Mevrouw, HET 103 de ELEMENT DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG VeebleM k (jood will Nu hard zijn voor de jeugd Nieuwerkerk voor vijftig jaar DE LIEFDE VAN RODE BLOEM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VBIJDAG IJ JUU 1962 N». 19207 Ingezonden mededeling Zolang de voorraad strekt, kunt u nog profiteren van de speciale aanbieding: 3 pakjes Knorr vleesbouillon van 105 voor 95 ct of 2 pakjes Knorr kippebouillon van 80 voor 72 ct Vraag trouwens altijd om Knorr bouillon. Juist in uw vakantie is het een opwekkende 20-klaar drank. TONEEL EN FILM „Suzanne" - ambitieuse Zweedse film in Concertzaal DE MENS MAAKT De natuur kent - althans nu - 92 scheikundige elementen. Nummer één is waterstof. Nummej 92 is uranium. Na de ontdekking van de kern energie en de vrijmaking daarvan in uranium zijn er toestellen ver vaardigd waarmee men kunstmatig elementen kon verwekken, die zwaarder zijn dan uranium. Tot dus ver waren er 102. Men had er dus al tien bijgemaakt. Het meest sta biele er van is plutonium, het ma teriaal dat in atoombommen wordt verwerkt. De overige hebben maar een korte levensduurzodat het geen wonder is, dat - zo ze ooit in de natuur be staan hebben - deze „uitverkocht" is geraakt. Slechts driemiljocnste gram In de universiteit van Californië heeft men nu kans gezien het 103e element langs kunstmatige weg te vervaardigen. Niet veel, want het is maar drie miljoenste gram! Men heeft een van de kunstmatige elementen, die men al had gemaakt, nl. het californium - zo genoemd naar de zelfde universiteit - bescho ten met kernen van het atoom bo rium, hetzelfde dat voorkomt in ons oogbadje boorwater. Het resultaat was het nieuwe element 103, dat men de naam lawrencium gaf. Dit ter ere van sir Ernest Lawrence, die de uitvinder was van het cyclotron, een van de apparaten waarmee men atoomkernen zulk een snelheid geeft dat zij geschikt worden om als pro- SPORT KORFBAL Burgh li-Stormvogels I 7-1 Het gaat er echt op gelijken dat ook Burgh II weer een goede gooi gaat doen naar 'het kampioenschap der tweede klasse der S.D.K.B. Te gen de naa9te concurrenten werd zaterdagavond met niet minder dan 7-1 gewonnen in een wedstrijd waar in Stormvogels zwaar gehandicapt was door met een drietal invallers binnen de lijnen te moeten verschij nen. Ondanks dit hadden ze toch een zware dobber gehad om Burgh II bij te benen, omdat de reserves momenteel in een zeer goede vorm steken. In het begin van de compe titie liep het niet bij de groen-wit- ten, doch bij het verder doorspelen van de vaak moeilijke wedstrijden werd geen krimp meer gegeven en werd overwinning op overwinning gestapeld. Ondanks de twee verlies- punten waarover de meningen nog al uiteenlopen, staat Burgh II vast aan de kop en kan deze week de kampioensvlag hijsen na het winnen van de volgende wedstrijd. Het was bij de rust reeds 4-0 door doelpunten van Kees van Nieuwen- huijze, Kees Rijnberg, Nico de Graaf en Cora Bouman. Na de rust was het Johan Kenters die voor 5-0 zorgde. Toen scoorde Linders tegen, doch door Kees Rijnberg en Kees van Nieuwenhuijze kwam de eind stand op 7-1. jectielen te dienen om er andere atoomkernen mee te beschieten. Snel verdwenen Lawrencium heeft het atoomge wicht 257 - uranium 238 - maar het is geen „blijvertje". Het heeft een halveringstijd van 8 seconden. Dat wil zeggen dat er van 1000 atomen lawrencium na 8 seconden nog maar 500 over zijn. En na zestien secon den nog maar 250 enzovoort. Dan zijn ze tot atomen van een lagere rangorde afgebroken. Het is dus een twijfelachtig genoe gen om lawrencium te fokken. En kele minuten, nadat men het ver vaardigd heeft, is alles er van al weer verdwenen. Maar dat doet niets af aan het gewicht van de bereikte prestatie. Men leert er de regels van de atoombouw weer beter door ken nen. Het lawrencium is het laatste fa milielid van de zogenaamde Actini- den. Het vertoont verwantschappen met het element actinium. En het 104e element Nu reeds weet men, dat als men er ooit in slaagt het element 104 kunstmatig te maken, dit moet be horen tot de familie der zeldzame metalen hafnium en zirkonium. Dit laatste metaal begint beteke nis te krijgen bij de ruimtevaart', omdat het zo bestendig is tegen grote hitte. Wie weet of 104 - als het ontdekt wordt - nog eens een grote rol zal spelen in het vooruitbrengen van deze ruimtevaart. Als het tenminste lang genoeg leeft om toegepast te kunnen worden! W. Vogt. Openluchtbal eindigde in chaos LONDEN, 12-7. Bijna 15.000 men sen waren op de been in Lime Street voor een openluchtbal, dat zou wor den opgeluisterd door een jazz-or- kest. Maar door dronkenschap en enthousiasme werd de sfeer spoedig zodanig verhit, dat het een chaos werd, waarin vrouwen omver ge worpen werden. Dank zij het snelle ingrijpen van politie en 'brandweer evenwel werd het feestterrein niet in een slagveld herschapen. Niettemin hebben een zestigtal personen ver wondingen opgelopen. Vijf mensen zijn naar een ziekenhuis gebracht. De politie verrichtte enkele arresta ties. Scheepvaartberichten Koratia (t.), 11-7 te Rotterdam. Tegelberg, 9-7 van Rio de Janeiro naar Santos. BARNEVELD. De anderhalf jaar oude Anton van Leeuwen is op de spoorlijn Barneveld-Voorthuizen on der een trein geraakt en gedood. Ned, Hcrv. Kerk Zierikzee; Grote kerk: 10 en 7 uur (jeugddienst) ds. M. H. Boogert, Aar- landerveen. Gasthuiskerk: 10 uur ds. A. van Santen Middelburg. Kerk- werve: 10 uur ds. Zonneveld. Se- rooskerke: 2.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 9 uur d9. Don (jeugddienst), 9 uur kindercrèche, 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur (medewerking kerkkoor) en 7 uur (H.A.) ds. Boer. Rcnesse: 9 uur ds. Spelberg. Ut recht. 10.15 uur ds. Meesters, Am sterdam. Noordwelle: 10 uur ds. Spelberg. Elkcrzee (Scharendüke): 10 uur ds. J. Swijnenburg, Amers foort. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duve- kot. Noordgouwe: 7 uur ds. Mees ters, Amsterdam. Dreischor: 10 uur ds. Bezemer. Ouwerkerk: 7 uur ds. Bezemer. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Groenewegen, 6 uur ds. Duvekot. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Van Vliet. Bruinissc: 10 en 5 uur de heer J. M. van den Houten, Rotterdam. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 9 en 10.30 uur dr. W. v. d. Zwaan, Eindhoven, 5 uur ds. Boerma. Renesse: 7.30 uur dr. Van der Zwaan. Scharendüke: 10 en 2.30 uur ds. Wontsel. Brouwersha ven: 10 uur dienst. 5 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Den Heeten. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker (H.A.). Oos terland: 10 en 3 uur ds. D. C. Firet, Goes. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Heetem Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Van dei- Klis. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 6 uur ds. J. de Jong, Gouda. Haam stede: 10 en 3 uur ds. De Jong. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur ds. A. Vergunst, Rotterdam. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinissc: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinissc: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jcugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamcnkomst. F ooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 cn 10 uur. In do weck Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistievierin gen op zondag te 8, 9.30 en 11 uur. 19 uur avondmis. Ouderwets kluchtwerk in „De drie Stooges" Frankrijk heeft een vervroegde aflossing van 293,4 miljoen dollar gedaan op zijn schuld aan de Ver enigde Staten, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Financiën be kend gemaakt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizum (vac. G. J. van de Bogerd) (toez.): K. Venema, Joure. Aangenomen de benoeming tot vi caris te Scheveningen (wijkgem. Oude Kerk): H. van den Beid, v.h. vicaris te Kaapstad. Bedankt voor Nieuwerkerk a.d. IJssel: L. Doppenbewg, Wilsum (O.). Ger. Kerken Beroepen te Heilo: M. Grashof, Bleiswijk; te Nij-Beets: kand. G. Dijkstra Leeuwarden. Aangenomen naar Ureterp: kand. A. H. Leij, Alkmaar, die bedankte voor Edam, Goënga, Laar (Duits land), Oldeboorn, Rockanje, Vrou wenpolder, Waardhuizen, Witmar- sum en voor Wijckel. Chr. Ger. Kerken Beroepbaar: M. de Boer, Haarlem- Noord en G. Leendertse, Haarlem. Beroepen te Ede, C. van der Wee- Ie, Ermelo. Ger. Gemeenten Aangenomen naar Krabbendijke: kand. W. Suyker, Bergambacht, die bedankte voor Almelo, Amsterdam, Arnhem, Boskoop, Emmeloord, Gies- sendam, 's-Gravenpolder, 's-Graven- zande, Hoofddorp, Katwijk aan Zee, Kortgene, Meliskerke, Middelharnis, Nieuw-Beijerland, Rotterdam-Zuid- wijk - Pendrecht - Lombardijen, Scherpenisse, Terwolde, Tholen, Veenendaal, Waardenburg, Woer den, Werkendam, Wolphaartsdijk, Woudenberg en voor Zaandam. Bedankt voor Kapelle-Biezelinge: Chr. van Dam, Rotterdam-Zuid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZEIST. De 20-jarige dienstplichtig soldaat van de. luchtmacht, H. J. van Mil, gelegerd te Soesterberg is bij een aanrijding om het leven geko men. AMSTERDAM. De 52-jarige D. klein uit Amsterdam is op een krui sing onder een kantelende vracht auto terecht gekomen. De man is in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. DEN HAAG. De kustwacht Ter schelling heeft via radio Schevenin gen gemeld, dat een brandend voor werp in zee is gestort. Het branden de voorwerp bevond zich circa tien mijl ten noordoosten van het licht schip Terschellingerbank. Opsporin gen zijn vruchteloos gebleven. DRACHTEN. De stichting „De Ne derlandse Soldaat" te Drachten (di recteur de heer P. de Boer) verzoekt in een schrijven aan prins Bernhard alsnog in het Nationaal Thuisfront Nieuw Guinea te worden vertegen woordigd. SWALMEN. In de Maas is het stoffelijk overschot gevonden van de 4-jarige Willem Brakel. Het kind dat woonde in een woonark welke te Asselt, in midden-Limburg, in de Maas lag, werd sinds 5 juli vermist. UDENHOUT. De 76-jarige J. van Dun is nabij de overweg Kreilen- molenstraat te Udenhout door een trein overreden en op slag gedood. De man was afkomstig uit het be jaardentehuis „Sint Felix" te Uden hout. Het Concertzaalfilmprogramma van deze week wordt geopend met de veel aandacht trekkende ambitieuse door een Zweedse arts vervaardigde film „Suzanne". Het verhaal handelt over de moderne jeugd, in het bij zonder over de 16-jarige Suzanne, die verliefd wordt op de populaire nozemfiguur Olie. Als de politie een inval doet in het clubhuis waar de jongelui een van hun vele „intieme feestjes" houden, stuiven de nozems met hun meisjes naar alle kanten uiteen. Olie en Suzanne vluchten in Olle's auto en komen hierbij in he vige botsing met een tegenligger. De chauffeur van de andere wagen is op slag dood; Olie en Suzanne wor den naar een ziekenhuis overge bracht. Bij haar ontslag uit het zie kenhuis heeft Suzanne zich niet her steld van de psychische gevolgen van de opgelopen shock en van een stil en ingetogen meisje is zij een cynisch en hard type geworden, dat in het leven alleen nog maar het ge not zoekt. Haar huwelijk «net Olie brengt hierin geen verbetering, in tegendeel haar houding wordt steeds vijandiger. Doordat zij in verwach ting is, voelt Suzanne zich beperkt in haar vrijheid en in haar jacht naar genoegens en daardoor gaat zij Olie en haar ongeboren kind haten. Suzanne wordt pas weer een nor male vrouw als haar zoontje bij een auto-ongeluk ongedeerd blijft. Haar schrik in deze ogenblikken heeft de overhand gekregen over de gevolgen van haar vorige shock tijdens het auto-ongeluk. De weg naar geluk staat dan weer open voor haar en voor Olie en hun kind. Piratenfilm Als tweede film is deze week in de Concertzaal te zien „De vlucht van captain Blood", met o.a. Louis Hayward en Patricia Medina, een piratengeschiedenis welke zich af speelt in west-ïndië, waar de be ruchte „captain" zich na tal van ge durfde waagstukken heeft terugge trokken. Als hij echter ten onrechte va nplundering wordt verdacht hijst Blood opnieuw de piratenvlag om uit te vinden welk boekanier Car tagena plunderde. In ere hersteld tenslotte en met een vrolijke gang naar de trouwzaal vormt het laatste tafereel van dit emotionele verhaal. Te Haamstede wordt deze week vertoond, in hotel-bioscoop Bom, „Met de drie Stooges de lucht in", een film van het echte ouderwetse kluchtwerk maar dan in een mo derne omgeving, nl. in de vorm van een dwaze vlucht naar de planeet Venus. Uiteraard beleven de drie grappenmakers op hun tocht en tij dens hun verblijf in de sinistere elektrische stad op Venus enorm veel avonturen, zodat er voor de liefhebbers van kluchtwerk volop te lachen valt. Ingezonden mededeling BINNEN VERIN G B ED JmC btsta bed eelt fcmaakt SCHUIMRUBBERBEC met versterkte mlddemector fabrieken Z«v*nb*rfWi i De nieuwe Sloe-polder heeft oppervlakte van 160 hectare VLISSINGEN, 12-7. - Donderdag- morgen om kwart voor tien is de afsluitdijk in het Zuidsloe definitief gesloten. Een 160 hectare grote pol der is thans van de zee afgesloten. In de nacht werd begonnen met de aanvoer van mynsteen, die in het twintig meter brede sluitgat zou ge deponeerd worden. Tussen twee en drie uur begonnen de definitieve sluitingswerkzaamhe den. Er werd een mijnsteenkade op geworpen en daarachter werd zand gespoten, zodat men het opkomende water voor bleef. Langzaam aan kwam het dijklichaam boven water totdat om kwart voor tien het sein gegeven kon worden dat de zaak veilig was gesteld en het water niet meer in de nog jonge polder kon binnen komen. Het is slechts een klein gedeelte van de afsluitdijk, die tot stand kwam en wel aan de uiterste bui tenrand over een breedte van twin tig meter en een lengte van twintig meter. In de loop van deze dag werd het plateau achter dit kleine stukje dijk verder opgespoten. Bij deze sluiting was de gehele staf van Rijkswaterstaat in Zeeland onder leiding van de hoofd-ingeni- eur-direkteur Van den Burg aanwe zig. Evenals.ingenieur Verschave uit Oostende, namens de directie brug gen en wegen uit België, die bijzon der veel belangstelling toonde voor deze sluitingswerkzaamheden. WELLINGTON. Twee vooraan staande leden van de staf van de Russische ambassade in Nieuw-Zee- land zijn wegen spionage uitgewe zen. Het zijn de adviseur voor han delsaangelegenheden en de tweede secretaris. LISSABON. Ter hoogte van Bis sau in Portugees Guinea zijn dertig mensen, onder wie vrouwen en kin deren, verdronken toen de veerpont tussen Bissau en het eiland Peixe omsloeg. Dit meldt het Portugese persbureau Lusitania, vijf opvaren den konden zwemmend het vaste land bereiken. (Van een medewerker) De scholen sluiten weer de poor ten, een groot aantal leerlingen heeft het laatste verplichte leerjaar achter de rug en ziet rijen en rijen advertenties in de kranten, waarin jong personeel wordt gevraagd. De arbeidsbureaus kunnen de vele aan vragen om nieuwe werkkrachten reeds lang niet meer honoreren. Per soneelschefs bezoeken al de onder wijsinstituten om de beste leerlin gen te bepraten vóór het examen. Het zal vele ouders en nog veel meer kinderen moeilijk vallen, „neen" te blijven zeggen bij het zo veelste verleidelijke aanbod. Zelf gaan verdienen is voor vele tieners aantrekkelijker dan verder leren en nog jarqn lang huiswerk blijven ma ken en weinig zakgeld ontvangen. Maar toch zullen wij juist nu hard moeten zijn. Hard voor de verlei ders, die alleen het eigen belang zoeken en heus niet met een hoog salaris voortgaan als het getij straks keert; hard ook voor onze kinderen, omdat ze nu de keus doen van hun leven en nooit meer verder zullen studeren als ze eenmaal van het uit gestippelde pad afdwalen; hard ook voor ons zelf, daar we moeten blij ven betalen aan studiegelden, boe ken, kamerhuur soms en levenson derhoud voor grote kinderen die het eigenlijk al zelf kunnen verdienen en van het aangeboden hoge inko men een welkome afdracht thuis zouden kunnen doen. Als wij nu niet hard zijn, staan onze kinderen straks - in een min der goede tijd - zonder diploma's en zonder voltooide opleiding op straat. Dan houden de ondernemingen al leen de waardevolle krachten aan. Als wij nu niet doorzetten, nemen onze kinderen het ons straks kwa lijk dat zij weinig bereikt hebben en onderaan of halverwege de maat schappelijke ladder zijn blijven ste ken. Wie leren kan, moet leren. Beter nu een moeilijke tijd om een aange vangen studie af te maken, dan la ter een moeilijk leven, omdat de wilskracht en volharding een mo ment ontbraken. Nieuwerkerk is het dorp, dat zich wellicht het sterkst heeft gewijzigd na de ramp. Wie de vroegere situatie heeft gekend en er nu rondstapt, valt feitelijk van de ene verbazing in de andere, temeer nu de gloed van het allernieuwste er al wat af begint te geraken en het „eigen gezicht" van het nieuwe Nieu werkerk is gevormd. Maar behalve een voor- ramps en een vooroorlogs Nieuwerkerk, is er nog een ander Nieuwerkerk geweest, dat van vijftig jaar geleden bijvoorbeeld. De foto geeft er een beeld van, dat wel sterk afwijkt van het dorp van nu. Op deze plaat staat uiteraard nog niet het uit de dertiger jaren stammende gemeentehuis. Enkele schuren en een huis stonden toen op deze plaats. In het midden van de Ring een onaanzienlijk plant soentje, omgeven door een ijzeren hek. Op de plaats waar thans de klokkestoel staat, stond een pomp. Typische herinnering aan„toen" waren de tramrails, die nog dwars door het dorp liepen. Wat iepen links op de plaats van het huidige kerkplein en geschoren lin den op de Ring zelf. De muziektent, die bij de ramp zwaar werd beschadigd en moest worden afgebroken, komt op deze foto nog niet voor. Verder dan een handvol Nieuwer- kerkse mensen op een verkeersloze straat van een dorp, dat landelijkheid ademt en de sfeer van het onherroepelijk voorbije. 73. Als Aram de volgende ochtend op staat, voelt hij dat zijn krachten weer goeddeels zijn teruggekeerd. Maar de blijdschap over zijn herstel wordt geheel overschaduwd door de droefenis van het. verlies van Rode Bloem. Samen met Agua en Tim zwerft hij na het ontbijt wat rond in de bossen om de nederzetting. Tegen dc middag komt een der kolonisten met hel musket in de hand op hen toehollcn. „In dianen, daar, op die heuveltop!" roept hij hijgend. „Dat zijn Osagen", zegt Aram, die de krijgers aan de kleur van hun hoofd tooi herkent. „Wees niet bang, het zijn vrienden, ik zal naar hen toegaan". „Aram, Tim, Aguamijn blanke broe ders", zegt Wanata ernstig als het drietal op hem toekomt. „Ik zoek mijn zusier, Rode Bloemis zij in het kamp der blanken?" In voorzichtige bewoordingen vertelt Aram wat er de vorige dag gebeurd is. Als hij uitgepraat is, kijkt Wanata lange tijd zwij gend in de verte. „Zij heeft zich dus opge offerd om je te redden, Aram", zegt hij dan. „Ik voel mij mede schuldig aan haar doodHet blanke opperhoofd wees ons zijn dorp uitmijn trots verbood mij hier terug te komen om het medicijn te brengentoen deed zij hetzij was 'n goede dochter van het volk der Osagen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7