HEINKEL- Restaurant voor vrouwen De voorlichting van het zich veranderende Bruinisse gevraagd voor deelname aan interprovinciaal structuurplan Russisch voorstel over Berlijn on-acceptabel voor V.S. STAD EN PROVINCIE scooters G C. ANKER, Zierikzee Ingezonden mededeling C platteland Om de kwaliteit van de gemeenschap van straks WAGENINGEN. 11-7. - De inspek- teur-generaal van de landbouw, ir. J. M. A. Penders, heelt tijdens de internationale landbouwconferentie te U'ageningen gesproken over de voorlichting op het zich in een over gangsstadium bevindende platteland. Technische vindingen nopen de boer steeds meer om het traditione le pad van het landbouwbedrijf te verlaten. Een periode van overgang is steeds meer een periode van ge vaar. Als de veranderingen niet vol ledig worden begrepen en opgevan gen en als er niet constructief lei ding wordt gegeven door personen en instellingen met invloed op het plattelandsleven, zal de plattelands gemeenschap van de toekomst niet over die kwaliteit beschikken, die van haar mogen worden verlangd. De voorlichting heeft tot taak in bepaalde situaties de beste informa ties te geven en de helpende hand te bieden daar waar tegen de ach tergrond van nieuwe stromingen, lo kale problemen om een oplossing vragen. Het gaat echter niet alleen om het landbouwbedrijf, de ontwik keling van het plattelandsgezin mag niet achterblijven bij de evolutie van de boerderij. Landbouwhuishoudkundigc voorlichting Hier ligt een taak voor de land- bouwhuishoudkundige voorlichting aldus spreker, invloeden van buiten de boerderij doen zich steeds meer gelden en de ontsluiting van de plat telandsgebieden dient steeds meer tc worden gezocht in combinatie met migratie en decentralisatie van de industrieën. Zo kunnen meer leden van boerengezinnen elders emplooi vinden. In ruil hiervoor kunnen de boe ren beschikken over meer beroeps voorlichting met meer kansen voor de jeugd in beroepen buiten de boer derij. Bussiinise hollehoos BVSSVM, 10-7. B\j de eind examens aan liet „Nieuwe Ly ceum" in Hilversum heeft de 18-jarige leerling Ch. Norde uit Bussum vermoedelijk wel een record behaald wat de cij fers op zijn cijferlijst betreft- Hij behaalde bij zestien exa- i menvakken niet minder dan i acht tienen en vijf negens, i Voor de andere vakken be- f haalde hij „minder goede cij- i fers". Daarvoor behaalde hij i namelijk achten. Norde deed i examen voor de afdeling h.b.s. i B. Zijn lievelingsvak is echter i de muziek. Op het onlangs ge- 4 houden landelijk interscholair 4 muziekconcours, ivaarvan de 4 finale in Laren N.Hwas, 4 wist hij voor. zijn school de 4 tweede prijs als cellist te be- 4 halen. 4 „Ontwikkelingsgebied behoeft bijzondere impulsen" BRUINISSE, 11-7. - De burge meesters van gemeenten welke ge legen zjjn in het gebied dat door de Deltawerken aan de Grevelingen na bij het Hollands Diep en het Volke rak een nieuwe betekenis zal krij gen hebben zich met elkander ver staan teneinde de omvang van de nieuwe betekenis te peilen en zich af te vragen, welke consequenties daaraan voor iedere daarbij betrok ken gemeente afzonderlijk zijn ver bonden. In hun plannen voor een op te stellen interprovinciaal struktuur- plan hebben de burgemeesters van de betrokken gemeenten nu ook be trokken Bruinisse. Aan het college van b. en w. van Bruinisse zijn in dit verband de vol gende vragen voorgelegd: a) acht U in beginsel*redenen aanwezig tot ge zamenlijke verdieping in de ontwik kelingsvraagstukken van gemeen schappelijk belang?; b) zo ja, kan uw college medewerken aan het ge zamenlijk geven van een opdracht aan twee stedebouwkundigen van naam (prof. Wiegcr Bruin tc Am sterdam en ir. W. P. Schut te Rot terdam/Middelburg) tot het uitbren gen van advies na voorafgaande in ventarisatie? Een eerste benadering van de aan de opdracht verbonden kosten is f 10.000 per jaar met een direkt voorschot van f 5000. Uitgaande van een maximum studieduur van drie jaar, komen de totale kosten op f 30.000. Dat betekent, omgeslagen over de rond 50.000 inwoners van het gebied een bijdrage van in to taal f 0,60 per inwoner, verdeeld over drie jaar. De burgemeesters van de betrokken gemeenten (Zuid- Beijerland, Numansdorp, Den Bom mel, Ooltgensplaat, Oude Tonge, Bruinisse, Sint Philipsland, Steen bergen, Dinteloord, Fijnaart en Heij- ningen, Klundert en Willemstad) zijn er van uitgegaan, dat de totstand koming van de Grevelingendam en de Haringvlietbrug (in 1964) en ver volgens van de Zoomseweg grote invloed zal uitoefenen op de ont wikkeling van het gehele omringen de - bovendien door belangrijke scheepvaartwegen doorsneden - ge bied. De burgemeesters zijn van oordeel dat voor de onderhavige ge meenten tot dusverre in die zin van een „ontwikkelingsgebied" mag wor den gesproken, dat het ten opzichte van andere landsdelen structureel is achtergebleven en bijzondere impul sen behoeft. Van primair belang voor het wel slagen van een verantwoorde ont wikkelingsgedachte is het samen werken tussen de plaatselijke be sturen onderling en tussen plaatse lijke en centrale overheid, vooral daar, waar de gezamenlijke belan gen in drie verschillende provincies liggen. In het betreffende schrijven aan b. en w. van Bruinisse staat voorts: „In een dergelijke situatie wordt de plaats van de afzonderlijke gemeen ten bepaald door het streekbelang, hetgeen betekent een samenwerken in regionaal verband, waarvan het gevolg uiteindelijk zal zijn, dat elk gemeentebestuur bereid moet zijn tot overdracht van een aantal zijner funkties, indien het welzijn der ge zamenlijke burgers daar baat bij vindt". Bovendien menen de initia tiefnemers dat de plaatselijke bestu ren er anderzijds tegen worden be schermd dat zij geen geforceerde houding aannemen om hun bestaans recht en waarde te demonstreren t.a.v. de regering door het aanvatten van taken, die klaarblijkelijk hun krachten tc boven gaan. Voor dc noodzakelijke harmonie tussen agra rische en industriële ontwikkeling is ruimtelijke ordening nodig. De aanleg van dc nieuwe wegen in re latie tot dc nu reeds optredende pendel en het forensisme zullen steeds meer - ingrijpende structuur veranderingen in de streek veroor zaken. Wetenschappelijke analyse De ondertekenaars vervolgen „Het provinciale en gemeentelijke beleid heeft nog niet voldoende re kening kunnen houden met die re gionale consequenties, eenvoudig omdat men deze niet kan overzien bij gebrek aan wetenschappelijke analyse en de daarop gerichte be- stuurservaring. Wij achten daarom periodieke, toegespitste en aktieve samenspraak tussen de tot de streek behorende gemeenten onderling en met toezichthoudende organen, mede teneinde te voorkomen dat men door de ontwikkeling wordt over rompeld, noodzakelijk". De initiatiefnemers zijn daarom van mening, dat er voor elk der hierbij betrokken gemeentebesturen een behoefte is aan een wetenschap pelijke analyse in hel ruimtelijke vlak, op grond waarvan een inzicht kan worden gevormd en het toekom stig ontwikkelingsbeleid kan wor den bepaald. De burgemeesters stellen zich voor de te volgen werkwijze aldus te re gelen a. de adviseurs plegen het dagelijks overleg met nader aan te wijzen vertegenwoordigers der gemeen ten. b. het rapport wordt uitgebracht aan alle deelnemende gemeenten. c. de adviseurs zullen de stede- bouwkundige adviseurs der ge- meenten raadplegen en naar be- hoef te ook derden, in eerste in-, stantie de provinciale planologi- sche diensten en de rijkswater staat c.a. Volgende week vrijdagavond zal het plan in de vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse worden behandeld. Rusland wilde troepen van westelijke „grote drie' door andere troepen vervangen WASHINGTON, 10-7. - Het Amc- rikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft bekend gemaakt dat de regering het Russische voor stel om de troepen van de weste lijke grote drie in Berlijn te vervan gen door contingenten uit de andere N.A.V.O.-landen, al heeft verworpen. Chroesjtsjef stelde in een rede tot het wereldcongres over ontwapening te Moskou voor de troepen van Ame rika, Frankrijk en Engeland te ver vangen door contingenten militairen uit Denemarken en Noorwegen of België en Nederland, plus, contin genten uit Polen en Tsjecho-Slowa- kije. Dit voorstel, aldus een woordvoer der van het departement, is een va riant op eerdere Russische voorstel len die ten doel hadden de positie van het Westen in West-Berlijn te verzwakken. Er is volgens de woord voerder al aan de Russen meege deeld, dat het voorstel geen bevre digende basis voor onderhandelingen is. Het is al ter sprake gekomen tij dens de verkennende Amerikaans- Russische besprekingen. •De woordvoerder van het State Departement zei dat de Sowjet-Unie er verantwoordelijk voor is, dat de kernproeven weer zijn opgenomen in de bewapeningswedloop en wel RENESSE Concert tamboer- en pijpercorps „Pro Pafria" Zaterdag 14 juli a.s. brengt het tamboer- cn pijperkorps „Pro Pa- tria" uit Dubbeldam op uitnodiging van de attractiecommissie van V.V. V. een bezoek aan Renesse. Om drie uur 's middags wordt een concert gegeven aan het eind van de Loane op het terrein links van de trap. Band en fluitisten zullen een gevari eerd programma ten gehore brengen. Om 7.30 uur 's avonds volgt een concert in de muziektent, bestaande uit populaire marsen en melodiën. o.a. „Grootvaders klok", „De uil zat in de olmen" en „De Postkoets". door de reeks proeven die zij vorig jaar september had genomen. Toen is, zei hij, de grootste kernbom van alle tijden tot ontploffing gebracht, van circa 58 megaton. ONS NIEUWE FEUILLETON Vier jonge vrouwen hebben stuk voor stuk onaangename ervaringen gehad met mannen. Ze eten alle vier in dezelfde cafetaria en besluiten hun be trekking en studie vaarwel te zeggen en een restaurant te beginnen. Maardan uit sluitend toegankelijk voor vrouwen. Twee van hen gaan het vakdiploma proberen te halen; samen leven ze uiterst sober en sparen zoveel moge lijk. Ze slagen, de vestigings vergunning wordt verleend en ze starten met hun restaurant voor vrouwen. Terwijl ze el kaar beloven zich nooit meer met mannen af te geven. Maar dan beginnen de moei lijkheden. Welke dat zijn, die zich voor en in het Restaurant voor •vrouwen afspelen, kunt u lezen, in ons nieuwe feuilleton, waarmee wij vandaag een aanvang maken. U begrijpt het natuurlijk al: dit is een verhaal, waarin ko mische situaties zich afwisse len met kleine steekjes aan het adres van de overheid, want vóór je tegenwoordig een zaak kunt beginnen komt er heel wat papier aan te pas. B. J. ten Wesepe, dc schrijver van dit vlot geschreven ver haal, neemt iedereen op ge paste wijze op dc hak. Daar om zult u er lal van genoeg lijke ogenblikken aan beleven. De Redaktie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HARSKAMP. Bij Wekerom (ge- meente Ede), is op enkele kilometers van Harskamp de 15-jarige scholier G. Pieters uit Harskamp door een noodlottige samenloop van omstan digheden om het leven gekomen. DEN HAAG. Eind november is in overleg met de farmaceutische hoofd inspecteur van de Volksgezondheid het slaap- en kalmeringsmiddel „Softenon" door de importeur uit de handel genomen. HAARLEM. Op het Mendelcollege te Haarlem is aan de 29-jai'ige blinde Paul Kneppers het einddiploma h.b.s.-B uitgereikt. Hij is tijdens de militaire dienst blind geworden. In 1950 behaalde hij het Mulo-diploma, daarna was hij werkzaam op een effectenkantoor te Amsterdam. BEVERWIJK. De 15-jarige h.b.s.- L. A.. Hennen uit Beverwijk is ernstig gewond, toen hij zelf gefa briceerde springstof tot ontploffing wilde brengen. ROTTERDAM. De 52-jarige onder wijzeres mej. J. van der Niet uit Rotterdam is bij een verkeersonge val in Rotterdam-Zuid om het leven gekomen. Bij het oversteken van de Brielselaan werd zij met haar fiets aangereden door een vrachtauto. HEERENVEEN. In Heerenveen werd tijdens afbraakwerkzaamheden aan de boerderij van de heer H. Pijl man de 65-jarige gehuwde arbeider A. van der Heiden uit Heerenveen onder een vallende muur bedolven. De man werd naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar hij in de loop vari de middag is overleden. ALMELO. Een botsing tussen twee auto's op de Leemslagenweg in Almelo is oorzaak geworden van de dood van de 19-jarige mevrouw Y. Bosch-Brouwer, moeder van twee kinderen. Zes personen werden min of meer ernstig gewond. OOSTERWOLDE. Te Haule (gem. Ooststellingwerf) is de 81-jarige H. Hofstee, afkomstig uit Haulerwijk (Ooststellingwerf) door een melk- auto van de Lyemph N.V. aangere den en op slag gedood. SPORT VOETBAL Brusc Boys I-Zierikzee I 2-1 Toen de Boys het veld opkwamen wisten zij dat Zierikzee een zware tegenstander zou worden. Zierikzee immers is de winnaar van de vorig jaar uitgeloofde beker. De zekerheid een tegenstander van formaat te zullen ontmoeten heeft ongetwijfeld tot gevolg gehad dat iedere speler zijn uiterste best heeft gedaan de nederlaag zo klein mogelijk te ma ken en daardoor is deze nederlaag in een overwinning gekeerd. Vanaf het begin dringen de Boys gevaarlijk op en de verdediging van Zierikzee moet tegen het goede sa menspel van Bru alles op alles zet ten om doelpunten te voorkomen. Een doelpunt dat toch komt als in de 10e minuut na een snelle aanval het binnentrio de bal prachtig over geeft. Midvoor Adrie Kosfénse geeft over aan Duinhouwer, dié de kans goed benut (1-0). De Boys blijven gevaarlijk, maar door pecht blijven doelpunten uit. Met 1-0 komt de rust. Zierikzee neemt na de rust de taktiek van Bruinisse over en door uiterst snelle aanvallen probeert men dc verdediging onder druk te zetten. Deze is echter voor haar taak berekend. Na 12 minuten is het weer middenvoor Kostense die de bal vrij krijgt en onhoudbaar inschiet (2-0). Dit doelpunt maakt dat Zierikzee vinniger begint te spelen zodat men meer in de aanval komt en de wed strijd meer in evenwicht komt, om dat over en weer aanvallen worden opgezet, die echter op de verdedi ging stranden. Een kwartier voor tijd lost middenvoor vap Westen een hard schot onder tegen de lat. De bal kaatst terug in het veld, maar de scheidsrechter kent het doelpunt toe. Tot het einde toe blijven de Bruënaren gevaarlijk, over en weer wordt goed voetbal gespeeld, maar met 2-1 komt toch het einde van een mooie wedstrijd, die door Bru verdiend werd gewonnen. Ingezonden meSedeling 175 c.c. viertakt 1 50 c.c. tweetakt Het neusje van de zalm Dealer voor Schouwen-Duiveland AMSTERDAM. Op de Burgemees ter de Vlugtlaan ter hoogte van de Burgemeester Fockstraat in Amster dam-West is de 57-jarige ongehuw de leraar E. H. J. Fourasche door een 19-jarige bromfietser aangere den en daarbij zo ernstig aan zijn hoofd gewond, dat hij bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek te zijn overleden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomèn naar Delft als stu dentenpredikant: J. W. Falkenburg, Brielle; naar Hattem (3e pred.pl.): C. Bezemer, Zierikzee. Bedankt voor Harderwijk: Jac. Jongerden, Bruchem en Kerkwijk. Ger. Kerken Beroepen te Middelburg (vac. J. IJtsma): E. H. Nagel, Brussel; tc Castrucum: N. J. Goris, Barchem. Aangenomen naar Nijverdal (vac. G. Heijerman): D. kloppenburg, Broek onder Akkerwoude, die be dankte voor Franeker (vac. dr. A. Kruyswijk). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zaamslag: M. C. Tanis, Barendrecht en J. Keuning, Veenen- daal. Ger. Gemeenten Beroepen te Benthuizen, Kampen, Nieuwerkerk (Zld.), Oostkapelle, Zoetermeer en te Aalst: kand. C. Harinck, Goes; te Giessendam, Wer kendam, 's-Gravenpolder, Hoofddorp en te Wolphaartsdijk: kand. W. Suy- ker, Bergambacht. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON Hoofdstuk 1. Waarin één van het viertal promotie maakt. Het belletje ging drie keer en juf frouw Wind, de cheffin van de type kamer, keek even op van haar werk met een veelbetekenende blik naar Ans, die tegenover haar achter een klein bureautje zat. Het meisje zuchtte even, greep haar stenobloc en een paar potloden, waarna ze op stond en naar de deur van het pri- vékantoor liep. Ze voelde de blikken van de andere meisjes op haar rug branden en ze wist, wat haar col lega's dachten: Dc baas is er niet, dus is vandaag meneer Jan in het privékantoor. Dat betekent, dat het belletje vandaag wel eens vaker drie keer zal rinkelen. Wantme neer Jan is verkikkerd op Ans en* Ans wil niks van hem weten. Nou, ze vonden het maar stom. Stel je voor, dat dc attenties van de jonge baas hen eens goldZij zouden cr wel van weten tc profiteren, re ken maar.' Inmiddels was het slachtoffer reeds binnen en stond in afwachting nadat ze dc deur zacht achter zich gesloten had. Ze zag de man achter het bureau op een knopje drukken en dat betekende, dat het transpa rant „niet storen" boven de deur van het privékantoor brandde. Wat voor iedere ingewijde betekende, dat do toegang voorlopig verboden was. Dc jongeman achter hot bureau keek even op, glimlachte cn wees naar dc stoel naast het bureau. „Kom verder, juffrouw Ans en ga zitten. Laai u dat stenobloc maar rusten. Ik heb niets tc dicteren voorlopig, maar ik wil eens even een genoeg lijk babbeltje met u maken". Het meisje zuchtte opnieuw en ging gelaten naar de stoel, die haar aangewezen was, waarop ze ging zitten. Toen keek ze de zoon van de direkteur vragend aan. Jan Grotendorst tuurde enige tijd voor zich op een vel papier en knik te. „Ik heb uw antecedenten eens nagegaan, juffrouw Ans. Ambtshal ve natuurlijk. Helemaal niet om on bescheiden te zijn. U hebt hier een voor uw leeftijd al voortreffelijke staat van dienst, inderdaad, zeer voortreffelijk. Als meisje van 16 jaar bent u hier gekomen met een kersvers Ulo-diploma op zak, plus typediploma en enige kennis van steno. U hebt een jaar later het ste nodiploma gehaald, weer een jaar later duitse handelscorrespondentie en twee jaar geleden ook engelse handelscorrespondentie. Voeg hierbij nog, dat u behoorlijke kennis hebt van de franse taal, dan is uw graad van ontwikkeling, alweer uw leef tijd in aanmerkihg nemende, zeer behoorlijk. U kent meer dan juf frouw Wind en toch bent u haar on dergeschikte. U bent hier nu bijna acht jaar werkzaam cn, volgens de oude heer, tol volle tevredenheid. Dat u nog geen verdere promotie gemaakt hebt, verwondert mij, maar dat ligt natuurlijk niet aan mij, in tegendeel, niet aan mij. Ik eh persoonlijk heb alle bewondering voor uw capaciteiten» dic momenteel niet ten volle lot hun recht komen. Weliswaar ben ik hier nog niet hele maal baas, maar dat. is slechts een kwestie van tijd. Wat zeg ik? Van zeer korte tijd. U hebt natuurlijk al dc geruchten gehoord, juffrouw Ans, want in zo'n groot exportbedrijf als het onze, houd je zoiets niet bin nen deze vier muren. Om kort te gaan: mijn oude heer is van plan ermee te stoppen. Op de eerstvol gende aandeelhoudersvergadering, die volgende week zal worden ge houden, neemt vader zijn ontslag en wordt ik voorgedragen als zijn op volger. Ik mag wel zeggen: der tra ditie getrouw. Ik bezit waarschijn lijk wel niet de ijver en werklust van papa, maar dat zal 'm wel zit ten in het verschil van jaren. Enfin, juffrouw Ans, om een lang verhaal kort te maken: binnen enkele dagen zetel ik hier definitief en dan ga ik vanzelfsprekend het een en ander reorganiseren. U kent het spreek woord: nieuwe heren, nieuwe wet ten. Mijn vader heeft nooit aan een privé-sekretaresse gewild, maar hij had meer van die ouderwetse ideeën. Alle respect overigens voor hem. want hij heeft de zaak groot ge maakt en ik moet - zoals dat immers heel - treden in zijn voetsporen. Ik ga dat op mijn manier doen cn ik ben niet van plan mezelf hier van 's morgens vroeg tot 's avonds laat af te beulen, zoals mijn beste vader dat altijd gedaan heeft. Daarom heb ik mijn oog op u laten vallen en be noem u bij deze als mijn privó-sc- kretaresse. Uw zetel komt perma nent hier en bij mijn afwezigheid wordt u geacht de belangen van de zaak te behartigen. Ben ik hier wel, dan assisteert u mij zo goed moge lijk. U boni behoorlijk good Ihuis in ons bedrijf en u weet, dat de oude heer altijd veel waardering had voor uw werk". (Wordt vervolgd). lexingtoü from Qmer/ct. itXlNBTOu ren» mee te nemen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 8