Zaterdag 14 Juli Gebrs. THIEN Oosterland's toren merkwaardigste bouwwerk van de streek Para-acties op Nw.-Guinea geheel mislukt Profiteert Seizoenopruiming Bom bij spoorlijn Geslaagden huishoudschool „Prinses Juliana" kregen diploma Q ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 12 juu i%2 No. 19206 Niet duidelijk hoe uitheem» model hier kwam Armzalig troepje over van de duizend gen en talrijke geslachten werden geboren, leefden en stierven aan zijn voet. Ontelbare malen riep de toren met zijn metalen stemmen de dorps bewoners ter kerke, en ontelbare malen klepte hij als iemand naar z'n laatste rustplaats werd gebracht. In dagen van vreugde en rouw, bij wa tersnood en brand werd dei- klokken stem gehoord. De stenen huid van de toren werd door de tand des tijds aangetast. Zij onderging bij tijd en wijle een herstelbeurt, die echter vaak wel sterk en hecht, doch op onoordeelkundige wijze werd uitge voerd. Zo kreeg men door het in- plaatsen van moderne steensoorten, door het ontbreken van passende oude, een onogelijk aanzien. Maar men deed het er mee. De brand, die in 1612 Oosterland hevig teisterde en een gedeelte van de kerk in de as legde, ging aan de toren voorbij, waarschijnlijk door 'het ontbreken van brandbare materialen in de on derbouw. 1943rampjaar Zo brak het jaar 1943 aan, een zwart jaar voor Oosterlands toren, dat echter nog maar een beginsel van de smart was, naar later zou blijken. Op 31 maart van genoemd jaar werden de beide zware klokken door de Duitse bezetter uit de toren gehaald en op 29 april d.a.v. wegge haald met bestemming Duitsland. De toren was hiermee van zijn stem men beroofd, doch het ergste moest nog komen. Dit was op 4 januari 1945 toen Oosterland door een hevig bombardement werd getroffen. Was de toren reeds geruime tijd doelwit geweest van het Engelse geschut uit de nabijgelegen eilanden, wat haar geen goed deed, door het laatste bombardement werd de gehele bo venbouw vernield, en de terugke rende evacuees konden slechts een ruïne aanschouwen van wat eens hun toren was geweest. De schade- herstelling aan de woonhuizen ech ter was urgenter en de eerste her stellingen werden hieraan verricht. Later bleek het nog een gelukkige omstandigheid dat de twee klokken waren weggevoerd, omdat zij door een gelukkig toeval de smeltkroes ontliepen, doordat het schip dat ze vervoerde met nog vele andere kwam te zinken en later na de bevrijding kon worden gelicht. Waren zij in de toren blijven hangen, zij zouden on herroepelijk zijn stuk geschoten ge weest. Nu konden zij aan de recht matige eigenaars terug gegeven wor den. Tyd van herstel De tijd voor het herstel van de toren brak aan en onder bekwame architectuur werd onder auspiciën van Monumentenzorg de algehele herstelling opgedragen aan de firma Woudenberg uit Ameide, een firma die op dit gebied zijn sporen had verdiend. Na enige discussie besloot de toenmalige gemeenteraad het za deldakmodel te handhaven, zij het dan dat het enige meters hoger is geworden. De oude vertrouwde to ren kwam in zijn oorspronkelijke staat terug, nadat de bouwers zich op voorbeeldige wijze van hun taak hebben gekweten. Oosterland kreeg gelukkig weer zijn oude toren terug met de vanouds bekende klokken- stemmen. Moge hij nog lange jaren staan als een trouwe wachter en zijn metalen stem doen klinken in dagen van vreugde en rouw. Oosterland. L. A. C. OOSTERLAND, juli. - Tot de merkwaardigste bouwwerken van Schouwen-Duiveland behoort de to ren van Oosterland, een bouwwerk waarvan niet veel historische gege vens bestaan en ook het stichtings jaar niet nauwkeurig bekend is. Een feit is dat het model afwykt van alle andere op Schouwen-Duiveland en zelfs in de provincie. Het befaam de zadeldak is uitheems en komt - behalve in het noorden van het land - bjjna nergens voor. In verband daarmede is de me ning wel eens uitgesproken, dat de bouwmeester van de toren afkom stig moet zijn geweest uit het noor den van het land en door relaties met één van de eerste Heren van Ooster-Nieuwland, zoals het dorp aanvankelijk werd genoemd, hier zijn plan heeft gerealiseerd. Waar schijnlijk dateert de toren uit de laatste decennia van de veertiende eeuw, de eeuw van de indijking (1353-1354) en behoorde zij bij de eerst gestichte kapel, voorloper van de kerk. Want veelal werd in die tijden, bij een dorp in aanbouw nog niet direct een definitieve kerk ge sticht, maar een bescheiden kapel. Zo was het niet alleen te Oosterland doch ook in de nabuurgemeenten. Het is zo goed als zeker dat Ooster lands toren hoofdzakelijk bedoeld was als klokkerihuis, bergplaats van twee tamelijk zware klokken. In de middeleeuwen heeft de gedachte zich wel voorgedaan dat de toren een grote duiventil was, omdat naar het heette het eiland Duiveland zijn naam had gekregen door het bizon der grote aantal duiven dat zich hier zou ophouden, en deze in Oos terlands toren een huisvestings- en broedplaats zouden hebben. In een aloude rijmkroniek wordt de toren beschreven als „ghelickende op een duventoren". Men kwam echter al spoedig tot ontdekking dat dit ver haal op pure fantasie berustte. Wel staat vast dat het oorspronkelijk in de bedoeling lag eerlang een ande re toren te stichten, die beter zou passen bij de later gebouwde mooie kerk. Men scheen echter in Ooster land genoegen genomen te hebben met de toren zoals die was, en men was met die niet zo hoge toren en het zadeldak vertrouwd geraakt. Gasthuis of hogere toren Totdat men omstreeks 1750 door de toenmalige Vrouwe Suzanna Ma ria Lonque van Oosterland voor de keus werd gesteld: een gasthuis bou wen of een nieuwe hogere spits op de toren, uiteraard op kosten van genoemde adelijke vrouwe. Een woonplaats voor een aantal behoef tige gezinnen uit de gemeente woog echter zwaarder dan een hogere to ren en zodoende besloot men een gasthuis te vragen. Dit verrees en de zadeldaktoren bleef zoals hij was. Eeuwen vergin- HOLLANDIA, 12-7. - Sinds presi dent Soekarno op 19 december j.l. de rede hield waarin htf het Indone sische volk onder meer opdracht gaf „de plannen tot instelling van een Papoea-staat te verijdelen" en de al gemene mobilisatie tot „bevrijding van West-Irian" in het vooruitzicht stelde, hebben ongeveer duizend In donesische infiltranten getracht het grondgebied van Nieuw-Guinea door de lucht of overzee binnen te drin gen en zich daar te handhaven. Dit is door het gouvernementsvoorlich tingsbureau meegedeeld. Van het oorspronkelijke aantal in filtranten zijn er thans nog tussen de 250 en de 300 over, verspreid over de gehele zuid- en zuidwestkust. Ge desorganiseerd, in vele gevallen zon der voedsel, bewapening en medica menten zwerven ze rond, voortdu rend opgejaagd door de Nederlandse militaire- en Papoea-patrouilles. Overigens hebben in de afgelopen twee dagen op diverse plaatsen aan de zuid- en zuidwestkust vele para chutisten zich 'in groepen overgege ven. Uit het feit dat zich in het ac tiegebied van Merauke, bij de grens met Australisch Nieuw-Guinea, eni- LANDBOUW EN VEETEELT Belangrijke demonstratie Stro-oogst, transport en laden De oogst van stro is op vele be drijven een aktueel probleem gewor den. Vooral bij het transport en het laden van de strobalen, bestaat een grote behoefte aan arbeidbesparende werkmethoden. Hoewel de technische ontwikke ling op dit gebied zich nog niet dui delijk aftekent, zijn er thans reeds een aantal interessante werkmetho den te onderkennen, die voor dit doel wel perspektief bieden. Daarom wordt er door de vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland", „Oost- en West Zuid-Beveland" in samenwerking met de R.L.V.D. te Goes een demon stratie georganiseerd, waarop een aantal methoden zullen worden ge toond. Diverse werktuigen en hulpmidde len zullen hier worden gedemon streerd, waaronder enkele balensle den, pakkenladers aan de wagen en het laden van stapels met trekker- voorladers. Deze belangrijke demonstratie zal worden gehouden op donderdag 19 juli a.s. op een perceel van de Kon. Maatschap „De Wilhelminapolder" te Wilhelminadorp. WOUBRUCGE. - In dc Kromme Does, een watertje in Hoogmadc, ge meente Woubrugge, is het drie-jarig jongetje R. V. de W. verdronken. ge para's hebben overgegeven, ter wijl anderen hier na een vuurcon- tact zijn gesneuveld, blijkt dat de infiltranten zich ook in oostelijke richting aan de achtervolging trach ten te onttrekken. Ingezonden mededeling van de vele koopjes uit onze die begint op Zierikzee, Tel. 2604 De Amerikaanse ruimtevaart WASHINGTON, 11-7. De N.A.S.A., het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, heeft woensdag avond meegedeeld dat de ruimte vaarder Donald Slayton uit het „Mercury"-ruimtevaartprogramma is genomen. De reden hiervan is een onregelmatige hartwerking. Slayton moest reeds eerder wegens deze af wijking zijn plaats afstaan aan Scott Carpenter, die in zijn plaats een ruimtevlucht om de aarde maakte. Slayton zal meewerken aan de grondwerkzaamheden voor dit pro gramma. Leraren conlra Mammoetwet DEN HAAG, 11-7. Vier leraren organisaties verzoeken in een adres aan de leden van de Tweede Kamer de mammoetwet te verwerpen. Het zijn: het Genootschap van Le raren aan Nederlandse Gymnasia en Lycea, dc Alg. Ver. van Leraren bij het V.H.M.O. en de verenigingen van leraren bij het Christelijk V.H. M.O. en aan Rijks Hogere Burger scholen. Deze leraren mensen dat, in het bijzonder de positie van het open baar onderwijs tot hun ontsteltenis tijdens dc laatste dagen van de be handeling van het wetsontwerp aan getast wordt. Wees zuinig °P geconserveerde muziek Wanneer we wel eens zien hoe sommige mensen met hun grammo foonplaten omspringen, dan knijpt ons hart samen van angst. Goed, de moderne grammofoonplaat is vrij wel onbreekbaar en kan heel wat hebben, veel meer dan de platen van vroeger, maar dat neemt toch niet weg, dat men er toch voorzichtig mee moet omgaan, wil men althans lang plezier van deze geconserveerde muziek hebben. Wanneer we zien hoe sommigen de plaat schoonmaken, dan is dat dikwijls ten hemel schreiend. Er zijn lieden die de plaat even langs hun broek halen, denkend, dat dan alle stof en ongerechtigheden wel ver wijderd zullen zijn. Anderen halen er een gewone lap overheen en er zijn ook mensen, die hun platen nooit afstoffen. Natuurlijk is dat allemaal dom en het komt de kwaliteit van de gebo den muziek tenslotte zeker niet ten goede, dat bemerken ze dan later tot hun schade en schande. Maar dan is het gebeurd en raken ze dik wijls in een vicieuze cirkel. Want platen van slechte kwaliteit ver moorden de saffier. Wanneer men dan met deze „naald" nieuwe pla ten draait, dan brengt deze weer beschadigingen aan op de nieuwe plaat. Er zijn mensen, die tenslotte tot het inzicht gekomen zijn en die radicaal een groot deel van hun pla tencollectie moesten opruimen en slechts met het vrijwel onbeschadig de kleine deel en een nieuwe saf fier of diamant hun verzameling weer moesten opbouwen. Maar het zijn juist deze mensen, die voortaan wel voorzichtig met hun platen zijn. Het behoeft trouwens ook niet verkeerd te gaan, wat er zijn diver se middelen in de handel die het ons mogelij kmaken onze platen keurig schoon te maken, zonder dat een schijf beschadigd wordt. Er zijn flu welen borsteltjes, er zijn speciale doekjes en zq^ zouden we kunnen doorgaan. Wie zijn platen liefheeft, behandelt ze met zorg. De oogst is evenredig, }üj zal ook lang plezier van zijn platen hebben. UTRECHT, 11-7. - Mannen van de rijkspolitie en van de spoorwegre cherche hebben tussen Winterswijk en Groenlo, een kilometer van Lich tenvoorde, een 'bom gevonden op 20 meter van de spoorlijn. De treinen rijden momenteel op dit traject met verminderde snelheid - 50 kilometer per uur - waardoor zij een geringe vertraging oplopen. Dc rijkspolitie stelt een onderzoek In naar de her komst van de bom. cijfers van een wereldstad Wat te zeggen over ROTTERDAM, 10-7. - In Rotter dam worden dagelijks 34 kinderen geboren, het dubbele van het aantal dat zo'n dag overlijdt (zestien). Ze ventien jonge paartjes treden in het huwelijk en twee vaak niet eens zoveel oudere laten hun echtverbin tenissen weer verbreken. Met de mi gratie blijft het een negatieve zaak: tegen de 60 personen, die zich per dag in de Maasstad vestigen, ver trekken er weer 77, de meesten naar de randgemeenten. Dat is dan ook de reden dat het aantal inwoners van jaar tot jaar zo weinig stijgt: volgens de statisti sche gegevens van de gemeente, waaraan deze cijfers worden ont leend, was vorig jaar de toename zelfs niet meer dan 780, wat het to taal op 730.224 bracht. Die honderd duizenden leefden gezamenlijk in 209.497 woningen: 3,5 persoon per woning dus. De meesten van die 730.000 in de tweede stad des lands realiseren zich nauwelijks wat er per dag zo voor en ronddom hen geschiedt. En dat is wel begrijpelijk ook, want de activiteiten in een werfeldstad zijn vele. De trams en bussen vervoeren rond 428.000 personen (per dag), wat die mensen gezamenlijk 74.500 gul den kost. De P.T.T. bezorgt 752.000 poststukken (per dag) en zorgt er bovendien voor dat de 99.888 abon nees dagelijks zo'n kleine 500.000 te lefoongesprekken kunnen voeren, waarvan 76.000 interlocaal en 16.000 zelfs internationaal. Dc brandweer rukt gemiddeld vier keer per dag uit, de politie schrijft 195 processen- verbaal, krijgt 35 misdrijven te ver werken en moet voorts nog assiste ren by 66 verkeersongelukken, waar van gelukkig maar 0.2 procent een dodelijke afloop heeft. Het vlees dat op tafel komt is af komstig van het openbaar slacht huis: elke 24 uUr wordt een einde gemaakt aan het leven van 638 die ren. Na de maaltijd gaan 18.000 Rot terdammers naar een bisocoop, de schouwburg, naar tentoonstellingen of andere evenementenDe sport trekt wekelijks 28.500 betalende toe schouwers. Dit alles levert de ge meente per jaar drie miljoen gulden aan vermakelijkheidsbelastingen op. Jammer is het dat geen gegevens zijn over het aantal televisietoestel len. Want waarschijnlijk nergens in Nederland is de „kijkdichtheid" zo groot als in Rotterdam. STAD EN PROVINCIE oosterland In het artikel over de tentoon stelling van Toorop-werken, te Mid delburg, is abusievelijk een zin ge deeltelijk weggevallen. Men leze de desbetreffende zin aldus: „Toorop is op latere leeftijd overgegaan tot de Roomse kerk". noordwelle Leerlingen o.l.-schoo! naar Rofterdam Eén dezer dagen maakten de leer lingen van de o.l.-school alhier een reisje naar Rotterdam. De reis werd gemaakt met partikuliere auto's en het tripje is voor de jeugd even leerzaam als interessant geworden. Op de heenreis werd te Etten ge stopt voor het gebruik van een ver versing, waarna men om tien uur de Maasstad bereikte. Eerst kregen de havens een beurt, die per „Spido" werden bezichtigd. De jeugd was vol bewondering over de schepen en het vele andere, dat op en rond het im mer woelige Maaswater was te zien. een dagje Rotterdam Maar Rotterdam mag teleoisie- minded zyn: voor alles u'ordï zijn karakter bepaald door zijn havens. Per dag meren daar 67 zeeschepen af met een gezamenlijke netto-ton nage van 160.000 ton - het hoogste cijfer van Europa en zelfs het op één na hoogste ter wereld. De lucht haven is aanmerkelijk bescheidener: dagelijks 16 binnenkomende toestel len. Maar er zij nuitbreidingsplan- nen. Nu verwerkt „Zestienhoven" per dag nog slechts 381 passagiers plus 19.800 kg. aan goederen. Ook de luchthaven draagt er echter toe by dat de Maasstad per nacht 671 vreemdelingen herbergt. Tenslotte de Maastunnel: 66.223 voertuig enper dag, c.q. 2760 per uur of 46 per minuut. Rotterdam heeft inderdaad een oververbindinen-pro- bleem dat gevoelen de ambulan te Maasstedelingen e l k uur van elke willekeurige dag. SPORT Zomeravondvoetbal rayon Zierikzee Zierikzeeveteranen-Neptunu9 1-0; Kon. Zeelandia-Rijkswaterstaat 4-0. Drie schedels gevonden te Doetinchem DOETINCHEM, 11-7. Bij grond- werkzaamheden voor de nieuwbouw van een papierfabriek te Doetin chem hebben arbeiders menselijke resten aangetroffen. Zij waarschuw den de politie, die bij verder graven drie schedels vond. Het vermoeden bestaat echter dat zich hier vier ge raamten bevinden. Een gedeelte der beenderen ligt nl. onder een reed9 geheel afgewerkte schuur, die daar is gebouwd. De arbeiders waren bezig met sleuven te graven van de fabriek naar de villa „Oldenhof" waar de administratie van de papierfabriek is ondergebracht. Ongeveer een me ter voor de vilia vond men de res ten. De „Oldenhof" was in de oor logsjaren een centrum van de N.S.B. Ook was er de Ortskommandantur gevestigd. Verondersteld wordt, dat men hier te doen heeft met over blijfselen van slachtoffers van de bezetting, te meer omdat in een van de schedels een rond gaatje werd aangetroffen. De politie, die nog geen medede ling kon doen over de identiteit van de gevonden resten, zal een onder zoek instellen. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 11-7 te Suez. Vooral ook het laden en lossen der _schepen kreeg de belangstelling. Hierna was het vliegveld „Zestien hoven" aan de beurt. Onder leiding van een gids maakten de kinderen een trip over het vliegveld en in de hangars konden de verschillende vliegtuigen worden bezichtigd. Tot slot kreeg de diergaarde „Blijdorp" een beurt, die er zomers bijlag en waar heel wat te zien en te genieten viel. Nadat de jeugd zich nog naar hartelust in de speeltuin had ver maakt, moest de terugreis worden aanvaard. Na een kort oponthoud te Steenbergen was de jeugd rond half tien weer op het dorp. De leerlingen hadden genoten en zaten boordevol verhalen over alles wat zij hadden gezien. Een woord van dank aan de onderwijzers voor deze kostelijke reis en de autobezitters mag hier niet ontbreken. Churchill gaat vooruit LONDEN. 11-7. - Nadat dinsdag was gemeld dat sir Winston Chur chill als gevolg van zijn dijbeenbreuk trombose heeft, is woensdag in een medisch bulletin meegedeeld dat de Britse oud-premier „bevredigend" vooruit gaat. „Er is verder niets te melden", aldus het bulletin. Het Australisch deel van Nieuw-Guinea NEW ORK, 11-7. Dc? bevolking van Australisch Nieuw Guinea heeft een grote belangstelling voor de gebeur tenissen, die zich de laatste tijd in Nederlands Nieuw Guinea hebben voorgedaan. Deze belangstelling be perkt zich niet tot een bepaalde streek, maar bestaat in het gehele beheerschapsgebied. Dit heeft woensdag de Australi sche vertegenwoordiger, Dudley Mc Carthy, aan de beheerschapsraad van de Verenigde Naties medegedeeld, toen de raad zich voor de tweede dag bezig hield met het rapport, dat is uitgebracht over de toestand in het beheerschapsgebied Australisch Nieuw Guinea. Nederladuse vissers gewond LERWICK, Shetland-eilanden, 11-7 Vijf Nederlandse vissers zijn in een ziekenhuis nabij Lerwick opgenomen wegens brandwonden die zij hadden opgelopen, als gevolg van een explo sie in de machinekamer die zich woensdag aan boord van hun treiler de „Helena" voordeed. Alle vijf kre gen brandwonden aan gezicht en armen. Vlammen schoten in de ka juit waar zij ontbeten. Door de Ne derlandse treiler „Deining" werden zij naar Lerwick vervoerd. De ge wonden zullen door het Nederlandse hospitaalschip „De Hoop" aan boord worden genomen. Een Westduitse uitvinder wil de ruitenwissers van auto's en vlieg tuigen vervangen door gezuiverde uitlaatgassen, die onder een druk van vijf atmosfeer langs de ruiten worden geblazen. Hij heeft op deze vinding patent aangevraagd. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten OOSTERLAND - Zaterdag 14 juli, des avonds om 7 uur: de heer Mouw uit Rijssen. Luguber bewijsstuk KINGSTON, Jamaica, 11-7. In j Belfield, een plaats op 110 km. van Kingston gelegen, stapte 1 gisteren de 34-jarige arbeider Ronald Campbell het politie- bureau binnen en liet aan de 1 agenten een mand zien die het afgehouwen hoofd bevatte van zijn 55-jarige buurman Walter Hamil. Hij vertelde de politie, dat hij met zijn buurman on- genoegen had gekregen om dat zijn varkens over het land van Hamil hadden gelopen. De politie zei dat het hoofd van Hamil was afgehouwen met een machete. Campbell is we gens moord in hechtenis ge nomen. Afsluiting van het schooljaar ZIERIKZEE, 11-7, - Gisteren- (woensdagjmorffen verrichte dc voor zitter van de commissie voor het landbouwhuishoudonderwys in Zee land, de heer B. H. G. ter Haar Ro- meny - burgemeester van Wolfaarts- dijk - tijdens een bijeenkomst in het Nederlands Hervormd Verenigings gebouw, van schoolbestuur, geno digden, personeel, ouders en leerlin gen, de diploma-uitreiking aan de geslaagden van de landbouwhuis- houdschool „Prinses Juliana". In haar welkomstwoord toonde de directrice, mej. C. N. van Liere, zich verheugd dat de heer Ter Haar Ro- meny ondanks de vrij onmogelijke tijd aanwezig was en bracht dank uit aan de consulente, mej. A. v. d. Leeden, de commissie van toezicht en hetpersoneel voor de medewer king en de belangstelling die in het afgelopen schooljaar wederom was ondervonden. Tevens deed zij de me dedeling dat het volgend leerjaar het schoolprogram uitgebreid wordt met een speciale opleiding voor de naaldvakken. Het afgelopen jaar kwam er veel ziekte onder de leer krachten voor. De diploma-uitreiking Alvorens in te gaan op het heuge lijke feit van de dag, stelde de heer Ter Haar Romeny in zijn openings woord voor om het Zeeuwse volkslied te zingen waarna hij de diverse kringen, afdelingen, belang stellenden en de geslaagden harte lijk welkom heette. Mede namens de Z.L.M. feliciteerde hij in een geesti ge speech de leerlingen met het be haalde resultaat, waarbij hij op merkte dat gezien er negen meisjes van de primaire opleiding werden afgewezen, ook een huishoudschool diploma niet zonder meer wordt uit gereikt aan meisjes „die er maar een potje van maken". Hjj herinnerde in dit verband aan de heel nieuwe ontwikkeling die op Schouwen-Duiveland voor dc deur staat, cn hoopte dat ieder zal weten wclko baar taak is in de maatschap- pU- Vervolgens ging de heer Ter Haar Romeny over tot ce uitreiking der diploma's waarbij hij. zich met en kele persoonlijke woorden richtte tot de geslaagden. Een applaus ont vingen -de leerlingen van de vor mingsklas en enkele meisjes die een heel goede puntenlijst behaalden. In het bijzonder prees hij Marian van Bakel die zich dit jaar de beste leer linge toonde. Goede wensen Ten afscheid richtte de directrice zich tot de leerlingen die de school gaan verlaten. Zij drukte hen op het hart met volle plichtsbetrachting en tot volle tevredenheid van hun werkgevers te werken. „Want", al dus spreekster, „de manier waarop je het werk doet is het voornaamste en doe het zó dat het werkelijk af is". Vervolgens wenste zij hen een mooie toekomst en dankte de ouders voor het vertrouwen dat in de school werd gesteld. In een toelichting op de nieuwe opleiding assistente naald vakken wekte zij de leerlingen op voor deze cursus die een jaar duurt en in september aanstaande van start gaat, in te schrijven. Ter afsluiting van het officiële ge deelte dankte de heer Ter Haar Ro meny, mej. Van Liere voor het ge ven van de bijzonder goede leiding aan de school en sprak zijn bewon dering uit over de wijze waarop het kontakt met de ouders wordt onder houden. Op voorstel van 'de heer Ter Haar Romeny werd besloten mevr. Dijckmeester, geb. jvr. De Brouw, die niet aanwezig kon zijn, een at tentie te bezorgen. Na de pauze werd een programma afgewerkt van voor dracht en zang met muzikale bege leiding van de muziekleraar de heer J. M. Luijkenaar. De geslaagden Onderstaande leerlingen ontvin gen het diploma der primaire op leiding: J. M. van Bakel, E. Berrevoets, G. M. .T. Berrevoets, D. H. van den Berg, P. C. den Boer, J. W. Chris- t.iannsc, B. .T. van den Houten, J. O. Kristalijn, N. E. F. Kloet, A. J. Lc- gemaate, K. J. H. Merle, J. Renshof, J. P. Schot, I. S. Sprengelmeijer, H. Vis, M. van der Welle, allen te Zie rikzee; W. A. van Beveren, B. N. van Bloois, J. Duinhouwer, L. Kris talijn, H. J. Malepaard, S. G. van Oeveren, A. S. ter Poorten, M. H. Rijnberg, allen te Brouwershaven; J. Z. Klaasse, Dreischor; J. D. Rotte, Schuddebeurs; M. J. van den Hou ten, Zonnemaire; W. Bienefelt, L. M. Kooman, S. Kromhout v. d. Meer, Renesse; J. J. Korsman, Scharen- dijke; N. J. den Boer, J. W. Fondse, T. J. Kristalijn, Kerkwerve; A. C. Boogaart, S. J. Smits, A. J. Sies, Ouwerkerk; J. P. de Bruine, M. C. W. Hirdes, J. H. Ista, Oosterland; E. Radewalt, P. Stoutjesdijk, E. M. C. Torensma, Nieuwerkerk. Onderstaande leerlingen ontvin gen het diploma Assistente Huis houding: J. M. B. van As, R. A. Fennema, N. K. de Vin, E. P. v. d. Zande, Zie rikzee; J. W. Kooman, C. E. Ooms, W. v. d. Sluis, L. Verton, J. de Vlie ger, J. C. de Wit, P. C. de Wit, Kerk werve; A. M. Klaasse, P. G. Klaasse, C. Padmos, M. P. v. d. Velde, J. M. Wagemaker, Dreischor; K. Heijboer, J. J. Kooijman, J. A. van Strien, Nieuwerkerk; P. J. Fondse, Zonne mate; J. M. de Keijzer, Schudde beurs; J. L. Quist, Noordgouwe; J. E. L. Boer, P. C. den Boer, Duiven- dijke; M. Hoogenboom, Looperska- pelle; G. L. Quist, W. J. Verwijs, Sint Philipsland. Onderstaande leerlingen ontvin gen het diploma Vormingsklas: ^M. R. W. ^.nnaert, J. M. Verseput, Zierikzee; J. C. H. Moermond, H. Padmos, Dreischor; C. M. van dei- Graaf, Haamstede. DEN HAAG. - Prinses Beatrix is voornemens om vrijdag aanwezig te zijn op het gemeentehuis te Lopik bij de overdracht aan de voorzitter van dc N.O.V.I.B. van de f 2.000.000.- dic in dc „Tien maal tien" jeugd- aclic in het kader van de „Freedom from hunger campaign" zijn bijeen gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5