VESPA ÊOOO Vacantie 'nproef- rit ASPRO met de Jachtopzichter A. de Vlieger gaat zilveren jubileum vieren G. C. ANKER, Zierikzee OVERDENKING Mammoetwet aangenomen maak PECH Ecu kwarl eeuw in liel veld NIEUWERKERK, 12-7. Als jachtopzichter A. de Vlieger uit het raam van zyn wening aan de Cape 1 weg te Nieuwerkerk kijkt, overziet hjj een fraai evergreen brokstuk van zijn werkterrein, dat een oppervlakte beslaat van ruim 3.000 hectare. Vele tienduizenden voetstappen heeft hij liggen in de wijdheid van de Duivelandse polder, wakend over en speurend in zijn jachtgebied, waarover hij - in dienst van de jachtclub „Nimrod" - genoemd naar de sterke Oudtestamentische jager - de scepter zwaait. De geheimen van zijn jachtgebied kent de heer De Vlieger als geen ander en de kneepjes van het jachtopzichtersvak ook, want aanleg paart hij aan ervaring, liet laatste opgedaan in bijna een kwart eeuw, wafit op woensdag 18 juli a.s. hoopt jachtopzichter De Vlieger zijn zilveren jubileum te vieren. (Van onze redakteur) (6 Wie woensdag 18 juli a.s. de jachtopzichter-onbezoldigd rijksveldwachter A. de Vlieger te Nieuwerkerk wil feliciteren met zijn 25-jarig jubileum, zal vroeg uit de veren moeten, want het heeft er alle schijn van dat de jubilaris ook op die bijzondere dag, de polder zal betreden op een tijdstip, dat alle andere bewoners nog op één oor liggen. Zo is dat wel bij jachtopzichters en bij jachtopzichter de Vlieger in het bijzonder. Hij houdt het op de polder, toen, nu en straks! De vijf en twintig jarige loopbaan van jachtopzichter De Vlieger valt in drie delen uiteen. Geboortig van Zonnemaire, was hij reeds jong ze ven jaar verbonden aan de jacht club van Dreischor. Daarna - mede als gevolg van de oorlog - vertrok hij naar Boxtel en kwam als jacht opzichter terecht op een landgoed. Wat zeer tijdelijk was gedacht zou twaalf jaar duren, maar uiteindelijk trok toch „zijn Duiveiand" te sterk en in 1956 trad hij in dienst van „Nimrod", het bestuur waarvan over De Vlieger niet heeft te klagen want hij is „een felle". Zijn korte, stevige gestalte ademt kracht; hij is - het beroep brengt 'het mee - een man van het veld, die voor dag en dauw uit de veren is, om te speuren naar eventuele ongerechtigheden. Rond hem 'hangt dc geur van Ezau de geur van wei en akker, van het gras en de pure lucht van de Duive landse dreven. Maar ergens steekt in De Vlieger toch ook de gevoelig heid van een Jakob, want „des mor gens- meneer" - zegt hij opgetogen - „als nog niemand buiten is, wat is het dan soms wonderlijk mooi". Avonturen Een kwart eeuw jachtopzichter le vert zijn avonturen op en De Vlie ger heeft ze meegemaakt. Eerst te Dreischor, toen maatschappelijk en sociaal de tijd niet je van het was en een gratis boutje velen wat wel kom was. Er werd - met andere woorden - gestroopt en met de lie den van strik en lichtbak deed De Vlieger zijn eerste ervaring op, er varingen die 'hem later in het „don kere Brabant" goed van pas kwa men. De Brabantse tijd De Brabantse tijd was geen ge makkelijke. Juist in wilde, inktdon- kere nachten trokken de stropers er op uit en als jachtopzichter moest men het niet wagen er alleen op uit te trekken, want men liep ernstige risiko's nimmer van patrouille terug te keren. De stropers waren (of zijn wellicht nog wel) voor een deel ge organiseerd in een illegale bond, die steun geeft aan de gezinsleden der stropers, nadat het gezag heeft toe geslagen. De straks jubilerende jachtopzichter heeft er weet van, dat het met deze knapen kwaad ker sen eten is. Natuurlijk loopt er ook hier nog wel eens een stroper tus sendoor, maar het jachtopzichters- werk heeft ook talrijke andere kan ten gekregen. De Vlieger zit vooral achter de dieren aan, die voor de jacht zo schadelijk kunnen zijn. Bovenaan - men zou het zo niet denken - staan de verwilderde katten, die tuk zijn op jonge konijntjes en haasjes en ook van pril gevogelte uiteraard niet vies z(jn. Een aantal van veertig verwilder de katten per jaar, neemt de jacht opzichter wel voor zijn rekening en dan natuurlijk de bunzings en we zels, die met vallen en klemmen be laagd worden. Maar ook kraaien en houtduiven hebben zijn belangstel ling. Een ander facet is het bewaken der zeedijken, waarin nu eenmaal geen holen mogen worden gegraven, uit een oogpunt van veiligheid tegen het buitenwater. Hier werkt de jachtopzichter met de fret, die de dieren in 'het hol opzoekt. Komen ze eenmaal in het licht, dan maakt een trefzeker schot een einde aan hun aards bestaan. Bergeenden te Ouwerkerk De laatste jaren doet zich volgens- de jachtopzichter - vooral in de om geving van Ouwerkerk - het pro bleem van de bergeenden voor, be schermde dieren, die echter op de tarwe- en gerstvelden van de boeren gaan fourageren, hetgeen reeds tot klachten aanleiding heeft gegeven. Niemand die de bergeend - een prachtige vogel - een kwaad hart Ingezonden mededeling toedraagt, maar de boeren zinnen er toch wel op, de uitstapjes van deze eendachtigen wat te beknotten. „Bevalt U het werk nog altijd goed", wilden we van de heer De Vlieger weten. „Best" zegt hij uit de grond van zijn hart en hij laat er op volgen: „gelukkig ben ik kern ge zond, anders kan men dit werk niet doen". Toch gevoelt zelfs de heer Dc Vlieger soms dat de jaren toch ook langzamerhand een woordje mee gaan spreken. Hij schertst daar zelf over: „vroeger deden drie dagen en nachten buiten me niets, maar nu krijg ik in de derde nacht toch een beetje last van slaap". Dat zijn dus de „meesprekende jaren". Als het daarbij blijft Premie van de jaehtclub De jachtopzichter - toch op zijn praatstoel - vertelt ook nog van die lollige service, die „zijp jachtclub" geeft aan mensen, die de ligplaats van nesten aan hem bekend maken. Is er zo'n nest - bijvoorbeeld van fazanten of patrijzen - dan kan de jachtopzichter er een oogje op hou den. Komen de jongen uit dan geeft de jachtclub aan de oorspronkelijke vinder een premie van een dubbel tje per jong. Bij patrijzen gaat dat per nest al gauw f 1.80 uitmaken, want achttien eitjes is wel het nor male aantal. Toch loopt volgens de heer De Vlieger de wildstand in de polder langzamerhand terug. In vergelij king met vroeger is dat nu al wel twintig procent, schat hij. Vooral de machine in het veld is een boos doener. Het machinaal maaien van gras, is dodelijk voor vele dieren, die zich in het veld ophouden. „Soms is het zo bar, dat het bloed aan de messen zit", zegt de jachtopzichter, die het ook lang niet begrepen heeft op het spuiten, want door vergif sterft ook heel wat wild. Een tevreden polder? De jachtopzichter doet nog ande re verhalen. Van een te Ouwerkerk geboren haasje onder meer, dat met acht poten en vier oren ter wereld kwam, maar het niet harden kon en toen alles scheen verteld, wilden we nog wel weten of de polder over jachtopzichter De Vlieger tevreden is. Hij zelf was te bescheiden daar antwoord op te geven, maar elders vernamen wij dat juist de zesjarige paehtperiode van de jacht achter dc rug is, zodat tussen de boereneige- naars en de jachtclub „Nimrod" op nieuw moest worden gecontraoteerd. De heer De Vlieger trad op als be middelaar en van de 175 boeren-ei- genaars bedankte er slechts één, zo dat én de jachtclub én de jubilaris van straks voorlopig weer vooruit kunnen. De praktisch volledige toe zegging 'houdt intussen een compli ment in aan het adres van de man, die bij koude en 'hitte, bij droogte en in natte tijden, zijn scherpe ogen laat gaan over dö polder, om te vol doen aan de eed, die hij op de voor hem gewichtige datum van 18 juli 1937 te Zierikzee aflegde. Onderzoek ten behoeve van Deltagebied De getijbewegingen en de veranderingen van de kust Chr. Historische Jongerengroepen 35 jaar Brochure „Tussen nee en ja" DEN HAAG, 11-7. „Tussen nee en ja" is de titel van een goed verzorgd boekje, uitgegeven ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de fe deratie van Christelijke Historische Jongerengroepen. Het bevat politie ke terreinverkenningen van meer dan één generatie. Onder de mede werkers aan dit geschrift bevinden zich prof. mr. C. P. M. Romme en mr. G. E. van Walsum, burgemees ter van Rotterdam. Mr. B. van Haersma Buma heeft een inleidend woord geschreven. De jubilerende federatie noemt de in leider de oudste politieke jongeren organisatie: zij vond het zinvol haar eigen leden, maar ook de andere po litieke jongerenorganisaties in 't al gemeen aan politiek geïnteresseerde jongeren en anderen een aantal bij dragen ter overweging en discussie aan te bieden. Als uitgangspunt hier voor is gekozen de relatie van de jongere generatie tot het politieke leven. De titel van 'het boekje slaat op het feit, dat de jongeren in Neder land in 'het politieke leven voortdu rend voor beslissingen staan. Eén partij? Prof. Romme schrijft over het be langwekkende onderwerp of ver deelde christenen één partij kunnen vormen. Dit onderwerp 'heeft prof. Romme reed9 besproken in een stu diebij eerikomst van de jongeren der drie christelijke partijen in septem ber 1961. De schrijver geeft ook nu geen 'kort en krachtig antwoord op. Wel schrijft hij als zijn mening, dat wij in Nederland op den duur tot één christelijke partij behoren te ko men. De mentale invloed en de kracht van de politieke ontwikke ling der volksdelen, die niet in Christus geloven is zo - zegt prof. Openbare kennisgeving In verband met de laatste tijd her haaldelijk voorkomende klachten in zake overlast van ratten wordt ver zocht ter gemeente-secretarie de plaatsen te willen melden, waar ratten zijn waargenomen. Aanmeldingen dienen te geschie den voor 1 augustus aanstaande. Zierikzee, 13 juli 1962. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. FLITSEN UIT HET BUITENLAND WASHINGTON. Officieel wordt bekend gemaakt dat het zg. „Nova"- project van de V.S. voor een directe vlucht naar de maan is uitgesteld en aan de industrie is verzocht in te schrijven op het bouwen van een „moederschip" dat rond de maan zal draaien en van waaruit een ruimte schip met twee man naar de maan- oppervlakte zal worden gestuurd. SAIGON. De Zuidvietnamese re gering heeft opnieuw bij de inter nationale controlecommissie voor Vietnam geprotesteerd tegen het aanhoudend binnenkomen van be wapende communistische guerilla- strijders, die uit Noord-Vietnam in het gedemilitariseerde gebied in het noorden van Zuidvietnam binnen dringen. RABAT. Het Marokkaanse pers bureau „Maghreb Arab Press", meldt dat eenheden van het Alge rijnse leger aanvallen hebben ge daan op grensposten, die in de laat ste tijd door Marokkaanse hulptroe pen waren bezet. RABAT. De geheime besprekin gen in verband met de meningsver schillen tussen de Algerijnse leiders hebben volgens het Marokkaanse blad „At Tahrir" geen positieve re sultaten opgeleverd. Romme - dat zij de leiders van onze drie christelijke partijen, moet bren gen tot onderlinge bezinning op de vraag van samengaan. Het eerst komt z.i. in aanmerking een geza menlijk onderzoek naar demogelijk heid van één christelijk werkpro gram op landelijk niveau. De jonge ren moeten aan dit onderzoek mee doen, o.a. door ihun vorming van één christelijke jongerengroep. Ingezonden mededeling scooters de meest verkochte vanaf I 1 230, Dealer voor Schouwen-Duiveland Goed christen zijn is niet gemak kelijk. Het eist 'n persoonlijke ver antwoordelijkheid. Mozes had 'n volk te leiden, en het was 'n grote ver antwoordelijkheid. Josue had vijan den te overwinnen, en het was 'n zware taak. Isaias en Jeremias had den het volk tot beter inzicht en beter leven op te voeden, en het was 'n haast onmogelijke opdracht. De apostelen hadden na Christus' dood begrepen, dat op hen de verantwoor delijkheid rustte voor de Kerk van Christus, en zij stonden voor 'n bo venmenselijke taak. En wij hebben de haast onmogelijke opdracht chris ten te zijn in de wereld van van daag. Als Mozes, Josue, Isaias en Jere mias en de apostelen de Geest Gods moesten ontvangen om stand te kunnen houden en hun verantwoor delijkheid te kunnen dragen, zouden wij dan de kracht van de Heilige Geest niet moeten bezitten om ons christelijk leven tot volle wasdom te brengen en „voort te zeggen"? Wij moeten volwassen worden in het christelijk leven. En volwassen zijn wil niets anders zeggen dan ver antwoordelijkheid te dragen over ons eigen leven. En dat bewerkt de Heilige Geest in ons. Op het Pinksterfeest is het rijk Gods zijn uitbreiding begonnen over de aarde. En het is gekomen tot ons land, tot ons eiland, tot ieder van ons persoonlijk. In de kracht van de H. Geest wa ren de apostelen in staat de verant woordelijkheid te dragen voor al die velen, die na hen komen zouden. Zo zijn ook wij vanaf het ogenblik, dat door geloof en doop het christendom tot ons persoonlijk is gekomen, ver antwoordelijk voor dit rijk Gods. Onder de bezielende leiding van de Geest Gods zal het moeten ko men tot de uiteindelijke volledige ontplooiing. Gods Geest leeft in ons. Beseffen wij dan onze verantwoordelijkheid als christen, onze verantwoordelijk heid voor de verandering van het aanschijn der aarde. „Als uw gerechtigheid niet groter is dan die van de schriftgeleerden en farizeeënAls wij niet uit komen boven de wetmatigheid en ons niet laten grijpen door de Geest Gods, dan komen wij niet tot die persoonlijke verantwoordelijkheid, die van ons gevraagd wordt. Beseffen wij onze verantwoorde lijkheid als christen en denken we aan de krachtige vermaning van Paulus: „Weerstaat de Geest Gods niet", of nog: „Doof de Geest Gods niet in u uit". Voor hen die groenten en vruchten willen inmaken Nu de groenten dit voorjaar zo ongewoon duur zijn geweest, zullen de huisvrouwen die nog „weck", zoute inmaak of diepvries achter de hand hadden zich zeker bevoorrecht gevoeld hebben. Misschien hebben zij zich meteen voorgenomen weer een flinke voorraad groente en fruit in te maken. Natuurlijk is het niet te voorzien hoe de prijzen van land en tuinbouwprodukten volgend jaar zullen zijn, niemand weet dus of we volgend jaar blij zullen zijn, met een grote voorraad eigen inmaak. Wie weet zullen en kunnen we dan veel eerder aan het verse groen begin nen. Ook nu geldt: maak een inmaak- begroting. Bereken hoeveel inge maakte groente u nodig zult hebben als u in de winter- en vroege voor jaarsmaanden bij voorbeeld twee maal per week „weck" of diepvries eet; hoeveel fruit wanneer u gere geld voor de zondag een glas of pak zomerfruit wilt openmaken. Houdt er rekening mee dal diepvries a 1 jaar goed te bewaren is, „weck" langer. Zorg zo mogelijk voor verschillen de soorten inmaak zodat u niet al leen maar een boontjes- of alleen maar een andijvie-voorraad hebt; maak daarvoor van te voren een lijstje, hoeveel u van diverse groen ten en/of vruchten wilt inmaken. U komt dan niet voor het feit te staan, dat al uw kleine glazen met kersen gevuld zijn, terwijl u eigenlijk ook nog peren en appelmoes wilt wec ken. U zit niet vast aan zo'n begroting. Als u van een voordelige aanbieding gebruik wilt maken (kijk dan wel goed uit) of als de begrote produk- ten in prijs en kwaliteit tegenvallen kunt u hem best wijzigen. Een zeker houvast is echter wel prettig. Neem voor het inmaken, volgens welke methode ook, produkten van goede kwaliteit. Ga niet op koopjes in, wanneer de kwaliteit van de ene groente of vruchten u niet aanstaat. Overrijpe vruchten, groente die al enige dagen onderweg is of produk ten waarvan veel lelijke plekken weggesneden moeten worden, zijn voor het inmaken weinig geschikt. Ga zorgvuldig te werk, maar ver werk de produkten vlug achter el kaar. Maak ze goed schoon en was ze zo nodig een paar maal. Diepvriezen Kook of stoom groente behalve tomaten en komkommers enkele minuten voor, laat ze vlug afkoelen. Verwerk vruchten rauw met suiker of een suikerstroop. Neem een doel matige verpakking. Volg de ge bruiksaanwijzingen op die te vin den zijn in het boekje „Zelf diep vriezen" (a f 0,60 te bestellen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Koninginnegracht 42, 's-Gra- venhage). „Wecken" Gebruik voor het inmaken van groenten (resten en vlees) geen in- maakpompje. Zorg voor gaaf inmaakmateriaal. Kook groente enkele minuten voor. Doe ze met zoveel vers gekookt wa ter in de glazen, dat er enkele cm kopruimte is. Reken zeker IV2 uur „wecktijd", te bepalen vanaf het ogenblik dat het water in de ketel inderdaad kookt. Zorg dat het water steeds zachtjes blijft koken. Neem de glazen meteen nadat deze tijd verstreken is uit de ketel en laat ze vlug afkoelen. Overgiet stevige vruchten meteen suikerstroop, meng zachte vruchten met suiker. Of verwerk het fruit tot moes. Reken als „wecktijd" van zacht fruit 20 a 30 minuten, van ste vig fruit 30 a 45 minuten. Bederf van „weck" is niet altijd te voorkomen. Hygiënisch werken is wel zeer belangrijk. Controleer de inmaak geregeld. Gooi „weck" die niet fris meer ruikt meteen weg. Dateer alle inmaak, zodat u het eerst ingemaakte het eerst kunt ge bruiken. Bewaar de inmaak op een koele droge plaats. Ingezonden mededeling Z. P. M. DEN HAAG, 12-7. De Mammoet wet is in de heden gehouden verga dering van de Tweede Kamer aan genomen met 100 tegen 44 stemmen. De eindstemming was tegen vijf voor twee bekend. Vanuit de Kamer en de publieke tribune klonk luid applaus. De minister werd van ver scheidene zijden geluk gewenst. Tn lange rij passeerden vele leden der Kamer de ministertafel, nadat de voorzitter de vergadering had ge schorst, om minister Cal9 geluk te wensen met een handdruk. Behalve de K.V.P., de P.v.d.A. en de P.S.P. brachten hun stem uit vóór het wetsontwerp de heren Aantjes, Biesheuvel, Veerman, Van Eibergen en professor Versteeg, allen van de Anti Revolutionaire Partij. DEN HAAG, 12-7. In de loop van de zomer zal aan de Noordzeekust bezuiden Katwijk een twee maanden durend wetenschappelijk onderzoek worden ingesteld naar de invloed van de getijbewegingen op de ver andering van de kust, zulks in ver band met praktische problemen in het Deltagebied. Voor dit ondei'zoek. waaraan de land-, zee- en luchtmacht hun me dewerking zullen verlenen, zullen op ongeveer 600, 200 en 100 meter uit de kust drie torens worden ge plaatst. Die tot ongeveer zeven me ier boven N.A.P. zullen reiken. De doorgangen tussen de torens zullen worden versperd. Het onderzoek ge schiedt in samenwerking tussen de ONDERWIJS Huishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee Onderstaande leerlinge ts bevor derd van de eerste naar de tweede klas naaister opleiding: P. A. A. Pairoux, Zierikzee. Onderstaande leerlinge ontving een diploma huisnaaister: C. P. v. d. Wekken, Kerkwerve. Onderstaande leerlinge ontving een diploma costumière M. S. Hanse, Duivendijke. Onderstaande leerlingen ontvingen een getuigschrift der tweedagsnaai- cursus: M. W. Flikweert, Nieuwerkerk; M. P. P. van Klinken, Ouwerkerk; S. L. van Leeuwen, Schuddebeurs; M. M. Pannekoek, Noordgouwe; A. J. v. d. Sande, Zonnemaire. Onderstaande leerlingen ontvingen een getuigschrift der eendagsnaai- cursus: H. D. Bakker, F. J. M. v. d. Berge, Ouwerkerk; mevr. Boot-van Sluis, W. S. Beije, H. M. W. Mol, Zierikzee; I. M. Fierens, S. J. Stouten, Nieu werkerk; M. J. J. Opree, Brouwers haven; C. T. van Dijke, Dreischor; mevr. de Moor-Provoost, Schudde beurs; H. H. Stouten, Oosterland; C. Hendrikse, Kerkwerve. Onderstaande leerlingen ontvingen een getuigschrift middagnaaicursus: L. Fondse, Zierikzee; T. J. Fondse, Kerkwerve. Onderstaande leerlingen ontvingen een getuigschrift avondnaaicursus: L. A. Berrevoets, M. E. Bolle, P. J. Heijboer, A. J. v. d. Houten, H. M. Meerdink, C. J. Smalheer, A. C. Snijders, M. J. Willemse, C. M. Boot- Bolle, S. J. Verburg, H. Willemse, G. C. van den Berge, R. C. Deur- loo, J. M. C. van den Broek, C. van der Maas, C. H. de Jonge, N. M. de Jonge, S. J. Blankert, C. J. Feijen, J. van Westenbrugge, allen te Zierikzee; C. W. A. Hanson, M. v. d. Weele, Eikerzee; R. Hage, W. E. Stouten, Oosterland; N. P. van As, W. P. Bos, Noordgouwe; A. J. Stouten, Brouwershaven; M. G. N. Boot, M. P. Pankow, Ouwerkerk; J. C. Janse, J. C. de Waaij, Dreischor; C. Fokker, Zonnemaire; L. A. P. van Oeveren, Looperskapelle. Geen lampjes meer AMSTERDAM, 12-7. Het Am sterdamse gemeente energie bedrijf heeft tot zijn spijt moe ten besluiten de illuminatie van de boogbrug van de Brou wersgracht bij de Prinsen gracht te verwijderen omdat de jeugd zich niet ontzag steeds weer de lampjes te ver nielen. Voor deze illuminatie waren er 100 aangelegd. Het G.E.B. heeft 400 lampjes bij de brug verspeeld en vindt het nu welletjes. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Concert „Oefening en Uitspanning" In verband met de uitwisselings regeling van de muziekgezelschap pen op het eiland hoopt a.s. zater dagavond, aanvangende half acht, het fanfarekorps „Oefening en Uit spanning" te Nieuwerkerk in de tent op het Marktplein alhier een concert te geven. Hopelijk zal de weersgesteldheid gunstig zijn, Het publiek, vooral de jongeren, wordt verzocht de nódige stilte in acht te nemen. Lagere schooljeugd bezocht het strand De leerlingen van de eerste en de tweede klas van de openbare lagere school alhier hebben, onder leiding van het onderwijzend personeel, een rit naar de mooie Westhoek van Schouwen-Duiveland gemaakt. Lof waardig is het dat een viertal auto bezitters uit onze gemeente hun wa gens ter beschikking stelden om de kinderen een prettige tocht te bezor gen. De 21 deelnemers startten des middags om één uur van de Markt en in rechte lijn ging het naar het strand van Westenschouwen, waar de kinderen zich op het strand vol op vermaakten. Uiteraard ontbrak dc tractatie op limonade en koek niet. Hierna werd een bezoek aan de speeltuin te Renesse gebracht, waar men zich eveneens kostelijk wist te vermaken. Ongeveer half ze ven was men weer op het dorp te rug, zeer voldaan over alles wal was genoten. Een woord van dank aan allen die deze uitgaansdag heb ben gestimuleerd, inzonderheid tot de autobezitters is zeker op z'n plaats. De overige leerlingen van de openbare lagere school zullen de volgende week aan hun trek komen, want op woensdag 18 juli hoopt men een autobustrip naar Walcheren te maken. directie waterhuishouding en water beweging en de Deltadienst van de Rijkswaterstaat, de technische ho geschool, universiteiten en het K.N. M.I. in De Bilt. In de wetenschap pelijke staf zijn acht academici op genomen, een aantal hoogleraren is wetenschappelijk adviseur. De resul taten van 't onderzoek zullen waar schijnlijk worden gepubliceerd. Ingezonden mededeling Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft donderdag met 250 tegen 164 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een program tot hulp verlening aan het buitenland ten be drage van 4.668,5 miljoen dollar in het belastingjaar dat op 1 juli is be gonnen. Dit bedrag komt dat wat de Senaat heeft goedgekeurd dicht na bij. De motor hield op met gonzen, toen de wijdheid van de polder com pleet was en de menselijke bewo ning was opgehouden. Eerste ge baar: machteloosheid; tweede ge baar: de mouwen opstropen en aan het sleutelen in een stekende on- weersachtige hitte. Uit een verre boerderij maakten zich 2 knaapjes los, die zich enkele ogenblikken later bij het kapotte vehikel in de berm lieten neerzakken. Ze sneden zich fluitjes van riet deze knaapjes, om aldus een piepende en zeurderige muzikale omlijsting van de pech mogelijk te maken. Verder keken zij met landelijke blikken naar de prut sende meneer, die weinig vorderin gen maakte. Plotseling kraakte er iets onder het geweld van een sleu tel. Het porceleinen huisje van de bougie bleek wijlen te zijn. Vrijwel op hetzelfde moment begon zich een bui boven het tafereel te ontlasten. Toen die was opgehouden, bleek er in 't binnenst ingewand van de mo tor nog geen teken van leven te steken. Derde gebaar: de jas aan schieten en dorpwaarts kuieren, om een nieuwe bougie te kopen. Vrien delijke man reed daarop pechliebber achterna en vroeg of hij helpen kon? Dat was moeilijk, maar de man wil de het en kwam een ogenblik later aan-gebromfietst met een bougie van een tractor. Pechhebbende man zei de geste uitermate te waarderen, daar dankbaar voor te zijn, maar er technisch geen brood in te zien. Na het kuieren bougie gekocht in het dorp en de terugweg aanvaard. Toen de motor bloot lag, roffelde de donkere dreun van een onweersslag over de velden en werden de sluizen eerst goed opengezet. Vierde gebaar: voertuig verduwen naar gindse boer derij om te schuilen en het repara tieproces voort te zetten. Het ver trek daarna onder de restanten van een fikse bui. Buiten het hek gas gevende knapte de draad van de manette, zodat het voertuig niet bo ven de 10 km. snelheid uitkomen kon. Twee kilometer verder volgde de ontdekking dat men belangrijk uitrustingsstuk in de schuur had la ten liggen. Omdraaien, terugtuffen met kruiwagenvaart en het uitrus tingsstuk ophalen. Tenslotte werd toch nog het doel van de reis bereikt en nadien moest de machine tegen de versnelling in tot ronken gedwongen worden en zo aarzelend, maar eindelijk toch onafwendbaar naar de koekestad te- ruggetuft. 't Was al laat, heel laat ge worden zelfs. Slotgebaar: ijverig en oprecht met jezelf afspreken een volgende maal in de polder een ge- rijtje te gebruiken met een eerlijk, zioetend paard ervoor, dat op tijd iveet te keutelen en te rusten, om zo zonder zenuwspanning en pech het reisdoel te bereiken. Het moet beter zijn! EILANDMAN. zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2