34. em- ma; 36. irene; 39. alom; 41. irak; 43. clba; 45. piet; 47. daar; 49. emoe; 51. psalm; 54. roze; 56. knap; 58. rag; 60. tree; 62. nevens; 65. twee; 66. grot; 68. ere; 69. oma; 70. lia; 71. li re; 73. t.t.; 75. aal; 77. aai; 78. als; 80. sandaal; 81. eem; 82. git. verticaal: 1. och; 2. re; 3. opa; 4. mulo; 5. garde; 6. arnhem; 7. no; 8. alkmaar; 9. top11. stel; 15. low; 17. arno; 20. i.p.v.; 22. rete; 24. orel; 26. kei; 27. ezel; 29. demi; 31. elk; 33. naam; 35. mits; 37. ria; 38. nero; 40. open; 42. aal; 44. beer; 46. eppe; 47. dar; 48. argwaan; 50. oker; 52. ader; 53. mos; 55. stella; 57. anti; 59. atm; 61. egaal; 63. veel; 64. net; 67. olie; 69. ons; 72. ram; 74. tot; 76. ad; 79. s.g. AMSTERDAM, 10-7. - Conrad Ni cholson Hilton, de 74-jarige hotel magnaat uit Californië, heeft breed lachend een langdurige rondgang ge maakt door het eerste Nederlandse hotel dat zyn naam draagt: „Am sterdam Hilton". De „boss" zoals zijn personeel hem noemt, was duidelijk tevreden. „Vooral de architectuur van het gebouw en de keuken heb ben op veel indruk gemaakt", zo zei h(j, en de Nederlandse initiatiefne mers waren bijzonder blij met dit oordeel van de man. wiens naam thans verbonden is aan 49 hotels over de gehele wereld, met een to taal aantal kamers van ruim 33.000. Wat te vertellen over dit imposan te bedrijf, dat voorzien i9 van zoveel moderne snufjes, luxueuze bijzon derheden en interessante details, dat men er een krant over zou kunnen volschrijven? Hoog toornt het gebouw uit boven zijn omgeving aan de statige Apol- lolaan. Aan de achterzijde wordt het begrensd door het noorder-Amstel- kanaal, waar qen insteekhaven is aangelegd; zodat ook ronctvaartnoten I de gasten, hetzij vanuit Amsterdam, i hetzij vanaf Schiphol naar het hotel kunnen brengen. Bij de hoofdingang worden de gasten, die per auto aan- komen verwelkomd door een grotes ke portier in Engels-aandoende kle derdracht. Binnen staan 382 em ployes, onder leiding van „manager" Ralph Starke (opleiding onder an dere in 'het beroemde „Waldorf As toria") in 24 verschillende soorten uniformen gereed om de hotelbe zoekers van dienst te zijn. Men ziet er Canadese werkstudentes in Vo- lendammer kleren, kelners in licht groene, blauwe en gele uniformen, en barkeepers die „versierd" zijn met halve manen (in de halve maen' bar). 276 kamers Het gebouw, ontworpen door de Rotterdamse architect H. A. Maas kant, in samenwerking met de ar chitecten ir. F. de Vlaming en H. Salm te Amsterdam, telt 276 kamers die alle voorzien zijn van een tele foon, een bad, een radio en desge wenst ook van televisie. De meeste kamers zijn ingericht als tweeper soonskamer, maar door middel van tussendeuren kunnen ze gecombi neerd worden tot twee- en drieka- mersuites. Het aantal bedden be draagt 500. Op de begane grond vindt men de restaurants en de bar, de grote balzaal en de daaraangrenzen- de foyer met twee besloten dinerza len. De buitenwanden zijn van grijs geglazuurde baksteen en licht ge kleurde sierbetonpalen. De vier ko lommen die de grote entreeluifel dragen zijn met champagnekleurig aluminium bekleed- Voor 50 jaar ZIERIKZEE. De Scheveningse bom „De eogede verwachting", met hei machine, gelegen aan het Luitje, is - als gevolg van laag water - scheef gevallen. NOORDWELLE. Door het uitpik ken van het lemoen van een rijtuig geraakten onder deze gemeente vier inzittende dames in een sloot. Zeer bemoddercl kwamen zij verder met de schrik vrij. ZIERIKZEE. De betonmuur aan de zeedijk van Borrendamme tot aan het Westhavenhoofd is gereed geko men. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van de grote tentoonstelling te Dordrecht maakte de feestelijk getooide salon boot Stad Zierïkzee" een extra reis naar Dordrecht, met doorvaart naar Rotterdam. ZIERIKZEE. Onder gunstige weersomstandigheden gaf de man- nenzangvereniging Luct'ór et Emer- go" een uitvoering in de muziektent aan het Havenpark. SEROOSKERKE. Onder de naam Zang veredelt" is alhier een zang vereniging opgericht voor gemengd koor met het aanzienlijk getal van 45 leden. HAAMSTEDE. In de duinen is een rose-grijs gekleurde kakatoe gescho ten, waarschijnlijk afkomstig van een schip, dat het Brouivershavense Gat passeerde. ZIERIKZEE. De Oudheidkamer ontving enkele zeer bijzondere zg. kerkbriefjes, t.w. één van 16 decem ber 1770, ivaarop het orgel van de digd werd, één van 21 mei 1848, de dag van de inwijding der Nieuwe Kerk en één van 5 november 1848, de dag van de inwijding van het nieuwe orgel. DE NIEUWE PUZZEL Na een reeks mislukkingen is het de Amerikanen gelukt een kernbom in de ruimte tot ontploffing te bren gen. Op Hawaii en elders zijn velen naar de heuvels en stranden getrok ken om het schouwspel te bekijken, of het een soort toeristische attractie was. Het was naar de maatstaven van Russische proeven gerekend - en ook vergeleken met de Amerikaan se mogelijkheden - maar een klein bommetje, dat echter op deze af stand van duizend tot vijftienhon derd kilometer nog te zien was als een lichtflits. Is er een eind in zicht? De resultaten zullen niet gauw publiek worden gemaakt. Het enige wat men nu al wel heeft laten weten is dat de radio- en radarverbindin gen er maar korte tijd door z.ijn ge stoord geweest. Dè protesten van de geleerden die onherstelbare schade vreesden in de ionosfeer en aan de Van Allen-gor- dels, blijken wat voorbarig te zijn geweest. En de verwachtingen van de Amerikaanse geleerden, dat de schade weer gauw hersteld zou zijn, bleken juist. Maar de protesten van de geleerden kregen daarom temeer klem omdat deze explosie - net als die van de Russen op Nova Zembla, waarmee ze de afspraak de kern proeven te staken vorig jaar sep tember schonden - weer het pro bleem opwerpt, hoe ooit een eind kan komen aan de kernwapenwed loop vaü U.S.S.R. en V.S. Militaire noodzaak Het was zeker geen wetenschap pelijke nieuwsgierigheid die als ex cuus voor de proef in de ruimte gold. De militaire experts achtten haar nodig. En zij overtuigden pre sident Kennedy, die met hun argu menten later ook de Britse premier MacMillan overtuigde van de nood zaak. Het gevaar bestaat immers altijd dat een aanvaller door een bom in de ruimte de radar die moet waar schuwen voor een aanval, buiten werking stelt. Omgekeerd is er een vermoeden dat Chroesjtsjef door een soortgelijke proef als deze Ame rikaanse geïnspireerd werd toen hij verklaarde dat de Sowjet-Unie zijn anti-raketwapen had geperfectio neerd. Wanneer men aanneemt dat hij de waarheid sprak en dat de Amerika nen nu dezelfde kennis opdoen als de Russen toen, dan blijft de be klemmende vraag: hoe voorkomt men dan dat beide partijen weer verder gaan zoeken naar een afweer tegen de afweer enzovoorts? En weer proeven gaan nemen. Een ant woord op die vraag lijkt voorlopig van meer belang dan alle kernon derzoek. Maar aan deze studie zal zeker geen voorrang worden gege ven, helaas. Ingezonden mededeling motorrijwiel met electr. starter 2-takt 2-cyl. Dealer voor Schouwen-Duiveland AMSTERDAM. Uit het water van de Kloveniersburgwal in Amsterdam is het lijk opgehaald van de 51-ja rige ongehuwde laboratorium-be diende J. Bekker uit Utrecht. De man was op 30 juni naar Amster dam gegaan en de binnenstad inge trokken. De Amsterdamse recherche vez-moedt dat hij bij ongeluk in de gracht is gelopen. De nieuwe puzzel luidt als volgt: bril; 75. in massa. horizontaal: 1. sport; 6. enigszins; 11. reeds; 12. rangtelwoord; 14. ambtshalve (Lat. afk.); 15. halfbloed; 18. spits; 19. insectenstadium; 21. eenh. v. kracht (afk.); 22. vochtig; 24. waterkering; 25. jongensnaam; 27. omroepvereniging; 28. knaagdier; 29. voor; 30. verbinding; 33. rij school; 34. de dato (afk.); 35. streep; 38. voorzetsel; 39. de somma van; 40. grondtoon; 41. vogelprodukt; 42. op dit moment; 43. voegwoord; 45. opschorting; 49. als onder (Lat. afk.); 50. gebogen; 51. werpanker; 53. over heidsbedrijf; 54. bekende voetbal club; 56. leeftijd (Eng.); 57. verlaag de toon; 59. verlaagde toon; 61. vruchtennat; 63. uitroep; 64. rijg- snoer; 66. kledingstuk; 68. koningin (Fr.); 70. goud (Fr.); 71. 'herkauwer; 73. laatste nieuws (afk.); 74. soort verticaal: 1. plaats in Overijsel; 2. lichaamsvocht; 3. geestdrift; 4. water in Friesland; 5. visgerei; 6. boom; 7. deel v. d. bijbel afk.); 8. ge wicht; 9. vod; 10. uitheems zoogdier; 13. vis; 16. klein persoon; 17. deel v. e. boom; 19. bergplaats; 20. genoeg doening schenken; 23. foefje; 24. be schaafde vrouw; 26. wiel; 29. hoofd deksel; 31. slang; 32. de jongere (afk.); 35. meelijwekkende figuur; 36. schamele woning; 37. klein takje; 44. bovenste deel; 46. klein beetje; 47. zangnoot; 48. heldendicht; 49. vo gel; 50. snor; 52. totaal; 55. tx*eiter; 58. selenium (afk.); 59. aardverho- ging; 60. jongensnaam; 62. behaarde huid; 65. insect; 66. sportterm; 67. drinkgerei; 69. meisjesnaam; 71. pers. voornaamw.; 72. en andere (afk.). B. J. TEN WESEPE FEUILLETON Ingezonden mededeling oirniMDji de spaarbank met volledige bankservice lüyl1 „Ik wil erg zuinig op u zijn - mag ik dat zo eens noemen? - en daar om haal ik u hier. Zodat ik u goed in het oog kan houden. Ik verheug me bij voorbaat, dat ik gebruik zal kunnen maken van uw vele kundig heden. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat uw salaris in overeenstem ming zal worden gebracht met uw promotie. U kunt voorlopig rekenen op een verhoging van honderd gul den per maand, ingaande de eerste. En nu zou ik graag willen weten, of het een en ander naar uw genoe gen is". Ans Adema keek hem eens van terzijde aan in het lachende gezicht, maar hield het hare in de plooi. Als hij nu denkt, dat ik hem van pure blijdschap om de hals zal vliegen, dan vergist hij zich. Natuurlijk is de promotie fantastisch. Maar, wat zul len de bijbedoelingen zijn? Hun blikken waren nog steeds op elkaar gericht. Ans speelde met de potloden in haar hand en vroeg op afgemeten toon: „Meneer, waarom kiest u mij en niet juffrouw Wind? Zij heeft toch zeker de oudste rech ten?" Jan Grotendorst proestte het uit. „Maar juffrouw Ans.als u niets beters voor me weetjuffrouw WindWilt u me werkelijk op schepen met zoiets antieks?" Hij lachte luidkeels en schudde zijn hoofd. „Die juffrouw Ans". En toen weer ernstiger: „Juffrouw Ans, ik vlei niet, als ik zeg, dat u een lief gezicht hebt en een heel behoorlijk voorkomen". Ans zag zijn blikken over zich heengaan en onwillekeu rig begon ze te blozen. Hij zag het. „Kijk, vooral nu, met die leuke blos op uw wangen, bent u bij uit stek geschikt voor deze functie. Ik moet een representabele jongedame naast me hebben. Zegt u nu zelf er komt hier een nieuwe klant bin nen om zaken met ons te doen en hij wordt ontvangen door iemand als juffrouw Wind. Zegt u nu zelf: is zij een reclame voor onze zaak? Dat kunt u niet menen. Inplaats daar van zetelt hier straks juffrouw Ans Adema, vier en twintig jaar oud, al tijd keurig gekleed en gekapt, een frisse verschijning, een uitstekend figuurtje, en als zij dan met een vriendelijk gezicht en een hartelijk woord de nieuwe klant begroet en hem hier een stoel geeft, beste juf frouw Ans, dan 'hebt u die klant al voor 50 pet. voor onze zaak ge wonnen. Kent u die mop van die baas, die ook een sekretaresse moest hebben? Hij plaatste een advertentie via zo'n psycho-technisch instituut of hoe die bedrijven heten mogen. Die schift uit de sollicitanten er drie uit en stuurt ze op zicht naar de baas met een schriftelijk advies. Het in stituut adviseert een zwarte met een bril, omdat die de meeste diploma's heeft. Maar de baas neemt het blondje, omdat die de mooiste benen heeft. Snapt u het? Ik zal niets van uw benen zeggen, want \k zie uw wenkbrauwen al omhoog komen. Bij u gaan verstand, kennis en charme tezamen en als u nu eens wat meer een vrolijk gezicht zet, dan bent u voor honderd procent geschikt voor uw toekomstige functie". Ans' gezicht kwam even uit de plooi. Ze glimlachte en schudde haar hoofd. „Juist!" riep de man uit, „zo moet u altijd kijken, vriendelijk en met een klein lachje. Hebben ze u wel eens gezegd, dat u veel weg hebt van Doris Day?" Ze keek hem verbaasd aan. „Van wie?" „Doris Day. Een filmster. Nooit van gehoord? Nou, gelijk haar foto maar eens met uw toetje. Dan zegt u: daar zit wel wal in. Maar terzake: juffrouw Wind kommt gar nicht im Frage - zeg ik dat goed zo? - dus blijft over juffrouw Ans Adema. En wat zal haar antwoord zijn?" Het meisje dacht even na en keek toen haar aanstaande baas rustig aan. „Meneer, uw aanbod op zich zelf stel ik natuurlijk op hoge prijs. Zowel de promotie als het hogere salaris is aanlokkelijk. Toch wil ik graag een paar dagen bedenktijd. Kan dat?" De ander ging voorover zitten en leunde met zijn armen op het bu reau. „Maar m'n beste juffrouw Ans, wat ter wereld is de oorzaak, dat u bedenktijd wenst? Neemt u me niet kwalijk, maar uw collega's hiernaast hoeveel zijn er momenteel? Ne gen, tien? Ik weet het niet eens pre cies. Ik zeg: uw collega's stuk voor stuk zouden er een knieval voor ma ken om een dergelijke vooruitgang in positie en salaris te kunnen krij gen". „Het spijt me dan voor u. meneer, maar ik ben niet van plan een knie val te maken", antwoordde ze be slist. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8