DE ZIERIKZEESCHE COURANT Akuut tekort van ondergrondse arbeiders bedraagt 3000 man Rode Chinese troepen omsingelen buitenpost van het Indische leger Sowjets beginnen weer over de Berlijnse kwestie Prinsessen bezochten Wageningen aan de Nickerie-rivier TWEEDE KAMER Van Roijen en Malik confereerden De kwestie-Berlijn WAT 11QT 01 BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 13 JULI 1962 118e jaargang No. 19207 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: vjjf gn tivUltig jlltir UI liet Veld Weinig perspektief voor het mijnbedrijf HEERLEN, 12-7. De voorzitter van de Nederlandsehe Katholieke Mjjn- wcrkersbond, de heer F. Dohmen, heeft tijdens kle gehouden bonds raadsvergadering te Heerlen in de Stadsschouwburg, zijn bezorgdheid geuit over de toekomst der mijnbe drijven. Volgens de heer Dohmen bedraagt het tekort aan ondergrondse arbei ders momenteel ongeveer 3.000, ter wijl de chemische sector onmiddel lijk 1.300 kan opnemen. Over het aanwerven van buiten landse arbeidskrachten zei de bonds voorzitter het volgende: Het aan werven van Italianen zal om meer dan een reden moeilijk succes kun nen hebben. De ervaringen die vele van de Italiaanse arbeidei-s, die in 1956 voor de mijnen werden gewor ven, tijdens hun tweejarig contract hebben opgedaan, is de naam van het Nederlandse mijnbedrijf in dit opzicht beslist niet ten goede geko men. De intensieve werving door de Duitse mijnondernemingen heeft het beschikbare arbeiderscontingent in Italië sterk afgeroomd, zodat er in vele gevallen alleen nog keuze mo gelijkheden zijn overgebleven in de zwakst ontwikkelde gebieden van Italië. Belemmeringen De Italiaanse regering bemoeilijkt het aanwerven van Italiaanse arbei ders in hoge mate door voor te schrijven dat minimaal tien procent van de geworven arbeiders gehuwd moeten zijn en dat deze met hun ge zin in het nieuwe vaderland moeten worden gehuisvest. Het werven van Griekse arbeiders schijnt eveneens niet veel succes te beloven, zo zei de heer Dohmen. Thans doen de mijn ondernemingen pogingen Spanjaar den aan te trekken die zich beter en gemakkelijker dan andere buiten landse arbeiders schijnen te kunnen aanpassen. De heer Dohmen zei voorts, dat een toenemend aantal mijnwerkers, jongere, maar ook arbeiders die soms Nieuwe spanning in Azië NEW DELHI, 12-7. - De Indische premier Nehroe heeft te New Delhi verklaard dat de communistisch- Chinese troepen, die een buitenpost van het Indische leger in de afgele gen Galwan-vallei, in Kasjmier heb ben omsingeld, „vroeg of laat" zul len moeten terugtrekken, wil er een gewapend conflict worden voorko- Nehroe verklaarde dit na terug keer van een vakantie van acht da gen in Kasjmier en in antwoord op vragen van verslaggevers. „Voor zo ver mij bekend hebben zich geen ge vechten tussen de Indische en de Chinese militairen in de vallei voor gedaan", aldus Nehroe. Vierhonderd man Chinese militai ren hebben de Indische post, als ge meld, dinsdag j.l. omsingeld. In ant woord op de vraag, of hij de jongste Chinese handelingen in het grens gebied ernstig opvatte, verklaarde Nehroe: „de protestnota's, die India en de Chinese volksrepubliek heb ben gewisseld, waren in krachtige bewoordingen gesteld". Donderdag is nog te New Delhi van gezaghebbende zijde vernomen dat een „niemandsland" van slechts 45 meter breedte de Indische en de Chinese troepen in de Galwan-vallei scheidt. Franse activisten aangehouden PARIJS, 12-7. In Parijs zijn twaalf activisten aangehouden, zo is don derdag bekend gemaakt. Onder hen zijn drie vrouwen. De 54-jarige lei der van de groep, de markies Ray mond Durand de Keguelin de Ro- zeieres, bereidde op het ogenblik van zijn aanhouding een „opzienbarende ingreep" voor. Er zijn wapens en springstof in beslag genomen. ONTSTELLEND CIJFER 1.926.000 misdaden in de Ver. Staten in 1961 WASHINGTON, 12-7. In een rap port, dat Edgar Hoover, de directeur van het Amerikaanse federale bu- reua van onderzoek, aan het mini sterie van Justitie heeft uitgebracht, verklaart hij dat het aantal in 1961 in de Verenigde Staten gepleegde misdaden drie procent hoger ligt dan in 1960 en dat het tevens het hoogste jaartotaal is, dat tot nu toe in Ame rika is geregistreerd. Drie en veertig procent dergenen, die in 1961 door de politie wegens zware misdrijven, als moord, ver krachting en beroving, werden ge arresteerd, waren jeugdige personen. In 1961 deden zich naar schatting 1.926.000 gevallen van moord, schen ding met geweldpleging, beroving, geweldpleging, grote en kleine dief stallen en ontvreemding van auto's voor. Elke minuut werden ongeveer vier ernstige misdaden gepleegd. „Onze bevolking is in de afgelopen vijf jaar met zeven procent toegeno men, terwijl het aantal misdrijven in dezelfde periode met 34 procent toenam. In de laatste jaren staat de toeneming van 'het aantal misdaden tot de groei der bevolking als vijf staat tot één. Een van de grote vraagstukken, waar wij mee te maken hebben, is het elk jaar weer stijgende aandeel, dat jeugdige personen hebben in het bedrijven van ernstige misdaden. Het kan ernstige gevolgen voor de toekomst van ons land hebben, wan neer wij er niet in slagen deze ont wikkeling een 'halt toe te roepen", aldus F.B.I.-directeur Hoover in zijn rapport aan 'het ministerie van Ju stitie. „Oorlogsovcrblijfselen moeten worden opgeruimd' MOSKOU, 12-7. In een inderhaast bijeengeroepen persconferentie in 't gebouw van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Moskou, heeft het Russische persbureau Tass een 3.500 woorden lange „gezaghebbende verklaring" uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat de Sow.jct-Unic met betrekking tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland „tot 't laatste toe haar plicht zal vervullen" Na een opsomming van de beken de Sowjet-standpunten mot betrek king tot Berlijn, wordt in de verkla ring gezegd: „De sleutel tot het weg nemen van de spanning cn tot het versterken van de fundamenten van de vrede in Europa, is het sluiten van een Duits vredesverdrag. En de Sowjet-Unie zal tot het einde toe haar plicht vervullen als een land. dat een beslissende rol heeft gespeeld in de nederlaag van Hitler-Duits- land". „Tass is gemachtigd te verklaren" aldus de verklaring verder, „dat of ficiële Sowjet-kringen uiting hebben gegeven aan hun spijt, dat de rege ringen der westelijke landen geen begrip tonen voor de liquidatie van de overblijfselen van de tweede we reldoorlog door het tekenen van een Duit9 vredesverdrag". Weloverwogen waarschuwing Westelijke waarnemers in Moskou beschouwen de verklaring als een weloverwogen waarschuwing aan het westen. De ernst van de waarschuwing werd onderstreept door het feit, dat de journalisten bijeen werden ge roepen in een grote hal van het mi nisterie van buitenlandse zaken, die zelden voor dergelijke gelegenheden wordt gebruikt. Bij de aanvang der conferentie stelde het hoofd van de persafde ling van heUministerie, Leonid Zam- jatin, de directeur-generaal van Tass Dmitri Gorocnjov aan de aanwezige correspondenten voor, waarna hij hun de Russische tekst van dc ver klaring overhandigde. reeds jarenlang in het mijnbedrijf werkzaam zijn, naar andere bedrijfs takken overgaan omdat de afkeer van de mijnarbeid groter wordt, nu 't werken in andere industrieën om verschillende redenen aan aantrek kingskracht wint. „Rekeningen" uit de oorlogstijd Klappen vallen in Duitsland HAMBURG, 12-7. De 54-jarige di recteur van het Hamburgse politie district Oost, Wilhelm Vestring, is met verlof gezonden. Hij wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij het vermoorden van Joden in Polen, tijdens de oorlog. Er is, naar offici eel wordt meegedeeld, ook een on derzoek gaande naar het oorlogsver leden van andere politiefunctiona rissen in Hamburg en de rest van de Bondsrepubliek. Arrestaties zijn nog niet verricht. In Flensburg is een 52-jarige hoofdcommissaris van politie met verlof gestuurd. Hij wordt verdacht van strafbare handelingen aan het toenmalige oostfront. Geen V.S.-hulp aan „rode" landen WASHINGTON, 12-7. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 277 tegen 4 stemmen een wetsvoorstel aangenomen, ihoudende een algemeen verbod tot hulpver strekking aan communistische lan den. President Kennedy behoudt dc bevoegdheid echter om, onder be paalde voorwaarden, buitenlandse hulp aan communistische landen te verstrekken. Tevoren wag een voorstel om alle buitenlandse hulp, met inbegrip van overtollige voedselvoorraden, aan 18 landen, waar onder Zuid-Slavi'ë en Polen te verbieden, verworpen. Burgemeester praat „in (le ruimte" NIJMEGEN, 12-7. De burge- meester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, zal zich niet beledigd voelen als men tegen hem zegt dat hij „in de ruimte" praat. Hij gaat dit na melijk in werkelijkheid doen, dankzij een uitnodiging die aan hem is gericht door de vervaardigers van de kunst maan Telstar. Het is een plan om over een week of twee de burgemeesters van 22 steden in verschillende werelddelen gelegenheid te geven per tele foon en via de kunstmaan een gesprekje met elkaar te voe ren. Als representant van Ne derland zal de heer Hustinx uit zijn werkkamer in Nijme gen vier minuten mogen spre ken met burgemeester Corning van de Amerikaanse stad Al bany. Deze Amerikaanse ge meente heeft direct na de oor log Nijmegen geadopteerd en sindsdien zijn de banden tus sen beide gemeenten hecht ge bleven. Televisietwist door de „Telstar" LONDEN, 12-7. - De Amerikaanse televisiesatelliet „Telstar" heeft een Europese televisietwist uitgelokt. De Britse radio- en televisiemaatschap pij B.B.C. protesteerde donderdag bij de Franse televisie tegen het feit dat Frankrijk in strijd met de afspraken der samenwerkende organisaties in de nacht van woensdag op donder dag een eigen programma via de „Telstar" naar de V.S. 'had uitgezon den, 'hoewel het de bedoeling was dat er thans nog slechts proefbeel- den zouden worden overgebracht die niet 'het karakter hadden van ont spanning of voorlichting. Tegen het eind van deze maand zal pas het eerste officiële programma worden uitgezonden dat representatief zal zijn voor Europa. Vijf cn zeventig 'leden van het Amerikaanse vredeskorps zijn deze week een restaurant in Maryland uitgelopen toen aan drie negers, le den van deze groep, bediening ge weigerd werd, zo is bekend gemaakt- Een nieuwe wet in 'hel district Mont gomery verbiedt discriminatie in dc restaurants,'behalve voor café's, her bergen en restaurants waarin voor namelijk alcohol verkocht wordt. EEN GRENDEL OP HET ZUID-SLOE jP!f*yr ï-.WÊSÊSÊm. 1 "i De uitvoering van werken in het Zuidsloe, het nieuwe industriegebied van Zeeland, waar de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" reeds bezig is met de bouw van een reparatiewerf, is in een belangrijk stadium geko men. Donderdag omstreeks 02.00 uur zou worden begonnen met het sluiten van de ruim twee kilometer lange afsluitdijk, waardoor een gebied van 160 hectare wordt ingepolderd. Op de luchtfoto de situatie van woensdag, gezien van boven de Wester schelde. Rit door met padi bezaaide polders WAGENINGEN (Suriname), 13-7. De prinsessen Irene en Margriet zyn donderdagmiddag met het jacht de „Oranje" in het dorp Wageningen aan de Nickerie-rivier aangekomen. De directieleden van de stichting machineland'bouw in Suriname, de S.M.L., en hun echtgenoten begroet-, ten de vorstelijke bezoeksters op de steiger. Bij de steiger was een ere haag opgesteld van personeelsleden van de stichting. Vijftienhonderd volwassenen en 350 'kinderen hebben op het feeste lijk versierde sportterrein de prin sessen een ovatie gebracht. De be volkingsgroepen van dit plaatsje van 2.800 inwoners boden de bezoeksters daar bloemen en andere geschenken aan. Het volgende punt van het pro gramma was een rit door de polders waarvan thans 5.200 hectare met pa di is ingezaaid. Nadat directeur L. G. Witte van de S.M.L. een kort overzicht van de geschiedenis van de stichting had gegeven, maakten de prinsessen in een snel motorboot je een vaart door een vijf kilometer lang afwateringskanaal tot aan het pompgemaal waar wel een einde ko men moest aan deze ongetwijfeld prettige tocht over 'het water. Het pompstation dat ongeveer 2.500 ku bieke meter water per minuut kan verwerken, werd bezichtigd voordat de prinsessen per auto teruggingen naar Wageningen. Prinses Irene is daar toen in het zwembad bij 'het figuurzwemmen het voorbeeld geweest van de meisjes van de zwemclub „Flamingo". Per 1 januari prijzen van landbouwgronden vrij DEN HAAG, 12-7. - Het voorstel van de socialist prof. dr. ir. Vonde ling de prijsbeheersing van land bouwgronden te laten voortduren tot 1 januari 1968, is gisteren door de Tweede Kamer verworpen met 83 tegen 61 stemmen. De K.V.P. had er nogal wat moeite mee. Een deel van deze fraktie voelde blijkbaar alles voor handhaving van de prijsbeheersing, maar de afge vaardigde Engelbertink, die als voor vechter van deze groep optrad, kreeg toch niet meer dan acht man achter zich. De rest schaarde zich achter mr. Van Rijckevorsel die zich weliswaar veel dichter bij prof. Vondeling dan bij de minister voelde staan, die de gehele prijsbeheersing 1 januari wil opheffen, maar die toch tegenstem de omdat er geen middenweg ge vonden was. Deze bestond uit een wijziging in de wet vervreemding landbouwgronden, waarbij de grond kamers de bevoegdheid zou worden verleend prijsopdrijving bij verkoop van landbouwgronden tegen te gaan. De 'heer Egas (P.v.d.A.) zeide, na dat het voorstel van wet van dc heer Vondeling is verworpen, de prijsbeheersing met ingang van 1 ja nuari 1963 zal vervallen. Bij zitten en opstaan werd vervolgens het wetsontwerp der regering aangeno men. Vele leden der Kamer wensten de ministers van Landbouw en Vis serij en van Justitie daarna geluk; ook prof. Vondeling bood zijn geluk wensen aan. Steun voor (le K.L.M. Met de stemmen van de P.S.P. en rle C.I'.N. tegen 'heeft de Tweede Ka mer besloten tot het verlenen van financiële steun aan de K.L.M., om het nationaal luchtvaartbedrijf uit de materiële impasse te helpen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WASHINGTON, 13-7. - De Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, de Indonesische ambassadeur te Moskou, Adam Ma- lik, en de derde partij bij de Neder lands-Indonesische besprekingen, de Amerikaanse oud-ambassadeur Ells worth Bunker, zijn donderdagavond naar het landhuis bij Washington gereden voor hun besprekingen over Nederlands Nicuw-Guinea. Naar ver luidt, is donderdagavond reeds een inleidende bespreking gehouden. Het landhuis ligt op ongeveer vijftig ki lometer van Washington. Verwacht wordt dat oud-ambas sadeur Bunker heden (vrijdag) een verklaring zal afleggen over dc eer ste besprekingen. In Istanboel zijn berichten uit zuidoost-Turkije ontvangen, volgens welke in noord-Irak zware gevech ten aan de gang zijn tussen de Koer den onder leiding van Moella Moes taf a Harzani en de Iraakse strijd krachten. WASHINGTON, 12-7. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft donderdag avond tijdens een persconferentie onlangs door Chroesjtsjef gedane voorstellen de Engelse, Franse en Amerikaanse troepen te vervangen door troepen uit de kleinere leden- landen van dc Navo en het War- schau-pact verworpen. Hij wildeniet zeggen of deze voorstellen inzake Berlijn en west-Duitsland een nieu we crisis waarschijnlijk hebben, ge maakt. „Dc twee partijen zijn nog steeds van mening dat hel. belang rijk is hierover contact le onder houden, zelfs als het niet duidelijk is dat dit contact tot een bevredi gende oplossing zou leiden". Die het bittere niet heeft geproefd, verdient ook niet het zoete. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE onbereikbaar onder no. 2 8 3 8 van 14 t/m dinsdag 24 juli Veranderlijke bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Vannacht plaatselijk mist. Morgen veranderlijke bewolking en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Iets war mer. 14 juli. Zon op 4.35, onder 20.55. Maan op 17.56, onder 2.08. 15 juli. Zon op 4.37, onder 20.54. Maan op 19.02, onder 2.45. 16 juli. Zon op 4.38, onder 20.53. Maan op 20.01, onder 3.33. Volle maan: 17 juli. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE 14 juli 15 juli 16 juli BROUWERSHAVEN 0.22 v.m. 1.25 v.m. 2.19 v.m. 14 juli 15 juli 16 juli 12.32 n.m. 0.55 v.m. 1.43 v.m. 13.01 n.m. 13.53 n.m. 14.41 n.m. n.m. 13.24 n.m. 14.11 n.m. Springtij: 19 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de achterzijde van een depressie bij de Oostzee stroomt vandaag koele en tamelijk vochtige lucht uit westelijke richting over ons land. De buiigheid is sterk afge nomen onder invloed van een zwak ke rug van hogedruk die over de Britse eilanden naderbij komt. Op de oceaan ten noorden van dc Azo- ren is een depressie belangrijk in diepte toegenomen. Aan de voorzijde van deze depressie voeren zuidwes telijke winden vochtige warme lucht in de richting van Westeuropa. Het frontensysteem dat met deze lucht meekomt, bracht vanmorgen wat re gen aan de ingang van het Engelse Kanaal. Morgen kan dit systeem ons land bereiken, zodat er dan over het algemeen veel bewolking zal zijn, waaruit hier en daar wat regen kan vallen die echter van weinig bete kenis zal zijn. De temperaturen worden wat hoger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1